Atslēgvārdi:

Par memuāriem 10

Labdien, lasītāji.

Viņdien laikraksta Diena pielikumā SestDiena bija plaša intervija ar kādreizējo Augstākas padomes un Saeimas priekšsēdētāju Anatoliju Gorbunovu. Cita starpā viņam tika jautāts, vai viņš rakstīšot savus memuārus, un A. Gorbunovs atbildēja, ka to vajadzēja darīt senāk, tātad -- acīmredzot nē. Savukārt kādreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga man vairākkārt ir teikusi, ka vēl nav laiks rakstīt memuārus par laiku, kad viņa bija prezidente, jo daudzi no tiem, kuri politikā bija iesaistīti toreiz, politikā ir iesaistīti joprojām, un tāpēc viņa, iespējams, nevarētu rakstīt par savu pieredzi ar pilnu vaļsirdību.

Iesaki citiem:

Abos gadījumos atļaušos nepiekrist. Gorbunovs noteikti savas atmiņas var atjaunot ar arhīvu palīdzību, un gan jau nebūs tā, ka viņš neko neatcerēsies no juku laikiem, kādos viņš piedalījās. Man, piemēram, būtu ļoti interesanti lasīt detaļās par to, ko viņš tolaik runāja ar Gorbačevu un Rubiku, kā viņš pārtapa no Kompartijas ideoloģiskā sekretāra par tautā iemīlētu Latvijas politiķi, u.c. Tiesa, no intervijas vienu par viņu uzzināju -- no kurienes viņam tā lieliskā frizūra. Cilvēks atbildēja, ka rīta steigā viņš reizēm esot uzpūtis "pārāk daudz lakas." Bet tā ir rozīnīte. Gribas zināt viņa atmiņas un domas par notikušo.

Kas attiecas uz V. Vīķi-Freibergu, pārāk pieticīga ir šī citādi drosmīgā dāma. Kas par to, ka joprojām ļaudis ir iesaistīti politikā? Savā jaunākajā grāmatā par kultūru un latvietību viņa šur tur atļaujas nākt ar visnotaļ šerpām domām par latviešiem, kuras ne visiem tautiešiem šķitīs īpaši glaimojošas. Tieši tas pats ir sakāms par politiku un politikāņiem. Ļoti interesanti būtu lasīt eksprezidentes domas par savu prezidentūru, par valdībām, kuru veidotājus viņa izvirzīja, par Damokla zobenu, par kuru viņa runāja savā atvadas runā, par sarunām ar Putinu un Lielbritānijas karalieni, par kandidatūru ANO ģenerālsekretāra amatam. Vēl un vēl viņa varētu pastāstīt. V. Vīķe-Freiberga, cik man zināms, ir pie labas veselības, bet neviens nedzīvo mūžīgi, un memuāri viņai būtu jāraksta ne vien kamēr var, bet arī kamēr attiecīgie notikumi nav pazuduši no sabiedrības atmiņas.

Salīdzinājumam, kādreizējās ASV pirmās lēdijas Hilarijas Klintones memuāri iznāca 2003. gada jūlijā, tātad -- tikai divarpus gadus pēc tam, kad beidzās viņas vīra prezidentūra (un viņa pati jau bija ASV Senāta locekle no Ņujorkas). Pats Bils Klintons savus memuārus laida klajā 2005. gada maijā, kad pietiekami daudz politiķu, kuri amatā bija viņa prezidentūras laikā, amatā bija joprojām, un nebūt abi Klintoni necentās mīkstināt savas domas par viņiem. Pat bēdīgi slavenais ASV prezidents Ričards Niksons divus memuāru sējumus sāka izdot 1978. gadā, tātad -- tikai piecus gadus pēc tam, kad viņa prezidentūra beidzās negodā.

Lūdzu, Gorbunova kungs, un lūdzu, Freibergas kundze -- saņemieties tomēr un uzrakstiet savus memuārus! Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš manā radio raidījumā teica, ka viņš pie savējiem ķersies klāt kolīdz būs pabeigts viņa 20 gadu darbs Latvijas likumdošanas iestādē. Lūdzu, lūdzu -- sekojiet viņa piemēram! Jūs abi esat Latvijas politikas gaišie tēli. Rakstiet!

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > m 26.04.2010 22:25
Paldies par četriem ierakstiem. Jā, esmu lasījis gan Bila, gan Hilarijas memuārus. Bila memuāros izlasiet nodaļu par Republikāņu vadīto Kongresu Ņūta Gringriča laikā un redzēsit, ka arī par politikāņiem viņam bija daudz kas sakām. Un vēl -- Jūs esat kārtējais cilvēks, kurš acīmredzot nesaprot, kas ir komentējoša žurnālistika. Ja protat lasīt angļu valodā, tad paskatieties, ko tā nozīmē. Jauku Jums vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 26.04.2010 19:03
Sorry, kļūdījos teikdams "...šis FRS "murgs" nepiepildījās...". Šis murgs piepildījās ar FRS un citu centrālo banku quantitative easing operācijām, jo labējais Bušs jaunākais ne tikai noveda valsti pie rekodaugsta deficīta un valsts parāda, bet arī ieveda ASV (un lielu daļu pasaules) vissmagākajā krīzē kopš Lielās Depresijas laikiem. FRS murgs piepildījās negaidīti citu iemeslu dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 26.04.2010 18:57
Jebkurā gadījumā - šis bloga ieraksts izskatās pēc pielīšanas un ja žurnālists pielien, ir grūti noticēt, ka viņš spēj būt objektīvs - un runa nav par blogu, jo aicinājums rakstīt memuārus no Streipa puses izskanēja arī valsts rādio raidījumā, kas tiek finansēts par nodokļu maksātāju naudu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 26.04.2010 18:54
Un par Damokla zobeniem runājot - kāpēc gan "gaišie spēki" tik ļoti aizstāv Maizīti, ja divu gaidu laikā kopš prominentās "zobenu runas" šo zobenu prokuratūra tā arī nav atlaidusi krišānai. Arī iekšlietu ministre Mūrniece (JL) savā ministrēšanas gadā nav šo zobenu atlaidusi. Kāpēc tādas loģiskas pretrunas? Man sķiet tāpēc, ka Vientoības atbalsītājiem viņu pārliecība pārsvarā ir ticības lieta, kur argumentiem nav nozīmes.

Un par to, ka Klintons ātri laida klajā memurārus. Pirmkārt - viņam nebija ko gaidīt - jo, kā jau minēju, viņš rakstīja par racionāla lietām - ko šajos gados bija domājis un darījis pats. Otrkārt - bija arī prozaiski iemesli - bija nepieciešama nauda, lai atjaunotu savu īpašumus (kurus labējo partiju nesekmīgās tiesas prāvās Klintons bija spiests maksāt advokātiem vai par mierizlīgumu) un lai varētu atbalstīt savas iniciētās labdarības kustības (prezidenta memoriālā bibliotēka, demokrātu progresīvā spārna atbalsts, labdarība trešās pasaules valstīs). Ja cilvēks grib nopelnīg naudu labiem mērķiem, tad visas pasaules sadodas rokās, lai tas notiktu. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 26.04.2010 18:40
Vai Streips ir lasījis Klintona memuārus? Man liekas, ka nē. Ja būtu lasījis, tad zinātu, ka galvenais par ko Klintons rakstīja bija nevis jocīgi atgadījumi ar politiķiem (tie, protams, arī ir), bet par savām idejām un par saviem darbiem. Un par to Klintonam bija daudz ko teikt, jo viņam bija skaidra ideoloģiska nostāja (pie tam - viņa Third Way kustība bija samērā oriģināla) un viņš arī gāja no darba pie darba (sociāli taisnīgi budžeti (pret ko iebilda republikāņu - lai atceramier government shutdown), kārtējais mēģinājums veikt veselības aprūpes reformu, sociālā reforma, Tuvo Austrumu, bijušās Dienvidslāvijas, kā arī Ziemeļīrijas miera procesi utt., utt.). Un Klintona darbiem bija arī rezultāts - Reigans un Bušs vecākais bija noveduši ASV pie rekordaugsta deficīta, bet Klintona prezidentūras beigās konsekventi gadu pēc gada bija budžeta pārpalikumi, kas pārspēja visas prognozes. FRS vadītājs Grīnspens atceras, ka 2000. gadā FRS secināja, ka 2006. gadā ASV varētu būt pilnībā bez valsts parāda, kas FRS būtu murgs, jo tā savās likviditātes nodrošināšanas un absorbēšanas operācijās izmanto tikai valdības parādzīmes un ja to nebūtu, tad FRS būtu jāsāk izmantot privāto uzņēmumu vērtspapīri. Protams, šis FRS "murgs" nepiepildījās, jo pie varas nonāca labējais Bušs jaunākais (un zinām, kādā veidā nonāca - Klintons raksta arī par milzīgo absurdu, kādā nonāca tiesas vētījot šo strīdu).

Lai Streipam un pēc iespējas vairāk latviešiem izdodas izlasīt Klintona My Life, tad Latvija noteikti būtu labāk. Droši vien, ka VVF do ir jau izdarījusi un viņai pietiek gudrības būt pieticīgai un pazemīgai (starp citu - being humble un humility ir vieni no amerikāņu tikumiem, kurus, vismaz politiķi, mēdz citēt).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 26.04.2010 18:13
Saprotams, abu Streipa k-ga īsrakstiņā pieminēto Latvijas eks-līderu memuāri būtu ļoti interesanti. BET (Godmaniskais!) sevišķi interesanti būtu Jāņa Vagra atmiņstāsti. Tikai - patiesi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janis > gol 26.04.2010 17:14
Atbilde ļoti vienkārsa... jo tas nebija viņu uzdotos uzdevumos un sagaidītos pienākumos zagt. Šodien mūsu valsts vājinātāju atalgojums ir paturēt ko vien viņi var caur savu savstarpēju saprašanos iegrūst savos kontos un kabatās. Un par to visu nu mums ir jāraksta kur un kā nu vien varam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 26.04.2010 17:08
o gol to KS ...A.Gorbunova,A.Rubika,un ja taadi buutu,K.Ulmanja....siem viiriem ir izdevies nezagt?....amata braalji par to buutu jau tuukstosiem lappusu pierakstiijusi...
-----------------------------
Kāds naivums!!!
Ja kāds kaut minimāli Gorbunovu, Rubiku un Ulmani izskatītu par kaut cik nopietnu Vienotībai oponējošu un konkurējošu politisku spēlētāju, tad Streips pats ar visiem saviem amata brāļiem sarakstītu desmitiem tūkstošu lappušu par šiem "bandītiskajiem zagļiem" - pilnīgi neatkarīgi no tā, vai viņi patiesi ko zaga un nozaga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


o gol to KS 26.04.2010 16:00
Man tiesaam gribeetos lasiit A.Gorbunova,A.Rubika,un ja taadi buutu,K.Ulmanja memuaarus.Es varbuut tur atrastu atbildi uz jautaajumu : kaa siem viiriem ir izdevies nezagt? Variet ticeet,KS kungs,ja vinji to buutu dariijusi,tad Juus pats un Juusu amata braalji par to buutu jau tuukstosiem lappusu pierakstiijusi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


stalins 26.04.2010 15:26
Kāpēc Jūs Streipa kungs nerakstat savus? Kurš teicis ,ka memuāru rakstīšana ir brīvprātīgi obligāta?Ja negrib melot kā Klintons,var arī paklusēt.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips