Atslēgvārdi:

Par šīrīta notikumiem Kundziņsalā 15

Labdien, lasītāji!

Paldies Dievam, acīmredzot tikām cauri tikai ar vieglu izbīli. Šorīt Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ļaudis kopā ar ķīmiķiem un citām ieinteresētām personām tika galā ar gāzes izplūdi Rīgas ostā, kura varēja kļūt par visai smagu katastrofu. Man personīgi nav iebildumu pret to, ka notikuma laikā netika ieslēgta avārijas sirēnu sistēma. Pirmkārt, divos naktī tas radītu visnotaļ milzīgu paniku, un otrkārt, sirēna skanētu visā pilsētā, ne jau tikai tajā mazapdzīvotajā teritorijā, kuru gāzes noplūde ietekmēja vistiešāk. Tos, kuri tur dzīvo, apzināja policija, notika gan brīvprātīga gan arī, dažos gadījumos, piespiedu evakuācija. Manuprāt, ar to arī pietika.

Iesaki citiem:

Tik tālu paldies Dievam. Taču te ir arī daudz, daudz plašāks jautājums par to, ka Rīgas pilsētas centrā glabājas dzīvībai bīstamas ķimikālijas. Raksturīgi, ka šodien preses konferencē par notikušo viens no galvenajiem runātājiem bija cilvēks, kuram ar to visu ir labākā gadījumā pastarpināts sakars Šlesers, un nav pārsteigums, kas viņam par to bija sakāms. Rīgas osta ir tieši tur, kur tai ir jābūt un, ja kāds ir nolēmis dzīvot ostas teritorijā, tad pats vainīgs. Tas saskan ar lietām, kuras šis dabas bērns, bet absolūti ne kādā gadījumā ne dabas draugs, ir teicis arī citreiz.

Taču rodas jautājums -- kas tur bija vispirms, osta vai cilvēki? Rīga ir bijusi ostas pilsēta jau kopš pašiem, pašiem pirmsākumiem, un loģiski, ka tā ir osta joprojām. Taču Rīga ir arī blīvi apdzīvota pilsēta. Ja šodien ķimikālijas būtu nevis mazliet izplūdušas pa gaisu, bet sprāgušas, tad ir grūti spriest, kas būtu noticis un cik ļoti tas būtu ietekmējis ļaudis ne vien Kundziņsalā, bet arī Purvciemā un Vecmīlgrāvī. Nebūt nav loģiski, ka šādā vidē vispār šādu vielu glabāšana ir atļauta. Protams, bīstamas vielas mēs visi izmantojam vairumā. Jebkurai mājsaimniecei skapī glabājas vesela strīpa vielu, kuras cilvēku var bez problēmām noindēt, vai vismaz viņam stipri bojāt dzīvi. Turklāt ir arī uzņēmumi, kuri ar šādām vielām strādā nepārtraukti. Tā ķimikālija, kura šorīt izplūda Kundziņsalā, kādam pieder un kāds ar to kaut ko dara. Tas ir skaidrs. Taču vieta, kurā šādas vielas glabā, turklāt vairumā, nedrīkst būt, piemēram, pamatskolas pagrabā. Kāpēc tādai ir jābūt blīvi apdzīvotas pilsētas pašā centrā? Te tomēr naudas raušana, kas vienmēr ir bijusi Šlesera galvenais vadmotīvs dzīvē, nedrīkst būt galvenais. Vēl nav zināms, ko šīrīta negadījums nodarīja videi, bet raksturīgi, ka patlaban joprojām Daugavā ir aizliegts peldēties un makšķerēt. Vai tiešām mums ir vajadzīga viena pavisam milzīga traģēdija, pirms saprast, ka dzīvībai bīstamu vielu terminālis un daudzstāvu dzīvojamā māja nav divi savienojami objekti? Var jau teikt, kā to dara Šlesers, ka cilvēki paši ir vainīgi, bet ostas attīstībā ir ļoti daudz kas noticis tāds, kas sākās tikai pēc tam, kad attiecīgajā teritorijā ļaudis jau dzīvoja. Piedevām ļoti smagas avārijas gadījumā runa nebūt nebūtu tikai par Kundziņsalu un tai piegulošo teritoriju. Visu Rīgu evakuēt -- tas nu gan būtu kaut kas.

Nebūt nesaku, ka Rīgas osta būtu jāslēdz, lai gan pilnīgi noteikti saku, ka šleseriskajai alkatībai tur ir jāpieliek viens ļoti, ļoti trekns punkts. Taču ir jābūt daudz stingrākiem noteikumiem par to, kas tur tiek glabāts. Šorīt laimējās. Nākošreiz varbūt nelaimēsies.

Jauku visiem dienu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sergejs 15.08.2009 23:43
Interesanti zināt, kapēc netika iedarbinātas sirēnas un netika informēti iedzīvotaji? Ir likums un MK noteikumi, kuri nosaka, ka sirēnas vajadzeja iedarbināt. Tas nenotika. Amatpersona izdarīja noziegumu, jo neievēroja likumu, bet tos nesoda. Žurnālisti nav noskaidrojuši, kāpēc netiek meklēti vainīgie, jo nezinam kas tad faktiski notika. Bet notika tas, ka no tautas tika slēpta informācija un žurnālisti klusē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 25.07.2009 12:27
Kad padzirdēju par notikumu, nodomāju, ka tas atkal ir mieta mājiens aborigeniem, kam nezin kāpēc Kundziņsala ir mīļa...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mario 24.07.2009 23:18
vietējos iedzīvotājus no Kundziņsalas mēģina "izdzīvot" jau no tā laika kad sāka tur konteineru termināli būvēt. Nu nevar tā osta ar cilvēkiem sadzīvot! Un šis incidents noteikti tiks minēts par labu tam, ka cilvēkiem no turienes ir jāvācas prom... marioemulator.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

taks 24.07.2009 16:19
Tieši tā. Vakar uzmanīgi klausījos ziņas un intervējamos šajā sakarā. Kamēr paziņojumi nebija preses ļaužu uzspodrināti - varēja sastingt aiz šausmām. Atceraties, kā reaģēja pirmās slimnīcas galvenais ārsts? Gan par vielu indīgumu, gan tās reakciju ar ūdeni, gan mūsu gaisa normalo mitruma pakāpi un vakardienas bezvēju. Un ko teica galvenais pažarnieks? - lai noturētu temperatūru uz cisternu lej ūdeni!!!! Bet tam neesot jēgas, jo cisternai esot termoizolācija. Un tamlīdzīgas pērles. neticu nevienam vārdam, ko vakarā teica nop. bagātie zinātnieki un preses pārstāvji. ir izdevīgi, lai tas izskatītos pēc nieka, tā mums arī pasniedz

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 24.07.2009 10:05
Mans komentārs gan ir tad, kad, kā saka "kautiņš jau ir beidzies un pēc tā dūres nav ko vicināt". Tomēr! Man ir šāda tāda zināšana par ķīmiju un par konkrēto vielu - acetona cianhidrīnu. Cien. RTU profesors, kurš vakar pa TV (šķiet, NTV) braši laistījās ar šo visnotāļ ļoti bīstamo vielu un to pat ostīja, vienkārši, maigi izsakoties, ir ļoti, ļoti neapdomīgs savos demonstrējumos/eksperimentos. Par savu rīcību atbildīgs zinātnieks šadi TV nezīmētos.
Ja ostā būtu tik tiešām noticis negadījums, tad pie labvēlīgiem apstākļiem būtu ļoti daudz upuru. Un nav ko slēpt galvu smiltīs! Un vēl sevi par atbildīgiem uzskatošiem politiķiem viszinīgi "pļurkstēt" (cita vārda man nav) par to, ka šādā ostas terminālā bīstamas vielas nav nekas sevišķs un likt saprast, ka ja kādam tas nepatīk, tad viņš var vākties. Ciniski! Augstākā mērā ciniski! Un vēl no politiķa, kurš, gandrīz vai kā Oliņiete, bez Dieva vārda nevar ne dienu iztikt.
Bet ir vēl viena lieta, kas kaut kā šajā jezgā ir aizslīdējusi nemanīta. Cik var saprast no dažādiem, gan stipri pretrunīgiem paziņojumiem, tad bīstamais produkts šajā teritorijā ir pārliets (pārsūknēts) no vienas, domājams lielākas tilpnes, tājā tilpnē, kura, kā var domāt, nav bijusi sagatavota šādai operācijai (iztīrīta?). Un tātad tur, t.i. termināla teritorijā ir daudz lielāks daudzums šī sevišķi bīstamā produkta. Un vai tikai tā vien? Te kāds komentētājs atsaucās uz dažādām regulām, tai skaitā ES, kas reglamentējot bīstamu vielu glabāšanu. Kāds naivums!!! Vai tiešām vēl kāds tic tam, ka Latvijas "darījumu cilvēki" ļoti uztraucās par šām regulām?
Man šķiet, ka notikušais, nepārspīlējot, ir jāvērtē kā tik tiešām Augstāko spēku brīdinājums. Un tagad visai sabiedrībai būtu jāizvērtē, vai turpināt snaust "murkšķa miegā", jeb beidzot pamosties un teikt savu stingru vārdu - nē! šādām un līdzīgām bezatbildīgām izdarībām. Un sabiedrības "sargsuņiem" arī nevajadzētu norakstīt šo negadījumu (bet varbūt likumsakarīgu gadījumu?) kā notikumu ar laimīgām beigām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 24.07.2009 09:52
Cik labi, ka ostā notika šī mazķibele!!!
Izcili, ka ostu vada Šlesers un šmējais bija arī kaut ko šajā sakarā pateicis!
Tā varētu iedomāties Streipa vakarrīta sajūsmu, jo nevajadzēja ne mazākās piepūles, lai sadzejotu kārtējo nodaļu ikrīta sāgai par asinskāro buldozeri, kurš brokastīs ēd pastēti no mazu puisīšu aknām. Tos pirms rītausmas slaktē Šlesera klātbūtnē, lai tas viņa sirdi tiksminošo pirmsnāves gārdzienu pavadījumā varētu mosties un iesākt savu kārtējo asiņaino dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists 24.07.2009 07:51
Mēs visi zinām cik ļoti tev nepatīk Šlesers un viņa partija. Tāpat zinām kāpēc. Bet varbūt varētu tomēr pateikt, kādā veidā izpaužas tevis ne reizi vien piesauktā Šlesera alkatība? Man ar Šleseru ir bijušas darīšanas nu jau desmit gadu garumā un kaut kā neesmu manījis viņā kādu īpašu alkatību. Ko nevar piemēram teikt, par tevis savulaik apjūsmoto Šķēli. Tā kā, ja pretendē uz nopietnu analītiķa statusu vajadzētu vairāk turēties pie konkrētiem faktiem nevis Dienas propagandistu klišejām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 23.07.2009 22:21
Ka tikai Šlesers pusi Rīgas neiekļauj Brīvostas teritorijā un, "rūpējoties" par iedzīvotāju drošību, silti neiesaka tajā esošajiem iedzīvotājiem kravāt mantiņas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 23.07.2009 21:06
kkkaarlis savaa elementaa - pie visa vainiigs Buldozers :)

P.S. Kundzinjsalas iedziivotaajus gan vajadzeetu deporteet uz Mezhaparku, un ostu no centra vajadzeetu aizvaakt, tur gan taisniiba.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

RekKurIr 23.07.2009 20:00
Vai tomēr nebūtu laiks izbeigt tik bieži piesaukt Dievu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eglītis 23.07.2009 19:01
Mēs visi, kas dzīvojam pie Daugavas Rīgas teritorijā esam kļuvuši par ostas ķlniekiem un Šlesera darbības augļus drīz varēs baudīt Bolderājas un Vecmilgrāvja iedzīvotāji jo Krievsala atrodas pa vidu Daugavai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaigonis 23.07.2009 17:31
Savulaik dzīvoju Kundziņsalā un 300 m attālumā no
avārijas vietas nosegtos visa sala no Lieldaugavas
līdztiltam.Ir indīgas vielas un sevišķi indīgas-
sprādziena gadījumā un ziemeļrietumu vēja gadījumā
Rīgas iedzīvotājiem nebūtu laika uzvilkt pat baltas
čībiņas.Lembergs Ventspilī daudz vairāk domā par
drošību,bet Rīgā osta ir bezatbildīgi nesagatavota šādām briesmām

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - skeptiķim 23.07.2009 17:21
Sprādziens ir viens, cienītais, tas, kas izplešas gaisā pēc sprādziena ir atkal kaut kas pavisam, pavisam cits. Piedevām Rīgas ostas attīstība pašreizējā izpildījumā sākās ilgi pēc tam, kad Kundziņsalā un tās apkārtnē ļaudis jau dzīvoja. Industriālai zonai nav jābūt tieši apdzīvotu vietu tuvumā. Un, kā vienmēr, aicinu Jūs būt mazāk gļēvam un sarunā nepiedalīties ar anonīmu niku. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 23.07.2009 16:31
Ja pieņem,ka Rigas centrs ir apmēram vecrīga un Daugavas ieteka jūrā atrodas 13km attālumā,tad preču ostas izstiepto atrašanās vietu diez vai var uzskatīt par pilsētas centru.Uz tehnogēnām katastrofām jābūt gatavav jekurā laikā un vietā,tā ir viena no dabas pātagām,ar ko daba veicina cilvēku sugas ekspansiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Skeptiķis 23.07.2009 16:04
Manuprāt, autors pārāk histēriski reaģē uz notikumiem Rīgas Ostā. Ja var ticēt TVNet un A. Pencim, tad dzīvojamās ēkas neatradās bīstami tuvu ķimikālijām:

"Ugunsdzēsēju priekšnieks Ainārs Pencis preses konferencē pavēstīja, ka sprādziena gadījumā bīstamā zona ir aptuveni 300 metru ap konteineru, tādēļ Kundziņsala faktiski nemaz neesot šajā bīstamajā zonā."

Streipa kungs pats pareizi norāda, ka bīstamas ķimikālijas ir mums visapkārt, tādēļ nav saprotams par ko viņš tik ļoti satraucies? Vai patiešām Jums šķiet, ka pilsētā jābūt tikai parkiem, dzīvojamajām ēkām, veikaliem un birojiem? Nē, jebkurā lielā pilsētā ir industriālās zonas un Rīgas Brīvosta, protams, ir viena no šādām zonām.

Vēl varu piebilst, ka bīstamu ķimikāliju uzglabāšanu un transportēšanu ļoti strikti regulē gan LV, gan ES likumdošana. Ļoti garas un biezas Regulas un Direktīvas. Jā kāds kaut ko pārkāpis, tas par to arī atbildēs. Nedomāju ka tas šajā gadījumā būs Šlesers.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips