Par finansējumu attīstības sadarbībai 7

Laikraksta "Diena" šodienas numurā ir lasāms Māras Sīmanes raksts par finansējumu attīstības sadarbībai. Piekrītu visos punktos un nudien iesaku izlasīt.

Iesaki citiem:

Īpaši interesanti, ka Sīmane piemin arī morālo argumentu, lai palielinātu finansējuma līmeni (and why not?):

"Latvijai būtiski ir neaizmirst, kāda loma bija ārvalstu palīdzībai mūsu sistēmu atjaunošanā — no nodarbinātības sistēmas izveides (jo padomju laikā taču nebija bezdarba!) un starptautisku drošības standartu ieviešanas līdz pilsoniskās sabiedrības stiprināšanai. Citu valstu ieguldītās summas Latvijas atjaunošanā ir lēšamas miljardos. Latviešu valodas apguves valsts programma vien laikā no 1996. līdz 2001.gadam no starptautiskajiem donoriem saņēma atbalstu vairāk nekā 12 miljonu ASV dolāru vērtībā, lai izstrādātu un nodrošinātu latviešu valodas apguvi cittautiešiem. Šajā kontekstā jāvaicā sev, kāda situācija Latvijā būtu izveidojusies, ja pēc valsts neatkarības atgūšanas nebūtu saņemts ne tikai finansiālais, bet arī morālais atbalsts no starptautiskās sabiedrības?"

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gunta 04.07.2011 09:42
kādēļ nevienu neinteresē mūsu pašu latviešu bērnu izglītība.ļoti daudz latviešu padsmitnieki grib saprast krievu valodu.kaut pamatzināšanas jau vajadzētu.krievu bērni zina vismaz trīs valodas.no reālas dzīves lauku gaterī. atbrauc lietuviešu šoferis. angliski viņš nemāk.latviski protams arī nē.tad situāciju glābj padomjlaiku produkts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SDM 25.03.2010 20:33
Latvijā darbu uzsāk jauna darba meklēšanas sistēma! www.darbamednieki.lv

В Латвии начала работу новая система по трудоустройству! www.darbamednieki.lv

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis -> HC 27.05.2008 14:57
Ja kāda NVO, kas nodarbojas ar palīdzēšanu ārvalstīm, prot piesaistīt fizisku un juridisku personu ziedojumus, būšu ļoti priecīgs un arī pats kaut ko ziedošu. Par infrastruktūru privātu ziedojumu piesaistei es biju domājis nodokļu atlaides un ērtu norēķināšanos ar VID. Ja cilvēkam kāda puse no darba algas ir jāsamaksā nodokļos un pēc tam vēl jāaizpilda piņķerīgas nodokļu formas, lai atgūtu procentus no ziedojuma summas, tad tas ir gaužām vājš valsts morāls atbalsts ziedotājiem.

Ja privāto ziedotāju Latvijā pagaidām ir nedaudz, varbūt ir īstais laiks piestrādāt pie tā, lai viņu būtu vairāk. Valsts, kura rūpējas par visu, izaudzina pilsoņus, kuriem viss ir vienalga.

Man nav un arī nekad nebūs teikšanas par valsts līmeņa attīstības sadarbībai izlietoto naudu - tādēļ priekš manis tas ir kārtējās speciālās intereses vai "pork barrel" (valsts piebaro sev draudzīgās NVO). Savukārt pats labprāt kaut ko noziedoju arī tagad - kaut vai tam WikiMedia Foundation. Jo Vikipēdiju taču es lietoju un zinu, ka ar reklāmām viņi nepelna, bet infrastruktūras uzturēšana maksā naudu.

Arī afrikāņi reizēm uztaisa kaut ko interesantu - kaut vai Canonical Ltd. un Dienvidāfrikas uzņēmēja Mark Shuttleworth piedāvātā Linux distribūcija (Ubuntu). Arī viņiem varētu kaut ko noziedot. Bet ja kāds grib, lai es ziedotu naudu, teiksim, Hosni Mubaraka režīma stutēšanai Ēģiptē (kā to jau daudzus gadus dara ASV nodokļu maksātāji), tad man par to nav nekādas intereses.


>>> Attieciibaa uz jusu mineetajiem" "morāliem argumentiem", jo tie parasti deģenerējas par vislielāko amoralitāti", vai tas ir taads nekonkrets vispaarinajums bez argumentacijas?
======
Varēšu Jums paskaidrot tikai ar konkrētu piemēru, nevis vispārīgajā gadījumā. Kādēļ Ēģiptē (līdz nesenam laikam arī Pakistānā utml.) var atļauties neveikt politiskās reformas un nopietnākos režīma oponentus iebāzt cietumā? Manuprāt, viens no izskaidrojumiem ir ievērojamā ārvalstu finansiālā palīdzība, ieroču piegādes, utml., ko šie režīmi saņem. Sal. http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/US-Israel/egypta... .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

HC->nepiekritu Aleksim 27.05.2008 10:19
Man skiet,ka ir kludaini domat, ka vienas un tas pasas valsts agenturas labo celjus Latvija, samazina nabadzibu un bezdarbu Latgalee, suta naudu uz Afriku un cinas par "labaku cilveci". Taa tas notekti nav un arii jus to noteikti zinaat.
Kapec jums skiet, ka sis Sadarbibas Attistibai organizacijas fondi/resursi/nauda tiek izmatota bez kontroles? Ja jums skiet, ka jus tiek turets informacijas vakuumaa, ludzu piezvaniet viniem, un organizacijas parstavji jums paradis gada parskatus un bilances un ko tik vel ne. NVO parasti neslepjas un tur nav lielas birokratijas. Patiesjam jusu vieta nesatrauktos par sis NVO budzetu. Tomer, par Dienvidu tilta projektu un Lidostas piebuvju taameem man sjada miera nav.

Vel ir tada lietaa kaa "trail-blazers". Atvainojiet, tulkojums latviski nenak prata(celmlauzji?). Ja Attistibas organizacija ir pirmie, kas dara sadas lietas, kas jums skiet samera neizprotamas, rosina uz diskomfortu, tas nenozime, ka pec nezcik gadiem tas skitis divaini.Kadam ir jabut pirmajam. Un, kapec ne Latvijai?

Vel, Latvija ir partals "Ziedot", kas koordinaee privatpersonu ziedojumus dazhadiem socialiem projektiem, tepat uz vietas. Nevaretu teikt, ka ziedojumu ir tikpat daudz, cik vajadzibu, jo vajadzibu vienmer bus vairaak kaa iespeju.

Attieciibaa uz jusu mineetajiem" "morāliem argumentiem", jo tie parasti deģenerējas par vislielāko amoralitāti", vai tas ir taads nekonkrets vispaarinajums bez argumentacijas?

Es pagaiditu un paskatitos, jo
1)organizacija ir jauna un jaalauj tai iestraadaties;
2)zinot dazus cilvekus, kas to vada, neatlaujos shaubities par vinju darbiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 26.05.2008 19:29
Latvija budama attistibas valsts sniedz atbalstu vel attistibas valstim, kas ir pilniga nepienemami bet Latvijai palidzibu sniedz attistitas valstis,kas ir pareizi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 25.05.2008 23:23
M.Sīmanes raksts ir paviršs:

"Mums pašu mājās ir pietiekami daudz problēmu, taču globālās inflācijas apstākļi pat smagāk skar valstis, kur ir lielāka nabadzība. Šobrīd atrodamies 45.vietā starp 178 pasaules valstīm pēc attīstības rādītājiem, un mums ir, ko dot."
======
Inflācija izpaužas dažādi dažādās pasaules valstīs & Nav precizēts, kas tie par "attīstības rādītājiem", pēc kuriem atrodamies 45. vietā pasaulē.


M.Sīmane "Prasmīgi ieguldot līdzekļus attīstības sadarbībā, varam nošaut trīs zaķus ar vienu šāvienu — veicināt mūsu zināšanu ar augstu pievienoto vērtību eksportu, izveidot Latvijas ārpolitikas identitāti un uzlabot apstākļus cilvēcei."
====
Par eksportu parasti sauc preču vai pakalpojumu izvešanu saistībā ar tirdzniecību. Ārpolitiska identitāte Latvijai ir jau tagad. "Uzlabot apstākļus cilvēcei" - tas ir visnotaļ abstrakti formulēts mērķis (tāpat kā "novērst nabadzību", "uzvarēt karā pret terorismu", utml.). Nezinu vai kāds var precīzi definēt, ko nozīmē sasniegt šādu mērķi.

Mēs, protams, varam izveidot atkal kādu valsts aģentūru, kura nodarbosies ar cēliem un netveramiem mērķiem. Bet rezultāts visdrīzāk būs nesaimnieciska valsts naudas izmantošana. Nav ētiski (no John Rawls "original position" viedokļa), ja Latvijā ir vieni cilvēki, kuri dzīvo nabadzībā un izolētībā ceļu un komunikāciju trūkuma dēļ, toties "attīstības sadarbības profesionāļi" dažādiem neskaidri definētiem uzdevumiem saņem valsts naudu un pieklājīgu algu par to, lai "mācītu stiprināt pilsonisku sabiedrību" bez jebkādas nopietnas kontroles. Ja mēs varam pamatot, ka vislabākais veids kā palīdzēt Latgales lauku iedzīvotājiem ir sūtīt naudu uz Āfriku - lūdzu pamatojumu! Lai valstī novērstu krīzi, ir jāsakārto pamatlietas - vajadzīgs budžets ar pārpalikumu un zema inflācija. Tātad - jāsamazina valsts tēriņi. Ja nav pārliecinoša un izmērāma efekta uz mūsu makroekonomiku, tad valsts naudu attīstības sadarbības mērķiem labāk netērēt.

Es esmu PAR privātpersonu ziedojumiem t.sk. starptautiskiem labdarības projektiem. kurus katrs no mums var izvēlēties brīvprātīgi un atbilstoši savām interesēm. ienam ir būtiska Vikipēdijas attīstība (WikiMedia foundation), citiem - Microsoft programmatūras izplatīšana jaunattīstības valstīs (Bila un Melindas Geitsu fonds), citiem - salafi islāma izglītības iestāžu jeb madrasu tīkls (dažādi Saudi Arābijas fondi) vai, teiksim, humanitāra palīdzība cunami upuriem. T.i. var būt runa par valsts likumdošanas ietvaru, kurā cilvēki var ziedot labdarībai (t.sk. starptautiskai) kā arī paši veidot šādas labdarības iniciatīvas. Bet nekādā ziņā nav jācenšas pašai valstij rīkoties saskaņā ar "morāliem argumentiem", jo tie parasti deģenerējas par vislielāko amoralitāti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 23.05.2008 20:53
Es biju saņēmēju pusē, kad Latvijai tika sniegta palīdzība deviņdesmitajos. Jāsaka, ka uz mani tas atstāja ļoti nozīmīgu iespaidu, un, kad man vienā konferencē baltkrievs vaicāja "Kāpēc jūs vispār apsveriet palīdzību citām valstīm, ja jums pašiem ir problēmas", es samulsu. Jo man likās, tas taču ir tik dabīgi - palīdzēt citiem, ja ir tāda iespēja. Es viņam atbildēju, ka tā ir privlēģija, nevis apgrūtinājums, kad tu esi situācijā, kurā tavs padoms kādam citam ir vērtīgs, un vari dalīties pieredzē. Varbūt tas izklausās naivi vai ideālistiski, bet es tiešām tā domāju. Un es ceru, ka līdzīgi domā daudzi, kas uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē īstā laikā sniegta kvalitatīva palīdzība, un tāpēc apzinās "morālo argumentu" par labu tiem, kas ir sliktākā situācijā nekā mēs paši.

Citi autora darbi