Par naftu un tūrismu - pārdomas ceturtdienā 15

Labrīt, lasītāji!

Pirmais jautājums, par kuru šorīt vēlos dalīties pārdomās ar lasītājiem, saistās ar naftas uzņēmumu BP un visiem zināmo katastrofu, kādu tas radījis Meksikas jūras līcī. Sociālajā portālā Facebook mans brālēns Roberts vakar ielika lūk, kādu fotogrāfiju no kādas BP degvielas uzpildes stacijas Amerikā:

Iesaki citiem:


Tiem, kuri angļu valodu nav apguvuši, varu pateikt, ka uz izkārtnes ir rakstīts aptuveni tā: "Neaizejiet no pumpja tā lietošanas laikā. Pats būsit atbildīgs par jebkuru noplūdi." Tur nu papildu komentārs, šķiet, nav vajadzīgs.

Kas attiecas uz tūrismu, vakar visu pēcpusdienu pavadīju uzņēmuma Lauku ceļotājs organizētā konferencē par inovācijām lauku tūrismā. Tie, kas mani pazīst, zina, ka man par laukiem ir sakāma tikai viena laba lieta: No tiem ir iespējams atgriezties pilsētā. Taču konferences laikā (es tur biju kā sinhronais tulkotājs) tika prezentēta visāda interesanta informācija par to, ko cilvēki laukos dara. Piemēram, ir cilvēks, kurš audzē kamanu suņus un ļaudīm piedāvā iespēju pabraukāt kamanās ne vien ziemā, bet arī vasarā. Citur Latvijā ir izveidots vai atjaunots kārtīgs padomju laiku bunkurs, reklāmā tiek piedāvātas pavisam unikālas "viesības bunkurā." Šajās dienās pavisam plaša programma notiek Slīteres pusē, tur nacionālajā parkā parīt būs apmeklētāju diena, un trīs gadu garumā ar Eiropas Savienības finansējuma palīdzību parkā un tā apkārtnē tiek attīstīta tūrisma infrastruktūra. Izveidoti un dabā marķēti maršruti gājējiem, riteņbraucējiem, auto vadītājiem. Cienot apstākli, ka tieši parka teritorija ir tā, kur visvairāk ir saglabājušās lībiešu tradīcijas, ir sagatavota latviešu-lībiešu vārdnīca, drīz tā būs angļu-latviešu-lībiešu vārdnīca (to zinu, jo patlaban man viens no tulkošanas darbiem ir attiecīgais ceļvedis). Noteikti 12 Slīteres "dārgumi," kuri katram jāredz, piedevām tie izkārtoti tā, lai cilvēks vienā vien dienā visu nevarētu aplūkot. Tas nozīmē turpat palikt pa nakti. Tas nozīmē izdot naudu. Tas nozīmē apēst kādu sklandu rausi. Tas nozīmē ņemt talkā gidu speciālistu, lai agri no rīta ieraudzītu lapsu vai alni. Tas nozīmē, ka tūrisms var arī kaut ko nopelnīt.

Manuprāt, Lauku ceļotājs ir viena fantastiska organizācija. Tās aprakstītās naktsmītnes laukos šķiet tik vilinošas, ka gandrīz vai gribas sakravāt mantas somā un doties uz laukiem. Nu, gandrīz. Vispār lauku vai alternatīvais tūrisms acīmredzot Eiropā sit augstu vilni. Šķiet, tas bija austrietis, kurš stāstīja par fermu, kas visvairāk pie sevis aicina ģimenes ar bērniem. Katram bērnam tiek piešķirta "atbildība" par konkrētu fermas kustoni, viņš palīdz lopiņu pabarot, aprūpēt. Sīkajam tas, protams, ir gana interesanti, piedevām zemnieka ģimene ne bez pamata tāpēc var cerēt, ka nākamajā gadā ģimene atbrauks atkal, lai bērns var aplūkot "savu" dzīvnieku. Savukārt Bulgārijas pārstāvis stāstīja par procesu, kurā, ja pareizi sapratu, cilvēks uz nedēļu vai mēnesi var iznomāt ... govi. Man nepalika skaidrs, ko cilvēki ar šo govi attiecīgajā laika posmā dara, bet tas jau nav galvenais. Dāma no Slovēnijas stāstīja par tūrisma programmu, kurā konkrēti uzsvērta viņas valsts kulinārija un tās brīnumi. Lietuvietis paskaidroja, ka viņa valstī valdība ir finansējusi "amatnieku sētu" izveidošanu, lai apmeklētājiem būtu iespēja redzēt tradicionālos lietuviešu amatus un tā saglabāt tautas mantojumu. Tas viss ir ļoti jauki.

Jauki arī tāpēc, ka domājot par ironiskām DUS izkārtnēm, nomājamām govīm un slovēņu gastronomiju, cilvēkam agrā rīta stundā nav jādomā par visām negācijām, kādas mūsu valstī vārās (piedodiet, ja varat, Andri_2 -- Jums šodien būs jākreņķējas par kaut ko citu). Tajā skaitā arī ne par jaunu iknedēļas seriālu mūsu valstī, kas saucas "Sarmīte Kolāte raksta vēstuli Latvijas Televīzijai." Varbūt pēc vēlēšanām jaunkundze varēs izdot kompendiju.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ainis 13.06.2010 02:43
nevaru saprast cik veel ilgi tas Andra algotnis kjiiveesies. bet protams mulkjis vinjsh nav. Par to naudu Andriitis vareeja gan no liigt kauko daargaaku un kvalitatiivaaku. Runaajot par homofobiju, fuck ppl saaciet atmosties - probleemas nav jaaizlaadee uz citaadaaka veida miilestiibu, patiesiibaa miilestiiba ir miilestiiba. period. runaajot par "taas" puses aizstaavjiem (well protams ka mees esam objektiivi zhurnaalisti), bet nu common!! there is common sense! Andri_2 istaasti cik tev maksaa! Vai tieshaam tu esi galiigi zaudeejis kopeejo sapraatu? Mana teorija: TP tevi iegruuda labaa amataa neskatoties uz tavu kompetenci. Tas ir labi TEV, bet ne tautai kopumaa. Viens cilveeks var ziedot tautu, sava pasha labklaajiibaas deelj. Taa ir materiaalaa dilemma, kuru var paarprast. Kaarli ja Tu lasi - normaalie cilveeki ir par Tevi. Tu esi pelniijis lielo burtu ieksh Tu. Paldies! Visu labu! Tie kas balsos par Stindzinisku un Sastingushu latviju - fuuuu. Thats it folks! c yea again!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 11.06.2010 17:40
bet ateists neesmu un tāpēc viss ir daudz, daudz cerīgāk kā dažam labam

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ateists-> Andris_2 11.06.2010 15:20
Esmu parasts latvietis, gan pats pionieros un komjauniešos pabijis
--------------------------

tātad Jūs esat kārtējais kolaboracionists

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 11.06.2010 10:07
Labrīt, Kārli! Man ārpus pilsētas iznāk būt retāk nekā gribētos, bet tieši pirms pāris dienām iznāca braukt uz Valmieras pusi. Un kārtējo reizi sagribējās iemest lielāko akmeni, kādu spēju pacelt, CSDD dārzā. Vai tiešām šajā iestādē neviens un nekad nav uzdevis sev jautājumu, kā uz mūsu ceļiem jūtas tūrists (t.i. cilvēks, kas devies uz vēl nepazīstamu vietu), pat mūsu pašu bāleliņš. Tas nav stāsts par bedrēm un seguma kvalitāti- tur vajag lielu naudu, kuras šobrīd nav. Bet ceļa zīmēm miljonus nevajag. Labi, šoseja pie "Sēnītes" nav nekāds vācu bānis, kur pirmā norāde par krustojumu ir 5 km pirms tā. Bet vienus 500 m pirms pagrieziena uz Valmieru varēja taču uzlikt kādu norādi. Nē! Brauc, brauc, un pēkšņi, opsā!, Valmiera pa labi! Un tad nāk straujas ātruma maiņas un pārkārtošanās, un, ar ko tas var beigties, pastāstīs jebkurš pieredzējis autovadītājs. Tas pats braucot atpakaļ- ceļš sazarojas un tikai savējie zina, kur kurais aiziet. Par Raganu nav pat ko runāt- posmā, kur ir gan krogs gan pārkārtošanās pirms pagrieziena, atļautais ātrums ir 70, bet aiz Limbažu pagrieziena pilnīgi tukšā posmā- 50. Un, ja policija tajā dienā vispār ir uz ceļa, tad tieši šajā posmā. CSDD veido barošanās vietas CP, vai? Man ir iznācis pasēdēt pie stūres diezgan daudzās Eiropas valstīs un mana pārliecība ir- satiksmes organizācija Latvijā ir visnepārdomātākā. Lauku tūrisms ir lieliska lieta, bet līdz tiem laukiem ir jātiek dzīvam, veselam un bez milzu stresa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


juris 10.06.2010 17:37
man par laukiem ir sakāma tikai viena laba lieta:
Šodien biju Rīgā, atgriezos savos laukos ap 16., esmu priecīgs, ka man nav jādzīvo šajā smirdoņā.
Piebilde - mani lauki ir 150 km no Rīgas, savulaik mācījos Rīgā LVU (tolaik), mīlu Rīgas muzejus, bet dzīvot Rīgā - to var vēlēties tikai slims.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


drakons 10.06.2010 17:18
Neticami, beidzot kaut kas sakarīgs. Protams, ka pēdējā rindkopā nevarēja nociesties un iepļekāja kaut ko par Tautas partiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis 10.06.2010 16:26
Beidzot jauks, gaišs raksts un tādi pat komentāri. Patīkama atslodze.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 10.06.2010 13:47
Kalvis 10.06.2010 12:42 ...Pārējais viss ir nianses - kukurūza vai rudzi...
------------------
Nianses gan!
Ja atstāj ārpus iekavām dzīves jēgas formulai to, ka tieši Dievs izvēlējās kur, kad un kā man piedzimt un ko man būs kopt, vairot un sargāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 10.06.2010 13:34
Jaunākie vēsturiskie atklājumi liecina, ka no Anglijas senos laikos tika izraidīti visi tie, kuri nesaprata futbolu.
Viņi pārcēlās uz Ameriku, tika galā ar indiāņiem un tad izdomāja tādas normālam eiropietim nesaprotamas lietas kā beisbols, amerikāņu futbols un wrestlings.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 10.06.2010 12:42
Beisbola spēles jēgu (visus tos "home run") ir mazliet piņķerīgi saprast tam, kurš nav to no bērnības darījis. Vaira Vīķe-Freiberga reiz atzinās, ka neraugoties uz Ziemeļamerikā pavadīto pusi mūža, viņa beisbolu neizprotot. Zinot, cik pamatīgi Latvijā un Lietuvā ir iesakņojies cits amerikāņu izgudrots sports - basketbols, varbūt arī beisbolu pie mums kādreiz spēlēs vairāk. Ja nespēlēs - arī nekāda liela nelaime.

Manuprāt, svarīgākā lieta, ko var vērot un mācīties no ASV ir viņu universitāšu sistēma (jā - katram profesoram, ja kursā ir vismaz 15 klausītāji, pienākas mācību asistenti jeb TA - maģistratūras/doktorantūras studenti, kuri palīdz vadīt konsultācijas, labot midterm/final eksāmenus un programmēšanas vingrinājumus, uzstāda softu, kas izķer špikotājus, utml.). Elementārs biznesa aprēķins - katru darbu uzticēt vislētākajam speciālistam, kurš to var izdarīt. Savukārt Latvijā pasniedzēju darbu neciena - par to var pārliecināties ikviens, kurš māca vai ir mācījies abās pusēs Dīķim.

Pārējais viss ir nianses - kukurūza vai rudzi, hokejs vai beisbols, medus vai kļavu sīrups. Katrā klimata joslā ir kaut kas cits.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 10.06.2010 12:12
MB 10.06.2010 11:50 ...Tu patiešām esi cēls, vieds cilvēks...
-------------------
Pilnīgas muļķības! Esmu parasts latvietis, gan pats pionieros un komjauniešos pabijis, gan tēvu padomijas armijas formā redzējis, gan viena vectēva stāstus par Komi ogļu raktuvēm un ziemeļblāzmu dzirdējis, gan pie otra kapa Berlīnes Pankavas kapos stāvējis. Un kā parasts šīs zemes saimnieks es negrasos pieļaut, ka manus bērnus izrīkos tādi, kam nav tās dzimtas atmiņas, kāda ir man.
Bet par beisbola apjūsmošanas pieminēšanu... man šķiet, ka būs vismaz viens lasītājs, kurš sapratīs ar to domāto.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MB 10.06.2010 11:50
Paldies, Andri_2! Upīša "Zaļo zemi" tagad varu arī nelasīt.
Tu patiešām esi cēls, vieds cilvēks. Tikai nesaprotu kādēļ to jāapliecina atsaucoties uz kaut kādiem tur beisbola apjūsmotājiem vai semeņu grauzējiem treniņtērpā. Viņi, protams, visi ir tādi, nav šaubu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 10.06.2010 11:49
ieteiktu -par samaksu ļaudis ielaist zemeņu laukā, vai ķiršu dārzā ,utml;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 10.06.2010 11:15
Ko nu, ko nu!
Savukārt tie, kas pazīst mani, zin, ka es vispār nemēdzu kreņķēties pilnīgi nekad, izņemot kad slimo mani bērni, vai kā šajās nedēļās nodod un aizstāv diplomdarbus LU un kārto vidusskolas izlaiduma eksāmenus.
Jau vakar rakstīju, ka man patīk šeit izlasāmais. Arī šodien lasīju ar labpatiku, jo atkal un atkal atrodu šeit koncentrētu un turpmāk viegli izmantojamu atsaucēm materiālu, kas ilustrē, ko var nosaukt par "anti-es".
Kad dažus gadus atpakaļ, Dziesmu svētku vasarā līdz ar gaišāko Manas Tautas daļu darīju visu kas manos spēkos, atbalstot savu sieviņu, viņas izveidoto vidusskolas kori un savus bērnus, kuri tajā dzied, tad bija iespēja apkārtējiem pailustrēt, kāda attieksme pret to visu ir mums pasaules gaismu pārvedušajiem aizjūras dārgumiem - pamētāties ar nievājošam replikām, par tiem darba augļu svētkiem, ko gadiem labprātīgi Mana Tauta veic ilgajos mēģinājumos, tērpu sagādē/izveidē un skatēs, un aijāties apjūsmot beisbolu.
Vai man par to ir kreņķis?! Vai man ir kreņķis, par plikgalvainu urlu treniņtērpā, kas grauž semenes un maķugājas?! Ne takš' - man ir viegli saviem bērniem ar pirkstu norādīt uz šo koncentrātu un īsi skaidrot - Mēs TĀDI nedrīkstam būt. Punkts.
Šodienas pērle ir "man par laukiem ir sakāma tikai viena laba lieta: No tiem ir iespējams atgriezties pilsētā. "
Man pašam lauki bija atņemti, jo mana dzimta ir pilsētnieki, kopš vecvectēvs no tēta puses aizpagājušajā gadsimtā pabeidza Tērbatu, bet vecvecāki "otrā līnijā" Franču liceju un LU jau Pirmajā Latvijā. Toties tagad, treknajos gados es iegādāju savu zemi. Nu man jau ir daži simti metru aveņu stādījumu. Manā 3 hektāru koptajā pļavā šobrīd zied desmitiem Latvijas Sarkanās grāmatas orhideju dzegužpirkstīšu un ir arī dažas naktsvijoles. Mana hektāru lielā dīķa dambis ir atjaunots.
Pagājušajā svētdienā es sviedu medu. Pasaules skaistākais pārticības simbols varētu būt rokas resnuma, no sviedes plūstoša medus straume, kuru apspīd spoža vasaras saule. Šī straume kā gaismas vads sagrābj saules gaismu un tā piepilda visu trauku. Svētdien es turēju rokā pats savu dzintara sauli!
Un vēl man ciemos bija 10-gadīgs radu bērns, kurš arī palīdzēja sviest. Kā viņam mirdzēja acis, kad viņš devās uz mašīnu braukšanai mājās un spieda pie krūtīm pats savu sastrādāto un nopelnīto lielo saules burku!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 10.06.2010 10:14
Reiz gadījā izlasīt kaut ko no seriāla "Sarmīte Kolāte raksta vēstuli Latvijas Televīzijai."
Aizsūtīju to kādam zinātniekam, kurš pēta cilvēku uzvedības simptomus pēc sliktu sēņu ēšanas. Viņš teica, kā ir fenomenālā liecība. Tiesa lauku tūrismam tas var kaitēt, jo rada iespaidu, ka Latvijas mežos atrodamas īpaši kaitīgas sēnes.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips