Atslēgvārdi:

Pašatklāsme cietumā 16

Labrīt, lasītāji!

Būsit dzirdējuši, ka kādreizējais Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume pirms brīža iekūlās nepatikšanās. Pie stūres apsēdās dzērumā, tapa pieķerts, un 10 diennaktis pavadīja cietumā. Tiesības atņemtas uz četriem gadiem. Abstrahējoties no Straumes personīgi, uzskatu, ka tas ir pilnīgi pareizi. Ar šoferiem dzērājiem nav ko auklēties. Ļoti laimīgi, ka cilvēkam negadījās kādu notriekt.

Iesaki citiem:

Taču cietumā sēžot Straumem bijusi iespēja padomāt par dzīvi, ne vien par savu personīgo, bet arī par valsts un politikas dzīvi. Šodien vairākos laikrakstos ar viņu ir intervija, kurā viņš stāsta, ka cietumā sacerējis dzejoļu krājumu, vairs nekad pie stūres nesēdīsies dzērumā, un patlaban viņš nodarbojas ar garīgiem meklējumiem skolotāja vadībā.

Taču būtiskāk par cilvēka personīgajiem pārdzīvojumiem ir tas, kas viņam tagad ir sakāms par politiku, jo tādā ziņā viņš Latvijas politikāņu uzvedību izskaidro ļoti precīzi. Pirmkārt, šāds atzinums žurnālā Ir: "Es personīgi kā cilvēks treknos laikus izjutu ļoti labi. Biju divās valsts uzņēmum valdēs un kādās trijās padomēs, īpašas darba slodzes nebija, bet algas bija astronomiskas." Acīmredzot sakaunoties par šādu atzinumu, viņš vēl piebilst: "Tajā laikā es saviem vīriem teicu -- es nejūtos komfortabli, tik daudz nestrādāju, lai tik daudz saņemtu." Bet vienalga nestrādāja, vienalga tik daudz saņēma, un acīmredzot tik ļoti "nekomfortabli" nejutās, lai no barotnes aizietu. Tā, diemžēl, mūsu politiskajā iekārtā ir epidēmiska sērga, no kuras valsts nav atbrīvojusies vēl šobaltdien. Ne velti patlaban politikāņu darba kārtībā ir valsts uzņēmumu padomju atjaunošana. Vietu pie siles acīmredzot vairs nepietiek.

Vēl svarīgāks, savukārt, no Straumes ir šāds atzinums laikrakstā Neatkarīgā: "Parlamentā arvien skaitliski pieaugošā Saskaņas centra (SC) frakcija vienmēr bijusi opozīcijā. Šodien redzu, ka tā bijusi ļoti nepareiza taktika. Tēvzemieši ar mazu skaitu vienmēr tikai iesaistīti valdībā, lai šis nosacītais krievu bloks nebūtu jāņem valdībā un lai tā ietekme mazinātos. Bet jau Valda Birkava valdības laikā SC vajadzēja būt varā, tad šodien būtu pavisam cita politiska situācija." Un vēl: "Tagad neesmu tēvzemietis un izvērtēju objektīvi. No valsts attīstības viedokļa SC neņemšana varā bija kļūda. Ja SC būtu varā, tam tiktu piesaistīti daudzi profesionāli cilvēki, arī latvieši."

Šos vārdus lasot, žoklis nav jāatkarina līdz grīdai, jo tas, ka "Tēvzemiešiem" tautiskums vienmēr ir bijusi poza, kuru ieturēt tikai līdz brīdim, kad ir jākārto šeptes (it īpaši Rīgas Domē), ir bijis skaidrs ļoti sen. Taču tas kārtējo reizi uzrāda kaut ko tādu, kas ir raksturīgs politikāņiem, un ne tikai Latvijā vien: Pirms vēlēšanām stāstīt visu ko pēc kārtas, un pēc vēlēšanām atgriezties politikāņu vidē, kurā principiem nav absolūti nekādas nozīmes. It kā tautiskāki patlaban ir tīrradņi no Visu Latvijai!, bet arī viņu līderis Dzintars, ja vajag, tiekas ar Osipovu, ja vajag, ar cilvēkiem runā krievu valodā, piedevām patlaban notiekošā aģitācija par latviešu valodu skolās ir i provokatīva, i arī liekulīga, jo pat "vislatvieši" noteikti zina, ka pozitīvu rezultātu iespējamā referendumā negaidīt, un tāpēc valstij pašreizējo ekonomisko apstākļu kontekstā likt izdot vairākus miljonus latu, lai vāktu parakstus un rīkotu referendumu -- nu, diez kas nav. Un princips "teiksim visu ko" nav ierobežots, tikpat labi to var teikt par Vienotību un tās nemitīgajiem apgalvojumiem par to, cik ļoti godīgi un tiesiski visi tās biedri ir. Bet tikai līdz tam brīdim, kad pašiem ir laiks cilvēkus likt pie siles, kā arī līdz brīdim, kad pašas biedriem rodas ētiska rakstura problēmas. Būtu Kampars valdības ministrs Zviedrijā, viņš jau sen būtu izlidojis pa sētas puses durvīm.

Bet, kas attiecas uz SC iesaistīšanu valdībā, kārtējo reizi Straume mums ir licis skatīties ziemeļu virzienā, bet ne visu ceļu līdz Zviedrijai: "Igauņi šajā ziņā nospēlēja perfekti, jo mācēja strādāt ar krievu elektorātu, piesaistīt to dažādām partijām, tāpēc Igaunijā nav tādas etniskās problēmas, izņemot vienu provokatīvu gadījumu ar bronzas kareivi." Protams, Valda Birkava valdības laikā (03.08.1993-19.09.1994) nekāda Saskaņas centra nebija, toreiz runa bija par Jāņa Jurkāna vadīto Saskaņa Latvijai - Atdzimšana tautsaimniecībai partiju, kura 1994. gadā pārtapa par Tautas saskaņas partiju, taču lietas būtību tas nemaina. Tā ir bijusi tikai un vienīgi mūsu iekārtas tā dēvēto labējo partiju indeve, kura toreizējo SLAT/TSP un visu, kas nāca pēc tam atgrūda konsekventi un nepārtraukti, un nav iemesla domāt, ka tam nav nekāda sakara ar Latvijas tā saukto krievvalodīgo radikalizāciju sv. Jura lentīšu, Tatjanas Ždanokas, un 9. maija svinību virzienā, lai nerunātu, piemēram, par Andreja Mamikina televīzijas raidījumā apspriesto jautājumu par to, vai valsts neatkarības atjaunošana nav bijusi briesmīga kļūda. Izlietu pienu vairs nesasmelsi, bet ir tomēr vērts padomāt par to, ka Saskaņas centram pērn oktobrī izdevās iegūt vien otru labāko rezultātu, bet sabiedriskās domas aptaujās tas atkal ir pirmajā vietā, un vai tiešām valsts interesēm vislabāk kalpotu nevis SC iesaistīšana cita politiska spēka vadītā valdībā, bet gan situācija, kurā SC diktē noteikumus?

Paldies Jānim Straumem par tik vaļsirdīgām pārdomām. Vien žēl, ka pie tādām var nonākt tikai tādi cilvēki, kuri no politikas ir aizgājuši.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis 07.05.2011 11:47
Visumā piekrītot visam Streipa kunga sacītajam, šoreiz atkal ne par tēmu. Pievienojos "degvīnam" un ar lielu sajūsmu gribu atzīmēt, ka beidzot ir parādījušies drosminieki, kuri nebaidās rakstīt ar "īstajiem" vārdiem - Žanis Kāpostiņš un Gerbera Redīsiņa. Drosmīgajiem pieder pasaule!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gunta Leona 06.05.2011 18:54
Man visu laiku šķita, ka sodīt pat braukšanu dzērumā, likt cietumā ir muļķīgi, lai tak uzreiz paši nositas. Bet pabūt cietumā kaut laiku nenāktu par skādi visām 100 galvām, rastos varbūt reālas atskārsmes. Elite sev tādu elitāru pasākumu varētu noorganizēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 06.05.2011 18:16
vai J.Straumes dzejoļu krājumu varēs arī izlasīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


degvīns 06.05.2011 11:23
Mazliet smieklīgi, ka pēc Streipa kunga aicinājuma pārtraukt anonimitāti komentāros tajos pekšņi saradušies Žanis Kāpostiņš un Gerbera Redīsiņa. Ja tā cilvēkus patiesi dēvē, tad atvainojos, bet ceru ka vismaz Liepa ir īsts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 05.05.2011 19:47
Es atvainojos par to, ka aizmirsu vienu referendumu, bet palieku pie tā, ka patlaban nav labi likt valstij izdot miljonus par kaut ko tādu, no kā čiks vien sanāks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlim Streipam 05.05.2011 15:45
Kā var teikt, ka oponentam bija taisnība (respektīvi jums nē), atvainoties, bet pie reizes tomēr palikt pie tā, ko rakstījāt iepriekš? Tas ir līdzīgi, kā nesen notika ar Imantu Parādnieku portālā pietiek.com. Portāls uzklupa viņam virsū, bet pēc pāris dienām atsauca savus melīgos secinājums. Tai pat laikā vēlāk nopublicē kautkāda "lasītāja" Nikolaja Orlova sacerējumu, kurš maļ atkal veco dziesmu, tā itkā nekas iepriekš netika atsaukts. Nu kā tā var? Es nesaprotu. Tie ir kautkādi ultraliberālie principi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 05.05.2011 15:13
Ja Straumem pietika ar nedēļu cietumā, lai nāktu pie atklāsmēm par trekno gadu nesamērībām, tad, varbūt, varam uzlabot tagadējo Saeimu, iebāžot visas 100 "gudrās galvas" aiz restēm uz kādām 10 dienām? Tā vēlme baroties caur valsts uzņēmumiem nav mazinājusies par spīti visiem it kā atnākušajiem "jaunajiem laikiem". Par gavēņu labvēlīgo ietekmi uz gara apskaidrošanos ir lasīts. Par cietumu pagaidām nav teikts nekas, bet vai tad mums ir dogmatiski jāturas tikai pie jau zināmām lietām? Nebaidīsimies iet jaunus ceļus mūsu "elites" uzlabošanā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 05.05.2011 15:12
Jums taisnība, Jāni. Ļoti atvainojos. Bet tomēr palieku pie tā, ko rakstīju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gerbera Redīsiņa 05.05.2011 14:51
Bet to gan varu teikt,ka no Ārpuszemēm ieceļojušie ,,tautas dēļi un meitas,, gan būtu jāskubina ātrāk atgriesties savā etniskajā,kā to jau gudri izdarīja Kāda bijusī virēja. Tie nu mums gan te taisa līmlentes. Paskatieties saiemā,katru reizi,kad kāds no šiem ver muti,tad piemetas..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ilze Ziediņa 05.05.2011 14:39
Izskatās ka latviešu radikālākie liberāļi ir ļoti aktīvi nostājušies vienā frontē ar "Saskaņas Centru". Tiek masīvi propagandēts, ka referendums par skolām vispār nav vajadzīgs. Gluži kā okupācijas laikā, kad visi mediji tika kontrolēti, tad ar masīvas propagandas palīdzību tika skalotas smadzenes cilvēkiem, iestāstot, kas ir labi un kas ir slikti. Man jau šķita, ka tagad ir demokrātija un tāpēc medijos par šo referendumu būtu jābūt diskusijām, kurās būtu iesaistītas abas puses, nevis vienpusējs skatījums. Bet ņemot vērā, ka medijos pārsvarā dominē liberāļi, kuri aktīvi atbalsta SC, tad diemžēl šīs diskusijas izpaliek. Tā vietā ir masīva propaganda "PRET". Bija mazliet dīvaini kādu laiku atpakaļ pa LTV1 skatīties 100.panta preses klubu, kur cita starpā arī tika diskutēts par parakstu vākšanu referendumam par skolām. Kad sāka diskutēt tieši par šo tēmu, tad "Visu Latvijai!" pārstāvim pat neļāva līdz galam izteikties. Visi pārējie 5(!) dalībnieki vienotā frontē metās viņam virsū. Divi no viņiem bija citu partiju pārstāvji un viņi pauda savu partiju nostāju, tāpēc viņiem nav ko pārmest. Bet bijai vēl 3 žurnālisti, kuriem vismaz teorētiski itkā vajadzētu pārstāvēt dažādus viedokļus. Varēja jau itkā uzacināt kādu žunālistu no "Latvijas Avīzes" vai arī kādu citu neitrailāku. Bet nē...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Žanis Kāpostiņš 05.05.2011 14:02
Ja jūs turpināsiet atkārtot, ko cilvēks ir izdarījis tīņa vecumā, respektīvi vairāk nekā 10 gadus atpakaļ (un tagad principā vairs nekas neliecina, ka kautkas tāds turpinās) un tai pat laikā ignorēsiet savas favorītes Sarmītes Ēlertes savulaik izteikti nekritisko atbalstu Šķēlem (kas protams sekmēja procesu, kura rezultātā Šķēle kļuva par oligarhu) vai arī to, ka laikā, kad jau sākās Atmoda un daudzi stājās ārā no kompartijas, Ēlerte tieši otrādi stājās iekšā komunistiskajā partijā, tad protams par jums tas neko labu neliecinās...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Liepa > Kārlim Streipam 05.05.2011 13:55
Bija arī referendums par tautas tiesībām atlaist Saeimu. Palasiet CVK mājas lapu, ja jums ir iestājusiem amnēzija. Bet priecē, ka esat atgādinājis par vēl vienu referendumu, kurā arī netika savāktas pietiekoši daudz balsis. Un arī toreiz Saeimai nācās respektēt vēlētāju vēlmes, neskatoties uz to, ka referendums bija izgāzies.
Bet kas attiecas uz vajadzīgo astronomisko balsu skaitu, tad nu tā kā būtu jāsaprot, ka ir referendumi, kurus principā atbalstīs tikai latviešvalodīgie, ir refendumi, kurus atbalstīs tikai krievvalodīgie un ir arī referendumi, kurus varētu atbalstīt gan vieni, gan otri. Abi ieriekšējie referendumi (par tiesībām atlaist Saeimu un par drošības likumiem) bija kurus atbastīja abas puse. Savukārt skaidrs, ka referendumu par skolām neatbalstīs krievvalodīgie, līdz ar to, ņemot vērā milzīgo okupācijas laikā iebraukušo krievvalodīgo skaitu Latvijā, objektīvu iemeslu dēļ šinī refendumā būs mazāk balsojušo. Bet lietas būtību tas tak nemainīs. Latviskajām partijām tikuntā būs jārespektē šīs balsis. Nu tik daudz jau "izcilajam" žurnālistam būtu jāsaprot. Vai varbūt jūs uzskatāt, ka nedrīkst rīkot referendumus, kuri ir aktuāli tikai latviešvalodīgajiem un tādā veidā respektējat okupācijas laikā iebraukušo cilvēku viedokli?

Kas attiecas uz izmaksām, tad varbūt vispār aizliedzam referendumus, ja jau tas ir tik dārgs prieks? Starp citu tikko "Visu Latvijai!" iesniedza priekšlikumu par referendumu rīkošanu ne biežāk kā divas reizes gadā un apvienot vairākus referendumus vienā balsošanā. Tā būtu lieliska iespēja ietaupīt naudu, bet Saeima noraidīja šo ideju. Kārtējā radikālo liberāļu divkosība, paziņojot, ka referendumus nevajag rīkot, jo viņi ir daŗgi, bet kad piedāvā idejas, kā šai sakarā varētu ieekanomēt naudu, tad pēkšņi viņus vairs neinteresē šādas lietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > Jurim Liepam 05.05.2011 13:21
Tik ilgi, kamēr VL! turpinās uzstāties kā visa latviskā pārstāvis un visa pārējā noraidītājs. Taču, kas attiecas uz referendumu, referendums tomēr nebija par Saeimas atlaišanu, tas bija par drošības likumiem. Nu tik daudz jau vajadzētu saprast Liepam. Piedevām toreiz vēlētāju skaits tika ļoti tuvu "astronomiskajai summai," ko nevarētu, savukārt, teikt par referendumu par pensijām, kurš vismaz teorētiski arī bija interesants ļoti lielai sabiedrības daļai. Un es tomēr palieku pie tā, ka krīzes laikā forsēt vairāku miljonu latu izdošanu, zinot, ka čiks vien sanāks, nav atbildīga politika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Liepa 05.05.2011 12:57
Interesanti vai Streipam kādreiz apniks atkārtot, ka Dzintars kautkad ļoti sen, kad viņš vēl bija gandrīz tīņa vecumā tikās ar Osipovu? Laikam neko citu riebīgu nevar izdomāt par VL! tāpēc šo dziesmiņu mūžīgi atkārtos, lai arī tas bija pirms 100 gadiem un jau desmitām reižu ir skaidros, kāpēc tas notika. Tai pat laikā kautkā nav dzirdams no "izcilā" žurnālista Streipa stāsts par to, kā savulaik Sarmīte Ēlerte čupojās ar Šķēli un aktīvi viņu atbalstīja, kautgan jau toreiz ļoti daudzi nojauta, kas par personāžu ir "izcilais biznesmenis" Šķēle. Šis fakts nezkapēc nekad netiek vairs pieminēts. Diemžēl tā ir klasiska radikālo liberāļu politika. Ja neko sakarīgu nevar pateikt, tad ieciklējās un ļoti seniem notikumiem un mūžīgi viņus atkārto. Bet protams tas neattiecas uz tīkamiem politiķiem...

Bet kas attiecas uz referendumu par valsts apmaksātu skolu pāriešanu uz mācībām tikai valsts valodā, tad gan jau arī "izcilais" žurnālists Streips saprot, ka mērķis referendumā nav savākt 750 000 balsu, bet gan pēc iespējas vairāk. Tieši tā pat, kā tas bija refendumā par tiesībām atlaist Saeimu. Arī toteiz savākt šo astronomisko skaitu balsu nebija iespējams. Bet ņemot vērā, ka šo ideju atbalstīja daudzi cilvēki, tad partijām nācās pacīnīties par šo elektorātu un attiecīgi pašiem politiķiem atbalstīt šo ideju. Tagad ir tieši tāda pat situācija. Ja šajā referendumā savāks nosacīti daudz balsu, tad latviskajām partijām naksies pacīnīties par šīm balsīm, kuras atbalstīs referendumu. Nu tik daudz jau vajadzētu saprast Streipam. Pavisam cits stāsts ir ar referendumu par otro valsts valodu, jo šo refendumu atbalstīs tikai krievvalodīgo elektorāts, kurš ir tikai SC elektorāts, līdz ar to nosacīti latviskajām partijām nav saistošs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eglītis 05.05.2011 10:19
Straumes izteikumiem varētu piekrist,bet pats viņš atgādina to veco kundzi,pie sasistās siles, no pasakas par zelta zivtiņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Brīnumi gan 05.05.2011 10:10
Kas tad tie par brīnumiem? Vai ātrumā Streips pārrakstījies vai kā? Kopš kura laika tad Streips sācis Neatkarīgo saukt tā kā tā saucas?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips