Atslēgvārdi:

Par filmu pieejamību 8

Labrīt, lasītāji!

Šodien laikrakstā Diena ir kolēģa Normunda Naumaņa materiāls par dokumentālām filmām. Kolēģis raksta, ka atšķirībā no pagalam panīkušās spēlfilmu pasaules, dokumentālo filmu ražotāji bijuši itin naski sava darba darītāji, un patlaban minētajā jomā veidojies sava veida bums.

Iesaki citiem:

Man šajā ziņā, protams (un atvainojiet visi, kuri tagad kritīsit panikā un šausmās par to, ka Streips apcer geju lietas -- šodien, kā vienmēr, ja nepatīk, tad nomierinieties, izdzeriet kādu drapīti, kļūstiet mazliet pieaugušāki un, ja nu galīgi citādi nevar ... internetā sameklējiet kaut ko citu, ar ko nodarboties), interesanta ir režisora Kaspara Gobas filma "Homo.lv," kura ir par praidiem, to pirmsākumiem, un kā ar to visu mūsu dārgajā valstī ir veicies. Filma patlaban tiek demonstrēta kinoteātrī K suns, vien diemžēl brīžos, kuri vairāk vai mazāk sakrīt ar manis vadīto raidījumu Latvijas radio. Neredzu iespēju, kā es raidījumu varētu veidot kinoteātrī un seansa laikā, tāpēc šis variants man atkrīt. Citur pasaulē es par to neraizētos, jo zinātu, ka pēc kāda brītiņa, kad filma būs demonstrēta kinoteātrī un būs izstaigājusies pa kinofestivāliem, tā parādīsies mājās skatāmā variantā. Bet, acīmredzot, pie mums gan ne. Man personīgi dokumentālās filmas ir tuvs žanrs, esmu pats tajā darbojies, patīk redzēt, ko dara kolēģi. Ik pa retam kādam dokumentālo filmu režisoram izdodas izsisties pasaules slavas augšpusē, tā to ir izdarījis Maikls Mūrs, tā paveicās kādreizējam ASV viceprezidentam Alam Goram ar viņa filmu par klimata maiņu. Pamatoti slavens ir Kens Bērnss, vispār jau visa Discovery TV/National Geographic/History TV pasaule ir no dokumentālām filmām vien veidota. Bet, pirms kļūt pasaulē pazīstamam, režisoram tomēr ir jānodrošina, ka filmu kāds redzēs.

Latvijas gadījumā tas attiecas ne jau tikai uz Kaspara Gobas "Homo.lv." Tas attiecas arī uz Kaspara Gobas "Seda: Purva ļaudis." Tas attiecas arī uz Kaspara Gobas "Pieci stāsti par dabu." Tas attiecas arī uz Kaspara Gobas "Saldumu pilsēta." Uz Lailas Pakalniņas "Rubika ceļš." Uz Roberta Rubina "Kā klājas, Robert Ming?" Un tā tālāk un tā joprojām. Ēķa impērijā ļaudis šo lietu saprot ļoti labi, brīžos, kad nav jānodarbojas ar ne īpaši godīgu politiķu reklamēšanu, tādas filmas, kā "Rīgas sargi," tiek izbazūnētas pilnīgi visos iespējamos variantos. Protams, Ēķa impērijai noteikti ir krietni lielāka rocība nekā Kasparam Gobam un Lailai Pakalniņai. Bet tomēr.

Varbūt kaut ko neesmu pamanījis, un varbūt, ka visas minētās dokumentālās filmas, kā arī daudzas citas, kas Latvijā ir radītas pēdējo gadu laikā, kaut kur tiek tirgotas ar apgriezieniem. Bet baidos, ka nē. Protams, saprotu, ka kinofilmas sagatavošana DVD variantam nav lēts prieks, un ar naudu mūsu valsts kultūras pasaulē nudien tā ir, kā ir. Knapināšanās -- garantēta, vēl jo vairāk, ja filmas iespējamo pircēju skaits ir mērāms desmitos vai simtos un nevis tūkstošos un miljonos. Taču vienalga žēl. Dažs droši vien teiks, ka vajag rakņāties pa internetu, droši vien filma kaut kur atradīsies. Bet arī tas nav labs variants, raugi, kā nupat tiesa ir iepļaukājusi TV5 par to, ka telekompānija solīja demonstrēt kadrus no kāda pasākuma ģenerālmēģinājuma Krievu drāmas teātrī, bet tā vietā (un ļoti nesmuki) nodemonstrēja visu ģenerālmēģinājumu. Un, ja arī kāds ir sēdējis K suns vai Kino Rīga zālē ar video kameru klēpī, tas nudien ir nesmuki, lai neteiktu nelikumīgi un ar garantēti sliktu rezultātu. Taču vēlreiz -- žēl. Un ceru, ka kādreiz filmu (filmas) būs iespējams nopirkt.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


spaap 13.10.2010 14:20
Atliek klusi cerēt, ka tomēr atradīsies kādi uzņēmīgie cilvēki, kas saprot, ka te runa nav tikai par kapitālu naudas izteiksmē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gustavs 13.10.2010 10:53
Latvijā tapušu filmu DVD var nopirkt Rīgas Kino muzejā, Vecrīgā. No dokumentālistiem vismaz A.Saulīša darbs tur nesen bija manāms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Don Basilio 12.10.2010 18:11
Kārli, nebēdājiet! Kā beigsies Sunī, tā būšot internetā. Un lai nu kurš, bet Goba par savu projektu mārketingu prot parūpēties pat ļoti labi. Gan būs visur kur.
Ja kas, tauta nemaz tā nelaužas. Kad skatījos, bijam laikam kādi 7-8 skatītāji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 12.10.2010 15:08
Es jau šo to no latviešu spēļfilmu klasikas labprāt nopirktu un ieliktu plauktā... It īpaši ar krievu un angļu subtitriem, lai var parādīt draugiem/paziņām/oponentiem, ka mums te reizēm arī šis tas ir un pat labs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 12.10.2010 13:10
Avo ->Andris_2 12.10.2010 12:11 ...tipisks piemērs tam, kā lietas tika kārtotas padomju laikā. Caur blatiem, respektīvi. Tas ir sistēmiski nepareizi...
---------------------
Ļoti moderns un šobrīd izplatīts viedoklis, kas manuprāt ir LIEKULĪGS un arī vienkārši neracionāls.
Šāda viedokļa uzturēšana un kultivēšana ir slaucama govs, kas apgādā ar iztiku negatīvisma apoloģētus.
Manuprāt vispār Latvijas VIENĪGĀ un GALVENĀ nelaime ir tikai tā, ka cilvēki kaut ko no kāda gaida gatavu no gaisa nokrītam, un tie paši pieminētie negatīvisma apoloģēti to uztur kā barotnes, kurās izaug viņu iztikas un labklājības avots.
Godīgam cilvēkam ar godīgiem nodomiem ir jāiet taisns un lepns ceļš - punkts!
Ja es gribu redzē filmu, būšu pat priecīgs par noskatīšanos sniegt godīgu atlīdzību, bet citas iespējas nav atrodamas, tad es godīgi izmantoju Latvijas unikālās iespējas un kontaktējos tieši ar autoru, lai vienotos - un te nav nekāda padomijas blata!
Konkrēti latviešu dokumentālās filmas vispār ir tā joma, kur visu varētu nolikt publiski pieejamā I-neta vietnē un blakus parūpēties par iespēju naudas apritei, kaut vai caur ziedot.lv vietni.
Es nestādos priekšā, ka šis materiāls varētu būt vajadzīgs zagļiem (un pat ja kāds zog, tad lai aizrijas uz veselību - varbūt noskatoties nozagto, sāks laboties) - ja tur būtu rakstīts, ka par materiāla lejupielādi, būtu vēlam sniegt ziedojumu kaut vai kinoteātra biļetes cenas apjomā, tad tā nauda arī tiktu samaksāta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


spaap 12.10.2010 12:14
Kas liedz sapulcināt dokumentālistus, uztaisīt mikrouzņēmumu ar interneta mājas lapu, kurā par samērīgu abonēšanas maksu pēc filmas rādīšanās kinoteātros, noteiktajos laikos to varēs legāli paskatīties, nelejupielādējot? Tepat var meklēt ieinteresētos filmu dublēšanā, tādējādi ne tikai nodrošinot gan filmu atpazīstamību ārpus Latvijas, gan legālās piepelnīšanās iespējas ieinteresētiem un atbilstoši kvalificētiem mājas lapas lietotājiem—viens var tulkot, cits var rakstīt atsauksmes utt. Var arī kā ārzemju analogos (www.justin.tv/) —sadalīt krājumu bezmaksas un maksas daļā? Līdz šim ir redzēts tikai viens portāls, kurā var pa brīvu apskatīties Latvijas multiplikācijas filmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo ->Andris_2 12.10.2010 12:11
Jūsu redzējums par iespēju redzēt kādu latviešu filmu ir tipisks piemērs tam, kā lietas tika kārtotas padomju laikā. Caur blatiem, respektīvi. Tas ir sistēmiski nepareizi, ja man dēļ katras latviešu filmas vajadzētu meklēties apkārt un apklaušināt draugus un paziņas par iespējām kaut ko noskatīties. Nerunājot par pēdējo gadu filmām, pat mūsu "zelta fondu" nevar veikalā normāli iegādāties.

Varbūt pat nevajag visam būt DVD formātā, varētu internetā, kaut tajā pašā latvija.lv, izveidot lapu, kur par naudu iespējams lejupielādēt kino, teātra uzvedumus, brīvdabas pasākumus par naudu - sistēma būtu gana vienkārši menedžējama, lai visi procesā iesaistītie (režisors, izplatītāji, producenti, u.c.) saņemtu godīgu atalgojumu. Un pie reizes latviešu cilvēkam būtu pieeja pie sava kultūras mantojuma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 12.10.2010 11:47
Ir cilvēki, kuri meklē iespējas, tās atrod un izmanto - ir, kuri sūkstās par to, kā viņiem kaut kas nesanāk (..."un labi vien ir, ka nesanāk").
Latvija ir maza zeme, kur visi visus pazīst vai nu tieši, vai caur diviem-trijiem paziņām. Tā ir objektīva realitāte, kuru var vai nu ekspluatēt, vai strausveidīgi par to "neko nezināt".
Ja es kādu apstākļu traucēts nevarētu un nevarētu noskatīties Kaspara Gobas filmu "Homo.lv", bet patiesi to ļoti gribētu, tad es atrastu, kā sazināties, un sazinātos tieši ar Kasparu Gobu un sarunātu, ka tieši es iegūtu šīs filmas vienu eksemplāru un uz kādiem noteikumiem to drīkstētu vai nu noskatīties pats, vai parādīt kādam vēl arī citam. Savukārt, kā producēt savas filmas, ir Gobas kunga problēma, ar kuru viņš varētu padalīties ar mani, ja un kad es būtu ar viņu sazinājies.
Ja cilvēks patiesi grib kaut ko, tad viņš meklē iespējas - tad ir lietderīgi, auglīgi un priecīgi viņam tajā palīdzēt.
Ja kāds čīkst, kā viņam nesanāk, un skaudri "apzelē" tā IEGANSTUS - nu tad lai čīkst uz veselību, jo tas ir tas process pats par sevi, kas baro viņa "īpašas vajadzības".

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips