Par partiju "konsolidēšanos": Smaids/smīns un nemierīga sajūta 19

Labrīt, lasītāji!

Saruna par to, ka nu vajag sanākt kopā visām "latviešu" partijām, lai nākamgad novērstu "kreiso spēku" nākšanu pie varas, liek pasmaidīt un arī justies mazliet nemierīgam. Pasmaidīt par to, ka politikāņi vienalga kurā politikas spārnā ir spējīgi ignorēt skaidri redzamas patiesības, ja vien ir iespēja tikt un palikt pie kloķiem. Justies nemierīgam tāpēc, ka situācija, iespējams, vismaz dažos gadījumos spiedīs viņus tā darīt arī šoreiz.

Iesaki citiem:

Vispirms par tiem "kreisajiem spēkiem." Uššlesakerovsa tandēms Rīgas domē jau ir paguvis izbazūnēt, ka protams, protams, nākamgad tam uzvara ir garantēta arī Latvijā, piedevām jau šoruden tas varētu stāties pie valsts stūres, izgāžoties pašreizējai valdībai. Taču par jaunās pašvaldības popularitāti vēl ir pāragri spriest. Pakāpeniski tuvojas apkures sezona, kura ļoti daudzus rīdziniekus iegrūdīs pavisam nepatīkamā situācijā, un tas pašvaldības vadītāju labo slavu var iedragāt pavisam konkrēti. Vēl tur nav pamanīti ne īpaši darbi, ne īpaši nedarbi. Vēl nav laiks skaitīt cāļus. Piedevām Rīga ir viena lieta, Vidzeme ir cita -- diez vai tur tikpat populāra būs partija, kura uzskata, ka valsts nodevējs ir jāapbalvo ar ērtu krēslu Strasbūrā.

Bet par tā dēvētajām "labējām" partijām. Tās tomēr dalās divās daļās -- tās, kuras ir bijušas pie varas stūres tajā brīdī, kad ir pieņemti valsti graujošie lēmumi, un tās, kuras tur nav bijušas. Pilnīgi piekrītu kādreizējās Dienas redaktores Sarmītes Ēlertes teiktajam, ka nekāda konsolidācija nevar būt konkrēti ar "Tautas" partiju, ar Šlesera biznesa projektu un ar tēvzemiešiem. Piemēram, pēdējie jau skaitās ļoti "tautiski" un "latviski," bet ceru, ka neesmu vienīgais, kurš ir pamanījis, ka TB/LNNK ir gluži šleseriska savā pārliecībā, ka visos iespējamos posteņos ir bīdāmi tikai un vienīgi pašas partijas "savējie." Tiesa, pagaidām vēl nav manīts neviens, kura "kvalifikācija" darbam ir tas, ka papiņš kādreiz bija ministra šoferis, bet šis nepotisms ir tikpat noraidāms TB/LNNK, kā LPP/LC gadījumā.

Piedevām jāpasmīn arī par šodien Dienā lasāmo -- ka par konsolidāciju "skeptiskākās" esot TP un ZZS. Autore Gunta Sloga min dažādus iemeslus -- personīgas ambīcijas, ķīviņi partiju iekšienē, cīņa par ietekmi un finansējumu. Jēdzienā "personīgas ambīcijas" ietilpst arī konkrētas personālijas. Zaļie zemnieki vēl tagad pie katras izdevības apgalvo, ka Puzes ķeizariņš joprojām esot partijas "premjerministra kandidāts." Konsolidēties uz tādas iespējas pamata? Nu, nē. Latvija tomēr nav Itālija, un paldies Dievam, ka tā. Savukārt TP? Ko konsolidācijas procesam tā piedāvātu? Spēju shēmot? Tiešsaiti ar mākoņiem? Atgādinājumu, ka tieši TP bija tā partija, kura bija varas augstienē tad, kad sākās galvu reibinošais kritiens? Saku vēlreiz -- nu, nē.

Līdz Saeimas vēlēšanām vēl ir aptuveni 14 mēneši. Tas ir laiks, kurā var notikt viskautkas. Taču jau tagad skaidrs ir viens: Konsolidēties varas saglabāšanai var tikai tādā gadījumā, ja procesam apakšā nav nebūšanas. Un ir tomēr jācer, ka nākamgad arī sabiedrība zem "trekno gadu" alkatīgās un politkorumpētās politikas novilks treknu, jo treknu svītru. Ja tas nozīmēs atteikties no labiem cilvēkiem, kuri savu ambīciju vārdā ir nolēmuši "konsolidēties" ar ne tiem, tad lai tā būtu. Vienreiz tomēr minētajai politikai ir jāpieliek punkts.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>agd 05.08.2009 15:16
Utopismam ir arī pozitīva nozīme. Piemēram, realizējot utipiskās Marksa idejas padomju savienībā, arī vecais kapitālisms bija spiests konkurēt ar šiem utopistiem, realizējot daudz sociāli taisnīgāku politiku, īpaši Rietumeiropā.

Kritisks skats uz pašreizējo finanšu kapitālismu ir nepieciešams, un šādi utopismi atklāj sistēmas nepareizās vietas. Protams nav jārealizē utopisms, bet tas, ka tiks ierobežots turpmākais finanšu kapitālisms pēc šīs krīzes arī ir viennozīmīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd => Pilsonei 05.08.2009 11:28
Zeitgeist otrā filma ir izteikts sociālutopisms, kas balstīts izteikti kreisā domāšanā ("nauda ir ļaunuma sakne"). Faktiski - kārtējais komunistu atdzimšanas projekts ar vienādu diskursu un paredzamu rezultātu, ja viņiem dotu iespēju to realizēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Skeptiķis -> Pilsonei 04.08.2009 12:33
2007. gada filma sastāv no trim daļām:
1) Jēzus sazvērestība - Kristus ir valdošo izgudrots mīts, kas balstās agrākās reliģijās;
2) Federālās Rezerves sazvērestība - tā ir privāta institūcija, ko kontrolē plutokrāti un tā visu pasauli paverdzina parādos;
3) 11. septembris bija Buša un viņa kliķes organizēts.

Visas trīs daļas balstās a) melos; b) sagrozījumos; c) fantāzijās "lasot starp rindiņām"; d) mušu izpūšanā par ziloņiem (tas ir, sīku detaļu iztēlošanā par nozīmīgām).

2008. gada filma daudz vairāk ietekmējusies no Jūsu pieminētā utopista Fresko vīzijām. Nekā īpaši jauna, atkal tiek atgremotas Federālās Rezerves sazvērestības un fantazēts par utopiju ar sektas pazīmēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars Gasūns>Clash 04.08.2009 09:45
Ja pasaules ekonomika būtu tik vienkārši skaidrojama... :D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 04.08.2009 04:02
Lielākajai daļai politiķu vajag iekonsolidēt ar sūdainu koku,tad varbūt tas murgs,ko dažs neapdomīgi dēvē par LV politiku,beigsies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Kārlis Streips 03.08.2009 16:40
Nevajag baidīties īegūt informāciju pret kuru jau iepriekš esi noskaņots skeptiski. Jebkurā gadījumā tas paplšina priekšstatu par to, ko citi saprot ar Zeitgeistu. Tas tāpat kā daudzi katoļu priesteri pasludina "Davinči kodu" par zaimošanu, paši to nemaz neizlasot. (man viens pazīstam jauns katoļu priesteris gan teica, ka šo grāmatu ir izlasījis, un tām tā ļoti patika, bija par ko pasmieties). Kā saka: "Lasījis neesmu, bet ir viedoklis." Daudz kas Zeitgeistā ir no sazvērestības teorijām, bet ir arī interesanti fakti par to, ka faktiski visa pašreizējā ekonomika balstījās uz to, ka kāds kādam visu laiku aizdot, bet kāds ir parādā (visi dzīvojam uz krīta, nevis no reālās ekonomikas pievienotās vērtības. Bet izskatās ar krīzi šī piramīda nav vairāk izturējusi klucīšu krāmēšanu. Būs interesanti redzēt jaunāko Zeitgeista skaidrojumu, par krīzes rašanos un sekām, jo tagad sanāk, ka pašas lielās korporācijas ir sevi norakušas? piemēram, GM.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pilsone 03.08.2009 16:37
2007. gadā uzņemtā filma runā par ASV ārpolitiku un reliģiju. Tur tiešām ir daudz no konspirāciju teorijām.
2008. gada filma par to, kā mūsdienu ekonomika darbojas, ir veidota pēc tam, kad režisors satika 92 gadus vecu sociālo inženieri (social engineer) vārdā Jaque Fresco, kurš visu mūžu ir strādājis pie idejas par uz resursiem un tehnoloģijām balstītu ekonomiku (resource based economy) aizstājot patreizējo uz ciklisko patēriņu un izaugsmes/recesijas balstīto naudas ekonomiku. Tur vairs nav nekādas konspirācijas teorijas, bet gan uz faktiem balstīta analīze, par kuras pareizību/maldīgumu mēs varam pārliecināties paši no dienas dienā. Filma piedāvā svaigas idejas, kā uzlabot visu pasaules cilvēku dzīvi nevis celt kādas izredzētas grupiņas labklājību.
Tādēļ, Streipa kungs, es cienu jūsu pozīciju, bet varbūt vienreiz redzēt un spriest pašam nevis klausīties citu atstāstos?
Starp citu, abas filmas ir ieguvušas Holivudas Aktīvistu Filmu Festivālā balvu kā Best Feature Activist's Spirit (Movie).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hunta 03.08.2009 16:06
nu nu Kārli nevajag but tik pārliecinatam, bet ja nu tomēr tā BIJA?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > Pilsonei 03.08.2009 15:57
Cirkumcīzija (oi, kas par niku!) jau paguva pateikt to, kas ir sakāms man. Viss, ko esmu lasījis par minēto filmu liecina, ka tā ir augstākās demagoģijas paraugstunda, un tāpēc es to neskatīšos -- nav laika skatīties muļķības. Bet paldies par linku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Andris_2 03.08.2009 15:54
Nezinu precīzi kā tas izpaužas, bet tas tā ir. OK, tur nevēl pa tiešo vadību (lasi "valdi"), bet vēl elektorus (lasi "padomi"), kas tad lemj par to, kas būs vadībā, kādi kandidāti tiek no partijas izvirzīti federālājās un štatu vēlēšanās. Elektori jau iepriekš pauž atbalstu konkrētam kandidātam, attiecīgi, vadoties no apsolītā atbalsta, partijai piederīgie balso par konkrēto elektoru. Šāda buversistēma nodrošina aizsardzību no neprognozējamiem iznākumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

cirkumcīzija 03.08.2009 15:49
Filma''Laika gars""apvaino Bušu dvīņu torņu nogāšanā,tātad tas ir sazvērestības teoriju piekritēju samurgojums.Par Rīgu.Pagaidām Ušakova Šlesera tandēms ļoti piesardzīgi izturas etniskos jautājumos,lai nenokaitinātu latviešu vēlētājus,bet austrumslāvi taisni cenšas izprovocēt šo pašu tandēmu,lai tas ātrāk parādītu savu nostāju tajos pašos etniskajos jautājumos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 03.08.2009 15:19
...tur pat ir pienākums katram deklarēt savu politikso piederību ...
--------------------------
Kas tas vēl par marasmu?! Es, neapšaubāmi, esmu galīgs tumsoņa ASV vēlēšanu procesos un paražās, bet es būtu ārkārtīgi vīlies savās iedomas par turienes demokrātijau, ja izrādītos, ka tur ir ieviests kaut kas tiks idiotisks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Andris_2 03.08.2009 15:07
Šāds risinājums nav nemaz tik apsurds. Vai tad, kad mēs vēlam par partijām Saeimā, tajās neiestājoties, mēs izvairāmies no atbildības. Tieši pretēji, šāda sistēma uzliktu vēl lielāku atbildību, vēl vairāk iesaistītu sabiedrību politiksajos procesos. Streipa kungs varētu paskaidrot kā ir ASV, cik man zināms tur pat ir pienākums katram deklarēt savu politikso piederību - attiecīgi demokrātiem, republikāņiem, vai kādiem citiem politiskajiem spēkiem. Tur notiek reālās vēlēsanas iekš partijas, pirms tiek izvirzīts, piemēram, prezidenta kandidāts no konkrētās partijas (nevis sanākot Puzē vai Mākoņos dažiem vecbiedriem un atbildīgi nolemjot). Ja partijas finansē no budžeta, t.i., no mūsu naudas, tad mums arī būtu jābūt arī tiesībām lemt par to, kādām būtu jābūt partijām, pieškirot finansējumu konkrētai partijai un ievēlot tās valdi. Mēs būtu akcionāri, katram sava akcija. Vai tad akcionāri pēc tam, kad ievēl valdi katru dienu uzņemās atbildību par akciju sabiedrības darbu, vai tomēr deleģē lēmumu pieņemšanu valdei. Katru gadu partija varētu pārliecināties, cik akcionāru tei izdevies piesaistīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 03.08.2009 14:29
...kas deklarē savu finansējumu konkrētai partijai, ir tiesīgi piedalīties partijas vadības vēlēšanās, pašiem neesot partijas biedriem...
--------------------------------
Ak Kungs! Cik gan tālu var aizdomāties visādās perversitātēs, lai tikai izvairītos no atbildības?!
Ja gribi vēlēt partijas vadību, tad stājies partijā, piedalies tās lēmumu izvirzīšanas un pieņemšanas procesā, pakļaujies kolektīvā pieņemtajam lēmuma un partijas disciplīnai, kā arī nes atbildību par partijas darbiem un nedarbiem!

Bet humoram varu piebilst...
Ja tiešam būtu iespēja deklarēt savu finansējumu kādai partijai un tad ietekmēt tās vadības vēlēšanas, tad es noteikti deklarētos kā jēlīšu atbalstītājs un gādātu, lai Repši ar rižo bestiju demonstratīvi un ar pompmu izdzītu no kongresa zāles. Es domāju, ka Latvijā būtu daudzi desmiti tūkstošu, kas rīkotos līdzīgi.
Paredzot uzvarošu argumentu, ka tad jau arī jaunlaicēniem būtu daudz naudas vēlēšanu kampaņai uzreiz atbildēšu - viņiem nav žēl atdot kaut vai visu vēlēšanām paredzēto budžetu, vai pat to dubultot - šī lūzeru apvienība 100 x ir pierādījusi, ka nemāk rīkoties ar naudu ne katrs individuāli, ne jebkādās apvienotās buntītes un arī šoreiz šiem jau nu nekādi palielināts finansējums nenesīs papildus ieguvumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 03.08.2009 13:42
Sistēmai būtu jābūt šādai:

1. Partijas finansē no valsts budžeta.
2. Katrs balstiesīgais var deklarēt, kādai konkrētai partijai viņš pieškir savu finansējuma daļu no valsts budžeta. Atlikusī nedeklarētā daļa sadalās starp patijām proporcionāli iepriekšējās vēlēšanās iegūtajām vēlētāju balsīm.
3. Tie, kas deklarē savu finansējumu konkrētai partijai, ir tiesīgi piedalīties partijas vadības vēlēšanās, pašiem neesot partijas biedriem. Uz vadošiem amatiem partijā protams var kandidēt tikai partijas biedri.
4. Tālāk ierastās Saeimas vēlēšanas, kurās piedalās visi balsstiesīgie.

Ar to arī tiktu iznīcināti šie interešu klubiņi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pekainis 03.08.2009 11:34
nu par apkures sezonu nav ko uztraukties, kaimiņu zēni iedos draugiem Rīgas domē naudiņu, lai tik nenokaitina velētajus, un tad jau paglupā tauta redzēs , ka paskat kā abi kungi mak valdit un savēlēs duetu arī saeimā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 03.08.2009 11:19
Konsolidēsies vai nekonsolidēsies nekas prātīgs nebūs, ja netiks mainīts vēlēšanu likums. Kaut vai ar jaunu Satversmes sapulces organizēšanu.
Ja kāds atcerās - kad tika pieņemts šis vēlēšanu likums (nolikums?), tad pirmais ko "valdošie" nolēma, bija noteikums par to, ka ievēlētos deputātus nevar atsaukt. Visi jaukie "banāni" un pozitīvisma un citas kampaņas nāca pēc tam.
Šī "neatsaukšana" bija pamats gan pri(h)vatizācijai, gan "šēmošanai".
Neesmu jurists, bet vai tik tiešām nav nekādas iespējas efektīgi "pafiltrēt" partiju vēlēšanu sarakstus. Tā plusiņu metode būtībā ir diezgan mazefektīva un prasa tik tiešām "tautas lielas dusmas". Arī piedāvātais mehanisms caur stāšanos partijās diemžēl ne visiem ir pieņamams un diezin vai būs efektīvs, jo katras partijas "vadošie" tomēr noteiks toni. Varbūt zinoši ļaudis var ieteikt kaut ko nopietnāku. -
Bet tā "konsolidēšanās", manuprāt, ir tikai kārtējā vīģes lapa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pilsone 03.08.2009 10:51
Streipa kungs, pirms apmēram nedēļas viens zvanītājs raidījumā Krustpunkti Jums ieteica noskatīties filmu Zeitgeist jeb Laika gars.Es gribēju zināt, vai Jūs jau noskatījāties un kādas ir Jūsu domas par filmas saturu, kurš nelāgi sabalsojas ar patreiz Latvijā notiekošo.Ja Jūs vēl filmu neesat redzējis, es pievienoju linku, no kura (pavisam legāli!)var par velti filmu noskatīties.http://www.zeitgeistmovie.com/
Pavisam ir divas filmas - 2007 un 2008 gadā uzņemtas. Iesaku vispirms noskatīties 2008 gada filmu, jo tā lielā mērā ir iepriekšējās filmas "uzlabots variants".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars Balodis 03.08.2009 10:42
Dziesmas "Internacionāles" teksts krieviski: "Весь мир насилья мы разрушим До основанья, а затем Мы наш мы новый мир построим, Кто был никем тот станет всем!" (Visu varmācības pasauli mēs sagrausim līdz pamatiem, bet pēc tam - mēs mūsu pašu, mēs jauno pasauli uzcelsim, kurš nebija nekas, tas kļūs par visu ko).

Konkrētu cilvēku līmenī attīrīšanās, protams, ļoti noderīga - cilvēkus, kuri vēlētāju ir pamatīgi nokaitinājuši, vajag izbalsot. Tāpat kā tas savulaik tika darīts ar Ingrīdu Ūdri, Aleksandru Kiršteinu vai Jāni Straumi, kurus 9.Saeimā nepārvēlēja. Un kāda partija var reizēm palikt zem barjeras - arī tas var būt veselīgi. Bet ja mēs izmetam mistkastē visu iepriekšējo varas partiju veikumu un sākam atkal no nulles - ar "nesasmērējušamies" politiķiem no policista Agra Sūnas augustā dibināmās partijas, no "Jaunlatvijas", no "Visu Latvijai" (varbūt ir vēl kādi, kuri nav bijuši pie varas?) - tad tas ir Internacionāles lozungs. Visu iznīcināt, lai uzbūvētu kaut ko jaunu. Varbūt K.Streips piedāvā Jauno Laiku - bet arī tā ir pēc būtības varas partija, kuras vienīgais nopelns bija - neatrasties otrajā un trešajā Kalvīša valdībā. Ļoti iespējams, personiskas nesaticības un nepamatotu ambīciju dēļ.

Es tomēr ticu, ka ir iespējama VISU pašreizējo latvisko partiju pārgrupēšanās un evolucionāra pārveidošanās par kaut ko jēdzīgu. Bez "Internacionāles" krievu valodā. Politiķi ir rūpīgi jāuzmana, un uzticēties uz vārda nevienam nevar. Bet viņi ir tādi, kādi nu ir - un mums citu nebūs. Un, protams, labāk, ja partijas spēj konsolidēties, pārgrupēties un izveidot jaunu, vēlētājam pievilcīgu zīmolu.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips