Ruperta laime 5

Rupertam ir melns, spīdīgs kažoks, sniegbaltas ķepiņas un tādas pašas krāsas "lacīte". Viņš pamazām kļūst par pašapzinīgu runci, kaut gan vēl pavisam nesen, neviena negribēts un nemīlēts, novājējis un noplucis, klīda apkārt pa Mārupi. Skatoties, kā tagad

Iesaki citiem:

“Kaķenes sargā savus bērnus, bet kāpēc to nedara cilvēku mātes?” — tā savulaik vairākkārt tiku dzirdējusi no savas vecmāmiņas. Jā, ir jau kaķēni, kurus viņu mātēm neizdodas nosargāt un kas labākajā (?) gadījumā peles mācās ķert citos medību laukos, bet sliktākajā — tiek vienkārši izsviesti uz ielas, kā, acīmredzot, tas bija noticis ar Rupertu. Bet cilvēku mātes, kuru mazuļus atrodam izgāztuvēs, laikam nemaz nav centušās viņus sargāt. Visticamāk, pašas savus bērnus izsviedušas atkritumos kā nekam nederīgas mantas, lai tikai tiktu vaļā no mazuļa. Satriecoši, ka tik primitīva “vaļā tikšana” vēl joprojām ir Latvijā, kur aborti ir atļauti un kas taču slavina sevi kā ES valsti ar visām no tā izrietošajām sekām, tai skaitā — ar cieņu pret cilvēka dzīvību.

Nē, nekādā gadījumā negribu teikt, ka aborts ir vienīgā izeja, kā tikt vaļā no nevēlama mazuļa. Ir cita doma, kas savulaik jau parādījusies publiskajā telpā — kāpēc nevarētu būt “bērnu savākšanas centri”? Ciniski skan. Ļoti ciniski. Tomēr ne tik nežēlīgi kā bērnu izmešana atkritumos. Ja māte bērniņu pasaulē laidusi, bet negrib audzināt, viņa taču varētu mazuli aiznest un anonīmi atstāt kādā konkrētā vietā, vienalga, vai tā būtu baznīca, sabiedriska organizācija, slimnīca vai kāda cita vieta, kur jaundzimušo uzreiz pienācīgi aprūpētu. Atkritumu kastes mātes—atstājējas izvēlas, jo baidās no nosodījuma un soda. Bet varbūt bērna dzīvības dēļ varētu viņām atvieglināt atstāšanas procesu — lai pamet legāli, nevis ierušina starp apelsīnu un kartupeļu mizām. Arī mātes negribēts bērniņš ir pelnījis dzīvot, un beidzot arī mūsu valstī arvien vairāk rodas vecāku, kas vēlētos mazuli adoptēt un dot mīlestību, ko viņš nav saņēmis no bioloģiskajiem vecākiem.

Rupertam laimējās — viņu — cienījamu kaķu jaunuli — savās mājās ieaicināja mīloši cilvēki. Tai mazajai dzīvībiņai, kam bija lemts sastingt atkritumu kastē, mīļus tuviniekus un mājas liedza paša vecāki. Ruperts, brīžiem miegā izlaižot nadziņus, mierīgi murrā sava drauga Jāņa klēpī, bet mirušais mazulis ir kļuvis par kārtējo ne tikai saviem vecākiem, bet arī savai valstij nevajadzīgo un tādēļ tik viegli nāvei atdoto cilvēku.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Luīze 23.11.2007 22:52
Bet kas jau tagad liedz sievietēm, kas kaut kādu iemeslu dēļ negrib bērnu, no tā legāli atteikties dzemdību namā? Šāda iespēja taču laikam ir? Vai vismaz izlikt jaundzimušo pie kādas slimnīcas durvīm. Šie gadījumi, kad izmet miskastēs, parasti saistās ar dzemdībām mājās, bieži vien - laukos - un tad jau skaidrs, ka mātīte (citādi nenosauksi) vis negribēs mērot ceļu līdz bērnu savākšanas punktam, kas varbūt atrodas rajona centrā vai Rīgā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs 23.11.2007 12:54
Godīgi sakot, nav nekādu problēmu identificēt mirušā bŗna māti. Starp citu ir mums te viens šovmenis/TV3 "bez tabu" vadītājs, kurš, ja nemaldos, ir arī Latvijas gēnu bankas direktors (vai kā tur to kantori sauca).
Būs pārkāptas kaut kādas cilvēktiesības noskaidrojot šīs mačkas identitāti? Tātā gadījumā nudien esam NEGLĀBJAMI slima sabiedrība. Un viss.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 22.11.2007 21:17
Es nekad nebiju dzirdējis par "bērnu savākšanas centriem" (izklausās patiešām šaušalīgi), bet patiesībā tas nav nekas neparasts. Ja lasām klasiku, tad klosteri šādu "bērnunamu" funkciju izpildīja visai teicami. Ja šajos ciniskajos laikos valstij šķiet par dārgu rūpēties par bērniem, tad varbūt, ka Baznīca var ētu uzņemties šādu funkciju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 22.11.2007 20:48
Negribētu bērnu savākšanas ideja tiek ļoti veiksmīgi likta lietā daudzviet -- Vācijā, Itālijā, Čehijā, arī Indijā (tikai viens piemērs: http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/2938122.stm). Nedomāju, ka šī prakse ir ciniska. Ja ir iespējams novērst bērna nāvi, tad tas noteikti ir jādara. 'Smart crib' idejas kritiķi gan uzskata, ka šādi tiek veicināta bērnu pamešana. Bet pamest tomēr ir labāk, nekā ļaut bērnam nosmakt atkritumos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris 22.11.2007 18:14
>>> Ir cita doma, kas savulaik jau parādījusies publiskajā telpā — kāpēc nevarētu būt “bērnu savākšanas centri”? Ciniski skan. Ļoti ciniski. Tomēr ne tik nežēlīgi kā bērnu izmešana atkritumos.

Sabiedrībai, protams, ir jāizrāda solidaritāte, ja kāds maziņš cilvēkbērns pēkšņi palicis bez vecāku aprūpes. Bet ir jādomā, kā neiekrist otrā galējībā - lai bērni netiktu laisti pasaulē jau ar sākotnējo domu, ka viņu vecāki viņus neaudzinās, bet gan paļausies uz visspēcīgo sabiedrību un "valsts gādību". Bērni nav objekti un rotaļlietas, ko kāds var uztaisīt un pēc tam izrīkoties pēc saviem ieskatiem. Tādēļ no vecākiem, kuri tīšām laiž pasaulē bērnus pamešanai, ir jāprasa atbildība - civiltiesiska, krimināla - visāda. Varbūt nedaudz mazāka kā no tiem, kuri viņus tīšām slepkavo vai izmet atkritumos.

Aborti, protams, ir nedaudz cits stāsts - arī tas bieži vien ir vecāku nehumānisms un savtīgums: atrisināt pašiem savas "problēmas", nogalinot mazu cilvēciņu - tikai tāpēc, ka viņš ir fiziski un juridiski neaizsargāts, tikai tāpēc, ka tā drīkst darīt. Bet abortu problēmas vienā rindkopā mēs neatrisināsim.

Savukārt, kāda bija autores iecere, salīdzinot cilvēkus ar kaķiem, es netiku gudrs.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja