Atslēgvārdi:

Par Binladenu 13

Labdien, lasītāji!

Viņu meklēja ilgi un dikti. Bija doma, ka viņš slēpjas kādā alā kaut kur mežonīgajā teritorijā starp Pakistānu un Afganistānu. Runāja, ka viņš cieš no nieru mazspējas. Realitātē izrādījās, ka viņš ir dzīvs un dzīvo nevis kādā alā, bet gan ļoti lepnā savrupmājā. Amerikas un Pakistānas speciālie dienesti viņu sameklēja, nomedīja un nošāva. Ziņots, viņa līķis tika nogremdēts okeānā, lai viņa kapa vieta nekļūtu par svētvietu viņa sekotājiem.

Iesaki citiem:

Runa, protams, ir par teroristu organizācijas Al-Qa'ida dibinātāju Osamu Binladenu. Tieši viņa paspārnē tika organizēts lielākais teroristu uzbrukums Amerikas Savienoto Valstu vēsturē, kad 2001. g. 11. septembrī teroristu nolaupītas lidmašīnas ietriecās Pasaules tirdzniecības centra torņos Ņujorkā, kā arī ASV Aizsardzības departamenta mītnē Vašingtonā. Nav zināms, kuru celtni bija paredzēts iznīcināt ceturtajai lidmašīnai, bet varonīgie pasažieri to notrieca kādā laukā, un bojā gāja tikai tie, kuri bija attiecīgajā lidaparātā.

Amerikā Binladena nāves kontekstā izcēlās liela svinēšana, ļaudis vēlu vakarā pulcējās pie Baltā nama, tātad -- pie Amerikas prezidenta mītnes. "Pasaule ir labāka vieta tāpēc, ka ir miris Osama Binladens" -- tā paziņoja ASV Prezidents Baraks Obama. Tuvajos Austrumos reakcija bijusi mierīgāka, neviena valsts kā tāda notikušo nav nosodījusi. Pat visai haotiskajā Jemenā kāds Ārlietu ministrijas pārstāvis teica, ka tas esot bijis "vēsturisks brīdis." Talibāna organizācija Pakistānā Binladenu nosauca par "mocekli" un solīja atriebību.

Tas, lūk, šajā stāstā ir galvenais. Osama Binladens jau ļoti sen bija vairāk bubulis nekā liels drauds. 11. septembra notikumi toreizējam ASV prezidentam Bušam ļāva uzstāties kovboja lomā, tāpēc sākās uzbrukums Afganistānai un tāpēc ļoti melīgā kārtā kovbojs un viņa banda organizēja iebrukumu Irākā. Taču no tā neizriet, ka terorisms kā tāds būtu no pasaules izzudis pavisam. Al-Qa'ida jau izsenis ir bijusi ļoti sazarota organizācija, tas vispār teroristu organizācijām ir raksturīgi. Jo vairāk cilvēku zina par paredzētu uzbrukumu, jo ticamāk ir tas, ka informācija tiks nopludināta ne tur. Piedevām, vēsturē ir pietiekami daudz gadījumu, kad radikālāki teroristi nolemj, ka "centrālā" organizācija nav pietiekami radikāla un atšķeļas. Turklāt jākonstatē arī tas, ka tādas organizācijas, kā Al-Qa'ida, vislabprātāk atrodas valstīs, kurās nav īpaši lielas kontroles. Minētā Jemena ir viena šāda valsts, runa ir arī par atsevišķām Āfrikas valstīm, kurās par nopietnu valdību runāt nevar nemaz.

Tas noteikti nozīmē, ka arī turpmāk mums visiem lidostā liks novilkt kurpes un atņems visa veida šķidrumus. Man personīgi nekad nav bijis skaidrs, kāds ir apdraudējums no ūdens pudelītes, bet tādā nu pasaulē mēs dzīvojam. Katrā ziņā šķiet skaidrs, ka 11. septembra notikumi kā tādi nekad vairs neatkārtosies, avioindustrija pietiekami nopietni ir domājusi par drošības lietām, tajā skaitā vienmēr aizslēdzot pilotu kabīnes durvis, kā arī daudzās lidmašīnās izvietojot civiltērpā ģērbtus policistus. Taču ir vērts padomāt, kas tam visam ir apakšā. Runa tomēr ir un paliek par reliģiju. Al-Qa'ida paziņotais iemesls par uzbrukumu 11. septembrī bija tāds, ka organizācija vēlējās ASV padzīt no Saūda Arābijas un tās svētvietām. Ļoti noteikti reliģisks arguments. Irākā lielākais slaktiņš ir saistāms ar nesamierināmajām sunnītu un šiītu sektām -- atkal reliģiska lieta. Al-Qa'ida un tai līdzīgas organizācijas arī ir teikušas, ka tās vēlas jebkurā valstī, kur tas ir iespējams, nodibināt reliģisku kalifātu ar šarijas likuma pilnu ievērošanu. Taču pozitīva vēsts ir tāda, ka arī arābu pasaulē nekur nav atrodama valsts, kurā vairākums cilvēku gribētu dzīvot arhaisku reliģisku pārliecību gūstā. Arī Irāna, kura patlaban ir pasaules redzamākā islāma valsts, pilnīgi noteikti, ja vēlēšanas būtu brīvas, visi mullas un viņu laicīgie pakalpiņi tiktu padzīti ar mietu. Būtu ļoti labi, ja mērenās islāma balsis būtu krietni vien dzirdamākas, ja valstis, kurās teroristi jūtas ērti, pret tiem vērstos ar krietni lielāku bardzību. It īpaši tas ir sakāms par Pakistānu, kas it kā skaitās rietumu sabiedrotā. Māja, kurā tika nogalināts Binladens, atrodas lepnā savrupmāju ciematā, kurā dzīvo arī ievērojams skaits Pakistānas militāro vadoņu. Vai tiešām kāds grib apgalvot, ka neviens no viņiem pat nenojauta, ka kaimiņos dzīvo pasaules meklētākais terorists?

Terorisms vienmēr ir nožēlojama lieta, neatkarīgi no tā, kā vārdā tas notiek. Runa var būt par tautas tiesībām (palestīnieši, kuri pagājušā gadsimta 70. gados laupīja lidmašīnas un pēdējo 20 gadu laikā ir nodrošinājuši pašnāvniekus, kuri cenšas līdz ar sevi nogalināt pēc iespējas lielāku skaitu cilvēku), par politiskām lietām (Bādera-Mainhofa grupa Vācijā, Simbioniešu atbrīvošanas armija Amerikā, Īru republikāņu armija Īrijā), kā arī par reliģiskām lietām. Bet visos trīs gadījumos ir jājautā, vai pareizā reakcija neapmierinātībai ir kādam citam kraut pa purnu. Katrā ziņā galvenos kristiešu un musulmaņu tekstus tā arī var interpretēt, pirmie deva iemeslu tā dēvētajiem krustu kariem, savukārt otros ir runa arī par "ķeceriem." Taču, ja Dievs ir viens vienīgs, tad ir grūti iedomāties, ka Viņš priecājas par jaunu sievieti, kura apjožas ar sprāgstvielām un dodas uz tirgu. Vai par cilvēku, kurš nolaupa lidmašīnu un to ietriec celtnē. Vai par īru, kurš nošauj policistu. Vai par ASV prezidentu, kurš karu nodēvē par "krusta karu" arī 21. gadsimtā. Un tā tālāk.

Piekrītu ASV prezidentam, ka pasaule ir labāka vieta tāpēc, ka Osamas Binladena vairs nav. Taču baidos, ka pēdējā nodaļa šajā ļoti, ļoti skumjajā stāstā vēl nav uzrakstīta.

Jauku (un drošu) visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Paulis Kravalis 05.05.2011 18:32
Nezinu, kas tur bijis un kā tur bijis, taču noskatoties dokumentālo filmu LAIKA GARS 1D,
man kaut kā ticība siem 11 septembra traģiskajiem notikumiem ir sašķobijusies.Pilnīgi pirkrītu Kārlim par Buša krusta gājienu uz Austrumu zemēm, ļoti, ļoti žēt to civēku kas mira šajā bezjēdzīgajā teroraktā, lai kas to būtu izraisījis. Taču sausais atlikums visā šajā lietā ir bēdīgs - kaut vai Afganistāna ,piemēram , tagad ir kļuvusi par heroīna ražotāja lielvalsti parspējot visus pārējos konkurentus. Un no demokrātijas tur vēl jo projam nav ne smakas un arī diez vai būs - jo tādair tās tautas mentalitāte, kultūras un izglītības līmenis.Tā pat agri vai vēlu saujinā dumpinieku ar amerikānu, franču un citu NATO valstu palīdzību nogāzīs Kadafi režīmu, bet neticu, Kārli, ka tauta pēc tam dzīvos labāk, turīgāk.Salīdzinot ar citiem diktatoriem Kadafi tomēr dalījās ar tautu, zinot šī dīvainā režima specifiku - modelis kurā ir sajaukti marksisma un islāmisma elementi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hrenovijs Hrens 05.05.2011 10:42
Dīvaina tā dermo-krātija. Amīšiemem Bin LAdens, letiņiem savs neērtais Cukurs. Abi novākti pēc linča tiesas likumiem. Demokrātiski? Protams. Man tomēr liekas tā deokrātija ar smaciņu. Dermo-krātiski ,(lietojot Žirinovska demokrātijas apzīmējumu demokrātijai). Tipa klausieties mūsu vārdos ne darbos.
Nu re agad kārta Kadafi, jo stumjot pa priekšu cilvektiesību doktrīnu rietumiem neizdevās Afriku iekarot Krievi un ķīnieši „cilvēktiesību un demoktaījas bullšhitu” nolika malā un skaidri pateica – mums no Jums (Āfrikas) vajag vien izejvielas un tirgu. Ar savam problēmām (demokrātiju un cilvēktiesībām) tieciet galā paši. Tāpēc arī ir sitiens pa Lībiju, kur, ja nemaldos, ķiniešiem ir kādi 1300 ievērojami projekti un miljardu investīcijas.
PS>
Vien paliek jautājums Kas un kāpēc rodas tādi bin-ladeni? Kāpēc viņiem tik daudz sekotāju? Vai tiešam miljonu sekotāji ir ideoloģijas nozombēti vientieši? Vai tiešam iespējams muļķot tik lielu skaitu ļautiņu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Boldrix 05.05.2011 01:27
Par oftopikiem:
Strīdu par to kurš ir un kurš nav var izšķirt tikai Pabriks (Respektīvi, muļķi ir tie, kas strādā par 100 Ls/mēnesī:)
Kas attiecas par aizbraukšanu, tad tā tagad ir modes lieta, ar to vecāki draud valdībai, ja tā vēl cels nodokļus un samazinās pabalstus. Un līdz ar to šī mode ir arī jauniešu vidū. Visdusskolas beidzējam šodien pat būtu neērti atzīties, ka viņam patīk Latvija un viņš šeit saskata savu nākotni. Protams, kāds jau arī aizbrauks, bet es dotu priekšroku būt par kungu savās mājās nekā par kalpu cita pilī.
Kas attiecas uz Bin Ladenu, tad man "patīk" aptuveni šāds formulējums - Bin Ladena iznīcināšanas misija. Tagad izrādās mēs varam iznīcināt savu pretiniekus, bez jeb kādas tiesas.
Domāju, ka nav ko vilkt garumā, var arī iznīcināt Kadafī - to kurā savrupmājā viņš mīt arī nevajadzētu būt grūti noskaidrot. Vai tad ir nepieciešami kaut kādi pierādījumi? Ar to es negribu teikt, ka Bin Ladens ir nevainīgs, bet ka tādas valstis kā ASV, Krievija vai Ķīna dara kā viņām patīk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

L.> rv 04.05.2011 13:52
ja tu toreiz 11.sept. ceptos dzīvā ugunī, kādā no dvīņu torņa ntajiem stāviem, tad tu, muļķi, dziedātu citu dziesmu.ASV darīja to kas bija jādara.
Un šie prātotāji:mēs gan zinām, kā vajadzēja labāk...ir vienkārši liekuļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


rv 04.05.2011 10:59
jūs gribat lai jūs (gan autoru, gan komentētājus) tiesā ar taisnu tiesu, bet tai pašā laikā esat par divām taisnībām - vienu pret savējiem, un otru pret svešiem? tipo, jūs esat tā pusē, kas teica "He may be a bastard but he's our bastard"?

tas laikam ir īstais šībrīža jautājums, kādai jābūt pareizajai reakcijai, lai izpaust neapmierinātību. mierīgie iedzīvotāji nav vainīgi (kaut iet ielās gavilē par norādīto "ienaidnieku" nāvi), banku darbinieki nav vainīgi (kaut bankas skaita peļņu uz izputināto ģimeņu un firmu rēķina), valsts ierēdņi un darbinieki nav vainīgi (kaut viņu darba augļus mēs redzam apkārtnē katru dienu), neviens nav vainīgs. "visi tādi lieli mākslinieki, ka nav neviena kam pa purnu iedot" ((c) viens mans bij kolēģis.)

man ir lielāka cieņa pret godīgu muslīmu fundamentālistu, kurš vienmēr turēs allaha lietu pāri visam, nekā mūsu "civilizētajiem" augļotāju un spekulantu pakalpiņiem, kam dieva griba vienmēr locīsies atkarībā no kāda izdevīguma.

kas ar zobenu nāk, no zobena kritīs. ja jūs priecājaties ka zonderkomanda aizlido un izcērt kādu svešā suverēnā valstī, jūs gatavojat augsni tam, ka atlidos pie jums un pie vajadzības izdarīs to pašu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 04.05.2011 10:53
Ja nogalinātajai personai ir tuvinieki, kuri vēlas līķi ņemt savā gādībā, tad tā tas arī notiek. Ja ne, tad cietums cilvēku apglabā pats.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mahris 04.05.2011 06:20
Lai vērtētu visu kopumā, man vajadzīga papildinformācija.
Ko US dara ar līķiem no elektriskā krēsla? Atdod tuviniekiem vai patur valsts īpašumā? Ceru, ka Streipa kgs var atbildēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reivens 03.05.2011 23:12
Tur,kur cilvēki grib aizbraukt,tā saucamajās attīstītajās valstīs,tieši tur robotizācijas dēļ darba ražīgums celsies staujāk kā citur tuvākajā nākotnē.Datorizācijas dēļ pat skolotāja profesija ir apdraudēta,nemaz nerunājot par bezšofera automobīļiem.Mūsu pašu parastajos laukos cilvēku aizbraukšanas cēlonis ir augstais darba ražīgums normālajās saimniecībās.Tas ir universāls process planētas mērogā.To dara daba ar dažādiem paņēmieniem piespiežot apgūt lielāku telpu sugas interesēs.un dažādas bruņotas pastardienas sektas ir tikai evolūcijas instruments.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Māris 03.05.2011 22:24
Pievienojos ASV priekiem! Pats esmu pret jebkādu karu,bet visam ir sava ētika un savas robežas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

No malas - reivens 03.05.2011 18:51
Bet Latvijā grib aizbraukt katrs otrais. Aizej uz kādu 12. klasi un parunā ar šogad skolas beidzējiem. Un tad te demagoģē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reivens 03.05.2011 17:43
Musulmāņi ir ļoti politiski sašķelti,viņiem ir pārāk daudz jaunatnes,kuru nav kur likt bezdarba dēļ.Dzimstība viņiem ir tādēļ,ka sievietes iespundē mājās un tik sekso cik vien iekšā.Jaunatne daļēji grib rietumniecisku dzīvi,citi gatavi spridzināties.Starp citu arī Baltkrievijā katrs piektais grib aizbraukt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Sūklis Bobs Kvadrātbiksis 03.05.2011 14:32
Par godu šim notikumam vajadzētu sarīkot lielus svētkus ar salūtu, dejām un protams šampanieti :) Varbūt pat vajadzētu 3.maiju pasludināt par oficiālo svētku dienu un svinēt katru gadu? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 03.05.2011 14:31
...nāves kontekstā izcēlās liela svinēšana...
--------------------------------------
Pretīgi bija skatīties, kā gavilēja mežoņi ar savām padauzām austrumos, kad 11. septembrī bija sagrauti torņi. Pretīgi bija redzēt, kā atņēma pēdējo mirkļu pietāti, kad jau zuda grīda zem Huseina kājām karātavās, bet arī toreiz šķita - "Tie takš VIŅI - mežoņi"...

Pretīgi bija arī vakar! Pretīgi !!!
"Divi zābaki - pāris!"

Un ne pie pirmajiem, ne otrajiem nav saprāta cilvēku, kuri dotu adekvātu vērtējumu šīm orģijām.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips