Pateicība 9

„When the Nazis came for the Communists,
I remained silent;
I was not a communist.

When they locked up the Social Democrats,
I remained silent;
I was not a social democrat.

When they came for the trade unionists,
I did not speak out;
I was not a trade unionist.

When they came for the Jews,
I remained silent;
I wasn't a Jew.

When they came for me,
there was no one left to speak out.”

(Martin Niemöller)

Iesaki citiem:

Kad šodien apskatīju Mozaīkas rīkoto Draudzības dienu pasākuma fotogrāfijas, man iesmeldzās sirds. No vienas puses man nudien bija no sirds ļoti žēl, ka studiju dēļ nevarēju piedalīties pasākumā klātienē. No otras puses es biju īpaši priecīgs atpazīt savus paziņas dažās no bildēm, kuri par spīti savai noslogotībai bija mērojuši garo ceļu no Zviedrijas uz Rīgu, lai paustu savu atbalstu, piedaloties Gājienā par vienlīdzību.

Īpaši es gribētu pastāstīt par savu paziņu Lailu* - svešvalodu pasniedzēju, divu bērnu māti, kas vienmēr aktīvi iesaistījusies arī trimdas un Latvijas politiskajās norisēs. Viņa savulaik vāca parakstus dažādām petīcijām, demonstrēja pie Padomju Savienības vēstniecības, vedusi uz okupēto Latviju „aizliegto literatūru” no Rietumiem, piedalījusies folkloras tradīciju kopšanā.

Viņai ir daži draugi un paziņas, kas ir homoseksuāli, tai skaitā arī es. Bet ar to viņas saistība ar LGBT jautājumiem arī ir izsmelta. Tā vismaz likās. Līdz viņa piekrita tulkot kādā no iepriekšējiem Rīgas praidiem un pati uz savas ādas pieredzēja homofobiskā pūļa linčošanas mentalitāti. Pēc tam pārrunājot viņas pieredzi, Laila uzsvēra, ka tieši tad viņa saprata, ka cīņa par brīvu un demokrātisku Latviju nebūt nebeidzās 1991. gadā: „Ja šodien viņi uzbrūk gejiem, tad rīt varbūt populistu satracinātais pūlis vērsīsies pret citiem „Citādajiem”.”

Neieicietība pret citādu identitāti, viedokli un grupu veicina izslēdzošas sabiedriskās prakses, kas iznīdē demokrātiju vai neļauj tai pat iesakņoties. (Vakar vai šodien (visticamāk homofobiski) hakeri uzlauza Mozaīkas mājaslapu un publicēja Internetā biedrības biedru personas datus, kas ir ne tikai noziegums, bet arī potenciāli var mazināt ļaužu vēlmi iesaistīties pilsoniskās sabiedrības aktivitātēs.) Vēl vairāk – pastāv risks, ka populisti izmantos šos „jūtīgos” jautājumus, lai vairotu sev politisko atbalstu. Var nepiekrist Lailas politiskajai analīzei, tomēr es viņu apbrīnoju par pilsonisko drosmi, solidaritāti ar minoritātēm un vēlmi piedalīties brīvas Latvijas veidošanā.

Izrādās, ka viņa nav vienīgais heteroseksuālais Latvijas pilsonis, kuram ir svarīgi paust savu atbalstu cilvēka vienādās vērtības atzīšanai. Pilnīgi pārsteigts biju par Valsts prezidenta Zatlera kunga iecietību veicinošajiem izteikumiem. Vai par empātisko Lindas Mūrnieces blogu. Ingrīdas Circenes atbalsta vēstuli. Paldies Jums!* Laila nav manas paziņas īstais vārds.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow>Andris 05.06.2008 16:27
Kāpēc Jūs domājat, ka, ja izjūk homoseksuāls pāris, viens partneris automātiski zaudē interesi arī par bērnu??? Kāpēc Jūs domājat, ka homoseksuālu attiecību gadījumā partneru vecāki un citi radi neiesaistās bērna audzināšanā? Izklausās, ka Jūs jau a priori ievietojat homoseksuālus cilvēkus kategorijā "ar viņiem viss ir slikti un būs tikai vēl sliktāk".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris -> Zīle 04.06.2008 17:52
Bērni aug dažādās ģimenes konfigurācijās - cilvēku likteņi veidojas dažādi un ne vienmēr viss notiek kā vēlamies; piemēram, ir visai daudz vientuļo māšu, lai gan reti kura ir jau no sākuma apzināti gribējusi būt vientuļa.

Runājot par homoseksuāliem pāriem, kuri vēlas radīt bērnus, rodas jautājums - kāda loma ir atvēlēta bērna tēvam (lezbiešu pāra gadījumā) vai attiecīgi mātei (geju pāra gadījumā)? Vai nav sava veida ekstrēmisms, jau no paša sākuma ieplānot tā, lai bērnam nebūtu viena no vecākiem? T.i. nevis "dzīve tā iegrozījās", bet gan apzināti tā tika izdarīts. Un kurš tad atbildēs par to, ka attiecības homo-pārim izjūk, vienīgais vecāks netiek ar pienākumiem galā un jālūdz valsts atbalsts? Vai nav drusku vieglprātīgi?

Domāju, ka homoseksuāliem cilvēkiem ir visas tās pašas iespējas radīt bērnus, kas heteroseksuāliem - bioloģijas pamatlikumsakarības jau no tā nemainās. Lezbiešu pāris, kas visu grib darīt vienas pašas bez vīrieša ziņas (izmantot anonīmu spermas banku vai tml.), neņem vērā vienkāršu faktu, ka ievērojama daļa vīriešu, arī vīrieša radi, vecmāmiņa no tēva puses, VĒLAS rūpēties par bērniem un arī bērniem ir no tā neatsverams ieguvums.

Domāju, ka ikviens bērns ir pelnījis zināt savus īstos vecākus nevis pasaciņas par to, ka viņam mistiskā kārtā ir "divi tēti" vai "divas mammas". T.i. bērnu radīšanā mēs nekādu jaunu Ameriku neatklāsim - viss šajā jomā notiks tāpat kā jau tūkstošiem gadu ir noticis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zīle 04.06.2008 17:27
sīli, tu vienā katlā samet pārāk daudz. nezinu par vīriešiem, bet daudzām sievietēm, kas ir homoseksuālas vai biseksuālas, ir bērni. un daudzi šādi homoseksuāli pāri apzināti laiž pasaulē bērnu, lai gan apzinās, ka viegli nebūs. un valsts ar šī fakta noliegšanu vai ignorēšanu, tikai pasliktina iespēja radīt bērnus un bērniem sagādā nepatīkamus brīžus. kaut vai tas, ka tikai viens no vecākie saņem pabalstu un brīvdienas, kas tomēr ir ļoti būtisks aspekts, lai varētu vispār "atļauties" bērnu. vai arī neiecietība sabiedrībā, ko valsts apzināti rada pret šādiem bērniem.

ja godīgi, es gribu bērnu. varbūt pat vairākus. bet vai es tos vēlos audzināt Latvijā? NĒ!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sīlis - zīlītei 03.06.2008 16:00
ģimenei draudzīgā aktivītātes tu droši vien nepamanīji tādēļ, ka 24. maijā nebiji Doma laukumā, bet interneta portālos par to gandrīz nemaz nerakstīja. Ģimenes svētkos Doma laukums bija pārpildīts ar ģimenēm ar bērniem un citiem interesentiem, kas pirms tam bija priecājušies un rotaļājušies Vērmanes dārzā dažādos pasākumos. Pasākums, kas piepilda Doma laukumu galīgi nav aktuāls latvijas medijiem, kuriem ir arī zināma vērtību ievirze. Taču Draudzības dienas rīkoto gājienu 200 cilvēkiem atspoguļoja visi un par to bagātīgi runāja nedēļām pirms un pēc.
Lai dzīvo izmirstošā Eiropa. Es nesen anglijā lasīju avīzē par pēdējā laika tendencēm par to, ka heteroseksuāli pāri apzināti izvēlās nedzemdēt bērnus, jo tie traucētu baudīt dzīvi - braukt brīvdienās, ārzemju ceļojumos, tusēt ar draugiem. Arī par arvien pieaugušo sieviešu skaitu, kas nemaz neplāno nedz precēties nedz dzemdēt bērnus. Un protams šādā spēcīgā paterētāju un baudītāju kultūrā labi iederās homo pāri, jo arī viņiem nav jāuztraucās par pēcnācējiem, kas apgrūtina dzīves baudīšanu. Un tā lēnām eiropa izmirs. Nebūs darba spēka, kritīs dzīves līmenis un... baudītāju paaudzei pensijas pelnīs mani bērni... Piedodiet, bet es par šādu nākotnes scenāriju nepriecājos, tāpēc praidu idejiski nevaru atbalstīt. tāpēc pievienojos visiem mēģinājumiem celt ģimenes vērtību prestižu, kā tas bija 24. maijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 02.06.2008 14:54
Negribu piesieties J.Kažas lietotajim vārdiem, bet apzīmējums "kriptofašisms" vismaz amerikāņu politikā saistās ar konkrētu visai nejauku atgadījumu. Gore Vidal (starp citu, atklāts homoseksuālists, rakstījis romānus par vēstures tēmām) ar šo absurdo apvainojumu "kriptofašismā" televīzijas diskusijā 60-to gadu beigās vērsās pret William Buckley Jr. - konservatīvā žurnāla "National Review" dibinātāju, kad tas asos vārdos nosodīja agresīvos protestētājus pret karu Vjetnamā. Sal. atsauci uz šo sarunu nesenā intervijā ar Gore Vidalu - http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/featur... (meklēt tekstā vārdu "crypto-Nazi").

Esmu daudz par jaunu, lai tiešā veidā atcerētos 60-to gadu "kontrkultūras" karus - visādus tur acid-heads un puķu bērnus, bet man ir aizdomas, ka mēs šeit Latvijā ar novēlošanos "atspēlējam" šīs jau 40 gadus senās diskusijas - tādēļ jāpiesargās, ka neizvēlamies galīgi ačgārnus "morāles padomdevējus", kā to pašu Gore Vidalu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow 02.06.2008 14:33
Paldies Pēterim par rakstu, un to, kas tajā pateikts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 01.06.2008 22:40
Pēteri,
Domāju, ka mums ir kopīga "Laila". :). Mazliet arī rakstiski patrakoju, paskaties delfu "Versiju" arhīvā manu 30. maija rakstu, arī "oriģinālu" sajā manā "mazlietotā" blogā: http://thoughtsfromlatvia.blogspot.com/
Ja prasi man, vairs neizslēdzu, ka ekonomiskās krīzes apstākļos (ko izraisīs pašmāju korupcijas/ekonomiskās tumsonības/nevarībās bīstamais kokteilis PLUS viss globāli radītais) Latvijā uzvarēs kriptofašisms, būs tāpat kā padomju laikos jāanalizē kāda Latvašenko režīma attīstība no otra Baltijas krasta. Stay where you are.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zīlīte 01.06.2008 21:44
Paldies Pēterim par līdzi dzīvošanu - nākamgad gaidīsim Draudzības dienās! Aleksim jautājums - vai tas aurojošais pūlis, kas sestdien gājiena laikā rādīja vidējo pirkstu, sauca rupjības un pakāra simbolisku lelli arī pelnījuši paldies par "ģimenēm draudzīgām aktivitātēm"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 01.06.2008 16:34
Ir divu veidu idejas - cilvēku subjektīvas vēlmes un objektīvi dabas likumi. Diemžēl nav nekādu garantiju tam, ka īstenosies viena vai otra cilvēka subjektīvās vēlmes; ka ieviesīsies "Lailas" priekšstats par vienlīdzību, visā pasaulē tiks likvidēta nabadzība līdz 2015.gadam. Neviens arī nav solījis Eiropas civilizācijas mūžīgu dominanci pasaulē vai pat latviešu valodas mūžīgu pastāvēšanu. Katras šādas subjektīvas idejas pastāvēšana ir atkarīga no tā, vai būs cilvēki, kuri to nesīs tālāk.

Ir tomēr lietas, par ko varam būt droši; vai vismaz par 90% droši :) Bērnus arī paredzamajā nākotnē visticamāk radīs divi pretēja dzimuma vecāki; cilvēka izraisītais CO2 pieaugums atmosfērā var būt saistīts ar globālo sasilšanu, lietus mūs var samērcēt... Var, protams, šīs idejas nepieņemt, var arī objektīvo likumsakarību jomā iestāties par "taisnīgākām" un "vienlīdzīgākām" idejām. Sk. R.Kiplinga dzejoli (The Gods of the Copybook Headings): http://www.kipling.org.uk/poems_copybook.htm .

Šogad pret praidistiem neprotestēju - žēl jaukā brīvdienā, kad visi veseli, dzīvoties pa Rīgu. Tai vietā aizbraucām ekskursijā uz Gaiziņu, Bolēnu avotu, Viešūra ezeru. Apbrīnoju tos "nosey parker"-us, kuri atrod laiku doties uz citu valsti ar nolūku mācīt ieziemiešus pareizi respektēt zviedru seksminoritātes. Ar pretpraidiem šobrīd jau grūti kaut ko panākt - sākotnējā pozicionēšana cilvēku apziņā ir notikusi; katram kaut kāds viedoklis jau ir izveidojies. Paldies gribētu teikt mūsu kristīgo baznīcu vadītājiem, paldies TP un LPP/LC politiķiem, Ērikam un Armandam Stendzeniekiem, paldies Igoram Masļakovam un daudziem mūziķiem, kuri allaž aktīvi atbalstījuši ģimenēm draudzīgas aktivitātes.

Citi autora darbi