Par mūziku veikalā un radio -- kārtības (kā jau ierasts) nav 10

Labrīt, lasītāji!

Šodien presē atrodami vairāki materiāli par mūziku, vai konkrēti -- par naudu, kāda tiek maksāta, lai mūzika varētu skanēt ne tikai koncertzālēs un stadionos. Un abos gadījumos nākas teikt -- kā jau pie mums Latvijā tas mēdz būt.

Iesaki citiem:

Mazāk "tipiski latviskais" stāsts ir par autortiesību aģentūru AKKA/LAA un tarifiem, kādus tā iekasē no veikaliem, restorāniem u.tml. iestādēm, lai tās savus klientus varētu iepriecināt ar fona mūziku. Vienā ziņā var teikt "kā jau pie mums" -- AKKA/LAA tarifi ir augstāki par tiem, kurus iekasē attiecīgās instances Lietuvā un Igaunijā. Taču nevarētu teikt, ka šis ir tas gadījums, kad ļaunprātīga kvazivalsts iestāde pārmērīgi brauc virsū privātajam biznesam. Mūzika tomēr ir prece tieši tāda pati, kā ābols vai zeķubikses. Madonnai vai Robijam Viljamsam droši vien nav ne silts, ne auksts, vai viņi saņem kapeikas par to, ka Vecrīgas krogā skan "I'm a Virgin" vai "Let Me Entertain You." Bet, pirmkārt, Madonna or Robijs Viljamss nebūtu pasakaini bagāti, ja viņiem šo atlīdzību nemaksātu neviens. Un, otrkārt, šī nauda pilnīgi noteikti ir būtiska tiem māksliniekiem, kuri nav Madonnas līmenī. Kā šodien avīzē teicis mūzikas guru Guntars Račs -- ja visas privātās iestādes no mūzikas atskaņošanas atteiksies vispār, tas cita starpā kaitēs arī māksliniekiem. Lai gan, godīgi sakot, man būtu grūti atcerēties pēdējo reizi, kad es kādā lielveikalā vai restorānā dzirdēju dziesmu latviešu valodā (izņemot, protams, Lido ēstuvēs). Neteikšu arī, ka man īpaši tīk ēst pusdienas iestādē, kura bliež smago metālu. Taču kopumā "fona mūzika" ir mūsu dzīves sastāvdaļa, un ceru, ka šajā jomā visi sanāks kopā un atradīs formulu, kurā vilks ir paēdis un kaza joprojām var spēlēt mūziku. (Piezīme dedzīgiem juristiem: Vārdus "vilks" un "kaza" es neattiecinu ne uz vienu konkrētu cilvēku.)

Otra situācija ir hrestomātisks piemērs par "kā jau pie mums mēdz notikt." Izrādās, pēdējo divu gadu laikā Nacionālā Radio un televīzijas padome ir kāsusi naudu no komerciālām radiostacijām uz noteikumu pamata ... kuri jau pirms diviem gadiem zaudēja spēku! Nav neviena spēkā esoša dokumenta, kurš noteiktu šo "tarifu" apjomu -- "Tikpat labi mēs varētu maksāt arī vienu latu," laikrakstam Diena ir apliecinājusi Latvijas Raidorganizāciju apvienības izpilddirektore Gunta Līdaka.

Tā nu ir vienkārši fantastika. Mūsējā ir valsts, kurā ierēdņi mēdz ar pirkstu bakstīt papīros, lai parādītu to vienu konkrēto likuma burtu, uz kura pamata viņi ir sprieduši tā vai citādi, bet šajā gadījumā papīru vispār nav! Un te nu būtu sakāmas divas lietas. Pirmkārt, no NRTP būtu jāatiesā visa tā nauda, kas ir samaksāta bez dokumentu pamata. Nekur arī mūsu reizēm stipri banāniskajā republikā nevar kādu piespiest maksāt, ja nav parakstīta līguma vai dokumenta. Un otrkārt -- lai man, lūdzu, piedod tie NRTP locekļi, kuri apzinīgi dara savu darbu tik vien labi, cik tas ir iespējams -- mēs kārtējo reizi redzam, cik absolūti bezjēdzīga ir šī iestāde. Ja tā nevar pat tik daudz izdarīt, kā nodrošināt juridisku pamatu ... nu, piedodiet, bet teikšu atkal to pašu, ko teicu tad, kad NRTP šefs Kleckins izdomāja, ka viņa loma ir kļūt par Krievijas vēlēšanu iecirkņa partorgu Latvijā. Par licensēm un frekvencēm var spriest attiecīgā nodaļa attiecīgajā ministrijā. Latvijas televīzijas un Latvijas radio ģenerāldirektoru vajadzētu ievēlēt Latvijas televīzijas un Latvijas radio personālam. Un par valsts pasūtījumu var spriest Kultūras ministrija. Protams, tas nozīmētu jautājuma ielikšanu politiskās rokās. Bet NRTP, kurā visi locekļi ir vistiešākā veidā atkarīgi no politikāņiem, kuri viņus ievēl, tomēr nav nekas īpaši neatkarīgs.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 27.05.2009 21:07
Ne vienu pašu reizi savā mūžā neesmu dzirdējis nevienu pašu pārmetumu no tādiem māksliniekiem,kā: Džo Kokers,Madonna,Maksims Galkins un daudziem,daudziem citiem Pasaules slavenākajiem māksliniekiem par to,ka viņu māksla publiski vai kādos pasākumos bez viņu piekrišanas tiek atskaņota. Bet te,kaut kādi gurķi,knēveļi vai puņķutapas,kuri tikko gaisu plaušās ir ievilkuši,met spuru gaisā. Būtu jel nokaunējušies labāk!
Un vispār,vai tiešām šajā valstī nav lielākas un nopietnākas problēmas ko risināt,nekā krāmēties ar tām mūzikām un pirātiskajiem diskiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Love 27.05.2009 20:21
Nu, paldies par ļoti laipnajiem vārdiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 27.05.2009 19:09
Karli, te nu man jums japiekrit par visiem 100% +!!! Es te domaju ; demonstret in-netaa tumsonibu!Pluss visam tam klaji demonstret launumu un naidu! Un gut no taa pashapmierinatibu (varbut).
Bet Karli man prieks par tevi, un galu galaa....suni jau rej, tads vinu darbs, bet karavana iet uz priekshu!!!
Lai jums Karli izturiba! Un liels paldies par interesantiem rakstiem un jusu personigo viedokli, kas lielaa meraa 99,9 % saskan ar manejo! Love you!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips (īstais) 27.05.2009 17:54
Nezinu, kurš ir šis, piedodiet, kretins, kurš te nepārtraukti lieto manu vārdu un uzvārdu. Aizdomas jau ir. Latvijā ir vairāki cilvēki, kuriem acīmredzot dzīve ir tik briesmīgi nabadzīga, ka viņiem vienīgā izklaide ir klejot pa internetu un demonstrēt tumsonību. Nožēlojami tipiņi, visi kā viens. Esmu pateicīgs tiem Politika.lv lasītājiem, kuri vēlas padomāt un parunāt par tēmu. Savukārt tiem, kuri pieder interneta mēslu izgāztuves "kultūrai" -- rimistieties, mīļie. Un cilvēciņ, kurš te lieto manu vārdu un uzvārdu, lūdzu atcerieties, ko sociālā zinātne ir zinājusi jau kopš Freida laikiem -- tie, kuri visrupjāk izsakās par gejiem, mēdz būt pašienīstoši ... geji. Atzīstiet pats sevi sev un citiem, un apsolu, Jums būs daudz, daudz vieglāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 27.05.2009 16:46
Man nu šoreiz šķiet, ka Kārlim pasprucis kaut kas "freidisks" :) - nu neizskatījās ievas replika pēc mērķēta uzbrauciena, tik vien kā steigā izkrita vārdiņš "kungs".
Krieviem ir tāda paruna - lai kurš par ko runātu, bet utainais vienmēr par pirti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 27.05.2009 16:33
Ieva, atbildēšu tikai vienreiz, jo, ja Jūs uzskatāt, ka mani ir jāsauc sievietes vārdā, Jūs esat aprobežota un nekādu cieņu neesat pelnījusi. Arī tādā nozīmē, ka nezināt, ka "runājiet" ir pavēles izteiksme un tātad te nepareiza. Viela pārdomām Jums: Kāds ir cēlonis? To Jūs neesat atradusi par vajadzīgu minēt. Savukārt es pateicu, ka cēlonis ir NRTP nezināšana par to, kādi ir vai nav valsts noteikumi attiecīgā jomā. Labojieties. Lūk -- pavēles izteiksme.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ieva 27.05.2009 14:06
K. Streipa Jūs runājiet par sekām, bet diemžēl neminat kā likvidēt cēloni.
Viela pārdomām un veiksmīgu dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis 27.05.2009 11:14
Piekrītu - mēle paslīdēja, emocijas sita augstu vilni, un nenoturējos:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > Veiko 27.05.2009 10:52
Papildu angļu valodas jēdzienam "no taxation without representation" ir arī šāds jēdziens: "Bite your tongue!" :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis 27.05.2009 10:51
Kārli labrīt! Kur skaties tur bardaks... . Šādi turpinot Tev būs negribot uz kādu laiku jāatmet žurnālista profesija, un jau laikus jāsāk domāt par darbu LAT reorganizētā mēdiju lauciņā:)

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips