Pret niknuma un agresijas lavīnu 14

Latvijā, kā jaunās demokrātijas valstī, seksuālās minoritātes tikai pavisam nesen apjautušas savas tiesības uz normālu dzīvi. Mērķis – vēršanās pret diskrimināciju uz seksuālās orientācijas pamata – daudzviet pasaulē ir pašsaprotama lieta.

Iesaki citiem:
Laviina 255x203(2)

Pēc pērngad notikušā lesbiešu, geju, transseksuāļu un biseksuāļu (LGTB) atbalstam un pašapziņas stiprināšanai iecerētā Rīgas Praida 2005 gājiena Latvijas Geju un lesbiešu jauniešu atbalsta grupa (GLJAG) nolēma paplašināt gan savu biedru skaitu, gan darbības jomu. No lokālas jauniešu organizācijas tā pārtapa par starptautiskas asociācijas biedru.

GLJAG organizētais Praids izvērtās nevis par atbalsta un pašapziņas mierīgu (kā pārsvarā Eiropas demokrātiskajās valstīs – arī par prieka un lepnuma) manifestāciju, bet gan par akla niknuma un agresijas lavīnu pār Praida dalībniekiem un GLJAG. Ievērojama daļa Latvijas sabiedrības, politiķu un konservatīvu kristiešu sektu musināta, pārvērtās slepkavotkārā agresīvā pūlī, ko varēja apturēt tikai bruņotu policistu ķēdes. Uzbrukuma mērķis bija seksuālās minoritātes.

Latvijā, kā jaunās demokrātijas valstī, geji un lesbietes tikai pavisam nesen apjautuši savas tiesības uz normālu dzīvi. Jāatzīst, ka pēc Praida daļa LGTB aktīvistu vai vienkārši cilvēki, kuri sāka publiski apliecināt savu atšķirīgo seksuālo orientāciju, nobijās un atkal „ielīda” atpakaļ pagrīdē.

Bet ne visi... Notikušās kaislības ap Praidu GLJAG nenobaidīja, bet gan tieši otrādi – stiprināja. Latvijas sabiedrībā ir vajadzīgs spēcīgs pamudinājums, lai tā mainītu sava „skaļā vairākuma” attieksmi pret LGTB. Un tas nav nekas neiespējams vai utopisks. LGTB tiesību atzīšana ir aksioma, pie kuras, loģiski, drīz vien nonāks arī mūsu valstī.

Mums taču vairs nav jāpierāda, ka melnādainajiem ir tikpat daudz smadzeņu. Mums taču nav jāpierāda arī, ka sievietes var tikpat labi kā vīrieši aizpildīt vēlēšanu biļetenus un piedalīties vēlēšanās. Tikpat analoģiska (ne)argumentācija attiecas arī uz LGTB.

Pirms trim gadiem izveidotā GLJAG pērngad septembrī kļuva par Latvijas geju un lesbiešu organizāciju ILGA Latvija. Tai ir vairāki mērķi. Mēs strādājam pie sabiedrības informēšanas par homoseksuālu un biseksuālu cilvēku problēmām, homoseksuālu un biseksuālu cilvēku integrēšanos sabiedrībā, cīnāmies pret diskrimināciju uz seksuālās orientācijas pamata.

Tie ir mērķi, ko daudzas valstis jau sasniegušas un tagad tos vienkārši „izmanto”. Latvijā vēl diemžēl par „izmantošanas tiesībām” jācīnās. Un ILGA Latvija to var panākt arī ar starptautisku palīdzību. Starptautiskā lesbiešu un geju asociācija (ILGA) ir globāls nacionālo un lokālo grupu tīkls, kurā apvienojušās vairāk nekā 400 dalīborganizāciju no gandrīz 90 pasaules valstīm, tagad arī Latvijas. ILGA ir vienīgā starptautiskā bezpeļņas sabiedriskā organizācija, kas pievērš pastiprinātu uzmanību seksuālajai orientācijai.

Arī šogad ILGA Latvija, tāpat kā pērn, piedalīsies Rīgas Praida 2006 organizēšanā. Tā kā šis ir vēlēšanu gads, ILGA iesaistījusies politisko partiju nostājas noskaidrošanā par geju un lesbiešu jautājumiem. ILGA Latvija nosūtījusi vēstules Latvijas politiskajām partijām, lai noskaidrotu to nostāju seksuālo minoritāšu jautājumos. Maija beigās partiju nostādnes tiks apkopotas un publicētas portālos pride.lv un gay.lv. Tāpat ILGA Latvija sākusi izdot savu informatīvo izdevumu latviešu valodā. Te jāpiebilst, ka ILGA Europe arī izdot savu žurnālu angļu valodā, un tā redaktors ir latvietis – Juris Lavrikovs.

Runāt par to, ka ILGA Latvija darbojas spīdoši un bez problēmām, būtu pārāk optimistiski. Ne vienmēr arī izdodas sasniegt mērķus. Piemēram, aprīļa pēdējā nedēļā Jūrmalas tiesa noraidīja organizācijas vadītāja Imanta Kozlovska prasību pret Saeimas deputātu Leopoldu Ozoliņu par viņa izteicieniem Rīgas Praida 2005 laikā. Imants Kozlovskis šo lēmumu pārsūdzējis. Jūrmalas tiesas lēmums liecina, ka Latvijā daži cenšas leģitimēt rasistisku neiecietību. Pērn tiesas prāvā pret Rīgas domi, kura aizliedza Praida gājienu, I.Kozlovska vadītā organizācija gan uzvarēja. Arī tagad I.Kozlovskis cer, ka gadījumā ar deputātu Leopoldu Ozoliņu tiks izteikts nosodījums homofobijai. Par cerībām simboliski liecina arī organizācijas abreviatūras latviskā nozīme – ILGA. Ilgas jeb ilgošanos vienmēr saista ar cerību, un beigu beigās arī notiek šo ilgu un cerību piepildījums.

Šogad organizācijas prioritāte ir sabiedrības informēšana par seksuālajām minoritātēm. Tāpēc no jūnija līdz gada beigām notiks kampaņa „Saprast homoseksualitāti”. Jūlija beigās notiks Rīgas Praids 2006, bet 23.jūlijā sāksies “GayCamp” nometne Zviedrijā, kuru organizē “GayCamp” sadarbībā ar ILGA Latvija. Cerams, ka šīs aktivitātes nākotnē mazinās sabiedrības noraidošo attieksmi.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laurits 25.05.2006 11:32
Uzskatu, ka sabiedrībā nepastāv homoseksuālistu diskriminācija. Neuzskatu, ka viņiem tiek kaut kādā veidā liegtas tiesības izmantot visas tās tiesības, kuras izmanto pārējā sabiedrības daļa. Nevajag pārprast demokrātiju, ja lielākā daļa sabiedrības izsaka viedokli, ka viņiem ir nevēlama homoseksuālistu izrādīšanās ( viņu rīkotie praidi ) , tad neuzskatu, ka deputāti, pieņemot lēmumu - aizliegt praidu, ir rīkojušies prettiesiski, viņi ar šādu lēmumu izsaka deleģēto viedokli. Uzskatu, ka vairumā sabiedrības atzītās vispārpieņemtās uzvedības normas ir jāpieņem homoseksuālistiem un tās jārespektē. Šādu praidu, ja tā, arī var kvalificēt kā huligānismu pret sabiedrību, jo ignorējot sabiedrības viedokli, homoseksuālisti klaji izrāda necieņu pret sabiedrību, nerunājot par iecietību. Tad tādā gadījumā ielas meitām arī nedrīkstam aizliegt iet gājienos, demonstrēt sevi, tikai kāpēc ne vienam nav nerodas jautājumi par viņu diskrimināciju. Sabiedrība zin, ka tādi cilvēki ir mūsu starpā, un ne vienam no viņiem neitek tāpēc kaut kas liegts. Sabiedrībai neinteresē, ko kāds no viņas locekļiem dara savā dzīvoklī vai citā saibiedrībai nepieejamā vietā, un tas nekādi ne vienam netraucē. Uzskatu, ka mēs katrs varam atrast sevi diskriminējošas lietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Fīrers 12.05.2006 09:16
Mums katram ir savas izjūtas, saskaroties ar homoseksuālismu - bet varam mēģināt paskatīties uz pasauli arī no viņu viedokļa. Domāju, ka viņiem nav jācenšas uzvesties tā, lai viņi būtu patīkami Jums vavi man un īpašā veidā izpelnītos mūsu iecietību. Mēs nevaram katram cilvēkam izstāvēt klāt un atturēt viņu no nepareizas rīcības. Katram cilvēkam pašam (vienalga, vai viņš orientēts tā vai citādāk) jāņem vērā objektīvi sabiedrības un dabas likumi. Par to neievērošanu viņus neizbēgami skars sekas.
Ja divi pieauguši tēvaiņi nodarbojas ar anālo seksu un maina partnerus, tad viņi, ļoti iespējams, saslims ar HIV - un var izvirzīt jautājumu, vai šādi cilvēki pelna veselības apdrošināšanas un medikamentu kompensācijas, ja viņi nav darījuši neko, lai sevi pasargātu no inficēšanās.
Ja cilvēki Vecrīgā provocē sabiedrisko kārtību un iestājas pret tikumību, tad ir naivi aizbildināties, ka viņu vārda un pulcēšanās brīvību kādam varētu būt pienākums garantēt. Ja norausies, tad varēs vainot tikai paši sevi.
Būtiskākais moments - homoseksuāļi un viņu liberālie līdzjutēji parasti izceļas ar ļoti zemu dzimstību. Varam sagaidīt, ka drīz šīs sabiedrības daļas skaitliski krietni saruks - jo viņi savas vērtības nevar atstāt saviem bērniem. Līdzīgi kādreizējiem ASV šeikeriem ("kratekļu sektai", kam bija aizliegts vairoties) un krievu skopciem (svētiem kastrātiem) - homoseksuālistu rindas papildina tikai tie, ko viņi ir tā vai citādi pievērsuši savam dzīvesveidam. Nīderlandē jau process ir aizgājis pietiekami tālu - ja ir gana musulmaņu, tad visi redz, uz kuru pusi virzās process. Marokāņu imigranti ar laiku noliks pie vietas Pima Fortuina un Teo van Goga domubiedrus. Latvijā, cerams, to izdarīs veselīgi domājošie mūsu valsts pamatiedzīvotāji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


IM 12.05.2006 00:27
Barkāna kungs tā arī neko nav sapratis. Tā nav niknuma un agresijas lavīna. Tā ir necieņas lavīna pret tiem kas klaji ignorē sabiedrības morāles normas un jūtas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh - niknais 11.05.2006 18:51
Vīiī, kāds tu vēlīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 11.05.2006 18:47
Esmu viens no daudzajiem, kas ir neiecietīgs pret homoseksuālistiem. Barkāns grib toleranci.

Piemērs: esmu iegādājies mobilo telefonu, divus gadus man ir tiesības uz garantijas remontu. Telefons iekrīt vannā, es tagad nesu preci uz servisa centru un pieprasu veikt garantijas remontu.

Absurds?

Iesim vēl tālāk. Noskaidrojis, ka īsti garantēts man šis remonts nav, tā kā neesmu ievērojis telefona ekspluatācijas noteikumus (pasargājis no ūdens), es par remontu piedāvāju meistaram torti, šokolādi, konfekšu kasti un vīna pudeli. Labas lietas taču.

Kāds tam visam sakars ar homoseksuālismu? Tēlaini pieņemsim, ka piedzimstot katram ir dots ķermenis un garantija (tiesības, cieņa, iecietība). Bet kā jau visām lietām - arī ekspluatācijas noteikumi, kas stingri jāievēro, lai tiesības uz garantiju saglabātos. Homoseksuālisti cilvēka ķermeņa ekspluatācijas noteikumus klaji pārkāpj - tas ir tas pats, kas peldināt telefonu vannā.

Kāds ar to visu sakars otrajai daļai par torti, šokolādi, vīnu utt.? Tūlīt paskatīsimies. Pat, ja es esmu iemetis telefonu ūdenī, man ir tiesības uz remontu. Taču vairs ne garantijas, man par to ir jāmaksā. Un jāmaksā ir tik un tā, kā prasa meistars, piemēram, 30 latus.

Gejisti te stāsta, ka homoseksuālisti maksājot nodokļus, darot sabiedrībai derīgus darbus, radot mākslu. Jauki, bet vai tas ir tas, ko sabiedrība prasa par iecietību? Tāpat kā telefonu meistars par remontu prasa 30 latus un no konfektes un vīnu var nest, var nenest, es kā neiecietīgo komentāru rakstītājs par toleranci prasu šādu cenu: klusēt! Nebāzties citiem virsū ar šādām geju aktīvistu (vai pasīvistu) tipa organizācijām, absurdajām tiesībām un praidiem. Un ja regulāri mēģināsiet iestāstīt, ka par telefona izpeldināšanu pienākas garantijas remonts, tad drīz jūs apsargi nelaidīs tuvāk par 100 m no servisa centra. Tā kā beidziet par to homoseksuālisma normālību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

niknais 11.05.2006 16:47
Ja deģenerāti tupēs savos klubos, neviens viņus neaiztiks, bet lai nelien uz ielām

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 11.05.2006 13:29
Manuprāt, Latvijā jau ir izveidojies lielākajai daļai cilvēku pilnīgi pieņemams kompromiss: (1) cilvēki (likuma priekšā, darba vietās, mācību iestādēs, utml.) nedrīkst tikt diskriminēti ne atkarībā no rases, ne tautības, ..., ne arī citas pazīmes. Mums ir tiesu precedenti, kuri apliecina, ka arī seksuālā orientācija ir viena no šādām pazīmēm. (2) atsevišķi agresīvi netiklības sludinātāji un viņu ārzemju partneri vēlas papildus reklamēt savu dzīvesveidu t.s. praidos.

Par 1.jautājumu viss ir skaidrs, bet 2.jautājumu Latvijā šobrīd cenšas risināt. Acīmredzot jālīdzsvaro demokrātiskās pulcēšanās brīvības un sabiedrības interešu aizstāvība (kā to nosaka Satversmes 116.pants). Cerams, drīz šajā jomā izveidosies noteikta veida nerakstīti likumi un kompromisi.

Lai L.Ozoliņam sokas aizstāvēt savas tiesības runāt patiesību!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper - hmh 11.05.2006 10:44
Reklāmas, kuras ietver tiešākus vai netiešākus seksuālus mājienus uzskatu par nepiedienīgām. Un ne tādēļ, ka pusizģērbta sieviete vai vīrietis tajās slikti izskatītos. Nebūt nē. Nepieņemama ir dzimuminstinktu modināšana preču/pakalpojumu pirkšanas nolūkā.Cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz savu dzimumu, nekas netraucē piekopt šo praksi aiz slēgtām durvīm. Tā nebūtu skaļi jādeklarē un vēl jo vairāk runājot par kādu sabiedrības daļu (kuri nepieder pie šīm minoritātēm) jāraksturo to kā "slepkavotkāro pūli". Mēs varam arī izvirzīt pretargumentu, ka Stonewall Rioits, kas bija aizsākums plašai geju pilsoņu tiesību kustībai ASV, ietver sevī vardarbības elementus no minoritāšu puses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


hmh - Jack Ripper 11.05.2006 09:56
Tikpat labi es varētu teikt, ka "Neuzskatu, ka kristīgā pārliecība, tai skaitā, tiesības uz komunikāciju ar Dievu, būtu jāvicina kā karogs Parīzes Komūnā." Ņem vērā, es tā nesaku. Bet ja man kāds sludinātājs kādā TV kanālā nepatīk, es izslēdzu to. Kur ir problēma?

Vēl... es nezinu, kādā ir tava pieredze, bet es itin nemaz neizjūtu, ka geji īpaši vēlētos atgādināt par sevi, vēl jo vairāk par savu seksa tehniku. Mana ierobežotā pieredze ar masu medijiem (kā patērētājam) saka tieši ko citu - tieši heteroseksuāla pieredze visās tās tehniskajās detaļās tiek barota iekšā pa visām spundēm. Tavs komentārs liktu domāt, ka homoseksuālās prakses propaganda ir tik ļoti izplatīta/iespiedusies visās dzīves jomās. Atvaino, bet, manuprāt, tā nav taisnība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper - hmh 11.05.2006 08:31
Starp rindām es lasu par geju vēlmi atgādināt par sevi. Neuzskatu, ka intīmā dzīve, tai skaitā, tiesības uz anālo seksu, būtu jāvicina kā karogs Parīzes Komūnā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh - Jack Ripper 10.05.2006 15:19
Māk lasīt starp rindām. A la Dances with Wolves.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper - hmh 10.05.2006 14:51
Kļūdies, izlasīju šo pašu rakstu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh 10.05.2006 14:35
Jack Ripper drosi vien būs izlasījis kādu citu rakstu, bet komentāru iespamojis šeit.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper 10.05.2006 09:32
Kādu laiku bija miers no viendzimuma attiecību tematikas, bet laikam kopā ar dabas mošanos visnotaļ pavasarīga kņudoņa sākas arī kur citur. Ar interesi izlasīju, ka Eiropas demokrātiskajās valstīs Praids izvēršas par “prieka un lepnuma” manifestāciju, kamēr pie mums ievērojama daļa Latvijas sabiedrības pārvērtās “slepkavotkārā agresīvā pūlī”. Uzreiz nāk atmiņā filmas par zombijiem, kuri, lēni kustoties, virzās pa pilsētas ielām, meklējot savus upurus. Agresivitāte šajā gadījumā ir tāda kā iemigusi, līdz galam neapzināta, un dažkārt filmu varoņi pat iejūk zombiju pūli, sekmīgi atdarinot to piebremzētās kustības. Uz šī fona agresīvais, vietējā ražojuma pūlis liekas daudz briesmīgāks, lai arī neviens gejs Rīgas Praida laikā nav nogalināts. Minoritātes dzīvas, kas tomēr netraucē E.Barkānam rakstīt par slepkavotkāro pūli. Nu nu ....

Kā lai paiet garām jaukajai paralēlei starp rasu diskrimināciju (tēze par “melnādaino smadzenēm”) un tiem pašiem gejiem/lesbietēm. Skaisti raksta E.Barkāns, izjusti. Un tomēr ..... Stipri apšaubu ,vai var salīdzināt 2 izcilu melnādaino ASV politiķu tiesības un kompetenci ieņemt valsts sekretāra amatu Buša valdībās ar divu geju tiesībām taisit minetu viens otram. Tās ir pilnīgi dažādas “operas” manā izpratnē .... tikpat atšķirīgas, kā būtu salīdzināt Irānas deklarētās tiesības uz savu kodolprogrammu (ko liela daļa valstu uzskata par miera un drošibas apdraudējumu) ar biseksuāļa tiesībām publiski bērnu rotaļu laukumā kopoties ar diviem pretēju dzimumu partneriem. Kaut gan varbūt tieši šos pēdējos gadījumus arī var salīdzināt?

..... bet ILGA turpina ilgoties un cerēt. Uz ko? Vai uz perversijām un kristietības sagraušanu?

Saistītie raksti