Par pasaku tiltu un grēcīgu baznīcu -- pārdomas trešdienā 21

Labrīt, lasītāji!

Esmu zvērināts kājāmgājējs. Dzīvoju Rīgas centrā, kur automobīlis būtu lielāka klapata, nekā ieguvums (kur likt pa nakti? kā pasargāt?). Lielākas distances apgūt ļauj sabiedriskais transports -- 15. trolejbuss uz universitāti Lomonosova ielā, 6. tramvajs uz t/c Alfa, 19. trolejbuss pāri Zaķu salas tiltam uz televīziju.

Iesaki citiem:

Lai arī uz un no visām trim minētajām iestādēm esmu arī kātojis kājām. Kādreiz esmu pat atčāpojis uz mājām no Brīvdabas muzeja. Man patīk staigāt. Bet tas arī nozīmē, ka šo to mūsu pilsētā es neesmu redzējis. Piemēram, nekad mūžā neesmu uzlicis acis tam brīnumobjektam, par kuru "gudrās galvas" Rīgas domē samaksāja veselu miljardu un mūsu pilsētai nodrošināja slavu ne vien kā spēles "Monopoly" dalībpilsētai, bet arī kā pilsētai, kurā ir dārgākais tilts pasaulē. Man gribas domāt, ka tilta margas ir apzeltītas, tam pa vidu ir tualete, kur vajadzības brīdī ļaudis var piestāties, abos galos ir ūdens šaltis, kuras nomazgā no laukiem atbraukušus spēkratus, lai tie neaptašķī jauno un skaisto tiltu ar dubļiem vai (Dievs pasargi!) kūtsmēsliem. Bet laikam nē. Laikam tas tomēr ir tilts kā tilts kā tilts. Vien, raksturīgi mūsu censoņiem, par to ir krietni pārmaksāts, vismaz tā spriedusi Valsts kontrole, kura jautājumā par attiecīgajiem izdevumiem plāno sarunu arī ar Ģenerālprokuratūru.

Tas, ka domnieki bijuši izšķērdīgi, nav nekāds pārsteigums. Tilta projektēšana un celtniecības darbu agrīnā fāze sākās "treknajos gados", kad valsts augstākie ļaudis visiem rādīja priekšzīmi par to, kā jārīkojas -- Slakteris savam birojam pirka baltas ādas dīvānus, Šlesers deva fantastiski labi atalgou darbu visiem saviem radiniekiem, draugiem, paziņām, skolasbiedriem (ups -- gandrīz uzrakstīju "kursabiedriem," bet priekš tam būtu vajadzīga augstākā izglītība!), daudzas iestādes uzprišināja autobāzi, pats Rīgas mērs paziņoja, ka bez pusduča sekretāru vispār nevar dzīvot. Vārdu sakot, visi dzīvoja uz zaļa zara. Tādā situācjā, kāpēc neizdot pasakainu naudu par nebūt ne pasakainu infrastruktūras objektu? Davai, uz priekšu! Bet te tomēr ir sakāmas divas lietas. Pirmkārt, ir jābūt ļoti atvērtai sarunai par to, kuri domes ļaudis tilta kontekstā darīja ko. Ar pirkstiem jārāda -- lūk, šis ir tas cilvēks, kurš nolēma, ka par tiltu maksās nenormālas summas, tas tur ir tas cilvēks, kurš nolēma slēgt necaurskatāmu līgumu par valūtas mijmaiņu, un lūk, te ir tas cilvēks, kurš nolēma, ka vajag ignorēt likumu un celtniecības materiālu cenas indeksēšanas noteikumus ļaut diktēt celtniekiem (!!). Likuma ignorēšana, vismaz normālās valstīs, nozīmē arī attiecīgas sankcijas, un tas, starp citu, attiecas arī uz Valsts nekustāmā īpašuma aģentūru un tās grandiozi dārgo jauno celtni. Un otrkārt, kamēr nav pilnīgi skaidrs, ka arī mūsu banānu republikā lietas ceļ atbilstoši likumam un nevis ierēdņu vai privātuzņēmumu iegribai, nekādas jaunas celtnes nedrīkst uzsākt. Tas attiecas pirmkārt uz Nacionālo bibliotēku, kur Demakovas azotē jau notikušas dažādas nebūšanas. Nestrīdos par to, ka bibliotēka ir vajadzīga, bet pilnīgi noteikti pasaules dārgākajam tiltam nav jāpievienojas pasaules dārgākajai bibliotēkai. Raksturīgi mūsu valstī bijis politikāņiem Valsts kontroli vienkārši ignorēt. Pietiek!

***

Bet ir mūsu pasaulē arī tādi ļaudis, kuri ignorē ne tikai Valsts kontroli un likumu, bet arī dzīves reālijas. Lūk, Romas katoļu pāvests šajās dienās viesojas Āfrikā, kur viņam labpaticies afrikāņiem pastāstīt, ka no HIV/AIDS vislabāk var izvairīties, atturoties no seksa. Vēl kādreizējam baznīcas inkvizīcijas vadītājam labpaticies piebilst lūk, ko: "To nevar atrisināt ar prezervatīvu izdalīšanu. Gluži pretēji -- tas palielinātu problēmu."

Tā nu ir vienkārši fantastiska liekulība no cilvēka, kura vadītā baznīca šur tur pasaulē nonākusi bankrota priekšā tāpēc, ka izrādās, ka atturība nav vienmēr aktuāla pat tiem, kuri nēsā melno talāru un balto apkaklīti, turklāt klupiena brīdī gadījies uzkrist tieši bērniem un mazgadīgajiem. Taču ignorēt patiesību, ka prezervatīvi visur pasaulē ir palīdzējuši novērst ne vien HIV/AIDS, bet arī citu seksuāli transmisīvo slimību pārnēsāšanu -- piedodiet, bet tas ir vienkārši idiotiski. Saprotu jau, ka Romas katoļu hierarhija izmisīgi vēlas domāt, ka joprojām dzīva ir doma, ka sekss ir domāts tikai un vienīgi un ekskluzīvi un absolūti un totāli un pilnībā un nepārprotami jauna Romas katoļa radīšanai, bet mīļo stundiņ, vajag taču arī acis atvērt! Un teikšu vairāk -- ar savu uzstājību, ka ļaudis vai nu nodarbojas ar seksu, kura rezultātā rodas bērns, vai arī ar seksu nenodarbojas vispār, Romas katoļu baznīca ir vistiešākā veidā vainīga pie graujošās nabadzības, kāda eksistē pietiekami daudzās vietās, kur tai vēsturiski bijusi teikšana. Pateikt sievetei Bolīvijas kalnos, ka nepietiek ar astoņiem bērniem, kurus viņa nevar pabarot, viņa nedrīkst darīt neko, lai novērstu devītā bērna rašanos ... goda vārds, tas ir grēks pret cilvēci un nekas cits. Un tieši tas pats ir sakāms par apgalvojumu, ka afrikāņi pārkāpj kaut kādus svētos likumus, ja seksa laikā viņi lieto kondomu, jo viņi, lūk, nevēlas radīt vēl vienu bērnu un turklāt arī nevēlas saslimt ar HIV/AIDS, sifilisu, herpesu vai gonoreju. HIV/AIDS epidēmija Āfrikā ir pārāk baisa, lai ļautu šim 82 gadus vecajam cilvēkam nākt un iejaukties attiecīgā risinājuma veidošanā. Visā pasaulē HIV/AIDS speciālisti atzīst, ka prezervatīvi cīņā pret STS ir zelta vērti. Lai Romas baznīca celibātu uzspiež pati savās mājās, un lai tā turpina ik pa brīdim risināt pretīgo situāciju, kāda rodas, kad izrādās, ka pat priesteri nav vienmēr spējīgi to ievērot. Bet, lai tā liek mierā cilvēkus, kuri dzīvo graujošā nabadzībā! Pāvesta viedoklis Āfrikā ir noraidāms un vēl vairāk -- apkarojams.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

M 21.03.2009 19:12
Ko nozīmē, ka nevar uzsākt Latvijas nacionālo bibliotēku, ja būvdarbi jau gandrīz gadu notiek?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > vilies< 21.03.2009 14:51
Cienītais, nav runa par to, vai praida pretiniekiem vai, ja kas, Romas pāvestam nav vārda brīvības vai cilvēka tiesību. Ir i vienam, i otram. Bet praida pretinieku gadījumā viens un vienīgais mērķis ir šīs tiesības citiem aizliegt un tās apspiest, un tas man nav un nebūs pieņemami. Un Romas pāvesta gadījumā viņa viedoklis ir tīri fiziski bīstams ļoti daudziem cilvēkiem Āfrikā un ne tikai, un tāpēc man par to ir lieli iebildumi. "Liberālisms" un "cilvēka tiesību aizstāvēšana" nenozīmē, ka ir jāakceptē un jāapbučo visi viedokļi pēc kārtas. Viedoklis, ka zeme ir 7000 gadus veca, ir nepareizs viedoklis. Viedoklis, ka geji ir fiziski vai garīgi slimi, ir nepareizs viedoklis. Viedoklis, ka vajag tikai visiem pateikt ar seksu nenodarboties un neviens ar to vairs nenodarbosies, ir nepareizs viedoklis. Lai tas pastāv, man nav žēl. Bet tiklīdz tas sāk nopietni kaitēt, man ir un vienmēr būs iebildumi. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vilies < 20.03.2009 18:32
tādus cita viedokļa apkarotājus sauc dažādos vārdos, bet streips tādiem piemeklē ļoti spilgtus epitetus. Īpaši tad, ja iet runa par kādiem, kas iebilst pret mozaīku, jo tie praida pretinieki apkarojot vārda brīvību un cilvēktiesības. Tagad, kad pats tādā lomā nonācis, tad viņš jau sev nav pacenties to pašu liekuļa vai atpalikušā birku piešūt...

Ja jau liberālis un cilvēktiesību aizstāvis, tad tāds esi... jebšu maska beidzot norauta

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> Vīlies 20.03.2009 15:00
Bet no tā, ka viedokli kāds grib apkarot vai noraidīt, neizriet, ka attiecīgajam viedoklim nav tiesību pastāvēt. Viedoklis pastāv -- pāvests to ir paudis. Jēzus neteica "Pirms sāc muldēt, padomā", bet varbūt tavā gadījumā tā vajadzēja pateikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 20.03.2009 00:41
Un veel, tika mineets, ka lielas summas tiek ziedotas HIV/AIDS, atstaajot novaartaa sirds slimibas, vezi ..., vai nevareetu mineet konkreetu rakstu/petijumu sajaa (konkreetus skaitlus)?============
Iegoglēju "The favoritism given AIDS" "un tipa „fair funding” un izleca saite >http://www.fairfoundation.org/update.htm<
Cipari iespaidīgi! Tomē nespēju rast atbildi -Kāpēc rietumnieki bāžas Āfrikai virsū ar prežiem? Vai ta nav svarīgākas lietas? Lobējam ražotājus?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Esmu vīlies!!! 19.03.2009 21:43
Pāvesta viedoklis ... ir noraidāms un vēl vairāk -- apkarojams./K.Streips/
Article 19
Everyone has the right to freedom of opinion and expression... /Universal declaration uf human rights/
Esmu vīlies. Par Streipu biju domās, ka viņš ir cilvēktiesību cīnītājs un spēj stāvēt pāri savas cilts spalvu spodrināšanai. Izrādās, ka tāds pats mazais gariņš kā daudzi Latvijā, kas savējiem uzskatiem tuvos ceļ saulītē, bet pārējos ar fundametntālistu misionāra degsmi apkaro un ierobežo. Žēl! Bet kuram kāja neslīd??? Ne velti Jēzus teica: pirms izvelc skabargu no otra acs, izvelc baļķi no savējās.

Pazemību arī pāvesta apkarotājam derētu pamācīties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 19.03.2009 18:10
> WC19.03.2009 16:23
WC, man tev biki cits jautaajums - kad appreceejies, tu biji nevainiigs (ja neesi preceejies - tads esi joprojaam) un sievu/viiru nekraap?
============
JA "nevainīgs" tradicionālā nozīmē, tad atbilde pozitīva. Arī sieva bija nevainīga. Bet tas jau nav nekas sevišks. VAi ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris to "> WC 19.03.2009 17:16
>>> "WC, man tev biki cits jautaajums - kad appreceejies, tu biji nevainiigs (ja neesi preceejies - tads esi joprojaam) un sievu/viiru nekraap? Pirms aicinaat kaadu uz tikumiibu, buutu jasaak taa kaa pasiem ar sevi :)"
=======

Pirmais jautājums ir dīvains - kāda
Piekrītu Jums, ka ir jāsāk ar sevi... Un tas nozīmē, ka ikvienam var būt cits, neatkarīgs viedoklis par prezervatīviem. Atsaukšanās uz pētījumiem, acīmredzot, nav vienīgais kritērijs, kas var noteikt, kā rīkoties ir morāliski pareizi. Ja jau ticēsim zinātnei, neatkarīgi no veselā saprāta, tad atcerēsimies, ka reiz bija pazīstamas arī tādas "zinātnes" kā eigēnika (zinātne par to, kā uzlabot cilvēku sugu, neļaujot atstāt pēcnācējus "vairoties necienīgiem" indivīdiem) un frenoloģija (cilvēka temperamenta atkarība no galvaskausa formas). Galu galā pastāv tāda lieta kā apziņas brīvība; neviens netiek piespiests piekrist katoļu Baznīcas nostājai visos jautājumos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> WC 19.03.2009 16:23
WC, man tev biki cits jautaajums - kad appreceejies, tu biji nevainiigs (ja neesi preceejies - tads esi joprojaam) un sievu/viiru nekraap?
Pirms aicinaat kaadu uz tikumiibu, buutu jasaak taa kaa pasiem ar sevi :)
Un veel, tika mineets, ka lielas summas tiek ziedotas HIV/AIDS, atstaajot novaartaa sirds slimibas, vezi ..., vai nevareetu mineet konkreetu rakstu/petijumu sajaa (konkreetus skaitlus)?
Un veel, HIV/AIDS nav vieniigaas STS slimiibas, no kuraam paliidz izvairiities prezervatiivu lietosanu, un so pareejas slimiibas ir tikpat plasi izplatiitas arii heterosesuaalju starpaa (lai kaa tas arii nepatiktu) :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 19.03.2009 13:54
BBet ja nopietni, tad Streipa kungs ir vien pateicis "A", Kur "B"?
Sekss tāpat kā nazis ir noderīgs saimniecībā! Ar nazi var i maizi sagriezt, i cilvēkam skādi nodarīt!
Ar seksu līdzīgi! Gan vīriešu , gan sieviešu kārtas prostitūta (liberāli pareizi jābūt "sex workers”) ir cienījam profesija! Arī pie mums Čaka ielā! Nezog, bet pelna iztiku kā nu māk! Kas gan tur slikts ! Cienījami cilvēki! Jo ikviens darbs ir cienījams pie mums! Būtu vien labi ,ja arī kādu nodokli samaksātu! (Tas tā). Morāle - ar netīrām rokām nevar darīt tīrus darbus! Netīrā ūdeni nav iespējams tīri nomazgāties! Aksioma.
Jūs Streipa kungs cītīgi atdalāt seksu no laulības! Arī morāli! No seksa un laulības. Var jau! Baznīca, aicina uz kaut ko citu, proti, seksu iekš laulības institūta! Aicina laulātiem nepārkāpt laulību institūtu. Būt uzticīgiem. Aicina nenodoties izlaidīgai seksuālai dzīvei! Kas gan tur iebilstams? Kā skaidrosiet to, ka neskatoties un nesaprātīgi un nesamērīgi lielām naudas summām, kuras citu starpā, saziedojoši visādi glamūrīgi mūziķi un aktieri, (paldies viņiem par to) , (naudas summas) kas izlietotas HIV/AIDS pētniecībai, reklāmai, ( un līdz ar to šie naudas līdzekļi deformējuši zinātniskos pētījumus, (akurāt -kā īpašumu burbulis Latvijas ekonomiku), atstājot novārtā sirds slimību, diabēta prostatas, tuberkolozes u.tt kaišu pētniecību) Vašingtonā –visbagātākās pasaules ekonomikas galvaspilsētā (!!) 3% (!!!!) iedzīvotāju ir slimi a šo kaiti? Pie tam liela daļa jāuzņemas, Jums tas noteikti nepatiks, (man arī) tiem ,kas piekopj viendzimuma seksu!
Acīmredzot baznīcai un Svētajam tēvam, kas pašlaik tūrē pa Āfriku, būs vien taisnība . prezīši nav panaceja!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 19.03.2009 13:11
"x18.03.2009 13:10
runaajot par HIV/AIDS:"

Aicinājums Kālim - Nebrauc uz Vašingtonu! Tur dabūsi galu! Tur dabūsi galu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt> Andris 18.03.2009 19:27
zināms, pielāgotos. Joprojām daudzi, kuri bija pielāgojušies kontracepcijas brīvajā zonā, cenšas atlāgoties no domas par (legāliem) abortiem kā dzimstības regulēšanas paņēmiena.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Andrim 18.03.2009 16:50
Pirmkārt, Jūs droši vien būsit pamanījis, ka ļaudis ar seksu nenodarbojas tikai laulību ietvaros. Un otrkārt, no kuras vietas Jūs esat pagrābis domu, ka es Jums cenšos uzspiest "kondomu ticības kodeksu"??! Un kas Jūsuprāt sludina to "tīcību," par kādu Jūs te rakstāt? Bloga ieraksts ir par to, ka prezervatīvi palīdz novērst HIV/AIDS un grūtniecību un viss. Tam nav nekāda sakara ar kaut kādu ticību, tas ir absolūts fakts, un to apstiprina visi nopietnie mediķi pēc kārtas. Ja Romas katoļu baznīca izvēlas ignorēt zinātni, tad lai tas ir tai uz galvas. Jauku Jums dienu, Andri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

opolais 18.03.2009 16:03
nu ko ta jūs gribat , lai tur āfrika dzīvotu pēc kultulāru pasauļu principiem?
Tur taču dzimst tā saucamās jaunās dvēseles, kuriem vēl tūkstoš reižu inkarnēties

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 18.03.2009 15:28
Iepriekš atvainojos par krievu parupju sakāmvārdu-""ruk,nog p... mnog.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 18.03.2009 13:51
>>> Tikai viens jautaajums - tu ar seksu nodarbojies tikai tad, kad veelies radiit beernus?
=====
Kādā sakarībā te mana biogrāfija? Es, starp citu, ar seksu reizēm nodarbojos, audzinu divus bērnus, un arī trešo bērnu man principā gribētos. Neuzskatu savu ģimeni par kādu ideālu vai paraugu - un cenšos rakstīt to, ko esmu pats uzzinājis vai sapratis. Man tikai šķiet jocīgi, ja K.Streips sāk mūs mācīt par seksuālās morāles jautājumiem.

Kontracepcija ir civilizācijas izgudrojums, kuru var lietot atbildīgi vai arī bezatbildīgi - bet ir iluzori iedomāties, ka tā kaut ko izmaina pašos pamatos. Kurš no klātešošajiem nopietni tic, ka gadījumā ja prezervatīvi nebūtu izgudroti (vai nebūtu viegli pieejami/nopērkami), tad Latvijā kaut kas notiktu radikāli citādāk? Iespējams, būtu mazliet citāda dzimumu attiecību etiķete - bet vai te rastos demogrāfisks sprādziens? kriminālu abortu epidēmija? Nekā tamlīdzīga - cilvēki pielāgotos un kaut kā dzīvotu tālāk.

Domāju, ka Latvijas vīriešiem ir jāapzinās viena lieta - galavārds jautājumā par to, vai sekss būs vai nebūs, un vai bērni būs vai nebūs, tomēr lielā mērā pieder sievietēm. Sievietes vairumā gadījumu nodrošina to, ka sabiedrība turas kaut kādā līdzsvarā. Savukārt - kāds īsti būs tas līdzsvars, tā ir visu mūsu kopīga problēma un atbildība.

Ir tādi jaunās "ticības sludinātāji", kuri māca, ka bez gumijas prezervatīviem cilvēce īsā laikā tikšot pazudināta - tā ietu bojā no pārapdzīvotības vai nāvīgām slimībām; prezervatīvu ieviešana savukārt esot vislabākais darbs, ko varam darīt attīstības valstu cilvēku miesas un dvēseles glābšanai. Manuprāt, šī ticība ir vismaz tikpat absurda kā jebkura pretēja galējība. Diemžēl, izskatās, ka K.Streips ir nolēmis sludināt savu jauno "kondomu tikumības kodeksu" (KTK).

Domāju, ka ir iespējams veselā saprāta risinājums: Laulība ir svēta lieta, pārkāpt to ir slikti, kontracepcija reizēm ir OK, ja laulātie par to savstarpēji vienojas. Ja kāds to lieto un jūt sirdsapziņas pārmetumus, viņš var nožēlot savus grēkus un saņemt no Dieva piedošanu. Un vispār - prezervatīvu lietošana AIDS epidēmijas smagi skartās zonās, tas nevar būt smags grēks, jo cilvēks neizvēlās grēkot brīvi, viņš to dara dzīvības briesmu dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 18.03.2009 13:10
runaajot par HIV/AIDS:
"Vašingtona, 17.marts, LETA--AFP. ASV galvaspilsētu ir pārņēmusi HIV/AIDS epidēmija, nāvējošajam vīrusam visvairāk skarot afroamerikāņu vīriešus un cilvēkus vecumā no 40 līdz 49 gadiem.
Pagājušā gada beigās ar HIV bija inficējušies 3% Vašingtona iedzīvotāju, kas vecāki par 12 gadiem, teikts pilsētas veselības departamenta ziņojumā.
Galvenais HIV/AIDS pārnešanas veids Vašingtonā ir dzimumsakari vīriešu starpā - šādā veidā notikuši 40% no inficēšanās gadījumiem, un tālāk seko heteroseksuāli kontakti (28%) un narkotiku injicēšana (18%)."
uzmanies, kkkaarli, ka pasham nesanaak netiishaam uzkrist kaadam mazgadiigajam neesaataajam ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> Andris 18.03.2009 12:41
"sieviete Bolīvijā ar astoņiem bērniem" ir metafora un, ja Bolīvijā vidējais rādītājs ir 2,67, tad ir arī tie, kuriem ir lielāks skaits bērnu. Nekašķējies -- katoļu baznīca māca, ka ar kontracepciju nedrīkst nodarboties vispār un nekad. Vai nu cilvēks pārkāpj baznīcas noteikumus, vai arī viņš nedara neko, lai ierobežotu bērnu skaitu. Tas nav sarežģīts reizes rēķins.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> Andris 18.03.2009 11:51
Tikai viens jautaajums - tu ar seksu nodarbojies tikai tad, kad veelies radiit beernus?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arnis 18.03.2009 11:23
Birks"ja atklasies launpratiba,tad...",tikai tad....it ka nevajadzetu sedet ari par nelaunpratigu 27 miljonu skerdesanu.Pirms zagsanas jau izdomajusi piekersanas bridi ko runat.mes kludijamies.skaidrs,ka musu valsti launpratigi nezog,tikai ta netisam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 18.03.2009 10:46
Ir allaž tāds piņķerīgs jautājums - uz kuru cilvēku viedokļiem var paļauties seksuālās morāles un reproduktīvās veselības jautājumos? Vai piemērotākos padomus mums sniegs katoļu garīdznieki? K.Streips? "Papardes zieda" aģitatori? Riskēšu būt vecmodīgs - bet labākie padomdevēji tomēr ir mūsu vecāki un vecvecāki un ārsti. Ārsti - protams, profesionālās kvalifikācijas dēļ; savukārt mūsu vecāki/vecvecāki - tādēļ, ka viņu reproduktīvā darbība izrādījusies veiksmīga, jo citādi mūsu nebūtu pasaulē. Ja nu kādam ir grūti runāt par šīm lietām ar saviem vecākiem, varētu palīdzēt arī draugu un draudzeņu vecāki...

HIV/AIDS (it īpaši jau Āfrikā) ir pietiekami nopietna lieta, lai tur nevilktu iekšā "kultūru kariņus" par kontracepciju utml. Ir vajadzīgi veselajā saprātā balstīti praktiski kompromisi. Ugandā, piemēram, AIDS apkaro ar t.s. "A.B.C. programmu" (tās trīs lozungi ir - "Abstinence", "Being faithful", "Condoms"; t.i. vispirms "Atturība", tad "Būt uzticīgam" un visbeidzot - "Kondomi"): Labākais veids, kā sevi pasargāt no AIDS, protams, ir seksuāla atturība. Tie, kuri nevar būt atturīgi (aicinājums uz laulāto dzīvi), tiem jābūt pilnīgi uzticīgiem savam vīram vai sievai. Savukārt laulātie var lietot arī kondomus, lai atliktu grūtniecības iestāšanos vai sevi vēl vairāk pasargātu. Ja afrikānietes vīrs ir kāds ceļojošs tirgotājs vai šoferis, tad viņai bieži vien nepietiek būt uzticīgai, lai pasargātu sevi no AIDS, jo var inficēties no vīra. Tādēļ ir vajadzīgi kondomi. Ugandā AIDS epidēmiju ir izdevies apturēt - varbūt arī pateicoties šai A.B.C. programmai.

Starp citu, Bolīvijā vienai sievietei dzimst vidēji 2.67 bērni - sk. Centrālās izlūkošanas pārvaldes pasaules gadagrāmatas datus: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/... . Tur NAV tipiskas astoņu bērnu ģimenes - K.Streipa statistika ir novecojusi. Arī tepat Latvijā, vecāki, kuri audzina pat 3 vai 4 bērnus mēdz būt tiktāl dažādu darbu nomocīti, ka naktīs pārguruši aizmieg un sekss viņiem nav ne prātā. Zinu tādas ģimenes; un arī tādas, kur sievas principā nevēlas dzimumattiecības, jo viņas netiktu galā ar vēl citiem bērniem.

Tādēļ prezervatīvi kā dzīves nepieciešamība (ja nerunājam par afrikāņu šoferu sievām) skan diezgan jocīgi. Daba pati visu sakārto - un drīz Latīņamerikā iedzīvotāju skaitliskais pieaugums būs knapi skaitliskajai atražošanai vajadzīgajā līmenī.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips