Pārsteigumiem bagāts gads 10

Reiz kādā televīzijas programmā zviedru žurnālistam Mačejam Zarembam (kurš cita starpā bija viens no pirmajiem žurnālistiem, kas „kāra pie lielā zvana” zviedru arodbiedrību rīcību, bloķējot „Laval un partneri” celtniecības darbus Vaksholmā) raidījuma vadītājs jautāja, ko viņš domā par dzīvi Zviedrijā. Mačejs ieceļoja no Polijas 1968. gadā, kad komunistiskais režīms nolēma uzsākt turpat vai nacisma cienīgu ebreju vajāšanu. No Zarembas izvairīgās atbildes man palika atmiņā tikai viens teikums: „Nepaiet ne diena, kad jau atkal esmu pārsteigts!”

Iesaki citiem:

Tieši tā arī es varētu aprakstīt savu dzīvi šobrīd – kā teju vai nepārtrauktu pārsteigumu virkni. Neba jau tādēļ, ka mani vienīgi fascinētu starpkultūru komunikācijas radītās mīklas un atklājumi. Lai arī man ir jāatzīmē, ka citas kultūras iepazīšana ir pastāvīgs izbrīna avots, kas sagadā man pārdomas ne tikai par zviedru, bet arī par latviešu sabiedrības īpatnībām. Vēlētos piebilst, ka dzīvojot Latvijā neapzinājos, cik ļoti lutināts biju dzīvojot multietniskā vidē. Tomēr daudz lielāku pārsteigumu man sagādā ikdienas ziņas – esmu dzīvojus jau veselu pusgadu bez televīzijas un tādēļ no jauna atklāju gan radio diskrēto šarmu, gan avīžu un interneta nozīmi ziņu industrijā.

Tīri personīgi mani pārsteidza ne tikai finansu krīze, bet arī ap to izvērstā refleksija. Ja dažiem krīze gluži kā tādas Jērikas bazūnes ieskandina kapitālisma kā ekonomiskās sistēmas norietu, tad citos tas ir nostiprinājis aizvien lielāku pārliecību par kapitālisma unikālo vitalitāti un neatkārtojamību.

Tāpat mani pārsteidza ASV prezidenta vēlēšanas. Pēc ilgām pārdomām secināju, ka Peilinas kundzes izraudzīšana par savu viceprezidenta kandidātu nebija tā pati gudrākā ideja, ar kuru Džons Makkeins varēja nākt klajā. Jāpiekrīt, ka vēlēšanas nudien bija vēsturiskas – ne tikai tādēļ, ka pie varas nāca pirmais melnādainais prezidents , bet galvenokārt tādēļ, ka Republikāņu partija vēlēšanās zaudēja tik pārliecinoši. Cerams, ka tas ievadīs intelektuālu un ideoloģisku atjaunošanās procesu.

Par pūļa mežonīgumu pārsteigumam it kā nevajadzēja būt. Un tomēr. 1968. gada rēgs klejoja pa Eiropas avīžu un žurnālu slejām, dažos raisot šausmu tirpas, citos nostaļģiju. Diemžēl, studentu grautiņi piemeklēja Grieķijas seno galvaspilsētu, radot dīvainu kontrastu – ka tik nožēlojama „politiskā” mežonība izpaudās tieši tajā vietā, kur demokrātija, pārrunas un pārliecināšana bija politiskās dzīves ikdiena un lika pamatus mūsdienu demokrātijas izpratnei.

Līdzīgi mani pārsteidza Krievijas-Gruzijas konflikts. Lai arī Krievijas agresivitāte bija paredzama, mani pārsteidza teju vai apskaužamā Vācijas „fleksibilitāte” šinī jautājumā.

Pārsteigumi mani piemeklēja arī manā privātajā dzīvē – pēkšņi attapos Ziemeļzviedrijā doktoranta lomā, nodarbojoties ar pētniecību un gatavojot studentiem lekcijas par Eiropas Savienību. Klimata apstākļi Ziemeļos ir varenas mitoloģijas avots – tiku baidīts gan ar ziemeļbriežiem uz ielām, nebeidzamām ziemeļblāzmām, aukstumu un tumsu. Lieki teikt, ka tie ir fantāzijas bagāti pārspīlējumi, tomēr šad tad vietējo stāsti par to, kā pirms trim gadiem pazuda „baltie Ziemassvētki”, man rada nelāgu sajūtu, atgādinot globālās sasilšanas ēnas puses, kas ir manas kolēģes Anetes pētniecības lauks.
Esmu pārliecināts, ka dzīve nebeigs mani pārsteigt arī turpmāk. Pārsteigumi raisa pārdomas, kas savukārt sniedz vienreizēju iespēju aktīvi domāt, formulēt savu viedokli, kritisko attieksmi un diskutēt. Un to es novēlu arī Jums, mani cienītie lasītāji – lai Jums pārsteigumiem bagāts nākamais gads!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

owen 21.12.2011 15:17
Fortunately, http://www.lightingsell.com Discount Lamps evening gowns are truly obtainable inside your spending budget. In point of fact, you will have the ability to get night gowns beneath $100 as well! All which you have to do could be to analysis essentially the most successful areas precisely exactly where you will have the ability to get this appealing type of women's clothes for much less! Strategies to obtain Minimal expense Night Gowns Beneath $100 You will discover a number of factors that you simply can do to acquire fashionable night gowns beneath 100 bucks. Extremely to begin with, what you must do could be to spend a pay a visit to to as numerous type clothing shops as you will have the ability to to determine if you will uncover any far more economical delivers obtainable for night gowns. http://www.somedresses.co.uk http://www.ofrow.com Of Wedding Blog In situation you might be looking for inexpensive marriage ceremony attire, you then could choose to up your

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 28.12.2008 01:07
Paldies par garo un izsmeļošo atbildi. Godīgi sakot, šajā nakts stundā esmu diezgan noguris, lai rakstītu garu atbildes rakstu, tomēr man atbildi sniedza Jūsu atbildes Gatim pēdējais teikums. Tieši tāpēc mani ne tik daudz kaitina, cik apbēdina šādi iespējamie nākamā gada laikrakstu virsraksti: "Gaidāma nopietna cīņa par ietekmi pašvaldībās", "Ekonomiskā krīze būtiski sašūpo valdību", "Prognozējama viedokļu sadursme starp Valsts prezidenatu un valdību".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 25.12.2008 15:29
drakons,
Ja Jūs nesapratāt, kāpēc es atsaucos uz marsksimu, tad es paskaidrošu. Tieši marksistiskie politologi nodarbojās ar prognozēšanu, jo viņu pamatpieņēmumi balstās idejā, ka sabiedrība attīstās atbilstoši noteiktiem universāliem likumiem. Tas ir, viņu pieeja sociālajai dzīvei un tās analīzei ir teorētiski deduktīva, kas, vienkārši runājot, nozīmē, ka secinājumi un prognozes tiek izteiktas balstoties uz striktu logiku, kas balstās teorijā par vestures gaitu un - pats galvenais - pieņēmumā, ka ir iespējams šo gaitu prognozēt. Šeit ir jāatzīmē, ka Jums, drakons, ir taisnība, ka marksisti nav vienīgie, kuri pielieto šādu analīzes metodologiju, bet tieši marksisti to dara visbiežāk un ārkārtīgi konsekventi.

Lieki teikt, ka nepiekrītu Jūsu vērtējumam par Latvijas politologiem (lai nu kas ar to tiktu domāti - vai tie būtu Latvijā dzīvojošie politologi? Ja tā, tad vai drīkstu jautāt, kādēļ es esmu pagodināts ar iekļaušanu šinī "kategorijā"?). Manuprāt, ir visai negodīgi izteikt šādus spriedumus - katrs gadījums, katra mēdijos atspoguļotā analīze (un būsim atklāti, cik mēdijiem ir iespējas atspoguļot visu, ko politologi ir teikuši katrā intervijā? Diemžēl, Latvija nav Francija, kur diskusijas intelektuāļu vidū ir skatītākais vakara raidījums), katrs ziņojums vai rakstu darbs ir jāvērtē individuāli.

Noslēgumā gribu atgādināt to, par ko esmu rakstījis un diskutējis ar citiem emuāru autoriem šinī forumā - emuārs ir dienasgrāmata un tas nepretendē uz raksta, analītiska raksta vai pētījuma statusu. Emuārs ir pilnīgi brīvs žanrs, kurā konkrēti es izsakos par notikumiem, kas man personīgi (lai cik tas egocentriski neizklausītos) liekas pieminēšanas vērti. Emuārs ir elektroniskā dienasgrāmata, kuru es nevienam nespiežu lasīt vai piekrist, bet pieturēsimies pie elementāriem pieklājības noteikumiem gan attieksmē pret mani kā autoru, gan pret pārējiem autoriem un arī politologiem Latvijā kopumā. OK?

Gatis,
Ceru, ka mans paskaidrojums drakonam vismaz nedaudz izgaismoja, kādēļ es piesaucu marksistus. Citiem vārdiem runājot, es apšaubu pastāvīgu un universālu "likumu" eksistenci, kas nosaka sabiedrības dzīvi, un uz kuriem balstoties mēs varētu paredzēt nākotni un izteikt drošas prognozes. Vai nu mūsu izteiktās prognozes būs ārkārtīgi vispārīgas un neko neizsakošas, vai arī ļoti specifiskas un īstermiņā orientētas ar vairākiem iespējamajiem situācijas attīstības scenārijiem, kas padara prognozēšanas nodarbi visai bezjēdzīgu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Toms - drakonam 23.12.2008 13:47
Tu esi netaisnīgs, jo no politologiem prasi to, ko viņi nekad nav solījuši!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 21.12.2008 18:37
īsti nesapratu, kādā sakarā sākāt runāt par markstistisku politologu vai politoloģiju, bet tas, ko gribēju teikt - no Latvijas politologiem, kas pamatā notikumus analizē post factum un par politisko procesu zina tik daudz, cik izlasa visos 5 galvenajos Latvijas medijos (2 TV, 2 avīzes plus internets) kopā, prasīt analīzi par politikas procesiem pašlaik un kur nu vēl prognozi par to, kas būs līdz pašvaldību vēlēšanām, ir nereāli. Tāpēc arī mums ar to politologu kvalitatīvo sastāvu ir kā ar sniegu uz asfalta pie plus 2 grādiem - šļura. Citādi, Jums arī laimīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 21.12.2008 18:08
Man patika sabiedrības salīdzināšana ar organismu.

Piekrītu, ka politologs var izraudzīties arī citus uzdevumus tādus, kā precizēt tagad notiekošo, meklējot pagātnē nekonsekvences, definēt un izvērtēt politiskas prioritātes, oponēt kādam politiskajam spēkam un ideoloģijai utt.
Nav jau nekur rakstīts, ka katram politologam obligāti vismaz mazliet jāprognozē procesi nākotnē.

Es gan neatbalstu ne tīru marksismu, nedz arī tīru kapitālismu, bet man ir neskaidrs tikai viens, kālab nākotnes procesus izzināšana šim "organismam" no Pētera puses tiek uzskatīta par kautko marksistisku?

Jebkurš datkeris var pateikt, ka cilvēkam kā organismam - pēc lielas dzeršanas vai narkotiku lietošanas perioda, sekos paģiras vai atiešanas periods atkarībā no organisma panešanas spējām(tiesa nezinu kā narkotiku gadījumā to medicīniski dēvē).

Tāpat var taču būt politologi, kuri pilda katrs savu funkciju - nosaka diagnozi sabiedrībai kā organismam, nosaka kādas sekas tam būs, ja sabiedrība ilgstoši dzīvos tā, kā pašlaik un, pamatojoties uz to, dot ieteikumus ko tā profilaktiski varētu darīt savā labā, lai izbēgtu no krīzēm, kariem, depresijas, bagāto/nabago noslāņošanos un citām tās "slimībām un traumām".
Tas, vai sabiedrība un politiķi tajā ieklausīsies, gan ir atkarīgs no tās brieduma, pieredzes un vēstures mantojuma pakāpes.

Mums Latvijā tāpēc arī ir tā problēma, ka politiķi pārāk bieži balstās uz personīgajām izjūtām un pašlabumu, bet nevis uz speciālistu pētījumiem.
Ir jāpaiet daudziem miera gadiem lai Latvija pēc pabērna lomas Padomju Savienībā, iemācītos sevi pārvaldīt un ar ekonomiku arī materiāli apgādāt.

Novēlu, lai tas organisms, ko dēvē par Latvijas sabiedrību, vienreiz saprastu, ka katra šūna pati par sevi nevar izdzīvot un tāpēc izdzīvot mūsu tauta varēs tikai apzinoties, ka mūsu savstarpējā sadarbība ir atslēga uz panākumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 21.12.2008 14:46
drakons,
Vai Jums šķiet, ka politologam ir jāsniedz prognozes? Nu var jau būt, ka tādam marksistiskam politologam tas ir jādara, bet tie, kuri netic, ka sabiedrības norises ir iespējams droši prognozēt (jo patiešām sabiedrība, metaforiski runājot, manuprāt, nav nekāds mehānisms, bet gan drīzāk dzīvs organisms), tie izvairās no prognožu došanas, bet uzsvaru liek uz notikumu izskaidrošanu post factum. Ja pēc Jūsu sprieduma esmu pašvaks marksists, tad man jāsaka paldies par komplimentu! Un priecīgus Jums Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 21.12.2008 12:08
Vieni vienīgi pārsteigumi, bet nevienas prognozes. Pašvaki kā politologam vai kas nu Jūs tur esiet pēc izglītības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A_a S_e 21.12.2008 00:42
mani pārsteidz tas, ka domu plurālisms vairs nav veselīgs. tas drīzāk ir destruktīvs un noved pie neatrisināma haosa. mani pārsteidz, ka cilvēki skatās tik šauri. ka nedomā ilgtermiņā. vai - ka VISPĀR nedomā.

Laimīgu Jauno Gadu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

G.G. 19.12.2008 04:38
Teiksim tā - ja dienu dienā nebūtu pārsteigumi - tas būtu pārsteigums! :)

Citi autora darbi