Atslēgvārdi:

Rīt -- iemesls svinēt! 16

Labdien, lasītāji!

Latvijas jaunāko laiku vēsturē noticis šis tas, kas būtu klasificējams zem vārda "brīnums." Pirmkārt jau tas jāsaka par Padumjās savienības sabrukumu. Lai arī ko mūsdienās neapgalvotu pasaules politiķi un politisko notikumu komentētāji, tas bija kaut kas tāds, ko tomēr negaidīja neviens. Tas bija uzskatāmi redzams apjukumā, kāds valdīja lielajās Rietumu valstīs pēc tam, kad piepeši kādā jaukā rītā uz kartes bija padsmit pavisam jaunu vai atjaunotu valstu.

Iesaki citiem:

Taču, manuprāt, vēl mazliet lielāks brīnums notika tieši pirms pieciem gadiem, 2004. gada 29. martā. 2004. gada 29. martā Amerikas Savienotās Valstis pateica lūk, ko: Ja Latvijai kāds uzbruks, tad amerikāņi to uzskatīs par uzbrukumu pret savu valsti un attiecīgi nāks palīgā. 2004. gada 29. martā Latvija iestājās NATO aliansē un visu cieņu pret pārējām tās dalībvalstīm, bet drošības lietussargu tomēr savās rokās visvairāk tur Vašingtona, un nekad pirms tam mūsu valsts un tauta nebija baudījusi tik nozīmīgu un apjomīgu drošības garantiju, kā to, kura sākās minētajā datumā. Atzīstu, ilgu laiku negaidīju arī to, man bija nudien grūti iedomāties, ka lielās un spēcīgās Rietumu valstis uzņemsies mazo un ne visai nosargāto Baltijas valstu aizsardzību. Bet tā tas notika. Un tas nepārprotami bija brīnums.

Protams, ne visi mūsu valstī par to bija priecīgi. Tie, kuri dzīvo šeit un bauda Eiropas Savienības dalībvalsts labumus, bet patiesībā sirdī ir Krievijas cara Vladimira vasaļi, drošību gribēja saredzēt Maskavas kampienā, nevis Rietumos. To, kādu "drošību" nodrošina kaimiņvalsts autoritārā pārvaldes struktūra, vislabāk varējām redzēt pērn Gruzijā. Nepārprotams Kremļa agresijas mērķis bija novērst Gruzijas iestāšanos NATO, jo ir stipri ticams, ka NATO dalībvalstij pat cara Vladimira izpildījumā Krievija nekad neuzdrīkstētos uzbrukt. Histēriju "krievvalodīgajā" presē varam norakstīt uz maldu ceļiem, kuru "gidi" reizēm ir vienkārši naīvi, citreiz ļaunprātīgi ciniski, bet viņu vaimanas un žēlabas Latvijas valdība pilnīgi pareizi ignorēja.

Bet ir arī mūsu pašu bāleliņi, kuri par NATO nepriecājas. NATO vārdu interneta kontekstā sagrāba tā dēvētie "eiroskeptiķi" ar pašpasludināto "vēsturnieku" Normundu Grostiņu priekšgalā. Viņu lapā citēts bēdīgi slavenais Kaspars Dimiters, kurš nācis ar šādu atziņu: "Ja mēs būtu gudri, smalkjūtīgi un mazliet viltīgi, mēs varētu būt neitrāla valsts." Tas, ka minētā lapa Dimiteru uzskata par ģeopolitisko lietu ekspertu, pats par sevi pasaka, kādā kvalitātes līmenī ir šo dabas bērnu "domāšana." Kādu brīdi šāds nonsenss pavīdēja arī lielajā politikā, varam atcerēties, kā no skatuves pateicīgā kārtā pazudusī Ingrīda Ūdre reklāmās bradāja pa pļavām un klārēja, kā Latvijai nav vajadzīga arī Eiropas Savienība, acīmredzot arī bez tās mēs varētu iztikt, ja būtu "gudri, smalkjūtīgi un mazliet viltīgi." Nebaidos teikt, ka šāda viedokļa paudēji nav Latvijas Republikas draugi, tieši pretējais. Paliekot ārpus NATO un Eiropas Savienības mēs pilnīgi noteikti būtu dumji, ar smalkjūtību tam nebūtu nekāda sakara, un "viltība" mūs būtu novedusi atpakal tieši turpat, kur bijām pirms 20 gadiem -- Maskavas ķetnās. Varbūt tas ir tas, ko vēlas Grostiņš un Dimiters, bet tas pilnīgi noteikti nav kaut kas tāds, ko vēlas jebkurš, kurš saprot, ka Latvija ir Eiropas valsts un tai kaimiņos ir draudīgs ienaidnieks, kura nagi diemžēl joprojām ir gana asi.

Dalība NATO, protams, nav lēts prieks, arī man brīžiem liekas, ka smagas ekonomiskas krīzes laikā ir jāaplūko arī tomēr visnotaļ dārgās misijas ārzemēs. Bet tas ir tikai brīžiem. Drošība saistās ne vien ar labumiem, bet arī ar pienākumiem. Un tāpēc rīt būs vērts pacelt glāzi par godu tiem, kuri neieklausījās nedz muļķīšos, nedz arī diversantos, un visus gadus pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas stūrēja tieši NATO virzienā. Latvijas drošība NATO dalībvalsts statusā absolūti nepārprotami ir daudz, daudz stiprāka, nekā tas būtu tad, ja kāds būtu ieklausījies tajos bāleliņos, kuri -- saku atkal -- naivuma vai ļaunprātības dēļ valsts drošību vēlējās samazināt un sagraut pavisam.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 30.03.2009 17:17
Paldies

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatim 30.03.2009 16:06
Līgums, nosacīti jaunais, saucas Lisabonas līgums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntarinj No NATO 30.03.2009 14:55
Tu i nemaz ne tici ne cieni Dievu...
Kaukadus murgus runaa caur Vina vardu, bet zini to ka Tu parak biezi parkaapj otro bausli par ko Dievs kaa Tu pats piesauc Tiesas dienaa pa dupsi riktigi iedos, ka vaigi plisis sarkani no kauna!

Tu te vienkarsi izmantojot Kunga vardu nirgajies par citiem - nirgajies ar - Tas satanam patik, arii vins izmanto biezi Dieva vaardu lai attaisnotu citus, tikai kaa vinam taa Tev buus jaatbild!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 30.03.2009 11:38
Nē Gati, tu nekļūdies. Arī mana sirmā bārda tev piekrīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis Kalniņš, www.gunfu.lv 30.03.2009 09:40
Streipa kungs, es cienu Jūsu viedokli un ar interesi lasu Jūsu blogu, taču gribētu aizrādīt, ka reizēm Jums vajadzētu būt nedaudz iejūtīgākam - proti, Jums patīk visu laiku atsaukties uz demokrātijas principiem un tml., taču mani apbēdina Jūsu izteikums: "Nebaidos teikt, ka šāda viedokļa paudēji nav Latvijas Republikas draugi, tieši pretējais. Paliekot ārpus NATO un Eiropas Savienības mēs pilnīgi noteikti būtu dumji...." Katram cilvēkam ir tiesības uz saviem uzskatiem - tā ir demokrātija. Ja Jūs sākat uzskatīt, ka kāds ir dumjš tikai tāpēc, ka viņa uzskati nesaskan ar jūsējiem, atļaujiet šaubīties par Jūsu demokrātijas formulējumu. Es balsoju pret iestāšanos ES un pateikšu kāpēc - pati par sevi ES ideja nav slikta, taču man īsti neliekas godīgs ceļš, kādā atsevišķas lietas tiek kārtotas. Minēšu divas no tām (piebildīšu, ka neuzskatu sevi par lielu politikas ekspertu un uz lietām skatos no "HOMO Vienkāršais" skatu punkta):
1. man liekas dīvaini, ka vēl vismaz mēnesi pirms iestāšanās ES, Latvijas Republikas muita jau savas lietas drukāja uz ES veidlapām - tas liecina, ka referendums bija tikai butaforija;
2. neatceros vairs īsti, kas tas bija par līgumu, kuru, šķiet, neratificēja Īrijā (atvainojos, ja neatceros precīzi), taču uzreiz pēc tam, kad referendums izgāzās, tika paziņots, ka jārīko nākamais, ka cilvēkiem neesot pareizi izskaidrots utt.

Atvainojiet šaubīties par tādas iekārtas pareizību, kas jau pamatos, tāpat kā Jūsu pieminētā Padumjā Savienība, ir balstīta uz meliem. Neapšaubāmi - no politiskā viedokļa, šķiet, ir pareizi - pieslieties vienam stiprajam, lai otrs mūs nesabradātu. Es laikam tomēr esmu ideālists un man tomēr šķiet, ka cilvēkiem jāsāk mācīties savu dzīvi buvēt bez meliem un viltus, citādi mēs neesam cienīgi saukties par "Homo Sapiens". Tā man liekas.... Es gan vēl esmu nosacīti jauns un varu kļūdīties ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Terminators Guntaram 30.03.2009 09:27
Guntar, aizej parunā ar čūskām - viņas taču runā?! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 29.03.2009 21:10
Baibiņ nelasi sprediķus un sēdi tumsā tālāk lasot Politikas Guru tādus kā KS....Aklais aklam ceļa rādītājs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Baiba to Guntars 29.03.2009 19:33
Guntar,politika.lv nav baznīcas kancele, no kuras var sprediķot par jebko,citiem to lasīt nav interesanti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntar: 29.03.2009 14:01
Liecies taču mierā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 29.03.2009 10:29
Jā kārli tas patiešām ir brīnums, bet vai tu zini, kas ir autors, vai tev šķiet, ka tie notiek paši par sevi, tā teikt "ptu, ptu, kā man paveicās", bet Šo brīnumu autors ir Visuvarenais Dievs, kurš savā žēlastībā lemj par cilvēku, tautu un valstu likteņiem, tāpēc neapcietiniet sirdis, kad dzirdat pilnu Kristus Jēzus Evaņģēliju, kurš ar Sv. gara palīdzību atklāj, pārliecina cilvēkus par Grēku, taisnību un tiesu. Tanī pat laikā atklāj Dieva žēlastību, kura atklājusies Kristus dzīvē un Krusta nāvē. Un tikai tad, kad mēs pilnībā to saprotam, kad Sv. gars mums to atklāj, mēs brīnumainā kārtā varam piedzīvot brīvību un prieka pilnu dzīvi, kurai ir objektīva jēga, jo bez Dieva mūsu dzīvei nav OBJEKTĪVAS jēgas un mērķa, jo pretējā gadījumā mūsu dzīve ir EGOCENTRISKA un bezjēdzīga. Paldies Dievam, ka Viņa vārds ir abpusēji griezīgs zobens, kurš pāršķel dvēseli un izmaina sirdi, tāpēc lasiet Bībeli un Dieva Sv. Gars atklās jums patiesību, jo tā ir tikai viena....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 28.03.2009 21:52
Un vēl, kārli, kurš tad tevi izglābs no nāves, vai arī NATO un ES, uz ko tu ceri ? vai varbūt tu ceri, ka dzīvosi mūžīgi. Tā jau arī būs, tikai jautājums vai ellē, vai jaunajā zemē par ko ir aprakstīts Jāņa atlkāsmes grāmatā Bībelē? iesaku padomāt par to

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 28.03.2009 21:38
Ja Tas Kungs namu neceļ, tad velti namdari gar to darbojas;
Ja Tas Kungs pilsētu nesargā, tad velti sargi ir nomodā.....
Paldies Dievam , ka vīņš Latviju izveda ārā no padomju savienības kuru Viņam izlūdzās tie bāleliņi kā Dimiters un līdzīgi.
Tādai ES, kura ir atmetusi Dieva autoritāti un savā bezdievībā akceptē perversijas savos likumos un uzspiež tos arī tautām, kuras to negrib nav nākotnes, tās agri vai vēlu sabruks kā Bābeles tornis, kuram nav pamatu. nETICI MAN, IZLASI bĪBELĒ, KĀDS LIKTENIS IR TĀM TAUTĀ VĒSTURĒ BIJIS, KURAS IR ATMETUŠAS JAHVE( ES ESMU, KAS ES ESMU) DZĪVO DIEVU, KAS RADĪJIS ZEMI UN VISU, KAS REDZAMS UN NEREDZAMS UN, KAS UZMODINĀJIS jĒZU KRISTU NO MIROŅIEM, KUTŠ SĒZ PIE TĒVA LABĀS ROKAS UN ,KURŠ NĀKS TIESĀT DZĪVOS UN MIRUŠOS...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

TO ANDRIS FROM NATO 28.03.2009 17:02
Nevajag runat ka ES tas ir tik tik tik slikti, (veiklie projektu raktitaji, neveiklie projektu rakstitaji)

Mees dzivojam ljoti korumpetaa valstii, kur pie varas esosie necinaas par naudu no ES - lauksaimniekiem(Piemers martins roze),un citaam nozareem...

ES ir laba lieta ja pie Varas esosie cinaas par Mums visiem nevis par savam un tuvejo pakaljam!

Labs piemers ir Irija - Kas 90 gados bija nabadziga valsts, bet pateicoties politikiem kas izcinija ES naudas tagad ir ljoti ljoti bagata valsts, kur imigrantiem maksaa minimalo samaksu - 8.9eiro stundaa, bet pilsoniem maksaa - 20-40,50 Eiro stundaa, bezdarbnieku pabalsti un maminju pabalsti tur ir pari tukstots eiro menesii...

Tad Andri ja Tu domaa ka Sliktaa ES neko mums nepalidz, tad saproti to ka veletaja pienakums ir velet, politika pienakums ir cinities par ES naudaam bet vinji to nedara luk arii esam viena no nabadzigakajam un korumpetakajam valstim ES

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 28.03.2009 15:11
Ja mēS nebūtu ES ,pašmāju šeftmaņi LV galīgi izšeftētu! Ja mēs nebūtu NATO,nenoturētos pret KGB viltību un resursiem! Un ja arī kāds esot pasaules policists,tad labāk jenkiji-jo viņi vismaz atstāj kautcik izvēles iespējas:D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 28.03.2009 14:45
Ir jāatšķir divas dažādas lietas - eiroskeptiķi un NATO pretinieki. Ingrīda Ūdre, cik nu atceros, nekad nav aģitējusi pret stāšanos NATO. Atrašanās NATO ir nevis izvēle, bet dzīves nepieciešamība.

Savukārt Eiropas Savienības bilance nemaz nav tik pozitīva. Daži saņēma Eiropas naudu, bet pārējie - inflāciju. Es nemaz nerunāju par ES nevienlīdzīgajām lauksaimniecības subsīdijām un "prēmijām par neražošanu", kam pateicoties tika iznīcināta mūsu cukura rūpniecība un tiek izputināti piena ražotāji. Ekonomiskās grūtības var piemeklēt arī neatkarīgu valsti - bet viena lieta, ja tā bija mūsu pašu brīvas izvēles rezultāts, vai arī notika tādēļ, ka Lielais Brālis mums izgrieza rokas. Mēs nevaram savu lauksaimniecības preču tirgu aizsargāt pret nekontrolētu ES ražojumu importu - tādēļ uzvar tie ražotāji, kuri saņem lielākas subsīdijas.

Eiropas Savienība veicina noteikta tipa cilvēku rašanos - tie ir tie, kuri veikli raksta pieteikumus grantiem un projektiņiem, kā arī tie, kuri vēlas emigrēt uz citām Eiropas valstīm kā viesstrādnieki. Citām iedzīvotāju kategorijām ieguvumi nav tik acīmredzami - labi zinu, ka DAAD stipendijām varēja pieteikties un Vācijā mācīties arī pirms stāšanās ES.

Nevaram vainot plakātu mākslinieku Juri Dimiteru (nejaukt ar Kasparu Dimiteru!) vai Ingrīdu Ūdri, vai Aivaru Borovkovu, ka viņiem jau no paša sākuma bija piesardzīga attieksme pret ES. Viņi nojauta šo to ātrāk nekā pārējā tautas daļa. Interesanti, cik % nobalsotu par stāšanos ES, ja referendums notiktu tagad? (Ilgu laiku šis % bija zem 50%).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

NATO 28.03.2009 14:02
kaa jau esmu vienreiz izteicies ja Mees nebuutu Nato, diemzel iespejams Muus piemekletu Gruzijas liktenis jo neviens Muus neaizsargatu, Gruzijai ir/bija pirms uzbrukuma ljoti laba apmacita armija, kas domaju ir paraka par to kas Mums ir, bet diemzel Gruzija ir maza maza valsts un vinji neiztureja Krievijas uzbrukumus un kas ar Mums notiktu?

Istenibaa Padumjaa Savienibaa kaa Juus sakat nav diemzel sabrukusi taa ir transformejusies par ko citu bet tikpat bistamu diemzel!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips