Par 1. septembri 10

Labrīt, lasītāji. Jau no paša sākuma vēlos sveikt visus gados jaunos Latvijas iedzīvotājus, kuriem šodien ir pirmā skolas diena, neatkarīgi, vai viņi šodien apmeklē pirmo vai 12. klasi. Mācieties kārtīgi, visi skolēni un, jā, arī studenti -- izglītība mūsdienu pasaulē ir svarīgāka par gandrīz jebko citu, tā veiksmi dzīvē pati par sevi vien negarantē, taču neizglītotam cilvēkam dzīvē izsisties ir nesalīdzināmi grūtāk.

Iesaki citiem:

Taču vienalga šorīt es tomēr nevaru sekot izglītības ministres Koķes aicinājumam, dienu uztvert tikai ar prieku. Šorīt Dienā ir stāsts par ģimeni, kura tā arī no pašvaldības nav saņēmusi paziņojumu par to, ka vietējā skoliņa, kurā mācās ģimenes atvase, šogad būs slēgta. Turpat Dienā ir apcere no angļu valodas skolotājas Ludmilas Sočnevas par ļoti daudzajām skolotājām, kuras šodien ir bezdarbnieces, par ģimenēm, kuras ir izmisušas, jo vietējās skolas vairs nav, bet nākamā ir krietnā attālumā, un, jā, arī par tiem izglītības darbiniekiem, kuriem darbs vēl ir, bet alga ir labākajā gadījumā minimāla. Tāpat šorīt nevaru nedomāt par man pazīstamu jaunieti Bauskā, kurš šodien uz skolu iet bez mācību grāmatām, jo pašvaldība šogad ir atteikusies tās finansēt, bet puiša vientuļā māte bezdarbniece tās atļauties nevar.

Te nu visos gadījumos ir jādomā pirmkārt un vienīgi par mūsu valsts politikāņu un birokrātu neizdarību. Latvijas demogrāfiskā situācija taču neradās pagājušajā nedēļā vai mēnesī, par to ir runāts jau gadiem ilgi. Kas traucēja Izglītības ministriju jau laikus paredzēt tik lielu skolēnu skaita samazināšanos, lai izplānotu to, ko darīt ar skolotājām, kuras ar laiku vairs nebūs vajadzīgas? Neizdarība un slinkums, mīļie, neizdarība un slinkums. Kāpēc valstī mācību grāmatu izdošana nav centralizēta? Te nu reiz nav tā joma, kurā stingri ievērot brīvā tirgus principus. Vēsture no gada gadā nemainās, angļu valoda un fizika -- arī ne. Kāpēc ministrija nevar noorganizēt VIENAS mācību grāmatas centralizētu izdošanu, šo grāmatu nodrošināt visiem bērniem, un gada beigās to atkal savākt, lai nākamajā gadā to var izmantot nākamie skolēni? Kārtējā tēma pārdomām tiem vēlētājiem, kuri joprojām apsver iespēju, nākamgad balsot par tām partijām, kuras bija pie varas tā dēvētajos, bet patiesībā traģēdiju veidojošajos "treknajos gados." Tās nav to pelnījušas. Un it īpaši tas ir sakāms par zaļajiem zemniekiem, kuru pārziņā izglītības sistēma ir bijusi kopš 2006. gada aprīļa.

***

Un vēl. Vakar raidījuma "Skats no malas" beigās es uzslavēju tos cilvēkus, kuri Bauskā vakar bloķēja ceļus, lai protestētu pret Bauskas slimnīcas slēgšanu. Nebija laika precizēt, tāpēc tagad vēlos pateikt, ka uzslava nebija domāta tiem četriem cilvēkiem, kuri dienas vidū bija piedzērušies un tāpēc tika aizturēti. Tāpat ar uzslavu nekādi nevēlos kritizēt policistus, kuri darīja savu darbu un, jādomā, to darīja godām. Taču vakar notikušais bija lielisks piemērs par to, kā pilsoniskā sabiedrība var organizēties savu tiesību aizstāvēšanai. Nekāds liels labums droši vien no protesta nesanāks. Slimnīca tiek reorganizēta, un diez vai protesta dēļ šis lēmums tiks pārskatīts. Taču labi, ka cilvēki protestēja. Man jau sen ir bijis jautājums par to, kāpēc, piemēram, Francijā arodbiedrības u.c. aktīvisti var nobloķēt visu Parīzi, bet pie mums reti kad kāds var nobloķēt jebko. Protams, cita valsts, citas tradīcijas, bet tomēr. Sacre bleu!

Jauku visiem dienu! Vēlreiz saku -- it īpaši tiem, kuriem šodien ir pirmā diena skolā. Man pašam pēdējā pirmā diena skolā bija visnotaļ sen, bet atceros, ar kādu apņēmību katru gadu sāku jaunu mācību gadu. Un atkārtoju -- izglītība cilvēka dzīvē ir kaut kas ļoti, ļoti īpašs.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mario 27.10.2009 18:33
Kas tā par izredēto kategoriju " skolotāji", vai citiem ir vieglāk, protams, mēs tā nedrīstam , aizvērt ražotni un doties streikot, kaut gan vajadzētu, tad nebūtu naudas ne skolotājiem , ārstiem , ierēdņiem... un visiem pārējiem, kas dzīvo uz mūsu rēķina.Skolotāji un skolu vadība treknajos gados dzīvoja kā neviens, atvaļinājumi visu vasaru,rudenī ,ziemā, pavasarī, pabalsti, ceļojumi, pārstrādātās stundas, piemaksas... mroms.com varat jau briest, kopā ar savu arodbiedrību, labāk skolēniem kaut ko iemāciet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 03.09.2009 11:11
Mani jau skolā nolaida un par pediku pataisīja!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aaa 02.09.2009 19:14
Man radās jautājums, kas notiktu tādā situācijā, kad katrā pilsētā, pilsētelē, kaut cik nozīmīgā ciematā kaut kas tiktu bloķēts. Nu piemēram - sāktu ar Rīgas tiltu blokādi, apvedceļus, robežas... Nu gan jau kaut ko izdomātu - bet gan Rīgā, Ventspilī, Liepājā, gan arī citur. Armiju izsauktu? Tikai tai blokādei jābūt vienlaicīgai. Nu nesaprot tie varas kalpi, ka labi tas nebeigsies. Vai arī letiņiem patīk, ja tiek kaisīti pelni uz galvas - max internetā kulakus vicināt prot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marcis 01.09.2009 22:22
Brinos un nevaru saprast, kas Streipam iekodis, ka tiem birokratiem kam nedrikstot uzticet planot sistemu, vins piedava uzticet tadu daudzkart svarigaku lietu ka gramatas (macibu) satura noteiksanu. Bail pat iedomaties kada tinte mes tagad butu, ja ieredniem butu bijusi vara kontrolet macibu saturu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zane 2 01.09.2009 22:20
Skatoties videomateriālus man sakāpa tādas dusmas, ka šķita tik tiešām pašai Rozentālei vajadzēja uzsūtīt Omegu, lai tā viņu aizved pie šiem „infrastruktūrai neērtajiem protestētājiem”, jo viņai IR pienākums uzklausīt tos (varbūt pat neminēt faktu, ka viņai ir jākalpo tautai), kas vēlās tapt uzklausīti, jo viņai IR pienākums skaidrot un BŪT klāt kritiskās situācijās. (Latvijā, cik noprotu, krīžu komunikācija joprojām ir svešvārds.)

Piebildīšu vien, ka mans tēvs bieži caur brauc Polijai ar savu auto. Kad tur zemnieki protestēja uz autoceļiem tas nebija paspriežams jautājums – aizvākt viņu no turienes vai ne. Ikvienam likās pašsaprotami, ka, ja viņi tur ir un pauž savu nostādni, tad tas ir jārespektē un jābrauc, lai arī caur kādiem mūža mežiem (apvedceļiem). Policija bija blakus, bet tā vienkārši uzraudzīja notiekošo. Nekādas izklīdināšanas. Tā kā nav nemaz tik tālu uz Rietumiem jāskatās, lai pamanītu sakarīgus piemērus. =)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

skolotaja ludmila 01.09.2009 21:53
God. Streipa kungs!

Ar sirds siltumu es atceros laiku, kad man bija iespeja macities pie Jums.
Tapec sodien, 1.septembri es veletos Jums pateikt - Paldies Jums, mans milais Skolotajs!

Visdzilaka ciena,
Jusu studente Ludmila Socneva

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 01.09.2009 16:06
Treknas baumas īpaši KS.Zaļie zemnieki gribot pievienoties Ušakova Šlesera tandemam.Jauku nakts miegu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 01.09.2009 15:45
Piedodiet, bet šaubos vai Latvijas biezādaiņiem ar vienu ģenerālstreiku būtu līdzēts. Ja nu tādu būtu sērija... Un ja "varošie" un "darošie" varbūt tiktu iebloķēti savās ministrijās un aģentūrās līdz viena vai otra jautājuma jēdzīgai atrisināšanai. Tad - varbūt. Bet arī - diezin vai. Gan jau vajadzība pēc ūdens un bulkām tiktu noorganizēta ar helikopteru palīdzūbu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meikls 01.09.2009 13:57
pareizi zane.es tev pilnigi piekritu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zane 01.09.2009 11:51
Bet precīzi! Es arī nesaprotu, kāpēc visi tie, kam griež algas, atlaiž utt. vienkārši nestreiko! Vienu kārtīgu ģenstreiku vajadzētu!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips