Atslēgvārdi:

Par 4. maiju un sensacionalizētām cūkām -- pārdomas pirmdienā 6

Labrīt, lasītāji!

Daudz laimes 4. maija svētkos! Man, godīgi sakot, šī svētku diena liekas mazliet, mazliet aiz matiem pievilkta. 1990. gada 4. maijā nekas īpašs tomēr nenotika. Latvijas PSR Augstākā padome akceptēja paziņojumu par neatkarību, ārpus AP durvīm ļaudis gavilēja, Tautas frontes deputāti tika apbārstīti ar ziediem, un tad visi gāja mājās. Jo nekas jau īpaši nebija mainījies. Nākamajos 15 mēnešos Latvijai nācās piedzīvot divvaldību, interfronte buntojās, pastāvēja paralelas prokuratūras, padomju armija joprojām tvarstīja iesaucamos, pienāca barikāžu dienas. Ja doma ir svinēt jaunāko laiku neatkarības dienu, tad, manuprāt, piemērotāks datums būtu 21. augusts, kad 4. maijā paģērētā neatkarība tik tiešām tika atjaunota. Pasaules valstis atzina Latvijas neatkarību (tiesa, dažas lēnāk, nekā citas -- mana dzimtā Amerika kavējās nepiedodami ilgi, jo pirmais prezidents Bušs negribēja sabojāt draudzību ar draugu Mihailu, tāpat kā viņa dēls, Bušs jaunākais un dumjākais, luncinājās ap draugu Vladimiru). Bet vienalga, šodien mēs atzīmējam to, ka dzīvojam neatkarīgā un brīvā valstī un sabiedrībā, un tā dēļ vien vērts priecāties.

Iesaki citiem:

***

Mazāk priecīga ir ziņa par tā dēvēto cūku gripu, kura, ja var ticēt atsevišķiem viegli satraucamiem masu informācijas līdzekļiem, bezmaz vai sāk kļūt par pandēmiju. Varat trīs reizes minēt, kur ir atrodami šie visnotaļ histēriskie "ziņu" mediji. Jā, tā ir tā pati Amerika, kur "ziņas" ir kļuvušas par tādu 24/7 jēdzienu. Ja 24 stundas diennaktī ir jāaizpilda ar saturu, tad neizbēgami satura veidotāji meklēs pašas satraucošākās un "interesantākās" ziņas. Sevišķs paraugbērns šajā ziņā ir radikāli konservatīvais (šo vārdu es lietoju amerikāņu izpratnē; mūspusē varbūt nebūtu nepiemērots vārds "fašistiskais") telekanāls Fox News, kurā, ticiet vai neticiet, viņdien parādījās grafiks: "Cūku gripa. Vai jaunais mēris?" Šis ir tas kanāls, kurš ne vien 24 stundas, bet krietni ilgāk slauca tēmu "ASV prezidents Baraks Obama Saūda Arābijā paklanījās Saūda Arābijas karalim" un "iespējams, ka Baraks Obama slepeni ir musulmanis" un "Baraks Obama un sieva demonstrēja musulmaņu rokasspiedienu". Cūku gripa tam ir kā absolūtāka medus maize. Cita starpā ziņots arī, ka amerikāņu cūkkopības lobijs ir skaļi protestējis un vēlas, lai process tiktu saukts nevis par cūku, bet gan par Meksikas gripu, jo tur tā laikam ir sākusies. Dievs ar cūkkopības lobiju.

Viens visā šajā histērijā gan ir pazudis, proti: Kas notiek ar tiem cilvēkiem, kuri saslimst? Cits televīzijas ziņu kanāls atrada pašu pirmo pacientu, tas bija piecus gadus vecs puisēns Meksikā, kuru rādīja ... spēlējamies un smaidām. Puisēns atkopās. Amerikā histērijas pamatā ir slimība, kura patlaban ir inficējusi mazāk, kā 200 cilvēku, un nomiris ir ... viens. Tas bija zīdainis. Vai cūku gripa ir gripa tādā nozīmē, ka cilvēks sajūtas mazliet nelāga, iedzer pāris tabletes, labi izguļas un no rīta ir vesels kā rutks? Tādu gripu mēs visi esam piedzīvojuši (vismaz tie no mums, kuri netiekam tiesāti Latvijas juridiskajā sistēmā -- tādi ļaudis ar "gripu" un citām likstām var slimot mēnešiem un gadiem ilgi). Jebšu arī cūku gripa tiešām nozīmē augoņus pa visu ķermeni un mokošu nāvi? Kaut kā man liekas, ka šis pēdējais nebūs pats pareizākais variants, cita starpā jēdziens "cūku gripa" Amerikā nav nekas jauns. Tā parādījās arī pagājušā gadsimta 70. gados, un kaut kā neatceros, ka toreiz ielās būtu veidojušies līķu kalni. Citiem vārdiem sakot, te ir kārtējais piemērs par žurnālistikas degradāciju un sensacionalizāciju. Un tas ir visnotaļ skumji un nožēlojami arī valsts nosacītajā neatkarības dienā.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Silvija 05.05.2009 16:10
Nekas nesatrauc vairak kaa panikas celshana!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zinu zinu 04.05.2009 23:55
ka Karlis ir ists hokeja hans, apsveicu Juus Karli, Latvija iekluva ceturdalfinalaa
Zinu zinu - nakamais raksts Jums bus par to!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vērsis 04.05.2009 20:45
Latvijā mums tomēr ir savs "cūku mēris", un tas saucas - bardaks un anarhija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 04.05.2009 15:06
Par 4.maiju.Slava Allāham,ka nebija Dienvidslāvijas scenārijs,viegli tikām cauri.Par jauno gripu.Kā nabaga ēģiptieši izrēķinās ar cūciņām domādami to vietā vai nu ebrejus,vai kristiešus.!Bet to ka komerciālo mēdiju virsraksti ir jūtami kliedzošāki nekā publiskajiem mēdijiem,to jau arī Latvijā var novērot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 04.05.2009 15:01
Britu medijiem arī ļoti intensīvi "slauc" cūku gripas tēmu, kāda rakstniece pat paguvusi uzrakstīt un BBC 4 ēterā nolasīt stāstu par inficēta pāra privātās dzīves peripetijām. Bet taisnības labad jāpiebilst, ka medijos netrūkst arī padomu par slimību, tās profilaksi un ārstēšanu. Q&A no The Times, piemēram: http://tinyurl.com/c8booc

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris (no meksikas) 04.05.2009 14:29
visa cuuku gripas padariishana ir uzpuusts miits. no cuuku gripas meksikaa, kur ir slikta mediciinas sistema un liela nabadziiba mirushi ap 20, paareejie simti mirusho ir no parastaas gripas - taadas pret kuru cituviet poteejaas jau laikus vai kuru apaarsteet var nedeeljas laikaa.

Cuuku gripu aarsteet var tieshi taadaa pat veidaa un ja aarsteejaas - tad nekas biistams dziiviibai nav.

Paskatieties kaada ir gripas mirstiibas statistika pasaulee un latiinjamerikaa un sapratiisiet ka tie 20 mirushie no cuuku gripas ir loti nieciigs apjoms, labaak buutu taisijushi diabeeta slimniekiem vai citiem zaales un mazaak laiku teereejushi uz dazaadaam PR akcijaam

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips