Atslēgvārdi:
Laikaskopos:

Par dzeguzēm, piekabēm un liekuļiem 142

Tas ir stāsts, kuru esam dzirdējuši un tādu Latvijā un visā pasaulē ir tūkstošiem. Jauna meitene iemīlas puisī, viņš viņu gan nesola precēt, tomēr šķiet, ka mīl. Viņiem ir sekss un viņš viņu pamet. Tad viņa atklāj, ka ir stāvoklī, konfrontē viņu un saņem atteikumu, ņirgas un piedāvājumu apmaksāt abortu. Ko nu?

Iesaki citiem:
6150208375 8f6b618cf8
Foto:Hegemony77

Kolēģe pievērsa manu uzmanību rakstam portālā www.kasjauns.lv, kurā 19 gadus jauna sieviete Anita izstāsta par savu pieredzi kopš viņai pirms 2 gadiem piedzima bērns[ 1 ].

Protams, var uztaisīt abortu un dzīvot tālāk. Tomēr šī meitene saņem mammas atbalstu un izvēlas laist pasaulē bērnu. Šajā rakstā viņa pastāsta par vienu no, pieļauju, daudzajām problēmām, ar kuru viņa saskaras - puiši no viņas bēg, jo negrib saistīties ar meiteni, kurai ir bērns.

Neveikli jūtos reizēs, kad puiši mani aicina uz randiņiem. Kādu brīdi šķita, ka man jāiepazīstas ar sekojošu frāzi: „Mani sauc Anita, man ir 19 gadi un esmu māte!”. Jo puiši, uzzinādami, ka mājās mani gaida divgadīgā Agija, pazūd kā ar uguni aizbaidīti. Sākumā mani tas sāpināja. Tā rīkojās arī Egils, kurš man tiešām ļoti patika.Protams, varam pasmaidīt - nu gan ir problēma, labāk tagad veltīt sevi skolai un mīlestība pati tevi atradīs. Tomēr gan 19 gados, gan arī vēlāk cilvēki meklē mīlestību, intimitāti un tas, ka viņai ir bērns, nenozīmē, ka viņa nevēlas atrast kādu, ko mīlēt un kas viņu mīlēs pretī.

Šajā stāstā iztrūkst daudzu detaļu - kā viņas ar mammu iztiek, vai Anita varēs pabeigt skolu un iestāties universitātē, vai viņa nākotnē varēs sevi attīstīt tā, kā to būtu varējusi, ja būtu izdarījusi izvēli par labu abortam. Iztrūkst stāsta par klasesbiedru, paziņu un radinieku attieksmi. Tomēr mēs zinām divas lietas - to, ka puiši no viņas baidās un to, kāda ir sabiedrības attieksme pret šādām mammām. To mēs uzzinām no komentāriem, dažus no kuriem varat lasīt zemāk:Komentāros ir aptverts viss liekulības spektrs un man nez kāpēc liekas, ka šie komentētāji ir tie paši, kas ar putām uz lūpām komentē rakstus, kuros sievietes atļaujas apgalvot, ka viņām ir tiesības uz abortu. Atļaušos savilkt kopā komentāros teikto vairākās pamatidejās, kas prevalē sabiedriskajā domā:
1. Bērns ir sievietes atbildība.
2. Kontracepcija ir sievietes atbildība.
3. Visa kontracepcija darbojas 100% efektīvi.
4. 16 gados ar seksu nodarbojas tikai ma*kas.
5. Normāls vīrietis nepieņems svešu bērnu.
6. Bērniem ir jādzimst normālās ģimenēs.

Tikai daži komentētāji norādīja, ka bērns ir Dieva dāvana, jo viņi visi laikam aktīvi komentē tikai tos rakstus, kuros tiek runāts par abortu aizliegumu. Tikai daži atgādināja, ka bērns ir abu atbildība. Un daži stāsti bija patiešām personiski, jo citas sievietes dalījās ar līdzīgu pieredzi un iedrošināja Anitu, ka pēc vairākiem gadiem kļūs vieglāk un viņa atradīs Īstu Vīrieti.

Gadu desmitiem statistika ir bijusi nepielūdzama - cilvēki šķiras, rada bērnus ārpus laulības un audzina bērnus no partneru iepriekšējām attiecībām vai laulībām[ 2 ]. Tas notiek un tas ir normāli. Cilvēkus nevar piespiest būt kopā tad, ja viņi to nevēlas.

Un ir jāsamierinās ar to, ka jauniešu seksuālā pieredze nenotiek 18 gadu vecumā vai pēc kāzām, bet gan daudz ātrāk. Tad, kad tev pašam ir bērni, gribas par šo moralizēt, tomēr visdrīzāk lielākā daļa moralizētāju jau 16 gadu vecumā bija piedzīvojuši savu pirmo seksuālo pieredzi.

Tas, kas nav normāli, ir uzskats, ka kontracepcija, grūtniecība un bērns ir sievietes atbildība. Ar seksu parasti nodarbojas divi cilvēki un tad, kad rodas grūtniecība man nav skaidrs, kā tā pēkšņi kļūst par viena cilvēka atbildību.

Tas, ka nav normāli, ir retorika par 'lietotu sievieti ar piekabi'. Tas ir jāpārtrauc, mēs nedzīvojam Indijas lauku ciematā. Mēs esam attīstīta, demokrātiska sabiedrība, kurā sievietes vērtību nenosaka tas, cik viņai ir partneru un bērnu. Kāpēc nav tādas lietas, kā 'lietots vīrietis ar nenosakāmu piekabju skaitu'? Kādēļ bērns ir sievietes, nevis vīrieša piekabe?

Tas kas nav normāli, ir tā sauktā - slut-shaming, kas attiecas uz sievieti, bet ne vīrieti. Abu dzimumu cilvēki ir tiesīgi nodarboties ar seksu tik daudz un tādā veidā, kā viņi to vēlas, ar nosacījumu, ka tas notiek labprātīgi. Ir jābeidz 16 gadīgos puišus, kam ir bijis sekss uzskatīt par varoņiem, bet meitenes par ma*kām. Un tas ir darbs vecākiem, runājot ar saviem bērniem, nevis atražojot diskursu atkal un atkal.

Liekulība ir viena no spēcīgākajām cilvēka iezīmēm. Mācītājiem patīk norādīt, ar kādu seksu un cik bieži cilvēkiem nodarboties, kamēr kolēģi pavedina nepilngadīgus zēnus. Politiķiem patīk propagandēt tradicionālas vērtības, bet tad nomainīt veco sievu uz jaunāku modelīti vai uzturēt attiecības ar divām sievietēm vienlaicīgi. Akcijas 'Par dzīvību' atbalstītājiem patīk mainīt partnerus un dzemdēt bērnus ārpus laulības, tomēr citiem mācīt pareizās, tradicionālās vērtības. Cilvēkiem komentāros patīk moralizēt, kaunināt 'nepareizos' un atbalstīt 'pareizos' un tad turpināt savu tieši tikpat amorālo, nepareizo dzīvesveidu.Otrdien Saeimas Demogrāfijas komisija atkal pievērsīsies abortu jautājumam[ 3 ]. Es apbrīnoju Anitas drosmi neizdarīt abortu 16 gadu vecumā, apbrīnoju viņas mammas spēku un ceru, ka Anitas dzīvē viss nokārtosies. Esmu pateicīga, ka man nebija jāizdara tāda izvēle un es ceru, ka manām meitām ar to nebūs jāsaskaras. Vairāk par visu es gribētu, lai nevienai 16 gadus vecai meitenei nebūtu jāpiedzīvo šāda izvēle. Tomēr es uzskatu, ka tādā situācijā ir jābūt izvēles iespējām. Un neviens nav tiesīgs kaunināt par to izvēli, kuru sieviete ir izdarījusi.

Tomēr, ja Parādnieka un viņa draugu plāns īstenosies, tādu stāstu kā Anitai kļūs daudz vairāk. Viņas nāks no nabadzīgām ģimenēm, viņām dzims vairāk bērnu nekā dzimst jau tagad[ 4 ] un viņas nekad nespēs izrauties no savas nabadzības, nespēs iegūt izglītību. Jo sabiedrības viedoklis jau nav mainījies - bērns un kontracepcija ir sieviešu atbildība un viņas būs mau*kas ar piekabi. Un normāli vīrieši tādas negribēs. Un nekāds Ģimenes Krīzes Centrs nespēs viņām palīdzēt. Krīzes Centrs nepieskatīs viņu bērnu, kamēr viņas mēģinās pabeigt skolu vai augstskolu; neapmaksās auklīti, kad viņas gribēs atrast darbu un neiestāstīs puišiem, ka viņas nav 'lietota prece'.

Un tad es domāju, kas ir iemesls, kādēļ zem akcijas 'Par Dzīvību' atbalstītājiem es redzu nevis reliģiozus radikāļus un apmātus nacionāļus, kuriem sieviete ir sarkanbaltsarkano latviešu dzemdēšanas mašīna , bet gan Mūziķi Goran Gora, TV seju Maiju Silovu, raidījumu vadītāju Annu Rozīti, aktrisi Olgu Dreģi, TV seju Elīnu Doļģi, aktrisi Lidiju Pupuri, aktrisi Aurēliju Anužīti- Lauciņu, kamaniņbraucēju Mārtiņu Rubeni, mākslinieku Ivaru Poikānu, mācītāju Gunti Kalmi, dziedātāju Jolantu Gulbi, mūziķi Denisu Paškeviču, mākslinieci Ievu Bondari, hokejistu Miķeli Rēdlihu, operdziedātāju Evitu Zālīti, Vili Vītolu, Jāni Rožkalnu, pianistu Vestardu Šimkus, aktrisi Ditu Lūriņu-Eglienu, komponistu Pēteri Vasku, kinorežisori Dzintru Geku, komponistu Ēriku Ešenvaldu, mūziķi Kasheru, Grupu "Lady's sweet", dziedātāju Aneti Kozlovsku, senās mūzikas ansambli Canto, tekstilmākslinieci Anitu Gercāni, operdziedātāju Jāni Kurševu, un aktieri Rūdolfu Plēpi?

Man ļoti gribētos lūgt augstākminētajām personām padomāt par to, ka ar savu atbalstu tiek barota akcija, kas nenesīs prieku sievietēm un viņām nepalīdzēs. Akcija 'Par dzīvību' ir nevis pūkains mēģinājums palīdzēt sievietēm, bet aizliegt viņām izvēles iespējas un tiesības uz savu ķermeni. Radīt vairāk 16 gadīgu meiteņu, kurām NAV izvēles.

Citu valstu pieredze liecina, ka abortu aizliegšana beidzas ar nelegāliem abortiem, kuru laikā mirst jau vairs ne tikai embriji, bet arī sievietes. Un vienīgais veids, kā var samazināt abortu skaitu, ir runāt un izglītot cilvēkus par kontracepciju un padarīt to pieejamu visiem. Bet tas nav tas, par ko ir šī akcija, vai ne? Tas būtu amorāli - tā vienkārši ņemt un runāt par seksu, it kā tā būtu katra cilvēka ikdienas sastāvdaļa.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (142) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Morra

Paldies, jauks raksts! Atcerējos, ka lasīju to kasjauns rakstu un radās līdzīgas pārdomas. Es viena audzinu puiku un īpaši par dzīvi nesūdzos. Lasot rakstu, atcerējos kā viena kolēģe (uzzinājusi, ka gaidu bērnu un esmu viena) šokēta prasīja: "Un ko Tavi vecāki teica?" Es pasmējos un teicu, ka izdzina no mājas. Dzīvoju atsevišķi, bet gribējās viņu vēl mazliet nošokēt. Par laimi tuvāko attieksme vienmēr bijusi labsirdīga, nezinu gan, ko aiz muguras runā... ;)
Jāatzīst, tā kā esmu pati augusi bez tēva, arī mana izpratne par ģimeni un atbildības uzņemšanos ir diezgan izkropļota, bet to apzinos un cenšos mainīt.

Tmp author
Dusmīgais putns

Raksts un komentāri par vīriešu bezatbildību, bet vīriešu bezatbildību kopējā bildē lieliski papildina sieviešu liekulība un divkosība. Grib sieviete paturēt bērnu, bet vīrietis nē – bezatbildīgs. Grib taisīt abortu, bet vīrietis grib bērnu – mans ķermenis, mana izvēle. Jūsuprāt dzimumu vienlīdzība ir pasaulē, kur taisnība un izvēles brīvība ir tikai sievietēm, bet vainīgi, pie visa, kas seko jūsu izvēlei, ir vīrieši? Ja nē, tad ir jārisina dilemma, vai nu piešķirt tiesības vienam no pāra neatkarīgi no dzimuma pieprasīt abortu, vai arī tiesības liegt abortu. Gribat līdztiesību, aizstājiet vīriešus diskriminējošo "mans ķermenis, mana izvēle" ar iekļaujošo "mūsu bērns, mūsu lēmums". Saprotu, grūti, jo tas liek upurēt vienu no divām privilēģijām, kuras sievietēm šķiet tik dabiskas, ka tās neuztverat par privilēģiju. Pirmā – neatkarīgi no tēva viedokļa izlemt, vai būs dzimt viņa bērnam vai nē, otrā – izlemt vai vīrietis kļūs par tēvu, vai nē.

Tmp author
Bandinieks

Slepkavojiet tik talak slepkavas. Viss naak atpakal!

Tmp author
Bandinieks

Vienkarshi nevajag buut palaistuvem un palaistuliem. Nodarbojaties ar sekaam pec tam kad izveodajat gimeni un atkritis jautajums par abortiem.

Tmp author
linda

Linda Curiha, cepuri nost, man patīk Tavas izvēlētās tēmas. Drosmīgi!

Tmp author
linda

runājot par konkrētiem sabiedrībā zināmajiem cilvēkiem, iespējams, viņi nemaz nebija pamatīgi iedziļinājušies akcijas būtībā vai politiskajā aspektā, vienkārši vēlējās pateikt, ka ir pret abortiem, nevis pret sievietes tiesībām.

Tmp author
linda

man liekas ļoti labi, ka ir diskusija par šo tēmu, un nav pat tik svarīgi - Par vai Pret konkrēto akciju. Liela problēma ir tā, ka sievietes abortu nereti redz kā vienīgo izeju, kas faktiski arī nozīmē, ka viņām nav viegli. būtu ārkārtīgi nepieciešams no dakteru, PEPmammu vai psihologu atbalsts sievietēm PIRMS viņas izdara šo izvēli, kā arī PĒC tam, lai kāda tā izvēle ir bijusi. Pat, ja viņa ir šaubījusies, bet beigās pateikusi JĀ bērniņam, viņai ir vajadzīgs emocionāls atbalsts,lai izturētu.
Vēl vairāk viņai ir vajadzīgs atbalsts,ja pateica bērniņam NĒ, jo tas visu mūžu sēž sievietei kaut kur norakts - bērniņš ir jāizsēro, sēras ir jāizdzīvo. JO bērniņš jau bija. tomēr sērot nav viegli, bet ir cilvēki, kas var to palīdzēt.

Tmp author
Mērcīte

Feministe, šoreiz jau izklausās daudz nopietnāk, tas ko raksti.
It kā jau lieta vienkārša - jāsaraksta tikai likumi. Bet - ja mums 40% dzīvo nabadzībā un cik tur procenti pakļauti nabadzības riskam, tad domāju, ka darba kārtībā ir panākt elementāru tiesiskumu un tad jau citas lietas - arī bērnu un sieviešu tiesības sakārtotos.
Bet Curikas konkrētā trauksme ir nevietā.

Tmp author
Mērcīte

Feministe, labrītiņ. Ja godīgi, es nespēju noticēt, ka Tu raksti nopietni. Man ir sajūta, ka Tu mani tagad āzē.
Ir taču dabas likumi, kurusignorējot, pārkāpjot viss saiet greizi. Lūk, viens no likumiem ( dabas) nosaka , ka pirmajos dzīves gados zīdainim vairāk vajag mammu, savukārt jau plašākas pasaules apguvei - pubertātes vētru pārvarēšanai - tēvu. Es pati domāju, ka man dzīvē ir bijis tā, ka mamma mani ļoti mīlēja, bet man viņas mīlestības vienmēr bija par maz. Mēs mammai bijām četri bērni un kā tagad saprotu - skaistulis tēvs - piektais bērns. Man bija vienīgajai mīļvārdiņš. Es kā tāds kaķēns gar visiem trinos, bet mantik un tā bija par maz to glāstu , tās mīlestības. No tā mana nenormālā greizsirdība utt. Bet tēva man vispār dzīvē pietrūcis.
Lūk, un tagad Tu apgalvo, ka gribi cīnīties , lai visiem vēl nedzimušajiem bērniņiem atņemtu nedalītu mammas mīlestību pēc piedzimšanas ?... Nē, nē, un nē un miljons reižu nē! Nedari to. Es Tev to vienkārši aizliedzu.
Es esmu domājusi, kā palīdzēt vientuļām māmiņām, ko darīt, lai sakārtotu likumdošanu , kas aizstāv mājsaimnieču intereses un - kā ar likumu noteikt, ka katra jaundzimušā bērna tiesības uz māti visas 24 h dienā ir tikai bērnam.
Tu labu domādama cīnies par milzīgu ļaunumu.

Tmp author
latvju feministe

Dabas likumi vienmēr ir jāatzīst un jāņem vērā, tomēr mēs dzīvojam sociālā vidē un mērķis ir šo Dabas likumu kontekstā radīt apstākļus, kad sieviešu dzimums vairs nav tikai otrais un pakārtotais dzimums.

Es taču nenoliedzu to, ka zīdainim vajag māti, bet varbūt Tu varētu to pašu pateikt arī, piemēram, amerikāņu darba devējiem, kuri sagaida, ka sieviete būs atpakaļ darbā pēc dzemdībām pēc 3 nedēļām? Pretējā gadījumā - darbu pazaudē. Vai arī tepat Latvijā - pēc gada jābūt atpakaļ. Bērnam tikai viens gads. Es personīgi pat nestādos priekšā, kā mana māte mūs savulaik it kā sociālistiskajos padomju laikos izauklēja, kad tēvs bija "krievos". Ar vecomāti un kā varēja.. arī tas nav normāli. Un tas vēl skaitījās humāns režīms, jo deva sievietei pietiekami garu dekrēta laiku.

Es jau visur arī argumentēju, ka ir jāpielāgojas mūsdienu dzīvesveidam un skandināvi tieši to arī mēģina darīt. Kapitālisms ir ļoti nežēlīgs pret sievieti, ja viņa nevar palikt tradicionālajās lomās (kur tiek uzturēta) un to parasti kapitālisms nepieļauj. Ir visām jāstrādā un cauri. Manai draudzenei, kura tūlīt dzemdēs pirmo bērniņu un kura līdz 8 mēnesim strādāja darbā ik dienu, darbā tā arī pateica - mums neinteresē tava privātā dzīve, tev jābūt darbā un viss. Modele Anna Lieckalniņa to sauc par "vardarbību pret sievieti" un arī man tas šķiet ļoti savtīgi - un īpaši izdevīgi vīriešiem, jo viņiem šāds upuris nav jānes, bet bērnu galu galā viņi tāpat dabū, kā arī labākus dzīves apstākļus, jo sieviete turpina strādāt un maksāt rēķinus, kā rezultāta pāra kopējais dzīves līmenis turas augstu (faktiski uz sievietes rēķina).

Tāpēc es arī aizstāvu skandināvu modeli, jo tur šīs lietas pamazām ir sākušas mainīties. Paternitāti ņem tēvs - jā, māte ir vajadzīga zīdainim, bet pēc kāda laiciņa arī tēvs var ar daudz ko tikt galā. Sievietei varbūt arī gribas atiet no tā visa. Viena paziņa ar diviem maziem bērniem sajuka gandrīz prātā no dzīvošanas pa māju un aizgāja no vīra. Nevarēja izturēt to spriedzi, kas ir apkrautai mūsdienu sievietei. Tā ģimenes brūk, jo nav skaidrības par darbu sadali. Tāpēc arī es piedāvāju, atšķirībā no iepriekšējo paaudžu feministēm, katrai sievietei un pārim izvēlēties savu ceļu, ar nosacījumu, ka tas ir godīgs. Ja vēlies būs pilnas slodzes māte un sieva, atrodi vīrieti, kurš grib būt 100% ģimenes apgādnieks. Ja gribi vairāk pilnveidoties profesionāli, atrodi vīrieti, kas varēs arī paveikt vismaz pusi no bērna auklēšanas un vākšanas darbiem. Emancipēts vīrs uzņemsies daļu darbu ar bērnu, lai sieviete, kura jau tā nomocījusies dzemdībās un auklēšanā, var vismaz atpūsties vai aiziet darīšanās pilsētā. Manuprāt, tas ir trūcis mūsu sievietēm, īpaši 90.gados. Un vai tiešām Tev liekas, ka vīrietis nepratīs savākt māju - izmazgāt veļu, traukus, uztaisīt ēst? Rietumos ir pats par sevi saprotams, ka vīrieši to dara. Labi, varbūt nebūs viss perfekti satīrīts un šādas tādas bērnu mantiņas būs izmētātas, jo vīrieši netīra tik cītīgi, kā sievietes, bet tas tak ir sīkums.

Par pēdējo rindkopu piekrītu Tev 100% - vientuļās mātes LV ir neaizsargātas un arī mājsaimniecēm, domāju, parasti klājas plāni, ja vīrs 40 gados iedomājas "nomainīt viņas pret jaunāku modeli". Rietumos tomēr vientuļās mātes dabū pārtikas talonus un subsidētu dzīvokli, mājsaimnieces dabū pusi no vīra sapelnītā un ASV dažkārt pat uzturnaudas. Latvijā tā, protams, vairs nekad nebūs, taču kaut kāds balanss te tomēr ir vajadzīgs. Citādi jau sievietes vnk turpinās nedzemdēt, jo nav jau drošības. Jo vīriešu populāciju savest kārtībā īsā laikā būs ļoti grūti. Protams, bez stipriem vīriešiem tāpat tālu netikt, bet akūtās problēmas ir jārisina tagad, paralēli uzlabojot vīriešu veselību.Tmp author
Ieva Skrebele

Atbildot uz "es Tev to vienkārši aizliedzu" un "kā ar likumu noteikt, ka katra jaundzimušā bērna tiesības uz māti visas 24 h dienā ir tikai bērnam".

Hehe, acīmredzot Jums nav ne jausmas par savu "pilnvaru" robežām. Tikpat labi es varu pateikt: "Es Jums vienkārši aizliedzu pavēlēt citiem cilvēkiem, kā tiem būs pareizi dzīvot!" Vai šis mans aizliegums vispār bija ko vērts? Nē, bet Jums vienalga nāksies to ievērot, jo visas Latvijai saistošās cilvēktiesību deklarācijas nosoda diskrimināciju un verdzību (ja sievietei aizliedz karjeru un viņu tā vietā ar varu piespiež sēdēt mājās, dzemdēt un auklēt bērnus, tad tā ir gan dzimumu diskriminācija, gan verdzība).

Tmp author
latvju feministe

Nevienos laikos un nevienā sabiedrībā bērnam nevarēja garantēt mātes klātbūtni 24 stundas dienā. Strādnieces auklēja savus un svešu sieviešu bērnus, sievietēm aristokrātēm bērnus nedeva zīdīt, bet bija speciālas aukles tam. Agrākos laikos ļoti daudzas mātes dzemdībās mira un bērnu audzināja tēvs viens pats. Daudzi iesaistās bērna auklēšanā - kā teica Hilarija Klintone, "it takes a village to raise a child". Protams, ja sieviete vēlas, tad viņai IR jādod izvēle auklēt bērnu pietiekami ilgi, tas būtu tikai humāni, tomēr mūsdienu kapitālismā tas ir visai sarežģīti, jo uzreiz ir pretī darba devējs, kas negrib par to maksāt un negrib rezervēt sievietes darba vietu. Kāpēc tētuki savu reizi nevar upurēt sava darba devēja uzticību vai paaugstināšanu amatā un palikt mājās ar slimu bērnu?

Tmp author
latvju feministe

Un neaizmirsīsim par tādu ārkārtīgi svarīgu, bet nenovērtētu fenomenu, kā vecmāmiņa - kura gan sieviete pilnībā tiktu galā ar savu dzīvi uzreiz pēc bērna dzimšanas, ja viņai nebūtu līdzās mīlošais un gādīgais viņas pašas mātes plecs. Vai nebūtu jauki, ja to kādreiz aizvietotu vīrs un ļautu vecmāmiņai baudīt pelnītās vecumdienas?

Tmp author
Vladislavs.

Nu kur problēma? Tad izmet savu 2 gadīgu bērnu no 5 stāva loga un varēs atkal iet puišos. Jo tas ir tas pats kas aborts.

Tmp author
linda

smagi un briesmīgi skan, bet tā tas ir.

Tmp author
Mērcīte

Feministei. Jauki, ka esiet tik dedzīga, bet ... ja gribiet tolerantu sabiedrību, tad nevis jāsāk trenkāt jauni puiši, bet jāceļ sabiedrības vispārējās izglītības un kultūras līmenis. Par mauku mani ir saukuši vīrieši, kuriem ir atteikts sekss, sievietes , kuras par kaut ko mani ir apskaudušas, bet es taču pati zinu, kas ir kas un tāpēc es par tādiem vārdiem pat neuztraucos. Tā bija un ir to teicēju, ne mana problēma.
Daudz svarīgāk ir pašai nekļūt par tādu, kas kādā dusmu brīdī kādu politiķi nosauc par mauku vai maitu. Tā man ir daudz lielāka problēma.
Par sievietēm EK, jā zinu, ka var visādi. Francijā bija diskusija par ministri , kura 3.dienā pēc dzemdībām ar bērnu kaklā ieradās darbā. Vai mūsu Plaude Ieva, kas dzemdēja bērnu, bet kuru auklēja auklītes un kuram viņai nesanāca adekvāti daudz laika tik un tā. Tā tomēr ir sievietes izšķiršanās par prioritātēm savā dzīvē. Varot jāt uz diviem zirgiem vienlaicīgi, bet - jēga kāda?!

Tmp author
latvju feministe

Vārds "mauka" ir meiteņu un sieviešu apspiešanas metode, tāpēc pret to iebildumi būs vienmēr.

Es jau nekur neiebildu pret to, ka jāveido citādāka kultūra, un par "jauniešu trenkāšanu", ir tā, ka līdz zināmam vecuma (pusaudžu gadījumā), tas slogs tiešām būs jāuzņemas sabiedrībai, jo tuvākajā laikā neviens pusaudžus neapturēs no dzimumattiecībām (šobrīd šo slogu gan uzņemas meiteņu mammas). Es jau tikai minēju piemērus, kā pret tādiem vīriešiem izturas rietumu brīvības citadelēs.

Visu, protams, dabūt nevarēs - ne vīrietis, ne sieviete, bet man galvenais, lai sievietes varētu izvēlēties, kādu ceļu dzīvē iet un lai viņām netiktu atņemts ne no viena dzīves posma. Protams, ka ir tikai normāli būt mājās ar mazuli un redzēt, kā viņš aug un būt uzturētai tai laikā (jo tu audzini arī tā otra bērnu). Bet tikpat taisnīgi ir arī saņemt iespēju strādāt un nesaraut savu karjeru. Vīrietim ir vieglāk "to have it all" - jo, pat ja viņam bija karjera, tad tomēr vienmēr bija arī sieva, kas savu karjeru upurēja, lai radītu un audzinātu šī vīrieša bērnus. Sieviete to parasti nevarēja atļauties. Nesaku, ka tagad visām jākļūst par darba izcilniecēm, tā nekad nebūs, jo daudzas to neizvēlēsies, bet tām, kuras to izvēlas, nevajadzētu maksāt dārgāk ne finansiāli, ne privātajā dzīvē, kamēr vīrietis to var atļauties un nemaksā tik dārgi, kā sieviete.

Un šaubos, vai te ir kāda sieviete, kura baigi sagaida, ka kāds viņas vietā ko darīs... pieļauju, ka te vairums ir gan pašas pelnījušas pietiekami, gan bērnus auklējušas. Runa nav par to, kā kaut ko dabūt "pa velti", bet gan par to, ka darbus starp dzimumiem vajag drusku godīgāk sadalīt. Ja vīrieši negrib darīt t.d. "sieviešu darbus", tad lai maksā vairāk caur nodokļiem.

Tmp author
Mērcīte

Dārgās Skaistules. Es esmu piemērs tam, ka katram pašam ir jāuzņemās atbildība par savu dzīvi un , ka nevajag meklēt utis tur , kur to nav.
Jums abām piekrītu par 101% , ka ir jāmaina likumdošana attiecībā par pabalstiem jaunajām māmiņām. Sabiedrībai, kura ir ar negatīvu dzimstības līmeni tādas būtu jānēsā uz rokām. Viennozīmīgi. Bet - sākt pētīt un sākt nosodīt, ka lūk, slikti, ka jauni vīrieši negrib uzņemties saistības par cita vīrieša bērnu ir vienkārši amorāli. Padomājiet, kas notiks pēc pāris gadiem, kad dzīvi sāks dzīvot nevis piedzimušie, bet visi tie ķeizariņi - pamatotie un nepamatotie ķeizariņi. Cik ir cilvēku, kuri spējuznemties atbildību par sevi un kur nu vēl pār citiem.
No darba EK atteicos, jo man bija jāizlemj, vai nu būt kopā ar bērnu ikdienā, vai nē. Man svarīgāks bija un ir bērns. Jo darbs būtu saistīts ar nemitīgiem komandējumiem. Būtu bijis interesants, bet ne priekš ģimenes. Esmu pārliecināta, ka tādas situācijas, kad jāizvēlās - vai nu darbs vai bērns, tādas ir un būs pat vistolerantākajās sabiedrībās.
Tālāk. Padoties esot tik viegli, raksta Curika ... bet mana dzīves pieredze ir tāda, ka otra dzīvi nekad nenodzīvosi un pat vislabākie padomi mēdz būt tukša laika tērēšana, jo ja cilvēks ir slinks un neuzņēmīgs, tāds viņš paliks,pat ja pabalstos saņems ministra cienīgu algu.
Vēl. Kad biju grūtniece, biju nobijusies kā diegs, vāja un vārga, bet kad bērns piedzima, es kļuvu kā lauva, kā ērglis, vispār es kļuvu par citu cilvēku un tāpēc nevajag taisit jaunās māmiņas par upuriem, par cietējām apriori. Būt mātei ir laime, kurai līdzvērtīgas uz pasaules nav. To vajadzētu stāstīt jaunajām meitenēm.

Tmp author
Mērcīte

Es pieļauju, ka Jums noteikti bija cilvēki, kas Jūs atbalsta, jo man pašai ir bērni un es gribētu zināt, kā vientuļā māte bez partnera atbalsta un/vai vecvecāku atbalsta var iegūt izglītību un izveidot karjeru.
Vai blogeri nevar savu dienu saplānot, ka raksti tiek rakstīti , kamēr bērns guļ?
Kamēr man bērns bija mazs, kur tik es visur nepiestrādāju un ko tik es visu nedarīju. Piemēram, pasniedzu privātstundas angļu valodā, kamēr bērns man sēdēja klēpī un spēlējās. Rakstīju vietējai avīzei, kamēr bērns guļ, saņēmu par to honorārus - nelielus, bet tomēr. Kopu mājas un dzīvniekus kaimiņiem.
Ja grib - var visu, ja grib - attaisnojumu nevarēt atradīs visam.

Curika
Linda Curika

Tas ir lielisks piemērs, tomēr vai tas raksturo vidējo jauno māmiņu, kas ir nesasniegusi pilngadību? Tas, ka Jūs tikāt galā, nenozīmē, ka var tikt galā ikviena cita. Jo īpaši ja nav prasmju vai talantu, kas ļauj strādāt no mājām vai tu vēl esi vecumā, kad nezini, ko savā dzīvē gribi darīt. Es domāju, ka padoties ir tik viegli un nespētu nosodīt, ja jauna sieviete to izdara.

Tmp author
latvju feministe

Tas ir teicami, ka jūs bijāt tik spēcīga, bet jūs nedrīkstat kalpot kā piemērs sievietēm. Nav taisnīgi, ka vienai jaunai sievietei tik daudz tiek uzgrūsts. Jūs bijāt pelnījusi palīdzību no konkrēta vīrieša vai no vīriešu / sieviešu kolektīva (valsts). Jūs savu darba daļu tikāt izdarījusi, vīrietis - nē. Tas nav piemērs sabiedrībai, kā būtu jābūt.

Tmp author
lol


Protams, ir slikti un skumji, ka sabiedrība ir tik vienaldzīga, bet man šķiet, ka Jūs esiet lielisks piemērs tam, ka, kamēr citi lieki apraud savu likteni un diskutē par to, ko sievietei vajag, ir iespējams rīkoties un negaidīt, kad kāds kaut ko iedos, un kaut ko iegūt darbojoties.

Tmp author
Mērcīte

Manas krievu kolēģes lieto teicienu - žiru besistja. Tā es nospriedu par šī raksta tēmu. Nav Lindiņai un citam tādām pētniecēm, ko darīt un tad laiž muļķi.
Rakstu šeit tikai tāpēc, ka esmu no tām sievietēm, kura negribēti, neplānoti paliku stāvoklī. Lūk, mans stāsts.
Visi man ieteica abortu,saņēmu norīkojumu no ārsta, bet iekšēji svārstījos. Es bērnu gribēju, bet bija bailes kā viena tikšu galā, jo vīrietis pateica īsi - Tevi es precēšu, bet bērnu nevaru atļauties, ja netaisīsi abortu - škiramies. Nolēmu dzemdēt. Man bija 21.gads. Kad izauga liels vēders, kļuvu kā lēns kuģis un vienalicīgi biju nobijusies kā zaķis. Biju gatava pārdoties Mefistofelim un sākt dzīvi no jauna. Bet - viss notika kā bija lemts -bērns piedzima. Pirmos 10 gadus dzīvoju pie mammas. Vīrieši man pakaļ neskrēja - nē, bet precinieki bija. Tikai es nevarēju izvēlēties. Ne ar vienu nepaliku kopā. Materiāli bija ļoti ļoti grūti. Sākumā man pat apakšbikses bija humpalās pirktas. Pati samīlējos precētos vīriešos, pa dienu atraidīju viņu piedāvājumus tikties, naktīs raudāju kā gribēju tieši viņus - vienu vai otru. Bet izturēju, nepārgulēju ne ar vienu, ne otru. Nu labi, pāris gadus vēlāk vienam tomēr nespēju pretoties, iespējams pati viņu pavedu, bet tomēr.
Tad bija cits pārbaudījums. Man piedāvāja ļoti labu darbu Eiropas Komisijā. Bet - tas nebija priekš jaunās māmiņas. Meitiņai bija jāsāk skola un mans darbs nozīmētu, ka viņa uzaug bez manis. To es negribēju.
Tagad neesmu joprojām precējusies, bet es to vērtēju, ka tas ir tikai mana rakstura dēļ. Iespējas bijušas visādas. Mīļākie ir bijuši un ir joprojām. Nezinu vai kas mainīsies.
Bet bērns ir manas dzīves lielākais gandarījums un prieks.
Tagad dzīvoju Rīgā, toreiz laukos un mani viens otrs nepakautrējās nosaukt par mauku bērna dēļ. Lielākā problēma tomēr bija materiālās grūtības.
Bet varu apgalvot, ka bērns nekad nekad nebija traucēklis, gluži otrādi - viņa mani ir darījusi tikai un vienīgi laimīgāku.
Es nezinu cik bezdarbībā un bezjēgā panikušai ir jābūt tādai Curikai , lai rakstītu tādas muļķības. Cita skaista meitene visu mūzu nodzivo ar savu nevainību un nevaino tajā vīriešus, te viens jauns skuķis ne pilngadību nav sasniedzis, bet jau visas pasaules vīriešus vaino savās problēmās. Vienkārši smieklīgi un pat zemiski.

Curika
Linda Curika

Ir lieliski, ka esiet ar savam problēmām tikusi galā. Jā, ir tādi cilvēki kā es, kas noliek bērnus gulēt un līdz vieniem naktī raksta blogus par to, ka ir lietas šajā pasaulē un sabiedrībā, kas neapmierina - liekulība, netaisnība, nelikumības. Un ir brīnišķīgi, ka esiet ar tik plašu sirdi, ka rūpējaties par manu sirdsmieru un to, lai es lietderīgi atpūstos, nevis terētu laiku šādām tēmām - zelta cilvēks!

Tmp author
latvju feministe

Lūdzu, nestādiet sevi par piemēru visām sievietēm. Varbūt, ka Jūsu gadījumā, Jūs pati atraidījāt potenciālo vīrieša palīdzību (visticamāk, negribējāt veidot otru ģimeni ar vīrieti, kas Jums līdz galam nav pie sirds). Bet tāpat Jūs bijāt pelnījusi vismaz minimālo palīdzību, kaut vai no valsts.

Mūsu feministu mērķis tieši arī ir panākt, lai sievietēm nebūtu jānonāk šādās situācijās, kad viņām ir jāatsakās no lieliska darba Eiropas Komisijā tikai tāpēc, ka viņām ir bērns vai ka viņas ir vientuļās mātes. Visu jau dzīvē nedabūsi, bet atteikties no tik daudz kā, kā šinī gadījumā - tas ir skumji, tā ir tāda post-padomju grūtā sievietes likteņa pieņemšanas mentalitāte. Darbs EK - tā ir ļoti vērtīga lieta. EK strādā sievietes ar bērniem, vairums gan droši vien ir precētas, bet gan jau ir pa kādai vientuļajai (EK piedāvā arī dažas sociālās garantijas, cik zināms). Neviena sieviete nav pelnījusi, ka viņu saukā par mauku - īpaši, ja tas ir bērniņa dēļ un Jūsu gadījumā tā bija šantāža no vīrieša puses. Mans mērķis ir panākt tādu sabiedrību, kurā nevienam pat prātā neienāktu par mauku saukt sievieti, kas nonākusi šādā situācijā. Vienmēr būs izvēle starp ģimeni un karjeru (resp., kam veltīt vairāk laika), bet ir netaisnīgi, ka šī izvēle vienmēr ir jāizdara tieši sievietei - tas vīrietis, kas Jūs šantažēja un pameta ar bērnu gan laikam nebija spiests atteikties no iespējām dzīvē! Iedomāsimies, kā būtu, ja tieši viņš būtu atstāts ar bērnu vai vismaz 50% laika ar mazu bērnu un viņam rastos iespēja strādāt EK, bet nebūtu, kur likt mazuli.

Tmp author
Einšteins

Rakstu izlasīju, nevarēju savu komentāru neatstāt.

Visi noteikti ir dzirdējuši par teicienu "ideāla ģimene - tētis stādā, mamma smuka". Būsim reāli - no nekā šādi teicieni nerodas un tur apakšā ir gana liela taisnība.

Diemžēl, mūsu sabiedrībā, skaistums pārmāc visu. Meitenes zem 25, 30 pārsvarā čaļus izvēlas pēc izskata. Vēl jo vairāk, ja paredzētas vienas nakts attiecības. Šeit nu mēs nonākam pie situācijas - čalis smuks, meitene smuka - viss notiek, visi priecīgi un apmierināti. Viss baigi forši - bet pēc tam izrādās, ka meitene stāvoklī. Nu, ko lai dara - uzreiz atceras par to otru cilvēku - zvana, iet runāt utt, un teiksim tā "aplaužas". Bet ko gan cilvēks citu varēja vēlēties, ja izvēlējās savu seksa partneri tīri pēc fizioloģiskajām īpašībām? Izvēlējies smukiņo, kuram galvā nekas nav, kurš nav gatavs izdzirdot "man būs bērns", pateikt "labi, no rītdienas meklēšu darbu, grūti būs, bet iesim pateikt saviem vecākiem/radiem - un ar viņu un draugu palīdzību gan jau tiksim galā. Galvenais atceries, ka mēs esam kopā tajā". Smukie čaļi to nedarīs 99% no gadījumiem, jo viņiem tādi vienas nakts sakari ir daudz, un viņiem vienalga. izdarot izvēli par labu tīri fizioloģiskajām īpašībām, meitene jau pati izdara savu izvēli. Čaļus nevajag meklēt pēc izskata, čaļus vajag meklēt pirmkārt pēc tā, ko viņi var piedāvāt un ko viņi ir gatavi meitenes dēļ darīt. Bet tas šajā vecumā vēl nav saprasts, un bieži vien, netiek saprasts vispār - tikai pamatīgi aplaužoties (piem. aborts utt), meitenes saprot, ka izskats nav tas, pēc kā jāvērtē čaļi.
Vēl vairāk, ja netiek lietoti kontracepcijas līdzekļi, vai kā šajā (kasjauns) gadījumā - tiek dzīvots kopā un no tā visa izrietošās sekas.

Feministes var gvelzt par visu ko, tāds mūsdienās ir laikmets - visi tikai cīnās par savām tiesībām, uzskata ka visi viņu sociālo grupu nežēlīgi diskriminē, apbižo un ko tik vēl ne - bet labāk ejat mācīt savām meitām, lai vīrus meklē līdzīgus tēviem - t.i., rūpīgus, gatavus meitenes dēļ darīt visu, nevis vienkārši, mūsdienu slengā sakot, "saldos" jampampiņus, kuri taču bildēs izskatās labāk par citiem.

Tmp author
latvju feministe

Un tikai tāpēc, ka čalis ir smuks, viņu var atbrīvot no atbildības par savām izvēlēm un rīcībām? Un kur ir teikts, ka nesmukie vai kūtrie čaļi būs baigie ģimenes tēvi, būs vienmēr uzticīgi un pildīs tradicionāla vīra lomu - vairums man zināmo vīrieši, gan izskatīgie, gan nē, šo tradicionālo lomu tāpat nepilda, jo tāpat sagaida, ka sieviete pelnīs un maksās pusi vai vismaz daļu rēķinu. Skaidrs,ka visi grib smukos (tas ir tikai dabiski no evolucionārā viedokļi - visi grib, lai viņu pēcnācējs būtu smuks, jo smukums signalizē veselību), čaļi jau arī nereti izvēlas visseksīgākās meitenes, kuras vienlaikus var būt arī trakas un baisi izvēlīgas - pastāv liels risks, ka šī sieviete var viņu eventuāli nomainīt, bet skaistulēm piedod daudz vairāk nekā pelītēm.

Tmp author
Einšteins

Nesāciet savus demagoģiskos, aplamos vispārinājumus. Es nekad un nekur tā neteicu, lūdzu rūpīgāk lasīt :)

Nevienā gadījumā nav attaisnojams tas, ka cilvēks nerūpējas par savu bērnu, un to arī es nekad neesmu teicis. Es tikai apgalvoju to, ka ja cilvēks izvēlas veidot dzimumattiecības ar otru cilvēku, tad ja viņš šo otru cilvēku izvēlas tikai pēc izskata, tad nav ko pēc tam raudāt par to, ka otrs cilvēks izrādījies savādāks, nekā domāts.

Un es nekad neteicu "nesmuki" vai "kūtri" :)

Un ļoti žēl, ka jums apkārt ir tik daudz sliktu vīriešu piemēru, bet tas nav attaisnojums kaut kādām ķengām par vīriešiem.

Curika
Linda Curika

Feminisms nav par to, ka tikai sievietēm ir kādas izdomātas problēmas. Feminisms ir par to, ka problēmas ir gan vīriešiem, gan sievietēm, un tās izriet no dzimumu stereotipiem. Pilnīgi piekrītu, ka meitām ir jāstāsta par to, ka rūpīgs, mīlošs vīrietis ir vērtība. Vienalga, pat tad, ja tēvs ir dzērājs, lupata, vai naudu nesošs kiborgs bez jūtām. Jāstāsta tas arī dēliem, kuriem pie viena jāpastāsta, ka sievietes vērtība nav viņas izskats.

Tmp author
latvju feministe

Dabas likumi ir diezgan nežēlīgi un mēs zinām, ka vīrieši vēlas jaunas un smukas sievas (un parasti dabū jaunas un vidēji smukas), bet vairums sieviešu vēlas tikai 20% no vīriešu populācijas (beigu beigās viņas apprecas ar aptuveni sava līmeņa vīriešiem). Nevar gaidīt, ka 16 gadīga vai pat 18 gadīga meitene ies pret savu sirdi vai apzināsies visas attiecību veidošanas nianses. Tās iepazīst tikai ar gadiem. Tāpēc jau agrāk jaunās meitenes tika ļoti sargātas un ierobežotas. Nesaku, ka tas ir baigi labi, bet nevar arī sagaidīt, ka tik jauni cilvēki neies savu instinktu pavadā, bet rīkosies tikai pēc veselā saprāta un racionāla aprēķina. Pat 40 gadīgi pieauguši vīrieši dažreiz zaudē galvu un pēdējās pašcieņas paliekas 20 gadīgu meiteņu dēļ. Tad ko var gribēt no 16 gadīgas meitenes.. turklāt grūtniece vienmēr ir jāpasargā, tā tas ir visās civilizētās sabiedrībās, nevis jālasa viņai morāles lekcija. Mūsdienās jau parasti tomēr attiecības stabilizē un ģimeni veido drusku vēlāk un tad šādas kļūdas tiek pieļautas arvien retāk.

Tmp author
Ļ. cien. raksta autore,

arī man kā latvietim, Latvijas patriotam un kristietim ļoti rūp tās problēmas, ko esat skārusi šajā rakstā. Problēmas ir skaidras. Kāds ir Jūsu piedāvātais liberālais risinājums?

Curika
Linda Curika

Izglītošana par dzimumattiecībām - ka tā ir atbildība un, lai tās uzsāktu ir jābūt cieņai un uzticībai starp partneriem. Otrkārt, padarīt kontracepciju pieejamāku jauniešu vidū. Treškārt, stāstīt meitām un dēliem par to, ka cilvēka vērtība nav izskats vai nauda, bet, kā Šlesers teica, tas, kas ir iekšās. Un ne tikai stāstīt, bet arī rādīt ar sevi piemēru.

Tmp author
Ķīps

Aizliedzot abortus, mēs atvērsim "tūrisma" kantori, kas rīkos ekskursijas uz tuvējām Lietuvas vai Igaunijas slimnīcām, un tādējādi tas papildinās to puritāniski pareizo likumu kopumu, kam ir "pareizie" principi apakšā, bet kuri nedarbojas. Šis aizliegums būtu vēl viens veids, kā padarīt Latviju smieklīgu...

Tmp author
anonīma lietotāja

Paldies par atbildi! Jā, man bija cilvēki, kas palīdz (un tādi ir arī raksta varonei Anitai). Izmantoju arī citas iespējas, piemēram, augstskolas bērnistabu. Tāpat esmu pateicīga mūsdienīgai priekšniecībai un profesijas specifikai, kas pa daļai ļauj strādāt „no mājām”.
Neapgalvoju, ka sākumā bija vienkārši, nebūt nē! Taču, kas galvenais, bērnam ienākot manā dzīvē, es tomēr sevi nenorakstīju. Sabiedrības spiediens gan ir tieši tāds – ja tu esi viena ar bērnu, tad, visticamāk, nelaimīga, vāja un izmisusi. Ja tu šai ietekmei pakļaujies, tā ir kā iemācīta bezpalīdzība, par ko „paldies”.
Man nepatīk, ka šādi stereotipi deldē potenciālu, kas katrā cilvēkā tomēr IR (pat ja ne viss dzīvē gājis gludi, pat ja esi bijis muļķis un jaunībā kļūdījies).

P.S. Negribu Jūs kaitināt, bet atbildes komentārā netieši paužat vēl vienu stereotipisku uzskatu: it kā nevēlama grūtniecība un vientuļās mātes statuss skartu tikai vāji situētās meitenes vai bārenes. Bet sociālās sakārtotības ziņā, piekrītu, mūsu valstij vēl ir, kur augt.

Tmp author
<< Es apbrīnoju Anitas drosmi neizdarīt abortu 16 gadu vecumā >>

Vajadzētu apbrīnot Anitas un, galvenokārt, viņas mātes muļķību un bezatbildību. Ja domātu ar prātu, un negribētu meitenei sabojāt dzīvi, tad noteikti taisītu abortu.

Tmp author
Valdis

Pilnīgi truls raksts!Emocionāla veceņu vāvuļošana,nekas vairāk!Un atceries vienu lietu,Tu,viszinošā blogeriene. Bērns NAV piekabe!Es drīzāk nodzīvotu savu dzīvi bez dumajām vecenēm, nekā atteiktos no sava dēla!

Tmp author
Lasītāja

Neliekas, ka tu izlasīji rakstu.

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Te, tā teikt, medaļas otra puse. Tēvi vientuļnieki...Problēma jau tā pati. Atkal emocionālā incesta draudi, sajauktās lomas...

Tmp author
Vilnim

Nu taisni tā, tikai nez kāpēc tēvi par šo jautājumu neraksta. Mūžīgās cietējas vienmēr ir sievietes. Bet nereti viņas pat nespēj aizdomāties, kādēļ ir pajukušas vai taisās pajukt attiecības, jo dēļ savas pārlieku lielās emocionalitātes nespēj apsēsties un izanalizēt. Viss ir vienkārši-tēvs ir lohs,un čau!Un nākamais solis jau ir par to paziņot pasaulei kādā no sociālajiem tīkliem-ak vai, ak vai, es nejūtos novērtēta, jo man ir bērns, neviens mani negrib, ko man darīt un kā tā vispār drīkst!Stulbie vīrieši!

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Tomēr jāatzīst, ka tēvu vientuļnieku ir krietni mazāk. Un sabiedrībā ir pieņemts stereotips, ka vīrieši nečīkst, arī par šo.

Tmp author
latvju feministe

Starp citu, ir arī sievietes bez bērniem, kas pieņem šķirteņus ar pat vairākiem maziem bērniem.

Tmp author
Jānis Bērziņš

Starp citu par tām piekabēm un mau*ām - ļoti daudzas sievietes arī kultivē šo uzskatu. Kaut kādā ziņā laikam esam konservatīva sabiedrība. Manuprāt, liela daļa cilvēku nav tik tumsonīgi, tomēr mums latviešiem ir, arī tāda lieta kā "nejaukšanās citu darīšanās" un bieži vien tas rada, arī vienaldzību.
Un Lindai liels paldies par rakstu. Prieks, ka kāds runā par šīm tēmām. Vienīgais ko varu aizrādīt - komentāri internetā nav sabiedrības mēraukla. Tas būtu līdzīgi kā spriest par visiem Latvijas cilvēkiem pēc Tvaika ielas pacientiem. ;)

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Tvaika ielā ir divas ārstniecības iestādes. Viena no tām AMIS ir domāta dzīvniekiem :)) Kas skar maukas ar bez zvaigznītes ar "piekabēm" :) tad tā arī ir psiholoģiska problēma, kuru iespējams veiksmīgi koriģēt, ja vien to pats cilvēks apzinās kā problēmu. Būtībā visai smaga problēma, kas skar ne tikai pašu sievieti, bet arī bērnus, partnerus. Un par cik tas, ko dēvē par "maukām ar piekabēm" ir plaši izplatīta problēma, domāju, ka šeit būtu ko domāt gan labklājības gan veselības ministrijām, ja nopietni domātu par tautas kvaliutāti dažādās jomās, gan psiholoģiskā, gan intelektuālā, gan inteliģences jomās. Domāju, ka lai arī lietojam tautas tūkstošu gadu vecus terminus, tomēr tas nenozīmē, ka būtu jāaatiecas pret šo problēmu pa vecam...

Curika
Linda Curika

Jāni, pilnīgi noteikti tev piekrītu, ka ne tikai vīrieši kultivē šo uzskatu par mau*ām un piekabēm. Patiesībā, pirms sāku interesēties par šiem jautājumiem, arī pati nereti neapzinoties sekas atražoju stereotipu, ka sieviešu seksuālo dzīvi jāvērtē pēc citas mērauklas nekā vīriešu seksuālo dzīvi.

Tmp author
Vilnim Gricaičukam

Un par cik tas, ko dēvē par "maukām ar piekabēm" ir plaši izplatīta problēma
-----
Pats par sevi tas ir fakts, nevis problēma. Problēma tā ir tiem, kas ar šo faktu netiek galā. Pašām sievietēm, viņu apkārtējiem... Tu vienkārši ar to neesi samierinājies.

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Par abortiem piekrītu 100% Lai kā arī būtu, cilvēkam ir jābūt tiesībām lemt par savu ķermeni jebkurā gadījumā. Arī tajā gadījumā, ja tas nes kaut kādā mērā nāvi. Vai tas ir Jehovas liecinieku dīvainā attieksme pret asins pārliešanu, vai vēl un vēl kāda, vai tas ir aborts.
Nedaudz cits aspekst ir ar'jau ilgstošu grūtniecību. Uzskatu, ka nedzimis bērns sākot (pieņemu uz dullo) no 3. mēneša pēc ieņemšanas tiek uzskatīts par personību. Un šajā gadījumā abortu nevar veikt, jo te saduras divu jau cilvēku intereses, kur viena cilvēka intereses izdarīt abortu, nes nāvi citam cilvēkam.

Domāju, ka vairāk ir jāinformē, jāveido dažādas apmācību un pašpalīdzības grupas. Jāmācās arī priholo'ģija, tās praktiskais pielietojums. Daudzas lietas par prenatālo, natālo, un citiem cilvēka dzīves sākumposmiem ir zināms. Ir zināmas daudzas sakarības, kur kļūdoties cilvēka dzīve tiek pamatīgi sabeigta.
Netiek runāts piemēram par emocionālo incestu, kas ir bieža parādība, bet nejauki ietekmē personību.

Tāpat, ir vēl viena lieta, kura skaidri jāsaprot vīriešiem. Vientuļam mātēm bērns ātri vien, būtībā jau uzreiz ieņem vīra lomu apziņā. Un atrodot citu partneri, šim partnerim ir jāsaprot, ka tā tas arī paliks visu mūžu. Un viņš būs labākajā gadījumā otrais vīrs, vai mīļākais. Sliktākajā gadījumā iztikas avots, kur apmaiņā pret apgādāšanu tiek sniegti dažādi pakalpojumi, arī seksa. Ļauni skan, bet tā ir realitāte. Un arī vīriešiem ir skaidri jāsaprot, kas notiks, ja satuvināsies ar sievieti kurai jau ir bērns.
To var risināt, tas iespējams ir ilgstoš laba psihologa darbs, lai lomas šādā ģimenē ieņemtu tādu vietu, kādas tai ģimenē vajadzētu būt. Bērns kļūst par bērnu, bet vīrs par vīru. Jau minēju, ka šajās sajauktajās lomās cieš gan vīrietis, kurš galu galā jūtas izmantots, gan sieviete, kura jūtas kā prostitūte, gan bērns no emocionālā incesta.

Ir vairāk jāizglītojas, jāsāk uzlabot psihoterapeitu kvalifikācija, kas pie mums retumis kad ir cik necik vērā ņemama. Ir jāsaprot, ka ģiemenei, lai tā attīstītos iespējami labvēlīgāk ir vajadzīgas nereti arī psiholoģiskas korekcijas pat tad kad ārēji šķiet vis o.k. Bet, piemēram tas, ka sieviete palikusi viena ar bērnu, tā jau ir problēma, kur būtu jāpiedalās psihologam, lai nepieļautu jau šajā stadijā emocionālo incestu un lomu maiņu. Un tāpat šādai vientuļniecei iegūstot partneri. Ja partneris tiešām ir mīlošs viņš vēlēsies normālu, harmonisku ģimeni, un piedalīsies korekcijā. Protams ir un var būt gadījumi, kad situācija, kad sieviete pret apgādu sevi pārdod, bet vīrietis pērk, var arī pāri apmierināt. Un tur nekā nevar padrīt. Taču pieļauju, ka šādu gadījumu tomēr ir mazāk, nekā mīlas aizsāktas attiecības sarežģītā vientuļās māmiņas situācijā :)

Tmp author
Laine Lapiņa

Godīgi? Vārdi no mutes izrauti..

Tmp author
anonīma lietotāja

Šķiet, vairāki komentāru autori itin labi spēj analizēt situācijas psiholoģiskos aspektus. Pats teksts gan virspusējs, tendenciozs.
Mani kā vientuļo māti (un, atvainojiet, ar labu izglītību un karjeru) aizskar autores fatālisma pilnie mājieni uz neizdevušos dzīvi. „Paldies” par stereotipu atražošanu!

Curika
Linda Curika

Es pieļauju, ka Jums noteikti bija cilvēki, kas Jūs atbalsta, jo man pašai ir bērni un es gribētu zināt, kā vientuļā māte bez partnera atbalsta un/vai vecvecāku atbalsta var iegūt izglītību un izveidot karjeru. Kur likt bērnu, ja bd tiek tikai labākajā gadījumā 1.5 gadiem bet Rīgā manējie 3.5 gados gaida savu vietu? Tas, ka nabadzīgas sievietes dzemdē vairāk un tā arī paliek nabadzīgas nav stereotipu atražošana, bet gan statistika. Un tas, ka Jūs neatbilstat statistikai, tas ir brīnišķīgi, tomēr nemaina kopējos ciparus.

Tmp author
cilvēks

raksta autorei nesaprast patiesās vērtības. ne jau tikai kristieši saprot, ka bērns no ieņemšanas brīža ir vērtība, ka tas ir dzīvs un aborts ir slepkavība. Tāpēc Lindai nesaprast un brīnīties līdz mūža galam, kā sabiedrībā pazīstami cilvēki var iestāties par nedzimušu bērniņu, sievieti un ģimeni kopumā kā lielu - neizmērojamu vērtību. Jūsu prātiņš aprobežojas ar randiņiem un seksu. katrai rīcībai ir sekas un sievietei, ja vien viņa nav izvarota, ir jāuzņemas atbildību par pirms laulības seksa sekām. Ja Jūs, Linda un Jūsu atbalstītāji būtu abortēti, Jūs nevarētu tagad nodarboties ar demagoģiju un melu sludināšanu. Vai Jūs savus vecākus arī pieskaitāt pie konservatīvajiem, ja viņi ļāva Jums piedzimt? Lai k-ko teiktu, ir jānoskaidro patiesību. Vai Jūs aprunājāties ar kādu "Par dzīvību" atbalstītāju vai organizatoru? Jums ir akmens sirds un sekla domāšana, ja varat tā rakstīt.

Tmp author
lapsa

nu tu gan esi tumsoņa. nevajag stiept savus standartus visai sabiedrībai. gribi bez seksa līdz laulībai ? lūdzu! dari tā. gribi seksu ar sava dzimuma pārstāvi? dari tā!
BET TU NEESI VISI. katram ir citādāk. un uztiept savus standartus visai sabiedrībai būtu nepareizi, īpaši, ja tie ir tik krasi kā sekss pēc laulībām. Un tas, ka mēs nodarbojamies ar mīlestību pirms laulībām nepadara mūs par cilvēkiem, kas interesējas tikai ar randiņiem un seksu. Nemet taču visus vienā kulē.
Aborts ir bieži vien vienīgā sievietes izvēle. Utopiskā pasaulē, kurā vīrieši būtu džentlmeņi un neuzspiestu seksu jaunām meitenēm, pasaulē, kurās ģimenēs mācītu gan meitenēm, gan puišiem, kas ir mīlestība un ka nevajag uzreiz seksot un jāizturas ar cieņu, iespējams, nevajadzētu abortus vispār. Bet mēs dzīvojam te un tagad.
Un tāpēc ir jāļauj izvēlēties.

Curika
Linda Curika

Jums gan ir viegli dzīvot, visu par visiem zinat.

Tmp author
to cilvēks

Katrs, kas parakstās šajā akcijā un parakstās, uzņemas atbildību un ņem savā aprūpē vienu sievieti, kurai grūtniecības dēļ draudz nabadzība un bezdarbs. Tad tas ir okei.
Kāpēc tāds sašutums par sievietēm, kuras izvēlas abortu? Kāpēc nav sašutuma par vīriešiem, kuri neizvēlas nekādu atbildību par paša radītajiem bērniem, bet notinas taisīt nākamos? Ja būtu akcija - Esi atbildīgs par sava bērna dzīvību!, un tā attiektos arī uz vīriešiem, es parakstītos ar abām rokām.
Man ir laimējies - man ir laba izglītība un visas iespējas atrast labu darbu, kad bērni būs paaugušies. Bet man ir arī divi mazi bērni un totāli bezatbildīgs viņu tēvs. Un tā pat nav viņa problēma, jo viņš bērnus mīl un savas saprašanas robežās vismaz domā, ka par viņiem rūpējas, drīzāk tā ir problēma, kas jau rakstā apspriesta - par to, ka bērns ir sievietes atbildība. Un atbildība līdz ar to tomēr paliek tikai manējā - gan slimības laikā, gan iztikas sagādē utt. Un varu teikt, ka jaunai sievietei bez materiālās un pieredzes bagāžas bērnu mūsdienu sabiedrībā saglabāt un uzaudzināt par labu cilvēku var būt tik grūti, ka nosodīt viņas izvēli par labu abortam var tikai muļķis vai akls fanātiķis.
Tāpēc ir jārīko nevis skaļas akcijas pret abortiem, bet jāsāk pašā saknē - kā sabiedrībā stiprināt un attīstīt uzskatu par ģimeni kā vērtību un bērnu kā DIVU cilvēku atbildību nevis likt justies vainīgām sievietēm, kuras izvēlas veikt abortu.

Tmp author
Ieva Skrebele

"sievietei, ja vien viņa nav izvarota, ir jāuzņemas atbildību par pirms laulības seksa sekām"

Kāpēc atbildība ir jāuzņemas sievietei nevis vīrietim?

P.S. Esmu ateiste. Man ir, Jūsu vārdiem sakot, "akmens sirds" un "sekla domāšana". Tikai es to dēvēju citādāk - par veselo saprātu.

Tmp author
Re

Kā vienmēr meli un demagoģija - kas ir liberālas ideoloģijas arsenālā

Tmp author
Paula Grigorjeva

Linda, izcils raksts! Es Tev piekrītu.

Tmp author
xnieks

patiesības ministrija atkal sludina. Ja tiek sludinātas visas tā saucamās demokrātiskās un vienlīdzības vērtības, tiek uzsvērts, ka atšķirīgie ir tikpat labi, kā pārējā "normālā" sabiedrības daļa, tad šeit kāpēc tiek nozākāti daudzi atšķirīgi domājoši, kas ir konservatīvi noskaņoti?
Kopumā uzjautrinošs raksts, tā histēriskā stila dēļ. Piemēram, ja ir pašsaprotami, ka ir slikti vienas rases noziegumus attiecināt uz visu grupu, piemēram, čigāni= zagļi, tad kāpēc šeit tiek vispārināts par mācītājiem kā bērnu izmantotājiem? Otrs, ja sieviete izmanto savas tiesības laist pasaulē bērnu, kas ir apsveicami un ļoti smags uzdevums un visu cieņu viņai, bet bet ar kādām tiesībām tiek apšaubītas to vīriešu tiesības neaudzināt svešu bērnu? Kur ir konsekvence? Un kāpēc jāsamierinās, ka paša bērns (16. gadīgais nelaimes putns) sev apgrūtina dzīvi, vai tad atturēšanās mūsdienās ir tāds apkaunojums? (nerunāju šeit reliģiskā kontekstā).

Tmp author
vēmiens

Nūuuu gan! Kurš grib aizliegt abortus? Atkal nedzird ko saka. Kurš tad tām sievietē pajautā kā viņas jūtas, ko viņas vēlās? Kuram ir kaut stundiņa laika paklausīties? Viņas grib abortu vai viņas neredz citu izeju, jo ir bail? Un ne jau visām 19 gadīgām meitenēm ir randiņi... var atraidīt arī pumpas dēļ. Vai tā sieviete justos labāk? Laimīga? Vai vispār spētu kādam uzticēties? Vai tiešām aborts glābj sieviešu dzīves? Dara viņas laimīgas? Vai arī šobrīd viņai tomēr ir viens mazs cilvēks, kas viņu no visas savas sirsniņas mīl, kuram viņu vajag... vai ar šo abpusējo mīlestību jau nevar gūt lielāko laimi?

Tmp author
b_d

Tomēr neliela kritika par formu. No vienas puses skaidrs, kas ir izraisījis šo emociju izvirdumu, no otras, nespēja atrauties no subjektivitātes. Kas tad ir īstā sāpe? 16 gadīgas grūtnieces? Pusaugu jaunēkļu nespēja uzņemties tēva lomu? Neizdarīts aborts? Sabiedrības nosodījums medāļa vietā? Atpazīstamu personu atbalsts akcijai "Par dzīvību"? Kontracepcijas vai informācijas trūkums skolās? Tāds par visu un neko. Ja izejam no "Par Dzīvību" akcijas loģikas - lieliska uzvara, meitene tomēr neizdarīja abortu. Ja satraukums ir par tiesībām izvēlēties abortu, tad tādas tiesības šai meitenei bija, kuras viņa neizmantoja. Zināmā mērā tad arī šis raksts ir nosodījums izdarītajai izvēlei. Ja vispārīgs satraukums par sievietes grūto likteni, lai būtu. Kas zina, varbūt svētdienas skola, vai bezdarba līmeņa mazināšana jauniešu vidū ir risinājums.

Vienvārdsakot, bersekera pārliecība pret citu pārliecību neko nedod. Ar ideju, lai uz zemes miers, un visiem labs prāts, takā par maz. Loģiska, pārdomāta argumentācija, lai ideju nediskreditētu saknē, iz sērijas - redz, tie tur jau vispār ir tādi histēriski pamuļķi.

Tmp author
Lasītājs

Kaut arī visam jūsu rakstītajam nepiekrītu (vispār, gan šeit, gan jūsu blogā un citur), tomēr piekrītu par šo. Manuprāt, jāpastāv lielākai cieņai vienam pret otru un ir jāuzņemas atbildība situācijās, kurās izšķiras cita cilvēka dzīve (džekam šajā gadījumā nekas nenotika, bet meitenei visticamāk būs ierobežotas iespējas tālākā dzīvē - karjerā un attiecībās). Jāsāk tomēr katram ar sevi.

Ilona
Ilona Kronberga

Pirmkārt, paldies, Linda, par rakstu! Kā redzu plosiņš iet vaļā. Izlasīju komentārus - pie šīs publikācijas tie ir praktiski identiski, kas publikācijā par Anitu. Līdz ar to ir pamats secināt, ka komentāru saturs pie raksta par Anitu nav nejaušība - mēs tādi esam. Lielais planētas.lv cepiens par abortiem līdzinās divriteņa radīšanai no jauna, bet patiesībā mēs atbildes jau zinām. Stāsts nav par dažādu meiteņu vājajām bikšu gumijām un jaunu puiku domāšanu ar galviņu, bet par to, kas esam mēs - tie pieaugušie un gudrie, kā mēs uzņemamies atbildību, vai plosamies aiz bezspēcības citus noriedami. Atbildība jau nav soda saņemšana vai `pelnīta` nopēluma paciešana ar zemu nolaistu galvu, bet atbildīga rīcība šeit un tagad. Tieši to mums jāmeklē!

Tmp author
Ķīps

Negribēts bērns pirmām kārtām skar sievieti, tāpēc viņa riskē vairāk, un atbildība viņai ir lielāka. Un nevis tāpēc, ka te ir kāda sociāla netaisnība, bet tāpēc, ka dabā bērni dzimst sievietēm, ne vīriešiem.
Man šķiet, ka briesmīgākais, kas var būt - negribēta bērna dzemdēšana. Pirmkārt, jau pašam bēram. Dzimšana cilvēkam ir tikai brīdis, pēc tam ir visa garā dzīve. Vai vajag vairot tos bērnus, kas būs pusbadā, neapkopti, slimi, neapģērbti. Aborts ir daudz humānāka lieta. Negribam taču vairot nelaimīgos cietējus.
To nez kāpēc visi aizmirst, runā par dzīvību, bet absolūti nedomā pat tālāko. labdarības organiziācijas aicina sievietes izmantot viņu palīdzību,un dzemdēt, bet neviena nesola palīdzību bērnu uzaudzināt. Manuprāt, tā ir negodīga rīcība. Piespiest sievieti dzemdēt un pēc tam izmest uz ielas..

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Vai vajag vairot tos bērnus, kas būs pusbadā, neapkopti, slimi, neapģērbti. Aborts ir daudz humānāka lieta. Negribam taču vairot nelaimīgos cietējus.
=======
"Humānisms" tiešām var nozīmēt dažādas lietas. Jūsu viedoklis ir vēsturiski bijis visai ietekmīgs - par to ir sarakstītas grāmatas 20.gs. sākumā dažādās Eiropas zemēs - pareizie atslēgvārdi ir "Vernichtung lebensunwerten Lebens" - t.i. dzīves, kas nav dzīvošanas vērta, likvidēšana.
http://www.h-ref.de/vernichtung/euthanasie/euthanasie.php - 5.50 RM ... tik daudz valstij izmaksā viena no dzimšanas slima (nemīlēta, pusbadā turēta, neapģērbta, uz ielas izmesta) cilvēka uzturēšana dienā. Un par 5.50 RM viena "kopš dzimšanas vesela" (erbgesund) ģimene var visu dienu iztikt.

Tmp author
b_d

O! Eigēnikas trumpe ir viena no spēcīgākajām jebkurā diskusijā. Ja izdodas ievilkt vienlīdzības zīmi starp abortu un nacistu nāves nometnēm, tā ir uzvara. Tomēr, ja vārdus "pusbadā, slimi un neapģērbti" saprot kā vienu vai vairākus nelaimīgus cilvēkus, tad varbūt nav tik traki. Domājams, ka nav daudz cilvēku, kam laimīga dzīve asociētos ar bērna audzināšanu vienam smagos materiālos apstākļos, emocionālo ciešanu apsvērums es pat neceru tik uzskatāmi prezentēt. Atkal jau, izvēršot loģiku no pretējā, var ļauties demagoģijai, ka laime ir aborta izdarīšanā, kas ir sprieduma loģiskās lamatas. Bet kā paliek ar laimes sajūtu par iegūtu otro iespēju? Protams, ja vien otrā iespēja nepienākas tikai pēc nāves, vai reinkarnācijas rezultātā.

Vislabākais jebkurā iedeju cīņā, protams, ir izvēlēties pareizo formulējumu, lai oponenta būtu grūti formulēt atšķirīgu viedokli. Ja jau "par dzīvību", kādas paliek alternatīvas otrai pusei? Pret dzīvību? Jā, šī jaukā bērnu spēlīte - es uz vēža, es no vēža (krievu val.) Galvenais jau, ka pašam dvēsele šķista kā dimanta oliņa.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Domājams, ka nav daudz cilvēku, kam laimīga dzīve asociētos ar bērna audzināšanu vienam smagos materiālos apstākļos, emocionālo ciešanu apsvērums es pat neceru tik uzskatāmi prezentēt.
======
Bet kādēļ vispār jācenšas cita cilvēka vietā izlemt, vai viņam/viņai dzīve ir laimīga vai nav laimīga? Vai arī par bērnu jau pirms dzimšanas paziņot, ka viņa dzīve ir kaut kādā ziņā nevērtīga vai "unlebenswertes Leben"?

Ja bērnu māmiņām var sagādāt tādu atbalstu, ka viņas var brīvi izvēlēties (nebaidoties no vīriešu, tuvinieku u.c. reakcijas, no materiālas dabas šķēršļiem vai citiem nesakārtotiem jautājumiem) laist pasaulē bērnus, tad tas taču ir labi.

Tmp author
b_d

Un ja tomēr nav tās vēlmes laist pasaulē bērnu kāda cita izdomātu ideālu vārdā, bet labot kaut ko, kamēr glābjams?

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Un ja tomēr nav tās vēlmes laist pasaulē bērnu kāda cita izdomātu ideālu vārdā, bet labot kaut ko, kamēr glābjams?
========
Nu nezinu, vai pareizi būtu teikt "glābjams" - te taču ir runa par normālu grūtniecības norisi. Man šķiet, ka vismaz 99% no visas uzmanības par jauniešu reproduktīvo veselību būtu jāvelta tam, kas notiek sabiedrībai interesantajā gadījumā - ja bērna māte izlemj par labu bērna laišanai pasaulē. Par to, kāds atbalsts ir pieejams, utt. Jo bērna nākšana pasaulē ir savā ziņā krīzes situācija pat vislabvēlīgākajās ģimenēs. Savukārt legāliem abortiem ir jābūt pieejamiem un tas arī ir viss stāsts - tur it kā nav par ko strīdēties.

Man, starp citu, ļoti patika Jūsu koments augstāk: "Tomēr neliela kritika par formu. ..." Citētais raksts no "KasJauns" portāla bija krietni vien konstruktīvāks lasāmgabals par tēmu. Reāli jaunieši visos laikmetos mīl un cieš, audzina mazuļus, cenšas, kļūdās un iet tālāk - nevis krāj politiskos punktus un sacenšas svētulībā.

Tmp author
cilvēks

negribēts bērns pirmkārt skar pašu bērnu

Tmp author
Kārlis

Paldies autorei par rakstu! Sapratu, ka vainīgi ir vīrieši. Nu, protams, lietojam vārdu "sabiedrība", bet vainīgi ir vīrieši.

Anitai patika Egils, bet šis, maita, aizlaidās - neciena sievietes, viņam vienaldzīga bērna nākotne, u.t.t. Bet varbūt Anita vienkārši nav pārāk patīkams cilvēks? Nē, šim rakstam tāds variants nederēs...

Turklāt vai kāds ir padomājis, ka varbūt ar Anitu vienā kursā iet Uldis. Viņš nav skaļš, noteikti arī ne pats smukākais čalis universitātē, bet viņš tur ir, un viņš būtu gatavs būt ar Anitu kopā, bet, ak, neraža - viņa viņu vienkārši neredz. Jo savos 19 ir tikpat gudra kā pirms diviem gadiem. Nē! Sievietei ir tiesības izvēlēties! Nu, labi...

Redz, iznāk tā, ka "sabiedrībai", lai saglabātu sociālu vienlīdzību u.tml. lietas, ir jānodrošina 19 gadus vecu brašuļu desants, ko Anitai "mīlēt un kas viņu mīlēs pretī". Jo pretējā gadījumā dzīvojam "Indijas lauku ciematā".

Sacīsiet, ka es vispārinu un pārspīlēju? Varbūt, bet tieši to pašu dara raksta autore, nez kāpēc piepeši uzmetoties par aizstāvi cilvēkam, ko nepazīst un ne reizi mūžā nav satikusi. Tikai politkorektums liedz komentētājiem autorei par to aizrādīt.

Mani uzaudzināja vientuļā māte, kura mani iemācīja cienīt pretējo dzimumu, līdz ar to man ir pretīga tēma "sievietes ar piekabi", bet vienlīdz pretīga man ir šāda neslēpta misandrisma pilna vispārināšana un, nebaidos šī vārda, ļurināšana, cepot augšā tik dīvaini samistrotus tekstus.

Es pilnīgi atbalstu sievietes tiesības izvēlēties abortu, bet ar šādu demagoģisku attieksmi un tēmu sajaukumiem, piedodiet, Linda, tas nesanāks. Emocijas, paldies dieviem, vēl nevalda pār pasauli.

Bet nevajag manis rakstīto ņemt vērā - droši vien esmu tikai liekulīgs, sociopātisks misoginists. Nīgrs vīrelis. Sabiedrības daļa.

Curika
Linda Curika

Jā, manā skatījumā nav svarīgi, kāds Anita ir cilvēks. Varbūt nepatīkams, ar kuru neviens negrib draudzēties. Tomēr bērns ir un par to jāuzņemas atbildība - ne jau apprecot Anitu un dzīvojot mūžīgi kopā, bet finansiāli, morāli un ar savu klātbūtni, ja tas nepieciešams.

Tmp author
latvju feministe

Aicinājums nesaukt meiteni par emmu (vienlaikus nenosodot čali) un pieņēmums, ka par seksa sekām jāatbild abiem, nav mizandrija. Tas, ka Anita izvēlas ašo, seksapīlo Egilu, nevis viduvējību Uldi, nekādi neatbrīvo Egilu no atbildības par savas baudas sekām. Starp citu, tajā stāstā puisis pirmais viņu uzaicināja uz deju, lenca un izrādīja uzmanību, tas, ka klasesbiedri dīvaini skatījās, protams, uzreiz liecināja, ka puisis ir babņiks, taču Anita bija pārāk naiva, lai to redzētu - to nevar 16 gadīgai meitenei pārmest, it īpaši, ja viņš bija kādu gadu vecāks, kā tas parasti notiek.

Nekāds "19 gadīgu brašuļu destants" nevienam nav jāgarantē (tāpat kā nevienam nav jāgarantē parastajam Uldim attiecības un sekss ar jaunu, simpātisku meiteni), tikai jāsaprot, ka puisim nav tiesību uz seksu tāpat vien, kā daudzi puiši to tagad uzskata. Viņam prātā bija tikai izklaide, nekas nopietns, kur nu vēl laulība, viņa mērķis bija meiteni izmantot seksuālos nolūkos (kamēr meitene cerēja un tika naivi maldināta par iespējām stabilām attiecībām) un viņam ir jānes sava daļa atbildības (lielāko daļu tāpat nesīs meitene, jo meitene par seksu maksā dārgāk). Te nav ne miņas no mizandrijas,

Tmp author
Ieva Skrebele

"Anitai patika Egils, bet šis, maita, aizlaidās - neciena sievietes, viņam vienaldzīga bērna nākotne, u.t.t. Bet varbūt Anita vienkārši nav pārāk patīkams cilvēks? Nē, šim rakstam tāds variants nederēs..."
------------

Ja Anita nav patīkams cilvēks, tad kāpēc Egils likās ar viņu gultā? Vai arī teiksiet, ka Anita viņu sasēja un izvaroja?

Tā ir liekulība. Neviens nekritizē vīriešus, kuri bez kontracepcijas liekas gultā ar ikvienu daudzmaz simpātisku sievieti. Toties vairums kritizē sievietes, kuras dara to pašu. Kā nekā "bērns, tā ir tikai sievietes atbildība!" Nu un ka dzimumaktā piedalījās divi cilvēki.

Tmp author
Arī es

"Radīt vairāk 16 gadīgu meiteņu, kurām NAV izvēles."
Bet šīm meitenēm bija izvēle! Neatdoties kuram katram! Likt puisim izmantot prezervatīvu! Domāt ar galvu, ne tikai ar apakšgalu (16 ir visai apzinīgs vecums). Saprast, ka aborts nav deguna izšņaukšana, ka tā dēļ ne tikai dzīvība tiks nogalēta, bet iespējams, pati kūs uz mūžu par ālavu. Ka aborts ir pretdabisks cilvēka ķermenim.
Dodot iespēju izvēlēties abortu, nozīmē, ka vieglprātīgi varēs turpināt, taisot vēl n-tos abortus pēc tam, ka izrādīsies, ka attiecības tomēr nav sanākušas, bet apaugļošanās gan...

Tmp author
protams

Ļoti stereotipisks komentārs. Viegli komentēt,kad tu nezini,kā tas ir. Aborts nav-čiks un gatavs. Tas sāp gan fiziski,gan morāli. Tāpēc nedomāju,ka abortu pēc tam taisīs vēl un vēl.
Un vēl kas-vainīgi vienmēr ir divi. Nekad vainīgs nav tikai viens. Bet, protams, mūsu dārgie varoņi,džentlmeņi,kam piens vēl uz lūpām, sašutuši aizstāvas un tās,kurām iepriekš solīja pasauli pie kājām nolikt,sauc par m****m. Paši nošāva greizi,tā teikt..

Curika
Linda Curika

Man tev ir ziņa, kas, iespējams, mainīs tavu dzīvi. Prezervatīvs negarantē 100% iespēju izvairīties no grūtniecības.
Otra ziņa - nav tādas sievietes, kas domā, ka aborts ir deguna izšņaukšana.

Tmp author
Ulvis Løgnen Spreder Sig Zirnis

Momentā atcerējos ainu no Friends par prezervatīviem http://www.youtube.com/watch?v=VZmwEgK2AEA

Tmp author
es

Cik ļoti vajag nemīlēt cilvēkus un mazus bērnus mammas klēpī, lai uzrakstītu šadu rakstu. Man ļoti žēl raksta autores.

Tmp author
Pārdomas

Mēģināt panākt, ka vīrietis ar tādu pašu atbildību kā sieviete izturēsies pret kopēji radīto bērnu, manuprāt, ir utopiski. Māti un bērnu saista kaut kas vairāk , nekā tēvu un bērnu, it īpaši vecumā, kad viņš vēl nevar sastādīt kompāniju makšķerēšanai, hokeja apmeklēšanai utt. Nu būsim atklāti, cik procentu sabiedrībā ir tādi vīrieši, kas auklējas ar mazuļiem aiz brīva prāta? Drīzāk patiesība ir teicienā, ka vīrietis, kurš mīl sievieti, arī cita vīrieša bērnu uzskatīs par savējo, bet ja nemīl sievieti, tad pats savu bērnu uzskatīs par svešu. Pazīstu vīriešus, kuri gan izvairās no alimentiem, gadiem nav redzējuši savas atvases, gan tādus, kuri ir pieņēmuši svešus bērnus un pat veidojuši attiecības ar sievieti, kura ir gaidībās no cita.
Ar to gribu teikt, ka ne ar kādiem likuma pantiem un pierunāšanu neizdosies vīrieti padarīt par pingvīnu, kurš perē olas, drīzāk praksē viņš būs kā runcis, kurš savu lietu nodarījis un par tālāko maz interesējas, ja kaķene viegli atdevusies un viņa sirdi nav sasaistījusi...
Protams, protams, ka dzirdu pārmetumus, ka izsakos ciniski. Taču mātēm tomēr būtu jāmāca savām meitām, ka vīrietis ir no Marsa, ka viņam dzimumdziņa ir arī pret objektu, ko viņš nemīl un negrasās mīlēt6, jo viņam vienkārši daba paredzējusi, ka no spermas ik pa laikam jāatbrīvojas. Un ka šī dziņa nereti ir stiprāka par veselo saprātu un gribu. Ka iekrīt arī izglītotie un augstus posteņus ieņēmušie. Un sievietei, kas ir no Marsa un kas uzbūvēta un arī domā citādi, tas jāpatur prātā, jo vīrietis nekad nedomās kā sieviete un arī viņa attiecības ar bērnu neveidosies identiski kā sievietei.

Tmp author
Etiķete

Šajā idilliskajā pasaules ainā, ir maza problēmiņa: marsieši un runči diktē, tieši cik morāli noturīgām jābūt mātēm un meitām, ka viņām visu dzīvi jādzīvo atmiņās par garām pašmaukušo runci, kas vienkārši gribēja atbrīvoties no spermas, Tomēr kā jau radībiņām, kam nav ne dziņu ne ambīciju uz izglītību, karjeru utt, nu kas tad viņām cits atliek.

Curika
Linda Curika

Man tomēr šķiet, ka šis diskurss 'vīrieši ir runči/vīrieši nekontrolē savas dziņas/vīriešus interesē tikai sekss/utml' arī pieļauj tādu rīcību no jauniem vīriešiem - neko citu no viņiem jau negaida. Un ja jau negaida, ko tur censties. Es esmu augstākās domās par vīriešiem. Es ticu un pēc savas pieredzes redzu, ka viņi tāpat kā sievietes ir spējīgi kontrolēt savas dziņas un uzņemties atbildību par savu rīcību.

Tmp author
Guntars

Diemžēl Lindiņ sievietes tikpat bieži neuzņemas atbildību. Esi objektīva.

Tmp author
Inga Bite

Interesanti, ka visas raksta pirmajā daļā atspoguļotās tēzes ir arī "Par dzīvību" tēzes - ja nebūtu pāris pēdējo rindkopu, arī Jūs, Linda, pilnībā iekļautos šīs akcijas atbalstītajā filozofijā.
Jo par abortu aizliegšanu un sieviešu kaunināšanu nekad nav bijusi runa. Runāts un spriests tiek pirmkārt par to, kā panākt, lai sieviete nenonāktu šādas izvēles priekšā. Ļoti daudz tiek runāts tieši par vīriešu iesaisti un atbildību. Taču, ja tas tomēr noticis un sieviete (labprātāk lietotu - "pāris") ir izvēles priekšā - lai viņai(iem) būtu pilnīga informācija par šo izvēli un visu mūžu nebūtu jānožēlo sekas.

Tmp author
Kristine Garina

Lai sieviete "nenonāktu šādas izvēles priekšā", ir jāizglīto par kontracepciju, par visām kontracepcijas metodēm, ieskaitot katras šīs metodes efektivitātes % un vielaikus arī efektivitāti aizsradzībā pret STI. Jānodrošina kontracepcijas pieejamība - viegla un bezmaksas, ja tas ir nepieciešams. Nevajag nevēlamu grūtniecību ar laika novilcināšanu un kristīga rakstura konsultācijām padarīt par vēlamu (izņemot, ja sieviete labprātīgi izsaka vēlmi šādas konsultācijas saņemt), tā vietā, lai nevēlamā grūtniecība neiestātos, jāizglīto veselības mācībā par reproduktīvo un seksuālo veselību, par izsargāšanos. Nez kāpēc Jūsu ProLife kolēģi visi kā viens ir pret - kāds sašutums izskanēja apakškomisijas sēdē (pati biju klāt), kad bija ierosinājums skolās visiem tīņiem padarīt pieejamus prezervatīvus, bez maksas? Tāds sašutuma vilnis bija! Nevarēja saprast, vai viņi tiešām domā, ka tīņi nenodarbojas ar seksu, vai uzskata par vēlamām tīņu grūtniecības?
Un, starp citu, ne visas nevēlamas grūtniecības ir kaut kādas traģēdijas sekas. Ir sievietes, kas nav vēlējušās, lai grūtniecība iestātos, bet kaut kādu iemeslu dēļ tā ir iestājusies - parasti kontracepcijas neiedarbošanās %, droši vien šos % zināsiet. Ir seksuāli aktīvas sievietes, kas nevēlas bērnus. Tas mēdz būt arī vienkārši kontracepcijas feileris, nav vienmēr kaut kas jālabo un jāzombē visiem smadzenes. Jūs ļoti vispārināt, pieņemot, ka visām sievietēm nav pilnīgas informācijas un viņas ar varu jāinformē un jāļečī (atvainojos par slengu). Tām, kurām šī informācija ir vajadzīga, tā jau ir pieejama. Nedrīkst padarīt to par obligāto lekciju kursu, pie kam ar kristīgu ievirzi, kā tas viss izskan tagad.

Tmp author
Līva Pērkone

Jūs minat, ka mērķis ir "panākt, lai sieviete nenonāktu šādas izvēles priekšā [un] tiek runāts tieši par vīriešu iesaisti" - tam nav iespējams nepiekrist, un es ļoti priecātos atbalstīt šādu iniciatīvu. Tomēr nākas vilties - līdz šim, Jūsu vienīgie ierosinājumi ir 1) juridisko formulējumu maiņa, nepaskaidrojot, kā tas praktiski palīdzētu risināt problēmu; 2) sievietes "audzināšana" brīdī, kad nevēlama grūtniecība ir iestājusies un viņa vēlas izdarīt abortu.

Turpretī neviens no Jūsu praktiskajiem ierosinājumiem nekonkretizē, kādā veidā veicināt vīrieša atbildību vai darba dirgus diskrimināciju - nopietnas problēmas, uz kurām Jūs pati ļoti pamatoti vēršat uzmanību. Neviens (!) Jūsu ierosinājums nerunā par to, kā novērst nevēlamas grūtniecības iestāšanās iespējamību, un neviens (!) Jūsu ierosinājums nerunā par to, kā palīdzēt sievietei, kas grūtā situācijā pieņēmusi lēmumu par labu bērniņa dzimšanai.

Kad Jūsu ierosinājumi saskanēs ar Jūsu proponētajām prioritātēm, būšu ļoti priecīga tos atbalstīt. Pagaidām no tā esam ļoti tālu.

Curika
Linda Curika

Mani biedē tādi cilvēki kā Jūs. Tie, kuri zina, kas man un maniem bērniem ir jādara ar ķermeni, kas pieder mums. Kas domā, ka vīrietim ir teikšana pār to, ko darīt ar sievietes ķermeni.

Es noticēšu tam, ka Jūsu interese ir "panākt, lai sieviete nenonāktu šādas izvēles priekšā" tad, kad ieklausīsieties ekspertu viedokļos un pētījumos.

Tā nav raķešu zinātne. Cilvēki nodarbojas ar seksu. Vai viņiem ir pieejama visa informācija, lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības? Tā informācija, kas ir izskanējusi publiskajā telpā liecina, ka nē. Vai viņiem ir pieejama kontracepcija? Es teiktu, ka nē - ne visos ciematos ir aptieka, ne visos ciematos ir ārsts, kas izrakstīs hormonālo kontracepciju. Ne visiem pietiek naudas sapirkt tik daudz prezervatīvu, cik daudz ir seksa. Prezervatīvi jau arī nav lēts prieks tad, ja tu dzīvo uz 100 latu pabalsta. Es te redzu rīcības paternu, kam sekot, lai sasniegtu Jūsu mērķi. Un kā Jūs?

Tai pat laikā es saprotu. Jums ir jārealizē vēlētāja intereses. Viņiem patīk konservatīvi tradicionālo vērtību pārstāvji. Morāles flagmaņi. Un who cares, ja ceļā pēc reitingiem kādām pārdesmit sievietēm būs jāmirst nelegālos abortos?

Tmp author
latvju feministe

Redziet, civilizētajās rietumvalstīs, it īpaši ASV, neviens ar vīriešiem neceremonējas. Tur ilgi nerunā par to, kā "vīriešus mudināt būt atbildīgiem" vai censties pierunāt uzņemties atbildību par savas baudas sekām. Tur vienkārši ar tiesas un ar likuma spēku vīrieti PIESPIEŽ to darīt. Jo diemžēl ir daudz vīriešu (kā to arī pierāda Austrumeiropa, tostarp Latvija), kas uzskata, ka, ja neviens pret viņu sankcijas nevērsīs un ar varu nespiedīs, tad var arī nelikties ne zinis par savu bērnu un uzgrūzt atbildību un darbu uz sievietes pleciem vienpersoniski. Amerikā ar tādiem neauklējas - vīrietis maksā 25% no algas un ja aizmirst ieskaitīt sievietei summu, tad to izdara Labklājības ministrija - pa tiešo no vīrieša bankas konta. Jo alga lielāka, jo lielāka summa alimentos. Protams, vidējā summa nav tik liela un sievietei tāpat ir jāstrādā kaut vai uz pusslodzi un jāalgo auklei vai jāmeklē citi palīgi, bet vismaz par rēķiniem tik ļoti galva nesāp, kā latvietēm. Tam ir liela nozīme. Ja vīrietis nemaksā alimentus, tad viņa vadītāja apliecību vai biznesa licenci var anulēt, galējā gadījumā draud cietums. Tur ar tādām lietām kā grūtniecība, bērni un vientuļās mātes statuss nejokojas.

Tmp author
Dace Kavasa

Inga, kāda liekulība :) Kā jūs aizstāvēsiet Par dzīvību kolēģa komentāru „sievietei ir tiesības. Bet viņai jāsaprot, ka vienā brīdī iestājas pienākums un tiesības pārstāj eksistēt...”.
Jau no 2012.gada maija, kad konferences deklarācijā ierakstījāt "morāli'", atšķirīgu attieksmi pret bērniem kas dzimuši laulībā un kas ne, visos mēģinājumos kriminalizēt abortu (p.s. otrdienas priekšlikumos tas joprojām netieši ir iekļauts - "jebkāda prettiesiska rīcība") , kustība ir parādījusi, ka jūs neinteresē sieviete, kura ir piedzemdējusi bērnu, bet tikai vēlme kontrolēt to, kas vēl nav. Un vēlams, veicinot "sarkanbaltsakano" bērniņu dzimšanu kuplā skaitā. Vēlams, bez "starptautiska" piejaukuma. Visi jūsu bērniņi pie McDonalda - ar tekstiem, kas dēvē māmiņu par slepkavu, lai gan problēmas sakne norādita cita... Ne miņas no vīrieša līdzatbildības veicināšanas pasākumiem. Tukšas deklarācijas. Ja jau jums ir vēlme veicināt līdzatbildību, empātiju un izpratni, tad jums un kustībai par dzīvību būtu jābūt pirmajās rindās aizstāvot LM grāmatiņu par Karlīni ieviešanu ne tikai bd, bet uzdāvinot to katram jaunajam vecākam/ vecāku pārim!
Un vēl, kāds citāts no darba grupas sēdes (būt jāprecizē audioieraktā, bet būtība skojoša) - demokrātija ir vairākuma viedoklis... To starp citu teicāt jūs :) Atgriežamies pie diktatūras?

Tmp author
...

Paldies par rakstu.

Tmp author
L

Paldies Lindai par rakstu. Latvijā ir daudz par daudz tumsoņu. Bērns ir abu iesaistīto atbildība. Sievietēm PAŠĀM un nevienam citam pieder galavārds par abortu jautājumu. Paldies.
PS Un liekas ironiski, ka skapī sedoši geji kā Kashers un Plēpis iestājās par šīm liekulīgajām vērtībām.

Tmp author
Inga Bite

Bērns ir ABU atbildība bet galavārds pieder VIENAM? Maigi izsakoties, kliedzoša nekonsekvence.... Lai gan labprātāk uz autoru attiecinātu viņa paša otrajā teikumā lietoto apzīmējumu...

Curika
Linda Curika

Es domāju, ka Kašeru un Plēpi tradicionālo vērtību pārstāvji izmētīs no laivas tad, kad kopīgi būs sasniegts šis mērķis.

Tmp author
Baiba - Ingai

Precīzi! Lasu komentarus un domaju- kontracepcija ABU atbildiba, berns ABU atbildiba, bet lemums par/pret abortu TIKAI sievietes! Mazliet liekuligi!!! Ko darit, ja virietis grib mazuli, bet sieviete pasaka- ne, taisisu abortu! Kas notiek tad? Es esmu par legaliem abortiem, jo embrijs NAV berns! Bet esmu ari PAR to, ka ja atbildiba ir 50/50, tad ari lemumam/tiesibam jabut 50/50!

Tmp author
Warrior of Light

1)Vīrietim jāuzņemas atbildība, ja viņš vēlas seksu. Vienmēr nēsāju līdzi "speclīdzekļus". Arī vidusskolniekiem jāsaprot, ka, ja grib sevi saukt par Īstu Vīrieti, jāsāk saprast, ka sievietes nav domātas tikai viņu seksuālo vēlmju apmierināšanai. Nav forši publiski plātīties, ar cik esi nokniebies. Labāk ir teikt, ka man blakus ir laba sieviete, kuru es cienu un mīlu. No stabilām attiecībām ir vairāk ieguvumu - es nerunāju par seksu, bet to, ka tev blakus ir jauks cilvēks, ar kuru vari labi pavadīt laiku, atbalstīt viņu un kopā attīstīties utt. Jautājums nav par skaitu, bet gan par kvalitāti.
2) Skolās vairāk jāstāsta gan par kontracepciju, gan par vīrieša atbildību. Un jāpāriet no čomu un draudziņu (jo vairāk, jo labāk. Eh, tās vecenes utt) kultūras uz vīriešu kultūru, kurā pastāv jēdzieni gods, cieņa un atbildība.
3) Jāsaprot, ka aborts nav risinājums. Un diemžēl čomi un draudziņi, izliekoties par vīriešiem, bieži sievietes piespiež uz abortu. Ķelles un ko muldēšana par gribētiem bērniem neiztur kritiku. Karjera nav iemesls, lai taisītu abortu. Karjera ir arī būt par mammu un tēti. Jābūt skaidri novilktām līnijām. Jābūt iespējai sievietei apdomāties, vai pakļauties draudziņa spiedienam. Jo ieņemts bērns tomēr ir dzīvības nesējs, un, ja ieskatamies Civillikumā, tur dažos pantos ir ierakstītas arī embrija tiesības. Man ir žēl tās sievietes, kas cietušas no šiem subjektiem. Un tad jau uz visiem vīriešiem tiek attiecinātas šādas birkas. Bērns nav vainīgs, ka tēvs ir aizlaidies. Lai cik grūti būtu, mūsus stāsta varonei, es ticu, ka Viņa atradīs normālu vīrieti, kurš bērnu pieņems kā savas sievietes būtības daļu. Un prieks, ka Anita laidusi pasaulē savu bērnu. Tomēr visas lietas dzīvē sakārtojas. Nu bija čomiņš, bet nākmais būs Vīrietis, kas būs sakarīgs. Linda, un nevajag šaubīties par stāsta varones spējām iegūt izglītību. Ja viņa, spēja tikt pāri draudziņa spiedienam, kurš noteikti bija, ja viņa spēja tikt pāri arī sabiedrības spiedienam, tad viņa to spēj un viņai ir krampis tikt galā arī ar šo uzdevumu. Un kad stāsta varone iestāsies kaut cik sakarīgā augstskolā, un satiks cilvēkus, kas tiecas pēc kaut kā vairāk dzīvē, tas Viņai būs liels atbalsts.
4) Tāpat arī čomiņiem, lai kļūtu par vīrieti jāsaprot, ka dzīvē bez meitenēm ir arī citas lietas. Kā karjera, darbs, pašrealizācija, radoša domāšana, mērķi, uz kuriem tiekties, sports. Normālas sievietes vairāk ciena vīriešus, kas rūpējas par sevi, kam ir vīzija par savu dzīvi un pašvērtība. Attiecības un sekss neapšaubāmi ir būtiska dzīves daļa, taču tas nav vienīgais.

Tmp author
b_d

Nu, un kamēr vīrieši apgūst ceļu uz utopisko bruņniecību, tikmēr lai sievietes auklē katru netīšām izlieto dzīvības šķudrumu? Tā?

Nē, nu, var jau būt, ka pareizi būtu nevis ziemas riepas pirkt, bet no pašvaldībām pieprasīt, lai visas ielas būtu tomēr tīras, un vēlams apsildāmas?

Tmp author
Vils

Es vienmēr esmu uzskatījis, ka "iekrišana" ir džeka vaina, jo viņš 1) nelieto prezervatīvu 2) nespēj izvilkt laicīgi. Jā, protams, meitenei arī jāuzņemas sava daļa atbildības, ja piekrita/uzticējās, tomēr uzskatu, ka, ja jau džeks ir tik drosmīgs un pašpārliecināts, tad arī jāuzņemas atbildība par sekām.

Tmp author
b_d

Situ uz pleca, spiežu roku. Tagad tikai jautājums, uzņemties atbildību kā? Dievs, protams, visiem soģis u.t.t., bet, domājams, 16 gadīgām māmiņām no tā ne silts, ne auksts. So, kā risināsim šo problēmu vēl šinī dzīvē?

Tmp author
Vils

Gan finansiāli, gan palīdzot citādi. Ja 16 gadīgajai māmiņai ir vecāki, kuri palīdz, tad džekam, ja vien viņš nav krietni vecāks, arī ir vecāki. Ja viņš ir vecāks.. tad jāstrādā un jāpelna naudiņa.

Kā tas var būt, ka uztaisi bērnu un tad notinies un dzīvo tālāk it kā nekas nebūtu bijis?

Tmp author
Aina

Aborts ir slepkavība, tas ir pašsaprotams fakts! Es nevienu nenosodu, bet šo patiesību arī jāpasaka.
Paldies kampaņai PAR DZIVIBU!

Tmp author
Ainai

Kas tieši tur ir pašsaprotams? Kā ir ar kontracepciju? Avārijas kontracepcijas tableti, kas iznīcina nupat apaugļotu olšūnu? Kā ar spirāli? Mūsu likumdošana skaidri nosaka robežas, līdz 12. grūtniecīas nedēļai tā ir medicīniska manipulācija.

Tmp author
L

Un tu neesi īpaši gudra. Nenodosu, bet patiesība ir jāpasaka :)

Tmp author
garām

Piedodiet, bet šis raksts ir galīgi garām.

Tmp author
Guna

Rakstā daudz kam var piekrist, tomēr es nenosodītu cilvēkus, kas piedalījās akcijā "Par dzīvību". Jāsaprot, ka aborts tomēr ir dzīvības atņemšana. Senajā Grieķijā akceptēja dzīvības atņemšanu maziem bērniem, mūsu sabiedrībā - mazulim līdz 12 nedēļām. Nevienu nevar nosodīt - tas ir katra paša lēmums un dzīvē var būt dažādi apstākļi. Bet nevajag arī pielīdzināt šo lēmumu deguna izšņaukšanai. Citādi ar laikum piemēram, arī 25 nedēļu veca mazuļa nokaušana nebūs nekas īpašs (reāls piemērs no PSRS laikiem, kad vienīgā kontracepcija bija aborts).

Tmp author
Kaspars

Abortu kultūra ir daļa no nevēlēšanās uzņemties atbildību par savu rīcību, par attiecībām. Šī nespēja vienlīdz attiecas kā uz vīrieti, tā uz sievieti. Fakts, ka aborts tiek piedāvāta kā opcija gadījumiem, kad "iekrītam" tikai veicina šādas atbildības neuzņemšanos. Gan vīriešiem, gan sievietēm. Bet sievietes un vīrieša pretnostatīšana, mēģinot noskaidrot kurš vairāk ir vainīgs, ne pie kāda risinājum neved, bet tāds jau laikam nav arī raksta mērķis.

Tmp author
Kasparam

Kāda atbildība? Ja es, pieaugusi sieviete, nevēlos bērnu, zinu to ļoti droši, lietoju kontracepciju, kas, kā jūs droši vien zināt, ir ar vidēji 94-98% drošību (populārākās metodes), un ja es "iekrītu" tajos 6 - 2 %, kam kontracepcija nav iedarbojusies, man nav jāuzņemas atbildība un jādzemdē negribēts bērns. Un mani nevajag konsultēt, likt man nogaidīt (starp citu, stulbākais arguments, ko var iedomāties!), ļečīt mani. Ja kāda šaubās, svārstās - šīs konsultācijas pieejamas arī tagad. Bet nevagaj runāt par atbildību, ja es apzināti izvēlos nelaist pasaulē bērnu.

Tmp author
Zane Stankeviča

Man šķiet, ka problēma neaprobežojas tikai ar abortu jautājumu. Tas ir arī jautājums par sabiedrības attieksmi pret tik jaunām māmiņām. Šķiet, ka viņas patlaban lielā daļā gadījumu tiek uztvertas apmēram kā spitālīgās, un gan jau arī tam ir nozīmīga loma izvēlē par vai pret abortu. Varbūt "Par dzīvību" plakātos vajadzētu gozēties nevis Silovām un GoranGoriem, bet gan tādām sievietēm, kas patiešām pašas izvēlējušās dot dzīvību sarežģītos apstākļos, spēj ar to tikt galā un nenožēlo. Atbalsta programmas māmiņām, protams, ir jauki un svarīgi, bet varbūt nenāktu par ļaunu arī kāda sociālā kampaņa, kas mudinātu apkārtējos uz šīm sievietēm paskatīties citādāk, iecietīgāk, atbalstošāk, cieņpilnāk, jo tā drosme īstenībā ir apbrīnas vērta.

Curika
Linda Curika

Zane, paldies par šo komentāru! Es pilnīgi tev piekrītu!

Tmp author
Aldis

Tā ir, es, piemēram, joprojām, kad ieraugu kādu studenti faķenē ar vēderu pie sevis nodomāju: heh, iekrita! Un es ar šo domu nelepojos.

Tmp author
b_d

Lecot otrā grāvī, tad 16 gadīgās māmiņas būtu tas Latvijas lepnums, un paraugs uz ko līdzināties?

Tmp author
IM

Izglītībai ir nozīme. Mācījos skolā, kur eksperimentālā kārtā bija veselības mācība vienu gadu pamatskolā, gan 1 gadu vidusskolā, kā arī katru gadu bija tematiska izglītošana seksualitātes jautājumos. Jā, bij jau pieriebies, ka katru gadu stāsta vienu un to pašu, blā blā blā, bet skatoties tagad pēc 10 gadiem, kopš skolas beigšanas, laikam jau velti tas nav bijis, jo mūsu skolā tai laikā nebija nevienas mazgadīgās grūtnieces, pati un klasesbiedrenes bijām gana izglītotas un nekādas muļķības nesadarījām. Tagad pamazām visiem rodas ģimenes un dzimst bērņuki. Varbūt veiksmes stāsts, bet manuprāt, ir svarīgi, ko un kā iemāca ģimenē un skolā par attieksmi pret sevi, atbildību un lēmumu pieņemšanu.

Tmp author
kk

nez... vienīgais, kāpēc gribu paslavēt rakstu ir tāpēc, ka nav tik greizs kā parasti.

Tomēr...

skaidrs, ka 17-24 gados mūsdienās 95% jauniešu nedomā par pēcnācēju radīšanu, kur nu vēl par svešu cilvēku pēcnācēju audzināšanu. Tāpēc tas, ka no jaunajām beibēm ar piekabēm laižās džeki ir normāli. Nu gribēsies viņam ar to beibi iet uz diseni nevis ar svešu bērnu kopā plānot weekendu.
Pavisam cits skats būs jau vēlāk - no 25 uz augšu aizvien biežāk sievietei, kurai bērni jau ir, būs kā minimums tikpat lielas, ja ne lielākas iespējas nodibināt attiecības ar vīrieti, kā neirotiskām feministiskām vecmeitām. Tāpēc vismaz no šāda skatu punkta droši varu teikt - tai sievietei ar piekabi viss vēl priekšā un nekas nav zaudēts. Protams, kamēr jauna, gribās nedaudz citu attieksmi saņemt no dzīves.

Personīgais viedoklis - agri dzemdējušās sievietes drīzāk ir nevis m-kas, bet nesaprātīgas un visbiežāk tur tiešām roku rokā iet zems intelekts ģimenē, nepietiekama dzimumaudzināšana un tml. Tāpēc visticamāk, ka reti būs tie gadījumi, kad mātei padsmitniecei būs vēlāk galvu reibinoša karjera. Un ne jau tāpēc, ka nebija laika, jo jāpieskata bērns, bet tāpēc, ka tur vnk ar tīru gudrību nav labi.
Lai cik tas netaisni nebūtu, bet arī tai 16-gadīgajai ir jāapzinās, ka "iekrišanas" gadījumā ne jau puikam vēders sāks augt. Tāpēc protams, lai pārgulētu, vajag divus, bet ar sekām jācīnās būs iespējams vienai. Tāpēc nav jābaidās atteikt džekam, ja pa abiem nesanāk gumijai, bet traki gribas. ...un ir taču pietiekami daudz seksa veidu, pēc kuriem nepaliek stāvoklī.

Par varoņiem un m-kām - varbūt starp tīņiem tie 16-gadnieki arī tiek uzskatīti par varoņiem un m-kām, bet ne jau starp pieaugušiem, nobriedušiem cilvēkiem. Bet varu droši teikt, ka hormonu pārsātināto prātu stereotipus nav iespējams lauzt. Mūžīgi mūžos džeki palielīsies ar savām "uzvarām" un mūžīgi mūžos mazgadīgās beibes būs pavieglas, ja partneris piemēram visu visusskolu nebūs tikai viens. :)

Tmp author
Mamma

Nu pusaudžu seksošanās tik tiešām ir bezatbildīga mauk*. Palasot kaut vai šīs vecumgrupas tviterierakstus, kur stāsta, ka viss notiek pālī, šmigā, ka partneri mainās un ar to tik lepojas. Tas tāpat kā ar cigaretēm - ne nu garšo, bet liek justies pieaugušākam. Arī sex paredzēt savas "pieaudzības" demonstrēšanai. Un kur nu pālī atcerēties par kontracepciju...
Diemžēl informācijas laiketam ir arī savas mīnusa zīmes - sex sexa pēc, brīvās attiecības padarītas par normu. meitenēm sajūta, ka viņas nebūs neko vērtas, ja nepārgulēs ar desmitiem vienaudžu.Paskatieties MTV sižetus par jaunajām māmiņām. Pamācoši...
Ko tur brī

Tmp author
Laine Lapiņa

Godīgi? Vārdi no mutes izrauti..

Tmp author
latvju feministe

Aha, mātei padsmitniecei vēlāk nebūs "galvu reibinoša karjera" tieši tāpēc, ka bērna dēļ un sociālā atbalsta trūkuma dēļ viņa zaudē brīvību un iespēju pilnveidoties, bet čalis, kurš ir tikpat (ja ne vairāk) vainīgs pie notikušā, staigā tālāk uz brīvām kājām, visticamāk nemaksā alimentus, pabeidz tehnikumu un visa dzīve viņam priekšā veidot "graujošu karjeru". Visās sabiedrībās bija zināma šī elementārā patiesība, ka sieviete par seksu maksā daudz dārgāk nekā vīrietis, tāpēc pat patriarhālās sabiedrībās bija iestrādāti mehānismi, kā to sievietei kompensēt - proti, vīrietis šo sievieti uzturēja finansiāli. Amerikā alimentu nemaksātājus liek cietumā vai vismaz atņem vadītāja tiesības. Ne pa velti amerikāņi maksāja (un šur tur vēl joprojām maksā) šķirtajai sievai t.d. alimony - uzturnaudu, ne tikai alimentus par bērnu, bet tieši uzturnaudu, jo sieva no savas puses ir ielikusi pūles, resursus un laiku, kā arī upurējusi gan savas papildus izglītošanās iespējas, gan laiku, gan veselību, gan iespējas reproduktīvajā laukā ar citiem vīriešiem, lai radītu bērnu un to izaudzinātu tieši šim vīrietim. Tā ir vīrieša kompensācija par to. Bet šodienas LV sieviete nedabūn ne finansiālu kompensāciju no vīrieša / atbalstu, nedz arī no valsts (vai arī tas ir pārāk minimāls).

Lai sabiedrība būtu vienlīdzīga, šis risks un atbildība par seksuālu attiecību konsekvences ir jāuzņemas ABIEM, ne vien meitenei, resp., risks un konsekvences uz visu atlikušo personas mūžu ir jāsadala uz abiem. Ir tikai dabiski laist pasaulē bērnu 18 gados - tas Dabā tā ielikts, bet tad ir jādod māmiņai iespēja vēlāk ātri tikt atpakaļ uz pekām un nezaudēt sociālos resursus, kamēr viņas bijušais partneris ir jau tālāk ticis sabiedrībā. Jo kaut kā netaisnīgi sanāk - te ir viena meitene, kas nesusi pasaulē un audzina nākamo pilsoni, tai pat laikā pakļaujot sevi nabadzības riskam un upurējot iespēju jelkad veidot ienesīgu karjeru, kamēr otrs neuzņemas neko no šī sloga un viņam ir brīvas rokas veidot ienesīgu karjeru, ar kuras augļiem viņš nemaz ar otru pusi nedalīsies.

Tmp author
latvju feministe

Un par seksa partneru stereotipiem - no bioloģiskā viedokļa te darbojas t.d. pre-selection princips, kad čalim, kuram ir vairāk meiteņu, aug vērtība citu meiteņu acīs un ceļas viņa seksuālais kapitāls. Puisis iegūst no virspusējām seksuālām attiecībām, jo aug arī viņa vīrišķā pašapziņa. Savukārt meitene nereti zaudē, jo vairs nav "nevainīga", turklāt arī tiek seksuāli izmantota (čalis pārguļ ar viņu, neko viņā paliekošu neieguldot vai nepiedāvājot stabilas attiecības). Jā, tas ir tiesa, bet vai nebūtu laiks šos it kā bioloģiskos, primitīvos stereotipus izprast, atzīt par primitīviem un atteikties no tiem? Manuprāt, skandināvi to jau ir veiksmīgi spējuši izdarīt un nekas ļauns no tā viņiem nav noticis. Kā jau minēju, ir liekulīgi sabiedrībai akceptēt hedonistisku dzīvesveidu (kāds ir raksturīgs mūsu sabiedrībai) un tajā pašiem iesaistīties, bet no meitenes prasīt "nevainīgumu" un vēl nez kādas augstās, dzīvē nesasniedzamās prasības.

Tmp author
latvju feministe

Par dubultstandartiem grāmatu sarakstīja Džesika Valentī:
http://www.amazon.com/Other-Double-Standards-Every-Should/dp/1580052452/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1359706883&sr=8-1&keywords=He%27s+a+Stud%2C+She%27s+a+Slut+...+And+49+Other+Double+Standards+Every+Woman+Should+Know

Un tur arī tiek minēts, ka sabiedrības spiediens ir tāds, ka meitenei ir jābūt "šķīstai" un vienlaikus seksuāli pavedinošai, un, ja paraugās uz vīriešu žurnāliem un viņu tekstiņiem par to, ko viņi vēlas meitenē, tad tieši to arī nākas secināt, ka grib it kā seksuāli pieejamu, "nogribējušos" būtni, kas mazliet izskatītos pēc prostitūtas, bet tai pat laikā "meitenei jābūt šķīstai". Nav mazliet šizofrēniskas prasības? Protams, sievietes ar pašapziņu ignorēs šīs vīriešu "prasības", taču jaunas meitenes, kas alkst pēc sabiedrības atzinības, būs ļoti apjukušas un beigās nelaimīgas.

Tmp author
Aleksejs Loskutovs

Paldies, Linda! Interesanti, ka vienkāršas receptes ir tik sarežģītas. Cilvēciska attieksme pret cilvēciskām problēmām vienam-otram-trešam liekas gandrīz vai par izaicinājumu, skaidrojot "principiālas" atšķirības starp vīriešu un sieviešu dzimumdzīvi.

Tmp author
EV

Mīļā biedre L.Curika ir pietiekami daudz nozīmīgu pētījumu (tai pašā Zviedrijā), kas pierāda, ka jauniešu (bērnu) izglītošana nekādā ziņā nesamazina abortu skaitu, neveicina prezervatīvu lietošanu utt., bet gan veicina agrīnu bērnu seksualizāciju ar visām no tā izrietošajām sekām - eksuāli transmisīvajām slimībām, nespēju mīlēt, gara izaugsmes nobremzēšanos utt. nevajag lūdzu dzīt lētu demogoģiju. Tiešām lētu.

Tmp author
Līva Pērkone

Lūdzu saites.

Tmp author
Anette Киселёва

Nekulsim nu tukšu. Labprāt papētītu šajos pētījumos pieejamo informāciju. Vai padalīsieties?

Tmp author
Līvai un Anetei

Kaut piemēram:
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2088840/Abortion-statistics-Nearly-pregnancies-Europe-end-termination.html http://fullfact.org/factchecks/do_we_have_the_highest_rate_of_teenage_abortions_in_europe-28391 - šajā pētījumā minēts, ka Zviedrijā 2010.gadā ir otrie augstākie aborta rādītāji Eiropā 15-19 gadīgu meiteņu vidū. Neesiet slinkas, meklējiet rakstos. Un savās sirdīs arīdzen dažkārt.

EV

Tmp author
Līvai un Anetei

Piemirsu: http://www.zenit.org/article-34107?l=english
izsmeļoši par skolēnu izglītošanu un "panākumiem" Zviedrijā.
Vairāk gan meklējiet pašas!

Tmp author
Aldis

EV, Vatikāna satelītorganizācijas raksts nav nopietns avots..

Tmp author
EV

Domāju, ka nopietnāks par Sorosa satelītoranizāciju ideoloģiju, bet var lasīt arī pašu zviedru teikto. http://www.thelocal.se/33026/20110405/#.UQqXpvL6nK0

Tmp author
Līva Pērkone

thelocal.se saitē tiek diskutēts par vajadzību popularizēt Zviedrijā kontracepcijas nozīmi arī puišu, ne tikai meiteņu vidū, lai risinātu augsto abortu problēmu - principā tieši tas pats, ko saka Linda. Turpretī dailymail.co.uk rakstā tiek argumentēts, ka abortu rādītāji ir zemāki valstīs, kur plaši pieejama kontracepcija un mazāk ierobežojumu abortu veikšanā. Man sanāk, ka Tevis dotās saites atbalsta šajā rakstā pausto viedokli, nevis to apstrīd.

Tmp author
Līvai

Var jau turpināt šādā garā dikti ilgi...

Zviedrijā (vispār Ziemeļeiropā) ir visaugstākie (aiz Lielbritānijas) aborta rādītāji Eiropā 15-19 gadīgu meiteņu vidū, un visagresīvāk un agrīnāk izvērstā seksuālā izglītība pasaulē. Prezervatīvus lieto tika trešdaļa no seksuāli aktīviem jauniešiem.Aborti bērniem (jauniešiem) pieejami bez maksas, nav vajadzīga ne vecāku atļauja ne informēšana, abortu var brīvi veikt līdz 18 grūtniecības nedēļai (nedēļai, kad bērns ir pilnībā izveidojies!). neredzēt kopsakarības ir grūti pat tad, kad pētnieki liekulīgi lauza galvas, nez kāds tam iemesls? Zinātniski pamatota ir arī kopsakarība,ka aborts ir viens no krūts vēža riska faktoriem. Nerunājot par to, ka aborts kontracepcijas nolūkā iznīcina sievietes kā cilvēka būtību.

Tmp author
Baiba

Iznīcina sievietes kā cilvēka būtību!!!???!!! Sievietes būtība tātad ir vienīgi dzmedēt bērnus??? Vēl stulbāk pateikt nevar...

Tmp author
lol

''Par dzīvību'' ir viena laba doma - konsultācijas un atbalsts. Parasti lielie aborta atbalstītāji tikai grib abortus un negrib rēķināties ar to, ka arī tas sievietei ir grūti. Bet man šķiet, ka nevajadzētu aizliegt abortus pa visam. Tas izraisīs tikai lieku protestu un naidu, jā, tos pašus nelegālos abortus - radīsies jauna ļaunuma vilnis. Labāk draudzīgi izglītot cilvēkus un sniegt viņiem atbalstu, ko parasti lielie kliedzēji nevar nodrošināt un nemāk vai nemaz negrib.
Sanāk, ka abortu jautājumā atkal tiek kurināts sabiedrības naids, bet ir skaidri redzams, ka ne viena, ne otra puse nav laba, jo katram kaut ko vajag no tā nabaga cilvēka, un visi viņu plēš uz pusēm. Tātad tā iznāk kā cīņa par uzvaru? Bet runa par bērna tiesībām/sievietes tiesībām (kas nu kurai pusei) paliek par smuku aizkariņu, lai izpušķotos? Kādu patiešām interesē šo sieviešu vienkārša atbalstīšana, uzklausīšana, vienkārša, cilvēcīga laipnība? Nevis likums tur, likums šite, akcija un protests šite.
Ja mēs esam tik demokrātiski un brīvi, pirmkārt, mēs nedrīkstam nevienu nosodīt viņa brīvās izvēles dēļ.

Tāpat neviens nekad neizstrīdēsies par seksa lietu un seksualitāti un sieviešu tiesībām. Pašai sievietei ir sevi jāsargā un jāuztur kā svētu templi. Kurš cits gan to darīs?
Nevajadzētu mācīt tikai drošu kontracepciju, bet pirmkārt to, ka labāk mīlēties ar cilvēku, ar kuru tu satiecies ilgi, pat gadiem, kuru tu labi pazīsti, kuru mīli. Es varētu teikt arī tāds, kurš ir laulāts partneris, bet dzīve nesniedz nekādas garantijas - visādi notiek. Arī tādi cilvēki nodod. Un ko? Tāpēc mēgināt sevi nosargāt raisot diskusijas sabiedrībā? Metoties biedrībās? Sludinot visādus uzskatus? Nē! Atliek tikai mēģināt dzīvot pēc vislabākā no tā, kas ir sirdī.

Curika
Linda Curika

Es domāju, ka ideja par to, ka cilvēkiem (gan sievietēm, gan vīriešiem) vajadzētu nodarboties ar seksu ar cilvēku, kuram viņi uzticas, kuru mīl un kuru labi pazīst ir lieliska doma. Tas varētu samazināt STS risku, risku saslimt ar HIV. Man gan šķiet, ka parasti tad, ja par to tiek runāts, kaut kā tiek pieņemts, ka vīrieši ir tie, kas nespēj savas vēlmes savaldīt un tāpēc ''jākompostrē'' smadzenes sievietēm par tikumīgu dzīvesveidu.

Tmp author
latvju feministe

Ak, tad redz, kā - sabiedrība un vīrietis darīs, ko vien gribēs, sekos savām baudām, uzspiedīs savu seksualitāti, pieprasīs no nenobriedušām meitenēm būt seksuālām - bet sievietei jābūt "svētajam templim". Piekrītu, ka mūsdienu sievietei ir jābūt ļoti izvēlīgai, ar ko veidot intīmas attiecības (jo vairums to nav pelnījuši), bet ir klaji liekulīgi akceptēt hedonistisku sabiedrību, tai pat laikā pieprasot sievietei būt "šķīstai". Redz, ne pa velti saka - feminisms ir radikāls pieņēmums, ka sieviete ir cilvēks. Jā, cilvēks, tāpat kā visi - ar savu cilvēcisko vājību un tieksmēm, kā arī spēju par šīm tieksmēm uzņemties atbildību, jo vairums LV sieviešu lieliski prot, jo abortu skaits rūk, tāpat arī bērni dzimst maz, jo sievietes ir pietiekami atbildīgas, nelaist bērnus pasaulē sabiedrībā, kura disproporcionāli lielāko daļu atbildības par sugas (tautas) vairošanos uzveļ uz viņas pleciem.
Sieviete PATI izlems, būt šķīsta vai nē. Nav tāda "bērna tiesību" un "sievietes tiesību" pretnostatījuma saistībā ar abortu - bērna tiesības attiecas uz dzimušiem bērniem, nav tādu "embrija tiesību". Embrijs ir pilnībā atkarīgs no mātes un tas ir mātes ķermenis, savukārt šajās pirmajās nedēļās tas vēl nav bērns - nav nekādu garantiju, ka auglis izveidosies par bērnu. Nepriecājos par abortiem un man pašai neviens aborts nav bijis, bet nevajag veidot absurdus uzstādījumus.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Tomēr, ja Parādnieka un viņa draugu plāns īstenosies, tādu stāstu kā Anitai kļūs daudz vairāk.
=======
Šajā īsajā teikumā ir ietverti vairāki (skaidrā tekstā neizteikti) pieņēmumi, kuri, manuprāt, ir aplami:
Pirmais pieņēmums: Imanta Parādnieka vadītā komisija vēlas aizliegt abortus vai kā citādi radikāli ierobežot to pieejamību.
Pats Imants Parādnieks šo pieņēmumu pilnīgi atspēko. Sal. http://nra.lv/video/1627-paradnieks-netaisos-taisnoties.htm .
Otrais pieņēmums: Abortu pieejamības ierobežošana kaut kādā nesaprotamā veidā palielinās dzimstību, vai veicinās pusaudžu grūtniecību vai tml. Realitāte ir citāda - var pieaugt abortu tūrisms vai nelegāls abortu piedāvājums. Par to visu ir bijuši dati - gan pateicoties ASV štatu likumdošanas atšķirībām pirms "Roe v. Wade", gan saistībā ar Īriju, utml.

Vēl viena lieta, kur autore, manuprāt, izklāsta materiālu tendenciozi - viņa balstās uz Interneta komentāriem (kur anonīmi komentāru autori, iespējams, tīšām atdarina "tumsonīgu sādžinieku" spriedumus) - kas ir parasti garlaicības māktu cilvēku tekstiņi. Nesākšu atsaukties uz personīgi zināmo pieredzi, lai apliecinātu, ka sievietes ar bērniem var veiksmīgi izveidot jaunu ģimeni - diezgan daudz ko var uzzināt dzimtsarakstu statistikā. Var dažnedažādos veidos pārliecināties, ka jaunai sievietei pietiek būt interesantai, mīlēt pašai sevi, lai viņai būtu iespējams veidot attiecības. Sliktāk ir tad, ja viņa pati sevi noniecina, vai arī sūdz savas bēdas internetā, vai arī uzskata, ka viņai attiecības "pienākas".

Manuprāt, šī problemātika ir labi atspoguļota RP deputātes Ingas Bites rakstā laikrakstam "Jurista Vārds" - http://reformupartija.lv/wp-content/uploads/2012/07/Tiesibas-uz-dzivibu_I.pdf .

Šajā rakstā Inga Bite raksturo būtisko problēmu, kas pastāv abortu sakarībā - "situācijās, kurās aborts tiek izdarīts 'vīrieša dēļ', ir noticis sievietes tiesību pārkāpums, jo viņai šāda izvēle ir uzspiesta pret viņas pašas gribu." Latvijas likumu normām ir iespējams ierobežot situācijas, kur fiziski (emocionāli, materiāli, utml.) stiprākais uzspiež savu gribu vājākajam.

Modernā civilizācija, diemžēl, joprojām nav attīstījusies tik tālu, lai mēs pavisam varētu iztikt bez tiešas vai netiešas līdzcilvēku nogalināšanas. Cilvēkus iznīcina gan abortos, gan karadarbības rezultātā, gan liedzot valsts finansējumu dzīvību glābjošām zālēm, gan pieļaujot bezpajumtnieku nosalšanu. Humāna un liberāla valsts politika nozīmē - spēt saredzēt visas tās situācijas, kur nogalināšanu var novērst, un arī palīdzēt to novērst.

Mūsu ideāls droši vien nav ieviest pirms-Hobsa sabiedrību, kur notiek "visu karš pret visiem", kur stiprākajam dota pilnīga vaļu attiecībā pret otru cilvēku, tiesības nodarīt viņam smagu kaitējumu. Aborti bieži vien ir rezultāts veselai neiejūtības un varmācības ķēdītei. Ķēdītes sākumā var būt uzņēmējs, kurš neievēro labo praksi darba attiecībās ar saviem darbiniekiem, piemēram, būvuzņēmējs, kurš neizmaksā solīto "aplokšņu algu". Nākamais posms šajā ķēdītē ir vīrietis, kurš nejūtas drošs uzņemties rūpes par ģimeni - un visus riskus saistībā ar bērniem un to audzināšanu nodod savai mīļotajai sievietei. Un ķēdītes galā ir sieviete, kura nevar nodarīt pārestību nevienam citam, izņemot viņas pašas vēl nedzimušo bērnu. Lai šo situāciju izlabotu, vajadzīgas normālas darba attiecības, darba devēju pretimnākšana darbiniekiem, kuriem ir mazi bērni; vajadzīga vīriešu atbildība. Un, protams, arī sieviešu atbildība. Jo kā jau autore norāda - ir aplama ideja, ka "visa kontracepcija darbojas 100% efektīvi".

Tmp author
Ulvis Løgnen Spreder Sig Zirnis

Linda, šis ir Tavs labākais raksts!

Tmp author
Kristine Garina

Jā, es arī esmu brīnījusies vismaz par dažiem šajā kampaņā iesaistītajiem sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem - vai viņi saprot, kādu sviestu atbalsta? Kā viņiem šī ideja ir "pārdota"? Parādnieks ar embriju lellītēm?
Visu to naudu, kas ielikta šajā kampaņā (starp citu, ko dara 'Par dzīvību' ziedojumu kaste ar visu šūpulīti un embriju Lidostā "Rīga", tranzīta zonā?), varētu ieguldīt izglītībā un informēšanā par kontracepciju, bezmaksas kontracepcijas nodrošināšanā tiem, kam tas ir vajadzīgs, un tas REĀLI samazināti potenciālo abortu skaitu. Bet tas jau nav šīs kampaņas mērķis.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Vai Jūs uzmanīgi izlasījāt L.Curikas rakstu? Uzskats, ka "Visa kontracepcija darbojas 100% efektīvi" bija minēts pie nevēlamiem maldiem, kas reizēm izplatīti sabiedrībā.

Līdz ar to - Jūs nevarat aprobežoties ar piedāvājumu nepilngadīgajiem lietot kontracepciju. Jo, acīmredzot, būs noteikts grūtniecību daudzums - jaunieši ne vienmēr to lietos tā, kā paredzēts. No šī viedokļa ikviens, kurš dala nepilngadīgajiem bezmaksas kontracepciju, atstāj būtisku daļu no stāsta nepastāstītu. Ir dibināti iemesli, kuru dēļ cilvēki pirms 18 gadu vecuma nevada automašīnas vai arī nebalso vēlēšanās. No kurienes Jums ir pārliecība, ka viņi spēs 100% efektīvi pielietot kontracepciju, ja tas neizdodas arī daudziem pieaugušajiem?

Tmp author
Kristine Garina

Kalvi, vai tas, ka tā nedarbojas 100%, nozīmē, ka tā nav jālieto? Vai tomēr nav labāk veiksmīgi izsargāties 96-98% gadījumu, nekā neizsargāties vispār? Ilūzija, ka tīņi nenodarbojas ar seksu, jo ir nepilngadīgi, ir aplama.
Protams, pasākumiem jābūt vispusīgākiem kā TIKAI kontracepcija, bet tās pieejamība un informācija par to ir ļoti svarīga, teikšu, ka 96-98 % svarīga.
Tas, vai viņi to varēs vai nevarēs efektīvi pielietot, arī ir informētības jautājums.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Protams, pasākumiem jābūt vispusīgākiem kā TIKAI kontracepcija, bet tās pieejamība un informācija par to ir ļoti svarīga, teikšu, ka 96-98 % svarīga.
======
Nu bet tomēr - kāds tad ir bezmaksas kontracepcijas dalītāju sniegtais atbalsts situācijās, kad kontracepcija tomēr nenostrādā? Vai nav pārāk liela morāla atbildība ieteikt nepilngadīgiem bērniem to, ko viņiem vēlāk nāktos nožēlot? Protams, nepieciešams izstāstīt bērniem saprotamā veidā par dzimumdzīves fizioloģiju, kontracepciju, dzemdībām, spontānajiem un mākslīgajiem abortiem, par abortu komplikācijām, utml. Ja kāds to dara ("veselības mācības" vai citu kursu ietvaros) - visu cieņu!

Bet jāstāsta arī par visa šī procesa cilvēcīgo pusi, par morālajām izvēlēm, kas neizbēgami nāk līdzi, par iespējamību otru cilvēku ļoti sāpināt un arī pašam tikt sāpinātam. Un, protams, arī par to, ka ikviens, kurš ar to izvēlas nodarboties, uzņemas atbildību arī par bērniem, kas varētu rasties. Ne visi nepilngadīgie ir gatavi paši kļūt par vecākiem (kaut vai tikai ar 2-4% varbūtību). Nu un tiem, kuri kategoriski nav tam gatavi - tiem tomēr labāk ar to nenodarboties.

Neizslēdzu, ka liktenīgā mīlestība var atnākt agri - ir daudzi stāsti par mūsdienu Romeo un Džuljetām. Tomēr tipiskās situācijās ar dzimumattiecībām (tāpat kā, teiksim, ar autovadīšanu, jahtošanu, medībām, utml.) nevajag steigties nodarboties tikmēr, kamēr cilvēks nespēj/nevēlas atbildēt par iespējamajām sekām - kaut vai tās iestātos tikai ar 1% varbūtību. Lai cik rūpīgi neapmācītu bērnus ... arī pieaugušajiem reizēm gadās kļūmes prezervatīvu lietošanā.

Tādēļ nav gluži tā, ka "viss ir informētības jautājums". Turpat netālu slēpjas arī lielās eksistenciālās izvēles. Un ja kustība "Par dzīvību" savās informatīvajās kampaņās ņem vērā šo patiesību (ka dzimumdzīve nav 100% droša) vērā - tad arī viņiem visu cieņu!

Es nesaredzu nekādu nesamierināmu pretrunu starp Jūsu uzskatiem un, teiksim, Imanta Parādnieka komisijas paustajiem uzskatiem. Akcenti ir salikti atšķirīgi. Bet nav šaubu par to, ka mēs visi vēlam saviem bērniem to labāko.

Tmp author
latvju feministe

Kalvi, daļa Jūsu teiktā liecina par lielu naivumu. Jums laikam nav ne jausmas, ar kādu intensitāti pusauga zēni un jaunekļi tiecas pēc bezsaistību seksa, izmantojot tam visdažādākos (tostarp arī negodīgus) paņēmies, turklāt ļoti daudzi zēni jau agrā vecumā skatās porno, kas viņos ieliek apziņu, ka ar meiteni var darīt jebko un viņa ir tikai puiša baudas objekts. Pat, ja pusaudžus vieno mīlestība, ne tikai aizraušanās, viņi no seksa labprātīgi neatteiksies. Faktiski, jauniem puišiem tas ir galvenais dzīves dzinulis.

Tmp author
Kalvis Apsitis

latvju feministe: Pat, ja pusaudžus vieno mīlestība, ne tikai aizraušanās, viņi no seksa labprātīgi neatteiksies
=====
Jocīgi dzirdēt no Jums kā no feministes, ka meitenēm jebkuras puišu vēlmes būtu jāizpilda - pat gadījumos, ja tās varētu nebūt saprātīgas.

Puiši ir ļoti dažādi. Un abu dzimumu pusaudži savā vairumā spēj kontrolēt savu rīcību. Pretējā gadījumā mēs varam ātri aizrunāties arī līdz pedofīlijas vai izvarošanas attaisnošanai - lūk nevarēja cilvēks kontrolēt savu "galveno dzīves dzinuli"... Protams, ir jāpasargā bērni no riska situācijām - dzimšanasdienas svinības ar alkoholu, nakšņošana pie klasesbiedriem, utml. Tā ir pirmkārt vecāku atbildība - bet arī skolai nevajag tam traucēt, rīkojot izklaides pasākumus, kas ilgst līdz vēlai naktij, dalot prezervatīvus, vai tml.

Starp citu, viens no veidiem, kā uzlabot puišu atbildību par savu rīcību ir neatlaidīga bērnu uzturlīdzekļu piedzīšana - tēma, par kuru šajā diskusijā gandrīz neviens neizteicās. Ir vajadzīgi jauni, efektīvāki likumi, kuri ļautu garantēt ienākošo naudas plūsmu, ja viens no vecākiem nevēlas kaut minimāli pildīt savus pienākumus pret savu bērnu. Šobrīd uzturlīdzekļu garantijas fonds apmaksā, šķiet 35 latus mēnesī, ja bērna tēvs atsakās maksāt vai izceļo uz ārzemēm. Tas tomēr ir stipri par maz - nesedz pat pusi no bērna uzturēšanas izdevumiem.

Tmp author
latvju feministe

Protams, ka zēni ir dažādi, bet nevar noliegt, ka seksa kults mūsdienās prevalē un ka zēni sāk atļauties un arī prasīt no meitenēm arvien vairāk tieši seksa ziņā. Nevainoju visus zēnus kā grupu, vnk runāju par tiem jauniešiem, kuri "iekrīt", kā šajā rakstā, par kārtīgiem un uzmanīgiem jauniešiem mēs nesatraucamies, jo viņiem viss ir kārtībā.

Meitenēm, protams, puišu vēlmes nav jāizpilda, bet, kā jau minēju, meitenes tiek mudinātas uz seksu, tāpat arī meitenēm nav iemācīts, ka tādi zēni, kā Egils nemeklē mīlestību, bet gan seksu un skatās uz to citādāk nekā meitenes. Pieaugušas sievietes rīcība ir viņas ziņā, tur neko nevar piebilst, bet jauna meitene, īpaši ap 16 gadiem, faktiski līdz pat 19-20, ir diezgan viegli pavedināma.

Par alimentu piedzīšanu esmu minējusi augstāk - Latvijā auklējas ar vīriešiem, ASV - nē, ņem nost tiesības, valsts kantori var ielauzties vīriešu kontos un automātiski atvilkt naudu, ja vecis pats nesamaksā, draud arī cietums. Tur ar tādām lietām nejoko un daļēji tas ir tieši konservatīvo uzskatu paudēju dēļ, jo t.d. "social conservatives" ASV ir ne tikai pret abortiem vai pret geju laulībām, bet ļoti strikti iestājas arī par vīrieša atbildību (atšķirībā no LV publikas, kam ir citas tradīcijas un nav tik stingra attieksme pret vīrieša lomu/pienākumiem ģimenē).

Vienīgais neatrisinātais jautājums šeit ir konkrētā puiša vecums - viņam pašam vēl ir maz gadu. Kādus tur alimentus piedzīsi? Būtu žēl arī to jauno puisi kaut kā pazudināt, pārāk stingri represējot. Jo tai pašā ASV pat 17 gadīgiem puišiem liek maksāt alimentus dažkārt. Šī ir problēma, ko grūti atrisināt. Agrākos laikos bija agrās laulības, precējās un veidoja kopdzīvi, sāka pieaugušā dzīvi. Bet mūsdienās jau pieaugušā dzīvi veido vēlu (prolonged adolescence), bet seksuālās attiecībās iesaistās daudz ātrāk (nesaskaņa ar Dabas ritmiem). Rietumos par to maksā nodokļu maksātājs, jo vientuļajai mātei tiek dots pabalsts un dzīves vieta. Lai gan pēc idejas, to vajadzētu darīt zēnam, bet šādi vēl nepieaudzis zēns tiek pasargāts.

Tmp author
Kristine Garina

Kalvi, Jūs citējot: "Ne visi nepilngadīgie ir gatavi paši kļūt par vecākiem (kaut vai tikai ar 2-4% varbūtību). Nu un tiem, kuri kategoriski nav tam gatavi - tiem tomēr labāk ar to nenodarboties."
Tātad, tie, kas nav gatavi kļūt par vecākiem, nevar nodarboties ar seksu? Vai tas nav nedaudz utopiski? Arī pieaugušie ne visi vēlas/ir gatavi kļūt par vecākiem, un nodarbojas ar seksu, un tiem %, kam nav iedarbojusies kontracepcija, tieši tāpēc IR pieejama un jābūt pieejamai grūtniecības pārtraukšanai saskaņā ar pašreiz pastāvošo likumdošanu! Nekādā gadījumā negribu pieņemt Jūsu apgalvojumu, ka cilvēkiem, kas nodarbojas ar seksu, visiem jābūt gataviem kļūt par vecākiem. Nē. Tā nav. Seksuālā dzīve ir arī tiem, kas to nevēlas, un tas ir pilnīgi normāli.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Nekādā gadījumā negribu pieņemt Jūsu apgalvojumu, ka cilvēkiem, kas nodarbojas ar seksu, visiem jābūt gataviem kļūt par vecākiem. Nē. Tā nav. Seksuālā dzīve ir arī tiem, kas to nevēlas, un tas ir pilnīgi normāli.
=======
Neaizmirsīsim, ka rakstā ir runa par pusaudžiem un jauniešiem. Tas, ka daudzi no viņiem varbūt nav gatavi audzināt bērnus tieši pašlaik nenozīmē, ka viņi to nevarēs vai negribēs darīt kaut kad nākotnē. Ikviens ginekologs pastāstīs par riskiem, kas rodas, agrā jaunībā mākslīgi pārtraucot pirmo grūtniecību. To zināja arī KasJauns.lv portāla rakstā minētā Anitas māte. Var izveidoties situācija, kad jauna sieviete ir smagi sodījusi gan sevi, gan nepiedzimušo bērniņu, gan arī savu partneri nākotnē, kurš gribēs ar šo sievieti kopīgi audzināt bērnus.

Pat ja kontracepcijas neefektivitāti izdotos pazemināt līdz neticami zemam 0.5% - visiem tiem, kuri to dala, ir jāapzinās, ka no 200 pāriem, kas šo bezmaksas kontracepciju gada laikā izmantos, vienam pārim iestāsies grūtniecība. Vismaz man, dalot jauniešiem bezmaksas prezervatīvus, rastos lielas šaubas, vai es neesmu uzņēmies atbildību par to, par ko es vispār nevaru uzņemties atbildību. Man būtu sarežģīti vai neiespējami sniegt vajadzīgo atbalstu nepazīstamai pusaudzei, kurai piedzims bērns - reāli šī slodze būs jāuzņemas viņai pašai vai viņas vecākiem, utml.

Es neizslēdzu, ka pasaulē ir cilvēki, kurus šādi jautājumi un šaubas nenomoka. Bet vai mēs gribētu, lai viņi dod padomus mūsu bērniem?

Tmp author
Marija

Malacis, Linda!

Citi autora darbi