Atslēgvārdi:

Par okupāciju un okupantiem 25

Labdien, lasītāji!

Visiem iesaku kļūt par portāla Pietiek.com lasītājiem. Var piekrist vai nepiekrist secinājumiem, kādi tur tiek veikti par dažādu mūsu valsts politikāņu nedienām ar naudas lietām un patiesību, bet portāla specifika tomēr ir tā, ka tur tiek arī uzrādīti dokumenti par to, kas tiek diskutēts. Portāls liek domāt, piemēram, par to, kāpēc Vienotība ir sarkano kartīti uzrādījusi vienam ministram ar apšaubāmiem finanšu darījumiem Kamparam, bet ne otram ministram ar apšaubāmiem finanšu darījumiem Štokenbergam. Tāpat šodien portālā it kā ir skaidrojums no Zatlera Reformu partijas premjerministra kandidāta Edmunda Sprūdža par savu izglītības līmeni. Rakstu "it kā" tāpēc, ka portālam tekstu piespēlēja kāds cits, nevis E. Sprūdžs, un viņš uz jautājumiem par tā autorību vēl nav atbildējis.

Iesaki citiem:

Bet šodien manu uzmanību portālā piesaistīja cits materiāls, proti -- Agneses Margevičas rakstītais teksts par kompromisu, kādu it kā Saskaņas centrs ir gatavs piedāvāt jautājumā par Latvijas okupācijas atzīšanu vai neatzīšanu. Tajā teikts, ka SC viens no līderiem Jānis Urbanovičs ir piedāvājis lūk, kādu domu: "Okupācija bija, okupantu nav." Citiem vārdiem sakot, partija it kā ir gatava atzīt, ka jā, Latvija bija okupēta un, kas ir būtiski, pašreizējā Latvija ir 1918. gadā dibinātās Latvijas pēctece, nevis jauna valsts, kas dibināta 1991. gadā. Taču no otras puses, partija nevēlas, lai no tā izriet, ka vajag piešķirt jēdzienu "okupants" tās elektorātam un, plašākā nozīmē, tiem, kuri Latvijā ieradās laikā pēc 1945. gada.

Piekrītu. It īpaši tie, kuri šajā teritorijā ir dzimuši laikā pēc 1945. gada, nav uzskatāmi par vainīgiem tajā, kas mūsu valstī okupācijas laikā darījās. Protams, viņi bez jebkādas aiztures piedalījās Latvijas rusifikācijā, par to nevar būt divu domu, bet pie situācijas kā tādas viņus vainot ir pagrūti. Ne jau mājsaimniece Bolderājā ir vainīga pie tā, ka robežas slēgtas, ne jau celtnieks guļamrajonos pie tā, ka viss tika noteikts Maskavā, ka preces nepārtraukti bija deficītā, ka uz telefonu bija jāgaida 10, bet uz mašīnu -- 20 gadus, ka pīkstēšana par sistēmas trūkumiem varēja novest pie vizītes Stūra mājā u.tml. Man, un pieņemu arī daudziem, ja ne visiem portāla lasītājiem, ir krievu un citu nelatviešu tautību draugi, kuri ir vai nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet šīs valsts iedzīvotāji ir un paliek vienalga, turklāt pietiekami daudzi no viņiem būtu arī aprakstāmi ar vārdu "patriots."

