Atslēgvārdi:

Par televīzijas skatīšanos 12

Labdien, lasītāji!

Šodien presē ziņots, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome sākusi raizēties par tā dēvēto reģionālo televīziju likteni laikā, kad to piedāvātais saturs nacionālajā līmenī izrādījies nekonkurētspējīgs. Lasītāji zinās, ka jau kādu laiciņu reģionālo televīziju radīts saturs tiek demonstrēts Latvijas televīzijas 7. kanālā.

Iesaki citiem:

LTV boss Edgars Kots ir teicis, ka šos raidījumus skatās ļoti maz cilvēku. Būtībā ar to arī būtu jābūt pateiktam visam -- LTV skatītāju skaita sarukuma dēļ ir atteikusies no raidījuma "100. pants" (lai gan ne no acīmredzot populārākā preses kluba). Loģiski, ja raidījums "nevelk," tad LTV samazinās reklāmas ienākumi ar visu no tā izrietošo, un tādam raidījumam televīzija pasaka "čau".

Taču tik vienkārša šī situācija nav, jo reģionālo televīziju raidījumi nav ārvalstu seriāls, no kura tā vienkārši var atkratīties -- te ir runa par tā dēvēto valsts pasūtījumu un reizēm visai miglaino pārliecību par kultūru, tautiskumu un visu pārējo, kas ir tam apakšā. Reģionālo televīziju piedalīšanās "lielajā" televīzijā laika gaitā ir nodrošināta dažādos veidos, patlaban LTV7 tām atvēlēts laiks agri no rīta, tad pusdienlaikā un vēl pēc tam salīdzinoši vēlā vakarā. Atzīstos godīgi, es nekad šos raidījumus neesmu redzējis, no rīta es lasu avīzes, pusdienlaikā es strādāju, un pēc 22.10 es vai nu skatos kaut ko diskos vai jau guļu. Taču kolēģe Anda Rožukalne ir pateikusi, ka saturs ir "traģisks," tajā dominē "pseidonotikumi un krimiķi." To, ka ar kvalitāti var būt problēmas, ir atzinuši arī atsevišķi reģionālo televīziju pārstāvji, lai ganviņi arī ir jautājuši par to, kā tiek pētīti attiecīgie reitingi. Jautājums ir par to, ka LTV reitingus mēra četros Latvijas novados, bet reģionālās televīzijas pārstāv astoņus dažādus apraides reģionus. Vienādi vai otrādi, NEPLP šefs Kleckins ir teicis, ka likvidēt reģionālās televīzijas nebūtu labi, tāpēc ir vajadzīga apmācība.

Baidos, ka te ir jāsaka viena ļoti vienkārša lieta: Nekas nesanāks.

Jo pamatu pamatos Latvijas reģionālās televīzijas var būt ekonomiski pamatotas savā pilsētā vai reģionā, ja vien ir pietiekami daudz reklāmdevēju un citu ienākumu avotu. Ir vietas Latvijā, kur tas rada jautājumus par to, ko Anda Rožukalne ir nodēvējusi par "imitāciju tam, kas vajadzīgs varai." Taču lielākais jautājums ir cits: Kāpēc kādam Preiļos būs interesanti skatīties kādu vietēja rakstura notikumu no Tīnūžiem? Un vēl vairāk, cik bieži Preiļos vai Tīnūžos notiek kaut kas tāds, kas patiešām ir interesanti visas valsts līmenī un tāpēc ir loģiski demonstrējams nacionālā televīzijas kanālā? Baidos, ka reti.

Kas attiecas uz kvalitāti, žurnālisti kokos neaug, televīzijas žurnālisti ne tik. NEPLP var rīkot apmācības, bet labākajā gadījumā tās būs ik pa reizei, un diez vai kaut kas tāds tiks iemācīts, kura dēļ piepeši kvalitāte visās reģionālajās televīzijās uzlabosies kā ar burvja mājienu. Ja NEPLP tiešām vēlas palīdzēt, tad tai būtu jānodrošina finansējums profesionāliem ziņu cilvēkiem, kuri ierodas attiecīgajā televīzijas stacijā un tur pavada ne tikai vienu pēcpusdienu, bet gan vairākus mēnešus vai pat gadu. Tas ļautu iepazīties arī ar katras televīzijas specifiku, jo runa nav tikai par cilvēkiem, runa ir arī par tehniku, un televīzijas tehnika tomēr ir pietiekami dārgs prieks. Bagātas televīziju kompānijas piedāvā ļoti spilgtu produktu, bet tas arī attiecīgi maksā. Arī tas ir jautājums par to, kas tiek demonstrēts LTV, jo pati centrālā televīzija, lai arī ne bez grūtībām, tomēr lielākoties nodrošina produktu, kurš vismaz tehniskā izpildījuma ziņā ir ļoti labā kvalitātē. Ja tūlīt pēc profesionāli pārraidītas hokeja spēles parādās sižetiņš no kādas reģionālās televīzijas, kurš liekas esam filmēts ar mājas kvalitātes videokameru, kuras operatoram ir trīcošas rokas, un kameras priekšā stāv neprofesionāls cilvēks un cenšas visus pārliecināt, ka nu būs stāstāms kaut kas svarīgs -- nu, nesanāks kvalitātes salīdzinājums, nesanāks nemaz.

Par to, ka televīzija nedrīkst fokusēties tikai uz Rīgu, es nestrīdos, lai gan būsim godīgi -- vismaz politiskajā un ekonomiskajā ziņā, tieši galvaspilsētā notiek nospiedošs pārsvars visa tā, kā dēļ ir vērts taisīt televīzijas sižetu. Taču drīzāk būtu jābūt tā, ka Latvijas televīzijai ir savs korespondentpunkts Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē, un tur korespondenti meklē to, kas ir interesanti valsts līmenī, kā arī nodrošina nepieciešamo kvalitātes līmeni izpildes ziņā. Saku vēlreiz -- patiešām profesionāli cilvēki reģionālajās televīzijās kokos neaug un no debesīm nekrīt. Un pietiekami daudzos gadījumos tomēr nav arī īsta ekonomiska pamatojuma tam, kāpēc mazpilsētā ir vajadzīga televīzija. Ja tā raida pāris reizes nedēļā ar informāciju, kas ir vajadzīga attiecīgās mazpilsētas iedzīvotājiem, tad OK (lai gan arī tad ir jautājums par to, kas sedz apraides izmaksas). Ja tā vēlas piedalīties nacionālā satura veidošanā, tad ir tomēr vajadzīgs konkrēts kvalitātes līmenis. Ja tas netiek nodrošināts, tad, manuprāt, LTV ir ļoti pamatotas tiesības no šāda satura atteikties.

Jauku visiem atlikušo dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Miks 28.03.2011 00:47
Ja reģionālajās televizijās izaudzinās labus speciālistus, tos izķers lielpilsētas kanāli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Māris 22.03.2011 22:15
Kā saka,meistarība rodas kaut ko darot. Var jau ražot luksus preci par bargu naudu. Var strīdēties par to ko vajag un nevajag. Kā mēs redzam,ka itin bieži no visprastākajiem sētas puikām,ir izauguši NHL meistari. Ar ko gan atšķiras viss pārējais?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis - Boldrix 22.03.2011 15:20
Arī man ir ienācis prāta, ka "Skats no malas" vairums uzaicināto žurnālistu varētu izrādīt lielāku cieņu skatītājiem. Uzvalku "humucī' var nopirkt par piecīti, kaklasaiti - par 50 sant. Jūs tomēr atrodaties auditorijas priekšā (cepuri nost Streipa kungam - apģērbs vienmēr perfekts). Par reģionālajam TV - tas nav tik vienkārši. Es zinu, ka mana 85 gadus vecā mamma ar nepacietību gaida katru ceturtdienu, kad par mazpilsētiņas problēmam raida vietējā TV.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latviete 22.03.2011 11:12
Jā, un ap plkst.17.oo visās programmās skan krievu valoda ar titriem latvieski un mūsu jaunieši angļu valodā ir "nulles". Pēdējais laiks pārraidīt vismaz jauniešu filmas orģinālvalodā ar titriem latviski. Pensionāri mums Krievijas informācijas telpā dzīvo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Boldrix 22.03.2011 08:03
100. pants varēja būt profesionālāk sagatavots. Ne vienmēr, bet dažreiz radās sajūta, ka tas ir kā tāds piepelnīšanās avots, tiem žurnālistiem, kam tajā vakarā ir brīvas pāris stundas. Taču tas satura kvalitātes ziņā vienmēr ir bijis galvas tiesu pārāks par 100. panta preses klubu, kurā acīmredzot žurnālistiem bikses trīc uzdot pareizos jautājumus un arī nav bijis laika mājās pastudēt jaunākos valdības saražotos dokumentus.Šādiem raidījumiem galvenis rādītājs ir kvalitāte. Ja gribam reitingus, tad mums jau bija LNT Latvija var! sērija, kurā ieradās sabiedrībā zināmi mākslinieki un sprieda par to kā būtu jārīkojas politiķiem un ierēdņiem. Tautai laikam tā bija saprotama valoda: "ierēdņi tikai ražo dokumentus", "valdība neieklausās cilvēkos, bet tikai loka muguras valūtas fondam" u.t.t.Arī par fiziķiem mācās mazākums no mums vai tādēļ likvidēt šīs mācību programmās un finansējumu novirzīt kārtējiem sabiedrisko attiecību un ekonomikas vērošanas speciālistiem.Tālāk ir de facto: raidījuma sākumā sāk ar nedēļas notikumu apskatu. Priekš kam tas ir vajadzīgs! Pirms 5minūtēm tak bija Panorāma. Turklāt pēdējā laikā sižeti pārklājas ar Nekā personīgi, līdz ar to atkal nav interesanti. Izksatās, ka vēl viens raidījums tiek gatavots skuju takai.Kas attiecas uz skatu no malas. Vai tiešām tiem žurnālistiem viesiem nevarētu piešķirt pieklājīgākas drēbes. Rodas sajūta, ka šiem cilvēkiem ļoti maz maksā. Domāju, ka kāds apģērbu veikals labprāt iedotu pāris uzvalkus un kostīmus par to, ka beigās parādītu viņu logo. No otras puses, ja cilvēks saka ko domā, diez vai viņš mūsu valstī nokļūs uz zaļa zara.Jauna nedēļa ir labs raidījums - tieši ārzemju sadaļai nav līdzīga raidījuma Latvijā.Par reģionālajām televīzijām un sižetiem - domāju, ka situācija ir smaga. Nav īsti iemesla šeit daudz naudas ieguldīt. Iespējams, ka izmaksu efektīvākais paņēmiens ir informācija internetā un pēc iespējas lielāka piekļuve bezmaksas internetam laukos. Kamēr tendences ir tādas, ka cilvēki migrē uz Rīgu un "Īriju" un laukos paliek ar vien mazāk ļaužu, kam vispār kaut kas interesē, ir arvien mazāka nepieciešamība pēc kvalitatīvas žurnālistikas laukos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Indra 22.03.2011 07:26
Kopš reģionālā VIdzemes TV ir iekš LTV es to gandrīz vispār neskatos. Labi ir tas, ka viņi ir arī internetā, kur es Valmiera24.lv gan palasu ziņas, gan ātri pārbraucu pāri VTV ziņām, lai iečekotu vai ir kas interesants..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Inga 21.03.2011 23:23
Streipa kungs! Lai gan kopumā jums piekrītu, tomēr man nepavisam nešķiet smuki raksti iz sērijas "Tas ir briesmīgi.Neesmu redzējis un nekad neskatīšos!" Vai tik Jūs pats neveltījāt pārmetumus deputātiem par līdzīgiem vērtējumiem Homo@lv sakarā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


fzss 21.03.2011 19:09
sevišķi traģiski ir ja intervē vietējos politiķus - mazjēdzīga vāvuļošana. man patika kad bija LZK- kad gribi skaties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 21.03.2011 19:08
Hokejs protams laba lieta. Bet kas maksās par to,lai ik viens raidījums un translācija būtu tik pat intresanti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Linda 21.03.2011 17:11
Nu, nevaru sevi piespiest skatīties vietējo Limbažu Tv. Jaunumus var uzzināt internetā, vietējā avīzē, novada info avīzē. Reģionālās ziņas reizēm uzķeru LTV1 ap plkst. 18, kad ziņās tiek iekļauti, piemēram, Vidzemes Tv u.c. Tv gatavoti sižeti, kas mazās devās netraucē, no sērijas - tā dzīvojam, arī tā dzīvojam. Lielās devās - paldies, neinteresē.
Arī Vidzemes Tv neskatos, jo godīgi sakot detaļās negribu zināt, kas notiek Cēsīs vai Madonā. Ja būs kas tiešām svarīgs, tad uzzināšu valsts ziņās.
Kādreiz bija tāds Latvijas ziņu kanāls, tur bija daudz reģionālo sižetu, kas gāja visu diennakti. To gan apskatījos, - jo zināju, ja nu nekā nebūs pa TV, tad tur vienmēr varēs kādas ziņas paskatīties. Tagad kabelis vairs tādu nepiedāvā, īpaši neskumstu.
Nekad neesmu īsti zinājusi, kāda ir vietējo TV auditorija uz vietas, - manuprāt labs jautājums. Esmu strīdējusies - tas, ka noteiktam cilvēku skaitam tās pieejamas, nenozīmē, ka viņi tās skatās. Neticu tam, ko Vidzemes Tv raksta, ka viņus skatās 180 - 200 tūkstoši.
Un vēl - nevar izveidot nenormāli saistošu sižetu no kociņu stādīšanas parciņā vai skaistākā sniegavīra konkursa. Ok, varbūt var, - esmu redzējusi kā veido sižetus ASV vietējās TV, - par katru nieku stāsta gaisā lēkdami un aizelsdamies... bet vai tā vajag? Ar helikopteri sekot tantei, kura aiz sunīša nav savākusi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 21.03.2011 16:18
Jā, bet tas vienalga nenozīmē, ka ļoti vietēja rakstura notikums būs interesants kaut vai kaimiņu pagastā vai rajonā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mg 21.03.2011 16:06
"Kāpēc kādam Preiļos būs interesanti skatīties kādu vietēja rakstura notikumu no Tīnūžiem?"

Bet vai tad nav tā, ka LTV7 kanālā, šo atvēlēto stundu ietvaros, katrā reģionā tiek rādīti savi reģinālās TV sižeti? Preiļos droši vien no Rēzeknes, Tīnūžos vai nu no Ogres vai Rīgas.
Ja tas tā nav, tas kas traucē šādu sistēmu ieviest?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips