Atslēgvārdi:

"Rekordi" ir pārspēti! 5

Pagājušās nedēļas otrdienā krita visi līdzšinējie rekordi. Tādēļ šis ieraksts būs ļoti, ļoti garš! Galu galā 24 gadījumi nav nieka lieta. Ja nevēlaties skatīties visus, tad "favorīti" ir trīs: materiāli Nr. 1.1.1; 4.1 un 5.1

Iesaki citiem:
3(4)

Sākumā gan par ko citu. Pagājušajā nedēļā mēs uz e-pastu providus@providus.lv saņēmām vērtīgu informāciju par tādiem aizdomīgiem gadījumiem, ko savādāk, iespējams, nepamanītu. Tas ir lieliski. Secinājums: ja nu kāds no Jums kādu iemeslu dēļ negrib par aizdomīgajiem materiāliem rakstīt šeit pat komentāros, var sūtīt arī uz e-pastu. Bet lūdzu centieties būt precīzi - ar tekstu "kaut ko pagājušajā nedēļā redzēju par Vienotību" nepietiks. Lūdzu nosauciet nedēļas dienu, raidījumu un, ĻOTI VĒLAMS, iemeslu, kas jums lika domāt par to, ka kaut kas nav kārtībā.

Bet nu par pēdējo augusta dienu - 31.augustu! Gadījumu ir tik daudz, ka nedaudz mainīsim šī bloga ierasto formātu, aizdomīgos materiālus grupējot, nevis aprakstot katru atsevišķi.1. kategorija - pseidonotikumi

Kritērijs: Pseidonotikumi. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidot, lai deputāta kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā

31.augustā tādu bija 13 (!!!). Tas nozīmē, ka jāveido pat apapkškategorijas:

1.1. Šlesers, Poļiščuka, teātris

Kur?

1.1.1. Вести Сегодня "Operācija "Palīdzi teātrim" - varoņteika par to, kā Šlesers teātrim palīdzēja. Skat.bildes un virsrakstu, komentāri lieki

1.1.2. Час "Kongresu nama jaunā seja" - PLL kandidāte K.Zagorovska kā žurnāliste raksta par Šleseru, Poļiščuku un Kongresu nama nākotnes iecerēm.1.1.3. Radio SWH+ Šlesers sola ilgtermiņā RD atbalstu Poļiščukas "Teātra observatorijai" - Ziņu sižetā plašs Šlesera komentārs par Kongresu namu, Poliščukas teātri. Klausieties paši!

1.1.4. PBK "Teātra observatorija Rīgas Kongresu nama Jauno zāli apdzīvos no septembra". Vēl viens materiāls bez komentāriem - skat sižeta fragmentus:


1.1.5 Radio SWH+ "Teātra observatorija Rīgas Kongresu nama Jauno zāli apdzīvos no septembra" Klausīties šeit1.2. Par labu Latviju sadarbības līgumi (tajā dienā bija vairāki)

1.2.1. LNT sižets "PLL vienojas ar ķīmijas un farmācijas nozari". Var aplūkot šeit:


1.2.2. Radio SWH "PLL vienojas par sadarbību ar Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju"'. Klausīties sižetu.

1.2.3. PBK "PLL atkal paraksta memorandu – šoreiz ar Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju". Skatīties online


1.2.4. Mix FM "Par labu Latviju" un Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija. Klausīties

1.2.5. Radio Baltkom "Par labu Latviju" un Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija paraksta saprašanās memorandu. Klausīties1.3. Politiskā aģitācija skolotāju pasākumā

Latgales Laiks (Daugavpils) Šogad vairāk domās par zināšanu kvalitāti

Латгалес Лайкс (Даугавпилс) Больше внимания станут уделять качеству знаний

No monitorētāju rakstītiem komentāriem: " vispār ir kuriozs ne raksts - iesākas kā it kā parasta, informatīva publikācija par skolotāju sanāksmi, bet pusē pārvēršas par PLL priekšvēlēšanu solījumu izklāstu V. Aizbalta izpildījumā! Jautri." "Skolotāju sanāksmē divi politiķi izmanto iespēju aģitēt par savu politisko spēku, tādējādi šķiežot administratīvos resursus. Jautājums, kāpēc aicināti uz sanāksmi? Vai tad skolotājiem pašiem nav jālemj par savu darbu, nevis jāklausās politiķu pašslavināšanā?"
1.4. PLL ideja par vienu mācību grāmatu katrā mācību priekšmetā

Vēl viena mistiska aptauja (nav pateikts, kas to veicis), kura pierādot, ka rīdzinieki atbalsta kārtējo PLL ieceri. Aptaujāts arī "piecu bērnu tēvs" Ainārs Baštiks.

2.kategorija - kandidāts kā vienīgais/galvenais komentētājs

Kritērijs: Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju)

2.1. Вести Сегодня "Болшая Рига – и нет бюрократии!" Komentāri lieki - tie ir mūsu senie paziņas - 3 SC politiķi, kas šoreiz apspriež birokrātiju

2.2. Mix FM Latvijas Avīze: Krievu valoda nostiprinās latviešu skolā - Latvijas Avīzes raksta atstāsts kalpo par iemeslu iztaujāt SC deputātu. Un tikai viņu.

2.3. Radio Baltkom SC frakcijas deputāts Igors Pimenovs: Tas, ka krievu valodu kā otro svešvalodu izvēlās mācīties aizvien vairāk skolēni, nav problēma. Vēl viens SC kandidāts uzstājas kā vienīgais eksperts - šoreiz par mācību valodu skolā. Klausīties šeit

2.4. Radio Baltkom Īrijā dzīvo aptuveni 30 000 latviešu - vienīgi SC deputāts V.Agešins zina, kā motivēt emigrantus doties mājup uz Latviju ... Klausīties3.kategorija - vienpusīgums

Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

3.1. Час Пенсионеров снова обманут? Raksts, kurā atreferēts SC pārstāvja viedoklis, ka V.Dombrovska valdība māna valdību pensiju jautājumos. valdības pārstāvjiem viedoklis nav lūgts.

3.2. Вести Сегодня Ещё один обман? Skat. iepriekšējais komentārs. Vienīgā nianse - papildus A.Klementjeva viedoklis.

4. Kritērijs - "piespēlētās intervijas"

Kritērijs: Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta kandidātam netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu deputāta kandidāta personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz deputāta kandidāta atbildības un darbības lauku

4.1. PBK Saruna ar Liepājas domes deputātu Valēriju Kravcovu Intervija ar SC kandidātu V.Kravcovu kā ar Liepājas Krievu kopienas priekšsēdētāju par šīs kopienas labajiem darbiem. Skatīties šeit:4.2. PBK saruna ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu. Noskatieties fragmentu - tur viss ir redzams:4.3. NRA "Ārpolitikas uzdevums - stiprināt valsts un nācijas pašcieņu".

Monitorētāju komentāri: "Riekstiņš mierīgi izstāsta savas partijas pozīciju, Avotiņš pats uzprasās - vai ir kas labs jums ko par sevi teikt. Komplimentārās žurnālistikas paraugs." "Pilnīgs reklāmraksts - Avotiņš ar jautājumiem, Riekstiņš ar atbildēm klāsta PLL kampaņas postulātus. Vairākkārtīgi īpaši uzsvērts (vēl parakstā zem Riekstiņa bildes), ka PLL nedomājot mainīt ārpolitisko kursu - to viņi pēdējās dienās visur uzsver, tā ir atbilde Vienotības kampaņai".5. Nepilnīgi apzīmētās reklāmas

5.1. Latvijas Avīze "Zaļo un Zemnieku savienība aicina" - attēlu šeit parādam divas reizes mazāku nekā tas tika nopublicēts. Bet tomēr. Vai spējat pamanīt, kur nosaukts maksātājs?

5.2. PIK FM Raidījums "Tautas kontrole" 31. augustā. Pārsteidzoši, bet šis raidījums šoreiz ir apzīmēts kā reklāma. Bet ... tikai raidījuma beigās. Un tas kopumā NOTEIKTI pārsniedz raidlaika stundā atļautās reklāmas minūtes.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jenefee mike

I agree with you. This post is truly inspiring. I like your post and everything you share with us is current and very informative, I want to bookmark the page so I can return here from you that you have done a fantastic job.
Dewa Joker.com
Dewajoker.com
www.dewajoker.com
Dewa Joker.com
Dewajoker.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MARA 11.09.2010 17:48
Man šķiet ,ka @ pasta vēstule manā pastkastītē arī ir slēpta reklāma. Tas mani šokēja ,ka svēšs cilvēks mansūta vēstuli ,kaut arī mēra vietnieks=== manā uztverē šādas vēstules ,īpaši priekšvēlēšanu laikā ,ir nekorekta rīcība ,lai neteiktu vairāk.Vēstuli protams nelasītu izmetu papīrgrozā. JAUTĀJUMS ===KUR VIŅŠ DABŪJA MANA @ pasta adresi.Draugiem es labprātīgi dodu savu adresi,bet šī ir ielaušanās manā privātajā dzīvē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 08.09.2010 23:30
meinhardt,
Es daļēji piekrītu par to salīdzinājumu starp "normāliem laikiem" un priekšvēlēšanu periodu. Domāju gan, ka kaut kādas tendences var pamanīt arī no materiālu SKAITA, kas parādījās, teiksim, augustā un septembra beigās. Ja vienpusīgu materiālu skaitam tieši pirms vēlēšanām ir tendence pieaugt, tad tas var liecināt par slēptajām reklāmām.

Blogi ir atsevišķa tēma - pagaidām vienīgais, ar ko bloga autors riskē, tā darot, ir sava reputācija. Mēs blogus nevērtējam tā paša iemesla dēļ kā laikrakstu komentārus. Gan viens, gan otrs teorētiski var būt nopirkts, bet nav labu veidu kā norobežot ideoloģisku partejiskumu no nopirkta komentāra.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 07.09.2010 12:59
Interesants ir jautājums par slēpto reklāmu sociālos tīklos - t.sk. twitter un Blogspot. Attiecībā par kandidātiem, esmu novērojis, ka rīcība parasti ir godīga - pietiekami redzamās vietās ir norāde, ka viņš ir kandidāts. Bet slikāk ir ar trešām ("pārējām") personām. Piem., I. Šlapina bloga satori.lv ir 24. augusta posts ar filmiņu, tikai kuras beigās parādās norāde, ka tā tapusi sadarībā ar Vienotību. Citas norādes nav. Lasītājs, kurš varētu augstu vērtēt šī filosofa darbošanos, var gribēt noskatīties radošu darbu vai viedokli un viņs to dara, bet tikai beigās ir pazīme, ka tas izrādās kaut kas līdzīgs reklāmas materiālam. Protams, ka nav aizliegts likt materiāli personīgā blogā, bet ja tas ir reklāmas materiāls, tad par to būtu jāinformē iepriekš.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 07.09.2010 12:51
Atsaucoties bloga autoru uzaicinājumam par ieteikumiem, gribu ieteik salīzināt to, cik vienpusīgi ir t.s. slēptās reklāmas raksti no vienas puses un parastie - ārpusvēlēšanu laika raksti no otras puses. Tikai tad, kad būs gatava šāda salīdzināšanas metodoloģija, kas spētu noteikti raksta vienpusību, ka tas būtiski atšķiras no pārēja laika rastiem, tikai tad mēs varam teikt, ka vienpusīgs raksts ir slēptā reklāma. No savas lasītāja pieredzes varu teikt, ka jebkurā laikā raksti ir bijuši ļoti, ļoti vienpusīgi. Vienpusība ir Latvijas žurnālistikas vairākuma pazīme un nevis priekšvēlēšanu laika pārkāpums. Protams, priekšvēlēšanu laikam ir tādas īpatnības, ka vienpusīgā rakstā parādās kāds kandidāts, bet šāda parādīšanās nedz sevišķi palielina, nedz sevišķi samazina raksta vienpusību, tikai palīdz iegūt plusiņus. (Protams, mazāk neskaidrību ir ar reklāmas materiāliem, kuros paziņojums par reklāmu ir apzināti padarīts maz pamanāms.)

Piemērus var minēt daudzus, bet man personīgi ļoti kremt trīs tēmas.

Pirmkārt - gadījumi, kad tiek ziņots jebkas, kas saistītas ar Latvijas Bankas vadītāju Rimšēviču. Žurnālisti nezina un neprot saredzēt, ka tā, kā viņš vada banku, tā lietas Rietumu valstīs nenotiek un nevar notikt. Vienkārši nav diskusiju par inflācijas kontroles rēžīmu un līdzekļiem, utt.

Otrā tēma ir budžeta konsolidācija - ļoti bieži žurnālisti prezentā valdošās koalīcijas priekšlikumus, kā vienīgo izeju. Šeit nu žurnālistiem būtu jānokaunās, jo Satversmes tiesa parasti noraida samazinājuma likumus nevis tāpēc, ka tie būtu slikti vispār, bet tāpēc, ka tie ir pieņēmt neizskatot visas iespējas un alternatīvas likumdošanas procesā. Lieki teikt, ka žurnālistiem un ekspertiem šeit var būt būtiska loma diskusiju līmeņa veidošanā.

Trešā tēma ir darba ņēmēju un darba devēju attiecības. Ļoti bieži darba devēju organizāciju viedoklis tiek pasniegts nevis kā vienas ieinteresētās puses viedoklis, bet gan kā ekspertu viedoklis, kas pretendē uz zināmu objektivitāti. Tā nav un nevar būt. Tāpat gandrīz vienmēr kā darba ņēmēju aizstāvis tike prezentēta LBAS, lai gan Latvijā ir daudz citu arodbiedribu, kas nepieder šai organizācijai un kas ir klaji kritiskas par šis organziācijas nespēju pildīt savus uzdevumus. Tāpat ļoti bieži žurnālisti nespēj saskatīti, ka jebkurš likums, kas skar darba devēju-darba ņēmeju attiecība nav uzskatāms par vienīgās patiesības meklējumu, kuru noteiktu eksperti, tiesneši vai vienkārši "gudri", un "gaiši" cilvēki. Nē, šīs jomas likumdošana ir interešu ciņa un rezultātam ir jābūt nevis ekspertu lēmumam, bet gan cīņas un kopromisu rezultātam. Žurnālisti nevēlas atbalstīt cilvēku prasmes aizstāvēt pašiem sevi.

Šis blogs bija paredzējis atklāt slēptās reklāmas, bet rezultāts ir - tiek atklāts Latvijas žurnālistikas nožēlojamais līmenis.

Priecājos, ka ar šo postu esmu dokumentējis kritiku šai kampaņai, līdz ar to - vēlāk (pirms vēlēšanām vai pēc gadiem), kad šī kampaņa tiks kritizēti tieši metodoloģisku trūkumu dēļ, šīs kampaņas autoriem nebūs iespējas taisnoties, ka viņiem tas nebija ienācis prātā.

Citi autora darbi
V

suņupuikas 1 Autors:Reklāmu novērotāji