Atslēgvārdi:

Par himnu monoetnismam ar tautu draudzības melodiju

Diena, 07.07.2003

Iesaki citiem:
Diena lv logotips s

Raksta Krievu identitātes problēmas Latvijā (Diena, 29.VI) autors Aldis Rozentāls, par spīti sava raksta lielajam apjomam, neizpauda izejas punktu, proti, kādu ideju viņš īstenībā aizstāv — (mono)nacionālās valsts vai politiskās nācijas veidošanas ideju. Starp šiem diviem jēdzieniem tomēr ir būtiska atšķirība.

Pirmajā gadījumā runa ir par valstu veidošanās un attīstības veidu, kas bija tipisks XVIII—XIX gadsimtam. Tieši valstu iedzīvotāju etniskās izcelsmes ignorēšana ir viens no vairāku mūsdienu problēmu cēloņiem. Tas pats par sevi liecina, ka šī ideja ir arhaiska.

Tāpēc konstruktīvāk būtu nedaudz lielāku uzmanību pievērst otrai idejai, kuru hipotētiski var aizstāvēt Aldis Rozentāls, proti, par politiskās nācijas veidošanu. Šajā sakarā, manuprāt, jāuzsver galvenais: politiska nācija eksistē un var eksistēt vienīgi pasaules mērogā, saistībā ar pārējo pasauli, jo jēdziens «nācija» šajā kontekstā sakrīt ar jēdzienu «valsts», nevis «etniskā grupa». Tāpēc nav nekā pretdabiska, ja, pārstāvot Latviju cilvēciskajos, dienesta un biznesa kontaktos ar ārzemēm, mazākumtautību, t.i., etnisko grupu cilvēki, uzsver: es esmu Latvijas krievs, Latvijas ebrejs, Latvijas tatārs utt. Viss vienkārši un bez mākslīgām konstrukcijām, par kurām raksta Aldis Rozentāls.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!