Atslēgvārdi:

Ņū Vasjuki. Praiģot!* 23

Rīgas mēram gan vajadzētu būt Ušakovam pašam, pretējā gadījumā uz nākamā gada oktobri no viņa šodienas triumfa var palikt pāri tikai slapja vieta.

Iesaki citiem:To, ka rīts pēc pašvaldību vēlēšanām varētu nest nepatīkamus pārsteigumus, daudzi nojauta jau ilgāku laiku. Īstā “asaru ieleja” vēl tikai sākas, savukārt nesenās pašvaldību vēlēšanas drīzāk būtu uzskatāmas nevis par vēlēšanu cīņu par iespējām pārvaldīt Rīgu, bet gan par sacensību par iespējām pašiem pārdzīvot krīzi mierīgāk un ērtāk. Diez vai kāda no ievēlētajām partijām šobrīd priecīgi dodas ieņemt krēslus kādu rūpju par sabiedrisko interesi vadīta. Šāds uzdevums būtu pārāk nepateicīgs, lai to uzņemtos ar tādām mirdzošām sejām, kādas mēs kopš sestdienas redzam televīzijā.

Tomēr pēcvēlēšanu laiks mudina mūs arī paraudzīties uz rezultātiem plašākā perspektīvā. Daudzi komentētāji pēdējās dienās ir jau izteikušies par kādām plašākām izmaiņām Latvijas politiskajā dzīvē, kuras nozīmētu ko vairāk par kārtējo pašvaldību ievēlēšanu. Vairāki politiķi jūsmo par politisko spēku “konsolidāciju” domē ievēlēto četru partiju ietvarā. Artis Pabriks (SCP) izsakās, ka Saskaņas Centrs un līdz ar to krievvalodīgie līdz ar Rīgu ir ienākuši varā uz palikšanu. Publiciste Marina Kosteņecka intervijā laikrakstam Diena norāda, ka abām Latvijas etniskajām grupām beidzot esot “piegriezies naids”. Turpretī, pēc vēsturnieces Ilgas Kreituses domām, vēlēšanu rezultāti rāda, “cik dziļā krīzē ir politika un demokrātija”. Šķiet, ka šie viedokļi nav nesavienojami, tieši tādēļ varam aiz kokiem saskatīt kādu mežu un vienotu izpratni par politiskajām perspektīvām valstī.


Nesagaidīsiet!

Etniskais izlīgums un iespēja demokrātiskas līdzdalības ceļā pārvarēt sabiedrības sašķeltību ir sens sapnis ne vienam vien Latvijas iedzīvotājam. Ir pilnīgi saprotama vēlme kādreiz piedzīvot laikus, kad jebkuru konstruktīvu politisku diskusiju nebūs iespējams pārtraukt ar klaigāšanu par okupāciju, nepilsoņu tiesībām, valsts valodu, lojalitāti, veterāniem, “fašistiem” un pieminekļiem — īsi sakot, par visiem tiem jautājumiem, kuri kopš neatkarības atjaunošanas aizņem lauvas tiesu mūsu politiskajā dienaskārtībā. Tomēr šī vēlme reizēm izpaužas vēlmju domāšanā, mēģinot saskatīt šādas attīstības pirmās bezdelīgas jebkurā norisē — no protestiem pret Alekseja Loskutova atbrīvošanu līdz hokejam un šā gada 13. janvāra grautiņiem. Tomēr šie optimistiskie minējumi visbiežāk ir bijuši maldinoši.

Arī balsojums Rīgā pašvaldību vēlēšanās bija šāds māneklis. Lai gan partijas varbūt ir citas un dažas no tām uzsver savu šķietamo etnisko neitralitāti, tas lielā mērā tomēr bija etniskais balsojums. Ievēlēto deputātu uzvārdi, svītrojumi un plusi gan pagaidām vēl nav zināmi, taču pietiek paskatīties pa vēlēšanu iecirkņiem, lai saprastu, ka nekas daudz nav mainījies. Salīdziniet, piemēram, balsojumu pārsvarā krievvalodīgajā 107. iecirknī Rīgas Purvciema vidusskolā un balsojumu 36. iecirknī 6. vidusskolā salīdzinoši latviskajā Grīziņkalnā, lai saprastu, ka nekas īpaši mainījies šeit nav. Etniskais faktors joprojām ir noteicošs vēlētāju izvēlei, un runāt par kādu pragmatisku konsensu nav īsti iespējams. Cita lieta, ka vēlētāji vairs nav atdevuši savas balsis par tām pašām vecajām partijām, kuru leģitimitāte balstījās etniskajā retorikā, pirmkārt — par TB/LNNK un PCTVL. Taču tās partijas, par kurām ir nobalsots biezā slānī, ne tuvu nav etniski neitrālas. Pietiks atcerēties Ģirta Valda Kristovska (PS) prasības pēc “vienotās latviskās ideoloģijas” un Nila Ušakova (SC) atrašanos 9. maija orģiju organizatoru pirmajās rindās un publisku Rubika slavināšanu. Protams, retorika jaunajiem etnopolitiķiem gan ir mīkstāka un vairāk atbilstoša sociālās krīzes gaisotnei. Taču gan SC, gan PS bez savas etniskās nostājas būtu pilnīgi tukšas vietas.


Populistu fronte

Protams, domē ir iekļuvis vēl kāds nopietns spēlētājs — tas pats, kurš gan cits? Taču visiem etniskās konsolidācijas piekritējiem būtu sev jāuzdod jautājums: vai šāda konsolidācija patiešām ir tas, ko mēs gaidām un vēlamies? Aināra Šlesera (LPP/LC) kampaņa un panākumi liecina, ka Latvija beidzot būs ieguvusi vienu pilna apjoma populistu, kuram ir pilnīgi vienalga, ar kādiem saukļiem un ideoloģijām zvejot balsis. Šā politiķa popularitāte vienmēr ir bijusi balstīta nosacīti “zemākās” kvalitātes elektorātā — tajos Latvijas pilsoņos, kuriem politika patiesībā neinteresē, kuri ir smagi vīlušies valsts līdzšinējā attīstībā un gatavi iekrist uz jebkuru primitīvi vilinošu piedāvājumu.

Citas mūsu reģiona valstis šādu populismu ir iepazinušas jau ilgāku laiku iepriekš: Roberts Fico Slovākijā, brāļi Kačiņski Polijā, iespējams, arī Pakss Lietuvā. Tie ir ļaudis, kuri veiksmīgi izmanto demokrātiju antiliberāliem mērķiem, zvejojot depolitizēto, izmisušo un atriebīgo cilvēku balsis ar vienkāršiem, bieži ksenofobiskiem saukļiem. Te nu jums arī būs “etniskā konsolidācija”: neizvēlīgajam Šlesera kungam nav nekas pretī salasīt šādus ļautiņus pa abām etniskajām kopienām. Viņš ļoti labi jūt konjunktūru: etniskais nacionālisms paver krietni šaurākas iespējas lētticīgo zvejošanai, nekā, teiksim, homofobija, “ģimenes vērtības” un Ostapa Bendera cienīgi Ņū-Vasjuku labiekārtošanas plāni.

Šāda “etniskā konsolidācija” vieš zināmas bažas. Tiesiskas valsts un demokrātijas piekritēji (tajā skaitā šo rindu autors) savulaik bieži pārmeta Tautas partijai, ZZS un TB/LNNK necaurspīdīgu lēmumu pieņemšanu, interešu konfliktus un sabiedrības faktisku uzskatīšanu par nesaprātīgiem lopiem. Šīs partijas lielākoties reaģēja ar klusēšanu, neveiklu taisnošanos un “tu pats esi muļķis” tipa argumentiem. Atklāts nicinājums pret šiem ideāliem paspruka ļoti reti — kā slavenajā Aigara Kalvīša (TP) replikā par kvaukšķiem. Turpretī Šlesers piedāvā pavisam citu politikas stilu. Riebumu pret liberālas demokrātijas ideāliem, korupcijas apkarošanu un varu dalīšanu viņš pauž ļoti atklāti un godīgi — un cilvēkiem tas patīk! Viņam vienkārši nav saistoši kaut kādu olgalvainu intelektuāļu vai matainu žurnālistu apsvērumi — aiz viņa kā mūris stāv depolitizēts vēlētājs ar izskalotām smadzenēm.

Tāda nu reiz ir tā politikas dialektika. Ka tik vēl nesanāk tā, ka pēc Šlesera populisma uzvaras gājiena Rīgā un, iespējams, arī nākamgad Latvijā, ne viens vien lūgs Dievu, lai pie varas atgrieztos TP vai TB/LNNK, kurām, neskatoties uz visaptverošo korupciju un kliķes saimniecību, vēl piemita vismaz minimālas aiztures pret demokrātijas pamatprincipu piesmiešanu.


Mēs pavisam bijām četri

Jautājot par Rīgas domes nākamās koalīcijas veidolu, konkrētas prognozes veidot ir pāragri — lai gan ir grūti saprast, kādēļ vēl kādam vajadzētu iesaistīties koalīcijā, kurā toni uzdod Šlesers un Ušakovs. Vienlaikus ir iespējams izdarīt dažas piesardzīgas prognozes par turpmāko attīstību. Pirmkārt, Šlesera un Ušakova slavenais “tandēms” ir izteikti asimetrisks: Šlesers ir miljonārs ar lielu pieredzi valsts nozagšanā un vērienīgiem ietekmes tīkliem visos varas līmeņos. Ušakovs turpretī ir jauns cilvēks, kurš pats “dzīvo no politikas” un kaut vai tikai tādēļ vien ir daudz vieglāk ietekmējams savos lēmumos, pat neņemot vērā pieredzes trūkumu. Ietekmēt gribētāju netrūks. Pietiek palūkoties uz visu to plejādi, kura aiz viņa jauneklīgās sejas ir ievilkta Rīgas domē — daudzi no viņiem labprāt spēlēs savas spēlītes tā vietā, lai tā vienkārši pakļautos “jaunajam gurķim” Ušakovam. Vai Ušakova galvenais ietekmes faktors būs Šlesers vai tomēr Dolgopolovs, Urbanovičs vai kāds cits no “saskaņiešu” vecajiem, rādīs laiks. Katrā gadījumā viņš darītu gudri, ja maksimāli dažādotu savu partneru loku, un tā vietā, lai nonāktu atkarībā no viena, spētu tos izspēlēt vienu pret otru un saglabāt pats savas pozīcijas. Tieši tādēļ došanās divu partiju koalīcijā Ušakovam ir riskanta, taču, ja to viņš tomēr grib darīt, tad mēram gan vajadzētu būt viņam pašam. Pretējā gadījumā uz nākamā gada oktobri no viņa šodienas triumfa var palikt pāri tikai slapja vieta.

Otrkārt, īpaši etniskās tēmas visdrīzāk atgriezīsies politiskajā dienaskārtībā, īpaši tad, ja tiks izveidota divu partiju koalīcija. Šlesera un Ušakova tandēms var kļūt par pateicīgu mērķi uzbrukumiem, jo viņu pretinieki visdrīzāk pulcēsies zem nacionālajiem karogiem: sak’, “krievi” noveduši Rīgu līdz pēdējam. Tā varētu būt laba augsne etniskajai mobilizācijai, īpaši krīzes laikā un pirms Saeimas vēlēšanām. Kolēģis Arnis Kaktiņš nesen pareizi izteicās, ka pret Šleseru var veiksmīgi cīnīties tikai lielāks Šlesers. Turklāt iespējams, ka šis nākamais Šlesers būs nacionāls radikālis, kurš atkal solīs atbrīvot Latviju no sarkanās sērgas un beidzot aizstāvēt “latviešu intereses”. Tas, ko partijas visdrīzāk ir mācījušās no šīm pašvaldību vēlēšanām, visdrīzāk nav nekāda atbildības uzņemšanās vai pārdomas par līdzšinējo darbību. Tās drīzāk ir sapratušas, ka šāds nekautrīgs populisms ļoti labi iet cauri un ved pie teicamiem rezultātiem. Tādējādi Šleseram var parādīties spēja pavairot pašam sevi līdzīgi aģentam Smitam Matriksā.

Centrāleiropas valstu pieredze rāda, ka pret populistiem nav citu līdzekļu, kā vien ļaut viņiem strādāt. Arī bravūrīgajai runāšanai par 50 000 darbavietām, 800 latu vidējo algu un citiem solītajiem brīnumiem ir jāļauj īstenoties praksē. Līdzšinējā pieredze rāda, ka reālie rezultāti visbiežāk ir gaužām vāji, un nākamajās vēlēšanās populisti zaudē ietekmi. Visdrīzāk tas tā būs arī Latvijā, un populisms tiks pārslimots; tomēr pati slimošana visdrīzāk būs diezgan smaga.

____________________

* Vasjuki — pilsētiņa Ilfa un Petrova romānā Divpadsmit krēsli. Talantīgais kombinators Ostaps Benders Vasjuku iedzīvotājiem iestāstīja, ka viņu pilsētiņas attīstība balstīties uz šaha nozari.

Praiģot! (ies cauri — krievu val.)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Osvalds Krumins 12.07.2009 09:40
Seit es nerakstisu par neredzetu nekaunibu kad Maskavas sutni apciemojot vinu pakalpinu Usakovu nosauc Latviju par ,,nenormalu,, zemi kura varot tagad klut ,,normala,, Es gribetu verst uzmanibu ka 5 kolonnai jau sak izdalit specialas ,,krievu kartes,, un par sajusmu ko tas izsauca krievu publika. Krievu prats protams ir par isu lai atceretos ka ari Chinvali tika izsniegtas vai nu pases vai kartes. Diez vai vini atceras ka tagad Chinvali ir noslaucita no zemes virsas un tas tiesi bija iespejams ka Chinvaliesi bija tik letticigi, rezultata Putinam bija ,,likumigs,, iemesls ,,aizstavet'' it ka krievus. Tagad sis scenarijs tiks ieviests Latvija jo katram 5 kolonnas biedram kurs sanems sadu karti Krievija ,,garantes,, aizsardzibu. Usakovs ir mera kresla tikai nedelu un spriedze sabiedriba jau sak pieaugt tas ir acimredzami. Absoluti nebus gruti kadam izprovocet kadu provokaciju velams ar asinsizliesanu, nakamais solis butu sada kartes ipasnieka lugums pie Putina pec ,,aizstavibas,, Putins protams butu sasutis par vietejo ,,fasistu,, izdaribam un nekas Putinu netraucetu nosutit uz Rigu tankus. Uz Rietumu iebildumiem kapec tas darits Putins ta ari pateiktu ka ta bija tikai aizstavesanas. Tiesi tapat ka tas bija Gruzija. Protams mes esam NATO valsts mes esam citada stavokli neka Gruzija bet mes nezinam cik talu ir gatavs risket Putins.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins - bacilis 30.06.2009 15:20
pilnībā pievienojos jūsu viedoklim biedri!korektums manuprāt nav lieka greznība,bet norma.Taču Ušakovs nav vienīgais ,kas rada bažas.Un ko jūs teiktu par... lai jau paliek.politiķu,kas šajā aspektā pievērš sev uzmanību ir pārāk daudz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nico 29.06.2009 14:35
Raksts ir ok, bet tikai nevajag to klausīties tajā failā. meitene, kas to lasa, noteikti nodarbojas ar daiļrunāšanu un/vai pasaku lasīšanu. Brīžam izklausījās, kā pasaka par sarkangalvīti un vilku. Ieteikums protālam - mp3 faili ir lieliski, tikai dodiet tos lasīt cilvēkam ar neitrālāku runātāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


bacilis - Politologs 25.06.2009 01:24
Es lūdzu mani atvainot, ka iejaucos, taču man kļuva interesanti, kas tā pa vidi kurā strādā-„ visi ir politiski ļoti izglītoti, strādā ar politiku tieši saistītās nozarēs un ļoti augstu vērtē Slesera kā politiķa dotības”, jo līdz šim es pazinu tikai divas šādas „vides”. Pirmajā strādā arī „ļoti” politiski izglītoti cilvēki, bet viņi neskatoties uz brīdinājumiem tik ļoti veicināja valsts ekonomikas sabrukumu, ka riskē drīzumā pavisam nozust no Latvijas „politiskās skatuves”, bet otri strādā Šleserā komandā. Sakiet, lūdzu no kuras jūs būtu? Iespējams, pastāv vēl kāda vide un par kuru es nekā nezinu, tad, lūdzu atklāt man to. Pats sevi es nepieskaitu pie politiski vai kā citādi izglītotiem cilvēkiem, taču pat man ir skaidrs, ka Šlesera solījumi ir tikai burbulis, jo viņam nepieder nekas tāds ar ko varētu ieinteresēt Krieviju(ja, protams, neskaita dažas būves kurās neko neražo šā vārda burtiskajā nozīmē un uz kurām nevar nopietni attiecināt „Krievijas interesi”) tas kas interesē Krieviju nepieder Šleseram un man šķiet, ka viņš arī pats to saprot. Tieši tādēļ viņš ir brīdinājis valdību neiejaukties un netraucēt, jo tas kas sekos, būs darbība ārpus Rīgas pašvaldības kompetences rāmjiem un attieksies uz lietām uz kurām prerogatīva pieder valsts valdībai un tātad skar ik vienu mūsu valsts iedzīvotāju. Tieši šo aspektu nesaprot dauzi par viņu nobalsojušie cilvēki. Izvērtējot viņa partijas darbību kopumā iepriekšējos gados un konkrēti viņa stilu es esmu pārliecināts, ka viņu interesē tikai personīga labuma gūšana, bet nevis valsts intereses, to pierāda arī citu valstu oligarhu darbība, nevelti visur cenšas viņus turēt tālāk no politikas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bacilis - stalins 24.06.2009 23:33
Vārds „pārsteigums”, protams, neatbilst Ušakova gadījumam. Taciņa pa kuru ir sācis savu ceļu augstāk minētais politiķis var izrādīties ļoti slidena un novest pie darbībām kuram ir cits nosaukums un kuru definēt ir tiesības tikai kompetentām valsts institūcijām, bet pagaidām, vēl nekas nav noticis un ceru, ka arī nenotiks. No citas puses raugoties es varu pateikt, ka tiešām maz zinu par šo politiķi, tādēļ cenšos būt korekts un izvairīties no galējībām kuras, parasti, izmanto komentētāji, jo emocijas neatsver informācijas trūkumu, vai ne, cienījamais!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Politologs 21.06.2009 20:00
Var tikai pabrīnīties par tādiem docentiem kā Ījābs, kurš dzīvo tajā aprobežotajā vidē, kurā viens otram stāsta, ka par Šleseru balsojuši muļķi, kas no politikas un smadzeņu skalošanas neko nesaprot. Manā apkārtnē visi ir politiski ļoti izglītoti, strādā ar politiku tieši sasitītās nozarēs un ļoti augstu vērtē Slesera kā politiķa dotības. Ne visi par Šleseru balsoja, jo daudzus saista partijiskās saites, taču Šleseru vērtē ļoti augstu. Tāpēc nevajag sevi mānīt ar kaut kādām pasakām par mazizglītoto elektorātu. Mazizglītotais elektorāts drīzāk nobalsoja par mazspējīgo Kristovski.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins - bacilis 16.06.2009 17:00
Šobrīd no jebkura politiķa var gaidīt visādus pārsteigumus,ar ko Ušakovs būtu sliktāks?Lūk ja tu pateiktu ,ka Ušakovs ir amerikāņu imperiālistu rokaspuisis,tas jau liktos interesanti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


bacilis - Saulei 15.06.2009 19:14
Paldies! Varētu, bet negribas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Saule - bacilim 15.06.2009 13:24
Tu gan esi tāds gudrs puika!!! Tu pat varētu strādāt par spiegu:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bacilis - autoram 14.06.2009 11:16
Paldies, par rakstiņu! Pietiekami izsmeļošs un interesants. Taču, mani dara uzmanīgu informācijas skopums gan par Ušakova k-gu pašu, gan par SC. Diemžēl, neko izņemot SC deklarāciju man atrast internetā nav izdevies, bet viss pārējais ir tikai politiķa izteikti vārdi. Vai tas neliek šaubīties par šīs partijas nolūku nopietnību. Un vēl, vērojot viņa aktivitātes man ir radušās aizdomas par viņa saiknēm ar Kremļa politiķiem. Viss augstāk minētājs liek man izdarīt secinājumus, ka N.Ušakovs drīzumā var mums atnest nepatīkamus pārsteigumus. Kā, jūs domājat, vai manas bažas ir pamatotas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Viktors 11.06.2009 12:46
Paldies.

Atvainojos par nepareizo akademiskas pakāpes izmantošanu. :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars - Viktoram 11.06.2009 00:47
Saskaņā ar definīciju no Meriam Webster:

"secret ceremonial rites held in honor of an ancient Greek or Roman deity and usually characterized by ecstatic singing and dancing",

un nevajag mani saukāt par profesoru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Viktors 10.06.2009 22:39
Cienījamais profesora kungs! Paldies par rakstu! Ļoti informatīvi un interesānti. Bet tomēr man radījās viens jautājums.

Es ļoti atvainojos, bet ja tas Jums nav grūti, pamatojiet jēdziena "orģijas" lietošanu. Ko Jūs ar to domājāt? Un kāpēc tieši šāds raksturojums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars - Marijai 10.06.2009 16:44
Tavs iebildums ir vietā, un es nekādā gadījumā nekādas šādas identifikācijas "krievs= pret netakarību= par komunistiem" neveicu. Ir skaidrs, ka Rubiks ir latvietis, ir skaidrs, ka tikai mazākums Latvijas krievvalodīgo izjūt pret viņu simpātijas. Tomēr es esmu gatavs aizstāvēt tēzi par to, ka Rubika glorifikācija Latvijā nozīmē provocēt etnisko balsojumu. Vai ne tā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 10.06.2009 16:42
iesaku vienu jaunu Dienas blodziņu, kas papildina autora teikto
http://www.diena.lv/lat/tautas_balss/blog/dmitrijs-mironovs/...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 10.06.2009 14:39
Bet kāpēc "orģijas"? 0_o

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Marija 10.06.2009 14:29
Nila Ušakova (SC) atrašanos 9. maija orģiju organizatoru pirmajās rindās un publisku Rubika slavināšanu

......................................................

Nevaru neko labu pateikt par Ušakovu, bet Rubika slavināšanu diez vai vajadzētu saukt par etnisko simpātiju izpausmi. Tas ir kārtējais vispārinājums, ko negaidīju no autora: vai tad joprojam jāturas pie asociātīvās ķēdes "krievs= pret netakarību= par komunistiem"? Rubiks, beigu beigās, ir latvietis. Tas, ka Rubika vēlētāji laikam pārsvarā ir krievvalodīgie, vēl neko nenozīmē: jo droši vien tomēr tie cilvēki, kas nobalsoja par Rubiku, kopumā veido ne vairāk (pieļauju, ka daudz mazāk) par 50% no visiem Letvijas krievvalodīgajiem. Politiloģiem jau īpaši nevajdzēyu vienkārsōti attēlot vesēlu etnisku grupu politiskās simpātijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ne-kriev-valodīgais 10.06.2009 12:17
Lūdzu krieviskus teicienus tulkot...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


rīdzeniece 10.06.2009 09:33
Visi jau sen zina par Šlesera astoņkājiem, šoferiem un visu pārējo. Bet tik un tā viņam gandrīz viss vēlēšanās izdevās. Vai kas mainīsies pēc pāris gadiem Rīgas domē un nepiepildītiem pirms četriem gadiem dotiem solījumiem? Kaut kā neticās - piesauks atkal savas kravas, lidmašīnas un Stendzenieku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants 10.06.2009 01:33
es teiktu, ka tā ir komunikācijas stila maiņa. saturs palika tas pats. šlesers atnāca jau ar jaunu, "iepakojumam atbilstošu" saturu. trādā nozīmē, ka neviens tagad nesolīs 1000 vai 600 ls algu pēc šlesera 800, t.i. vairs nav iespēja solīt algu. visiem pazīstami labumi ir ierobežots skaits, tāpat kā nacionālie simboli un citas ideoloģiskas preces.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N - Kants 10.06.2009 00:17
diez vai šlesers radīs šleseru. drīžāk jau tieši slesers veiksmīgi pozicionēsies kā ekonomiskais populists un neviens cits šajā nišā nelīdīs.
--------------
Piekrītu raksta autoram, nevis Kantam. Krrr piemērs bija uzskatāms. Kamēr PS ņēmās ar savu nesakarīgo RD kampaņu un Krrr ar izkliedētu skatienu klusā balsī vispārīgi atbildēja uz interviju jautājumiem, PS reitingi RD bija vāji.

Un tad (citējot Ikstena statistisko pētījumu pēdējā "Nekā personīga" raidījumā) astoņu deviņu dienu laikā, jeb praktiski pēc vienas TV studijas (kurām sekoja citas līdzīgas TV studijas) Krr reitings uzbruca augšā. Prinicips Šleseru izdzen ar anti -Šleseru nostrādāja ļoti labi. Ja paskatās ierakstus, tad komunikācija notika pēc krievu tautiskā principa "sam durak" - ļoti hm... vienkāršoti, bet neko - nostrādāja. Efekts acīm redzams. Un tas patiešām bija mazāk kā desmit dienās. Krr bija uzracis īsto āderi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V Dombrovskis 09.06.2009 22:39
Labs raksts

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants - autors 09.06.2009 19:12
diez vai šlesers radīs šleseru. drīžāk jau tieši slesers veiksmīgi pozicionēsies kā ekonomiskais populsists un neviens cits šajā nišā nelīdīs.

Saistītie raksti
Failed state latvija

Failed state. Latvija? 107 Autors:Ivars Ījabs

Bīstamie sakari politika.lv

Citi autora darbi
12727110013 5c69a8acc9 z

Daudzveidīgās un mainīgās Latvijas identitātes 13 Autors:Ivars Ījabs, Toms Rostoks et al

Vraks

Vai nesodītais nav blēdis? 8 Autors:Ivars Ījabs, Skaidrīte Lasmane

5785939392 53fd8b0e0a

Miers un Bērziņš 1 Autors:Ivars Ījabs

Puks

Bet rūgtumiņš palika 2 Autors:Ivars Ījabs