Atslēgvārdi:

Prezidents un aizspriedumi, stabilitātes garants un eksperti -- pārdomas sestdienā 7

Labrīt, lasītāji!

Lai arī cik ļoti sadraudzīgs pasākums tas ir vai nav, Valsts prezidenta klātbūtne tā dēvētajās Lūgšanu brokastīs tomēr pauž valsts augstākās amatpersonas atbalstu radikāliem aizspriedumiem. Nešaubos, ka Valdis Zatlers patiešām vēlas valsts reliģisko organizāciju starpā iedvest iecietību, kā viņš paziņoja pirms minētā pasākuma. Taču Lūgšanu brokastu orgkomitejā ir tādi cilvēki, pirmkārt jau bļaustīgās (un, cik man zināms, savos pasākumos valsts valodu ignorējošās) organizācijas "Jaunā paaudze" pārstāvji, kuri iecietību nevēlas, ja tā nesaskan ar viņu šauri aizspriedumaino pasaules skatienu. To pašu var teikt arī par atsevišķiem "lielo" konfesiju vadītājiem. Ir arī jautājums par baznīcas šķirtību no valsts, taču galvenais tomēr ir valsts vadītāja klātbūtne pasākumā, kuru organizē arī ļaudis, kuriem saskaņa sabiedrībā nav nedz vajadzīga, nedz arī viņi to vēlas. Vaira Vīķe-Freiberga to saprata, pērn it kā to saprata arī pašreizējais Rīgas pils iemītnieks. Žēl, ka šogad šī sapratne pazuda.

Iesaki citiem:

***

Un vēl. Mūsu kādreizējais "stabilitātes garants" nenogurdams cenšas Latvijai iestāstīt divas lietas. Pirmkārt, ka viņa politika tā dēvētajos "treknajos gados" bija pavisam pareiza. Otrkārt, viņš nekad nav kļūdījies, ja nu vien nav vienmēr mācējis sevi paskaidrot. Latvijas iedzīvotāji, kuri ir spiesti paciest gan divciparu skaitlī mērāmu inflāciju, gan arī visu pārējo, kas radās no Everesta kāpēja pašpārliecības, to visu var uztvert kā vēlas (un "Tautas" partijas 2,9% reitings ļoti labi parāda, kāda šī attieksme ir), taču šo politiku novērtē arī eksperti no ārpasaules. Jaunākajā žurnāla The Economist numurā Kalvīša valdības politika ir apzīmēta ar vārdu "reckless," to tulkot var ar jēdzieniem "neapdomīgs", "pārgalvīgs" un "pārdrošs." Turklāt žurnāls arī atcerējās, ka viens no valdību veidojošajiem politikāņiem procesu aprakstīja ar jēdzienu "gāzi grīdā." Lieki teikt, ka neko pozitīvu The Economist par to visu nedomā.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bezvārdis 12.11.2008 18:31
IM: nē, nesaprati. Zatlers (un kas gan viņš par prezidentu!) var brokastot, kur vien vēlas. Arī IM var brokastot, kur vien vēlas un vismazāk jau nu viņam būtu jāprasa man atļauja to darīt vai nedarīt. Tomēr izvēles par labu vienam vai otram brokastu veidam ļoti labi raksturo šo cilvēku kā personību. Zatlera rīcībai ir ne tikai utilitārā, bet arī simboliskā nozīme un šajā gadījumā es runāju par to. No šīs rīcības var izsecināt daudz ko vairāk nekā tikai to, ka viņš rīta pusē uzņēma zināmu kaloriju daudzumu citu cilvēku sabiedrībā. Bet - kā jau teicu, ar izglītības līmeni mums ir tā kā ir. t.i., ļoti slikt un tāpēc IM izlasa manos vārdos to, kā tur nebija, bet prezidents-ķirurgs-aplokšņu ņēmējs dodas uz garīgo opiomānu saietu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 11.11.2008 10:59
Nu , ai da prezidents , vēl vienam svarīgam un lielam demokrātam (Bezvārdim) nav izprasījies atļauju brokastot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bezvārdis 11.11.2008 10:45
Es uzskatu, ka baznīca un kristīgā ticība ir tumsonība. Baznīcas loma mūsdienu sabiedrībā lielākoties ir bijusi atpakaļrāpulīga, orientēta uz neiecietību un uz saprāta apkarošanu. Tāpēc arī baznīca no valsts ir šķirta (Satversmes autori to saprata). Diemžēl mūsu prezidents nekādu saprātu nav izrādījis, viņa atrašanās Rīgas pilī arī ir saprātu noliedzoša. Tāpēc piedalīšanās lūgšanu brokastīs (ja "reliģija ir opijs tautai", tad lūgšanu brokastis tad ir opiomānu saiets) ir nekas cits kā šīs Latvijas valsti apkaunojošās politikas loģisks turpinājums. Domāju, ka cepties par to vairs nav jēgas. Nekas no tā nemainīsies, jo situācijā, kad uz totalitārismu vērsta valdība nevēlas ieklausīties masās (vai arī lielā daļā tautas), viņa to var pavisam mierīgi darīt. To pierādījā Miloševiča spēja noturēties pie varas par spīti plašajiem (Latvieši neko tādu pat sapņos nevar iedomāties) protestiem. Latvijas valsts, protams, ir uz totalitārismu vērsta, kur varas vertikāle ir vienīgā saprotamā struktūra. Savukārt šāda izpratne ir cieši saistīta ar ļoti zemo izglītības līmeni vidēji Latvijā. Tāpēc te nekāda rakstīšana vai sašutuma paušana nelīdzēs. Tauta nesapratīs, bet 'spice' negribēs ieklausīties un vispār jau arī nesapratīs (jo vairumā gadījumu arī viņu izlītības līmenis ir katastrofāls). Iespējams, ka vienīgais, ko varētu darīt, ir organizēt izglītojošus pasākumus visas Latvijas līmenī, mācot demokrātijas pamatprincipus, vēsturi un galvenais - Satversmi, t.i., to, ko reizēm dara sabiedrībās, kurās masas ir ļoti neizglītotas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 10.11.2008 20:06
Jā , nu kā vispār kaut kāds valsts prezidents tā var uzdrošināties bez paša Kārļa Streipa piekrišanas un žēlīgas atļaujas brokastot kopā ar Kārļa Streipa otriem vislielākiem ienaidniekiem - kristiešiem. Tagad tak Kārlis Streips atkal nories prezidentu pēc pilnas programmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Terminators 10.11.2008 00:18
Mēģinot aprakstīt vārdos to, kas rodas domājot par reālpolitiku Latvijā, nāk prātā doma "reload". Likas, ka turpinām darboties iepriekšējo gadu sistēmas ietvaros, bet jau atmetot demokrātijas un tiesiskuma principus. Pagaidām visu tur sistēma.

Tāds kā emocionāls personīgs "reload" man: http://www.youtube.com/watch?v=lXgH_NBMACA&feature=related

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krish 09.11.2008 14:08
ribetos, lai shis cilveks beidz piemeslot internet vidi, pietiek jau, ka vinsh TV savus murgus mall.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ansis 08.11.2008 16:41
Par lūgšanu brokastīm. Mums ir no kā izvēlēties :)
(1) Varbūt mums ir piemērots franču-stila sekulārisms, kur valsts politiķim (nerunājot nemaz par karali) neklājas rādīties nevienā reliģiskā pasākumā?
(2) Vai labāk zviedru-stila oficiozā reliģiozitāte, kur luterāņu baznīca nezkāpēc saucas "Svenska kyrkan" (tobiš "zviedru baznīca"), un karalim jābūt kristietim-protestantam (vislabāk luterānim - Svenska kyrkan loceklim).
(3) Vai arī amerikāņu-stila reliģiskā brīvība, kur ikviens politiķis var privāti sekot savai reliģiskai pārliecībai, nejusties spiests to slēpt, tomēr bez jebkādām tiesībām to pasludināt par "nacionālu baznīcu"?

Latvijā šobrīd ir sastopami elementi no visiem šiem modeļiem -
- Mums ir konstitucionālie puritāņi, kuri ieraudzījuši politiķi reliģiskā pasākumā, uzreiz nodreb šausmās - valsts taču esot šķirta no baznīcas.
- Ir liekulīgie tradicionālisti, kuri tāpat kā zviedri vēlas Latvijā "oficiālo baznīcu" - tikai viņiem sanāk nevis viena bet kādas septiņas "tradicionālās baznīcas". Sākot ar katoļiem, pareizticīgajiem un luterāņiem un beidzot ar vecticībniekiem un mozusticīgajiem.
- Visbeidzot ir tādi, kuri līdzīgi amerikāņu politiķiem iemin visādas netradicionālas garīguma takas. Tāpat kā Baraks Obama esot gadiem ilgi klausījies Trinity United Church sludinātāju - afroamerikāņu "nacionālistu" Jeremiah Wright, kurš neizceļas ar iecietību pret citu viedokļu paudējiem, tāpat mums virkne LPP politiķu sauc Svēto Garu kopā ar A.Ļedjajevu - līdz pat ģībšanai un runāšanai mēlēs. Vienīgi viņiem (atšķirībā no Obamas) pietrūkst apdomas praktiskajā politikā distancēties no dedzīgo evaņģelizētāju fiksajām idejām.

Cik saprotu, tad K.Streipam īsti nepatīk nedz dedzīgie evaņģelizētāji, nedz arī "septiņas lielās un tradicionālās" - un īpaši prominentu politiķu pulcēšanās attiecīgos pasākumos. Bet franču sekulārismu te arī neviens it kā nesludina - un nepaģēr politiķiem iet ikvienai baznīcai apkārt ar lielu līkumu. Kaut kādu kopdzīves modeli starp valsti un baznīcu tomēr jāatrod - jo tās lai arī ir šķirtas, tomēr neatrodas uz dažādām planētām.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips