Atslēgvārdi:

Par prezidentiem un rakstāmmašīnām 12

Labrīt, lasītāji!

Šorīt, tēju dzerot un laikrakstus lasot, atdūros pret divām ziņām, kuras lika padomāt -- viena politiskā, bet otra -- nostalģiskā nozīmē.

Iesaki citiem:

Vispirms par to politisko. Latvijas Avīzē šodien ir intervija ar karjeras diplomātu Mārtiņu Virsi, kurš patlaban ir Latvijas vēstnieks Lietuvā. Jautāts par to, kāpēc Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite bauda "mūsu apvidū gluži neticamu sabiedrības atbalstu -- 80 un vairāk procentu iedzīvotāju pozitīvu vērtējumu," vēstnieks atbild, ka cita starpā "intervijās un sarunās Valsts prezidente neko nemudžina un runā ar cilvēkiem skaidru valodu par to, ko viņa domā. Nesen atkāpās ekonomikas ministrs -- interešu konflikta dēļ. Prezidente tā arī pateica, ka ministram jāizšķiras, uz kura krēsla -- biznesmeņa vai politiķa -- viņš vēlas sēdēt. Pēc pailgām pārdomām ministrs atkāpās."

Pie šī teksta, protams, es apstājos, lai padomātu, vai mūsu Valsts prezidents būtu bildis kaut vārdu par to, piemēram, ka mūsu valsts premjerministram ir visnotaļ kliedzošs interešu konflikts saistībā ar sievas biznesa interesēm, nemaz nerunājot par -- ak, kāda sakritība! -- par mūsu pašu ekonomikas ministru, kura personīgajās finansēs ir pietiekami daudz visnotaļ jancīga, lai neteiktu vairāk. Ja kaut ko esmu palaidis garām, tad atvainojos, bet šķiet, ka mūsu prezidents nav dalījies ar savām pārdomām par abiem minētajiem kungiem.

Un droši vien visi lasītāji labi saprot, kur te ir aprakts suns. Daļa Grībauskaite savu mandātu prezidenta amatam ieguva no lietuviešu tautas. Valdis Zatlers savu mandātu prezidenta amatam ieguva no piecdesmit astoņiem politikāņiem, piedevām apstākļos, par kuriem viņš pats vakar savā uzrunā Latvijas universitātē pateica, ka "es nevaru lepoties ar to, kā tika izvirzīta mana kandidatūra prezidenta amatam. Toreiz gan sabiedrībai, gan man centās atvēlēt statista lomu." Patlaban tā nelāgi sanāk, ka minētās problēmas ar politisko ētiku ir diviem džentlmeņiem tieši no tās partiju apvienības, kura vismaz patlaban visskaidrāk ir pateikusi, ka tā atbalsta domu, ka V. Zatleram Rīgas pilī būtu jāsaimnieko vēl četru gadu garumā.

Diskusijas par to, vai arī Latvijā būtu vēlams tautas vēlēts Valsts prezidents, turpinās jau visnotaļ sen, arī pašreizējais Valsts prezidents vakar par to teica, ka "apsveicu to, ka vairāki politiski spēki ir gatavi šo jautājumu apspriest Saeimā, sabiedrībā un ekspertu lokā." Šī jautājuma kontekstā runāts arī par to, vai tautas vēlēta prezidenta gadījumā būtu arī jāpaplašina viņa(s) patlaban visnotaļ ierobežoto tiesību loku. Lietuvā, piemēram, Valsts prezidentei ir tiesības izvirzīt kandidātus Valsts kontroliera, Valsts centrālas bankas vadītāja, Augstākās tiesas vadītāja, Augstākās tiesas tiesnešu, kā arī Ģenerālprokurora amatam. Viņa bez Seima iesaistīšanas ieceļ zemāka līmeņa tiesnešus. Tāpat Valsts prezidentei ir tiesības izvirzīt trīs no deviņiem Konstitucionālās tiesas tiesnešu, kā arī no visu minēto tiesnešu skaita -- tiesas priekšsēdētāja kandidatūru. Arī par šādām tiesībām runāts arī mūsu valstī.

Taču jautājums ir arī par kandidātu kvalitāti. Lietuvieši krietni apdedzināja politiskos pirkstus, augstākajā amatā ievēlot populistu Rolandu Paksu. Viņš prezidentūrā noturējās tikai mazliet vairāk par vienu gadu, kad Seims viņu atcēla no amata sakarā ar apšaubāmām attiecībām ar krievu biznesmeni Juriju Borisovu. Domājot par to, kuri politikāņi patlaban mūsu valstī skaitās populāri, atsevišķos gadījumos rodas pietiekami nopietnas pārdomas par cilvēka personīgajām finansēm un darījumiem. Protams, demokrātiskā iekārtā tas, ko tauta lemj, ir vērā ņemams, taču man jau sen ir licies, ka viens no iemesliem, kāpēc Igaunijai visās lietās pēc kārtas iet labāk nekā Latvijai (tajā skaitā, kā šodien vēstīts laikrakstā, pērn pirmo reizi 20 gadu laikā nodrošināt lielāku dzimušo nekā mirušo skaitu -- arī tas nav maz), ir tas, ka igauņiem pirmais prezidents pēc neatkarības atjaunošanas bija cilvēks leģenda Lenarts Meri, savukārt latviešiem pirmais prezidents bija komunālo pakalpojumu strādnieks, kuram galvenais trumpis bija uzvārds un nekas cits. Ar to es negribu teikt, ka komunālo pakalpojumu strādnieks bija slikts prezidents, taču kļūt par sabiedrības sirdsapziņas un morāles simbolu viņam neizdevās un nevarēja izdoties, un, diemžēl, tas pats ir sakāms par tiem, kuri nāca pēc viņa. Arī Vaira Vīķe-Freiberga par politikāņu nedarbiem būtu varējusi runāt krietni skarbāk, it īpaši viņas prezidentūras pēdējā gadā, kad "stabilitātes garanta" valdība valsts tautsaimniecību dzina nelaimes virzienā ar bēdīgi slavenā "gāzi grīdā" principa palīdzību.

Kas būtu bijuši mūsu valsts prezidenti, ja visu laiku arī mums būtu bijis tautas vēlēts prezidents? Kā vakar manā radio raidījumā teica sociologs Māris Brants, visticamāk pirmais Valsts prezidents būtu bijis Anatolijs Gorbunovs (Sandra Kalniete savā grāmatā "Es lauzu, tu lauzi, mēs lauzām, viņi lūza" atceras, ka laikā pirms neatkarības atjaunošanas Padomju Latvijas Juristu biedrība aktīvi aicināja izveidot Latvijas PSR prezidenta posteni, un "juristu pozīciju stiprināja arī tas, ka vairums tautas iztēlē par nākamo prezidentu jau redzēja Anatoliju Gorbunovu), bet otrs -- Raimonds Pauls. Par pēdējo pilnīgi droši mēs nevaram būt, jo Vairas Vīķes-Freibergas vistiešākais analogs Lietuvā ir Valds Adamkuss, kurš tāpat kā mūsu prezidente valstī ieradās salīdzinoši neilgi pirms ievēlēšanas 1998. un tad atkal 2004. gadā (2003. gadā viņš zaudēja Paksam). Taču, pirmkārt, diez vai pirms četriem gadiem doma par kandidēšanu būtu radusies slimnīcas vadītājam, un, otrkārt, kopumā ņemot mūsdienās ir pietiekami daudz iemesla domāt par to, ka Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā ir teikts, ka par prezidentu var ievēlēt "Latvijas pilsoni ar nevainojamu reputāciju." Valstī, kurā redzamākie politikāņi ir iesaistīti institūcijās (Saeima, Ministru kabinets), kuras sabiedrībā ir apmēram tikpat populāras, kā hrestomātiskais sesks parfimērijas veikalā, ar to "nevainojamo reputāciju" tā ir kā ir. Raugi, pat eiropeiskais paraugbērns, kurš patlaban ir Ministru kabineta priekšgalā, ir ar minētajām ētikas problēmām.

Vienu vārdu sakot, lai arī gribētos, un pat ļoti, ka mums būtu prezidents, kurš tāpat kā kolēģe Lietuvā par politikāņu nedarbiem runātu atklātā un skaidrā valodā, domājot par tautas vēlētu prezidentu pilnīgi noteikti ir jāatceras vecais teiciens par to, ka ļoti rūpīgi jāmērī, pirms sākt griezt.

***

Savukārt, nostalģiskās pārdomas radās no šādas vēsts: "Indijas pilsētā Mumbajā slēgta rūpnīca Godrej and Boyce -- pēdējā visā pasaulē, kas vēl ražoja rakstāmmašīnas." Es uz klaviatūras esmu rakstījis visu ko pēc kārtas kopš agras bērnības, tajā skaitā 5. klasē es savā skolā uzstādīju ātrrakstīšanas rekordu, kas stāvēja vēl ilgi un, iespējams, pastāv vēl joprojām. Elektriska rakstāmmašīna mūsu mājā mehānisko atvietoja visai drīz, kā liels tehnoloģisks brīnums likās tas, ka tajā bija mehānisms, kas ļāva izdzēst nepareizi uzrakstītu burtu, jo pirms tam tādā gadījumā bija jāķēpājas ar mazu pudelīti, kurā bija balts šķidrums. Protams, salīdzinoši drīz parādījās pirmie datori, manai mammai bija Makintoša dators, kuru viņa sauca Anšlāvs, un par rakstāmmašīnām mēs visi aizmirsām. Bet vienalga laikam kaut kā žēl, ka nekur vairs tās neražo. Man mehāniska rakstāmmašīna būtu apmēram tikpat vajadzīga, kā koka kaste ar ledu ledusskapja vietā, bet tomēr. Atkal ierīce no cilvēka mūža, kura kļuvusi par muzeja eksponātu.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


aizdomīgais 02.05.2011 18:27
Streip, par rakstāmmašīnu bija interesanti. Bet ar steigu jāraksta par BenLadenu un dīvaino apbērēšanu jūrā. nav neviena sakarīga video. Nav nevienas sakarīgas bildes. Mums tam visam jānotic? Gluži kā Lukašenko, ar metro bumbotājiem. Jau dažas h pēc bumbošanas viss zināms. Te arī - dažās stundās apbērē jūrā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dace 02.05.2011 16:45
k sTEIPS IR PASAULES KLASES ZURNALISTS UN JUMS PADOMJU SKOLU MACITIEM TO NEKAD NESAPRAS

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Boldrix 28.04.2011 15:28
Norietošie politiķi mums ir sagādājuši ne vien milzīgu bezdarbu, valsts un privātos parādus, bet arī neuzticību politiķiem. Šī neuzticība ir iespēja samazināt konkurenci politiķu starpā un atkal izmantojot masu medijus, melnās PR kampaņas un pārtērētus partiju finansēšanas grieztus tikt pie varas. Tātad, neatkarīgi no tā vai tauta vai Saeima vēlēs prezidentu, bet ir jānāk labiem kandidātiem, izcilām personībām ir jāiet politikā nevis jānoraugās šajās gaiļu cīņās, pašiem paliekot ar baltām apkaklītēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 27.04.2011 20:56
Bet par rakstāmmašīnām- iespējams, ka tādas nekaitētu, lai apgūtu rakstīšanu pirms sēsties pie datora. Tas tāpēc, ka pārlūkprogrammas un pat spellčekeris piedāvā variantus, tāpēc pilnīgi pietiek rakstīt kaut ko nebūt kaut kā nebūt. Jau darba burtnīcas rāda, ka rakstīt, nevis ķeksēt bija daudz noderīgāk, taču, ja pilnībā pāries uz datoriem.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 27.04.2011 20:52
Cik zinu, tad ASV tauta ievēl elektorus, nevis prezidentu....Un ir liels jautājums, kurā valstī varas pārstāvjiem ir lielāks papīru čabinātāju skaits uz katru ministru/deputātu/valsts aģentūru vadītāju....
Lai vai kā, tos politikāņus pati tauta savēlēja, un nav nakāda pamata domāt, ka prezidents sanāks labāks, īpaši tāpēc, ka likums, protams, neparedz, lai viņš/viņa saņem vēlētāju vairākuma balsis. Tāpēc šāds te tautas vēlētais visticamāk nepatiktu lielākajai daļai tautas....Cita lieta, ka patikšanu var iegūt ar cītīgu darbu un adekvātu PR, ko arī dara Gribauskaite, savukārt mūsu (nosacīti) mīkstais lācis par intrigām un to, ka bizness ir sievas, var mierīgi bubināt, jo atsaukt viņu par to vien (Hmm) neatsauks, savukārt nākamajās vēlēšanās noteikti neievēlēs....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jānis Kļaviņš 27.04.2011 17:56
Pats jautrākais, ka itkā daudzi sabiedrībā redzami cilvēki un pat liberālie politiķi itkā vārdos atbalsta ideju par tautas vēlētu prezidentu. Bet tiklīdz šo ideju sāk jau reāli virzīt uz priekšu "Visu Latvijai!", tā uzreiz liberāļi sāk bļaut, ka tas ir autoritārisms, vadonisms un ka vispār šādas lietas tiekot praktizētas tikai NVS un ka Eiropā tas nav pieļaujams. Tad jau tagad sanāk, ka arī Streips vēlas, lai Latvija kļūtu par autoritāru valsti... Vai varbūt visi citi drīkst atbalstīt ideju par tautas vēlētu prezidentu, bet tikai ne partija "Visu Latvijai"...?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Liene 27.04.2011 15:20
Tad nav ko cilvēkus čakarēt, ja tā nav Savicka.Tomēr jāpiekrīt, ka nevien jau nav izvērtējis, vai tas rakstītājs - kas viņš ar nebūtu, ir tas labākais runu autors.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


saiks 27.04.2011 14:28
paris tukstos latu par gadu patiesiba ir smiekligi maz, nemot vera cik dazados pasakumos Zatlers runa ( 18.novembris, 31.decembris ir plasaka raditas tikai). tak visadas arzemju augstskolas un pasakumos vien cik nav runajis. Ta ka Savicka ir manu gajiens un pietiek.com vienkarsi mulkojas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

saiks 27.04.2011 14:23
Nu, nevajag jau naivi ticet visam, ko pietiek. com raksta. Ta Savicka jau drīzāk ir izkārtne un runas raksta pilnigi citi cilvēki, bet vina tik paredige valodu. Lai tur kā, bet Zatlera unu saturs, piemēram, arī vakardienas ir drusku par jaudīgu vienai filoloģei. Prezdienta kanceleja jau nu gan nav naivuli un, iespejams, tagad pat priecajas, ka visi uzkerusies uz piles par runu rakstitaju Savicku un tapec ari nemeklē istos autorus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Liene 27.04.2011 14:05
Man, lasot par summām, kas atvēlētas prezidenta runām, ienāca prātā cita doma: kādēļ tieši šī kundze runas rakstījusi? Varbūt, ka vajadzēja izsludināt konkursu uz tiesībām rakstīt runas - būtu gan saturīgākas, gan lētākas. Visiem mums zināmi kolosāli rakstmaņi - Veidemane, L.Lapsa, varētu te uzskaitīt bez gala un cik vēl neatrastos talantīgu cilvēku Latvijā!Tad kādēļ tieši šī dāma vai kurš tur vēl? Vai tas ir godīgi? Un varbūt prezidenta kancelejā kādam darbiniekam tas varētu būt viens no darba pienākumiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 27.04.2011 12:00
Nav Kārlis Streips šo runu rakstījis. Kārlis Streips Valsts prezidenta kancelejai tulko materiālus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Acīgais Diegabiksis 27.04.2011 11:04
Vakar prezidents savā runā daudz labas lietas pateica. Bet kā ziņo portāls pietiek.com tad šīs runas prezidents nopērk, respektīvi tās nav viņa runas. Kādu laiku atpakaļ pietiek.com arī ziņoja, ka Kārlis Streips ir Zatlera stipendiāts. Tad jau lakam šo runu, kuru Streips tagad citē, ir sarakstījis Kārlis Streips :)

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips