Atslēgvārdi:

Par tautas skaitīšanu un valodu 16

Labdien, lasītāji!

Nu, ko. Esmu pieskaitīts. Šorīt aizpildīju tautas skaitīšanas veidlapu internetā. Process nav sarežģīts, vajadzīgs vai nu e-paraksts, vai arī informācija no interneta bankas -- vārds, parole, autorizācijas kods. Aizpildīt visu veidlapu, tas prasīja kādas 10, 15 minūtes. Informācija par sevi, izcelsmi, pavalstniecību, nodarbošanos, izglītību.

Iesaki citiem:

Jautājumā par sasniegto izglītības līmeni mani uzjautrināja variants "nemāku ne lasīt, ne rakstīt," pārdomāju, kā nelasoša un nerakstoša persona vispār var aizpildīt lapu internetā. Aizrakstīju uz attiecīgo iestādi, man atbildēja, tas domāts mazgadīgām personām, par kurām veidlapu aizpilda kāds cits. Bija arī pagalam mulsinošs jautājums: "Vai Jūsu dzīvoklī ir vēl kāda mājsaimniecība?" Izmeklējos krustu, šķērsu, pat zem dīvāna paraudzījos, bet citas mājsaimniecības kā nebija, tā nebija. Pieļauju, te runa ir par komunālajiem dzīvokļiem. Manējais tāds nav. Vienīgais jautājums, pie kura aizķēros, bija par pavalstniecību. Sistēma ļāva atzīmēt tikai vienu valsti, bet esmu dubultpilsonis, un zinu, ka tādu Latvijā ir visnotaļ daudz. Droši vien būtu vērts saskaitīt -- cik, tieši.

Tautas skaitīšana ir būtisks process. No saskaitīto personu skaita cita starpā būs atkarīgi dažādi Eiropas Savienības maksājumi. Tāpat jautājumi ļaus saprast, cik Latvijas iedzīvotāju patlaban dzīvo ārvalstīs. Arī tā ir būtiska informācija, lai vismaz daļēji saprastu mūsu valsts demogrāfisko krīzi un depopulācijas līmeni. Tāpēc ceru, ka procesā piedalīsies visi. Nākamo divu nedēļu laikā to iespējams izdarīt internetā, pēc tam ceļā dosies gandrīz divi tūkstoši skaitītāju. Informācijā teikts, viņi darbu sāks plkst. 7.00 no rīta, tas nu gan nav brīdis, kad īpaši kādu gaidītu zvanām pie durvīm. Labi vien, ka dota iespēja pierakstīties internetā. Aicinu tāpat darīt arī lasītājus. Adrese: www.tautasskaitisana.lv.

***

Un vēl par valodu. Saskaņas centra boss Jānis Urbanovičs nepārtraukti apgalvo, ka viņa vadītās partiju apvienības viens no mērķiem ir latviešu valodas statusa saglabāšana un uzlabošana. Apvienības programmā rakstīts, ka cita starpā tas nozīmējot "visu Latvijas iedzīvotāju atbildību par latviešu valodas saglabāšanu, tās prasmi un lietošanu." Man radio raidījumā pirms pāris nedēļām J. Urbanovičs dievojās, ka deputāta Valērija Kravcova valodas neprasme viņam liekoties ļoti sāpīga, viņš nepārtraukti kolēģi mudinot, uzlabot latviešu valodas prasmi.

Lai nu tā būtu, bet kā tādā gadījumā būtu saprotama šī ziņa, kas lasāma šodienas laikraksta Latvijas Avīze numurā: "Apvienība 'Saskaņas centrs' (SC) iebilst pret skolu olimpiāžu uzdevumu pasniegšanu tikai latviešu valodā, jo tas nevienlīdzīgā situācijā nostādīšot mazākumtautību skolu skolēnus. SC frakcija ir vērsusies pie izglītības un zinātnes ministra Rolanda Broka (ZZS), prasot paskaidrot, ar ko pamatots lēmums, ka skolu olimpiādēs uzdevumi tiks sniegti tikai latviešu valodā."

Par to, ka mūsu republikā valda de facto divvalodība, nav šaubu, par to esmu rakstījis arī citreiz. Atceros jezgu, kādu pirms kāda laika sacēla atsevišķi mūsu valsts nacionālisti pēc tam, kad uzzināja, ka informācija par krūts vēzi Latvijā dzīvojošajām sievietēm izplatīta i latviešu, i krievu valodā. Toreiz padomāju -- nu, jā. Valodas tīrības saglabāšana ir tik svarīga, ka ir vērts upurēt nelatviešu sieviešu veselību. Taču skolu gadījumā tomēr jautājums ir cits. Kur gan citur, ja ne skolā, bērnam iemācīties latviešu valodu? Tiesa, izglītības reformas šajā jomā pastāvējušas vien dažus gadus, taču tas lietas būtību nemaina. Olimpiādēs piedalās paši labākie un zinošākie skolēni, tas bez šaubām prasa arī adekvātas valodas zināšanas, bet uzstājot, ka jautājumi ir piedāvājami arī krievu valodā, SC tomēr nonāk pretrunā ar minētajiem apgalvojumiem J. Urbanoviča teiktajā, kā arī apvienības programmā. Jo kāpēc tādā gadījumā jaunietim pacensties valodas jomā, ja jau eksāmenu var izpildīt krievu valodā?

Vēl šodien ziņots, ka savākti 10 tūkstoši parakstu, lai forsētu nākamo soli referenduma rīkošanā par pakāpenisku pāreju, laikā no 2012. līdz 2024. gadam, uz pilnīgu latviešu valodas izmantošanu visās valsts apmaksātajās skolās no pirmās līdz pēdējai klasei. Ja izdosies apstiprināt, ka patiešām savākti 10 tūkstoši parakstu, tad sāksies nākamais process -- parakstu vākšana no vienas desmitās daļas no visiem Latvijas vēlētājiem. Ja tas izdosies, tad likumprojekts tiks iesniegts Saeimā. Ja Saeima to noraidīs vai grozīs, tad būs nepieciešams referendums. Man liekas, ka 2024. gadā, tātad -- 33 gadus pēc valsts neatkarības atjaunošanas (veselas paaudzes garums) -- būs pavisam loģiski sagaidīt, ka visās Latvijas valsts apmaksātajās skolās visa mācīšana un mācīšanās notiks latviešu valodā. Bet būs interesanti redzēt, ko Saskaņas centrs darīs tad, ja tiks savākti paraksti no minētajiem 10 procentiem visu vēlētāju un jautājums nonāks parlamentā. Vai arī tad apvienība atcerēsies teikto, ka nepieciešams uzsvērt "visu Latvijas iedzīvotāju atbildību par latviešu valodas saglabāšanu, tās prasmi un lietošanu"?

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


blop > Andris 07.03.2011 18:17
>Ja mēs tādam neatbildētu, tad viņš būtu spiests rakstīt latviešu valodā, un līdz ar to mēs būtu atbalstījuši savu valodu.

For you supporting Latvian means ignoring everyone who uses some other language. Why are all nationalists so stupid? Latvian language is losing out because the population is dying out and leaving the country, and also because very little books, films, etc. are made in Latvian. But all the nationalists talk about is how to end the use of Russian, and now also Englsih.

"Let's protect our language by not responding to this evil enemy spy Blop!" How pathetic. No self-respecting individual would think that ignoring others because their opinion is different means showing dignity and strength, but for Andris and the like it means exactly that. I guess they don't have other ways of showing it.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 06.03.2011 15:59
Mēs gribam saglabāt savu valodu. Tas jau ir labi, bet viens provokators runā (raksta) citā valodā un mūsu bāleliņi līkām mugurām metas ar viņu strīdēties. Vai tā nav prasta ņirģāšanās par mums? Vai mums nevajadzētu lielāku pašlepnumu? Ja mēs tādam neatbildētu, tad viņš būtu spiests rakstīt latviešu valodā, un līdz ar to mēs būtu atbalstījuši savu valodu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 03.03.2011 13:36
Tā nav tautas,bet mantas skaitīšana ko varētu aplikt ar papildus nodokli. Ja 100 gudrās galvas nevienu nelaiž savos gaiteņos,tad es nevienu nelaidīšu savējos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

blop > Kalvis 02.03.2011 15:56
>>>(1) Current system of pre-school to secondary education in Latvia is ETHNICALLY SEGREGATED. This is inefficient, promotes ghetto mentality, etc.

...

>>>(2) Not all Russian-speaking schools are like Riga Secondary school #40, or Riga Secondary School #13, or Daugavpils Russian school-lyceum. There are quite many that are below the national average, and that ensure continued presence of maladjusted, socially isolated Russian-speakers in Latvia.

===

I agree, there are many good and bad features of the existing system, and bilingualism can be a good idea (although I think there are many social woes in Bolderaja or Kauguri, and switching schools to Latvian won't fix them). The problem is how the decision is being made.

It is true that social isolation is sometimes encouraged by secondary schools. But there are some objective factors. Ethnic Russians constitute roughly 30% of the population, and other Russian speakers another 10% or so. Yet in the last 20 years the country hasn't had a single cabinet member, president, or supreme court member who would come from any of these groups! The same applies to most of the high-ranking civil servants, ambassadors, etc, except for a few names. This situation, which is scandalous for any democratic country, is seen as the norm.

Add to this things like humiliating language inspections, tolerance (by "mainstream" parties and media) of ultranationalists like the VL, and it is not surprising that people feel isolated. Most people in the Russian schools see (correctly) the attempt to convert their school into Latvian as an attempt by an ethnic Latvian establishment to impose some arbitrary rules on them in order to show them their place. It is not surprising that people feel little connection with a country where they are treated like this.

I believe that people who are affected by a decision should have a first say in discussing it. Yet nobody has bothered about it in this case. If you read the last paragraph of the blog entry, there is not a single mention of the interests of students, their parents, or teachers in the Russian schools - in essence, it says "this is Latvia, we will do whatever we want to them".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 02.03.2011 14:14
Nezinu, kas tajās anketās rakstīts, bet mans dēls, mācoties Rīgā, vakar aizpildīja anketas par visiem ģimenes locekļiem, tik vien kā telefoniski pajautāja personu kodus.Par nekādiem e - parakstiem vai internetbankām un autorizācijām runa nebija. Vai tas nozīmē, ka nebūsim pieskaitīti? Lai gan mums faktiski ir vienalga un kādēļ lai nebūtu, ņemot vērā, cik ļoti valsts par mums "rūpējas", tā kā lai iet, kur grib... maigi sakot, ar savu skaitīšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Kārlis Streips 02.03.2011 08:46
Es krievu valodā tekoši runāju jau pirms iešanas skolā, lai gan vienīgā krieviete, ar ko savus pirmos septiņus dzīves gadus saskāros, bija mana stipri senilā vecmāmiņa, kas padeva ēst un izveda pastaigāties. Vienkārši TV, kas aizstāja mūždien strādājošos vecākus, bija tik daudz kolosālu bēnu un izglītojošo programmu (Discovery un pārējiem arī derētu pamācīties), kas nespēja mēroties ar to baiso garlaicību, ko toreiz, tāpat kā tagad, piedāvāja tā saucamie latviešu kanāli....Valoda vienkārši ir jālieto! Bet skola, īpaši ar darba burtnīcām un skolotājiem, kam ir bail no atkāpēm no standartiem, noteikti nav tā labākā vieta, kurā attīstīt savas valodas iemaņas! Nelatviešiem ir jāpiedāvā iespējas, ko viņi izmantos ar prieku! Jo tie, kas spēj iemācīties valodu vienkārši tāpēc, ka tā vajag, to jau sen ir izdarījuši!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis to Blop 02.03.2011 01:53
>>> Funny how nationalists cry about agression and call for censorship every time someone disagrees with their beliefs.
======
Everyone is different - and we all should strive to find the truth. Let us discuss the necessary changes to our system of education.

Here are some GOOD THINGS about our current system of education:
================================
(1) There are many different types of schools in Latvia (including schools that teach languages such as Lithuanian, French, Russian, Japanese or any other; schools that follow the tenets of Rudolf Steiner's pedagogy, etc.). There has never been an urgent need to make everyone fit the same model.
(2) It is also not a problem that for some groups of children some subjects are being taught in languages other than Latvian, or that there is some bilingual education. In fact, we could have some textbooks in German and English as well; so the bilingual education could benefit also Latvian kids.
(3) Most people think in their native language, so the children need to receive extensive training in their native language whenever it is doable. This concerns not only Latvians and Russians, but also all the other ethnic groups living in Latvia. We need training in Ukrainian, Belarussian, Lithuanian, etc.

And here are some BAD THINGS about our current system of education:
==========
(1) Current system of pre-school to secondary education in Latvia is ETHNICALLY SEGREGATED. This is inefficient, promotes ghetto mentality, etc. I have graduated from a school that offered both Latvian and Russian programs. And (apart from a few occasions such as general meeting on September 1 in the school-yard) there was not a single educational activity where Latvian and Russian children would intersect or mingle for any reason whatsoever. These were two separate worlds coexisting in the same building.

(2) Not all Russian-speaking schools are like Riga Secondary school #40, or Riga Secondary School #13, or Daugavpils Russian school-lyceum. There are quite many that are below the national average, and that ensure continued presence of maladjusted, socially isolated Russian-speakers in Latvia. Visit Kauguri, Salaspils, Bolderāja, Vangaži - if you want to see the other "face" of Russian education. Of course, Latvian-speaking schools have plenty problems of their own, but they are not "below the radar screen" - the deficiencies there get eventually fixed.


For these reasons the motion to desegregate schools in Latvia deserves our careful attention and our support. The language issues in education should not be the monopoly of VL-TB/LNNK and PCTVL. Everyone should discuss them.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

blop > Jānis K. Par ostracismu 01.03.2011 21:41
Funny how nationalists cry about agression and call for censorship every time someone disagrees with their beliefs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


blop > marinēts mārrutks 01.03.2011 21:28
>>>Blops kaut raksta angliski,laikam ir krievu spiegs.Mēs tādus saožam pa gabalu.

===

Damn it, my cover has been blown. But let's agree that you don't tell anyone, ok? Then I won't tell others that you don't know that in Latvian one has to put spaces after punctuation marks. It's always easier to defend a language than to learn it.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis K. Par ostracismu 01.03.2011 19:50
Kā iztulkot, saprast blopa nostāju un rīcību... agresīvu, provakatorisku, augstprātīgu un nicinošu pret latviešu valodu. Šī viņa izvēlētā pieeja nav tas veids kā sev iegūt līdzdomātājus, iesaistīties normālā debatē vai sarunā vai veicināt šajā zemē stabilitāti... drīzāk pretējo.... aicinu visus blopu ignorēt, aicinu blopu uz šo vietu neatgriesties jo noteikti man un varbūt citiem viņa nostāja un pieeja ir gluži nepieņemama.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 01.03.2011 19:30
nav loģiski gaidīt, ka Latvijas republikā tiek apmaksāta izglītība citās valodās.
---
Tikpat loģiski cik latviešu valodā. Latvijas tautā ir dažādu tautu pārstāvji. Krievu valodā, tāpat kā latviešu (atšķirībā no ķīniešu utt.), valsts var apmierināt pastāvošo pieprasījumu, tāpēc tai tas arī jādara. Cerams, autors neuzstāj, ka

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

marinēts mārrutks 01.03.2011 18:25
Blops kaut raksta angliski,laikam ir krievu spiegs.Mēs tādus saožam pa gabalu.Nav runa par krievu skolu sagraušanu Latvijā,bet gan par krievu valodas nemācīšanu uz valsts rēķina.Kam to valodu vajag,lai maksā no savas kabatas.Bez tam pašreizējā situācijā latvieši pārbalsos visus svešos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Eriks 01.03.2011 18:03
Respēktīvi garumzīmes nav . Control panel .regional and language options.advanced izvelēties lv apply ok.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

blop 01.03.2011 17:48
I write in English because (1) I feel like it, and (2) I do not have Latvian on the computer I am using. Since you also understand what I have written, I do not see it as a problem.

Russian in Latvia is not a "cita valoda", it is spoken a first language by 40% of the population. It is logical to expect that a democratic state delivers public services the way the public wants them delivered. If some people want to study in Russian and it costs nothing to provide education in Russian, then it should be provided in Russian. I see no logic in shutting down the Russian-language school system (without even bothering to ask the people who use it!), except if the point is to demonstrate to Russian speakers that their opinion counts for nothing in Latvia.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > blop 01.03.2011 17:33
Ja Jūs saprotat, ko esmu rakstījis latviešu valodā, lai uz to reaģētu, kāpēc Jūs atbildat angļu valodā? Un nav loģiski gaidīt, ka Latvijas republikā tiek apmaksāta izglītība citās valodās. Ja krievvalodīgie tādas grib, tad lai taisa vaļā privātskolas un cenšas iegūt akreditāciju no valsts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


blop 01.03.2011 17:03
>>>Olimpiādēs piedalās paši labākie un zinošākie skolēni, tas bez šaubām prasa arī adekvātas valodas zināšanas

===

Not true. Taking part in an olympiad in e.g. math requires (surprise!) good understanding of math, period. Denying the participants the right to see the problems in the language they prefer puts them in an unequal position and destroys the aim of the olympiad. By the way, translating problems into Russian costs nothing, since I am sure there are plenty of people willing to do it for free.

>>>SC tomēr nonāk pretrunā ar minētajiem apgalvojumiem J. Urbanoviča teiktajā, kā arī apvienības programmā

===

This is only true in the minds of the people who think that "latviešu valodas statusa saglabāšana un uzlabošana" means suppressing Russian - rather than, for example, encouraging the publication of books in Latvian, or making films of higher quality than B-movies like "The Guardians of Riga"

>>>būs pavisam loģiski sagaidīt, ka visās Latvijas valsts apmaksātajās skolās visa mācīšana un mācīšanās notiks latviešu valodā

===

The logical thing is to expect that public schools offer education in language(s) that are preferred by members of the said public. Especially since there is no extra cost of providing it, since the Russian- language school system already exists (in fact, there are substantial costs of switching all schools to Latvian).

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips