Atslēgvārdi:

Prezidenta vēlēšanas vai zirgu sacīkstes? Grūti spriest 9

Labrīt, lasītāji!

Nu, gluži kā pret derībām zirgu sacīkstēs vai pret totalizatoru mūsu valsts "gudrās galvas" patlaban izturas jautājumā par Valsts prezidenta pārvēlēšanu vai nepārvēlēšanu. Procesā piedalās arī laikraksti. Pagājušajā nedēļā Diena rakstīja, ka prezidentam nepieciešamais balsu skaits šķiet garantēts, šorīt -- ka viņam varot pietrūkst balsu un tāpēc būs vajadzīgas atkārtotas vēlēšanas. Savukārt Neatkarīgajā šorīt ziņots, ka Valsts prezidents var sākt pucēt kurpes un atdzesēt šampānieti, jo pārvēlēšana esot garantēta. Tas saskan ar Neatkarīgās politisko sutenieru viedokli -- "zaļo zemnieku" boss Brigmanis ar savu ierasto smīniņu saka, ka gan jau "sakasīs" vajadzīgo balsu skaitu.

Iesaki citiem:


Kas šajā procesā ir iztrūcis? Manuprāt, tā tomēr ir nopietna diskusija par to, ko Valdis Zatlers ir darījis pēdējos četros gados un ko viņš varētu darīt nākamajos četros gados. Pats prezidents centās situāciju labot ar savu uzrunu Latvijas universitātē, un tas varbūt nebija pats labākais variants, jo ļoti garā runa ar iedvesmojošu oratoriju nudien neizcēlās, bet no otras puses, cilvēks pavisam skaidri pateica, kas nākamajos četros gados būs viņa prioritātes. Tas tomēr netraucē politikāņus pret viņa pārvēlēšanu izturēties kategorijā "mēs uzskatām, ka tajā tur partijā būs tie, kas nedarīs to, ko solījuši, un tāpēc neko nevaram garantēt." Tā ir politikāniska māžošanās, kura, diemžēl, uzrāda dzīvu patiesību par mūsu republikas parlamentu: Tajā darbojas cilvēki, kuriem vienkārši nevar ticēt un kuri bieži vien prasti melo, un politikāņi pie tā ir tik ļoti pieraduši, ka viņiem tā liekas normāla situācija esam. Citiem vārdiem sakot -- runa nav par Valdi Zatleru, runa ir par politikānismu, kurš patlaban kārtējo reizi sit visaugstāko vilni.

Vēl vairāk tas kļūst skaidrs, ja aplūkojam tās personas, kuras patlaban visaktīvāk tiek apspriestas kā alternatīvi varianti. Par Puzes ķeizaru varam aizmirst, viņš pats ļoti labi saprot, ka tas tomēr būtu par daudz prasīts no Eiropas, par valsts pirmo personu padarīt cilvēku, kuru izmeklē ne jau tikai šajā ES dalībvalstī vien. Ārpus tā, teju vai ikreiz, kad šī tēma tiek apspriesta Dienā, vētīts tiek Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas uzvārds (šorīt: "Solvita Āboltiņa - aizkulišu Valsts prezidenta kandidāte? Nē viņa nesaka, bet apgalvo, ka plāns B neeksistē"). Tas, ka šis teikums ir laikraksta pirmajā lappusē un pat virs bildes, kurā azerbaidžāņi līksmo par uzvaru Eirovīzijā, liecina, cik ļoti arī mediji visu šo lietu uztver minētajās zirgu sacīkstes kategorijās. Solvitas Āboltiņas uzvara prezidenta vēlēšanās arī ir ļoti maz ticama, ja vien tās kontekstā nenotiek milzīgi liela rokāde Saeimas spēku struktūrā, un tā krietni nosacītā stabilitāte, kura tur patlaban pastāv, tomēr abām koalīcijas partijām šķiet pietiekami svarīga, lai ar to neriskētu. Gan tāpēc, ka "zaļie zemnieki" pilnīgi noteikti nevēlas kļūt par galvenajiem atbildīgajiem jautājumā par valsts joprojām neatrisināto finanšu krīzi, gan arī tāpēc, ka bezgalīgu variantu jau Saeimā nav. ZZS, PLL un SC kopā sanāk 59 balsis, bet čupošanos ar Alfrēda Rubika pārstāvēto spēku abām pārējām apvienībām, kuras tomēr sevi cenšas pozicionēt visnotaļ tautiskos ietvaros, vēlētāji nudien varētu nesaprast.

Vēl jautrāk ir tas, ka "popularitātes" kalngalā šajā jautājumā ir Valsts kontroliere Inguna Sudraba. Mūsu politikāņi viņu ir ieraduši uzskatīt par tādu sīcošu mušu, kura kaitina, bet kurai nekādas varas nav, un tāpēc viņu var mierīgi ignorēt (vai buldozera gadījumā -- melīgi apgalvot, ka viņas darba pamatā ir personīgas finanšu intereses). Ievēlētā Valsts prezidenta amatā, I. Sudraba diez vai piepeši kļūtu par politikāņu marioneti, un tas ir ļoti, ļoti maigi teikts. Viņas attieksme pret valsts sagrābšanu tandēmā ar tiesībām, sasaukt Ministru kabineta sēdes, noraidīt likumprojektus, inspirēt tautu tiesiskuma virzienā, uzsākt Saeimas atlaišanu? Nu, diez vai. Tas no mūsu politikāņiem būtu apbrīnojams un tāpēc tomēr stipri mazticams gājiens, jo jautājumā par savu "lelli" Rīgas pilī pirms četriem gadiem viņi tomēr krietni apdedzinājās, un kā vēl.

Dzīvosim, redzēsim. Turpinu uzskatīt, ka Valdim Zatleram ir lielākas, nevis mazākas izredzes pils atslēgas saņemt vēl uz četriem gadiem, vienkārši tāpēc, ka mūsu politikāņi tik ļoti nesaprot, ko viņi paši grib. Pat tautieši no Visu Latvijai! ar savām dzirkstošajām actiņām dikti mēģina pret politiku attiekties nopietni un pārdomāti un nosvērti, un paldies par to, bet iemesli, kāpēc viņi it kā kādu brīdi taisījās balsot pret Zatleru (piemēram, bezvīzu režīms ar Krieviju) -- nu, visnotaļ izglītotie vislatvieši noteikti saprot, ka ne jau no Latvijas Republikas Valsts prezidenta tas būs vai nebūs atkarīgs, vai Eiropai ir bezvīzu režīms ar cara Vladimira karaļvalsti.

Lūk, kur mēs šajā stāstā esam patlaban: Balsot par Valdi Zatleru ir solījusi Vienotība (33 balsis), VL!-TB/LNNK (8 balsis) un PLL (8 balsis). Kopā 49. Dažas pietrūkst. Tāpēc jau Brigmanis tik ļoti var smīnēt par balsu "sakasīšanu." Vienīgā nelaime -- ja nevar ticēt, ka partiju solītais būs arī partiju darītais, un jautājums lielākoties grozās tikai un vienīgi ap to, vai "gudrās galvas" ir godprātīgas -- nu, par nobriedušu un nopietnu politisku iekārtu to ir stipri pagrūti uzskatīt.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris Vītols Rīgā 17.05.2011 21:17
Lasīju Jūsu interviju žurnālā 'PATIESĀ DZĪVE'.Skatos un klausos Jūsu raidījumus jau sen. Jūs paliekat iecietīgāks,Jums vairs nevajag vairākus gadus,lai saprastu,kuri ir 'lielākie kretīni '.Kritizējot politiķus,partijas beidziet lietot vārdu SILE ....daži pārpratīs ...un ievēlēs ....s. Visu labu.Andris Vītols.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Liene 17.05.2011 13:59
Vēl vakar "Skats no malas" beidzās uz bēdīgas nots - ka neko jau Vilnītim nepadarīs. Šodien aina ir mainījusies un izskatās, ka padarīs gan, un pat ļoti padarīs. Man par to prieks. Ja Vilnīti padzīs, līksmos visa Latvija. Vai ne,Streipa kungs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


fzss 16.05.2011 18:33
LV prezidents- kādam vajadzētu būt, bet nevaid irams...

latviešiem nevaid Merkeles ? latviešiem nevaid Reigans ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Oļegs Pliekšāns 16.05.2011 18:11
Manā iepriekšējā komentārā tā sāls bija "putas uz lūpām", nevis homoseksuālisma tēma kā tāda. Tas tā pat, kā Streips kautko par dzirkstošām actiņām bilst. Respektīvi kad cilvēkam pietrūkst argumentu, tad tiek piemeklēti kautkādi dīvaini epiteti par dzirkstošām acīm, putām uz lūpām, līkiem deguniem, pumpainām sejām, nacistiem, fašistiem, radikāļiem utt., lai tikai kautko sliktu par citiem pateiktu. Un diemžēl šādu taktiku izmanto arī slavenais žurnālists Streips...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

magnitūdis 16.05.2011 17:19
Politikā nekādas morāles nav,ir tikai vairāk vai mazāk pareizi šaha gājieni,kuri jācenšas savlaicīgi aprēķināt vai nojaust.Uz to parasti paklūp dažādu nokrāsu radikāļi,jo emocijas radikāļiem traucē,tāpēc Zatlers tik mierīgi un loģiski varēja sev pievērst vislatviešus,jo parādīja nacionālo stāju viņiem bez emocijām,bet ar aprēķinātiem gājieniem,kas ir bradikāļu vājā vieta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Lapsa 16.05.2011 13:59
Drošas Zatleram ir tikai 7 balsis no "Visu Latvijai!". Viņi šajā Saeimā ir vienīgais prognozējamais spēks. Visas pārējās partijas ir tikpat neprognozējamas, kā mūsu kaimiņš Krievija. PLL nevar ticēt nevienam viņu vārdam. Tas pats ar ZZS. Viņiem esot brīvais balsojums, bet tas viņu terminoloģijā parasti nozīmē, ka viņi palsos pret. SC atbalsta tikai savus izvirzītos kandidātus, lai arī ko viņi runātu un mēģinātu to noliegt. Vienotībai izrādās ir Āboltiņa, kura ļoti vēlās kļūt par prezidenti, tāpēc nav teikts, ka 100% visi deputāti no Vienotības balsos par Zatleru. Savukārt, ja "Visu Latvijai!" teica, ka atbalstīs Zatleru, tad tā arī būs. Sākumā gan viņi bija itkā pret Zatleru, bet vēl nebija pateikuši konkrēti, ka nebalsos par Zatleru. Tagad ir jau konkrēts solījums, ko viņi arī izpildīs. Pārējām partijām diemžēl nevar uzticēties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Juris Liepa 16.05.2011 13:39
Ja Latvijas prezidentam nav nekādu iespēju ietekmēt bezvīza režīma izveidi ar Krieviju, tad kāda velna pēc viņš virināja savu muti un izteica šādu dīvainu solījumu? Kas tas par prezidentu, kas nesaprot ko runā? Izcilajam žurnālistam Kārlim Streipam tik daudz jau nu vajadzētu saprast, ka šajā gadījumā pamatīgi izgāzies ir Zatlers. Bet nezkapēc tā vietā Kārlis mēģina kautko vāvuļot par "sliktajiem" vislatviešiem. Viņi pamatoti aizrādīja Zatleram par pieļautajām kļūdām, bet beigās nolēma balsot par mazāko ļaunumu. Nav jēgas mēģināt ievēlēt savu kadidātu, ja tev Saeimā ir tikai 7 balsis. Itkā izcils žurnālistis, bet domāt līdzi galīgi nemāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Zīle 16.05.2011 13:06
Streips nepareizi saskaitīja balsis. Visvaldis Lācis vairs nav VL!-TB/LNNK un viņš jau ir teicis, ka nebalsos par Zatleru. Tātad kopā 48 balsis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alejandro 16.05.2011 11:36
Piekrītu visam. Sudraba, manuprāt, ir tikai māneklis, kuru SC varbūt arī izvirzīs, bet izredžu tikt ievēlētai nav. Domāju, ka runas par Āboltiņu ir vienkārši blēņas - viņas izredzes kļūt par Valsts prezidenti ir pielīdzināmas manām izredzēm apprecēties ar Krištianu Ronaldu. Pirmkārt, Lembergs tam nepiekritīs. Otrkārt, ja piekritīs, tad par tik augstu politisko cenu, kādu Vienotība nebūs gatava maksāt. Treškārt, kā Vienotība kā politiskais spēks izskatītos šāda Zatlera izgāšanas, netīra tirgus un, iespējams, vienošanās ar SC beigās? Ceturtkārt, domāju, ka pašā Vienotības iekšienē nebūt ne visi ir sajūsmā par Āboltiņu.

Prezidenta likteni, visticamāk, izšķirs ZZS - tā runāšana par 15-balsis-ir-bet-zaļie-vēl-domā neizklausās ticama; cik vajadzēs balsis, tik (ne)nodrošinās. Bet pagaidām apstākļi vairāk runā par labu Zatlera pārvēlēšanai.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips