Atslēgvārdi:

Par milzīgi lielām ambīcijām 10

Labdien, lasītāji!

Centrālā Vēlēšanu komisija, tā šodien lasāms portālā Diena.lv, uzskata, ka šoruden mums savus kandidātu sarakstus un programmas piedāvās 14 partijas un partiju apvienības (pirms četriem gadiem bija 19). Desmit jau CVK ir iesniegušas attiecīgos dokumentus, vēl četras paredzējušas tā darīt šodien un rīt, jo pēc tam vairs nevarēs.

Iesaki citiem:

Tās četras partijas, kuras šajā procesā bijušas tādas lēnīgas ir Kristīgo demokrātu savienība, "Daugava Latvijai," "Pēdējā partija" un "Latviešu zemnieku savienība." Mazliet intriģē "Pēdējā partija," kura, cik var spriest, cenšas ieņemt kādreizējās Muļķu partijas lomu politikā. Te jāņem vērā, ka šāda klaunāde šur tur Eiropā ir nostrādājusi, tajā skaitā pagājušajās Lietuvas parlamenta vēlēšanās Seimā tika ievēlēts viens bars aktieru, sportistu u.c. veida populāru personu. Tiesa, drīz vien izrādījās, ka tas, ka cilvēks ir vadījis televīzijas šovu, nenozīmē, ka viņš ir labs politiķis. Partija šķēlās un nekas īpaši nopietns no tās nesanāca. Bet vispār "PP", kā arī pārējās minētās partijas varētu nemaz necensties. Nu, nespīd nevienai no tām pat minimāli rezultāti, kur nu vēl piecu procentu barjeras pārvarēšana. Piedevām Latviešu zemnieku savienība vienmēr ir bijusi principiāli un fundamentāli negodīga, ar savu nosaukumu cenšoties nozvejot vismaz dažu pagalam lētticīgu un, piedodiet, dumju ļautiņu balsis, kuri nepamanīs, ka tā nu reiz nav parlamentā kopš pirmsākumiem pārstāvētā Latvijas zemnieku savienība.

Tiesa, šādas pašas šaubas var paust arī par dažu labu no tām partijām, kuras CVK savus dokumentus ir paguvušas iesniegt jau tagad. Piemēram, atzīstos gluži godīgi, ka CVK mājaslapā man bija pilnīgi pirmā dzirdēšana par to, ka Latvijā tagad ir politorganizācija, kas saucas "Tautas kontrole." Vienīgais puslīdz redzamais kandidāts šajā sarakstā ir demagoģiskais "eiroskeptiķis" Grostiņš, kurš partijas piederību maina apmēram tikpat bieži, kā cilvēks maina apakšbikses. Arī "Par prezidentālu republiku" nešķiet īpaši nopietns veidojums esam, tas pats sakāms par "Ražots Latvijā" (kaut kur ir pazudusi politorganizācija "Ražotāja Latvija," kura arī kādu brīdi vīdēja pie horizonta). Visos gadījumos jāsaka, ka te nu ir runa tikai un vienīgi par individuālu personu hipertrofētām ambīcijām. Visas minētās partijas puslīdz garantēti saņems krietni mazāk par pieciem procentiem balsu, un pēc tam viņu balsis tiks proporcionāli pārdalītas to partiju starpā, kuras barjeru ir pārvarējušas. Tātad -- "Saskaņai," "Vienotībai," īstajiem "zemniekiem," diemžēl droši vien arī šleseršķēliskstendzeniekēķiskajam veidojumam, un varbūt arī tautiskajiem bāleliņiem no mūsu valsts "labējā" gala. Tas arī būs viss. Tik ļoti kādam savajadzējās tās 10 minūtes televīzijas ēterā, kuras saņem visi saraksti pēc kārtas, vienalga, cik maznopietni? Cita skaidrojuma nav. Bet minēto partiju atbalstītājiem -- 2. oktobrī balsojot par saviem sīkfavorītiem, jūs patiesībā balsosit par kādu citu. Domājiet ar galvu.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Elizabete Rutens 03.08.2010 12:33
Mahri, kad autors rakstīja, ka „viņu balsis tiks proporcionāli pārdalītas,” tas tomēr nebija matemātisks izteiciens, bet kontekstā drīzāk mājiens lasītājiem balsot par ‘lielājām apvienībām.’ Protams, tas ir saprotams priekšvēlēšanas laikā. Bet vismaz pēc manuprāt tas nejauši novirza uzmanību no daudz lielākas problēmas LV politiska kultūrā - strukturālās problēmas. Proti, no visām ES pēcpadomju valstīm kuras lieto propocionālas sistēmas, LV *izceļas* ar vislielāko proporciju no izšķērdētām balsīm (wasted votes), t.i., vēlētāji, kas balso par partijām kuras saņem mazāk par 5% no balsu kopskaita un kuras intereses faktiski nav pārstāvētas Saeimā. Tā ir bīstama parādība, jo cik vēl vajadzīgs, lai vēlētāji neuzticētos tieši vēlēšanas sistēmai? Atsaucīgas valdības sen būtu par šo diskusijas uzsākušas. Starp citu, arī Latvijas laikā izšķērdētās balsis bija ievērojama problēma, jo gan tad, gan mūsdienās ir tikai 5 vēlēšanas apgabali. Par to Marģers Skujenieks -CVK priekšsēdētājs – rakstīja pirms 3. Saeimas vēlēšanām un ieteica sadalīt LV sīkākos vēlēšanas apgabalos .

Dzīvosim, redzēsim vai kaut kas mainīsies, jo patlaban šķiet, ka oktobrī piedalīsies daudz mazāk sarakstu nekā pēdējās 5 Saeimas vēlēšānās. Varbūt nebūs tik liels % no izšķērdētām balsīm. Tomēr būtisks jautājums: uz cik ilga laika ievēlētās vēlēšanas apvienības turēsies kopā pēc oktobra?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris 03.08.2010 06:26
Elizabetei - matemātiski "tiks proporcionāli pārdalītas" un "netiek ņemtas vērā" nozīmē vienu un to pašu.

Autoram - vēsturisko ekskursu derēja papildināt ar pirmskara Šanas partiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


juris 03.08.2010 06:14
Lai piedalītos balsošanā un, tai pat laikā, nebalsotu par uzblīdušajiem, ir tikai viena iespēja - balsot par tiem, kurus Streipa kungs ir apzīmējis kā tautiskajiem bāleliņiem no mūsu valsts "labējā" gala. ”.. Es balsošu par VL!, svītrojot LNNK.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jandžs 02.08.2010 21:39
Ne-balsotāji būs vismaz 40%. Vajadzētu sasniegt 60%. Tādu procentu var sasniegt, ja ne-balsojam par "Visu labu Latvijai", "Vienotību", "Saskaņu", un citām partijām. Ne-balsot ir labs piemērs kā ne-vēlētājs var komunicēt ar valdību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Elizabete Rutens 02.08.2010 19:24
OK. Tikai, ja tādām sīkpartijām aizplūst, piemēram, 10% balsu, tad partijai, kas, piemēram, ir saņēmusi ceturto daļu visu nobalsojušo balsu,saņem nevis 25 vietas Saeimā, bet 28....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


bum 02.08.2010 18:30
Man diezgan jocīgs liekas arguments kāpēc nedrīsktētu atdot balsi par partiju pat , ja apzinātos, ka tā visticamākais neiekļūs parlamentā. Uz šādu pašu rīcību starp citu aicina arī visas lielās partijas. Vēlēšanas ir vieta, kur cilvēki ne tikai ievēl savus pārstāvjus , bet arī pauž nostāju. Politikas teorijā ir divu veidu balsojumi 1) lai pieņemtu lēmumu 2) lai paustu viedokli, jeb komunicētu. Visspilgtāk tas novērojams ir likumdevēju uzvedībā, kad kāds deputāts labi zinot, ka lielākā daļa balsos par, tomēr nobalso pret. Tādā veidā šis deputāts komunicē ar vēlētājiem. Vēlēšanas savukārt ir tā vieta, kur vēlētājs var komunicēt ar saviem pārstāvjiem. Un, ja tāda muļķu partija , vai māras zeme iegūst daudz balsis, tad ir skaidri zināms, ka cilvēki pauž savu nostāju atdodot balsis labāk par šīm farsa partijām nekā par līdzšinējām parlamenta partijām, kurās attiecīgais vēlētājs ir vīlies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Elizabete Rutens 02.08.2010 18:07
Sveiki!

Streipa kungs rakstīja, „Visas minētās partijas puslīdz garantēti saņems krietni mazāk par pieciem procentiem balsu, un pēc tam viņu balsis tiks proporcionāli pārdalītas to partiju starpā, kuras barjeru ir pārvarējušas. Tātad -- "Saskaņai," "Vienotībai," īstajiem "zemniekiem," diemžēl droši vien arī šleseršķēliskstendzeniekēķiskajam veidojumam, un varbūt arī tautiskajiem bāleliņiem no mūsu valsts "labējā" gala. ”

Tā gluži nav.

Satversmes tiesa 2002.gada 23.septembrī par šo jautājumu ir lēmusi (http://www.satv.tiesa.gov.lv/upload/2002-08-01.rtf):

„Apstrīdētā norma noteic, ka “deputātu vietu sadalē nepiedalās tie viena nosaukuma kandidātu saraksti, kuri kopā pa visu Latviju saņēmuši mazāk par pieciem procentiem no nodoto balsu kopskaita”, tātad vēlētāju balsis, kuras ir nodotas par šādiem sarakstiem, netiek ņemtas vērā, nevis tiek pieskaitītas citiem sarakstiem.”

Visu labu,

E.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 02.08.2010 16:36
Es drīzāk vismaz trīs no tā saraksta nosauktu par Uzmācīgās Idejas partijām. Ja viss, ko var pateikt par Latvijas izeju no krīzes un attīstību nālotnē, ir a)ievēlēsim brīnumdari-prezidentu, kas mūs izvedīs saulītē (tiesa, nav skaidrs, kur šo brīnumdari meklēt. Atkal Zoo, vai?), b) kontrolēsim visu, pat ja neatliks laika strādāt (manuprāt, pat tagadējo kontrolētāju skaitu budžetam ir grūti pavilkt); c) dabūsim milzu naudu jaunas Daugavas rakšanas megaprojektam, kamēr pētīsim, nauda būs, pēc tam vēl kaut ko izdomāsim (liftu uz Mēnesi vai tuneli Rīga-Pekle-Sidneja). Var jau būt, ka šādas bezprogrammas vienas idejas partijas ir viltīgas reklāmas kapaņas sastāvdaļa, jo uz viņu fona pat PLL programma izskatās samērā ciešami. Sen taču zināms, ka uz melna fona arī pelēkais izskatās gandrīz balts. Bet nauda tiek izniekota. Vienīgais glābiņš- paaugstināt biedru skaita cenzu vismaz līdz 1000. Pašvaldību vēlēšanās varētu atļaut piedalīties visādiem "Par Labo miestu" veidojumiem, bet Saeimas vēlēšanās būtu jāstartē partijām, kas spēj izveidot programmas ar pietiekamu pievilcību tālāk par vienas mazpilsētas vai sociālās grupas robežām. Ar tik mazu cenzu kā tagad atliek vien nobrīnīties, ka mums vēl nav Neveiksmīgo Uzņēmēju partija, vēlēšanu apvienība "Taksists" vai vēl kas tādā stilā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


o gol 02.08.2010 15:30
Arii VIENOTIIBA skjebina! Ar meliigo Dombrovski,kaa eventuaalu premjeru...Palasiet Kristovska prieksveeleesanu saukljus!Neskjebina?
Peec Streipa domaam taa ir taa godiigaa partija...,,LV,,jau gulj naaves cisaas...Latvijas atlieku pirceeji-aarzemnieki staav pie gultas un gaida ,,peedeejo nopuutu,, .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 02.08.2010 14:23
Ambīcijas būtu tad, ja, lai iekļūtu parlamentā, tiešām nāktos pastrādāt, savukārt nodibonāt jaunu partiju situācijā, kad ļoti daudzus no vecajām jau šķebina...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips