Smēķētāju klubiņš 9

Pagājusī un šī nedēļa lielākajai daļai paiet burzoties pa dažādām ballītēm, pieņemšanām un viesībām. Šajās dienās ballītēs, kuras apmeklēju, jau atkal pamanīju senāk piemirsto faktu: smēķētāji ir slēgts sociālais klubiņš. Tā rezultātā man radās dažas nenopietnas un dažas nopietnas pārdomas par smēķēšanas tēmu. Šoreiz iztiksim bez moralizēšanas par smēķēšanas kaitīgumu, par to visi ir informēti.

Iesaki citiem:

Viesībās, darbā, teātra izrāžu starplaikos rodas sajūta, ka nesmēķētāji pastāv paši par sevi un katrs atsevišķi, savukārt starp smēķētājiem pastāv zināma konspiratīva, brālīga saikne. Atliek tikai vienam no viņiem padot zīmi, ka viņš dosies uzpīpēt, tad kā uz burvja mājienu visas sarunas ar ne-smēķētājiem tiek pārtrauktas, lai dotos uz kopīgo slēpni uzlaist dūmu. Nav jau redzēts, ka nesmēķētāji sanāktu kādā kaktā vai ārā salā kopā nepapīpēt, vai ne?

Tikai padomājiet, cik daudz naudas uzņēmumi tērē ik gadu, lai nodarbotos ar team-building? Lai veicinātu to, ka kolēģi (jo īpaši lielākos uzņēmumos) iepazīst viens otru un sāk justies kā daļa no kopīgas lietas, komandas. Lai tie, kas strādā 1.stāvā sekretariātā, iepazītos ar pārdošanas daļas speciālistiem no 7.stāva, bet visi kopā iedraudzētos ar IT daļas speciālistiem. Kamēr uzņēmumu personāla daļas pūlas, tikmēr starp smēķētājiem smēķētavā jau ir nojauktas visas robežas. Tur kopā dūmos laiku pavada izpilddirektors, apsargi, speciālisti un sekretāres. Tā ir vieta, kur kopā sanāk cilvēki, kas darbā cits ar citu saskartos tikai sasveicināšanās līmenī. Tā ir vieta, kur nereti rodas iespēja pievērst sev vadības uzmanību, paspīdot ar kādu ģeniālu ideju, vai vienkārši uzrīkot nelielu ideju apmaiņu par konkrētu jautājumu. Tur notiek arī off-the-record sarunas starp departamentiem un kolēģiem. Varbūt atcerieties TV seriālā Friends apspēlēto tēmu par to, kā Reičela iekārtojas strādāt pie Ralfa Lorēna, un izrādās, ka viņas tiešā priekšniece un kolēģe smēķē. Kamēr tās abas smēķētavā izdomā jaunas koncepcijas un izlemj doties komandējumos, Reičela paliek ārpus šīm sarunām un ir spiesta uzsākt smēķēt. Var jau teikt, ka darba devējs te rīkojas nepareizi, tomēr vai var aizliegt draudzīgas sarunas pie cigaretes?

Ir darbavietas, kurās smēķētāji atrodas izdevīgākā stāvoklī nekā nesmēķētāji, jo tas ir vienīgais veids, kā pamatoti uz 5-10 minūtēm iziet ārā atpūsties, jo ārpus pusdienu pārtraukuma neviens tevi nekur nelaiž. Var jau, protams, paprasīties iziet ārā paelpot svaigu gaisu ik pēc stundas, tomēr citiem tas var likties nedaudz ekscentriski.

Un vispār, parēķiniet, cik daudz no darba laika zaudē smēķētāji? Izejot uz 15 minūtēm katras 2 stundas, vienas darba dienas laikā tā jau ir viena nopīpēta stunda! Tai pat laikā, nesen lasīju pētījumu, kas saka, ka smēķētāji, kuriem darba devējs dod iespējas uzsmēķēt darba laikā, pēc nikotīna devas saņemšanas strādā efektīvāk.

Atceros, ka 1.kursā tie, kas bija smēķētāji, savā starpā ātrāk sadraudzējās un satīklojās. Un pat satuvinājās ar tiem pasniedzējiem, kas turpat smēķē. Un ne jau tāpēc, ka nesmēķētāji ir nūģi, bet tāpēc, ka viņus vieno īpašais plaušu bojāšanas brālības gars.

Atzīšos, ka esmu smēķējusi sociālu iemeslu dēļ. Un Jūs?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 03.01.2010 11:19
Tā kā esmu astmātiķe, tad nevaru smēķēt pat ja gribētu, taču atkarības nozīmi cilvēka dzīvē pazīstu, jo man bija, vai arī vēl aizvien ir, ēšanas traucējumi, un vēl aizvien spēju elementāri nopeilēt "kolēģes", jo viņas, piemēram, ļoti mīl runāt par resnajām amerikānietēm, jau minūtes divdesmit pirms lekcijas beigām/pusdienu sākuma utt. sāk tramīgi dīdīties, bet atnākušas atpakaļ minūtes divdesmit (vismaz) žēlojas, ka ir tā pārēdušas, tāpat runa par vīrusiem, kas izraisa aptaukošanos, par diētām....Tikai,lai to sauktu par brālību....Bet tiem, kas prāto, smēķēt sociālu iemeslu dēļ vai ne, atļaušos atgādināt, ka tie smēķētāji, kas nenomirst no vēža, indarkta vai insulta, dabū HOPS, kas ir daudz ļaunāk- pietiek tikai iedomāties izkārnējušu rumpīti kas lēni velkas uz vannas istabu kopā ar dienišķo skābekļa balonu un ne jau tāpēc, lai pačurātu, jo pačurāt paša spēkiem jau sen vairs nespēj, bet tāpēc, lai iepūstu kārtējo devu zāļu no kuras jau sen vairs nav jēgas....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

yes 30.12.2009 22:01
Kaitīgi, bet daru to, jo patīk process un tā ir mana izvēle. Un galu galā - netikumi vieno cilvēkus. Katram ir kāds netikums, tikai daudziem tie ir slēpjami un noslēpjami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abc 30.12.2009 13:22
Varbūt agrāk smēķēju sociālu iemeslu dēļ, bet nu jau ir pamatīga atkarība... un sagaidot jauno gadu, jau kuro reizi atkal apņemšos nākamajā gada atmest... tas nekas, ka zaudēšu vietu sociālajā klubā :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 29.12.2009 17:35
Kad dienēju Pad.armijā, seržants tiem, kas "nepīpēja" lika lasīt drazas pa placi. Līdz ar to, nepīpmaņu tikpat kā nebija. -
Manuprāt, laiku pa laikam, piem. ik pēc 40-45 min, cilvēkam vajag pārslēgties uz citu nodarbi. Savā laikā arī es "kvēpu" un visas šīs nodarbes pozitīvās sociālās puses ir pazīstamas. Tomēr - tas neatsver plaušu "kancera" iegūšanas riskus.
Paradums laiku pa laikam sapulcētis pie kafijas vai tējas "katliņa", kā to patreiz piekopj ļoti daudzās iestādēs, ir daudz veselīgāks un domu/uzskatu/piedzīvojumu apspriešana notiek ne mazāk produktīvi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

smēķis 29.12.2009 14:58
nekādas draņķības nelīdzsvaroju. vienkārši patīk uzsmēķēt :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 29.12.2009 14:56
Esmu smēķējis 7 gadus no vietas, tagad 9 gadi kā jau to nedaru, un esmu brīvs no šīs verdzības. Kolektīvā kur strādāju neviens nesmēķē, tāpēc tādas sociālas vajadzība neizjūtu. Varam ar kolēģi pusdienās sadomāt kur pastaigāt, ar to pietiek. Bet pats galvenais mājās nav kaut kur jāmeklē stūris, lai nodarbotos ar dūmu laišanu citiem netraucējot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kic 29.12.2009 14:53
sena patiesība, to pašu var protams attiecināt uz iedzeršanām...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 29.12.2009 14:48
Amerikāņu firmās ir teiciens par derīgām baumām, kuras varot dzirdēt pie "water cooler". T.i. vajag darba vietai ierīkot kaut kādu kaktiņu, kur cilvēki var ieliet savā krūzē atdzesētu ūdeni (vai nu pēc izvēles - no termosa karstu ūdeni un sataisīt sev zāļu tēju), un neformālās sarunas notiks arī tur. Laiku pa laikam padzert tēju ir tikpat pašsaprotami kā iet pīpēt. Un šķidruma regulāra uzņemšana tiek atzīta par veselīgu lietu, atšķirībā no smēķēšanas.

Te es nerunāšu par angļu (un franču) programmētājiem, kuriem pēc pusdienām bija rituāls kolektīvi dzert tēju (attiecīgi kafiju) un apspriest visvisādas lietas.

Neesmu smēķējis (un laikam neatzītu arī smēķēšanu sociālu iemeslu dēļ). Vienu itin pārliecinošu motivāciju smēķēšanai man reiz izstāstīja viena pazīstama Īrijas latviete - ļoti jūtīgs, māksliniecisks cilvēks. Viņas draudzene Īrijā smēķējusi un piedāvājusi šai manai paziņai. Viņas pirmās izjūtas bijušas pretīgas - nelaba dūša, izjūta par it kā "smilšu graudiņiem" plaušās. Bet tad kādu dienu viņai bijis ļoti draņķīgs noskaņojums un apkārtējā vide arī tāda - nomācoša. Un viņa tad pirmo reizi pati labprāt pieteikusies smēķēt kopā ar draudzeni, lai kā viņa izteicās "līdzsvarotu draņķīgo sajūtu ārpusē ar līdzīgi draņķīgu sajūtu iekšpusē". Viņas abas tur Īrijā nodarbojās ar telpu uzkopšanu (bija apkopējas ēstuvēs un birojos) - un laikam sadzīve pirmajos mēnešos nebija visai sakārtota. Un tā arī sākusi smēķēt... Bez jebkādiem sociāliem iemesliem - vienkārši subjektīvu izjūtu vadīta. Smēķēšanu viņa atmeta tikai tad, kad viņai pieteicās un piedzima pirmā meita. Arī nostrādāja subjektīva emocija - viņa nojauta, ka tā rīkoties ir ļauni pret savu bērnu.

Par Īriju nezinu (varbūt tur tiešām ir draņķīga vide reizēm). Bet dzīve Latvijā, manuprāt, ir gana skaista, lai nevajadzētu šādi līdzsvarot ārējo draņķību ar iekšējo. Varbūt ir vēl citi subjektīvie iemesli kādēļ vispār smēķēt? Kā nesmēķētājam to būtu interesanti dzirdēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es,kura arī Linda 29.12.2009 13:47
Protams,ka smēķis ir viena kaitīga padarīšana,bet pilnībā piekrītu,ka atpūsties un atiet no darba var vienīgi aizejot uzmēķēt.Un tur arī parasti tiek runātas tēmas,kuras ir svarīgas,lai tiktu līdz sabiedriskajai dzīvei.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi