Atslēgvārdi:

Par Dienas jaunajiem īpašniekiem 7

Labrīt, lasītāji!

Ar bažām šorīt laikrakstā Diena izlasīju atklātu vēstuli no redakcijas par nesen notikušo uzņēmuma īpašnieku nomainīšanu. Vēstulē teikts, ka darījuma finansējums joprojām ir miglā tīts, un tas rada nozīmīgas problēmas redakcijai, kura vienmēr ir pieprasījusi visaugstāko atklātības pakāpi sabiedrībā, uzņēmējdarbībā un it īpaši politikā. Kolēģiem ir absolūta taisnība.

Iesaki citiem:

Šī ir lieta, kurā saduras divas problēmas. Pirmā ir postsovjetiskās Latvijas milzīgā aizraušanās ar ofšoriem. Kāpēc firmai, kura pērk aktīvus Latvijā ir jabūt reģistrētai Luksemburgā? Atbilde uz šo jautājumu, protams, ir tāda pati, kā jebkurā gadījumā, kad runa ir par Luksemburgu un tamlīdzīgām valstīm -- tāpēc, ka tur ir zemāki nodokļi. Taču postsovjetiskajā Latvijā šādas valstis tomēr saistās arī ar nebūšanām, un par to varam "pateikties" cita Latvijas laikraksta īpašniekiem un viņu garīgajam krusttēvam, kura tiesāšanā ir tik ļoti daudz tiesas materiālu tieši tāpēc, ka tiesāšana saistās ar elpu aizraujošu "ofšoru" un tamlīdzīgu veidojumu ķēdi. No visa tā, ko esmu lasījis par Dienas darījumu, nerodas iespaids, ka te ir politekonomisku žuļiku bars, kurš nāk ar mērķi Dienu (un arī Dienas Biznesu) neitralizēt. Darījuma seja Aleksandrs Tralmaks, kā nekā, ilgu laiku Dienas koncernā bija vadoša figūra, ja pareizi saprotu, jaunās vadības padomē būs arī kādreizējā koncerna līdzīpašnieka Bonnier pārstāvis. Taču zviedram it īpaši būtu jāskatās ar ļoti šķību aci uz situāciju, kurā vēl divas nedēļas pēc darījuma, tā patiesie finansētāji joprojām ir miglā tīti. Tas ir vislielākā mērā nepieņemami.

Otra lieta ir minētā. Ja laikraksts uztur prasību par atklātību visās lietās, šī prasība kļūst krietni mazāk nopietna, ja pats laikraksts pieder kaut kam nezināmam. Atkarīgās gadījumā viss ir skaidrs -- redakcija jautājumā par "Ventspils lietām" ir līdz kliņķim kompromitēta, un lasot laikrakstu tas ir skaidrs, lasītājs visu lasāmo var vērtēt caur šo prizmu. Ar Dienu tas tā nedrīkst notikt. Diena (kā arī un īpaši Dienas Bizness) tomēr ir profesionāli izdevumi, arī ar visām problēmām, kādas Dienai ir radījušas jaunās redkolēģijas pārliecība, ka laikraksta interneta versijā vajag ļaut absolūti visiem pēc kārtas rakstīt absolūti visu pēc kārtas, tādējādi veidojot pavisam delfisku mēslu izgāztuvi. Šorīt lasot kolēģu atklāto vēstuli, redzu pietiekami daudz uzvārdu, kurus esmu cienījis vienmēr un cienu joprojām -- Askolds Rodins, Aivars Ozoliņš, Juris Tihonovs, Vikija Valdmane, Andris Saulītis, Baiba Rulle, Māris Diņģelis, Ināra Egle, Anna Muhka, Pauls Raudseps, Laila Pakalniņa, Barbara Ālīte, Rita Ruduša. Daži no minētajiem ir bijuši mani studenti. Daži ir labi draugi un draudzenes. Kopā viņi jau gandrīz 20 gadus veido nepārprotami profesionālāko no Latvijas dienas laikrakstiem. Jā, ne bez kļūmēm un kļūdām, bet tomēr.

Lasītāji zina, ka es nesen divas nedēļas pavadīju Štatos. Tur laikrakstu jomā lielākā saruna patlaban ir par to, vai laikrakstiem vispār vairs ir lemts pastāvēt. Tiek pārdota "mana" Čikāgas avīze, The Chicago Tribune. Pirms 30 gadiem Amerikā bija daudz pilsētu, kurās konkurēja vairāk, kā viens laikraksts. Nu vairs tādas ir tik uz divu roku pirkstiem skaitāmas. Internets vainīgs. Turp ir pārcēlusies informācijas un it īpaši reklamēšanas funkcija. Pēdējā patlaban vēl mazāk, jo biznesa pasaule tīmeklī vēl taustās. Taču laikrakstiem laiki patlaban nav tie labākie. Tā tas ir arī Latvijā. Pēdējā gada laikā pazudusi senā un kādreiz tik ļoti populārā Rīgas Balss, pazudis lieliskais žurnāls Nedēļa. Šajā ziņā esmu vecmodīgs. Lai arī cik ļoti es neizmantotu internetu darba, informācijas un arī izklaides vajadzībām, mans rīts nav mans rīts, ja kopā ar tējas krūzi nav arī avīzes. Svētdienās es tāpēc ciešu diskomfortu. Negribētos, lai tas tā ir katru dienu.

Dienas koncerna jaunais īpašnieks preses konferencē teica, ka it īpaši viņš lūkosies abu lielo izdevumu interneta versijas pastiprināšanā. Lai tas tā būtu, bet profesionālās žurnālistikas prasības par objektivitāti un atklātību nemainās arī tur. Ja redakcionālo politiku bīda pirksts, kas ir paslēpts politekonomiskajās aizkulisēs, tad tā ir vienlīdz liela problēma uz drukātas lapas un tīmekļa vietnē. Ļoti ceru, ka koncerna jaunie īpašnieki to saprot un nekavējoties kliedēs kolēģu atklātajā vēstulē paustās šaubas. Ja nē, vai tad nebūs laiks jaunai Dienai?

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mario 24.07.2009 23:26
Interneta versijai nav ne vainas, it kā bezmaksas un var komentēt ja ziņas ir pilnīgs BS, tikai kā ar to pelnīt?
Atbild pirmklasnieki -> nu protams ka ar uzmācīgām reklāmām pa pusi ekrāna, uzpeldošiem logiem, skrienošām lentlem utt.

Gan Diena.LV gan db.LV pārvēršas par banner koloniju... Labi ka RSS vēl viņiem tīrs no reklāmām Marioemulator.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 22.07.2009 11:40
NuDien brīnos par Dienas žurnālistiem! Sevi jau paši izlielīja , paši sevi iecēla pētošo žurnālistu kārtā . Nu tad pētiet ar, nevis atklātās vēstules rakstiet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 22.07.2009 11:39
NuDien brīnos par Dienas žurnālistiem! Sevi jau paši izlielīja , paši sevi iecēla pētošo žurnālistu kārtā . Nu tad pētiet ar, nevis atklātās vēstules rakstiet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 21.07.2009 14:30
Diena.lv pašlaik vēl nav pārvērties par Delfi balagānu, lai gan var novērot ieklīstam arī šādu auditoriju arvien biežāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars Balodis 21.07.2009 13:06
"Dienas" darbiniekiem varbūt tas ir interesanti, bet mums visiem pārējiem - ne visai. Latvijā ir uzņēmumu reģistrs un ir "Lursoft" datu bāze. Tur par nelielu atlīdzību katrs var ielūkoties un noskaidrot, kam kurš uzņēmums pieder. "Dienas" gadījumā šis īpašnieks ir zināms - tas ir Aleksandrs Tralmaks, kurš tad galu galā ir atbildīgs gan par investīciju piesaisti, gan arī par to, lai biznesa lietas netraucētu laikraksta neatkarībai. Viņš ir šis uzņēmējs un oficiālā "seja", ar kuru risināmi jautājumi - un laikam jau viņš arī nav vairījies nevienu jautājumu risināt.

Kas attiecas uz naudas avotiem, tad tie var būt visdažādākie. Kad students stājas maksas grupā augstskolā un iemaksā tur naudiņu, tad viņam jau arī neviens neprasa - vai viņš pats to naudu pelnīja? vecāki iedeva? bagātais ārzemju onkulis? Jo galu galā - par visām savām darīšanām ar augstskolu būs atbildīgs tieši šis students pats, nevis viņa vecāki vai onkuļi. Taisni tāpat tas ir ar A.Tralmaku.

To, cik avīze ir atkarīga vai neatkarīga - par to galu galā var spriest pēc satura. Tad kad avīzē "Diena" sākās anti-Zatlera histērija (pirms apmēram diviem gadiem), tad bija skaidrs, ka laikrakstam radusies vēlme nevis vispusīgi atspoguļot notikumus Latvijā, bet pašam bīdīt kaut kādas savas lietiņas - dot priekšroku vienam kandidātam, salīdzinot ar otru. Tas, protams, rada pretīgu iespaidu.

Profesionālai avīzei var piedot zināmu tendenciozitāti, savdabīgu rakursu un informācijas pasniegšanas stilu. Bet neviena normāla avīze nedrīkst aizmirst, ka notikumus demokrātiskās valstīs uz priekšu bīda sabiedrība, uzņēmēji, politiķi. Nevis preses izdevumi. Ļeņina dibinātās "Iskras" laiki ir pagājuši - ir pienācis laiks cienīt lasītāju un saredzēt viņā domāt spējīgu radījumu.

Tāpat arī tagad - ja "Diena" kļūs atkarīga no kaut kādas politikas (un tas var notikt pat tad, ja A.Tralmakam uznāk vaļsirdības uzplūdi un viņš visus naudas devējus izstāsta) - sakarīgākie un prasīgākie lasītāji kvalitātes zudumu drīz vien pamanīs un pāries uz kaut ko citu. Sāks lasīt kaut vai to pašu "Latvijas Avīzi" komplektā ar "Biznes & Baltija" (nevis "Dienu" ar "Dienas biznesu"). Monopola uz patiesību nav nevienam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mīts 21.07.2009 12:47
ofšoru zemie nodokļi ir mīts. latvijas 15% uzņēmuma nodoklis un no nodokļiem brīvās dividendes ir nenormāli izdevīgi! pieņemu, ka slēpšanas iemesls vairāk ir vēlme, lai neviens nezina, cik šiem tipiem ir naudas. un otrs - lai nevar izsekot, ja tā nāk no krimināliem avotiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 21.07.2009 12:31
Noskaidrot vai ''Dienu''nav nopirkuši nepareizie krievi var samērā vienkārši.Lai tas kolektīvs ieliek avīzē kaut ko īsti kritisku un sāpīgu no materiāliem par Krieviju un tad vēro avīzes īpaņieku reakciju.Ir taču Francijā un Štatos krievu avīzes,kas pasniedz informāciju vēl vēsākā mierā nekā BBC.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips