Atslēgvārdi:

Pārprastās autortiesības 16

Šodienas saulaino dienu ir sabojājusi ziņa, ka e-bibliotēkas serveris ir slēgts un tās pakalpojumi vairs nav pieejami.

Jau iepriekš bija sastopami grāmatzidevēju argumenti, ka digitālā veidā skatāmas grāmatas pārkāpj autortiesības. Kādā veidā?

Iesaki citiem:

Iedomāsimies cilvēku X, kas ir rūdīts autortiesību pārkāpējs un ļaundaris visās citās jomās. Viņš vēlas internetā nopludināt pēdējās Danielas Stīlas grāmatas un pāris Kanta tulkojumus. Ar saviem bankas un personas datiem iereģistrējies e-bibliotēkā viņš gūst pieeju šai literatūrai. Lejuplādēt to nav iespējams. Tomēr var apskatīt. Tāpēc viņš katru lapu kopē ar print screen, tad iekopē Paint, apgriež malas, un kopē word failā. Pēc pus gada viņš beidzot realizē savu mērķi un nopludina grāmatas internetā. Izdevēji cieš finansiālus zaudējumus.

Bet tad ir vēl rūdītāks noziedznieks - sauksim viņu par Y. Viņš jau kopš skolas laikiem ir abonents Rīgas Centrālajā Bibliotēkā. Arī viņam ir vēlme nopludināt internetā Danielas Stīlas un Kanta grāmatas. Viņš tās paņem bibliotēkā, 5 minūšu laikā noskanē un nopludina internetā. Izdevēji cieš finansiālus zaudējumus.

Un tagad pastāstiet man - kādā veidā e-bibliotēka ir lielāks drauds grāmatu izdevējiem nekā parasta bibliotēka?

Ne jau par autortiesībām šeit ir runa. Cilvēki, kas nav pensionāri, skolēni vai studenti šodien nav bibliotēku biežākie viesi. Iemesli ir slinkums, laika trūkums, neērti bibliotēkas darba laiki, maksas stāvvietas, u.t.t. Tāpēc viņi drīzāk nopērk grāmatas, nekā dodas uz bibliotēku. Grāmatas maksā dārgi, pat ļoti dārgi. Turklāt tikai tagad, krīzes laikā, sāk atīstīties doma, ka ne jau katrai grāmatai ir jābūt nodrukātai uz glancēta, bieza papīra un bieziem lakotiem vākiem. Skaidrs, ka grāmatas, kuras kļūst pieejamas digitālā veidā, tās lasot internetā, ir drauds grāmatu izdevējiem. Bet vai tas ir drauds autortiesībām?

Turklāt, ir daudzi aspekti, kuri e-bibliotēku padara par daudz efektīvāku bibliotēku, nekā parastā bibliotēka. Pirmkārt, autori, kuru grāmatas tiek izvietotas šajā bibliotēkā, saņem atlīdzību par katru reizi kad tās tiek skatītas, kas ir taisnīgi. Otrkārt, šī bibliotēka grāmatas padara pieejamas redzes invalīdiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, jaunajām māmiņām. Kurš autors ir gatavs pateikt, ka viņam žēl, ka viņa grāmatu izlasīs kāds redzes invalīds vai jaunā māmiņa?

P.S. Bibliotēkās internetā var noskatīties Latviešu filmas, mājaslapā pasakas.lv var noskatīties multfilmas. Arī tās principā var pārfilmēt ar telefona videokameru un nopludināt internetā. Varbūt jāslēdz arī šie serveri?

P.S.2 Arī PROVIDUS publikācijas atrodas parastajās bibliotēkās, tām ar mums nekas nav bijis jāsaskaņo, un mūsu autori nesaņem autoratlīdzību par to, ka kāds šīs grāmatas lasa. Šajā skatījumā e-bibliotēka ir daudz taisnīgāka, jo autori saņem samaksu par to, ka viņu darbs tiek apskatīts.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

john prats 17.06.2011 08:53
tāpēc jau slēdza ,ka autoriem tika maksāts!!! Bet ne kādam struktūrām ,kas uzurpējušas autortiesību aizstāvību un padarijušas to par lielisku biznesu savai kabatai.Netīrs bizness un netīras metodes. http://moviefreak.co/movie2k/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mon villarin 02.06.2011 09:01
yes that's true nice blog you've got here. | http://moviexeon.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mon villarin 02.06.2011 08:54
yes that's true nice blog you've got here. | http://moviexeon.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Merlin 05.03.2011 14:02
Yeah I am in complete agreement to the views written here by the author itself. I use http://www.moviesdeck.com/ to get movie downloads of my favorite movies which I can't afford to have through any other service. They are cheap and best for my pocket and requirement.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 25.03.2010 15:11
Vai šis gadījums nav tāds viegls brīdinājums par nākamajām (vai pat nākošajām) ķibelēm. Uzsākot "Gaismas pils" projektu tika gari un plaši stāstīts, ka tur būs ideāli grāmatu uzglabāšanas apstākļi, tās tiks skanētās un NB! elektroniskā veidā padarītas pieejamas vēl pat aiz Zilupes, būtu tik internets pieejams. Serveri būšot tie visjaudīgākie un pats Geitss tur kautko piemetīšot no saviem softiem vai nu dāvanā vai stipri pa lēto. Tagad lasu ziņas un dažui labu komentāru šeit un saprotu, ka par visu iedzīvotāju naudu būvētā pils var pēc pāris nedēļām kļūt par parastu bibliotēku rīdziniekiem nesamērīgi lielā ēkā. Jo, ja arestēja vienas e-bibl. serverus, tad kāpēc to nedarīt arī ar otras, ja "noziegums" ir tas pats? Vai, varbūt, skanētas un e-izplatītas tiks tikai 20 un vairāk gadus vecas grāmatas, par kurām izdevēji nevarēs protestēt? Kautkā neiet kopā mūsu gaišie projekti ar mūsu pelēko likumdošanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 20.03.2010 15:10
tāpēc jau slēdza ,ka autoriem tika maksāts!!! Bet ne kādam struktūrām ,kas uzurpējušas autortiesību aizstāvību un padarijušas to par lielisku biznesu savai kabatai.Netīrs bizness un netīras metodes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs => Otomars 19.03.2010 19:28
Manuprāt E-bibliotēka (lai kas tā arī nebūtu) bija noderīgs pakalpojums saviem lietotājiem. Mani bērni labprāt skatījās http://www.pasakas.net - klasiskās latviešu bērnu multfilmiņas. Par laimi šis serviss nav apturēts, kaut arī to realizēja būtībā tie paši cilvēki.

Ja kādam ir padomā labāks serviss, nav nekādu problēmu - vajag taisīt augšā un ļaut apmeklētājiem pašiem izlemt, kas viņiem ir vajadzīgs.

Izdevniecības runā par autortiesībām tik svinīgi, it kā viņi maksātu Latvijas rakstniekiem miljonos mērāmus honorārus. Faktiski par vienu grāmatu tipisks honorārs ir daži simti latu. Tā ir nauda, kas ir līdzvērtīga tai, ko autors var saņemt no bibliotēkām par sava darba patapinājuma tiesībām. Tieši tādēļ daudziem autoriem nebija nekas iebilstams, ka viņu darbi šinī E-bibliotēkā bija atrodami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Otomars 19.03.2010 17:18
Šādā veidā publicējot grāmatas internetā, izdevniecība nesaņem pat maksu par vienu eksemplāru, ko parastā bibliotēka tomēr nopērk. izdevniecību galvenais iebildums ir, ka tās iegulda darbu un naudu rediģēšanā un maketēšanā, kas šādā veidā netiek nekādi kompensēta. Un tas, ka e-bibliotēka vispirms publicēja grāmatas un tikai pēc tam pajautāja, vai tā drīkst, tomēr ir pārkāpums. Jo pajautājiet jebkuram bibliotēku speciālistam, vislabāk nevis jebkuram, bet Andrim Vilkam, vai tā dēvētā e-bibliotēka vispār ir uzskatāma par bibliotēku, un viņš jums atbildēs, ka nē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 19.03.2010 16:08
Komercgigantiem neķerās tik viegli klāt, jo tas draud ar pārāk garām tiesām un pamatīgu izmeklēšanu.
Ķerās klāt mazajiem tāpēc, ka viņus ir ērtāk sodīt un vieglāk izputināt pat tajos gadījumos, kad viņu vaina nav pat pierādīta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Piiters 19.03.2010 08:53
Godīgi sakot, īsti nesaprotu to procedūru (neesmu jurists), kāpēc uzreiz jāklapē ciet? Ja es sūdzētos ekon. policijai, ka Maximā tirgo kontrabandas desu, vai viņi aizklapēs ciet visus Maximas veikalus un konfiscēs izmeklēšanas vajadzībām noliktavu saturu? Gribētu redzēt. Bet tiklīdz tas nav komercgigants, tā uzreiz - konfiscējam serverus utt. Tizli

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mareks 19.03.2010 08:49
Kā nodrošināt to, lai autori saņemtu atlīdzību par viņu darbu izmantošanu (ebibliotēkā, bibliotēkā, veikalā)?
Visāda veida "tehniski" ierobežojumi un apgrūtinājumi nav risinājums ilgtermiņā. Cilvēkam ar labām datorlietošanas prasmēm un pacietību nav problēmu šos ierobežojumus apiet. Labāk būtu, ja izdevniecības, autori nāktu vienu soli pretī, piedāvājot savu produktu par samērīgu cenu lietotājam ērtā vidē (itunes nāk prātā). Ja runājam par speciālo literatūru, parasti ir vajadzīga nevis grāmata, bet kāds nodaļa no grāmatas vai šķirkļa ieraksts (enciklopēdijā). Aizsūtu SMS vai samaksāju ar kredītkarti un viss kārtībā. Informāciju cilvēkam vajag ātri. Un ja tās iegūšana ir viegla un par saprātīgu cenu, tad cilvēks novērtēs šīs ērtības un par to samaksās. Tagad jāizmanto awaxhome.ws . Zagšana, bet ko var darīt, ka legāli Latvijā dažas grāmatas pat nevar iegādāties (apskatīties) un to pasūtīšana no ārvalstīm izmaksātu nesamērīgi dārgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Džerijs Šterns 19.03.2010 05:55
Niknais komentētājs iz acīm palaidis arī kādu citu lietu, kuru gan pārējie tāpat nepiemin.... Hm, vai patiesi es esmu kļūdījies? Tomēr man, meklējot informāciju par šo e-bibliotēku, līdz šim ir licies (un neesmu tam atradis pretēju info), ka tas piedevām ir bezpeļņas projekts, kas vērsts tieši uz cilvēkiem ar invaliditādi. Tādā situācijā izdevniecību rīcība kļūst jau par tīro cinismu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 19.03.2010 02:48
Domāju, ka Google Books projekts jau iezīmē veidu, kā elektroniskie servisi risinās attiecības ar darbu autoriem - sk. http://lessig.org/blog/2008/10/on_the_google_book_search_agr... . Priekš autoriem jāpadara caurspīdīgs veids, kā un vai elektroniskie servisi ar viņiem norēķināsies par autortiesību izmantošanu un jādod viņiem tiesības nepiedalīties. Un, protams, elektroniskajiem servisiem ir jārespektē autoru vēlmes nebūt indeksētiem. Līdzīgi jau tagad darbojas "robots.txt" faili uz tīmekļa serveriem - pasaka visai automātikai, ko drīkst indeksēt un ko nē. Ja kāds kategoriski nevēlas, lai viņa mājaslapu varētu sameklēt ar Google, to panākt ir vieglāk par vieglu.

Ja autoriem pretenziju pret tā ievietošanu bibliotēkā nav (un ja viņi vēlas darba iespējami plašu izplatību), tad viņi protams neko neierobežo. Ļoti atzinīgi par elektronisku grāmatu pieejamību izsakās Pauls Bankovskis un vairāki citi Latvijas rakstnieki. Ikvienam domājošam cilvēkam ir skaidrs, ka grāmatu lasīšanas paradumi mainās - it īpaši jaunajai paaudzei. Lasītājiem ir Interneta pārlūkprogrammas, Amazon Kindle, Sony Reader, mobilās ierīces. Protams, arī elektroniskās grāmatas var pārdot par bargu naudu, kā Zvaigzne ABC nupat sākusi darīt; bet man labāk patīk serviss tāds kā safari.oreilly.com. Abonēju par dažiem dolāriem mēnesī un lasu to, ko man vajag.

Un tagad nopietni runājot - es gatavojos rakstīt vēstules deputātiem un citām instancēm, lūdzot noskaidrot, kā var atjaunot mūsu E-bibliotēkas pakalpojumus. Ja viņiem ir jāizvāc kaut kādas grāmatas, lai viņi to izdara. Bet lai katliņš turpina vārīties - lai ir pieejamas elektroniskas grāmatas un audiogrāmatas redzes un kustību invalīdiem; lai paplašinās bibliotēkā pieejamo mācību grāmatu klāsts. Nevar pieļaut, ka daži alkatīgi kantorīši vēlas nožņaugt inovatīvu pakalpojuma veidu.

Latvijas grāmatu izdevēji un ekonomikas policija ir nejēdzīgā veidā apturējuši daudziem vajadzīgu bibliotēku, ko nebija grūti sakārtot ar pāris loģiskiem soļiem. Par Latvijas grāmatniecības kultūru drīz varēs stāstīt to pašu anekdoti, ko par 90-to gadu pakalpojumu speciālistiem:
- Ko jūs remontējat?
- Mēs dzīvokļus remontējam, remontējam arī visa veida sadzīves tehniku; vienīgi rokas pulksteņus ne.
- Kādēļ ne rokas pulksteņus?
- Tādēļ, ka tur ar veseri un lauzni nevar.

Nu tagad E-bibliotēka ir līdzīga rokas pulkstenim, ko nezkāpēc sagribēja remontēt ar veseri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aigars Mahinovs 18.03.2010 23:31
Visi 'argumenti' ko s. ir stādijis pretī ir tikpat attiecināmi arī pret parastajām bibliotekām, un tomēr bibliotēkas ir mūsu kultūras un izglītības pamatu pamats. Bibliotēkas nodrošinu pieeju informācijai un zināšanām tiem cilvēkiem, kas nevar atļauties to visu vienkārši nopirkt.

E-bibliotēka ir tas pats - Latvijas kultūras un izglītības pamats globalizācijas un Interneta laikmetā.

Šis projekts pamatoti dabuja vairākas balvas un uzslavas, tam būtu jābūt atbalstītam no valsts puses, tā vietā valsts tērē nodokļu maksātāju līdzekļus, lai iznīcinātu šo Latvijas e-kultūras aizsākumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lauris Vāvere 18.03.2010 17:54
Manas domas pilnībā sakrīt ar autora viedokli, bet iepriekšējais komentētājs "s" jauc autortiesību jautājumu ar politisku pārliecību un nihilismu pret savu valsti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

s. 18.03.2010 17:42
Kā cilvēks, kurš nu jau ir izdaudzināts cienīt autortiesības un to arī prakstiski pierādījis, maksājot vismaz kādu pustūkstoti gadā par tām, varu arī nepiekrist rakstītajam.

Pirmkārt - autoru saņemtā atlīdzība visticamāk, ka bija simboliska un to noteica bibliotēka vienpusēji un nevis brīvā tirgū vienojoties ar autoru, kurš varēja ari nepiekrist cenai. Publiskās (legālās) bibliotēkas ir autortiesībām draudzīgakas, jo tās parasti maksā lielāku (nereti daudz, daudz lielāku) cenu par grāmatām, žurnāliem un digitālām bibliotekām, nekā individuālie lietotāji. Skenēt un citādi pārkapt autortiesības nav atļauts arī no publiskām bibliotekām, cita lieta, ka tas var būt vieglāk izdarāms. Bet tas nav arguments, lai pārkāptu tirgus likumus bibliotēkas un autora attiecībās. Tas gan var būt arguments, lai stingrāk uzraudzītu autortiesību ievērošanu legālās bibliotekās.

Otrkārt - invalīdiem un jaunām māmiņām ir visas iespējas parakstīties uz legālu elektronisko bibliotēku, vai kaut vai Amazon e-grāmatām.

Bet šeit ir vēl vairākas iebildes, par kurām derētu diskutēt.

Pirmkārt - ne visos gadījumos legālas elektroniskās bibliotēkas (DL) ir pieejamas. Piem., es lietoju ASV profesionāļu biedrību DL, bet tajā pašā laikā daudzas grāmatas pat par dārgu naudu netiek principā piedāvās elektroniski. Tas pats ir arī ar filmām - ASV ir pieejamas legālas filmas no tīkla, bet kad tās mēģina nopirkt lietotājs no Latvijas, tad tas ir aizliegts. Tātad - ar likumu varbūt vajadzētu noteikt, ka izdevējiem un mēdiju uzņēmumiem ir obligāti jāpiedāvā savu produktu elektroniskās alternatīvas un tie nedrīkst ieviest mārketniga politiku, kas būtu pretrunā ar to.

Otrkārt - protams, ir naudas lietas. Liekas, ka daudzs valdības piever acis to autortiesību pārkāpumiem, tikai tāpēc, lai izvairītos no godīgas diskusijas par tēmu, vai valsts var noteikt kādus griestus, piem. mācību grāmatu vai zinātnisko izdevumu cenām? Ja valstis godīgi uzsāktu cīņu pret pārkāpejiem, tad, nešaubos, ka pilsoņi izvēlētos mainīt likumus un ieviest šos griestus, tāpēc nostrādā izdevēju lobijs un viss paliek kā ir - pelēkā zonā. Kāds maksā, kāds nemaksā un kādu pa reizei pieķer. Tas ir diezgan liekulīgi no izdevēju, autortiesību aizstāvju un politiķu puses. Piemērus bezkaunībai var viegli atrast - rapidshare, zml.com utt.

Bet runājot par konrkētu e-bibliotēku - paskatījos savulaik uz to un izlēmu ignorēt. Man tas izskatījās pēc kārtējā šīs valsts nabadzības apliecinājuma, kuru ik pa laikam uzkurina kādi politiķi vai 'inteliģence'. Latvijas politiķiem vajadzētu darīt visu iespējamo, lai cilvēkiem būtu labas darbaviets un līdz ar to ienākumi un iespējas maksāt gan par izglītību, gan kultūru un ir ļoti nejēdzīgi, ja šo mērķi valdība mēģina aizstāt ar surogātiem.

Ir jau skaidri redzams, kāpēc tas notiek - empowerment politika ir pilnīgi sveša labējām partijām visās valsīs un ja pilsoņi prastītu šādu politiku, tad tas būtu labējo partiju valdīšanas gals. Tāpēc arī tiek izmantoti meli, puspatiesības un tāpēc arī tautai tiek piedāvāts e-bibliotēkas, 100latu 'stipendijas', utt. Iesaku par lietām runāt skaidri.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi