Atslēgvārdi:

Par politiku Amerikā 5

Labrīt, lasītāji!

Šorīt par politiku manā dzimtenē Amerikā. Tiem, kuri gadu gaitā ir sekojuši manām pārdomām par ASV, nebūs nekāds pārsteigums tas, ka es novembrī turēšu visus iespējamos īkšķus par Baraka Obamas un Džosefa Baidena ievēlēšanu attiecīgi prezidenta un viceprezidenta amatā. Man galvenais jautājums iekšpolitiskajā kontekstā ir par to, ka ASV prezidents ieceļ tiesnešus, tajā skaitā arī Augstākās tiesas tiesnešus, un tiesām Amerikā pieder pēdējais vārds visos jautājumos. Man, protams, interesanta ir ASV tiesu sistēmas attieksme pret viendzimuma partneru partnerattiecībām un laulībām, taču tiesas risina arī tādus jautājumus, kā aborti (pareizi Dienas korespondents Diņģelis viņdien to, ka Amerikā joprojām par abortiem tiek lauzti šķēpi, uztvēra ar lielu izbrīnu) un, ja kāds vēlas domāt arī par ārpolitisko kontekstu, par Buša valdības pastrādātajiem grēkiem Guantanamo līča lēģerī un citur.

Iesaki citiem:

No Latvijas viedokļa raugoties, būtiska būs nākamā ASV prezidenta spēja salabot mūsu valsts galvenā stratēģiskā partnera reputāciju pasaulē, jo tā nu ir joma, kurā pašreizējais Baltā nama iemītnieks ir pastrādājis vislielākos nedarbus. Taču neglaimosim sev pārāk daudz. Latvija Amerikas Savienoto Valstu izpratnē ir labs draugs, bet tomēr maziņš, maziņš, maziņš. Daudziem tik ļoti svarīgo bezvīzu jautājumu, piemēram, prezidents nerisinās, tas joprojām ir lielākoties tehniskas dabas jautājums. Tomēr plašākā kontekstā konstatēsim, ka Republikāņu partijas kandidāts Makkeins ir tas, kurš kādreiz labprāt dziedāja dziesmiņu par Irānas bombardēšanu. Latvijai ASV reputācija ir svarīga arī tādā nozīmē, ka atsevišķi amerikāņu politiķi ir agresivāki nekā citi, un Buša uzsāktajā "karā pret terorismu" agresivitāte var izsaukt agresivitāti. Diez vai islama teroristiem Latvijā ir kāds paredzēts mērķis, viņi tomēr vēlas rīkoties tur, kur ir garantēta vislielākā publicitāte. Bet tomēr. Arī ārpolitiski nenāktu nemaz par sliktu Ameriku un amerikāņus prezentēt daudz vairāk uz sadarbību vērstā kontekstā. It īpaši tagad, kad Krievijas impērija ir atjaunojusies visā imperialistiskajā "dižumā", tām valstīm, kuras uztur demokrātiskās vērtības, ir jāturas kopā.

Kas attiecas uz Džona Makkeina izvēlēto kandidāti viceprezidenta amatam Sāru Peilinu -- tā visvairāk demonstrē Republikāņu partijas vieglprātīgo attieksmi pret valsts pārvaldīšanu. Jā, tas ir inčīgs triks, konservatīvajiem republikāņiem izvēlēties sievieti. Taču šī ir sieviete, kuras pieredze izpildvarā saucas nepilni divi gadi gubernatores krēslā vienā no vismazāk apdzīvotajiem ASV štatiem, pirms tam viņa bija domes priekšsēdētāja ciematā ar tikai pāris tūkstošiem iedzīvotāju. Lieki teikt, ar ārpolitiku un drošības politiku šī dāma nav nekad nodarbojusies. Turklāt viņa ir arī ļoti konservatīva amerikāņu politikas nozīmē -- nekādi aborti, pieci bērni, viņai patīk ņemt rokā šauteni un bliezt pa pūkainiem zvēriņiem, un dabas aizsardzība viņas Aļaskā ir mazāk svarīga par naftas urbšanu visur, kur vien tas ir iespējams. Ņemot vērā to, ka Džons Makkeins ir 72 gadus vecs, tā nudien ir vieglprātīga attieksme no republikāņu puses. Ļoti ceru, ka vēlētāji neuzķersies.

Pavisam skaidrs ir tas, ka novembrī Demokrātu partija atkal iegūs pārsvaru abās ASV Kongresa palātās, atklāts ir jautājums par to, vai Senātā izdosies iegūt 60 vietas un tātad bloķēt jebkāda veida obstrukcionisma izpausmes no republikāņu puses. Tas nozīmē, ka ievēlēšanas gadījumā Džons Makkeins nekādas īpaši radikālas republikāņu lietas (piemēram, vēl vairāk samazināt nodokļus pašiem bagātākajiem ASV iedzīvotājiem, kā to ir darījis Bušs jaunākais un mazākais) nevarēs izdarīt. Taču pēc katastrofālajiem Buša gadiem nemaz nenāktu par sliktu dot Demokrātu partijai iespēju pierādīt, ko tā var, ja tās rokās ir gan likumdošanas, gan arī izpildvara. Ja salaidīs lietas dēlī, tad pēc diviem un četriem gadiem amerikāņi varēs skatīties atkal. Taču Buša astoņi gadi tandēmā ar sešiem gadiem, kuros republikāņi kontrolēja abas Kongresa palātas, Amerikai ir bijuši traģiski. Laiks pārmaiņām, un nebūt ne pati svarīgākā pārmaiņa būs nodrošināt, ka pirmo reizi ASV vēsturē sieviete uzkāps tik augstu pa politiskās karjeras kāpnēm. Ja kas, tad trešajā augstākajā amatā jau tagad ir sieviete. Un nebūt ne republikāne.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 01.09.2008 16:21
Man nebūtu nekas iebilstams pret Baraku Obamu, bet ir ļoti grūti nosaukt kādu jautājumu, kur šim kungam ir bijusi skaidri pausta nostāja un kur viņu varētu "turēt pie vārda". Nav šaubu, ka viņam ir lieliskas pārdevēja dotības; viņš radījis savai "preču zīmei" atpazīstamus izteicienus - "the change we can believe in", "audacity of hope", "yes we can!", utml. Bet tās ir tikai skaistas frāzes jeb skanošs tukšums. Tipisks piemērs, kā šis kandidāts maina nostāju, ir vēlēšanu kampaņu finansēšanas reforma - sākotnēji B.Obama kā senators ir bijis par vienādiem finansēšanas griestiem (un plašāku valsts budžeta piesaisti politikā). Bet kopš viņam tas vairs nav izdevīgi (jo B.Obamas kampaņa veiksmīgi izmanto elektroniskos sakaru līdzekļus un piesaista lielākus ziedojumus), tad viņš ir par neierobežotiem priekšvēlēšanu kampaņu tēriņiem. Protams, Dž.Makkeins arī reizēm maina nostāju dažos jautājumos, bet viņa politiskā identitāte tomēr ir iezīmēta daudz skaidrāk nekā B.Obamam.

Starp citu, viendzimuma partnerattiecības un laulības - tā ir štatu kompetence (var salīdzināt likumus Masačusetsā, Kalifornijā, Havajās un, piemēram, Teksasā). Manuprāt, loģiski - laulības jēdziens atspoguļo konkrētas sabiedrības priekšstatus par to, kas ir laulība, t.i. tas nav federālajai valdībai vai Augstākajai Tiesai risināms jautājums. Atšķirībā no Eiropas "racionālisma filozofijas piekritējiem", amerikāņi ir pragmatiski - viņi negrasās uzspiest visiem identisku laulības likumu, kurš derētu mormoniem Jūtas štatā, ebrejiem Ņujorkā un evaņģeliskajiem kristiešiem Dienvidos.

Turklāt - tiesnešus ieceļ uz mūžu un viņiem nepavisam nav jābalso tā, kā liek prezidents, kurš viņus iecēla. Kā esot teicis republikānis Dvaits Eizenhauers pēc amata atstāšanas - "Esmu savas prezidentūras laikā pieļāvis divas kļūdas - un abas tās sēž Augstākajā Tiesā".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

y 01.09.2008 15:16
godīgs hamburgeru rijējs..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 01.09.2008 14:32
tu nu kaut kaa izshkjiries, kas tu esi - pretiigais hamurgeru rijeejs vai godiigais pastalu neesaataajs ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 01.09.2008 14:11
Es lasu visus blogus un manuprāt ir interesanti uzzināt dažādu cilvēku dažādos viedokļus vai pamanītos faktus. Tiesa gan - ne vienmēr komentēju. Bieži vien, lai kautcik sakarīgi varētu komentēt, vajag arī papildus informāciju papētīt. Un tas tomēr prasa arī savu tiesu no darba/brīvā laika.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 01.09.2008 13:02
Kādu laiciņu nesanāca pabūt pie i-neta, tad nolēmu paskatīties, kas te jauns. Ta nekas. Nu jau ir pofigs, ko raxta šis kungs. No 12 lapā redzamiem topikiem 10 pieder grafomāna spalvai/pirkstiem. Mjā, pacietīga gan te portāla administrācija.
Bet tā, visu gaišu. Autoram, lai sokas turpināt un tiem retajiem, kam tas viss vēl interesē, lai laika to visu izlasīt.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips