Atslēgvārdi:

Par jaunāko Krievijas propagandas gājienu un Latvijas reakciju 9

Labdien, lasītāji!

Internetā ziņots, ka Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš mūs aicinājis, pārāk nesatraukties par jaunāko Krevijas propagandistu radīto gara darbu, filmu "Baltija: kādas 'okupācijas' vēsture." Šo filmu radījusi tā pati propagandistu grupa, kura bija atbildīga par "dokumentālo" filmu, kurā atrunāta "nacisma" atjaunošana Baltijas valstīs. M. Riekstiņš teicis, ka nekādu notu Latvija Krievijas vadībai par jaunāko filmu neiesniegs, jo "es domāju, ka mums nav jāpārspīlē šīs filmas nozīme." Notas sūtīšana, piebildis ministrs, būtu "neadekvāta rīcība."

Iesaki citiem:

Tā jau tas būtībā ir -- milzīgu diplomātisku kaitējumu filmas autori Latvijai nav nodarījuši. Taču gluži bez uzmanības jaunāko melu krājumu tomēr atstāt nevajadzētu, jo ir visnotaļ skaidrs, ka bez cara Vladimira autoritārās valdības ziņas filma vienā no caristes galvenajām televīzijas programmām nebūtu demonstrēta. Piedevām Krievijai pasaulē ir daudz, daudz skaļāka diplomātijas un propagandas balss, nekā Latvijai, vēl jo vairāk tāpēc, ka tādu "draugu" izpildījumā, kā Tatjana Ždanoka, šai propagandai ir atbalss arī mūsu valstī un, kas ir vēl trakāk, Eiropā. Ar to nav teikts, ka eiropieši atbalstītu cinismu, ar kura palīdzību propagandas filmas autori vārdu "okupācija" ir ielikuši pēdiņās -- Rietumeiropā nevienam nav noslēpums, kas 1940. un 1941. gadā notika Baltijas valstīs, ja nu vienīgi to izvēlas ignorēt tie, kuri to dara kaut kādu politisku iemeslu dzīti.

Taču ārlietu ministram var piekrist arī cita iemesla dēļ. Padomju laiks tomēr nav ēra, kura ir aprakstāma tikai galējībās. Vienā ekstrēmistu pusē (un šajā kontekstā zem jēdziena "ekstrēmisti" var likt arī caru Vladimiru, viņa svītu un visas Krievijas cērpjamās aitas, kuras klausās viņu melos) ir ļaudis, kuri saka, ka PSRS bija pats labākais, kas iespējams, un viss. Otrā galā ir ļaudis, kuri saka, ka tā bija militāra okupācija un viss. Pirmie ignorē apstākli, ka visa PSRS tauta izņemot nomenklatūras pārstāvjus būtībā dzīvoja cietuma apstākļos, turklāt "sociālisma" celšanas kontekstā tika paveikti patiesi briesmu darbi, kuri ar maniakālā slepkavas Staļina nāvi nebūt nebeidzās (par to varētu liecināt, piemēram, Lidija Doroņina, Ints Cālītis un, ja viņu PSRS nebūtu nobendējusi, arī Gunārs Astra). Savukārt otri ignorē to, ka 50 gadu laikā ne jau pilnīgi viss, kas notika Latvijas PSR, bija drausmīgi. Viņi izmanto to, ko izvēlas neievērot PSRS apoloģēti, savukārt PSRS apoloģēti izmanto to, ko izvēlas neievērot latviešu nacionālisti un ultranacionālisti. Ja kāds filmā saka, ka laiks pēc 2. pasaules kara Latvijā bija industralizācijas laikmets, tā ir taisnība. Darbu tas nodrošināja ne jau tikai imigrantiem no citām "draudzīgām republikām," turklāt pietiekami daudz latviešu sev izveidoja gana ērtu dzīvi arī čekā, kompartijā un visās pārējās okupācijas laika struktūrās. Atšķirībā no Ždanokas, piemēram, Rubiks skaitās latvietis. Cik nav runāts par to, ka viens no trokšņainākajiem nacionālistiem Saeimā Tabūns, pirms kažoka pārmešanas uz otru pusi, bija aktīvs kompartijas atbalstītājs Latvijas radio? Viņam tomēr visticamāk nekas īpašs nebūtu kaitējis, ja PSRS nebūtu sabrukusi. Tas pats sakāms arī par tiem ļoti daudzajiem ļaudīm mūsu pārvaldes sistēmā, kuri darbojās partijā un it īpaši Komjaunatnē. Cita starpā, ja kas -- arī pašreizējais ārlietu ministrs. Ar to, protams, es nesaku, ka trokšņainais kmpartijas slavinātājs un komjaunatniskais ārlietu ministrs bēdājās par to, ka okupācija beidzās. Taču tas visnotaļ uzskatāmi demonstrē to, ka situācija padomju laikā nebija melnbalta, viena puse nevar teikt, ka tā bija tikai laba, bet otra -- ka tā bija tikai slikta.

Un tomēr. Mūsdienu Krievija ir melu un propagandas impērija. Tā ir autoritāra valsts ar autoritāru un gandrīz diktatorisku vadību, parlaments tajā ir butaforija, "demokrātija" ir pilnīga imitācija. Un tāpēc ir vērts padomāt par to, kā mūsu valsts reaģē uz Maskavas izlēcieniem. Labi, diplomātisku notu varbūt ne. Bet ir vērts padomāt, ko mēs jūnijā sūtīsim uz Eiropas parlamentu. Vai patiesus Latvijas pārstāvjus, vai arī Krievijas impērijas rokaspuišus un meitas tepat mūsu valstī? Par to ļoti noteikti ir vērts padomāt.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pamela >> Streipam 31.03.2009 11:58
Izlasiet p'edejo gr'amatu par L.Meri,vi'na d'ela sast'ad'ito" Politiskais testaments.Noskataties "Snores filmu.Iej'utaties 50 g.okup'acij'a.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pamela >> Ingmāram,Jankam,Jonam 31.03.2009 11:49
Kungi,es jums pilnībā piekrītu.Man ļooti žēl,ka Streipa k-gs ir ļooti sensitīvs pret jebkuru citu viedokli,kurš nesakrīt ar viņa.Faktiski dialogs nesanāk.Kārli,JŪSU zināšanai,visai TURPMĀKAI dzīvei - VISI !!! 50 OKUPĀCIJAS gadi bija un IR ,arī tagad daudz kas no tiem laikiem dzīvo Latvijā/politikā,morālē,attiecībās,sadzīvē u.t.t./ tikai kā ļauns murgs,JO es un visi pārejie NEDRĪKSTĒJA !!!!braukt kur grib,lasīt ko grib,redzēt filmas kādas grib,uzņemt filmas kādas grib,rakstīt presē ko grib u.t.t 50 gadus mana tauta un ES bijām faktiski lopu kategorijā,jo mūsu vietā lēma,domāja,ļāva ko drīkst un ko nē garīgi un morāli KROPĻI,kuru ideoloģija MAN nebija pieņemama.Kārli ,man u.c. nebija pieejams,tualetes papirs,biksi'su ielikt'ni.ES un mana tauta bija un v'el ir iek'artas vergi!!MAN IR NOZAGTA VESELA DZ"IVE!!Man nebija vajadz'iga megor'upniec'iba un okupantu bari.Jums to nesaprast.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tā filma 31.03.2009 01:49 http://rutube.ru/tracks/1693809.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jons 30.03.2009 22:44
Nesaprotu, kā okupācija var nebūt tikai slikta? Ir arī kautkāda pozitīvā okupācija?
Kautgan ja tā padomā, varbūt ka Kārlim ir taisnība. Kad vācieši okupēja Latviju, viņi padzina no Latvijas krievu okupantus. Tas protams bija pozitīvi. Laikam tā tad arī ir tā pozitīvā okupācija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntars 30.03.2009 22:28
Lielākais ļaunums ir cilvēka "sirdī", jo no turienes rosās dzīvība...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips -- Jankam 30.03.2009 20:26
Atšķirība ir tā, ka nacisti tika veidoti kā kara partija jau no absolūti paša sākuma un pastāvēja tikai mazliet vairāk par 10 gadiem. It īpaši tāpēc, ka seši no tiem gadiem bija kara laikā, nav vieli spriest par to, kāda bija kopējā dzīve. Latvijas okupācija savukārt turpinājās 50 gadu garumā, un tas bija laiks, kurā karš pēc 2. p.k. nebija, ļaudis dzima, precējās, priecājās -- jā, arī skuma, arī juta apspiestību, it īpaši, ja tika deportēti uz Sibīriju. Es nebūt neapstrīdu to, ka Latvija no komunistiem cieta neizsakāmi vairāk, nekā no nacistiem (izņemot, protams, Latvijas ebreju kopienu, kura nacistu laikā tika iznīcināta gandrīz pilnībā), un komunisma kā tāda gaišas puses es nemeklēju, jo tik pamatu pamatos muļķīgai teorijai par cilvēces uzvedību gaišu pušu nevar būt. Jautājums ir par dzīvi attiecīgajos apstākļos, un neticu, ka Jūsu senči pavadīja visus tos 50 gadus raudot gaužas asaras. Tas pats sakāms arī Ingmaram -- tā bija okupācija, jā, bet šodien es rakstīju ne tikai par to vien. Jauku jums abiem vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 30.03.2009 17:35
Streipa kungs laikam uzskata tāpāt, kā lielākā daļa rietumeiropas cilvēku, ka nacisti bija absolūtais ļaunums, bet par komunistiem tik viennozīmīgi nevar teikt. Tos rietumniekus vēl var saprast, viņi piedzīvoja tikai nacistu teroru, bet komunistu terors viņiem gāja secen. Bet Streipam itkā vajadzētu saprast, ka Latvija cieta krietni vairāk no komunisma, nekā no nacistiem. Tāpēc nevajag tagad meklēt komunisma gaišās puses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 30.03.2009 16:37
shoreiz diezgan sapraatiigs viedoklis, vieniigi taa filma nav pelniijusi vispaar nekaadu uzmaniibu. un pieteikt karu krievijai arii nebuutu praata darbs, kur mees muusu biezpiena sierinjus gruudiisim??? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars 30.03.2009 16:21
Kur ir problēma apgalvojumā, ka PSRS bija tikai okupācija un viss? Nacistiem arī bija dažas labas iezīmes - nacistiskajā Vācijā apkaroja smēķēšanu (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-tobacco_movement_in_Nazi_G... ); būvēja pirmos ātrgaitas autoceļus; uzņēma krāšņas dokumentālas filmas; un daudzi cilvēki vācu laikā dzīvoja gluži normāli - cik nu tas kara gados bija iespējams. Zemnieki jebkurā gadījumā tolaik dzīvoja labāk nekā pēckara gados, kad bija bads, sabrukums un kolektivizācija.

Bet mūsdienu filma, ja tā censtos pamatot labo dzīvi nacistu režīma apstākļos (un Raimonda Paula vietā intervētu Lennijas Rīfenstāles filmu cienītājus, retro Vokswagen cienītājus vai pretsmēķēšanas aktīvistus), tiktu gluži pamatoti atzīta par neonacistisku propagandu. Nu ne vienmēr patiesība ir meklējama tieši pa vidu divām galējībām. Reizem patiesība IR viena no galējībām. PSRS ir okupācijas vara; un no PSRS iebraukušās militārpersonas un viņu ģimenes locekļi - ir okupanti.

Un runājot par P.Tabūnu un citiem - sadarbība ar PSRS režīmu ir viņu sirdsapziņas lieta. Ļoti iespējams, ka viņi ir to pārdomājuši un nožēlojuši.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips