Atslēgvārdi:

Norvēģija - kā izprast neizprotamo 14

Pilnībā izslēgt teroraktus nākotnē nav iespējams. Taču ir iespējams neļaut šādiem gadījumiem graut demokrātiju un atvērto sabiedrību.

Iesaki citiem:
Norge
Foto:themonnie

Traģēdija, kas 22. jūlijā notika Norvēģijā, ir prātam neaptverama. Un tomēr to ir jācenšas izprast. Taču ne jau tādēļ, lai atrastu dzelžainas likumsakarības un loģiski izprotamas notikumu attīstības ķēdes, kuras mums ļautu nākotnē novērst slepkavu un teroristu rašanos. Nē. Mums ir jāizprot notikušā būtība un konteksts, lai mēs spētu dzīvot tālāk, neiznīcinot civilizētu valstu pamatvērtības: demokrātiju, cilvēktiesības, toleranci, atvērtību.Blondais terorisms

Terorisms arī šoreiz, kā jau vienmēr, ieradās negaidīti. Citādi jau tas nebūtu terorisms. Bet negaidīts bija arī kas cits. Pēc “11. septembra” bija jau pierasts saistīt terorismu ar islāmu un arābiem. Šoreiz terorisms bija blonds un zilacains. Anderss Bērings Breiviks bija kristietis un nacionālists. Kas to būtu domājis? Ziemeļvalstu drošības policijas tagad atzīst, ka pēdējos gados pārāk daudz uzmanības pievērsts radikālā islāma grupējumiem. Attiecīgi daudz mazāk (nepiedodami maz) resursu veltīts, lai sekotu līdzi labējo ekstrēmistu aktivitātēm. Tāda ir drošības dienestu darbības specifika — ja reiz kaut kam pievēršas, tad pievēršas ne pa jokam, atstājot “ārpus radara” visu pārējo. Tagad šī pieeja tikšot mainīta — nacionālistu ekstrēmistus pieskatīs gods godam, Zviedrijas Televīzijā sola Zviedrijas drošībnieku Säpo pārstāvis. Lielāku uzmanību galēji labējām kustībām Ziemeļvalstīs pievērsīšot arī Eiropols.

Ziemeļvalstu drošības policijas pārāk daudz uzmanības pievērsušas radikālā islāma grupējumiem un nepiedodami maz resursu veltījušas, lai sekotu labējo ekstrēmistu aktivitātēmMedijos tikmēr cirkulē komentāri un skaidrojumi, kāpēc tāds masu slaktiņš vispār varēja notikt. “Tas puisis bija vienkārši nenormāls,” apgalvo daži, tādējādi norādot, ka šeit jārunā par medicīnisku diagnozi. “Vainīgs multikulturālisms un Norvēģijas liberālā imigrācijas politika,” norāda citi. Man diemžēl jāapbēdina gan pirmās, gan otrās teorijas autori un apoloģēti. Tik vienkārši un virspusēji “izskaidrojumi” patiesībā neko neizskaidro. Tā ir intelektuāli mazspējīga un politiski bezatbildīga trivializācija.


“Breiviks nav briesmonis”

Norvēģu žurnālists Pēteris Svārs [Peter Svaar] mācījās vienā klasē ar Andersu Bēringu Breiviku. Viņa atmiņas no skolas gadiem un veids, kā Breiviks pastrādāja savu

Viņš ir vienkāršs norvēģu puisis.noziegumu — rūpīgi visu izplānojot, novietojot bumbu precīzi aprēķinātā vietā, stundām ilgi metodiski un aukstasinīgi šaujot uz neaizsargātiem, bezpalīdzīgiem jauniešiem — liek Pēterim secināt, ka Breiviks nav nenormāls.

“Ja tas tā būtu, viss būtu daudz vienkāršāk izskaidrojams,” Pēteris raksta. “Mani padara ļoti nemierīgu apziņa, ka viņš nav nekāds briesmonis. Viņš ir vienkāršs norvēģu puisis. Viņš ir iegrimis pilnīgi vājprātīgā politiskā analīzē, un diemžēl viņam ir pieticis līdzekļu, lai savus prātojumus īstenotu praktiski.”[ 1 ]Breivika mūsdienu Mein Kampf

Protams, Breivika psihisko veselību vēl pārbaudīs speciālisti. Taču patiešām pastrādātā nozieguma raksturs liecina par racionālu (vismaz paša noziedznieka acīs) rīcību. Terorisms

Tāpat kā Hitlera mērķis bija iznīcināt “ienaidniekus” ebrejus, tāpat arī Breiviks vēlas Eiropu attīrīt no musulmaņiem.vienmēr ir politiska rīcība, ar politiskiem mērķiem, lai cik vājprātīgi un demokrātiskā sabiedrībā nepieņemami tie arī būtu. Arī šoreiz bija tieši tā. Jaudīgais spridzeklis tika izvietots nevis nejauši izvēlētā vietā, bet pie valdības mājas. Un arī terorakta otrā daļa notika ne jau pirmajā ļaužu pārpildītā vietā, kas trāpījās Breivika ceļā. Nē — uzbrukums notika norvēģu sociāldemokrātu jauniešu vasaras nometnē. Šī vasaras nometne ir tradīcija ar gadu desmitiem ilgu vēsturi. Tieši Ūtoejas salā veidojas sociāldemokrātu jaunā paaudze, tieši tur daudziem nākotnes ietekmīgajiem politiķiem veidojas pirmie kontakti ar saviem līdzgaitniekiem, tieši tur dzimst jaunas, progresīvas idejas. Breivika internetā izplatītais vairāk nekā 1500 lappušu biezais “manifests” liecina, ka šis puisis ienīda, kā pats viņus dēvē, “kultūrmarksistus”. Pie tiem pieskaitāmas visas kreisi orientētas kustības un partijas, arī sociāldemokrāti. Terorista uzbrukumu mērķis tātad bija valsts politiskā elite (valdība) un tie politiskie spēki, kuri atbalsta un palīdz uzturēt teroristam netīkamo imigrācijas politiku.

Pārlapojot “manifestu”, man ātri vien kļūst skaidrs, ka tas ir mūsdienu Mein Kampf variants. Tāpat kā Hitlera mērķis bija iznīcināt “ienaidniekus” ebrejus, tāpat arī Breiviks vēlas Eiropu attīrīt no musulmaņiem. Pamatā visam, protams, ir doma, ka cilvēkus var šķirot kvalitatīvi pēc etniskās un reliģiskās piederības. Vieni ir labāki par citiem, un galu galā uzvarēs Übermensch jeb pārcilvēks. Jā, uzvarēs, jo Breiviks pilnīgi nopietni uzskata, ka pašlaik norisinās karš un ka viņš ir cīnītājs “labo spēku” pusē.Multikulturālismu cietumā?

Šajā kontekstā ļoti dīvaini izklausās apgalvojumi, ka masu slaktiņā Norvēģijā ir vainojams multikulturālisms, kā izsakās diezgan daudzi, pārsvarā labējie analītiķi un komentētāji, arī ASV [ 2 ]. No vienas puses, tā būtībā ir tieši noziedznieka retorikas atkārtošana. Vai tiešām šie cilvēki piekrīt Breivika tēzēm un nosoda tikai viņa vardarbīgo rīcību? Ja tā, tad te tiešām prasītos skaidrojums par to, kas tad būtu jādara, ja jau multikulturālisms ir tik ļauns. No otras puses, šie cilvēki atkārtoti jauc tādus jēdzienus kā “cēlonis”, “iemesls” un “iegansts”. Par cēloni kaut ko var saukt, ja no tā tieši izriet attiecīgās sekas. Par iemeslu var saukt kaut ko, kas tiešām pamato konkrētu rīcību. Breivika gadījumā korekti būtu runāt par to, ka kreisās kustības, valdības imigrācijas politika un multikulturālisms ir viņam kalpojis kā iegansts vardarbīgai rīcībai. Un tas jau nu nekad un nekādā gadījumā nav attaisnojams.

Neizskatās arī, ka vairāki gadu desmiti cietumā tagad draudētu multikulturālismam. Multikulturālismu var un vajag kritizēt, un tas arī tiek darīts[ 3 ]. Taču norakstīt daudzu desmitu cilvēku noslepkavošanu kā “sekas multikulturālismam”

Norakstīt daudzu desmitu cilvēku noslepkavošanu kā "sekas multikulturālismam" ir vienkārši neētiski.


ir vienkārši neētiski, un tādā veidā tiek pausta klaja necieņa pret terorakta upuriem. Zīmīgi, ka arī šajā argumentācijā redzamas Mein Kampf pausto ideju atblāzmas. Hitlers savā grāmatā ar dažu lappušu nobīdi ebrejus vaino gan kapitālisma radīšanā, gan arī kā kreiso un sociāldemokrātisko spēku autorus un atbalstītājus. Tāpat pēdējo dienu “multikulturālisma kritiķi” vaino multikulturālismu visos grēkos. Ja terorists būtu bijis radikāls islāmists, arī tad pie tā noteikti būtu vainīgs multikulturālisms.

Norvēģijas sabiedrība uz notikušo ir reaģējusi ļoti saprātīgi. Premjerministrs Jenss Stoltenbergs savās runās ir norādījis gan uz to, ka atbilde uz šo teroraktu būs vēl vairāk demokrātijas un atvērtības, gan arī uz to, ka Norvēģijas demokrātiju neviens nenogalinās ar lodēm un spridzekļiem. Līdz galam izskaidrot Breivika un līdzīgu teroristu motivāciju neviens nespēs. Neviens un nekad neizpratīs, kas notiek tā cilvēka smadzenēs, kurš pavērš ieroci pret saviem līdzcilvēkiem un raida nāvējošus šāvienus. Cilvēkam piemīt tieksme visu izprast un izskaidrot. Taču paša cilvēka būtība un viņa rīcības būtība ir līdz galam neizprotama un neizskaidrojama. Ja Breiviks būtu psihiski nepieskaitāms vai ja viņa rīcībai varētu atrast konkrētus iemeslus vai cēloņus, tad viss būtu vienkārši. Taču tā nav. Un tieši tas padara viņa rīcību ne tikai prātam neaptveramu, bet arī absolūti nehumānu. Pilnībā izslēgt šādus gadījumus nākotnē nav iespējams. Taču ir iespējams neļaut šādiem gadījumiem graut demokrātiju un atvērto sabiedrību.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Muskan Zada

I see the greatest contents on your blog and I absolutely love reading them. play poker

Tmp author
Armaan_Shaikh

This is really the sort of data I have been attempting to discover. Much obliged to you for composing this data. GTA V šifre PS4

Tmp author
shindig

Vilkt paralēles starp cionisma līdzskrējēju marionetēm un nacionālismu ir gaužām skumji. Šķietami raksta autors vēl joprojām ir viens no masu mediju uzpūsto samazgu ietekmētajiem upuriem.

Tmp author
dd

cik man zināms,tad norvēģiem tieši Jens Stoltenbergs un viņa ceļš uz lielo demmmoo krā tiju ir slēgts,jo īpasi pēc traģiskā datuma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jd 04.08.2011 01:03
Ko Breiviks gribēja? Droši vien to, lai cilvēki padomā. Kāpēc viņš par mērķi izvēlējās norvēģus? Droši vien tāpēc, ka krāsaino apšaušana būtu pārāk triviālā, viennozīmīgi interpretējama un arī bīstama (gan viņa plānam, gan arī viņam personīgi - musulmaņi piekopj atriebšanos, norvēģi - diez vai).
Viņš gribēja diskusiju sabiedrībā, bet valsts un starptautiskie spēki to slāpē (slēgta tiesas sēde, apšaubāmi akcenti publikācijās...). Protams, kapitāls nav ieinteresēts migrācijas ierobežošanā un nacionālo tirgu pašizolācijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 03.08.2011 17:30
_pirmo naidu pret sabiedrību radīja adīšanas stundas pamatskolā, kas esot bijušas kultūras marksistu mēģinājums feminizēt norvēģu zēnus:_
=============
Tas visu izskaidro. Nabaga norvēģisma upuris!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Filips Bobinskis 30.07.2011 13:19
Kārtējais rakstelis par šo notikumu, kur stereotipiski nez kādēļ tiek piesaukts nacionālisms, nacisms, Hitlers u.tml. Bet kāds gan šim norvēģu šāvējam būtu skars ar nacionālismu? Atbilde - nekāds. Pat pretēji! Viņš ir proizraēlisks, atklāts karojošā cionisma atbalstītājs, kurš sevi sauc par nacionālisma un rasisma pretinieku.
Bet liberāļu žurnālisti taču nevar atļauties runāt par procionistisku maniaku, tādēļ labāk atražo stereotipus par "labējo ekstrēmistu".
Līdzīgi kā antiislamisko uzskatu dēļ par nez kādu radikāli sauc Geretu Vildersu, kurš dzīvo kopā ar nēģerieti. Par radikāli sauca Pimu Fortuinu, kurš bija atklāts homoseksuālists. Un tā varētu minēt vēl daudzus piemērus.
Patiesiem nacionālistiem viņi visi ir vienlīdz pretīgi. īsteni nacionālisti pret islāmu Eiropā neiebilst tādēļ, ka tas būtu antiizraēlisks kā to dara Norvēģijas šāvējs, vai tādēļ, ka tas neatbalsta homoseksuālismu un citas preteklības kā to dara Vilderss, bet gan tādēļ, ka to cenšas ienest sveši ieklīdeņi.
Un lai arī Norvēģijas gadījums, kā izrādijās, neattiecas uz baltās rases dzīves telpas aizsargāšanu pret svešu rasu ieklīdeņiem, būs priekšā vēl daudzi citi gadījumi. Nav man ne mazākās vēlēšanās piedzīvot kādas sadursmes vai slaktiņus, bet tie, ja migrantu invāzija turpināsies, agri vai vēlu būs. Katra migrantu laiva, kas piestāj Eiropas krastā, ir solis uz jauna Hitlera dzimšanu. Un arī es pats, lai cik miermīlīgs nebūtu, skaidri zinu, kurā pusē būšu tai x stundā, kad vajadzēs aizstāvēt manas tautas un rases dzīves telpu.
Tādēļ, kamēr var visu mierīgi un draudzīgi atrisināt, iestājieties par to, lai visi iebraucēji dotos atpakaļ, no kurienes ieradušies. Ja gribat mieru, iestājieties pret imigrāciju!! Bet ja to atbalstīsit, visas sadursmes būs uz jūsu sirdsapziņas.
Lai kā arī liberāļi necenstos melot, ka pie slimības izpausmēm (etniska rakstura sadursmēm) vainīgi ir nevis baciļi (imigranti), bet gan imūnsistēmas aizsargreakcija (nacionālradikālisms), patiesība ir tāda, kāda viņa ir. Tādēļ, kā savulaik teikusi Brigadere, miers pasaulē būs tikai tad, ja katra tauta turēsies pie savas zemes, nekārodama citu tautu zemi (to pilnībā attiecinu arī uz latviešu emigrantiem).
Tādēļ, ja gribat mieru, labāk tā vietā, lai uztrauktos par ieklīdeņu likteni, labāk uztraucieties par palīdzēšanu nabadzīgajām valstīm, lai to iedzīvotājiem nebūtu nekur jābrauc. Spilgts piemērs ir šā brīža situācija Somālijā. Kur ir palikušas latviešu organizācijas un aktīvisti, ka nevien neaicina Somālijas tautai palīdzēt??? Vai varbūt speciāli šī ārkārtas situācija tiek ignorēta, lai tiktu veicināta imigrācija uz eiropu??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis Melbiksis - Uno 29.07.2011 13:43
Kā jau minēju rakstā, reducēt to visu uz kaut kādu psihiatrisku izskaidrojumu nav korekti. Apkārtējā vide formē cilvēku, un cilvēks savukārt lielā mērā izvēlas savu apkārtējo vidi. Breiviks izvēlējās iegremdēties labējo ekstrēmistu vidē, un tur arī dzima viņa pārliecība un idejas...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uno 28.07.2011 21:58
Satraucoši, negaidīti un traģiski notikumi liek cilvēkiem meklēt tajos kādu lielāju jēgu. Šoreiz tā tiek meklēta politiskajās norisēs, izmaiņās sabiedrībā un saistīta ar pasaulē tik aktuālo terorisma problēmu. Taču reizēm jēgas 'meklējumos reizēm mēs reizēm nepamanām vienkāršus, realitātei atbilstošus iemeslus notikušajam. Breiviks ir psihiski smagi traumēts ar dažām idejām apmāts indivīds nevis sabiedrības pārmaiņu produkts vai terorists. Ja viņš nebūtu pieķēries anti-multikuturiālismam, viņa psihiskās problēmas atrastu citas naida izpausmes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Loge 28.07.2011 02:09
Ta viss daudz vienkarshak. Cilvekam ir skatijums uz dzivi, vienalga pareizs vai nepareizs un ir drosme darboties saskanja ar savu skatijumu. Vairak tur nekaa nav. Cept tur augsha emocionalus spriedumus var kaudzem, tachu atslega visaa ir tas, ka "cilvekam ir drosme darboties saskanja ar saviem uzskatiem". Tas, protams, rada problemu ar interpretaciju. Jo visiem, kas nosoda slepkavibas, negribas atzit, jo vardam "drosme" ir pozitiva pieskanja. Un tad, tapat kaa Hitlera gaidjumaa, mees nonakam pie kartejaas "miiklas". Standarta logikas strupceljsh: a) pienemam, ka shim cilvekam nevar piemist pozitivas ipashibas; b) brinamies kaa lai sakombinee negatiivaas ipashibas, lai to visu izskaidrotu. Bet shis grutibas, par laimi, nav slikta lieta - tas dod daudziem zinatniekiem maiziti, jo var strideties no rita lidz vakaram kaadu negativo ipashibu kombinaciju lai piemero :D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

darbvedis 27.07.2011 21:31
Ļoti labs apkopojums!
respect!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

xyz 27.07.2011 18:54
Vēl jau ir jautājums, vai multikulturālisms ir pamatcēlonis visiem šiem notikumiem.
Cik var saprast, tad "manifestā" teikts, ka pirmo naidu pret sabiedrību radīja adīšanas stundas pamatskolā, kas esot bijušas kultūras marksistu mēģinājums feminizēt norvēģu zēnus: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/norway/8658...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MK 27.07.2011 17:18
Paldies par rakstu!

Pēdējās dienās nāk prātā dīvaina, pat neticama doma - ABB uzbrukumi Norvēģija būs stiprinājuši nacionālistu pozīcijas Latvijā. Komentāri par šo tēmu lielākoties ir klaji pretīgi, daudzi pat nekaunas pamācīt norvēģus, kā tagad pareizi būtu jādzīvo. Pilnīgi noteikti, masu medijos trūkst kvalitatīvu rakstu, kas atgādinātu, ka multikulturālisms NAV tas, ko šeit vainot.

>>> Premjerministrs Jenss Stoltenbergs savās runās ir norādījis gan uz to, ka atbilde uz šo teroraktu būs vēl vairāk demokrātijas un atvērtības, gan arī uz to, ka Norvēģijas demokrātiju neviens nenogalinās ar lodēm un spridzekļiem
Varu tikai apbrīnot, kā uz šo situāciju reaģējusi pati Norvēģija. Tas šķiet labs paraugs arī Latvijai, kurā diskusijas pārsteidzošā kārtā raisās nevis par labējo ekstrēmismu, bet par multikulturālismu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sms 27.07.2011 15:32
Paldies par izsvērtu viedokli!

Jo īpaši pēdējo dienu jēzgas kontekstā ap kāda politiķa tvītu un pārsteidzoši plašu atbalstu tam. Apbrīnojami, cik daudzi attaisno notikušo un nespēj apzināties savu de facto atbalstu naida ideoloģijai.

Saistītie raksti

Norway: words as weapons opendemocracy.net

Citi autora darbi