Atslēgvārdi:

Par nāves sodu 8

Labdien, lasītāji!

Šodien britu žurnālā "The Economist" izlasīju kaut ko interesantu, proti -- 2009. gads bija pirmais gads visā Eiropas vēsturē, kad nevienam cilvēkam netika izpildīts nāves sods. Kā zināms, Eiropas savienības dalībvalstīs nāves sods nav atļauts, arī Latvija no tā ir atteikusies. Taču tas nozīmē, ka nāves sods pērn netika izpildīts arī tajās Eiropas valstīs, kuras nav ES dalībvalstis.

Iesaki citiem:

Ja godīgi, man par nāves sodu vienmēr ir bijušas dalītas jūtas. Reizēm ir cilvēki, kuru noziegumi ir tik ārprātīgi un šaušalīgi, ka neliekas nedz pareizi, nedz godīgi, viņus uz visu atlikušo mūžu turēt cietumā un likt nodokļu maksātājiem finansēt viņu dzīvi. Taču galu galā esmu zvērināts nāves soda pretinieks viena vienīga iemesla dēļ. Manā dzimtajā Ilinoisas štatā 1999. un 2000. gadā tika veikts pētījums, kurā atklājās, ka 13 cilvēku, kuriem bija piespriests nāves sods, patiesībā par attiecīgo noziegumu nebija vainīgi. Lielākoties tas bija iespējams pateicoties DNS izmeklēšanai, kura tikai tad kļuva iespējama. 2003. gadā štata gubernators atcēla visus piespriestos nāves sodus, tā vietā cilvēkiem nosakot mūža ieslodzījumu tajos gadījumos, kad vaina tomēr bija pierādīta. Ja nevainīgu cilvēku ilgus gadus tur cietumā, viņu var palaist brīvībā, viņam var atvainoties un maksāt kompensāciju. Ja nevainīgu cilvēku nogalina, nekas no tā vairs nav iespējams.

Mūsdienās nāves sods ir aizliegts vairāk nekā pusē pasaules valstu. Venecuēlā tas tika aizliegts jau 1863., San Marino -- 1865., bet Kostarikā -- 1877 gadā. 1977. gadā Apvienoto nāciju organizācijas Ģenerālasambleja apstiprināja rezolūciju, aicinot visas dalībvalstis samazināt to noziegumu skaitu, par kuriem piespriežams nāves sods, ar domu, pakāpeniski no tā atteikties pavisam. Mūsdienās lielākais skaits izpildīto nāves sodu ir trijās totalitārās valstīs (Ķīna, Irāna, Saūda Arābija) un, tai tomēr par lielu kaunu, Amerikas Savienotajās Valstīs, kur Augstākā tiesa 1972. gadā aizliedza, bet 1976. gadā atkal atļāva nāves soda izpildīšanu. Tas ir jautājums katram štatam individuāli. 13 štatos (no 50) nāves sods ir aizliegts, vēl piecos tas netiek izpildīts arī tad, ja tas ir piespriests. Laikā kopš 1976. gada vislielākais skaits izpildīto nāves sodu bijis Teksasas štatā. Arī tur nepārprotami ir zināms, ka dažos gadījumos nogalināts tika nevainīgs cilvēks. Tam ir jābūt galvenajam argumentam.

Nāves sodam -- nē. It īpaši šodien, kad pieminam vienu cilvēku, kurš tika krustā sists par spīti tam, ka viņš bija pilnīgi nevainīgs.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 03.04.2010 22:10
civilizētai sabiedrībai būtu jāspēj sevi organizēt tā ,lai sodāmo būtu pēc iespējas mazāk...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis > Luterānim 02.04.2010 22:57
Ja nu Somijā vai Norvēģijā ir niecīgs skaits smagu vardarbīgu noziegumu - un ja viņi uzskata, ka ir labāk atstāt dzīvus lieciniekus (un neradīt ne vismazāko risku, ka notiesās kādu nepareizi), tad tās ir šo sabiedrību suverēnas tiesības. Kas mēs tādi esam, lai mācītu somus kā pareizi dzīvot? No otras puses, Japānā ir ne mazāk progresīva sabiedrība - bet 2009.gadā tur tika izpildīti vismaz 7 nāvessodi. Pārsvarā par atkārtotām slepkavībām: http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_punishment_in_Japan#Exe... . Vienu reizi var cilvēkam visādi gadīties - sabiedrībai nevajag zaudēt cerību cilvēku pāraudzināt. Bet, ja viņš ir nogalinājis vairākus cilvēkus savstarpēji nesaistītās epizodēs, ja ir kādu nogalinājis savā pārbaudes laikā, utml. - tad varam būt diezgan pārliecināti, ka ir darīšana ar recidīvistu. Un kļūdas varbūtība pareizi izmeklētos kriminālprocesos ir ļoti maza.

Ņemot vērā to, ka Japānā ir kādas 50 reizes vairāk iedzīvotāju, tas nozīmētu, ka Latvijā būtu pamats izpildīt vienu nāvessodu vidēji 5-10 gados. Es nesaredzu neko tik ļoti briesmīgu. Varam pat kooperēties ar kaimiņvalstīm, lai būtu viens "death row" cietums un cilvēki, kuri prot šaut un kārt. Protams, vispirms vajadzētu ES birokrātus pārliecināt, ka to ir jāatļauj. Domāju, ka dzīve viņus var piespiest - ja Eiropā notiks kaut kas līdzīgs 11.septembra uzbrukumiem, tad politiķiem būs jāpieņem krasi mēri; nekādi cilvēktiesību smalkumi nevienu vairs neinteresēs. Dzīve pati parāda sabiedrībai tās maldus.

Mani pārsteidz pseidoliberāļi, kuri savus īpatnējos aizspriedumus (teiksim, pret nāvessodiem) uztver nevis kā kaut ko jocīgu, bet gan itin visiem obligātu. Līdzīgi kā savulaik komunisti uzskata sevi par cilvēces "progresa avangardu". ASV, Ķīna, Japāna ir daudzējādā ziņā progresīvākas nācijas. Ķīna un Japāna varbūt nav dominējoši kristīgas zemes, bet viņu valstu vadītājus mazāk ir saēdis lepnības grēks - viņi joprojām ir gatavi mācīties no eiropiešiem un amerikāņiem to, ko ir vērts mācīties. Lepnība ir daudz lielāka problēma nekā nāvessods pats par sevi.

Kamēr cilvēki ir pazemīgi un necenšas uzskatīt, ka viņi ir visos jautājumos gudrāki nekā citas civilizācijas (un nekā agrākās paaudzes daudzus gadsimtus pirms viņiem), tikmēr nekas briesmīgs ar viņiem nenotiks. Dievs ir taisnīgs un žēlsirdīgs.

Lai priecīgs visiem Lieldienu laiks!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Luterānis 02.04.2010 22:31
Nāvessodda atcelšana; homoseksualitātes popularizēšana, tās neuzskatīšana par grēku; vēl nedzimušu bērnu slepkavības ir vienas no lietām kas pūdē sabiedrību.

Bībele mums rāda, ka var būt tādi noziegumi pret kuriem sabiedrībai sevi būtu jāaizstāv ari ar nāves soda palīdzību. Valsti un sabiedrību neuztur kārtībā ar Evaņģēlija, bet ar zobena palīdzību Un varbūt nemaz nebija tik muļķīgs tas seno cilvēku kritērijs, (protams, ne vienīgais), pēc kura dažās civilizācijās izvēlējās valdnieku-viņam bija jāvar piespriest un izpildīt nāves sodu, - citādi viņš nemaz nevarēja kļūt par valdnieku.

Mēs nevaram īpaši sevi mierināt ar domu, ka mūsdienu cilvēks ir citādāks - labāks, kulturālāks, civilizētāks, attīstītāks nekā senais. Šis gadsimts vien to skaidri parāda: nepārtrauktie asiņainie kari, briesmīgā nežēlība, visu morālo vērtību straujā devalvācija, nedzimušo bērnu slepkavības. Uz visa šī fona nāves soda atcelšana ir visai likumsakarīgs gļēvums, - sabiedrība vairs negrib un nevar sevi aizstāvēt, tā legalizē grēku, tā kapitulē kriminalitātes priekšā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 02.04.2010 16:58
>>> Viņam nav savu māju un viņš savus sertifikātus bija spiests atdot par to, ko nevēlējās un par cenu, kas nebija adekvāta.
=======
Citiem nezkāpēc izdevās privatizēt dzīvokļus Ventspilī - ja pietrūka sertifikātu, tos varēja par brīva tirgus cenu piepirkt klāt. Tiesa, ka Ventspilī dzīvokļu masveidīga privatizācija sākās vēlāk nekā citur Latvijā. Toties Ventspilī ir labāk atrisināts daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanas jautājums - viņi mācījās no (pārsvarā negatīvas) pieredzes, kas bija Rīgā.

Rīgā un citur ir daudzi tādi nami, kur īrniekiem ir neiespējami iestāstīt, ka mājas jumtam jābūt salabotam un pagrabam jābūt ugunsdrošam. Attieksme ir apmēram tāda - ja man ziemā gluži uz galvas netek, tad man vienalga, kas notiek ar augšējo stāvu kaimiņiem. (Ar to es negribu pateikt, ka man 100% patiktu Lembergs vai partija "L&V". Bet viņus ir taisnīgāk kritizēt par to, ko viņi izdarījuši sliktāk, nevis to, ko viņi izdarījuši apmēram tāpat vai arī labāk, salīdzinot ar tām pilsētām, kur saimnieko oranžisti, sociķi, tēvzemieši vai šlesakovieši.)

Par to, ka "balto apkaklīšu noziegumi" ir tikpat nopietni kā vardarbīgie noziegumi - protams, šaubu nav. Par to ir Ļeva Tolstoja stāstiņš "Viltotais kupons" - http://www.kulichki.com/inkwell/text/hudlit/classic/tolstoj/... . Par to kā divu ģimnāzistu nedarbs, ierakstot naudas pārskaitījuma čekā lieku ciparu, rada veselu noziegumu un sliktu lietu lavīnu.

Tiesa, šādiem noziegumiem ir zemāks recidīvisma līmenis. Teiksim, piramīdas shēmas izveidotājs Bernards Madofs vairs nevienam daudzos miljardus neizkrāps. Slepkavas, kuri spēj aci nepamirkšķinot kādu nogalināt - diemžēl ir zaudēti uz mūžu. Man nav nekas iebilstams, ja viņus soda ar nāvi. Es gan no tā netaisītu kaut kādus politiskus "principus" - ja nesoda ar nāvi un nodrošina kārtību kaut kā citādi, tad arī ir labi.

Eiropas Savienība nostājas smieklīgā situācijā - Eiropas dalībvalstīm ir mazāka teikšana par to kādus soda veidus izvēlēties nekā atsevišķiem ASV štatiem. Nu bet nekas - ja būs vairāk liekulības, tas arī ir OK.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


juris 02.04.2010 15:22
Par to vienu cilvēku, kas nevainīgs - ko viņam piesēja?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 02.04.2010 14:32
Negribas piekrist tai noziegumu vērtēšanas skalai, kura ir izplatīta mūsdienās. Parasti tiek uzskatīts, ka slepkavība vai smagi miesas bojājumi ir vissmagākiez noziegumi, bet piem., 'balto apkaklīšu' noziegumi nekad neesot tik smagi, lai piespriestu par tiem nāvessodu. Tā ir nepareiza nostāja un tā ir ļoti izdevīga tiem, kas pārtiek no kapitāla un krpāpniecības un nevis sava darba.

Balto apkaklīšu noziegumiem ir viestiešākās sekas uz sabiedrību un vai kāds ir izskaitļojis, cik daudz pašnāvības un izpostītas dzīves tie ir radījuši? Piemērus var saukt arī no Latvijas, bet viens no smagākajiem laikam ir Lemberga aizliegums privatizēt Venstpils dzīvokļus, kas pēc daudziem gadiem, kad privatizācijas iespējas jau bija beigušās, tika atzīts par nelikumīgu. Darba cilvēkam dzīvoklis parasti ir vislielākais īpašums, ka tam pieder un ja tam ir nācies savus sertifikātus vienkārsi pārdot vai atdot par akcijām, bez iespējas, privatizēt savu dzīvokli, tad viņš ir aplaupīts divkārt. Viņam nav savu māju un viņš savus sertifikātus bija spiests atdot par to, ko nevēlējās un par cenu, kas nebija adekvāta. Viss šis nosodījums ir attiecināms arī uz pārējiem 'baltajiem noziegumiem'.

Un vērtējot noziegumu skalu, ir jāņem vērā, ka 'balto apkaklīšu' noziegumus parasti ir daudz grūtāk atklāt un pierādīt un tos ir izdarījuši pārtikuši cilvēki. Bet slepkavības un līdzīgus noziegumus parasti veic cilvēki, kuriem tā ir gandrīz vai vienīgā iespēja, kā atdarīt atpkaļ sabiedrībai bērnības un jaunības gados piedzīvotās netaisnības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ārietis 02.04.2010 14:20
Nepiekrītu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 02.04.2010 14:19
Nākotnē būs jauni sodu veidi,kas dos taustāmāku labumu sabiedrībai.Smadzeņu darbības korekcija,vai arī izsūtīšana kosmosā apgūt jaunas pasaules cilvēku vajadzībām.Ir taču filmās rādītas īpašas cietuma planētas.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips