Foto: neilsphotoalbum; PROVIDUS
Atsaucoties Valsts Kancelejas aicinājumam sūtīt priekšlikumus Latvijas OGP Otrā rīcības plāna vidusposma izvērtējumam, domnīca Providus ir sagatavojusi šo vērtējumu.
Valsts Kancelejas
Valsts pārvaldes politikas departamenta konsultantei
Inesei Kušķei
2016.gada 21.oktobrī,
Providus komentāri un priekšlikumi par Latvijas OGP Otrā rīcības plāna (01.07.2015-30.06.2017) vidusposma izvērtējumu
Atsaucoties Jūsu aicinājumam sūtīt priekšlikumus Latvijas OGP Otrā rīcības plāna vidusposma izvērtējumam, domnīca Providus ir sagatavojusi šo vērtējumu.
Kopumā, mūsuprāt, OGP nacionālais rīcības plāns šobrīd tiek pildīts labi – lielākajā daļā apņemšanos ir progress. Uzskatām, ka pilnībā izpildītas jau ir divas apņemšanās un ievērojams progress panākts vēl divās. Pārējās apņemšanās redzam vai nu nelielu progresu, vai arī ziņojumā nav iekļauta pietiekama informācija, lai to izvērtētu.
Ņemot vērā, ka šis ir vidusposma vērtējums, iesakām par katru no 10 apņemšanās punktiem nākt klajā ar rezumējošo prognozi: piemēram, vai prognozējams, ka apņemšanās tiks: a) pilnībā izpildīta, b) tiks panākts būtisks progress salīdzinājumā ar laika posmu pirms plāna pieņemšanas, c) neliels progress salīdzinājumā ar laika posmu pirms plāna pieņemšanas d) netiks izpildīta un būs jāpārņem jaunajā plānā (2017.-2019.gadam); e) netiks izpildīta un nav lietderīgi iekļaut jaunajā plānā.
Šobrīd, 2016.gada oktobrī Providus vērtējums par esošo statusu ir šāds:
1. apņemšanās (atvērtie dati) – neliels progress
2. apņemšanās (tiesību aktu portāls) – nav iespējams novērtēt, jo no ziņojuma nav skaidrs, kādas darbības veiktas kopš 2015.gada vidus (kad tika pieņemts nacionālais plāns)
3. apņemšanās (vienota platforma valsts institūciju informācijai) – nav iespējams novērtēt, jo no ziņojuma nav skaidrs, kādas darbības veiktas kopš 2015.gada vidus
4. apņemšanās (godīga valdes un padomes atlase valsts kapitālsabiedrībās) – provizoriski: pilnībā izpildīts (Providus nākamā gada sākumā veiks analīzi par to, kā praksē darbojas jaunās normās)
5. apņemšanās (efektīvāki uzraudzības mehānismi amatpersonu darbības kontrolei) – neliels progress, daudzu iniciatīvu izpildīšana nav sākta. Būtiskākā iniciatīva šī mērķa sasniegšanai ir Valsts Kontroles likumdošanas iniciatīva par zaudējumu piedziņi no amatpersonas, kas vainīga zaudējumu nodarīšanā valstij
6. apņemšanās (ilgtspējīgs NVO finansēšanas modelis) – ievērojams progress, izveidojot NVO fondu. Vienlaikus diskutabls jautājums, vai tā apjoms nodrošina NVO ilgtspēju.
7. apņemšanās (parakstu vākšana referendumu ierosinājumiem internetā) – pilnībā izpildīts kopš 2016.gada 1.marta, kad portālā latvija.lv tika dota iespēja parakstu vācējiem apliecināt savu identitāti ne tikai ar e-parakstu (ko reti kurš Latvijā izmanto!), bet arī ar internetbanku autorizācijas kodiem.
8. apņemšanās (likumprojekts trauksmes cēlēju aizsardzībai) – neliels progress
9. apņemšanās (politisko partiju finansēšanas sistēmas izvērtēšana) – neliels progress, daudz dažādu sīku iesāktu iniciatīvu
10. apņemšanās (vienotais valsts pārvaldes ētikas kodekss) – ievērojams progress, vienlaikus ētikas kodekss vēl nav pieņemts, turklāt tas attieksies tikai uz tiešās pārvaldes iestādēm.
Būtu labi, ja Valsts Kanceleja vidusposma vērtējumā dotu īsu vērtējumu tam procesam, kā tapa 2015.-2017.gada plāns un kā tika koordinēta tā izpilde. Tas var gan palīdzēt labāk koordinēt šī plāna izpildi līdz 2017.gada jūlijam, gan arī labākā procesā izveidot jauno nacionālā OGP rīcības plānu 2017.-2019.gadam.
Ar cieņu,
Iveta Kažoka
Domnīcas Providus vadošā pētniece
Projektu” Līdzdalība valsts politikas veidošanas un uzraudzības procesos” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.