Par labāku pasauli 108

Ir tikai pareizi un normāli, ka daudzi sociālie jautājumi tiek risināti ar privāto iniciatīvu palīdzību - tajās jomās, kurās valsts nevar vai negrib palīdzēt. Sociālās uzņēmējdarbības pieredze.

Iesaki citiem:
Jumti
Foto:samsam_fin

Sociālās uzņēmējdarbības projekta-zīmola "HOPP" aizsākumi meklējami 2010. gada nogalē, kad pieteicāmies projektu konkursam "Brigāde". Tad vēl nenojautām, ka idejas aizmetņi par īpaši pielāgotiem trīsriteņiem, ērmriteņu kustības paspārnē, izvērtīsies par dzīves pārliecību.

Ideja par pielāgotiem trīsriteņiem radās kopā ar otru līdzautoru Edgaru Spridzānu. Viņš jau vairākus gadus aktīvi darbojās ar ērmriteņiem, bija viens no šīs kustības dibinātājiem Latvijā. Vienā brīdī pie viņa sāka vērsties cilvēki ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, kuri lūdza izgatavot īpaši viņiem pielāgotus braucamos. Tā šķita brīnišķīga ideja, jo nekā līdzīga Latvijā uz to brīdi nebija! Runājot ar cilvēkiem, mēs sapratām, ka tā ir ārkārtīgi vajadzīga lieta - vairāk izprotot šo cilvēku vajadzības un pretnostatot tās viņu iespējām, arī radās HOPP.

Tas, ka šobrīd sevi varam dēvēt par sociālo uzņēmumu, ir likumsakarība, bet tas nebija uzstādīts kā mērķis jau no paša sākuma. Toreiz bija vēlēšanās palīdzēt kaut vai tikai dažiem cilvēkiem, vairāk to izprotot kā labdarības akciju. Mūsu ideju, entuziasmu pamanīja un novērtēja gan projektu konkursā "Brigāde", gan Sociālās uzņēmējdarbības forumā. Tieši tur, pateicoties saņemtajiem ekspertu padomiem un paklausoties Eiropas pieredzi, sapratām, ka ir jāskatās plašākā mērogā, jādomā par to, kā mūsu trīsriteņus padarīt pieejamus ne tikai dažiem cilvēkiem, bet gan pilnīgi visiem, kam tas būtu nepieciešams.

Toreiz bija vēlēšanās palīdzēt kaut vai tikai dažiem cilvēkiem, vairāk to izprotot kā labdarības akciju.Foto: Didzis Grodzs

Šo divu gadu laikā ir nācies daudz domāt par to, kas vispār ir sociālā uzņēmējdarbība? Kurā brīdī var uzskatīt, ka tas, ko tu dari ir sociālā uzņēmējdarbība? Latvijā šobrīd nav nekāda tiesiskā regulējuma šajā jomā. Vienīgās vadlīnijas - citu valstu pieredze. No vienas puses, tā ir liela privilēģija, veidot izpratni par jaunu jomu no pašiem pamatiem. Tā ir iespēja radīt ideālo modeli. No otras puses - tas ir arī ļoti grūts uzdevums, jo pieejamā informācija par citu valstu pieredzi apvienojumā ar Latvijas aktuālo situāciju ir tik plaša, ka ir svarīgi nepazaudēties un izsijāt to, kas vislabāk der tieši mūsu situācijai.

Tā ir liela privilēģija, veidot izpratni par jaunu jomu no pašiem pamatiem.Tas, ka šādu trīsriteņu ražošana ir sociāls uzņēmums, nosaka nevis produkta specifika, bet gan Latvijas situācija. Attīstītajās valstīs, kur pastāv plašs valsts atbalsts tehniskajiem palīglīdzekļiem, rehabilitācijas aprīkojums, ir vesela industrija, kas darbojas uz komerciāliem pamatiem.

Šobrīd vissāpīgākais ir tas, ka apzināmies, cik svarīgi šie trīsriteņi ir mūsu mērķauditorijai – cilvēkiem ar invaliditāti. Tieši viņi ir viena no sociāli visneaizsargātākajām grupām, ar vienu no viszemākajām maksātspējām. Lai arī mūsu produkcijas cena ir pat vairākas reizes zemāka nekā līdzīgiem produktiem Eiropā, tā joprojām ir pārāk augsta daudzām ģimenēm, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem, vai cilvēkiem gados. Esam izvēlējušies neiziet uz kompromisiem attiecībā uz kvalitāti, un meklējam citas iespējas, kā palīdzēt trīsriteņiem nonākt pie saviem īpašniekiem.

Mums ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar vairākām nevalstiskajām organizācijām, ir iestrādes sadarbībai ar Rīgas Domi. Savukārt šā gada pavasarī izveidojās brīnišķīga sadarbība ar vairākiem privātiem uzņēmumiem, kas atbalstīja trīsriteņu izgatavošanu un nodošanu tām ģimenēm, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem. Nelielos ienākumus, kurus gūstam, novirzām esošo produktu uzlabošanai un jaunu izstrādāšanai, nevis izmaksājam īpašniekiem. Mēs paši nodarbojamies ar to, ka meklējam sadarbības partnerus, atbalstītājus un sponsorus, kas palīdzētu mūsu trīsriteņus izgatavot tiem, kas nevar atļauties tos iegādāties. Mūsu pielāgotais trīsritenis cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir ne tikai līdzeklis fiziskām aktivitātēm - tā ir iespēja iziet no mājas un veikt lielākus attālumus, pašiem tikt kaut vai līdz veikalam, ārstam vai kultūras pasākumiem.

Tā ir iespēja iziet no mājas un veikt lielākus attālumus, pašiem tikt kaut vai līdz veikalam, ārstam vai kultūras pasākumiem.Ir tikai pareizi un normāli, ka daudzi sociālie jautājumi tiek risināti ar privāto iniciatīvu palīdzību - tajās jomās, kurās valsts nevar vai negrib palīdzēt. Tieši šeit sociālie uzņēmumi ir tie, kas ar saviem risinājumiem var aizpildīt tukšumu. Patiesībā sociālie jautājumi ir traktējami daudz plašāk par tādām ierasti minētajām problēmām kā, piemēram, nodarbinātība. Vides jautājumi, zaļie risinājumi, socializēšanās iespējas, cilvēku pašapziņas celšana un piederības sajūtas radīšana sociāli neaizsargātajām sabiedrības grupām, kvalitatīva brīvā laika pavadīšana bērniem un jauniešiem, degradēto apkaimju vides uzlabošana - tās un vēl daudzas citas ir jomas, kurās radošā un netradicionālā veidā var sabiedrību kopumā padarīt daudz veselīgāku plašākā šī vārda nozīmē.

Esam saskārušies arī ar neizpratni, ja savu sociālo projektu nosaucam par uzņēmējdarbību. Tomēr ir jāsaprot, ka tieši uzņēmējdarbības elements ir tas, kas var nodrošināt šādu iniciatīvu ilgtspēju un pašpietiekamību. Kas sociālo uzņēmējdarbību atšķir no parastas uzņēmējdarbības? Peļņas sadales aspekts. Sociālo projektu gadījumā tā nonāk atpakaļ uzņēmumā un tiek izmantota mērķa īstenošanai, nevis īpašnieku peļņas gūšanai.

Sociālo projektu gadījumā peļņa nonāk atpakaļ uzņēmumā.Mēs kā sociālie uzņēmēji saskaramies ar tām pašām problēmām, kā citi mazie uzņēmumi vai, piemēram, radošās nozares - proporcionāli smagā nodokļu nasta un finansējuma ierobežotā pieejamība - tas viss bremzē galvenās misijas īstenošanu un ikdienā. Tie liek vairāk cīnīties par izdzīvošanu, nevis augstāku mērķu sasniegšanu.

Sociālās uzņēmējdarbības definēšana ļaus ne tikai labāk saprast šādu uzņēmumu lomu un mērķus, bet arī dos iespēju attīstīties daudz jaunām iniciatīvām. Iespējams, tās jau šajā jomā darbojas, bet vēl neapjauš, ka ir sociālie uzņēmēji. Varbūt sociālās uzņēmējdarbības definīcija iedvesmos tos, kas par to ir aizdomājušies, bet nav saskatījuši veidus vai iespējas, kā to izdarīt. Es ļoti ceru, ka plānotais tiesiskais ietvars sociālajai uzņēmējdarbībai ne tikai dos iespēju nošķirt sociālos uzņēmumus no ikviena cita uzņēmuma vai nevalstiskās organizācijas, bet arī sniegs jaunas iespējas un atbalsta instrumentus un radīs lielāku izpratni sabiedrībā.

Statusa – sociālās uzņēmējdarbības veicējs - iegūšana HOPP nav pašmērķis. Neatkarīgi no tā, kā mūs sauks, mēs turpināsim darīt to, ko darām. Tomēr šis statuss varētu būt labs instruments, ar kura palīdzību ļaut arī citiem izvēlēties produktus vai pakalpojumus ar lielāku sociālo atbildību. Statuss varētu sniegt priekšrocības valsts vai pašvaldību iepirkumos.

Vēlētos uzsvērt, ka ir liela atšķirība starp labdarību, sociālo uzņēmējdarbību un sociāli atbildīgiem uzņēmumiem. Katram no tiem ir atšķirīgi mērķi un attiecīgi veidi, kā tos sasniegt. Katram no tiem ir sava loma ekonomikas kontekstā, kas šobrīd cilvēku apziņā ir visnotaļ izplūdusi. Līdz ar to mēs bieži saskaramies ar izbrīnītu attieksmi, ja skaidrojam, ka nedarbojamies kā labdarības iestāde.

Lai arī viss notiek pamazām, man ir liels prieks, ka ar to, ko protam un spējam izdarīt, varam dot savu ieguldījumu izmaiņām plašākā mērogā, un mainīt sabiedrības attieksmi jautājumos, kas mums pašiem šķiet būtiski. Jauki apzināties, ka Latvijā un pasaulē ir tik daudz cilvēku, kuri klusi un bez pompozitātes dara brīnišķīgas lietas tikai tāpēc, ka grib padarīt šo pasauli labāku.

Iesaki citiem:
Creative commons c6ae3e51884b139b45a669ce829ac99646bf0ceb328fc95963f1703a58a032d0 CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (108) secība: augoša / dilstoša

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. chat room widget

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

I found your blog a few days ago from Google and have been reading it over the past few days. I am going to subscribe your blog.
谢谢

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

This post is really magnificent. I really like this post. It is one of the best posts that I ve read in a long time. Thanks a lot for this really good post. I really appreciate it! AromaSuperStore coupons

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
geelna adel

Thnk you

<a href="http://www.hakelmwaten.com/">حق المواطن</a>
<a href="http://www.hakelmwaten.com/category/egypt-news">اخبار مصر</a>


Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

Nice to be visiting your blog once more, it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty, and it has same topic together with your article. Thanks, nice share. Inagamo

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

Through this post, I know that your good knowledge in playing with all the pieces was very helpful. I notify that this is the first place where I find issues I've been searching for. You have a clever yet attractive way of writing. vape mod

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. subway surfer

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

You have done an excellent job. I’ll undoubtedly dig it and in person recommend to my friends. I’m assured they're going to be benefited from this web site. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

I have been exploring this topic for a some long time. You have offered great information in your post and some things I have not seen in other content I have read by my friends. 24 hour Miami locksmith

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

Good post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there. căn hộ city gate towers - quận 8

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

That can feel great to learn these kinds of useful and also special posts on your own sites Best deals of sleep monitors

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Very interesting information, worth recommending. However, I recommend this: elementos seguridad

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

I tag it to my favorites internet site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know what you think. make a clubflyer

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is very useful, although it will be important to help simply click that web page link: escrow company

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which I need, thanks to offer such a helpful information here. Obsession Phrases

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
jenefee mike

After read a couple of the articles on your website these few days, and I truly like your style of blogging. I tag it to my favorites internet site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know what you think.
www.indobd.com
Indobd
Indobd.com
www.indobd.com
Indobd

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

wow this saintly however ,I love your enter plus nice pics might be part personss negative love being defrent mind total poeple , internal medicine

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

So lot to occur over your amazing blog. Your blog procures me a fantastic transaction of enjoyable.. Salubrious lot beside the scene. Signs it is Time to end a Relationship

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is rather very good, nevertheless glance at the data with this handle. The Psystrology Method

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

So lot to occur over your amazing blog. Your blog procures me a fantastic transaction of enjoyable.. Salubrious lot beside the scene. The Woman Men Adore

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things. Law of Devotion

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

So it is interesting and very good written and see what they think about other people. What Men Secretly Want Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I recommend only good and reliable information, so see it: The Millionaire Brain Academy

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

it's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. how to text your ex

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I understand this column. I realize You put a many of struggle to found this story. I admire your process. Wrap Him Around Your Finger Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

wow this saintly however ,I love your enter plus nice pics might be part personss negative love being defrent mind total poeple , The Red Smoothie Detox Factor

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Your texts on this subject are correct, see how I wrote this site is really very good. cake bakeries houston

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Here you will learn what is important, it gives you a link to an interesting web page: english language course

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I propose merely very good along with reputable data, consequently visualize it: Ex Factor Guide Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written. The Woman Men Adore and Never Leave

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. Talk To His Heart Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I encourage you to read this text it is fun described ... The Instant Switch Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

In this particular article, you will see a summary, satisfy browse this post. What Men Secretly Want Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is great to have the opportunity to read a good quality article with useful information on topics that plenty are interested one.I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. The Language of Desire

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites! Rocket Spanish Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! The Bonding Code Bob Grant

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! How To Make Him Desire You

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts. Πλατφορμες

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I invite you to the page where you can read with interesting information on similar topics. Soul Mate Switch

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. Solid tires 8.15-15

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention. Superior Singing Method Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Regular visits listed here are the easiest method to appreciate your energy, which is why why I am going to the website everyday, searching for new, interesting info. Many, thank you! Freightliner Columbia Bumper

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

كشف تسربات المياه بالرياض عزل مائي وحراري 0539211174
افضل شركة كشف تسربات المياه بالرياضعزل مائي وحراري اتصل الان 0539211174 بدون تكسير وبأحدث الاجهزة الالكترونيه مع الضمان – حل ارتفاع فاتورة المياه بالسعودية
اسباب تسرب المياه:حدوث كسر او تشقق في المواسير الخاصة بشبكة المياهبسبب ارتفاع درجة الحرارة في السعودية ومنه تسرب مياهتحت الارض او من اسطح المنازل, زيادة معدل الرطوبة في اسقف المنازل يعمل على حدوث شرخ في الاسقف مما يسبب تسربات مياه.
اضرار تسرب المياه:حدوث كسر وتشقق في طبقات الحديد والاسمنت في سقف المنزل مما يسبب تصدعات خطيرة تلجا على اثرها لعمل تصليحات بمبالغ ضخمة وترميم الامكان المتضررة بجانب تلف الاثاث وديكور المنزل… عليك فقط الاتصال بنالحل مشكلة تسربات المياهنهائيا.
مؤسسة ال مطلق من افضل شركات كشف تسربات المياه بالرياضحيث تضم فريق عمل محترف للكشف تسريات المياهوالكشف المبكر عن خطوط ومواسير المياهالمنكسره في المنازل الاسطح والجدران بدون تكسير باستخدام احدث الاجهزة الالمانية الحديثة لتقديم افضل خدمة لعملائنا الكرام.
يستخدم الخبراء لدينا احدث جهاز كشف تسربات المياه بالرياضحيث يعمل على كشف تسربات المياه بالرياضالموجودة نتيجة سوء مواسير الصرف الصحي او مواسير شبكة المياهبدقة عالية بجانب خبرة فريق العمل العالية لكشف تسربات المياه بالرياضبسرعة بدون تكسير عشوائي في الاسطح والجدران, يعمل فريق العمل دائما على توفير راحة العميل وتوفير المال والوقت.
تقدم الشركة بجانب كشف تسربات المياهخدمة كشف تسربات الكهرباء والغاز باستخدام اعلى التقنيات الحديثة الذبذبات الالكترونية لكشف عن التسريبات دون التكسير نهائيا في الجدران.
Engineer: Tamer Abdel Fattah Ahmed Yousif
Graphic & Web designer | SEO & E-marketing Expert
E-mail: creativedesigner2011@hotmail.com
Skype: o2adv.hurghada
كشف تسربات المياه بالرياض

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This post is really magnificent. I really like this post. It is one of the best posts that I ve read in a long time. Thanks a lot for this really good post. I really appreciate it! Title Insurance Policy

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Canada Goose Nederland You should mainly superior together with well-performing material, which means that see it: Canada Goose Amsterdam | Canada Goose Dames Goedkoop

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Really appreciate this wonderful post that you have provided for us.Great site and a great topic as well i really get amazed to read this. Its really good.Pregnancy Miracle Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things. Make Him Desire You Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I understand this column. I realize You put a many of struggle to found this story. I admire your process. Make Him Desire You Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

You ought to basically fantastic not to mention solid advice, which means notice: e-factor diet review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.about obsession phrases by kelsey diamond

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've really enjoyed reading this article today and I think this might be one of the best article that I've read yet. Please, keep this work going on in the same quality.The Salvation Diet review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.luggage sale

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Regular visits listed here are the easiest method to appreciate your energy, which is why why I am going to the website everyday, searching for new, interesting info. Many, thank you!The Language of desire

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites! http://plugboard.mobi/simple-steps-for-home-mold-remediation.html

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Its as if you had a great grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle.Opciones Binarias

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am a new user of this site so here i saw multiple articles and posts posted by this site,I curious more interest in some of them hope you will give more information on this topics in your next articles. Opties Advies Geheimen

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act. elisa

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act.SouthWest Auto Glass

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

With so many books and articles coming up to give gateway to make-money-online field and confusing reader even more on the actual way of earning money, Hubwit is a refreshing change. I stumbled upon this site while searching for work-form-home options. air conditioning service

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the good work. I have been meaning to write something like this on my website and you have given me an idea.chiropractor

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women. amazing wedding toasts

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have bookmarked your website because this site contains valuable information in it. I am really happy with articles quality and presentation. Thanks a lot for keeping great stuff. I am very much thankful for this site.Womens Daily

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.loft conversion costs

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Regular visits listed here are the easiest method to appreciate your energy, which is why why I am going to the website everyday, searching for new, interesting info. Many, thank you!what to text your ex to get him back

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I don t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site.What Men Secretly Want

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

What a really awesome post this is. Truly, one of the best posts I've ever witnessed to see in my whole life. Wow, just keep it up.website here

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.auto blog

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am a new user of this site so here i saw multiple articles and posts posted by this site,I curious more interest in some of them hope you will give more information on this topics in your next articles. houses

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.flute Anita Thesen

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Going to graduate school was a positive decision for me. I enjoyed the coursework, the presentations, the fellow students, and the professors. And since my company reimbursed 100% of the tuition, the only cost that I had to pay on my own was for books and supplies. Otherwise, I received a free master’s degree. All that I had to invest was my time. hen party ideas

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Amine Lahragui

It is a great article. You will surely like this also because it is a great stufff http://www.felizanonuevo2016frases.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

If your looking for Online Illinois license plate sticker renewals then you have need to come to the right place.We offer the fastest Illinois license plate sticker renewals in the state. We are tied directly into the sate’s renewal database which allows us to process your request almost instantly.Pregnancy Miracle

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also.Incredible Dream Machine Free Download

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Glad to chat your blog, I seem to be forward to more reliable articles and I think we all wish to thank so many good articles, blog to share with us.security guard

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am a new user of this site so here i saw multiple articles and posts posted by this site,I curious more interest in some of them hope you will give more information on this topics in your next articles. atlanta webdesign

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.whale watching cruises Perth

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act.seo company

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I'm impressed, I must say. Very rarely do I come across a blog thats both informative and entertaining, and let me tell you, you ve hit the nail on the head. Your blog is important..click web page

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.Luggage

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon.garage door repair company in boulder

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read !! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site.Mudanzas y Trasteos Bogota Nacionales

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject.Mark Hurd

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is a wonderful article, Given so much info in it, These type of articles keeps the users interest in the website, and keep on sharing more ... good luck. http://venusfactoreviews.co/ed-miracle-review/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. moving packing box

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Thank you for your post, I look for such article along time, today i find it finally. this post give me lots of advise it is very useful for me. work from home

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more.alat pembesar penis

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.3 week weight loss diet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which I need, thanks to offer such a helpful information here.Cheap vehicles from japan

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Amazing knowledge and I like to share this kind of information with my friends and hope they like it they why I do..Best Gaming Monitor Under 200 Reviews

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!!!!copyfight.org/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!!!!bodycentro.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. combat, law enforcement You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.Thermador oven repair

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one paddling upstream

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The matter you we highlighted above is surely value able for anyone to workout. the concept of your article is very true and It will result in a positive way.melhor servidor de cs

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is a wonderful article, Given so much info in it, These type of articles keeps the users interest in the website, and keep on sharing more ... good luck. fat diminisher system reviews

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.http://www.24-7pressrelease.com/press-release/language-of-desire-review-does-it-really-work-409345.php

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

One of the most prominent Canadians named was Saskatchewan lawyer Tony Merchant, a controversial figure who was a major player in the residential schools settlement.Read this page

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

We are committed to unparalleled service by helping our clients navigate through this unique industry. Our consultants will assure strong acquisitions to enhance and diversify your portfolio. We provide private and discreet acquisitions as well as customized account management.Read this page

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.energy solutions

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

You might comment on the order system of the blog. You should chat it's splendid. Your blog audit would swell up your visitors. I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! japanese used car exporter

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually I visit your blogs and get updated through the information you include but today’s blog would be the most appreciable. Well done!visit this URL

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Well, this got me thinking what other workouts are good for those of us who find ourselves on the road or have limited equipment options.personal marketing

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!!!!nipt

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this.. curtain factory outlet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have express a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorite’s blog site list and will be checking back soon… Queen Size Duvet

Saistītie raksti
Soc

Kalpot cilvēkiem 53 Autors:Ilze Straustiņa

634474862 a86579a528%20(1)

Latvija ceļā uz sociālo uzņēmējdarbību 0 Autors:Agnese Lešinska, Gatis Litvins, et al

13866156 fbef1a1991

Valsts neizdarīs visu 7 Autors:Gatis Litvins