Atslēgvārdi:

Par tradicionālām mājsaimniecībām 18

Labrīt, lasītāji!

Laikrakstā Diena šodien ir ļoti lakoniska ziņa, proti: "Eiropas savienības valstīs ir 200 miljoni mājsaimniecību, no kurām tikai 21,5% veido tradicionālas ģimenes ar bērniem, liecina ES statistikas dati par 2009. gadu."

Iesaki citiem:

Internetā izmeklējos krustu šķērsu un konkrēto pētījumu neatradu. Ja kādam šodien ir vairāk laika un to atrod, ielieciet, lūdzu, saikni. Taču vienalga zemais cipars rada pārsteigumu, un tajā kontekstā ir pāris lietas, par kurām ir vērts padomāt.

Pirmkārt, ir ļoti skaidrs, ka Eiropā ir pietiekami daudz mājsaimniecību, kurās kāds dzīvo viens pats, vai arī pārī bez bērniem. Tas, piemēram, attiecas uz ļoti daudziem pensionāriem, kuru bērni jau sen dzīvo savu dzīvi. Arī tad, ja vecmamma dzīvo pie dēla un vedeklas, tas neveido "tradicionālu ģimeni ar bērniem." Taču, otrkārt, rodas aizdomas, ka minētajos datos par "tradicionālām ģimenēm ar bērniem" statistiķi ir aplūkojuši tikai tās ģimenes, kurās abi cilvēki ir laulāti šī jēdziena oficiālā nozīmē. Un te nu mēs jau nonākam pie krietni plašākas lietas. Piemēram, Latvijā 2006. gadā salaulājās 6,3 procenti visu iedzīvotāju, bet laulību šķīra 3,3 procenti. Visos minētajos gadījumos "tradicionālā ģimene" izirst. Jēdziens "vientuļā māte" Latvijā ir pietiekami aktuāls, un ir jau arī "vientuļie tēvi." Vēl vairāk, daudzviet Eiropā, tajā skaitā arī mūsu valstī, ir pietiekami daudz ļaužu, kuri dzīvo kopā kā ģimene, bet baznīcas rituāls, kas saucas "laulības" viņiem nav vajadzīgs. Dzeltenajā presē pietiekami bieži tiek stāstīts par slavenībām, kurām ir šāda veida kopdzīve un, ja jau tas notiek slavenību starpā, tad tikpat ļoti tas droši vien notiek arī vispārējā sabiedrībā kā tādā. Ir arī mājsaimniecības, kurās sieviete ir adoptējusi bērnu un vīrietis vispār procesā nav bijis iesaistīts. Un, jā, ir arī viendzimuma pāri, patīk tas kādam vai nepatīk, bet ir arī tādi. Portālā Facebook, rakstot par pašreizējo tautas skaitīšanu, organizācijas Mozaika priekšsēdētāja Linda Freimane ir nikna par to, ka viņa nevarēja nodrošināt informāciju, ka viņa ir pavisam oficiāli laulāta ar savu dzīvesbiedri, lai arī viņas ir precētas (sieva Lindai ir dāniete, Dānijā viendzimuma pāru laulības ir atļautas). Un arī bez laulības institūta arī mūsu valstī ir ļaudis, tajā skaitā es, kuri dzīvo kopā ar sava dzimuma cilvēku un nepārprotami sevi uzskata par ģimeni.

Būtībā tas apliecina to, cik ļoti tuvredzīgi ir tie politikāņi mūsu valstī, kuri uzstāj, ka atbalstāma ir tikai "tradicionālā" ģimene viņu izpratnē par to, kas tā tāda ir. Un te nu reiz jautājums nav par to, vai valstī būtu vai nebūtu iedibināmas viendzimuma laulības. Runa ir par kopdzīves likumu, kura trūkums attiecas ne tikai uz viendzimuma pāriem, bet arī uz tiem ļoti daudzajiem divu dzimumu pāriem, kuri tā arī nav nonākuši līdz baznīcai vai zagsam. Pieļauju, ka mūsu valstī "netradicionālās" mājsaimniecības neveido gluži 78,5%, kā tas acīmredzot vidēji ir Eiropā, taču ignorējot šo apstākli, politiķi tomēr nepiedāvā visiem valsts iedzīvotājiem vienas un tās pašas iespējas un priekšrocības. Laulātiem cilvēkiem tomēr ir citas attiecības ar valsti nekā nelaulātiem, tas attiecas uz mantojuma tiesībām, aprūpes tiesībām, u.tml. Un, ja "tradicionālo" mājsaimniecību skaits ir mazākumā ... nu, tad par to vairākumu tomēr būtu jāpadomā.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Linda 14.03.2011 22:33
@kra - var jau smīkņāt, bet fakts paliek tāds, ka milzīgs procents Latvijas iedzīvotāju nav laulājušies, kas noved pie ļoti traģiskiem rezultātiem tad, kad, piemēram, vīrs atstāj ģimeni, vai iet bojā bet sieva atklāj, ka viņai no vīra īpašuma nepienākas nekas, jo nav oficiālā papīra. Šādi kopdzīves likumi pastāv vairums Eiropas valstīs, un nav problēmu tos pielietot. Protams, lieta jāskata tiesā, bet ir taču daudzi veidi kā pierādīt de facto kopdzīvi - viena pieraksta adrese, kopīgi bērni un/vai īpašums, draugu un ģimenes liecības, kopīgi veikti celojumi u.tt. Starp citu, nesen uzzināju, ka padomju laikā šāds kopdzīves likums vismaz daļēji ir pastāvējis, varbūt arī tāpēc daudzi vēl šodien nesaspringst jo iedomājas, ka "gan jau kaut ko dabūšu pēc tik ilgi kopā nodzīvota laika". Bet tā tas vairs nav. Vissāpīgāka šī situācija ir Latvijas sievietēm, jo parastais modelis ir tas, ka vīrietis savu naudu iegulda mājā, mašīnā, vasarnīcā, kamēr sieva savu algu izdod par ikdienas tēriņiem, bērnu vajadzībām u.tt. Nav šaubu, ka mums šāds kopdzīves likums ir vajadzīgs - turklāt tam vajadzētu būt dzimum-neitrālam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


&ko>kra 10.03.2011 17:38
Nekāds grūdienītis neesmu un man visa ir gana. Bet nekad neatļaujos par citiem teikt kautko tādu,ka,,neaizvelkas, sliņķi, u.tml.Cienīsim vispirms paši sevi un tas sākas no pašiem. No saviem ,,nodrošinātajiem, bērniem,kā likts viendien dzirdēsi,ka tu maisies pa kājām viņiem. Piemini!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krā 09.03.2011 21:16
Paga, paga, ja kāds neiet pēc pilsonības vai reģistrēt laulību pārliecības dēļ, tā ir pavisam cita lieta. Varbūt argumenti, kāpēc šie ļaudis to dara, man nepatīk, bet to es vismaz vēl spēju saprast, jo ne jau visi mīlēs Latviju un ne visi gribēs reāli precēties. Bet lielākoties jau visādu kopdzīves likumu aizstāvji un automātiskās pilsonības aizstāvji min faktu, ka esošās lietas paveikt ir grūti un vajagot lūk visu vieglāk. Kamēr tie grūtdienīši raksta simto rakstu un komentāru kārtējā saitā par savu grūto dzīvi, sen jau būtu paspējuši uz dzimtsarakstu nodaļu aizstaigāt un iesniegumu uzrakstīt.

@&ko
Kas ir, esi viens no tiem grūtdienīšiem, kam trāpīju kā kulaks uz acs? :) A par maniem bērniem neuztraucies, viņiem es mācu, lai aktīvi dara lietas un nevis vaid, lai visu pienes automātiski klāt. Vai nu izdosies vai nē, tā cita lieta, to laiks rādīs. Un zārku, ja vajadzēs, nopirkšu pats - atceries kādreiz daudziem tāds stāvēja mājā - un neviens tāpēc lieki nespringa. Un tais laikos ļautiņi gan laulības spēja nokārtot, kaut gan bija vēl sarežģītāk nekā šodien, gan no valsts negaidīja, lai viņiem automātiski pakaļu noslauka :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 09.03.2011 17:44
krā 09.03.2011 13:29 ...Tas man atgādina faktu, ka šodien lai nepilsoņu bērniem dabūtu pilsonību, vecākiem ir jāaizvelkās līdz PMLP nodaļai un jāuzraksta iesniegums, ka viņi to vēlas. VISS. Бet...viņiem ir slinkums.
...Tātad pēc būtības pilsonība tiek vērtēta krietni zemāk kā 100 Ls...
------------------------
Tā vien šķiet, ka tu visu spēj mērīt tikai naudā un ārpus tās nespēj iedomāties citus argumentus.
Ja man būtu nošmaukuši pilsonību, ko pirms Augstākās padomes vēlēšanām krievu valodā izdotajās aģitācijās LTF solīja visiem, es kategoriski saviem bērniem to nereģistrētu pat ja varētu, lai maksimāli izrādītu boikotu kliķei, kas tā šmaucās.
Un nekādi merkantīli argumenti mani nepārliecinātu - cita lieta, ka es veicinātu savus bērnus saņemt pilsonību tad, kad jau ir vēlēšanu tiesību vecums. Lai vēlētāju, kas šo kliķi nometīs, būtu pēc iespējas vairāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

&ko>krā 09.03.2011 17:22
Paskatīsimies,kā tu vecumā,,vilksies uz savu zārku,ja tev tāds būs,jo neticu,ka tavi bērni aizvilksies paprasīt bezmaksas maisu -melnu..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


&ko 09.03.2011 17:16
...DZĪVO VIENS PATS,VAI ARĪ pārī ar otru ,,bikšaaino,,Patīk tas kādam,vai nepatīk,bet tas no visiem apskatītajiem variantiem ir visneproduktīvākais..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krā 09.03.2011 13:29
Kopdzīves lilkums neprasa nekādu aktīvu rīcību (registrāciju), tā vienkārši de facto iestājas pēc zināma kopā nodzīvota laika.
---------------
Ha ha un interesanti kurš tad un kā pierādīs, ka šis laiks ir pagājis? Būs jāvāc liecības no kaimiņiem, kas lūrēja pa atslēgas caurumu?

Un vispār šīs runas par to, ka neprasa aktīvu rīcību, atbalsta pilnīgi nespējīgus, neaktīvus un vienaldzīgus cilvēkus, kuriem nav pat tik daudz iekāriena, kā aizvilkties līdz dzimtsarakstu nodaļai un uzrakstīt iesniegumu. Tas man atgādina faktu, ka šodien lai nepilsoņu bērniem dabūtu pilsonību, vecākiem ir jāaizvelkās līdz PMLP nodaļai un jāuzraksta iesniegums, ka viņi to vēlas. VISS. Bet redziet nedara, jo tas prasa aktīvu rīcību un viņiem ir slinkums.
Bet, ja mēs paskatamies cik aizvelkās uz Rīgas vai citas pašvaldības domi, lai uzrakstītu iesniegumu par bērna dzimšanas pabalsta iegūšanu, tad noteikti redzētu, ka ļoti maz ir tādu, kas šos 100 Ls vai cik nu tur ignorē.
Tātad pēc būtības pilsonība tiek vērtēta krietni zemāk kā 100 Ls.
Analoģiski šeit, ja salaulājoties izmaksātu pabalstu 100 Ls, tad jau varētu savu pakaļu pacelt un līdz dzsar nodaļai aizvilkties, bet tā kā nekas par to netiek maksāts, tad nafig nevajag.
Nu ja viss PO un nevajag un nespēj novērtēt arī potenciālos zaudējumus nākotnē, tad kāpēc vēl šādiem inertiem nespējniekiem būtu jāizstrādā savs likums? Varbūt drīz tādiem arī nāksies ēdamo sakošļāt un ar karoti mutē iebāzt, lai neatstiep pekas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Linda 09.03.2011 12:57
Mazliet tiek jaukts "kopdzīves" likums ar "registrēto partnerattiecību" likumu. Kopdzīves likums (kas savā laikā tika TM virzīts, bet kuru Segliņš "nogremdēja") attiektos uz visiem pāriem, kas dzīvo kopā bet nav laulājušies vai registrējuši kopdzīvi. Pāri, tātad, var būt gan hetero, gan homo. Šāds līkums īpaši nepieciešams attiecību vājākajam partnerim, kas, šķiršanās vai otra nāves gadījumā netiek uzskatīts par mantinieku - bieži vien tā ir sieviete, jo vīrieši savas algas iegulda mājoklī un mašīnā, bet sievietes, ikdiena izdevumos, vai arī mājās rūpējas par bērniem un paliek bez saviem ienākumiem. Savukārt registrēto partnerattiecību likums domāts homo pāriem, kas vēlas "legalizēt" savas attiecības ar gandrīz visām tām pašām izrietošām sekām kādas ir laulībai. Kopdzīves lilkums neprasa nekādu aktīvu rīcību (registrāciju), tā vienkārši de facto iestājas pēc zināma kopā nodzīvota laika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


atoparseks 09.03.2011 11:50
"Runa ir par kopdzīves likumu, kura trūkums attiecas ne tikai uz viendzimuma pāriem, bet arī uz tiem ļoti daudzajiem divu dzimumu pāriem, kuri tā arī nav nonākuši līdz baznīcai vai zagsam."
Par viendzimuma pāriem --- jā, piekrītu, ka vajadzētu dot iespēju kādā veidā likumīgi deklarēt savas attiecības. Taču divdzimumu pāriem šāda iespēja ir, līdz ar to teikums kopumā kļūst nepatiess. Jo kas gan laulības reģistrācija ir --- iespēja deklarēt savas attiecības neticīgiem cilvēkiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > atoparseks 09.03.2011 11:23
Bet pag -- visiem tas nav iespējams. Par to arī šis blogs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 09.03.2011 11:14
Tradicionālā latviešu "ģimene" bija saime. Saime sastāvēja no lauku mājas, kūts, klēts, rijas, pirts, varbūt kalēja būdas, vīrs, sieva, pienu meitām, dažādi 'vaļinieki', bērni, vectēvs, vecmamma, onkuļi, un neviens neiekļāvās valodās kurš ar kuru gulēja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


atoparseks 09.03.2011 09:58
Es īsti nesaprotu, kāpēc vajadzētu ieviest vēl kaut kādu kopdzīves likumu. Kam no tā būs labāk? Tiem pāriem, kas šobrīd dzīvo kopā, negrib nedz laulāties baznīcā, nedz parakstīties zagsā, bet grib valsts priekšā deklarēt šādu kopdzīvi? Bet pag --- šāda iespēja taču viņiem jau ir, sareģistrēties dzimtsarakstu nodaļā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > driks 09.03.2011 09:43
Ko Jūs uzskatāt par slimību? Un, pirms atbildēt, lūdzu, sameklējiet, kas par tēmu ir sakāms Pasaules veselības organizācijai. Kukuļu došana ir kriminālnoziegums. Cilvēka seksuālā identitāte -- nē, ja vien šīs identitātes ietvaros cilvēks nedara kaut ko tādu, kas ir kriminālnoziegums. Pieļauju, ka šo atšķirību saprotat arī Jūs. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

driks 08.03.2011 20:28
Nu Kārli, ja nemaldos, tad Latvijā bija aptauja, kurā lielais vairums respondentu atzina, ka esot devuši kukuli. Tad ko Tu piedāvā legalizēt kukuļdošanu un korupciju? Tas, ka kaut kas valsti un sabiedrību graujošs ir izvērties tādā apmērā, ka ar to slimi ir vairāk nekā veselie nenozīmē, ka tagad slimību vajadzētu pasludināt par veselību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

marinēts mārrutks 08.03.2011 18:58
Ģimenes pastāvēšanas jēga vispār ir rūpes par bērniem un nekas cits.Seksoties var arī tāpat vien.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 08.03.2011 12:37
Paldies, Piiter. Jā, tas ir tas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Piiters 08.03.2011 12:18
Kārli, šis laikam bija domāts: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/1-04032011...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


! 08.03.2011 10:38
tuvredzīgi ir tie politikāņi mūsu valstī, kuri uzstāj, ka atbalstāma ir tikai "tradicionālā" ģimene viņu izpratne
-----------------------------------------------
vajag iet uz Saeimu un ņemt varu-re cik mūsu daudz!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips