Atslēgvārdi:

Par Dievu, politiku un radikālismu 11

Labdien, lasītāji!

Mūsdienās Amerikas Savienoto Valstu politiskā sistēma ir stipri šķelta. Lasītāji, iespējams, būs dzirdējuši par to, ka tur ir "zilie" un "sarkanie" štati - vienos it kā dzīvo liberālāk, bet otros - it kā konservatīvāk noskaņoti ļautiņi. Kad radikāli labēji cilvēki izveidoja tā dēvēto Tējas dzērāju kustību, Republikāņu partijas propagandas birojs, kas maskējas zem falšā nosaukuma "Fox News," viņus slavināja līdz pat debesīm. Savukārt, kad citi cilvēki uzsāka tā dēvēto "Okupēsim Volstrītu" kustību, tas pats propagandas birojs viņus nolādēja līdz ar zemi. Ironija nav šī biroja darbinieku stiprā puse, tas pats sakāms arī par atsevišķiem radio raidījumu vadītājiem.

Iesaki citiem:

Amerikā ir tāds Rašs Limbo, kurš ASV prezidenta Džordža Buša jaunākā un dumjākā laikā nepārtraukti kā vista kladzināja, ka jebkurš, kas pretojas Buša politikai, nav kārtīgs amerikānis, jo Valsts prezidents ir jāatbalsta vienmēr un visur un visiem. Pienāca diena, kad ievēlēts tika Baraks Obama, un pats pirmais, kas nāca no Limbo mutes bija vārdi "Es ceru, ka viņam nekas neizdosies." Saku atkal -- ironija nav šo ļaužu stiprā puse. Un katrā gadījumā Republikāņu partijai patlaban ir tikai viens vienīgs princips: Teikt nē absolūti jebkam, ko iesaka B. Obama, tajā skaitā arī tādām lietām, kuras viņi paši kādreiz bija atbalstījuši. Varu teikt trešo reizi, ka ironija ... nu, paši sapratīsit.

Taču pagājušajā nedēļā ASV Kongresā notika kas neierasts. Kongresa apakšpalātā tapa pieņemts lēmums ar masīvu balsu vairākumu, vien deviņi deputāti balsoja pret. Kas bija jautājums, kurā bija iespējama tik liela vienbalsība? Tas bija priekšlikums no kāda Republikāņu partijas deputāta - no jauna apstiprināt, ka Amerikas Savienoto Valstu moto ir "Mēs uzticamies Dievam." Šis jēdziens Amerikas moto ir bijis kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem, pirms tam moto bija "No daudziem viens" (E pluribus unum). Nu Kongress ir apstiprinājis, ka, jā, "Mēs uzticamies Dievam" joprojām ir valsts lozungs.

Te nu sakāmas divas lietas. Pirmkārt, tikpat labi Kongress varētu sākt apstiprināt apliecinājumus, ka, jā, Amerikas nauda joprojām ir dolārs, Amerikas galvaspilsēta joprojām ir Vašingtona, saule joprojām lec austrumos un riet rietumos u.tml. Un tas, savukārt, noved pie otra jautājuma: Vai tik tiešām patlaban Amerikas politikāņiem nav nekā labāka, ar ko nodarboties? Piemēram, ar Valsts prezidenta iesniegtu likumprojektu, kurā paredzēta jaunu darba vietu radīšana? Ar valsts parāda krīzi? Ar starptautiskām lietām? Bet, nē. Tā vietā deputātiem jānodarbojas ar absolūti lieku procesu.

Te redzams tas, kā atsevišķi politikāņi kārtējo reizi ir centušies privatizēt Dievu. Liels Republikāņu partijas balsts ir tā dēvētie "evaņģēliskie kristieši," kuri pēdējo gadu laikā ir zaudējuši pēdējo kripatiņu no veselā saprāta. Šie ir tie cilvēki, kuri apgalvo, ka Zeme ir 7000 gadu veca tāpēc, ka Bībelē tā esot rakstīts. Viņi ir tie, kuri visaktīvāk atbalsta domu, ka Baraks Obama ir ārzemēs dzimis musulmaņu terorists. Un viņi ir tie, kuru dēļ pagājušajā nedēļā ASV Kongress nodarbojās ar nevajadzīgām muļķībām. Apdauzīto "kristiešu" efekts redzams arī priekšvēlēšanu kampaņā, kura Republikāņu pusē jau sākusies domājot par pēc gada gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Citādi, kā par lielu klaunu un ākstu baru, šos kandidātus nenosaukt, un tas ir vismaz daļēji tāpēc, ka viņiem visiem ir jāizpatīk tieši "evaņģēliskajiem kristiešiem," kuri Republikāņu partijā varbūt neveido vairākumu, bet nozīmīgi ir vienalga. Tas rada lielas problēmas jebkuram kandidātam, kuram joprojām ir saglabāts veselais saprāts. Tā, piemēram, kādreizējais Masačusetas štata gubernators Mits Romnijs savulaik savā štatā ieviesa precīzi to pašu veselības aprūpes programmu, kuru vēlāk valsts līmenī ieviesa Baraks Obama, un nu viņam jāskaidro, kā tas var būt, ka viņa programma ir laba, bet prezidenta identiskā programma ir slikta. Tāpat Romnijs kādreiz bija liberāls jautājumos par abortu, cilvēka seksualitāti, cilmes šūnu izmantošanu ārstniecībā u.tml., tagad viņš ir pilnīgi apsviedis kažoku uz otru pusi, jo "evaņģēliskajiem kristiešiem" šie jautājumi ir kā sarkana lupata vērša priekšā. Vārdu sakot, sacīkstes Republikāņu partijas pusē nav par to, kurš kandidāts vislabāk vadīs valsti, tās ir par to, kurš vislabāk spēs kļūt par pietiekami lielu demagogu, lai dziedātu "evaņģēlisko kristiešu" kopkorī. Slikti jau tas nav, jo trakāki Republikāņi, jo lielākas izredzes Barakam Obamam ir iegūt vēl četrus gadus Baltajā namā, piedevām, satrakosies Republikāņi pārāk ļoti, pilnīgi iespējams, ka Demokrātu partija paplašinās vairākumu Senātā un pat atgūs vairākumu Tautas vietnieku namā. Taču šī Dieva privatizēšana vienalga ir muļķīgs process, jo diez vai Dievs savās debesīs galvenokārt domā par to, kuru partiju atbalstīt ASV prezidenta vēlēšanās.

Un par visu vairāk šis process Amerikā, kā arī mūsu pašu republikā, kur arī netrūkst "ģimenes vērtību" aizstāvju, liecina par drausmīgu liekulību. Jo, pirmkārt, nekur Bībelē neatrast tekstu, kurā Dievs liek saviem bērniem kļūt pēc iespējas stulbākiem (tas jautājumā par zemes lodes vecumu), savukārt, Bībelē pietiekami konkrēti ir pateikts, ka laulību šķirt nedrīkst un, vēl vairāk, viens no desmit baušļiem liek arī nemelot. Cilvēks, kurš apgalvo, ka zemes lode ir 7000 gadu veca, melo. Cilvēks, kurš apgalvo, ka viendzimuma pāri apdraud visu cilvēces nākotni, melo. Cilvēks, kurš apgalvo, ka ir "ģimenes vērtību" aizstāvis, bet lakstojas ar blondīnēm, kad sieva ir laukos, melo. Tas ir slikti Latvijā. Tas ir slikti Amerikā.