SC mērķis šajā diskusijā ir pavisam skaidrs -- nokļūt valdībā. Bet tādā gadījumā ir tomēr jāsaka, ka ar minēto kompromisu par jēdzienu "okupantu nav" nepietiek. Joprojām SC pārāk daudz flirtē ar jautājumu par krievu valodas tiesībām mūsu valstī. Nu, nevar vienlaikus programmā atzīt, ka valsts valoda ir tikai viena vienīga, bet tajā pat laikā slavēt tos, kuri vāc parakstus, lai forsētu referendumu par oficiālas valodas piešķiršanu krievu valodai. Cita lieta, ka šādā referendumā nemūžam Latvijas pilsoņi par to nebalsotu, citā starpā tāpēc, ka tas nozīmētu, ka krievu valoda arī kļūst par oficiālu valodu Eiropas Savienībā (tas arī ir galvenais Kremļa mērķis, atbalstot SC, kā arī nepārtraukti iejaucoties valsts iekšējās lietās). Bet tomēr ... ja SC vēlas būt aktīvs dalībnieks demokrātiskās Latvijas pārvaldes procesā, tad skaidri ir jāpasaka, ka partijai ar tādiem cilvēkiem, kā Osipovs, Lindermans un Giļmans, nav nekā kopēja un viņu teikto un darīto partija noraida pavisam un absolūti. Tāpat būtu jāatsakās no domas, ka Saeimā un Eiropas Parlamentā būtu jābūt cilvēkiem, kuri latviešu valodu prot knapi vai vispār ne. Ja jau viena valoda, tad viena valoda arī parlamentā. Vēl tas tomēr nav akceptējami, ka partijai demokrātiskā valstī ir cieša sadarbība ar diktatoru partijām Krievijā un arī Ķīnā. Latvija tomēr ir Eiropas valsts ar visu no tā izrietošo, un labas tirdzniecības attiecības ar minētajām valstīm ir viena lieta, bet pārmērīga politiska sadarbība ar tām -- pavisam kas cits. Kamēr Krievija turpina stiept gumiju pat par abpusēji sarunāto starpvalstu komisijas darbību, Latvijā reģistrētai politiskai partijai ar to nevar būt pārāk daudz kopēja. Protams, Saskaņas centram ir savs elektorāts, bet, ja elektorāts ir opozīcijā visam teiktajam, tad Saskaņas centram Saeimā nevar būt cita loma, kā arī opozīcijā. Un tas, savukārt, ir jāsaprot tiem, kuri ir izkāruši mēli par domu, ka SC varētu arī būt valdībā. Ja tā, tad kādā lomā? Ārlietu ministriju partijai neuzticēt, Finanšu un Ekonomikas ministriju -- ne tik, arī Izglītības ministriju nē, jo valstij tomēr ir pavisam loģiski sagaidīt, ka mācības visās valsts finansētās skolās notiek latviešu valodā. Bail būtu par Satiksmes ministriju, jo joprojām pārāk atvērts ir jautājums par to, vai Latvijai svarīgāks ir Eiropas projekts, kas saucas Rail Baltica, vai projekts ar mērķi ieviest ātrgaitas dzelzceļa līniju starp Rīgu un Maskavu (pati par sevi tā nebūtu slikta lieta, bet ne jau uz Rail Baltica rēķina). Vienu vārdu sakot, SC ir jālabojas ne jau tikai okupācijas atzīšanas jomā. Tas pats par sevi nav maznozīmīgs solis, cita starpā varbūt arī Nils Ušakovs beidzot varēs dabūt vārdu "okupācija" pāri lūpām. Bet ar to nepietiek. Latvija vienmēr ir bijusi un arī tagad ir "multikulturāla" valsts. Taču arī multikulturālās valstīs var būt vienoti mērķi, un tie, kuri no tiem vēlas atteikties, ir ierindojami opozīcijas rindās.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis - jumors 02.09.2011 10:55
Ne vienmēr prasība pēc nacionālas valsts ir "spalvu spodrināšana", bet tajos skaļākajos pieprasījumos gan. Nacionāla valsts izaug no tā, vai mēs savam bērniņam pirms miedziņa noskaitām tautasdziesmu, nolasām pasaciņu, vēlāk pastāstām, kas ir Latvijas valsts, kā tā radusies un veidojusies. Tāds bērns izaugs par nacionālistu šī varda labākajā nozīmē, un viņam nekad nebūs jābaidās, ka pastāv tāds ansamblis "Ivuška" un pat ne no tā, ka kāds blakus kāds rupji lamājas krievu sulīgajiem lamuvārdiem (un braši tos lieto arī latvieši). Izaudzinot šādu bernu, mēs izdarīsi daudz vairāk ka tie "nacionālistiņi", kas braši sit dūri pie krūtīm un brēc - "Okupantus ārā, runasim tikai latviski, atgūsim Abreni utt".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


83 02.09.2011 10:48
Nacionālās valsts idejai nav ne vainas - tajās zemēs, kur minoritāšu īpatsvars un ieguldījums vēsturē/kultūrā ir nenozīmīgs. Uz Latviju tas diez vai attiecas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 02.09.2011 10:12
Jā, un no manas puses vēl tā- ne vienmēr prasība pēc nacionālas valsts ir "savu spalvu spodrināšana" . Un kamēr mēs paši savu zemīti gribēsim atzīt par "multikulturālu" progresa labad(hm), būs tādi, kuriem par pretējo variantu būs jākliedz skaļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 01.09.2011 17:45
ja kādam ir okupantistiska domāšana, tad viņs ir okupants ! ja kāds vēl šobaltdien uzstāda pretenzijas latviešiem un valodai(divvalodība), viņš ir okupants !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

... 01.09.2011 14:05
to anglosaxis
Grūti nepiekrist.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis 01.09.2011 13:26
Man reizēm šķiet, ka gaudz bīstamāki par latviešu valodu nemīlošiem krievvalodīgajiem ir mūsu pašu pseidonacionālistiskie bāleliņi. Referendums par latviešu (tikai) valodas apmēcību skolās? Savu spalvu spodrināšanas nolūkā (ak, kādi mēs patrioti!)tiek sacelta "ņurga". Lindermans (starp citu, gudrs cilvēks) to tikai gaidīja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Mahris 01.09.2011 13:14
Mana māšele, savukārt, ir viena no daudzajiem jauniešiem, kas augstāko izglītību iegūst angliski. Viņa- Konkordijas universitātē. Un pareizi darīja. Pirms tam es uzskatīju, ka ekonomists ir sinonīms vārdam stulbenis, taču izrādās, ka ja mācās (nevis atsēž) trīs gadus kārtīgā universitātē....Tikai latviešu valodai viņa ir zudusi, jo, pat ja atgriezīsies, nesāks mācīties vēlreiz, lai apgūtu terminoloģiju (cik nu tā pie mums vispār ir izstrādāta)....Bet ceru, ka neatgriezīsies, jo ko viņai te darīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Mahris 01.09.2011 13:06
Mani senču abi Jelgavā mācījās latviešu valodā un abi kļuva par inženieriem....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 01.09.2011 13:05
Un tā valoda Saeimā: sūdu mušas vienmēr un visur pamanīsies ielīst, tikai vai tad Giļmans ar Osipovu, vai, piemēram, Dolgopolovs ar Kabanovu traucēja jau sen noskaidrot, kas EDSO nepatika deputātu eksaminēšanā, un izstrādāt likumus un noteikumus, kas ļautu reāli ieviest jau sen noteikto, ka Saeimas deputātam latviešu valoda visvisaugstākajā pakāpē. Taču nē,kad pēc tiesāšanās nācās izstrādāt procedūru pašvaldību deputātiem, tad par Saeimu "aizmirsa", uzradās Kravcovs, vienalga "aizmirsa". Aizmirsa visi, ieskaitot Hitlera mazbērnus, kas pa labi un pa kreisi stāsta, kā valodu sargā....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 01.09.2011 13:01
Kaut vai ķeksīšpartija, kas sludināja, ka būs tik tik skaisti, nekādā gadījumā tādi, kā oranžie, bet, kad tika pie siles, tad sākot jau ar kristālskaidro premjeru un viņa "sievas" parādiem, kredītu nemaksāšanu bankai, kuras valdē atrodas....Un melnais Antiņš Zatlers- protams, tā s lidmašīnas biļetes, virtuves iekārtas utt., tas viss bija, tāpat kā savlaik aploksnes, bet daudziem pietiek ar to, ka, lūk, atlaida Saeimu, tas nekas, ka tāpēc, lai ieriebtu par nepārvēlēšanu (citādi būtu atlaidis ātrāk) un štrunts par to, ka pats sašmucējies.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 01.09.2011 12:57
Ne par to, Kārli, uztraucieties. Galvenā problēma ir tā, kāpēc cilvēki balso. Piemēram, par SC pašvaldību vēlēšnās: aptaujāju daudzus latviešus, un viņi teica, ka lai jau pie siles tiek citi, jo gan jau arī piekāsīs un ap....sīs, bet vismaz tie, kas to jau ir paspējuši izdarīt, nevarēs turpināt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 01.09.2011 12:48
Arhitektūra, vēsture un filozofija klātienē, daudzas specialitātes Mākslas akadēmijā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

83 01.09.2011 08:30
Latvija tika dibināta kā latviešu nacionālā valsts...
___________________
Jocīgi, Satversmē nav tādu vārdu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mahris > AK 01.09.2011 05:46
"Vai viņš noliedz to, ka daudzās specialitātēs LPSR izglītību varēja iegut tikai latviešu valodā?"
Hm. Bija, protams, tādas specialitātes. Piemēram, latviešu valodas skolotāja specialitāte.
Bet ja runājam par specialitātēm, kas krievus reāli interesē - cik no solītajām "daudzajām" varat nosaukt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntis Erinai 01.09.2011 03:54
nu grib jau vinsh tur buut,Maskava prasa,bet domaaju buus gruuti.ja Latvija beidzot sapratiis ka taas lielaakais posts ir zaliee zemnieki(lasi Lembergs),tad sasaknas centram nespiid nekas.maskavieshi tikai ar Lembergu var putinaat sho valsti.es ceru ,ka viniem nespiid vairaak par 36_38 vietaam parlamentaa.interesanta chuja Tev,bet domaaju nepareiza

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Guntis Erinai 01.09.2011 03:51
nu grib jau vinsh tur buut,Maskava prasa,bet domaaju buus gruuti.ja Latvija beidzot sapratiis ka taas lielaakais posts ir zaliee zemnieki(lasi Lembergs),tad sasaknas centram nespiid nekas.maskavieshi tikai ar Lembergu var putinaat sho valsti.es ceru ,ka viniem nespiid vairaak par 36_38 vietaam parlamentaa.interesanta chuja Tev,bet domaaju nepareiza

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meža Eriņa 01.09.2011 00:35
pēc šodienas intervijas radio ar Urbanoviču nonācu pie secinājuma, ka šogad Latgalē padevušie tupeņi , Janka pats audzējis, un vēl ar septīto prātu sajutu, ka Janka tā īsti valdībā nemaz negrib būt.
Sievieša čuja, kas lasa slēptas domas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 31.08.2011 23:58
Protams, viņi bez jebkādas aiztures piedalījās Latvijas rusifikācijā, par to nevar būt divu domu
---
Vai Streips nezina, ka visi LKP 1. sekretari, LPSR TKP/MP priekšsēdētāji, LPSR APP priekšsēdētāji bija latvieši? Vai viņš noliedz to, ka daudzās specialitātēs LPSR izglītību varēja iegut tikai latviešu valodā? Bija netaisnības arī pret latviešiem, bet runāt par "rusifikāciju" ir vienkāršošana.

Joprojām SC pārāk daudz flirtē ar jautājumu par krievu valodas tiesībām mūsu valstī
---
Izskatās, ka Streipa izpratnē Latvijas ir "mūsu valsts" tikai tiem, kam dzimtā ir latviešu valoda.

nemūžam Latvijas pilsoņi par to nebalsotu, citā starpā tāpēc, ka tas nozīmētu, ka krievu valoda arī kļūst par oficiālu valodu Eiropas Savienībā
-----
Kāds naids pret krieviem ir redzams šajā motivācijā! Kā tik viņu valoda neiegūtu ES to pašu statusu, kā latviešu vai igauņu valoda (kas ES ir mazāk izplatītas).

valstij tomēr ir pavisam loģiski sagaidīt, ka mācības visās valsts finansētās skolās notiek latviešu valodā
-----
Valsts finansējums ir ne tikai latviešu, bet visu nodokļu maksātāju nauda. Ja sievietes ir vairākumā, vai Streipam šķiet loģiski sagaidīt, ka andrologu pakalpojumus valsts nesniedz - tikai ginekologu?

arī multikulturālās valstīs var būt vienoti mērķi, un tie, kuri no tiem vēlas atteikties, ir ierindojami opozīcijas rindās
---
Streips piekrīt multikulturālismam, kad tas nenozīmē, ka var iebilst pret Streipa viedokli un netikt pasludinātam par valsts ienaidnieku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alex 31.08.2011 21:51
Latvijas rūpniecība apmēram 70-75% ražoja armijas vajadzībām. Rīgā atradās Baltijas Kara apgabala štābs utt. Pēc okupantu aiziešanas (vai tiešām aizgāja visi?) palika kas? Kolonisti

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Zane Strautiņa > Kārlim Streipam 31.08.2011 19:44
Tad jau pēc jūsu loģikas sanāk, ka pilnīgi visas pausaules valstis ir multikulturālas valstis, jo visās pasaules valstīs dzīvo dažādas tautas. Nav neviena valsts uz pasaules, kurā dzīvotu 100% tikai vienas tautības pārstāvji. Ja tā, tad nav vairs jēgas no neatkarīgām nacionālām valstīm, jo visi ar visiem ir sajaukušies, visur valda vienādais multikulturālisms un līdz ar to varam droši veidot jaunu superlielvalsti, kura sastāv no visas zemeslodes. Un skaidrs ka šajā superlielvalstī latvieši kā tauta ātri vien pazustu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips 31.08.2011 19:30
Zane, kopš bija latvieši, šajā teritorijā ir dzīvojuši vācieši, zviedri, krievi, ebreji, Romu tautības ļaudis u.c, katrs ar savu dzīvi un savu kultūru. No tā izriet, ka te ir multikulturāla valsts, patīk tas Jums vai ne. Jā, šī ir arī nacionāla valsts, bet latvieši te veido vairākumu, nevis visu kopienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Atis Zvanulis 31.08.2011 18:36
Pa ja noliktu malā etniskos un vēsturiskos jautājumus,tad SC kreisi centriskā programma un un četru latvisko partiju labējums neiet kopā,tāda koalīcija būs paralizēta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Zane Strautiņa 31.08.2011 18:17
Latvija tika dibināta kā latviešu nacionālā valsts, nevis kā multikulturāla teritorija ar nosaukumu Latvija. No kurienes autors ir ņemis tēzi par Latviju kā multikulturālu valsti? No "Saskaņas centra"? Vai varbūt autors uzskata, ja valstī nav tieši 100% pamattautas, tad tā automātiski ir multikulturāla valsts? Tad jau Eiropā nav nevienas nacionālas valstis. Bet tā nu gan nav taisnība. Protams jebkurā nacionālā valstī, tai skaitā arī Latvijā, dzīvo arī cittautieši. Bet tas nav arguments par labu multikulturālismam. Multikulturālas ir imigrantu valstis - ASV, Kanāda, Austrālija vai vēsturiski izveidojušās teritorijas kurās ir vairākas pamattautas, kā tas ir piemēram Šveicē. Latvija ir nacionāla valsts, tā pat kā Vācija, Francija, Dānija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Juris Ozols 31.08.2011 18:03
Streipa kungs, nav svarīgi (precīzāk mazsvarīgi) kad un kādā veidā Latvijā ieradās tagadējie Latvijas pilsoņi. Būtiski ir kāda ir viņu attieksme pret Latviju kā valsti, pret latviešu valodu un kultūru. Kā lai nosauc cilvēkus kuri ienīst šo valsti, kuri demonstratīvi nevēlas runāt valsts valodā, kuri parakstās par to, lai krievu valoda būtu otrā valsts valoda, kuri svin Latvijas okupāciju 9.maijā un 13.oktobrī? Tie ir okupanti! Var jau vēl viņu saukt arī par 5.kolonu. Bet no tā jau nekas nemainās. Nu kā lai vēl savādāk nosauc cilvēkus, kuri atbalsta "īsto" okupantu izdarības Latvijā? Streipa kungs miniet savu alternatīvu, kā lai šo cilvēku kopumu sauc, nevis tikai kritizējat tos cilvēkus, kuri lietas sauc savos īstajos vārdos un nemēģina izlikties, ka nekā tāda jau nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Oļegs 31.08.2011 17:51
No tā paša raksta pietiek.lv ir noprotams, ka ZRP jau ir izlēmuši veidot ciešas attiecības ar "Saskaņas centru". Tā kā viss jau ir izlemts un nav svarīgi ko domā Streips. Nākamajā valdībā būs "Saskaņas centrs" kopā ar Zatlera bandu un varbūt dažiem Vienotības deputātiem.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips