Par vēlēšanām 17

Labdien, lasītāji!

Kopš iecirkņu slēgšanas pašvaldību un Eiropas parlamenta vēlēšanās nu ir pagājušas 15 stundas, un Rīgā joprojām visas balsis nav saskaitītas. Tas nu ir visnotaļ murgaini. Saprotu, ka skaitīt visus krustiņus un svītrojumus -- tas prasa daudz laika, bet ne jau saskaitīt, cik par katru partiju ir atdotas balsis. Centrālajai Vēlēšanu komisijai par to tomēr ir jādomā stingrāk. Ļaudis taču negrib gaidīt trīs dienas, kamēr uzzina rezultātus. Tas nav Eiropas Savienības dalībvalsts cienīgs process.

Iesaki citiem:


Taču patlaban šķiet visnotaļ skaidrs, ka Rīgas domē nākamos četrus gadus saimniekos vien četras partijas. Proti -- Saskaņas centrs (SC), Pilsoniskā savienība (PS), Latvijas Pirmā partija/Latvijas ceļš (LPP/LC) un Jaunais laiks (JL). Ļoti daudz ko šajā tandēmā izšķirs galīgais balsu skaits, proti, vai SC un LPP/LC, kuras jau vakar sāka runāt par koalīcijas veidošanu, domē iegūs nepieciešamo 31 vietu, lai veidotu vairākumu. Baidos, ka jā. Patlaban abiem veidojumiem kopā ir aptuveni 48 procenti balsu, savukārt PS un JL ir kādi 30. Jāatceras, ka visas balsis, kas atdotas par partijām, kuras nepārspēja 5% barjeru, tiks proporcionāli sadalītas to partiju starpā, kurām tas izdevās, tātad -- vairāk Saskaņas centram, mazāk Jaunajam laikam.

Manuprāt, te veidojas aptuveni tā pati situācija, kāda bija tālajā 1990. gadā kad Rīgas domē nokļuva Tautas fronte un Interfronte. Toreiz pārsvaru guva TF, tas bija viena mandāta pārsvars, un toreiz nekāda saruna par kaut kādu kopējo pārvaldi nevarēja būt. Interfrontieši bija Latvijas ienaidnieki. Šoreiz redzu līdzīgu situāciju. Neredzu nekādu veidu, kādā PS un JL varētu čupoties ar vienu vai otru, ja nu vēlme pēc vietas pie siles nav galvenais elements. Manas antipātijas pret LPP/LC ir labi zināmas, un par spīti tam, ko domā atsevišķi gļēvuļi portāla komentētāju starpā, tas nav tikai tāpēc, ka tā ir institucionāli homofobiska partija. Arī par SC esmu rakstījis. Eiropas parlamenta vēlēšanu sarakstā kā pirmo numuru piedāvāt vienīgo cilvēku Latvijas vēsturē, kurš ir notiesāts par nodevību -- tas ir, maigi sakot, kretīnisks gājiens, un, ja varētu, es lietotu krietni, krietni rupjāku vārdu.

Ja tas, savukārt, nozīmē, ka RD koalīciju veidos SC un LPP/LC, savukārt JL un PS paliks opozīcijā, tad rodas nākamais interesantais jautājums. Šķiet, Šlesera biznesa projekts par spīti visai lielajai reklāmai ir spiests nākt pie secinājuma, ka tomēr ir arī kāds cits. Tai būtu jābūt vienkārši briesmīgai bodītei, ja partija, kura ir ieguvusi teju vai trešo daļu visu balsu viņam teiktu OK, čalīti, kļūsti par mēru. Un Šleseru ierindas deputāta lomā man ir grūti iedomāties. Varbūt izdosies no viņa politikā atbrīvoties pavisam.

Bet, tomēr, ja nu varas kāre labējās partijās ir pārāk nenovēršama, un acis tomēr tās metīs SC virzienā? Rīgas domē līdzīgas lietas ir redzētas, kādreiz pat tēvzemieši ar visu savu plaši izzondēto "mugurkaulu" bija gatavi kāpt gultā kopā ar PCTVL, lai tik tiktu pie siles. Nezinu. Man tas nepatiktu, bet iedomāties to varu. Premjers Dombrovskis vakar intervijā Atkarīgajā Rīta Avīzē pateica, ka ar Šleseru gan ne, bet ar SC? Kalkulācijas noteikti būs pat ļoti svarīgas.

Vēl pāris domas. Šlesers ir vienīgais Saeimas deputāts, kurš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās, savukārt Eiroparlamenta vēlēšanās tādu ir veseli pieci. Eiroparlamenta vēlēšanu rezultāti būs zināmi tikai šovakar, taču aptaujas liecina, ka vienu vietu tur LPP/LC tomēr iegūs. Vai tas būs Godmanis, Baštiks, Pētersone vai Šlesere, to noteiks krustiņi un svītrojumi, bet šķiet, ka divi LPP/LC deputāti no Saeimas aizies. Tas laikam nozīmē, ka tur varētu atgriezties divi no lielākajiem jampampiem, kādi Latvijas politikā ir redzēti jebkad, un tā nu gan nav īpaši laba ziņa.

Ļoti, ļoti aktīvu kampaņu izvērsa partija "Visu Latvijai!" Portāla Diena "tautas balss" sadaļā, šķiet, pēdējo nedēļu laikā ir blogojuši vai visi VL biedri pēc kārtas. (Dienai, starp citu, derētu padomāt par to, ka tās portāls ir kļuvis par bezmaksas politiskās reklāmas centrāli, un diez vai tas ir tas, kas "tautas balss" veidotājām bija padomā.) Ir skaidrs, ka Rīgas domē VL neiekļūs, un arī Eiroparlamenta gadījumā sākotnējās aptaujas liecina, ka Visvaldim Lācim tomēr būs jāpaliek mājās. Labi, ka tā. VL, vai pareizāk sakot, atsevišķi partijas biedri pārāk tuvu atrodas neakceptējam ultranacionālismam un ekstrēmismam, un ir prieks redzēt, ka Latvijas vēlētāji, vismaz latviešu galā, ir gatavi tam pieteikt noraidījumu.

Cita lieta, ka to pašu nav gatavi darīt tā dēvētie krievvalodīgie vēlētāji. Vēlēšanas Rīgā nepārprotami pierāda, ka mūsējā ir divkopienu galvaspilsēta, un vēl vairāk, ka nosacīti "labējās" partijas ir izrādījušās kateogriski nespējīgas, ar šo sabiedrības daļu vispār runāt, kur nu to par kaut ko pārliecināt. Izņēmums ir Šlesers, ap kuru krievvalodīgā prese šoreiz luncinājās tikpat ļoti, kā ap saviem mīluļiem SC un PCTVL, bet tomēr. Ja vien viņu neizsvītroja pietiekami liels skaits ļaužu, uz Eiroparlamentu dosies valsts nodevējs Rubiks, kā arī par Latviju taisnību tik bieži nestāstošais Cilēvičs, plus vēl Tatjana Ždanoka komplektā. Tas ir nožēlojami, jo runa ir par cilvēkiem, kuri Eiroparlamentā būtībā pārstāvēs nevis Latvijas, bet Krievijas intereses. Krievijas melīgā ārpolitika mūsu valstī nav nenozīmīga, nu tai būs ne vairs soliste, bet gan maziņš koris, kurš varēs gausties par to, cik ļoti mūsu valstī tiek pārkāptas nepilsoņu "tiesības." Skumji. Un pat ļoti.

Un Ventspilī kārtējo reizi uzvarēja princips "tas nekas, ka korumpants, tas ir MANS korumpants." Taču prieks redzēt, ka Puzes ķeizara partijas rezultāti šogad ir sliktāki, nekā tie bija 2005., un pat ļoti daudz sliktāki, nekā tie bija 2001. gadā. Acīmredzot arī Ventspilī ir cilvēki, kuri saprot, ka labu darbu var veikt arī godīgs cilvēks. Tagad pilsētas domē būs vēl lielāka opozīcija, nekā iepriekš, un tas ir pat ļoti labi.

Pēcpusdienai un vakaram turpinoties, iespējams, nākšu vēlreiz un piebildīšu vēl ko. It īpaši Eiropas vēlēšanās dzīve var vēl veikt korekcijas, jo sākotnējās aptaujas nemēdz būt īpaši precīzas. Viens gan šķiet visnotaļ akmenī iekalts. Sandra Kalniete kļūs par Eiropas parlamenta locekli. Un tā varbūt no vakar notikušajām vēlēšanām ir pati labākā ziņa.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 08.06.2009 10:33
Par to, kāpēc vēl viena vieta pienāktos PCTVL, esmu rakstījis nākamajā bloga ierakstā. Egil, pārāk daudz goda, cienītais. Latviešus ir sašķēluši tie politikāņi, kuri ambīciju dzīti ir izveidojuši 23 dažādas politiskās partijas. Un arī nelatviešos ir "labi" un "slikti" nacionālisti. Ne jau es pie tā esmu vainīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Egils 08.06.2009 10:12
Diemžēl Streips nodarbojas ar latviešu šķelšanu, dalot viņus labajos nacionālistos un sliktajos nacionālistos. Protams "krievvalodīgās" partijas par to ir sajūsmā. Viņi atšķirībā no latviešiem nenodarbojas ar "krievvalodīgo" dalīšanu labajos un sliktajos. Tā tik turpiniet Streipa kungs, tikai pēc tam nebrīnieties, ka pie teikšanas nonāk "krievvalodīgās" partijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bika 08.06.2009 09:46
Nju, es EP velesanas balsoju tiesi par VL. Nezinu, kaa ar to piemineeto ultranacionalismu vai ekstreemismu (kaut kaa neesmu maniijusi), tachu man ir apnikusi tie nespeejiigie latviesu parstaavji EP, par kuru darbiem nekas nav dzirdeets un kuri ka sunji astes kajstarpee iespiedusi klusi kaut kur kaktaa smilkst, kad latviesi tiek padariiti par fashistiem (es pat pec gadiem nekaadi vienjiem nevaru piedereet, kur nu veel pec ideologjijas). Neatbalstu naida kurinaasanu starp atskjirigam tautiibaam, tachu sevi apvainot nevienam neljausu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 08.06.2009 08:47
Arī nesaprotu, kāpēc tieši PCTVL dabūs to vēl vienu vietu. Papētīsim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

To Karlis Streips 08.06.2009 01:00
Ludzu paskaidrojiet man to aarpratu kas rakstits dienaa lv - (http://www.diena.lv/lat/politics/hot/pazino-ep-oficialos-rez...

"Pēc tam, kad visās Eiropas Savienības dalībvalstīs būs ratificēts Lisabonas līgums, Latvija iegūs devīto EP deputāta mandātu. Šis deputāts nāks no PCTVL saraksta."

Pec kadiem nenormali superigajiem kriterijiem PCTVL ieguus tadu privelegiju, kaa tikai tresas vietas ieguveja ar 9, cik tur procentiem, kur PS ir pirmaa ar 24,32%

Nee nu kapec tada netaisniba???????????????????????
Matematiski rekinot tad krieviem buus vairakums

PS(2)+JL(1)+TB(1)=4
SC(2)+PCTVL(2-Pec lisabonas lig ratif)+LPP,kurs iespejams bus ar viniem bet nezinu, ja jau rigas domee buus kopaa tad jau arii tur, un velesus piecus gadus nevis Parstaves Latvijas bet Krievijas interesejs, jee

Vai nu latviesi ievel TP vai atbriebjoties pasi par savu kludu un vilejienu balso par SC
nu ja jo talak jo....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 07.06.2009 21:25
Skaidrot arī var visādi- piemēram no populistiskām pozīcijām. Esmu ieinteresējies, par ko visi tā metas virsū VL, un neatrodu tur nevienu no Streipa kunga nosauktajiem raksturlielumiem. Ja mums ir viszemākais nacionālo iedzīvotāju skaits no visām Baltija republikām (59% pret Igaunijas 65% vai Lietuvas 85%), būtu vienkārši dīvaini, ja neviens politiskais spēks to nepamanītu un par to nerūpētos. Ja kādam šķiet, ka tā nav aktualitāte, protams, žēl...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

To Dace 07.06.2009 19:17
Tas ir normali ka vins kritizee un skaidro, jo pirkmkart daudzi cilveki nezin daudzko vai vispar neko un pat ja zin vinjiem ir ljoti ljoti ljoti ljoti ljoti isa atmina...
Un Juusos iezimejas latviskaa ipasiba - nedot Dievs kadu paslavet (kaa jus sakaat slavesana, atsevisku personibu sauliitee celsana)
Ja ir par ko slavet lai slavee, ja ir par ko pelt lai pelj...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dace 07.06.2009 18:46
Varbūt arī man nav taisnība, varbūt ir...Lai gan kā, bet līdz šim augsti vērtēju Streipa kunga augsto profesionaliāti, taču tik klaja partiju reklamēšana, gremdēšana, slavēšana, noniecinšāna, atsevišķu personību saulītē celšana (kuras nebūt nav tik šķīstas) liek aizvien vairāk domāt par to, ka Latvijā žurnālistikas līmenis sācis palikt aizvien seklāks...Skumji...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Iesalnieks 07.06.2009 18:38
TB/LNNK savā kampaņā iztērēja aptuveni 20-30 reizes vairāk naudas, nekā "Visu Latvijai!", bet viņu rezultāts Rīgā vien ~1,5 reizes labāks. VL ir krietni priekšā LSDSP un turpat blakus Tautas partijai (kura arī iztērēja milzu summu) un ZZS. Ir skaidrs, ka VL ietekmes pieaugums ir tikai laika jautājums, jo atbalstītāju skaits, lai arī lēni, bet stabili aug. Drīz TB/LNNK vēlētājs būs pilnībā "Visu Latvijai!" pusē, jo naudas masīvām kampaņām viņiem būs arvien mazāk un mazāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Einārs 07.06.2009 17:01
Ar SC pie zināmiem nosacījumiem būtu gatavas sarboties visas partijas, izņemot "Visu Latvijai!". Jaunais laiks jau sen koķetēja ar SC. Arī tad, kad vēl Jaunajā laikā bija Kalniete ar pārējiem tagadējiem PS biedriem. Pat TB/LNNK Rīgas domē jau paspēja sadarboties ar SC. Gan jau arī PS sāks sadarboties ar SC. Argumentus par labu šādai sadarbībai vienmēr var izdomāt. Pat visdīvainākos. Tā kā, ja tā turpināsies, tad tas ir tikai laika jautājums, kad Latvijā, vai vismaz Rīgā, tiks ieviesta divvalodība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris 07.06.2009 16:37
Visi mīlam zīlēt.
Bet pirms zīlēšanas derētu izlasīt esošo informāciju, šai gadījumā ļoti svarīgo http://www.apollo.lv/portal/velesanas/articles/169400

Jaunups jau astoņos no rīta pieteicies koalīcijai Ušakova vadībā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita >Kārlis 07.06.2009 15:54
Manuprāt, te veidojas aptuveni tā pati situācija, kāda bija tālajā 1990. gadā kad Rīgas domē nokļuva Tautas fronte un Interfronte. Toreiz pārsvaru guva TF, tas bija viena mandāta pārsvars, un toreiz nekāda saruna par kaut kādu kopējo pārvaldi nevarēja būt. Interfrontieši bija Latvijas ienaidnieki. Šoreiz redzu līdzīgu situāciju. Neredzu nekādu veidu, kādā PS un JL varētu čupoties ar vienu vai otru, ja nu vēlme pēc vietas pie siles nav galvenais elements.
-----------

Izskatās, ka PS palikt opozīcijā ir diezgan lielas. Mēģinu saprast, vai ir kāda pozitīvā kombinācija, bet kaut kā nekas cerīgs prātā nenāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 07.06.2009 14:46
Šīs vēlēšanas atstās lielu iespaidu uz nākamajām Saeimas vēlēšanām,tikai vēl grūti pateikt kādu.Iespējams saasināsies ideju cīņa uz ""aukstā miera""bāzes.Arī pasaules krīzē sākas jauna fāze.Naftas cenas pak'peniski kāpj un tuvāk rudenim sākšot kāpt pārtikas cenas pasaules tirgū.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Elita 07.06.2009 14:34
Vai EP nav likumu,kas aizliedz būt deputatam ,kas ir tiesāts ,vai aizdomās par nelikumīgu darbību ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 07.06.2009 14:10
Jā, Ventspils vēlētāju fenomens ir īpašas uzmanības vērts. Man šķiet, ka šeit spēlē "provinciālisma" (sauciet to par "lokālpatriotismu", ja vēlaties) faktors - daudzi ārkārtīgi sāpīgi uztver šķirtni Rīga/Ventspils. Otrkārt, man šķiet, ka Lemberga partijas ievēlēšana par spīti viņa nonākšanai cietumā, apsūdzēšanai un tā tālāk norāda uz tā saucamajām personīgajām saitēm starp partiju un vēlētāju labklājību. Gluži kā Āfrikas valstiņās cilts labklājība ir atkarīga no attiecīgā virsaiša (Big Man) ievēlēšanas vai neievēlēšanas parlamentā (šinī gadījumā - domē). Tāds īstens neo-patrimoniālisms. Ja iedrošināsies balsot (vai kas vēl ļaunāk - piedalīties kampaņā) "pret", tad vari aizmirst par labu dzīvi Ventspilī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 07.06.2009 14:10
Zaigoni, ar to arī apsveicu. Amerikā nav pietiekami daudz Latvijas pilsoņu, lai vēlēšanas īpaši ietekmētu, bet prieks dzirdēt, ka tur arī ir padomāts par to, kuri ir īstie un pareizie.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaigonis 07.06.2009 14:08
Pievienojos Tavām domām.No savas puses man izdevās
pārliecināt savus Amerikas radus par labu Kalnietei,nevis Lācim,kuram latviešu vidē Amerikā
bija aktīvs lobists.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips