Par labāku pasauli 16

Ir tikai pareizi un normāli, ka daudzi sociālie jautājumi tiek risināti ar privāto iniciatīvu palīdzību - tajās jomās, kurās valsts nevar vai negrib palīdzēt. Sociālās uzņēmējdarbības pieredze.

Iesaki citiem:
Jumti
Foto:samsam_fin

Sociālās uzņēmējdarbības projekta-zīmola "HOPP" aizsākumi meklējami 2010. gada nogalē, kad pieteicāmies projektu konkursam "Brigāde". Tad vēl nenojautām, ka idejas aizmetņi par īpaši pielāgotiem trīsriteņiem, ērmriteņu kustības paspārnē, izvērtīsies par dzīves pārliecību.

Ideja par pielāgotiem trīsriteņiem radās kopā ar otru līdzautoru Edgaru Spridzānu. Viņš jau vairākus gadus aktīvi darbojās ar ērmriteņiem, bija viens no šīs kustības dibinātājiem Latvijā. Vienā brīdī pie viņa sāka vērsties cilvēki ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, kuri lūdza izgatavot īpaši viņiem pielāgotus braucamos. Tā šķita brīnišķīga ideja, jo nekā līdzīga Latvijā uz to brīdi nebija! Runājot ar cilvēkiem, mēs sapratām, ka tā ir ārkārtīgi vajadzīga lieta - vairāk izprotot šo cilvēku vajadzības un pretnostatot tās viņu iespējām, arī radās HOPP.

Tas, ka šobrīd sevi varam dēvēt par sociālo uzņēmumu, ir likumsakarība, bet tas nebija uzstādīts kā mērķis jau no paša sākuma. Toreiz bija vēlēšanās palīdzēt kaut vai tikai dažiem cilvēkiem, vairāk to izprotot kā labdarības akciju. Mūsu ideju, entuziasmu pamanīja un novērtēja gan projektu konkursā "Brigāde", gan Sociālās uzņēmējdarbības forumā. Tieši tur, pateicoties saņemtajiem ekspertu padomiem un paklausoties Eiropas pieredzi, sapratām, ka ir jāskatās plašākā mērogā, jādomā par to, kā mūsu trīsriteņus padarīt pieejamus ne tikai dažiem cilvēkiem, bet gan pilnīgi visiem, kam tas būtu nepieciešams.

Toreiz bija vēlēšanās palīdzēt kaut vai tikai dažiem cilvēkiem, vairāk to izprotot kā labdarības akciju.Foto: Didzis Grodzs

Šo divu gadu laikā ir nācies daudz domāt par to, kas vispār ir sociālā uzņēmējdarbība? Kurā brīdī var uzskatīt, ka tas, ko tu dari ir sociālā uzņēmējdarbība? Latvijā šobrīd nav nekāda tiesiskā regulējuma šajā jomā. Vienīgās vadlīnijas - citu valstu pieredze. No vienas puses, tā ir liela privilēģija, veidot izpratni par jaunu jomu no pašiem pamatiem. Tā ir iespēja radīt ideālo modeli. No otras puses - tas ir arī ļoti grūts uzdevums, jo pieejamā informācija par citu valstu pieredzi apvienojumā ar Latvijas aktuālo situāciju ir tik plaša, ka ir svarīgi nepazaudēties un izsijāt to, kas vislabāk der tieši mūsu situācijai.

Tā ir liela privilēģija, veidot izpratni par jaunu jomu no pašiem pamatiem.Tas, ka šādu trīsriteņu ražošana ir sociāls uzņēmums, nosaka nevis produkta specifika, bet gan Latvijas situācija. Attīstītajās valstīs, kur pastāv plašs valsts atbalsts tehniskajiem palīglīdzekļiem, rehabilitācijas aprīkojums, ir vesela industrija, kas darbojas uz komerciāliem pamatiem.

Šobrīd vissāpīgākais ir tas, ka apzināmies, cik svarīgi šie trīsriteņi ir mūsu mērķauditorijai – cilvēkiem ar invaliditāti. Tieši viņi ir viena no sociāli visneaizsargātākajām grupām, ar vienu no viszemākajām maksātspējām. Lai arī mūsu produkcijas cena ir pat vairākas reizes zemāka nekā līdzīgiem produktiem Eiropā, tā joprojām ir pārāk augsta daudzām ģimenēm, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem, vai cilvēkiem gados. Esam izvēlējušies neiziet uz kompromisiem attiecībā uz kvalitāti, un meklējam citas iespējas, kā palīdzēt trīsriteņiem nonākt pie saviem īpašniekiem.

Mums ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar vairākām nevalstiskajām organizācijām, ir iestrādes sadarbībai ar Rīgas Domi. Savukārt šā gada pavasarī izveidojās brīnišķīga sadarbība ar vairākiem privātiem uzņēmumiem, kas atbalstīja trīsriteņu izgatavošanu un nodošanu tām ģimenēm, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem. Nelielos ienākumus, kurus gūstam, novirzām esošo produktu uzlabošanai un jaunu izstrādāšanai, nevis izmaksājam īpašniekiem. Mēs paši nodarbojamies ar to, ka meklējam sadarbības partnerus, atbalstītājus un sponsorus, kas palīdzētu mūsu trīsriteņus izgatavot tiem, kas nevar atļauties tos iegādāties. Mūsu pielāgotais trīsritenis cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir ne tikai līdzeklis fiziskām aktivitātēm - tā ir iespēja iziet no mājas un veikt lielākus attālumus, pašiem tikt kaut vai līdz veikalam, ārstam vai kultūras pasākumiem.

Tā ir iespēja iziet no mājas un veikt lielākus attālumus, pašiem tikt kaut vai līdz veikalam, ārstam vai kultūras pasākumiem.Ir tikai pareizi un normāli, ka daudzi sociālie jautājumi tiek risināti ar privāto iniciatīvu palīdzību - tajās jomās, kurās valsts nevar vai negrib palīdzēt. Tieši šeit sociālie uzņēmumi ir tie, kas ar saviem risinājumiem var aizpildīt tukšumu. Patiesībā sociālie jautājumi ir traktējami daudz plašāk par tādām ierasti minētajām problēmām kā, piemēram, nodarbinātība. Vides jautājumi, zaļie risinājumi, socializēšanās iespējas, cilvēku pašapziņas celšana un piederības sajūtas radīšana sociāli neaizsargātajām sabiedrības grupām, kvalitatīva brīvā laika pavadīšana bērniem un jauniešiem, degradēto apkaimju vides uzlabošana - tās un vēl daudzas citas ir jomas, kurās radošā un netradicionālā veidā var sabiedrību kopumā padarīt daudz veselīgāku plašākā šī vārda nozīmē.

Esam saskārušies arī ar neizpratni, ja savu sociālo projektu nosaucam par uzņēmējdarbību. Tomēr ir jāsaprot, ka tieši uzņēmējdarbības elements ir tas, kas var nodrošināt šādu iniciatīvu ilgtspēju un pašpietiekamību. Kas sociālo uzņēmējdarbību atšķir no parastas uzņēmējdarbības? Peļņas sadales aspekts. Sociālo projektu gadījumā tā nonāk atpakaļ uzņēmumā un tiek izmantota mērķa īstenošanai, nevis īpašnieku peļņas gūšanai.

Sociālo projektu gadījumā peļņa nonāk atpakaļ uzņēmumā.Mēs kā sociālie uzņēmēji saskaramies ar tām pašām problēmām, kā citi mazie uzņēmumi vai, piemēram, radošās nozares - proporcionāli smagā nodokļu nasta un finansējuma ierobežotā pieejamība - tas viss bremzē galvenās misijas īstenošanu un ikdienā. Tie liek vairāk cīnīties par izdzīvošanu, nevis augstāku mērķu sasniegšanu.

Sociālās uzņēmējdarbības definēšana ļaus ne tikai labāk saprast šādu uzņēmumu lomu un mērķus, bet arī dos iespēju attīstīties daudz jaunām iniciatīvām. Iespējams, tās jau šajā jomā darbojas, bet vēl neapjauš, ka ir sociālie uzņēmēji. Varbūt sociālās uzņēmējdarbības definīcija iedvesmos tos, kas par to ir aizdomājušies, bet nav saskatījuši veidus vai iespējas, kā to izdarīt. Es ļoti ceru, ka plānotais tiesiskais ietvars sociālajai uzņēmējdarbībai ne tikai dos iespēju nošķirt sociālos uzņēmumus no ikviena cita uzņēmuma vai nevalstiskās organizācijas, bet arī sniegs jaunas iespējas un atbalsta instrumentus un radīs lielāku izpratni sabiedrībā.

Statusa – sociālās uzņēmējdarbības veicējs - iegūšana HOPP nav pašmērķis. Neatkarīgi no tā, kā mūs sauks, mēs turpināsim darīt to, ko darām. Tomēr šis statuss varētu būt labs instruments, ar kura palīdzību ļaut arī citiem izvēlēties produktus vai pakalpojumus ar lielāku sociālo atbildību. Statuss varētu sniegt priekšrocības valsts vai pašvaldību iepirkumos.

Vēlētos uzsvērt, ka ir liela atšķirība starp labdarību, sociālo uzņēmējdarbību un sociāli atbildīgiem uzņēmumiem. Katram no tiem ir atšķirīgi mērķi un attiecīgi veidi, kā tos sasniegt. Katram no tiem ir sava loma ekonomikas kontekstā, kas šobrīd cilvēku apziņā ir visnotaļ izplūdusi. Līdz ar to mēs bieži saskaramies ar izbrīnītu attieksmi, ja skaidrojam, ka nedarbojamies kā labdarības iestāde.

Lai arī viss notiek pamazām, man ir liels prieks, ka ar to, ko protam un spējam izdarīt, varam dot savu ieguldījumu izmaiņām plašākā mērogā, un mainīt sabiedrības attieksmi jautājumos, kas mums pašiem šķiet būtiski. Jauki apzināties, ka Latvijā un pasaulē ir tik daudz cilvēku, kuri klusi un bez pompozitātes dara brīnišķīgas lietas tikai tāpēc, ka grib padarīt šo pasauli labāku.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
mohamed hany


New quotes about love, for anyone looking for love quotes
quotes about loveis one of the best sites to provide these love quotes , quotes on a daily basis so wonderful Enjoy it now and enjoy love quoteslove quotes</a> u will love it amazing love status amazing quotes Just share it with your friend and you find really an amazing whatsapp status

Tmp author
mohamed hanyالعاب بنات بنات موقع العاب للبنات فقط يختص بتنزيل جميع العاب الطبخ الجديدة في عالم العاب الفلاش الاون لاين يتميز موقع العاب طبخ بوجود العديد من المشرفين والمديرين لكي يقومون بوضع جميع الالعاب بشكل يومي العاب تطرح لاول مرة في العاب طبخ رورو للفراخ وللحمام وهناك العاب طبخ لجميع الاكلات المشهورة , مكرونة بشاميل , كبدة , وجميع انواع اللحوم الاخري لذلك الان يجب اختبار قدرتك الحسية علي الطبخ فهل انتي قادرة علي هذا التحدي انه التحدي الاكبري علي الاطلاق
العاب طبخ لن تجدها الا هنا كما يتميز موقعنا بانه الموقع الاول في الاستماع الي زواره الكرام حيث ااذا اردتي سيدتي اي لعبة يمكنك طرحها فقط علينا عن طرق فورم اتصل بنا وسيتم الرد عليكم باللعبة المراد تنزيلها ان شاء الله ماذا تنتظر الان ابدأ اللعب مع اجمل العاب بنات الرائعة اذا كنتي تبحثين عن اجمل الوصفات والاشهر في العالم اذا نحن هنا في العاب طبخ جميلة جدا نمكنك من وضع يدك واولي الخطوات لتعليم الطبخ فهناك العاب طبخ رورو مساعدة لتعلمك خطوة بخطوة طريق تحضير الاطباق المميزة لديك فمثلا يوجد اشهر الوصفات التي يوصفها اشهر الشيفات علي مستوي العالم الغربي والعربي فأذا كنتي تلحمين ان تكوني مثل والدتك او تكوني مثل احد الشيفات المشهورات بالخارج كل ما عليك فعله هو التنقل من داخل لعبة طبخ بنات الي اخري لكي تكوني علي اتم الاستعداد للتعلم وفي النهاية نصيحة خاصه يجب ان يضاف له كل شخص اضافة مميزة فيجب عليكي سيدتي ان تقومي بوضع اللمسة الفنية الخاصه بك في اي وصفة تخصك انتي فقط لانها بالفعل تفرق جدا
العاب في التفرقة بين شيف والاخر اطبخي طبخا في المطبخ

Tmp author
geelna adel

Thnk you

<a href="http://www.hakelmwaten.com/">حق المواطن</a>
<a href="http://www.hakelmwaten.com/category/egypt-news">اخبار مصر</a>


Tmp author
spotlight

Nice to be visiting your blog once more, it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty, and it has same topic together with your article. Thanks, nice share. Inagamo

Tmp author
spotlight

Through this post, I know that your good knowledge in playing with all the pieces was very helpful. I notify that this is the first place where I find issues I've been searching for. You have a clever yet attractive way of writing. vape mod

Tmp author
spotlight

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. subway surfer

Tmp author
spotlight

You have done an excellent job. I’ll undoubtedly dig it and in person recommend to my friends. I’m assured they're going to be benefited from this web site. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

I have been exploring this topic for a some long time. You have offered great information in your post and some things I have not seen in other content I have read by my friends. 24 hour Miami locksmith

Tmp author
spotlight

Good post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there. căn hộ city gate towers - quận 8

Tmp author
spotlight

That can feel great to learn these kinds of useful and also special posts on your own sites Best deals of sleep monitors

Tmp author
spotlight

I tag it to my favorites internet site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know what you think. make a clubflyer

Tmp author
jenefee mike

After read a couple of the articles on your website these few days, and I truly like your style of blogging. I tag it to my favorites internet site list and will be checking back soon. Please check out my web site also and let me know what you think.
www.indobd.com
Indobd
Indobd.com
www.indobd.com
Indobd

Tmp author
Amine Lahragui

It is a great article. You will surely like this also because it is a great stufff http://www.felizanonuevo2016frases.com

Saistītie raksti
Soc

Kalpot cilvēkiem 6 Autors:Ilze Straustiņa

634474862 a86579a528%20(1)

Latvija ceļā uz sociālo uzņēmējdarbību Autors:Agnese Lešinska, Gatis Litvins, et al

13866156 fbef1a1991

Valsts neizdarīs visu 7 Autors:Gatis Litvins