Par barikādēm 22

Labrīt, lasītāji!

Pirms 20 gadiem brūkošā Padomju savienība noraustījās vēl vienā agonijas krampī, un tā aizsākās pēdējais reaktīvais process pirms PSRS izjukšanas un Baltijas valstu neatkarības atjaunošanas. Protams, lasītāji zina, ka pirms 20 gadiem lietuvieši Viļņā devās sargāt savu televīziju. Tajā brīdī PSRS bruņotie spēki jau bija ieņēmuši Lietuvas Aizsardzības ministriju, Preses namu, bija izveidota "Nacionālā Lietuvas PSR glābšanas komiteja," kura paziņoja, ka tā tagad kļuvusi par Lietuvas patieso valdību.

Iesaki citiem:

Augstākās padomes vadītājs Vitauts Landsberģis trīs reizes neveiksmīgi centās sazvanīt Mihailu Gorbačevu. Lietuvā ieradās PSRS aizsardzības ministra vietnieks Vladislavs Ačalovs, lai pārņemtu kontroli militārajā jomā. Un nu pienāca laiks, kad zaldāti -- pēc toreizējām ziņām, nereti sadzērušies vai sazāļojušies -- devās uzbrukumā. Skumjais stāsts visiem zināms. 14 ļaudis gāja bojā, daži no viņiem -- zem tanku kāpurķēdēm. Simtiem cilvēku guva miesas bojājumus. Nekavējoties ļaudis Latvijā sāka veidot barikādes. Bez piecpadsmit piecos no rīta Latvijas radio izskanēja aicinājums, cilvēkiem pulcēties Doma laukumā. Pulksten 14.00 sākās Latvijas Tautas frontes sasaukta manifestācija, kurā piedalījās ap 700 tūkstošiem cilvēku. Vēl nākotnē bija asiņainā 20. janvāra nakts, kad gāja bojā kino cilvēki Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne, skolēns Edijs Riekstiņš, miliči Sergejs Konoņeko un Vladimirs Gomanovičs. Viņi ir pelnījuši pieminēšanu.

Pats toreiz biju Amerikā. Amerikas Latviešu apvienības mītnē Merilendas štatā ārpus ASV galvaspilsētas Vašingtonas mēs dežūrējām cauru diennakti vairāku nedēļu garumā. Kontakti ar Rīgu tādi bija, kā bija. Mums bija mūsdienās par aizvēsturisku uzskatāmais teleksa aparāts. Tāpat, kā Rīgā LTF bija "savas" operatores telefona centrālē, arī Amerikā ALA bija "savējās" ASV telekompānijā, tā mēs varējām iegūt savienojumu daudz ātrāk nekā tas būtu bijis citādāk. Uzturējām kontaktus ar draugiem ASV Kongresā. Bieži vien gribējām darīt vairāk, bet nezinājām -- ko, tieši.

Informācijas pamatu pamatos netrūka. Uzbrukums Lietuvas televīzijas tornim no Kremļa puses bija noorganizēts ar nepārprotamo domu, ka visas pasaules uzmanība būs pievērsta ASV uzbrukumam Irākā, kurš sākās tajās pašās dienās. Nebija. Uzbrukumu tornim rādīja CNN, atceros, kā zvanīju mammai Čikāgā un raudāju. Pasaules mediju uzmanība Baltijas republikām bija pievērsta jau kopš neatkarības atjaunošanas deklarāciju pieņemšanas iepriekšējā gadā, arī barikāžu laikā žurnālistu Rīgā bija papilnam. Protams, toreiz arī tehnika bija tāda, kāda tā bija. Ar satelītu palīdzību televīzijas attēlus varēja izplatīt pa visu pasauli, bet nebija nekāda interneta, e-pasta, tviterošanas. Interesanti, kā situācija būtu mainījusies, ja šādas ierīces būtu bijušas ļaužu rīcībā. Pēc astoņpadsmit gadiem, 2009. gada 13. janvārī, Doma laukuma un Saeimas grautiņa laikā daudz tika fotografēts, tajā skaitā arī ar mobilajiem telefoniem, vēl vairāk jāsaka, ka mobilie telefoni cilvēkiem ļāva sazvanīt citus un teikt, ka Doma laukumā notiek kaut kas "interesants." 1991. gadā nekā tāda nebija, vispār jāsaka, ka lielu varoņdarbu tajā laikā veica minētais Latvijas radio, kurš kļuva par informācijas centrāli.

Laikā pēc barikādēm, diemžēl, sākās process, kuru var apzīmēt ar jēdzienu "Ļeņina baļķa nesēji." Pietiekami daudz cilvēku spodrināja savas spalvas un cēla paši savu asti ar apgalvojumiem par to, cik nozīmīgi viņi tajā visā bija, neaizmirstot piebilst, ka tie citi -- tie nu nē. Vēl vakar vēlu vakarā man zvanīja kāda kundze kura, uzzinājusi, ka šovakar raidījumā Aktuālais temats es intervēšu toreizējo LTF vadītāju Romualdu Ražuku, brēca, ka R. Ražuks procesā neko daudz nedarīja, viņš vispār sēdēja bunkurā, vai neesot neviena cita, ko intervēt?! Intervēšu tāpēc, ka viņš tomēr bija LTF vadītājs (un, starp citu, nepilsonis -- pilsonību Romasam valsts piešķīra 1995. gadā par īpašiem nopelniem). Un negribētos, ka saruna izveidotos par konfrontāciju par to, kurš toreiz darīja vairāk un kurš -- mazāk. Esmu pārliecināts, ka katrs cilvēks darbojās pēc savas labākās sirdsapziņas, un galu galā, rezultāts tomēr bija pozitīvs. Pagāja vēl nepilni astoņi mēneši un Latvijas Republikas neatkarība bija atjaunota pilnībā. Manuprāt, paldies jāsaka visiem, kuri piedalījās, vai klātienē, vai arī vienkārši sirdī un dvēselē. Te ir velkamas paralēles ar šad tad mūsu sabiedrībā dzirdētajām diskusijām par to, kuri tad bija tie "īstie" represētie un kuri ne. Atceros represēto saietu, kurā viena kundze uzbrēca otrai, jo pirmā kundze Sibīrijā bija bijusi ilgāk par otru un tāpēc bija "īstāka" represētā. Tas bija skumji, vēl jo vairāk, jo man blakus sēdēja leģendārā disidente Lidija Doroņina-Lasmane, kura klusi nopūtās, ka viņa Sibīrijā bija vēl ilgāk par abām minētajām dāmām, bet tas nenozīmēja, ka viņa tagad celsies kājās un noliegs kāda cita sāpi. Tas pats sakāms par barikādēm. Jā, droši vien viens darīja vairāk, cits -- mazāk, bet galu galā latviešu tauta (un, starp citu, ne tikai) sanāca kopā un ar tomēr salīdzinoši minimālu asinsizliešanu atguva savas valsts suverēno neatkarību. Saku vēlreiz -- paldies sakāms visiem.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

styxnet>ES 14.01.2011 18:08
Pilsonības likums tika pieņemts pateicoties pilsoņu kongresa spiedienam.Pilsoņu kongresā bija pierakstījušies faktiski visi,kas skaitījās pilsoņi pēc pirmskara likumiem.Nevar atņemt vai nozagt to,kas tev nekad nav piederējis.Ja latvieši Latvijā gribēja vismaz kaut kādu kontrolpaketi nevis Beļģijas variantu ar nefunkcionējošu valsti,tad cita ceļa nemaz nebija un nav ko mocīties ar pašpārmetumiem,ka esam piečakarējuši kolonizatorus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 14.01.2011 13:52
No militārā viedokļa tām barikādēm nekāda lielā loma nebija. Vairāk kā tāds apņēmības apliecinājums tiem tur un sev pašam. Padomju ideoloģiskā mašīna bija malusi gadiem ilgi un doma, ka varētu pateikt "pret" itkā varenajai sistēmai, tā uzreiz neradās. Barikādes bija labs katalizators. Bet joprojām nepamet arī tāda piešmauktības sajūta. Ne par sevi, bet par tiem nelatviešiem, kas tur arī bija. Viņi gluži tāpat bija pret komunistiem un par neatkarību. Kad trešajā vai vēlākajā naktī uzradās nez kāds Pilsoņu komitejas aģitātors, es viņu noturēju par provokatoru, kas iesūtīts, lai sanaidotu barikāžu aizstāvjus. Jā, tagad es saprotu, ka kāds jau toreiz bija izskaitļojis, ka būs Lielā Dalīšana, un jo mazāk tajā piedalīsies, jo vairāk tiks izredzētajiem. Tobrīd lojālo krievvalodīgo nostumšana malā jau īsu brīdi pēc barikādēm bija kļūda, un katrās vēlēšanās mēs par to maksājam, arī pēdējās. Ja kaut kas tāds atgadītos vēlreiz, es ietu atkal, jo brīvība ir vērtība, kas ir pāri visam, bet vai ietu arī tie krievvalodīgie. Stipri šaubos. Mēs uzvarējām toreiz, bet kļuvām vājāki. Faktiski mēs esam vāji un nepārliecināti par sevi, ja mums pat bail no otrā "t" vārdā "Otto". Bet, paldies barikādēm, reizēm spējam saņemties kaut uz brīdi. Šī apziņa silda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 14.01.2011 10:06
Bet par tiem īsākajiem un garākajiem: mans opis, piemēram, nonāca Salaspilī par to, ka 1940. palīdzēja komuņakiem zemes mērīšanas darbojas. Ne jau no brīvas gribas un iespējams, ka viņu nosūdzēja tie, kas teica, ka Vidbergs neprecēts, tāpēc lai iet viņš....Sūtīšanas laikā viņš gandrīz nomira no tīfa. Kad tuvojās komuņaki (jo īstam komunistam ar tiem ir tikpat maz sakara, kā Pujatam ar kristietību), tos, kas varēja pavilkties, aizdzina uz Vāciju. Protams, ne sanatoriju. Tad galu galā vāciešus sakāva, un opis, auns tāds, neizmantoja iespēju aizmukt pie amerikāņiem, bet atgriezās mājās un pat nepieprasīja nevienu no tām priekšrocībām, kas viņa, kā koncentrācijas nometņu ieslodzītajam pienācās....VAI GADĪJUMĀ TUR NAV TĀ PROBLĒMA AR DEMOKRĀTISKO LATVIJU, KA PIE VARAS IR TIE, KAS SAVU STATUSU MĒRA ATSĒDĒŠANĀ (VIENALGA SIBĪRIJĀ, MINISTRA PADOMNIEKA, MINISTRA KRĒSLĀ), un aizmirst, ka no tās sēdēšanas kā tādas parastajiem ļaužiem ir maz jēgas.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 14.01.2011 09:59
Es atkal Vonnegūta pārdomas par Drēzdenes bombardēšanu izlasīju. Pēc raidījuma, kurā daži dzīvi palikušies stāstīja (un lidotāji apstiprināja, ka tos, kas pārcieta bombardēšanu, cītīgi centās apšaut no lidmašīnām ar ložmetējiem. Civiliedzīvotājus. Kas pat protestus nerīkoja. KAS TO ORGANIZĒJA? KĀPĒC? Kāpēc to neatzina par kara noziegumu, skaidrs, jo uzvarētos jau drīkst....Lai gan Vācija un Japānu izdarījās, kad bija uzvarētājas....VIENAS VIENĪGAS NESKAIDRĪBAS UN NOTIKUMU INTERPRETĒŠANA PA SAVAM VISAUGSTĀKAJĀ LĪMENĪ.Tāpēc, ko tad no cilvēkiem prasīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 14.01.2011 01:58
pēc barikādēm sākās ieraušanas ,un graušanas lai varētu zagt, sērga, kura arvien nebeidzas !!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


>>AAA 13.01.2011 23:53
incanti, ko tad viņš te tādu spiegotu, ko šamie jau nezina? atskaites taču iet pa taisno no MK un NDP uz vēstniecību. kāda jēga no vienkārša, kaut arī laba žurnālista? pīs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

>>Adolfo 13.01.2011 23:49
Jā, niks tev pareizi izvēlēts. :) Labs joks. Jo nopietni ko tādu var sarakstīt vienīgi zem smagām zālītēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt>anglosax 13.01.2011 22:58
Pilnīgi pievienojos Jūsu teiktajam. "Arī es tur biju" un nenožēloju. Bet sava taisnība ir arī "zigim". Kad palasa p.g. 20-to - 30-to gadu sākuma presi, sevišķi satīrisko (piem., žurnālus Svari, O-ho! u.c.) daudzi stāstiņi ir ar šodienas sižetiem. Tā kā taisnība vien ir, ka reizēm "savā acī baļķi neredzam". Ko šodien darīt? Manuprāt nekrist galejībās un saglabāt vēsu prātu. Un pie nākošām vēlēšanām atkal "paregulēt" Saeimu.

P.S.: man teica, ka esot bijis tājās barikāžu dienās viens sižetiņš, pabārstīt šo to no gaisa. Traucējuši tikai zemie mākoņi. Bet varbūt tā tikai klača.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 13.01.2011 20:25
AAA 13.01.2011 12:03
Ir kārlis USA spiegs vai nav?
========
Ko tad Latvijā var spiegot? Pat ja būtu kaut kas ko izspiegot, tad valdība šā vai tā to atstāsta embesijā reizi nedēļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 13.01.2011 20:13
x 13.01.2011 11:52
naavessods par PSRS slavinaashanu skan speeciigi. cik daudz tantukus vareetu pakaart par fraazi "kad mees augaam, ..." :)
=========
:-D
Atcerināji skaisto bērnību. Saldējums (piemēram, "Pols") maksāja 20 kp. Kad notika naudas reforma, 2 rubļi = 1 santīms.
Tātad, par vienu santīmu varēja nopirkt 10 saldējumus.
Ak, skaistā jaunība, tā nenāks vairs!
(Visi savās atmiņās par zaļākas zāles laikiem iet šķērsainā matemātikā...)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

K.Streipam 13.01.2011 18:37
Par rakstu- ieskaite! (zachot) no krievu v.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


styxnet 13.01.2011 17:45
Uzskatu,ka Vecrīgas barikādes bija kolektīva emocionāla izlādēšanās,kurai bija subjektīvi-vēsturiska,bet nebija praktiskas nozīmes,kas pierādījās pēc pusgada augusta puča laikā.Es tai brīdī biju uzņēmumā ar jūtamu krievvalodīgo pāsvaru un šie uzņēmumi nesūtīja uz barikādēm savus pārstāvjus.Atliek vien pateikties Allāham,ka viņš mūs pasargāja no Dienvidslāvijas scenārija.Varēja būt daudz sliktāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Normāls cilvēks > Adolfo 13.01.2011 15:50
Ļoti ceru, ka man ar Jums nekad nebūs jādzīvo vienā realitātē :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna-anglosaxim 13.01.2011 15:38
Paldies! Paldies par patiesajiem vārdiem.Biju pati tur,un esmu bezgala laimīga par tām vienotības izjūtām,ko toreiz piedzīvojām.Tā ir mūsu bagātība,ko jaunajai paaudzei nesaprast.
Esiet mīļi sveicināti visi barikāžu dalībnieki!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Diesel - Adolfo 13.01.2011 14:06
Idiotiski priekšlikumi. Ieteiktu braukt uz Baltkrieviju - ar to Jūs vismaz varēsiet lepoties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alejandro>Adolfo 13.01.2011 12:33
Brīnišķīgi! Fantastiski! Jau ģībstu aiz kaifa, iztēlojoties, kā:

1) Latvijā atjaunotu PSRS laika ekonomisko sistēmu (nacionalizācija)
2) Latvijā ieviestu nacistiskās Vācijas politisko sistēmu (zemcilvēki)
4) Latvijā atjaunotu "troikas" (īpašas ātrās tiesas)
5) Par 1. un 4. punktā minēto parādību slavināšanu tiktu piespriests nāvessods.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zigis - anglosaksim 13.01.2011 12:13
Gribētos jau teikt, ka pilnībā pievienojos tavam redzējumam, tomēr tā gluži nav. Kaut padomju laikā biju lielāks disidents nekā tagad, man īsti nav pie sirds tā mode, ka par visu negatīvo atbildība tiek nogrūsta uz okupācijas režīmu. Pietiek palasīt starpkaru avīzes (pirms 1934. gada 15. maija)un redzam, ka lielos vilcienos nekas jau nav mainījies. Un tur nebija nekādas padomju okupācijas. Cēlonis droši vien ir dziļāks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AAA 13.01.2011 12:03
Ir kārlis USA spiegs vai nav?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis 13.01.2011 11:58
Es barikādēs pavadīju visu laiku - no pirmā līdz pēdējam brīdim, tāpēc ceru, ka man ir tiesības izteikt savu viedokli. Barikāžu dienas - laiks, kad satraukums, nedaudz baiļu, spriedze savijās kopā ar neparastu pacilātības un laimes sajūtu. Kad mēs pierādījām, ka ektremālos apstākļos varam būt vienoti. Lai ko kāds šodien teiktu par barikādēm - tas bija notikums, par ko varam būt lepni visu mūžu un visas pasaules priekšā. Tāpēc vēl jo kaitinošāka ir šodienas svēršana - kurš darīja vairāk, kurš mazāk. Kas notika nākamajos 20 gados? Tikai tas, kam bija jānotiek. Man te ir nepopulārs viedoklis - viss, kas notika un notiek, ir pareizi. Arī tas, kas ir nepareizi. Jo tādi mēs esam - brīžiem blēdīgi, brīžiem zaglīgi, brīžiem melīgi. Jā, jā, ne jau tikai tie tur - augšā, arī mēs te, apakšā. Jo tas ir 50 sociālisma gadu slogs, kas sabojāja mūsu morāli. Jo tajā valstī, ja tu varēji darba vietā kaut ko ieraut nāsīs, paslinkot, tad tu biji gudrs. Un, kamēr šī "morāle" neiznīks, tikmēr viss būs, kā ir. Bet toties mēs bijām uz barikādēm, mēs parādījām, ka varam, un tas man dod cerību, ka viss ir un būs labi, tikai mums KATRAM ir jāmainās, jāaug. Sveiciens visiem, kas gan klātienē, gan tikai sirdī bija uz barikādēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 13.01.2011 11:52
naavessods par PSRS slavinaashanu skan speeciigi. cik daudz tantukus vareetu pakaart par fraazi "kad mees augaam, ..." :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Adolfo 13.01.2011 11:43
Ražukas ir pelnījis savu iesauku Durņukas, kā caurkritis ārsts (un tikpat caurkritušas I.(m)Ēbeles vīrs). No barikādēm nebija nekāda jēga, PSRS liktenis bija jau nolemts (galu galā igauņi taču pie neatkarības tika bez visām šīm ārišķībām, vai ne?).

Vienīgais, kam ir jēga - šodien iet un sarīkot vēlvienu viesuli Latvijas "varai", apnicis, ka uzskata mūs par auniem (un viegli apcērpamām aitām). Ja Dombrovskim tiešām interesētu mūsu nākotne, tad:

1) nacionalizētu Swedbanku un SEB ar visiem aktīviem, dzēšot pārmērīgās kredītsaistības vienīgajiem mājokļiem;
2) nekavējoties ieviestu bērnu pabalstus, kas mudinātu palikt Latvijā un dzemdēt, un izaudzēt bērnus (nevis dzītu visus prom, lai pēc neilga laika par ES naudu uzņemtu šeit citur ne pārāk vajadzīgus somāliešus, pakus uc zemcilvēkus);
3) samazinātu PVN pārtikai, atceltu PVN medikamentiem un bērnu precēm (pārtikai, pamperiem, apģērbam);
4) ieviestu progresīvo IIN, par ienākumu slēpšanu paredzot reālu cietumsodu, kuru piespriest pilnvarotu īpašas ātrās tiesas bez kasācijas iespējām;
5) atjaunotu nāvessodu par tīšām slepkavībām un dzimumnoziegumiem (īpaši pret bērniem), kā arī par valsts izlaupīšanu, PSRS un KPSS slavināšanu un necieņu pret latviešu valodu.

Tikai tad es būtu lepns par savu valsti. Citādāk es novēlu tai bankrotēt!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips