Pasaules labākā politiskā stratēģa piemiņai 66

Ko Latvijai mācīties no Singapūras?

Iesaki citiem:

Kopš šodienas pasaulē vairs nav tās spējīgākā politiskā stratēģa - bijušā Singapūras premjera Li Kuanju (Lee Kuan Yew). Šī ir viena no dižākajām 20.gadsimta politiskajām personībām, kuram šodien nekrologus raksta visi ievērojamākie pasaules mediji.

Redzot, cik mazu vērību šai ziņai ir pievērsusi Latvijas mediji, sapratu, ka man vajag atrast laiku, lai situāciju labotu. It sevišķi tādēļ, ka ne tik senā pagātnē pati par Li Kuanju daudz nezināju.


Tātad: ar ko ievērojams Li Kuanju ...?

Vai vēl atceraties, ar ko bija ievērojams Stīvs Džobs? Li Kuanju ir tas pats, kas Stīvs Džobs, - tikai ne elektronisko ierīču, bet gan politiskās stratēģijas jomā. Personības vēriens, rezultāti, vizionārisms, teju vai kulta statuss - ja jūs nezināt, kas bija Li Kuanju, tad, atvainojiet, bet jūs maz ko saprotat par mūsdienu pasauli!

Līdzīgi kā Stīvs Džobs, arī Li Kuanju bija pretrunīga personība.

Viņš nebija ne demokrāts, ne liberālis un nekad to nav slēpis. Ja būtu jāraksturo Li Kuanju politiskā ideoloģija, es to nosauktu par
sociāldarvinismu. Viņu pašu: par apgaismotu diktatoru. Neskatoties uz to, ka man šī ideoloģija nav tuva, es nevaru neatzīt Li Kuanju mūža darba rezultātu: viņš ar savu personības spēku pamanījās vienu sašķeltu, potenciālu ienaidnieku ielenktu un malārijas apsēstu trešās pasaules pilsētvalsti padarīt par vienu no pašām bagātākajām pasaules sabiedrībām (IKP uz vienu iedzīvotāju, rēķinot pēc salīdzinošajām cenām, ~79 000 dolāru, salīdzinājumā Latvijā šobrīd: ~23 000 dolāru) ar fantastisku infrastruktūru un vidējo dzīves ilgumu: 84 gadi (Latvijā 75). Dažas desmitgades - tik īss laiks bija vajadzīgs grandiozajām pārmaiņām.

Nekrologs drīkst būt personisks. Tādēļ apzināti izvēlējos nepārstāstīt Li Kuanju biogrāfiju (lai gan ar to vērts iepazīties!), bet gan aprakstīt iemeslus, kādēļ man šodien ir skumji. Un iemesls ir tāds, ka šis cilvēks bija teju neizsmeļama gudrību, intelektuālu provokāciju vācele cilvēkiem, kam interesē mūsdienu politika.

Lūk, sešas lietas, kas man ir visdziļāk iekritušas prātā, lasot Li Kuanju grāmatas, klausoties runas un savām acīm apskatot Singapūru.1. MAZAS VALSTS IZVEICĪGUMS SAREŽĢĪTĀ ĢEOPOLITISKĀ SITUĀCIJĀ

Singapūra ir pierādījusi fantastisku spēju tikt starptautiski sadzirdētai par spīti tās niecīgajam iedzīvotāju skaitam (aptuveni 5 miljoni iedzīvotāju).

Iemesls: īpaši gudra un izveicīga ārpolitika. Li Kuanju know-how ir noderīgs katrai mazai valstij ar lielām ambīcijām: mazām valstīm ir jābūt spējīgai vienlaikus orientēties uz divām prioritātēm
1) savākt maksimāli daudz draugus un
2) izcīnīt sev iespējami daudz brīvas telpas patstāvīgai ārpolitikai - lavierēšanai starp dažādām interesēm.

Mazai valstij ir jāspēj kļūt tik noderīgai citām, lielākām valstīm, ka tās katra ir ieinteresēta šīs mazās valsts turpmākā pastāvēšanā un labklājībā.

Li Kuanju bija šīs politiskās stratēģijas spēles lielmeistars. Viņā un citos Singapūras līderos klausījās un kā mentorus uztvēra Ķīna, Indija, ASV - valstis ar dažbrīd totāli pretrunīgām interesēm. Joprojām Singapūrā teju katru dienu ierodas mācību delegācijas no visas pasaules - Singapūras panākumi tiek apbrīnoti Vjetnamā, Centrālāzijā un citur.

Li Kuanju bija nozīmīga ietekme ne tikai (vēl septiņdesmitajos gados!) uz Ķīnas reformatora Dena Sjaopinga domāšanu, bet arī uz Baraka Obamas salīdzinoši neseno izvēli ASV ārpolitikas smagumpunktu pārorientēt no Tuvajiem austrumiem uz Klusā okeāna reģionu (Li Kuanju saruna ar Obamu notika jau vairākus gadus pēc tam, kad Li Kuanju vairs nebija premjers, kas tikai apliecina milzīgo pasaules līderu cieņu pret šo personību!) Šobrīd Latvijā esam sākuši diskutēt par plānoto ASV un ES brīvās tirdzniecības līgumu, bet maz kurš ir pamanījis, ka, iespējams, jau šogad pasaules ekonomikai vēl pat nozīmīgāks līgums tiks noslēgts starp ASV un Klusā okeāna valstīm.

Singapūra šādos jautājumos ir aktīvs "pelēkais kardināls", kas, saglabājot labas attiecības ar lielvalstīm, bīda procesus un rūpējas par to, lai tās reģionā starp lielvalstīm būtu tāds līdzsvars, kas tai ir maksimāli izdevīgs.

Li Kuanju personiskais ieguldījums ir nenovērtējams: es nezinu analogus viņa spējai ieraudzīt globālajā politikā tādas tendences, kuras citi tur nemanīja, kā arī skaidri, kodolīgi, artikulēti izklāstīt to politiskās konsekvences. Pat Kisindžers vai Bžežinskis nav spējuši par globālo politiku spriest tik augstā līmenī.


2. KĀ KONKURĒT MŪSDIENU PASAULĒ?

Singapūra uz sava piemēra ir parādījusi, kāds ir ceļš nelielai sabiedrībai, kas vēlas strauju attīstību, bet kam vienlaikus ir jākonkurē ar pasaules gigantiem. Atbilstoši paša Li Kuanju teiktajam, "mūsu reģionā nav citas valsts, kurai būtu tik maz dabas resursu [kā Singapūrai], tādēļ mēs nevaram atļauties nebūt godīgi, efektīvi un spējīgi."

Atbilstoši ķīniešu kultūrā dziļi sakņotajam priekšstatam (Singapūras iedzīvotāju vairākums ir etniskie ķīnieši) - katru vājību var uzskatīt par iespēju un pārvērst par spēku. Ja tev nav dabas resursu, nepārdzīvo, bet saproti, ka tas var tev dot citādi trūkstošo motivāciju savas priekšrocības apzināti IZVEIDOT. Konkurēt ar labu pārvaldi, efektivitāti, talantīgākiem cilvēkiem.

Viss Singapūras veiksmes stāsts balstās vēlmē un spējā nepārtraukti
uzlabot savas zināšanas, attīstīt cilvēku spējas, uzlabot pārvaldi,
tehnoloģijas, piesaistīt aizvien jaunas investīcijas. Singapūras izglītības rādītāji ir pasaules pirmo valstu trijniekā.


3. MERITOKRĀTIJA, MERITOKRĀTIJA, MERITOKRĀTIJA

Resursu trūkuma apstākļos Li Kuanju Singapūra gudru pārvaldi uzskatīja par vienu no nozīmīgākajiem savas valsts priekšrocībām konkurencē ar citām sabiedrībām. Varu apliecināt, ka, iebraucot Singapūrā, šī gudrā pārvalde ir apskatāma "dabā" -sākot no Singapūras transporta sistēmas un beidzot ar vizionāriem pilsētplānošanas plāniem desmitgadēm uz priekšu.

Šāda pārvalde nerodas pati no sevis. Singapūras vadītāju elite tika mērķtiecīgi kultivēta - meklējot un pierunājot iesaistīties talantīgākos potenciālos augstākos ierēdņus, valsts uzņēmumu vadītājus. Kā Li Kuanju pats to formulēja: "Nav nekā svarīgāka kā jaudīgs cilvēks ministrijas vai iestādes vadībā". Šim cilvēkam ir jābūt apveltītam ar augstu intelektu un spējām atrast citus kompetentus darbiniekus, izveidot no viņiem komandu, un īstenot ieceres. Nav šādu cilvēku - nav ātra progresa. Singapūras pārvaldē potenciālo darbinieku testēšana vadās no pasaules labāko privātā sektora uzņēmuma pieredzes - atalgojums ministriem un augstākajai ierēdniecībai ir augstākais visā pasaulē.


4. JĀVADĀS NEVIS NO IDEOLOĢIJAS, BET NO TĀ, KAS PRAKSĒ PIERĀDĪJIS SAVU EFEKTIVITĀTI

Li Kuanju pats savu ideoloģiju definēja kā "pragmatismu" - proti, darīt visu to, kurš ir sevi pierādījis kā veiksmīgs risinājums. Singapūra nepārtraukti mācās no pasaules labākajām atziņām par to, kā, piemēram, mazai valstij nelabvēlīgā ģeopolitiskā situācijā organizēt savu armiju (no Izraēlas), kā kļūt par inovatīvu projektu centru (no ASV), kā organizēt aizvien efektīvāku pārvaldi. Šo lēmumu pamatā ir maz ideoloģisku priekšstatu, daudz vairāk - tīri tehnokrātiskas racionalitātes.

Šis arī iemesls, kādēļ Singapūrā skolas un valsts pārvalde ir angļu valodā (etniski Singapūras iemītnieki lielākoties ir ķīnieši, indieši un malaji) - angļu valoda ir starptautiskā biznesa valoda un šīs valodas perfekta pārzināšana ir mazas sabiedrības priekšrocība konkurencē, teiksim, ar Ķīnu vai Indonēziju.

5. VĒLIES PROGRESU? PIEVILINI SAVAI SABIEDRĪBAI PASAULES SPĒCĪGĀKOS PRĀTUS!

Singapūras labklājības stāsts nebūtu iespējams bez aktīvas un pārdomātas imigrācijas politikas.

Ieskatam: aptuveni puse Singapūras iedzīvotāju nav dzimuši šajā pilsētvalstī. Li Kuanju priekšstats par šo jautājumu: katrā valstī ir tik daudz spēju un talantu, cik ir. Protams, jākultivē spējīgākie, taču - ja vēlaties straujāku attīstību - ir jācīnās par pasaules labākajiem prātiem, kas tavai sabiedrībai sniegs nepieciešamās prasmes un palīdzēs attīstīt pašmāju cilvēkus.

Globālā līmenī konkurētspējīgākie ir tieši tie reģioni, valstis, kas spēs būt pievilcīgi imigrantiem un ātri viņus integrēt. Tieši šis bija iemesls, kādēļ Li Kuanju uzskatīja, ka ASV norieta noskaņas ir pārspīlētas. ASV spēja pievilināt pašus gudrākos pasaules cilvēkus arī ilgtermiņā dos ASV priekšrocības pār Ķīnu, kas kultūras iemeslu dēļ (piemēram, valodas sarežģītība vai sabiedrība, kas ar grūtībām integrē "svešos") to nespēj.


6. PĀRLIECINOŠA POLITISKĀ VIRSVADĪBA, VIZIONĀRISMS

Pati strīdīgākā Li Kuanju iezīme - viņa dzelzs sakodiens, esot premjerministram. Taisnība, šo sakodienu var droši saukt arī par politiskajām represijām! Politiskie konkurenti tika tolerēti, bet viņu darbība stipri ierobežota. Singapūras valdība realizēja stingru kontroli pār masu informācijas līdzekļiem. Li Kuanju personiski iesūdzēja desmitiem žurnālistus, politiskos oponentus tiesā par neslavas celšanu, un viņiem piespriesti milzīgi naudas sodi.

Apgaismots despotisms laikam būtu precīzākais Li Kuanju laika Singapūras formulējums.

Kas tur apgaismots?

Rezultāti. Visbiežāk despotisms beidzas ar nabadzībā slīkstošu sabiedrību un nu ļoti turīgu politisko eliti. Bet Li Kuanju Singapūru pārveidoja par nekorumpētu, efektīvu, drošu, labklājīgu sabiedrību. Tās vadošā partija tiek veidota pēc meritokrātiskiem kritērijiem (cenšoties pievilināt labākos no labākajiem), un vēlēšanās nu jau tiek piedāvātas reālas alternatīvas.

Pēc Li Kuanju domām sabiedrība var ātri atīstīties arī ar ierobežotu demokrātiju un vārda brīvību, bet nevar - bez meritokrātijas, kā arī vizionāras un spēcīgas politiskās vadības.
"Un kā jums šķiet - kā tad radās mūsdienu Singapūra? Tā, ka visi zināja, ka ja es [kā premjerministrs] saku, ka mēs iesim tādā un tādā virzienā un sasniegsim tādu un tādu mērķi, bet tu nostāsies man ceļā, mēģinot mani bloķēt, es paņemšu buldozeru un nošķūrēšu šķērsli. Es neatstāju nevienam jebkādas šaubas par virzienu, kurp mēs dodamies un par to, ka katrs šķērslis tiks nošķūrēts."

Arī demokrātijās politiski vizionārais ceļš ar spējīgiem politiķiem vadībā ir iespējams! Tam ir vajadzīgi kompetenti politiskie līderi, kuriem, atbilstoši Li Kuanju vārdiem, piemīt spēja izplānot ceļu un piemīt rakstura stingrība turpināt uzņemto kursu. Sliktākais, ko valstsvīrs var darīt: vadīties no sabiedriskās domas aptaujām. Tas beidzas ar bezmērķīgu mētāšanos, pakļaujoties katram vēja virzienam, un rezultātā vairs progresa, attīstības nav.
SINGAPŪRA - CEĻĀ UZ EIROPEISKU DZĪVES VEIDU?

Noslēgumā vēlos Singapūru un Li Kuanju stāstu ielikt kontekstā. Līdzīgi kā Latvijas veiksmes stāsts, tas ne tuvu nav viennozīmīgs.

Singapūras iedzīvotāju pašu acīs viņi NEDZĪVO paradīzē. Vidējais singapūrietis ir ļoti turīgs un labi izglītots, bet viņš arī strādā daudz vairāk nekā vidēji Eiropā. Aptuveni puse tās iedzīvotāju sabiedriskās domas aptaujās izsaka vēlmi emigrēt. Laimes rādītāji ir ļoti zemi. Izglītības rādītāji ir starp pasaulē labākajiem tādēļ, ka skolēniem ir īpaši strikta disciplīna, turklāt viņiem tiek algoti arī papildus privātskolotāji. Šī ir savstarpējas konkurences, materiālisma un stresa apsēsta sabiedrība: tur nav lielas cieņas pret "vienkāršo" darbu darītājiem, sociālās garantijas ir zemas. Singapūrai pagaidām nav arī sevišķi lielu panākumu mākslā.

Tas viss tā ir.

Un tomēr. Paviesojoties Singapūrā 2014.gada decembrī, es redzēju, kā šī sabiedrība mainās. Kā uzkrātās bagātības tiek ievizītas tam, lai uzlabotu šodienas iedzīvotāju dzīves kvalitāti, investētu kultūrā, mākslā, zinātnē. IECERĒTAIS gala rezultāts, lai cik ironiski tas arī nebūtu, ļoti izskatās pēc kaut kā, ko pieņemts dēvēt par eiropeisku dzīves veidu - līdzsvarotāks starp darbu un atpūtu, dabai draudzīgs, uz kopienu un savstarpējās sadarbības kultūras veidošanu orientēts, māksliniecisks, sociāli drošs, demokrātisks. Un šādas iespējas Singapūras sabiedrībai diez vai būtu, ja ne Li Kuanju kopš 1965.gada realizētā politika - prasot no savas sabiedrības ļoti daudz, bet arī sasniedzot neticamu rezultātu.


Kādēļ skumji?

Man ir piezīmju blociņš, kur ierakstīti desmit man interesantāko mūsdienu domātāju vārdi. Ik pa laikam ievadu šos vārdus interneta meklētājā, lai pārliecinātos, ka neesmu palaidusi garām kādu jaunu runu vai rakstu.

Diemžēl šodien viens no pasaules neordinārākajiem prātiem no šī saraksta tika izsvītrots.


Šis raksts ir izdots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par raksta saturu atbild biedrība „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.
Raksts sagatavots projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros.
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros.
NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

www.sif.lv
www.eeagrants.org
www.eeagrants.lv

Iesaki citiem:
Creative commons c6ae3e51884b139b45a669ce829ac99646bf0ceb328fc95963f1703a58a032d0 CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (66) secība: augoša / dilstoša

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I randomly read your articles. you write knowledgeable articles. i am new in the field of blogging and SEO. very useful for new bloggers. keep going i’ll visit frequently for such knowledge
wild hockey tickets http://grandtimeseats.com/minnesota-wild-tickets.aspx

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Arbaz Khan


طراحی سایت شرکت فروشگاه طراحی سایت ارزان, طراحی سایت حرفه ای,گرافیکی, بهترین شرکت طراحی سایت ایران, طراحی وب سایت http://wpplugin111.page.tl/

طراحی حرفه ای سایت

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

I take in some new stuff from it as well, a debt of gratitude is in order for sharing your data. high trust flow

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement.. afro friseur düsseldorf

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Smart Bacha

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you.
blog commenting for backlinks https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-20-high-pr-backlinks-pr5-to-pr7

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Good post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there
v3rt1go https://www.livecoding.tv/v3rt1go/videos/wm9pm-en-using-git-to-deploy-nodejs-apps-live

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement
go here http://robertrodriguez.designshuffle.com/blog/2016/10/08/how-to-save-for-your-next-travel/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement
go here https://en.gravatar.com/ohclocks

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement
read more here https://www.haohaoreport.com/users/vitamonkuridine

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Your Voice is the Karaoke app for you if you have ever harbored a secret desire to be a music star with your own bevy of fans. Your Voice is the app for you if you have ever wished to craft and create successful music on your own
Phil Shawe http://philipshawe.com/the-real-phil-shawe/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ethen Hunt

I imagine that much obliged for the valuabe data and bits of knowledge you have so given here. مسلسلات تركية مدبلجة

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
backlinks citation flow https://www.fiverr.com/brayden_ben/give-you-35-high-trust-flow-links-on-high-da-and-pa

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

Simply respecting your work and considering how you dealt with this web journal so well. It's remarkable to the point that I can't stand to not experience this significant data at whatever point I surf the web! buy YouTube views

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement
backlinks 2029 https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-20-high-pr-backlinks-pr5-to-pr203

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know Clash of Clans Hack Download https://derclashofclanshack.de/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement.. tattoo supply

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
read this https://www.diigo.com/profile/ptsdinsurance

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
jak down

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. athleta coupon code

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
health benefits of methi leaves http://www.amazine.com/story/the-best-muscle-growth-supplements-available-in-the-market-at-reasonable-prices_1008835

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
jak down

Get updated through the information you include but today’s blog would be the most appreciable. beer delivery

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post
read this https://medium.com/@DonteBecnel/know-how-to-use-coupon-codes-and-youll-get-the-best-offers-on-any-online-store-4b58b985361e#.wdvpmi37e

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
send pakker med oss https://docs.google.com/document/d/16wnrwdjZKcRtEdJ9miNY9s6Z6zjKWY8wabxF8XkkM80/edit?usp=sharing

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shim Raa

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts
buy backlinks http://backlinkswebshop.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. nouvalift cream

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
jak down

I would also motivate just about every person to save this web page for any favorite assistance to assist posted the appearance. My Natural Hair Extensions LLC

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
pacific andes news https://pacificandes.joomla.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I hurt to pay heavily for England football travel packages no matter what the outcome of the game may be. This would require you to carefully analyze your competition timetable
40 links http://roychio.blogspot.sg/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
solarmovies http://solarmovie.sc/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
how to get backlinks https://community.constantcontact.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/839390

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see again
minneapolis plumbers http://www.twincitiesrooter.com/plumbing/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see again
sell amazon business http://it.toolbox.com/people/sellamazonbusiness/?pv=1

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see again
shadow fight 2 hack http://mobilehacks4u.com/shadow-fight-2-hack-gems-and-coins-for-iosandroid/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you.
Candles to Go http://www.candles2go.com.au/candles-suppliers.html

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see again
how to get backlinks https://community.constantcontact.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/839390

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

if you have ever harbored a secret desire to be a music star with your own bevy of fans.
kit tattoo http://www.tattoo-supply.it/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see again
travel site usa http://www.mapp.org/esta-requirements-visiting-united-states/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

There are several advantages which these kinds of structures offer you. They light-weight and an easy task to assemble. Since they often can be found in panels, they are usually easy to build
FIB http://fakeidboss.net

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

I just wanna express profound gratitude for the author and want you to enjoy all that life has to offer for coming!
pure slim cleanse http://healthsupplementtrials.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
aqib lala

Your Voice is the Karaoke app for you if you have ever harbored a secret desire to be a music star with your own bevy of fans. Your Voice is the app for you if you have ever wished to craft and create successful music on your own. Your
get more Information http://webanketa.com/forms/64t3gcsn6gqk2rb5cngkjshm/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
ed miracle review http://www.edmiracleshake.net/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Interesting website, i read it but i still have a few questions. shoot me an email and we will talk more because i may have an interesting idea for you.
bamboo charcoal odor absorber http://competentbeast.portfoliobox.net/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you .
jaipur airport to ajmer cab fare http://brightcab.com/jaipur-to-ajmer-taxi/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

Your Voice is the Karaoke app for you if you have ever harbored a secret desire to be a music star with your own bevy of fans. Your Voice is the app for you
things to do for over 45's http://45plus.net/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks..
things to do for over 45's http://45plus.net/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
free 0800 calls from mobile http://0800-company.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Your Voice is the Karaoke app for you if you have ever harbored a secret desire to be a music star with your own bevy of fans. Your Voice is the app for you
explained here https://www.giveforward.com/fundraiser/p439/importance-of-an-expert-web-designer-to-create-your-website

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post
private investigator fees http://www.sk.com.sg

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my web site

rate for private detective http://www.sk.com.sg

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
The Sports Group http://www.thesportsgroup.com.au/sitemap/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know http://www.chaplainnorris.com http://www.chaplainnorris.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you
rate for private detective http://www.sk.com.sg

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future. I want to encourage continue your great job, have a nice day
הסעות מלוטון ללונדון http://ycar.co.uk/%D7%94%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%AA%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%95%D7%9F-%D7%9C%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%93%D7%95%D7%9F/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Yes, great US Military force. Also, in his post you have given a chance to listen about US Military. I really appreciate your work. Thanks for sharing it
Club flyer prints http://www.printingvip.com/products/clubflyers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I appreciate what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back yet I would expect by every one of the remarks this is working for you too
strip club flyer http://www.brochurelayout.us/2016/03/21/cheap-event-and-party-club-flyer-club-flyers/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I appreciate what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back yet I would expect by every one of the remarks this is working for you too http://www.55printing.com/cheap-club-flyers-printing/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I appreciate what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back yet I would expect by every one of the remarks this is working for you too
online marketing http://affiliateu.webstarts.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time
ClubFlyer http://www.printingvip.com/products/clubflyers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

whom wouldn't love to experience a happy, balanced pet. However, many everyone is unaware that will what these are doing thus to their pets can be causing the crooks to suffer unnecessarily. So to think about pet medical problems you ought to first check out yourself
do your homework http://my-hw.org/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ashar Arain

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts
judi bola http://www.ibetsbobet.com/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Imtiaz Ali

News workshops have unexpectedly become heated property as they are vying for the purpose of attention with the help of other widely used programmes telecast in different channels.
NCR Forms http://www.printingvip.com/products/ncrforms

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Ikars Kublins

Šī rindkopa pilnībā noņēma jebkādu vēlmi uzlūkot šo zelta būrīti kā paraugu:

Singapūras iedzīvotāju pašu acīs viņi NEDZĪVO paradīzē. Vidējais singapūrietis ir ļoti turīgs un labi izglītots, bet viņš arī strādā daudz vairāk nekā vidēji Eiropā. Aptuveni puse tās iedzīvotāju sabiedriskās domas aptaujās izsaka vēlmi emigrēt. Laimes rādītāji ir ļoti zemi. Izglītības rādītāji ir starp pasaulē labākajiem tādēļ, ka skolēniem ir īpaši strikta disciplīna, turklāt viņiem tiek algoti arī papildus privātskolotāji. Šī ir savstarpējas konkurences, materiālisma un stresa apsēsta sabiedrība: tur nav lielas cieņas pret "vienkāršo" darbu darītājiem, sociālās garantijas ir zemas. Singapūrai pagaidām nav arī sevišķi lielu panākumu mākslā.

Ja Singapūra ir skaista un jauka tikai no malas, nevis tur dzīvojošajiem, tad kāda no tā jēga? Kāda jēga kaut kādiem ekonomiskiem rādītājiem, ja cilvēki nav laimīgi? Materiālisma uzvarām nav nekāda sakara ar "apskaidrotību". Tad jau labāk analizēt Skandināvijas brīnumu, kā tas ir panākts, jo tur, šķiet, laimes indeksi ir daudz augstāki?

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Kārlis Rokpelnis

Tas, ka Li ar saviem cilvēkiem, ir pārvaldījis strauji augošu un stabilu valsti ir neapstrīdami, bet korelācija nav tas pats kas skaidra sakarība starp cēloni un sekām. Var jau skaisti runāt gan par meritokrātiju un "Āzijas vērtībām" kā izskaidrojumu straujai izaugsmei, bet tikpat nozīmīga ir daudzkārt pieminētā laipošana starp lielvarām un baņķierošana. Li bija izveicīgs un šeptīgs -- tāds Lemberga un Kargina krustojums, un radīja tiešām efektīvu pārvaldes sistēmu, kas tagad kalpo par visspēcīgāko piemēru apgalvojumam, ka attīstības nodrošināšanai laba pārvaldība, iespējams, ir nozīmīgāka par demokrātiju. Tāda kārtīga Ventspils!
Tomēr nevar nepiebilst, ka blakus pārējiem Āzijas tīģeriem - Korejai, Taivānai - kas pēckara gados sāka diezgan līdzīgos apstākļos, Singapūra nav kļuvusi par funkcionējošu demokrātiju. Domāju, ka Li būtu jāliek nevis sarakstā ar Kisindžeru, bet gan ar nesen viņsaulē aizgājušo Saūda Arābijas karali Abdullu -- labi pastrādājis, bet bez pietiekamas apņemšanās izdarīt to, ko būtu vajadzējis, piemēram, veidot institūcijas, kas liek sabiedrībai uzņemties atbildību pašai par sevi.

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Valters Grīviņš

Interesanti gan, kāpēc Latvijā demokrātija nekādi nespēj nodrošināt galīgi nepiemērotas varas nomaiņu? Nomainītas tiek tikai dekorācijas... resp. - ja demokrātija nav komplektā ar patriotisku, izglītotu, pašorganizēties spējīgu pilsonisko sabiedrību, tad tā kļūst par kliķu autokrātijas izkārtni. Dzīve tādā demokrātijā ir vāveres ritenis, no kura nemitīgi lec laukā (brauc uz Europu) daļa ņiprākās vāveres.

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Jānis Kipens

Nju nezinu, nezinu!Eku ASV ,demokrātija ,attīstīta valsts,izveidojusi gandrīz savu pax americana,bet turpat līdzās Meksika,demokrātija narkotiku tirgoņi ,nabadzība un nelegalie imigranti uz štatiem. Vai tepat eiropā grieķija ,kur tieši demokrātiski savēlētās valdības tik vairoja ierēdņu masu,iedzina valsti tāāādā parādu bedrē no kuras man domāt,tā nekad vairs neizrāpsies...Ja nu vien tagad savēlētie tiešām neatrod veidu kā nošantažēt eiro[pu kā puiemēram ar tiem pašiem nelaimīgajiem imigrantiem.
Nodzīvoju es 20 gadus vienā iekārtā,tagad jau vairāk kā 20 dzīvoju citā,un jāsaka aizvien vairāk tiecos starp abam vilkt vienādības zīmi.:(

Providus sbr small 7 01
Iveta Kažoka

Ir, ir nozīme iekārtai! Demokrātijas ir salīdzinoši daudz drošāks risinājums - ar iespēju salīdzinoši ātri nomainīt galīgi nepiemērotu varu. Autoritārisms reti ir "apgaismots", nevis uz personisko uzvārīšanos orientēts, turklāt pat apgaismotās despotijas parasti nonāk problēmās pēc tam, kad diktators ir jāmaina.

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Jānis Kipens

mjā1Šamais raksts apstiprina manas sen radušās aizdomas ,ka nav nozīmes kādā valsts iekārtā dzīvojam! Gan demokrātija gan autoritārie režīmi ir pār vienu kārti metami!Daudz svarīgāk ir ,kādi cilvēki šīs iekārtas,valstis vada!Vēl vecais labais onka Staļins teica-,,Kadri izšķir visu!,,

Citi autora darbi