***

Un vēl par radikālismu. Šodien Ventspils trubas kabatas avīzē ir visnotaļ kareivīga intervija ar "nacionālboļševiku" Vladimiru Lindermanu. Kareivīga tā ir tāpēc, ka intervētāja ir kādreizējā Tautas frontes aktīviste, dzeltenās preses varone un visu puišu aplidotāja Veidemane, un Ventspils trubas kabatas avīzē viņa kārtējo reizi ir pārkvalificējusies un kļuvusi par visa tautiskā un latviskā aizstāvi. Taču iesaku interviju izlasīt, jo tajā Lindermans visnotaļ atklātā tekstā runā par saviem plāniem, tajā skaitā krievu valodas statusa nostiprināšanā, un tomēr der arī zināt, kas pretējās nometnes lācītim ir vēderā.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pax tibi 23.11.2011 21:52
"Apdauzītie " kristieši- lielais runas vīrs Kārlis Streips izsakās,daudz nedomājot, ka viņa vārdi varētu kādu arī ievainot. Lasu viņa rakstiņus "Amerikas Laikā" un"Brīvā Latvijā" - jau gadiem ilgi un jaušu, kā viņš, kā jau ārzemju letiņš ,- ar savu amerikānisko runas vai rakstu manieri- iekrāso vai- uzspiež savu personisko viedokli par notikumiem Latvijā. Viņš to dara veikli. Tikai žēl, ka Latvijā dzimušie cilvēki tiek iezīmēti kā tādi pajoliņi. Un arī kristieši, kuru pārliecība nesakrīt ar Kārlīša pārliecību- tādi pajoliņi... Var jau atzīt realitāti, ka tas, kas noticis un notiek kristīgo Baznīcu administrācijas un varas gaņģos- ir nepiedodami, bet nedrīkst sajaukt divas lietas - to, kas svēts un patiess ar to, ko paši cilvēki sagandējuši un turpina iznīcināt- negrozāmos Dieva likumus.Un par tiem, tāpat, kā par godprātīgiem , labestīgiem kristiešiem- ironizēt gan neklātos. Arī šinī portālā nē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

83 08.11.2011 12:11
Tea party patriots ir radikāļi tikai tāpēc ka pauž normālo cilvēku domas?
savukārt tie dižie bārdainie hipsteri-"okupanti" jau ir izcēlušies ar vardarbīgām akcijām, tādēļ te šis apzīmējums ir vietā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

biedrs dievs 08.11.2011 06:47
Par ASV; kongresa balsojumu, FOX un radio blogeri un republikāņu prezidenta sacīkstēm, izkārtojums ir gandrīz tāds kādā kartībā rādīti sižeti "The Daily Show"

Kārli, arī man patīk skatīties "The Daily Show".
Tomēr tā ir politiskā satīra, izcilā - jā, taču satīra.
Nedaudz balansētākam viedoklim varētu paķert klāt to pašu arvien miegaināko CNN.

Bet ja par dievu. Tāda nav. Ir visvarenā cilvēku izdoma kas vainagojusies mitoloģiskā literatūrā- kā korāns, bībele, tora...
Unreliģiozi cilvēki var būt pat ļoti kaitīgi sabiedrībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 07.11.2011 21:11
Taa ir interesanta teema:izteicieni,kurus plashaaka sabiedriiba ,zina tikai daljeeji.
Piemeeram,aiz "Mēs uzticamies Dievam." ,jaaliek komats,jo turpinaajums skan "Bet paareejiem ir jaamaksaa".Taada nu ir shii izteiciena originaalaa forma.
Bet lai jau ASV
izklaidejas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 07.11.2011 20:21
"Radikāļi" ir tukšs apzīmējums, kuru izmanto runājot par pretiniekiem. Kāpēc gan viņu uzskati ir radikāli, bet tavējie - pareizie?
Un pēc kādiem noteikumiem (un nevis interesēm) lasīt kristietim Bībeli burtiski vai ne?
Un vispār - Kārlis saka savas domas par Dievu, bet Dievs jau tūkstošiem gadus atpakaļ ir pateicis Savas domas par kārļveidīgajiem (radikāļiem).
Bet Kārlis mēģina saskatīt neburtisko lasījumu (Bībelē) vai izvēlēties, kuru Bībeles vietu ņemt vērā un kuru ne. Sanāk tāda nekonsekvence. Vajadzētu taču pamatot:
1) Bībeles saturs oriģinālā bija no Dieva, bet ir sagrozīta un pārrakstīta, un Kārlis ir atkodis sagrozītās vietas;
2) Dievs sarakstījis daudz sviesta vai tikai tiem laikiem domātus likumus un Kārlis ir atkodis, ko neņemt vērā;
3) Kārlis ir "liberālais" kristietis, kurš VIENKĀRŠI ņems no Bībeles tikai to, kas noder paša sirdij;
4) ēēee...?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 07.11.2011 19:40
Mēs ticam Visumam ! :DDDDDDDDDDDDDDD

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 07.11.2011 18:50
Ņemot vērā Streipa kunga aprakstītos procesus republikāņu partijā,uzskatu,ka fantastiski bagātās ASV ieroču ražotājas firmas laikam ir nostājušās republikāņu pusē,jo tie laikam aizkulisēs apsolījuši izdevīgi un uzvaroši ar maz asinīm pakarot tuvajos austrumos,droši vien Sīrijā un Irānā,jo ir pienācis laiks ielikt kloķi Šanhajas sadarbības organizācijas interesēm minētajā reģionā,ko ''mīkstmiesis""Obama nav spējīgs izdarīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zxzxs 07.11.2011 18:04
Saulīt svētī Latviju,/ mūs dārgo dzimteni....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

crow 07.11.2011 17:05
>Un vēl par radikālismu.

===

Katram normālam cilvēkam ir skaidrs, ka valstij ir jāciena visu iedzīvotāju intereses. Līdz ar to ja liela daļa no iedzīvotājiem grib lietot kādu valodu (piemēram, komunikācijā ar valsti) un valsts atteicas šo valodu atzīt, tad ir jāpiekāpjas valstij, nevis iedzīvotājiem - jo valstij ir jākalpo cilvēkiem, nevis otrādi.

Saukt šādu pozīciju par radikālismu var tikai nacionālistiski noskaņoti ekstrēmisti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Linda 07.11.2011 16:07
Kad nebija, ko darīt, diezgan cītīgi sekoju politiskajam teātrim ASV. Viņu vēlēšanas šķita tik aizraujošas, ka nevienu ziepju operu negribējās skatīties. Tomēr fascinē, cik reizēm naivi un privātīpašnieciski amerikāņi uztver Dievu un Bībeles lietas. Reizēm rodas iespaids, ka viņiem liekas, ka Dievam ir sakāpināta interese par visiem viņu dzīves aspektiem, un viņš uzmanīgi seko līdzi tam, vai zobi iztīrīti, mauriņš nopļauts un, atvainojos, vēders izgājis. laikam viņu problēma, ka, esot citādi samērā reālistiski un praktiski noskaņotiem ļautiņiem, ir grūti nedaudz mistificēt Dieva konceptu, gribas ielikt viņu stingrā rāmī, burtiski tulkojot Bībeles vārdus, un cenšoties salikt pa plauktiņiem, kas Dievam patīk, kas nepatīk, ko atbalsta, neatbalsta.

p.s. Veidemanes nacionālisms šķita agresīvs un negatīvisma pārsātināts, kad pēdējo reizi viņu redzēju TV diskusijā par "okupantiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mg 07.11.2011 13:48
1. Nekādā veidā neaizstāvu reliģisko idiotismu un rakstā minētos balsojumus, bet vai nav tā, ka dažreiz žurnālisti no mušas uzpūš ziloni? Diez vai šī jautājuma izskatīšana deputātiem prasīja vairāk laika, nekā viņi notērē kafiju dzerot, bet žurnālisti par to var "vārīties" stundām. Tas ir raksturīgi arī pie mums, diez vai tiešām RD galvenā problēma vairāku dienu garumā ir 2 kaķi, kā tas izskatās no publikācijām presē un portālos.

2. Skumji, ka autors tā vietā lai vērtētu rakstu, vērtē raksta autori. Varbūt tomēr tas ir labs arguments lai saglabātu anonimitāti vai lietotu pseidonīmu arī komentāros?
Bet to ko saka Lindermans tiešām ir vērts izlasīt, jo šādi domā diezgan daudzi Latvijā dzīvojošie. Diemžēl...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips