Atslēgvārdi:

Par prezidenta izvēli 31. martā 5

Labrīt, lasītāji!

Prognozēts, ka šovakar Valsts prezidents Valdis Zatlers nepaziņos par Saeimas atlaišanu. 14. janvārī viņš izplatīja paziņojumu par darbiem, kādi Saeimai un Ministru kabinetam izdarāmi līdz 31. martam, piebilstot, ja gadījumā tas netiks izdarīts, tad čau, Rasma, un gatavosimies uz jaunām vēlēšanām.

Iesaki citiem:

Darbi it kā ir izpildīti, nu -- daudzmaz. Jauna un vismaz nosacīti cita valdība izveidota, KNAB direktors sameklēts (šodien Latvijas Avīzē ar Normundu Vilnīti ir pirmā plašākā intervija, kādu esmu ar viņu redzējis -- iesaku!), likvidēts "lokomotīvju" princips vēlēšanās, zināmā mērā izveidota ekonomikas pārraudzības padome, kaut kad drīz Saeima varētu pat labot Satversmi, lai tautai dotu tiesības pieteikt tās atlaišanu. Pedants varētu teikt, ka ar "kaut kad drīz" nepietiek, 8. aprīlis tomēr ir vēlāk par 31. martu. Nav pat īpaši jābūt pedantam, lai teiktu, ka ekonomikas pārraudzības padome ir ļoti tālu no tā, kas prezidentam bija padomā, neatkarīga no deputātiem un viņu dažādo pārliecību par tautsaimniecību, tā nav nemaz. KNAB gadījumā joprojām nekur nav pazudis fakts, ka veids, kādā izraudzīts N. Vilnītis, bija absolūti godmaniski baltiem diegiem šūts, un nākamajā reizē diez vai tas būs derīgs lietošanai. Ja Saeimas un valdības darbu reaģējot uz prezidenta "ultimātu" vērtētu kā skolā, tad varētu dot atzīmi tā ap septiņi no 10 vai trīs ar krustu no pieci.

Manuprāt, ar to pietieks, galvenokārt tāpēc, ka nudien patlaban nebūtu prāta darbs, radīt to nepārprotamo haosu, kāds sāktos, ja nupat nāktos organizēt vispirms referendumu un pēc tam jaunas vēlēšanas. Latvijai tomēr patlaban ir jauna valdība, un paši kliedzošākie nepiemērotības eksemplāri no iepriekšējās bandas tomēr ir aizgājuši, jācer, uz neatgriešanos. Saistošas domas par budžetu ne vien šogad, bet vispār turpmāk ir finanšu ministram, jācer, ka viņš neiedomāsies ielikt kontakta lēcas, lai bijušā prezidente vairs viņu neuzskatītu par pārāk "jaunavīgu," bet tas jau nav galvenais -- varbūt valsts finanšu sistēmu var uzlikt uz daudz stabilākām kājām un atteikties no šleseriskā un kalvīšiskā "gāzi grīdā" principa, kurš mūs visus iegrūdis pašreizējā bedrē. Ļausim strādāt.

Taču piekrītu tam, ko vakar raidījumā "Skats no malas" teica Aleksandra Gluhiha. Bijušās prezidentes piesauktie Damokla zobeni nekur nedrīkst pazust, un Saeimas deputātiem nedrīkst radīt iespaidu, ka nu viss ir nokārtots un dzīvosim skaisti tālāk. Deputāti jau nav mainījušies. Šorīt Atkarīgajā vesels bars skaidro, kas notiks tālāk, ļoti rūpīgi viņi centušies runāt sakarīgi un kārtīgi. Bet tā grupa, kura pēdējā pusotra gada laikā ir centusies legalizēt naudas atmazgāšanu, sagraut valsts drošības sistēmu, bučoties ar ļoti smagos noziegumos apsūdzētiem pašvaldību aktīvistiem (nav runa tikai par Puzes ķeizaru, viens notiesātais censonis veselus divus gadus joprojām skaitījās Saeimas deputāts), apbalvot nodokļu nemaksāšanu ar augstiem amatiem, devalvēt kvalitāti i Satversmes tiesā, i Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā -- tā grupa nekur nav pazudusi, ja nu vienīgi viens segments ir pārkvalificējies un kļuvis par opozicionāriem. Jākonstatē arī tas, ka tuvojas tas brīdis, kad mēs uzzināsim konkrēti, kas tad slēpjas aiz "parolēm," kuras minētas Ventspils lietas apjomīgajos materiālos, kas tad īsti bija "Pleskavas šoseja" un "Zvaigznīšu brīdis." Nav izslēgts, ka atsevišķas ar "stipendiju" (lasi -- "kukuļošanas") lietu saistītas personas lielajā politikā grozās joprojām. Ļoti ceru, ka šovakar Valsts prezidents neteiks, "Paldies, mīļie, par labi izdarītu darbu." Jo konkrēti izdarītie darbi un darbiņi ir mazāk svarīgi par kopējo attieksmi pret Latviju, tās tautu un tās politisko iekārtu. Ja šī attieksme turpinās būt "viens likums un tiesības man un manējiem, cits likums un tiesības visiem pārējiem", tad Damokla zobenam ir jākrīt mazliet tālāk un tā asajam galam jābūt tuvāk tiem cietajiem pauriem Saeimā, kuri nekādi nevar apgūt atziņu, ka politika ne vien var būt, bet tai arī ir jābūt godīgai un atklātai.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 31.03.2009 18:27
KO TAD DAROT AR DZĪVIEM MIROŅIEM,KAM IESTĀJUSIES SMADZEŅU NĀVE? NŪŪŪ...ZATLERAM,VISMAZ KĀ ĀRSTAM TO JAU VAJADZĒJA ZINĀT! TAUTAI UZTURĒT TĀDU DZĪVU MIRONI ,ALIAS VAMPĪRU,NAV RESURSI JĀTĒRĒ ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Indriķis 31.03.2009 15:34
Lembergs labi maskējās aiz savas "labdarības"!

"Man sejā mūžīgs smaids"par labdabību arī ir māns,kas ir acīmredzams.
Es teiktu,ka Jūlijs Cēzars arī raudāja,uz jautājumu,kāpēc tā,viņš atbildējis:"Kad Aleksandram bija tik gadu,cik man,viņš jau valdīja pār daudzām zemēm,turpretī es vēl neko neesmu sasniedzis."

Kas ir slēptais motīvs?!...ar viltību panākt mazā"cilvēciņa"balsi sev par labu!

Ja būtu godīgi nolūki,uz vienalga kādu"krēslu" nerautos!

Lieta nemaz nav naudā,bet..lai gūtu varu un manipulētu-tā gan!

vai tiešām par kādu summiņu nepiekristu vēlēt,ja jau nezin kas tie par putniem vispār savākušies?!Nesaku ,ka visi rīkotos tā,bet vairākums ,manuprāt sen bij atzinis,ka ir principā vienaldzīgi,jo neredz jaunas sejas!Tas tas pats "krējums"citā burciņā,vai nu ka tas tur bija!?

Raksts labs!;)
Ak,jā...ievēlēt,lai apklust arī ir ļoti daudzsološs,viltīgs gājiens.Milzīgs spiediens"uz pūsli" traumē morāli!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pidars 31.03.2009 15:07
Streipu par prezidentu Zatlera vieta!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars 31.03.2009 12:53
Kādēļ jābūt naidīgiem pret A.Lembergu? It īpaši Ventspils augstskolas nodibināšanas un atbalsta dēļ šis uzņēmējs un pašvaldības amatvīrs būtu pelnījis elementāru cieņu. Cik daudzi no mums ir finansiāli atbalstījuši augstskolas? Kopš prokuratūras aktīvās izdarībās pagājuši divi gadi, izskatās, ka izredzes, ka viņu notiesās par kādu no smagajām apsūdzībām ikbrīdi samazinās. Manuprāt, pastāv pavisam reāla iespēja, ka viņu attaisnos un viņš izrādīsies nevainīgs... Diez vai viņa kritizētāji tad varēs atsaukt savus pārsteidzīgos vārdus.

Man nav nekādu īpašu simpātiju pret A.Lembergu kā pret politiķi - neesmu par viņu balsojis. Bet nezinu, vai vajag ikvienu jautājumu (teiksim, Saeimas atlaišanu) saistīt ar personīgiem uzbrukumiem trešajām personām. No partijas "Latvijai un Ventspilij" Saeimā darbojas, šķiet, divi pārstāvji (G. Blumbergs un G. Daudze), kas priekš šīs ostas pilsētas ir pilnīgi adekvāta pārstāvniecība.

=========

Runājot par Saeimas pirmstermiņa atlaišanu... Viena no visbiežāk atkārtotām nepatiesībām par 9.Saeimas vēlēšanām ir tā, ka vēlēšanas nebija leģitīmas, jo netika ievēroti kampaņu finansēšanas griesti. Lai gan likumi, protams, bija jāievēro (t.sk. Tautas Partijas pozitīvisma kampaņas vadītājam Jurģim Liepniekam) - nav taisnība apgalvojumam, ka ar lielu naudu var nopirkt vajadzīgo vēlēšanu iznākumu.

Kā ir pamatojis Čikāgas ekonomists Steven Levitt (vienā zinātniskā rakstā kā arī pēc tam - populārā grāmatā par ekonomiku - "Freakonomics") - nauda ļoti minimāli iespaido vēlēšanu iznākumu. Protams, vēlēšanu uzvarētājiem parasti mēdz būt vairāk naudas nekā zaudētājiem, bet tas notiek pretējas cēloņsakarības dēļ: partijas un kandidāti, kam ir labākas izredzes tikt ievēlētiem, izrādās daudz veiksmīgāki ziedojumu piesaistīšanā. Otrādā virzienā sakarība pastāv, bet ir ļoti vāja - palielinot kampaņu izdevumus divas reizes, saņemto balsu daudzums palielinās par apmēram 1%. ASV ir bijuši vairāki superbagātnieki, kuri nav ievēlēti par spīti milzīgajiem tēriņiem: sk. http://liberation.typepad.com/liberation/2007/05/freakonomic... . Protams, Latvijas vēlēšanās izvēle parasti ir no vairāk nekā diviem kandidātiem, tādēļ iespējas manipulēt varētu būt lielākas (un mums būtu grūti precīzi atkārtot S.Levitt'a aprēķinus uz Latvijas vēlēšanu datiem). Bet jau pēc 2 mēnešiem mēs redzēsim vai Tautas Partijai liela nauda un dārga priekšvēlēšanu kampaņa palīdzēs gūt panākumus Rīgas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Domāju, ka ar naudu un smadzeņu skalošanu vien nevar visu atrisināt - ja partijai nav saturīga vēstījuma un reālu panākumu, tad nekādas "pozitīvisma" stratēģijas nepalīdz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Chikita 31.03.2009 11:12
LaBs:)

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips