Atslēgvārdi:

Par kādreizējo haizivi un smirdoņu kultūras jomā -- pārdomas piektdienā 6

Labrīt, lasītāji!

Saki, ko gribi, bet saprātu zaudējis kādreizējā jūras haizivs Jānis Ādamsons tomēr nav, lai arī cik ļoti varēja šķist citādi tad, kad viņš brūķēja milzīgu muti tā dēvētā "pedofīlijas skandāla" laikā, par ko viņam arī nācās maksāt bargu naudu. Ādamsons kādreiz skaitījās "lokomotīve" gan nebūtībā aizgājušajam "Latvijas ceļam" (tā grupele, kura apvienojās ar Šlesera biznesa projektu nav "LC" vārda cienīga, manā uztverē "LC" ir miris), gan arī Latvijas Sociāldemokrātiskajai strādnieku partijai (LSDSP). Ādamsons, lūk, ir paziņojis, ka arī viņš pietieksies konkursā uz vakanto KNAB direktora amatu, bet viņš saprotot, ka izredžu uz to viņam nav nekādu. Tur arī ir veselā saprāta elements. Savā paziņojumā ex-deputāts ir pateicis, "ar korupciju man nav nekāda sakara, to neviens man nevar pārmest." To nu nevaram zināt, bet noteikti varam zināt, ka Ādamsona kādreiz pārstāvētā LSDSP Rīgas pārvaldīšanas laikā pieļāva visnotaļ daudz dažādu smuču, partijas vārds pavīdējis arī bēdīgi slavenajā "stipendiātu" sakarā. Saki, kas ir tavi draugi ... -- tas ir princips, kurš būtu attiecināms arī šoreiz, jo KNAB direktoram ir jābūt ne vien profesionālim savā jomā, viņam tomēr arī ir jābūt bez apšaubāmas politiskās vēstures. Nemaz nerunājot par to, ka KNAB direktora amatā nevajadzētu būt cilvēkam, kurš neprot atšķirt patiesību no ļaunām tenkām, kā tas bija redzams minētā "skandāla" laikā.

Iesaki citiem:

***

Varbūt es kaut ko nesaprotu, bet man attiecībā uz Kultūras fonda vadītāju Bankovski sanāk apmēram šādi: Cilvēks ar KF naudu ir rīkojies mistiski, lai neteiktu krietni, krietni smagāk, un tie, kuriem KF nauda bija jāimaksā, ir palikuši bešā. No tā pašam Bankovskim izriet nudien elpu aizraujošs paziņojums: KF valde, lūk, "nepārmet, ka man nav talanta uz finanšu darījumiem." Tas laikam nudien ir "talants," Imantam Ziedonim daudzu mēnešu garumā neizmaksāt naudu, kas vajadzīga veselības aprūpei. Vēl vairāk tas ir liels, liels "talants" pateikt, ka trūkstošo naudu atradīs pēc tam, kad Bankovskis būs pārdevis sev piederošu nekustāmo īpašumu. Lūk, kur rodas mana nesapratne -- vai no tā izriet, ka Bankovskis KF naudu ir piesavinājies, ja jau viņam tā būs jāatdod no personīgajiem līdzekļiem? Piedodiet, bet te ir divas lietas sakāmas. Pirmkārt, ir nudien jābrīnās par cilvēkiem, kuri atrodas KF valdē, vismaz tiem diviem, kuri šonedēļ piedalījās sēdē un acīmredzot neatrada nekādu iemeslu pārmetumiem par Bankovska "talantiem." Acīmredzot bezkaunības viņiem netrūkst. Otrkārt, te pilnīgi bez jebkāda jautājuma ir darbs likuma aizsardzības instancēm. Neviens nevaram zināt, kas tur īsti ir noticis, jo acīmredzot to pat nezina tie, kuri skaitās KF valdes locekļi, bet te ir kārtējā situācija, kura smird pa ļoti lielu gabalu. Kultūru gribas turēt svētu, bet te nu ir redzams, ka vismaz dažreiz tā atrodas tajā pašā mēslu bedrē, kurā atrodas tik ļoti daudz kas, kas mūsu republikā saistās ar naudas lietām.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Demokrāts 07.11.2008 16:33
Mēs ar draugiem tieši diskutējām par to bibliotēku un koncertzāli - problēma jau nav tajā, ka tās ceļ. Problēma ir tajā, ka pašlaik tas ir paredzēts "izredzētajiem" un Demakova nemaz nemēģina KULTŪRU piedāvāt ikvienam - skolēnam lauku skolā utml. Lai tad, kad tie brīnumi būtu uzcelti, uz tiem nedotos tikai ārzemnieki un Demakovas svīta, bet daudz lielāka daļa iedzīvotāju. Bet ir jādod tas gaismas stariņš tiem bērniem laukos. Protams, ja mums nebūs Žagara operas utml., tad nebūs uz kurieni vest, bet jāmeklē ir kompromisi un balanss. Pašlaik viss aiziet tikai augstajam plauktam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 07.11.2008 13:22
Tam, kurš parakstījās "Ansim" -- mani nekad nebeigs mulsināt šis, piedodiet, idiotiskais apgalvojums, ka Amerikā nav kultūras, ar kuru nāk tikai tie eiropieši, kuri patiešām ir bremzes. Čikāgas simfoniskais orķestris daudzus gadus ir atzīts par pasaules labāko. Joffery balets -- pasaules klases modernā baletkompānija. Blūza un džeza dzimtene. Daudz, daudz, daudz, daudz piemēru. Esmu allaž bijis pārliecināts -- tie, kuri apgalvo, ka Amerika viņiem nepatīk, nekad tur nav bijuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ansis 07.11.2008 13:14
>>> ASV attīstās nevis kultūra bet pop-kultūra un šovbizness, tie daži amerikāņi, kas patiesi grib baudīt kultūru, brauc to darīt uz Eiropu
=====
Nezinu vai eiropiešiem ir pamats šādai pārākuma sajūtai - kopš Alekša Tokvila (Alexis de Tocqeville) apciemojuma Amerikā ir pagājuši kādi 150 gadi. Mūsdienu ASV ir visai attīstīta kultūra - it īpaši rakstniecība un teātris (sk. piemēram, literāro žurnālu "The New Yorker"), bet tā līdzīgi kā citur pasaulē parasti nemētājas virspusē. Popsīgās lietas ir krietni pamanāmākas.

Ir atklāts jautājums - vai kulturālāka ir tāda zeme, kur bibliotekāre par savu algu var arī izdzīvot, vai tomēr tāda, kur valdība par pusmiljardu dolāru būvē stikla pili. Ko mēs liekam kultūras procesa centrā - kultūras un civilizācijas sasniegumu pieejamību ikvienam cilvēkam, vai arī izredzēto mafiju, kura no valsts pasūtījumu uzvarētājiem saņem "komisijas naudu".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 07.11.2008 12:30
Kurš tad būtu tas "pareizais" kandidāts? Jā, Ādamsons nav nekāds dižais profesionālis, bet, kurš tad derētu, vai profesionāls ierēdnis no prokuratūras, kura lojalitāte jebkurai koalīcijai nebūtu abšaubāma, derētu labāk? Pati KNAB vadītāja norīkošanas sistēma ir tik birokrātiska, ka caur to var tikt tikai `pareizais kandidāts`.

Bankovskis, savukārt, ir vēl viens piemērs, kas parāda cik dziļi korumpēta ir pastāvošā valdības un ierēdniecības sistēma. Gandrīz vai visos amatos ir nozīmēti `savējie`. Tas atgādina feodālismu, kad seniors deva vasaļiem lēņus, lai tie turētu varu uz vietas un palīdzētu savam senioram grūtajos laikos. Par kādu demokrātiju var būt runa? Par vārda brīvību, paldies, ļoti palīdz, diemžel neko nemainot. Roka roku mazgā, un interesantākais ir tas, ja Bankovskis atkāpsies, viņa vietā nāks tāds pats vasalis un nekas nemainīsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ansim 07.11.2008 12:28
ASV attīstās nevis kultūra bet pop-kultūra un šovbizness, tie daži amerikāņi, kas patiesi grib baudīt kultūru, brauc to darīt uz Eiropu :) Vai vismaz uz Ņujorku, kur Metropolitēna operā uzstājas Eiropas zvaigznes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ansis A. 07.11.2008 12:20
Līdzīgi sabiedriskā labuma fondi varētu kalpot likumīgai un kultūru veicinošai "naudas atmazgāšanai" - ja kāds uzņēmums vēlas finansēt konkrētu kultūras pasākumu, tad noziedo fondam, saņem atpakaļ 85% no ienākumu nodokļa, atdot dažus procentus fondam par starpniecību un rezultāts - nauda ātri un likumīgi nonākusi pie galamērķa. Izskatās, ka Bankovska Kultūras Fonds ir atmazgājis naudu pavisam citā veidā - kalpojis par piesegu privātām un TP biznesa aktivitātēm. Cilvēki, kuri ar tā starpniecību tiešām gribējuši ziedot kultūrai, nonāk neapskaužamā situācijā...

Diemžēl, līdzīgā veidā darbojas arī citas iestādes, kuru nosaukumā ietilpst vārds "kultūra". Pati galvenā šāda iestāde ir Kultūras ministrija ar dažādiem dīvainiem celtniecības projektiem, atlīdzības iekasēšanu par datu nesējiem (visus mūs uzskatot par datorpirātiem), utml. Un tur pazūd nevis daži desmittūkstoši, bet simtiem miljonu naudas. Varbūt K.Streips, ņemot vērā ekspertīzi par ASV civilizāciju, var pastāstīt - kā tas iespējams, ka ASV kultūra attīstās vispār bez Kultūras ministrijas?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips