Nomelnošanas parāde 6

Ar katru dienu vēlēšanas nāk aizvien tuvāk un tuvāk, un uz to norāda arī aizdomīgo materiālu daudzums mediju vidē.

Iesaki citiem:
00e30b90

Pirms nedēļas, 31.augustā, mēs izskatījām 53 gadījumus, no kuriem par iespējamajām slēptajām reklāmām atzinām 11 gadījumus, no kuriem 6 dublējās laikrakstos un to interneta vietnēs. Lielākā daļa no šiem gadījumiem bija sastopami krievvalodīgajos medijos. Dažos gadījumos diezgan uzkrītoša bija antireklāma kādam politiskajam spēkam vai tā pārstāvim.

26 materiāli tika atzīti par šaubīgiem, kas norāda, ka ir vēl gadījumi, par kuriem īstas vienprātības nav, kas savukārt pieļauj varbūtību, ka tā varētu būt iespējamā slēptā reklāma.

1. NRA, „Gandrīz perfektas vakariņas ar Valdi Zatleru”. Kandidāts: Valdis Zatlers (ZRP). (pieejams arī nra.lv)

NRA turpina savu nomelnošanas kampaņu attiecībā pret ZRP – šoreiz materiāls par Zatlera iepirkumiem viņa prezidentūras laikā, pie tam bez paša Zatlera viedokļa. Materiāls veidots izteikti vienā virzienā.


Kritērijs: antireklāma – acīmredzami vienpusīga kādas partijas vai tās kandidātu nonievāšana.

2. Radio "Baltkom", Intervija ar Saeimas deputātu Ņikitu Ņikiforovu. Kandidāts: Ņikita Ņikiforovs (SC).


Precīzi šo materiālu (un citus līdzīgos) raksturo kolēģe: „Sāk likties, ka Baltkom izvērsis kampaņu - "Parunāsim ar SC par Latviju". Tik tiešām, šī nav pirmā reize, kad tiek intervēts kāds SC pārstāvis, un šie pārstāvji var izteikties brīvi, runāt par sev tīkamām tēmām un nesaņemt praktiski nekādu kritiku.

Kritēriji:

Deputāta kandidāts vai ar partiju cieši saistīta persona (piemēram, premjerministra amata pretendents) tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši šī persona uzskatāma par labāko notikumu komentētāju);


Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta kandidātam vai ar partiju cieši saistītai personai netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz personas atbildības un darbības lauku.
3. Вести Сегодня, „За прогрессивный налог!”. Kandidāts: Nikolajs Kabanovs (SC). (pieejams arī ves.lv)

Kārtējo reizi SC deputāta kandidāts Nikolajs Kabanovs brīvi izsakās presē, popularizējot savus un savas partijas uzskatus. Nav pirmā reize, kad šis kandidāts izmanto to, ka ir arī žurnālists...Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

4. Час, „Кто дергает за нитки?”. Kandidāts: ZRP. (pieejams arī chas-daily.com)

Diezgan nomelnojošs un arī konspirācijām pilns raksts par un ap ZRP. Pašu ZRP viedoklis gan nav prasīts, tomēr tas netraucē veikt dažādus pieņēmumus.


Kritēriji:

Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies;

antireklāma – acīmredzami vienpusīga kādas partijas vai tās kandidātu nonievāšana.

5. Radio „Baltkom”, „Klementjevs: ZRP sākusi apspēlēt okupācijas un nacionālo jautājumu tēmu”. Kandidāts: Andrejs Klementjevs (SC).

Lakoniski un precīzi izsakās kolēģe: „Atkal: sižets par ZRP viedokli, bet ZRP pārstāvja viedokļa nav, ...”. Šoreiz eksperta lomā Andrejs Klementjevs no SC, kurš par saviem politiskajiem konkurentiem var izteikties brīvi un nepiespiesti, toties no pašiem ZRP viedoklis nav lūgts.

Kritēriji:

Deputāta kandidāts vai ar partiju cieši saistīta persona (piemēram, premjerministra amata pretendents) tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši šī persona uzskatāma par labāko notikumu komentētāju);

Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.6. Radio „Baltkom”, „Neatkarīgā: Gandrīz perfektas vakariņas ar Valdi Zatleru”. Kandidāts: Valdis Zatlers (ZRP).

Radio pārstāstīts NRA publicētais materiāls ar saglabāto tendenci – materiāls ir bez Zatlera viedokļa.

Kritērijs: antireklāma – acīmredzami vienpusīga kādas partijas vai tās kandidātu nonievāšana.7. LR4, „"Doma laukums": Ikvienam "GudrasGalvas.lv" lietotājam būs iespēja pārbaudīt savu saderību ar politiskajām partijām un deputātu kandidātiem”. Kandidāts: Roberts Ķīlis (ZRP).

Izglītības un zinātnes ministra kandidāts no ZRP Roberts Ķīlis runā ne tikai par „GudrasGalvas.lv”, bet arī par gaidāmajām vēlēšanām, lai gan nav skaidrs, kāpēc tieši šis cilvēks ir labākais un objektīvākais komentētājs.

Kritērijs: Deputāta kandidāts vai ar partiju cieši saistīta persona (piemēram, premjerministra amata pretendents) tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši šī persona uzskatāma par labāko notikumu komentētāju).8. Вентас Балсс, „Двуличие бывшего президента”. Kandidāts: Valdis Zatlers (ZRP).

Kārtējais Valda Zatlera apspriešanas piemērs – šoreiz tiek apspriesta bijušā prezidenta personība un izteikti dažādi pieņēmumi, turklāt nejautājot arī pēc paša Zatlera viedokļa.


Kritērijs: Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 10.09.2011 17:42

Robert,

paldies par skaidrojumu! Jā, tad tas izskatās pec vienkārši briesmīgi neprofesionāla žurnālistu darba :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 08.09.2011 10:36

Reālā demokrātija visā tās spožumā - diemžēl, bet likumsakarīgi 18. septembra rīts, kā jau rudeņos mēdz būt - būs pelēks un nemīlīgs.....Ja 'zāļu skapītī' vairs nav ne Hennesy, ne Melnā Stārķa - tas vismaz LB vajadzētu iegādāties?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

cha-cha 08.09.2011 10:30

Ir vērojama izteikta "uguns koncentrēšana" pret ZRF un Zatleru personīgi. Kā redzams "grupai citu partiju biedru un to partiju atbalstītāju" ir ļoti lielas bailes, ka ZRP, neskatoties uz to, ka tās rindās arī ir pietiekoši daudz "veiklo zēnu", pēc vēlēšanām var sākt nopietni traucēt veidot "darījumus".
Kas attiecās uz mēbeļu u.c. iekārtojuma elementu iepirkumiem, tad vairāk gan tur bija teikšana Prezidenta kancelejai. Tad, kad iekārtoja Jūrmalas rezidenci, un tas bija Zatlera prezidēšanas pašā sākumā, esmu pārliecināts, ka viņš bija daudz vairāk nodarbināts ar nopietnākām lietām nekā ar to, kādus "beņķīšus" likt vienā vai otrā istabā. Domāju, ka pie šiem iepirkumiem "uzvārījās" kāds ierēdnītis, kurš tagad apmierināti smaida, jo ir ēnā. Bet Zatleram "jāmazgājās".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_ 08.09.2011 09:39

Roberts Ķīlis 07.09.2011 20:48 ...Man liekas, ka vismaigākais raksturojums būtu - radio neprofesionālisms, kas maldinājis klausītāju...
-----------------------
Jūs izteicāties par sabiedrības viedokļu veidotāju profesionalitāti, tāpēc par profesionalitāti pajautāšu.

Vai uzlikt šim rakstam virsrakstu "Nomelnošanas parāde" un vairākas reizes lietot pašu vārdu "nomelnošana" ir neprofesionalitāte vai apzināta, mērķtiecīga manipulēšana ar niansē, tādējādi radot melus?

Manuprāt, piemēram, termins "melnais PR", kurā skan kaut kas par melnumu, apzīmē gan antireklāmas, gan apmelošanu. Pretstatā "NOMELNOŠANA" nav antireklāma, bet apmelošana - tāda, kurš bija gaišs, padarīšana par melnu.
Vai ne tā?!
Nomelnošana ir nepatiesība, kurai vismaz teorētiski un vēlmēs būtu jābūt pierādāmai un sodāmai.

Kur ir "nomelnošana" , piemēram, rakstā par Zatlera tēriņiem ?!! Antireklāma, jā. Melnais PR - iespējams.
"Nomelnošana" kur ?!!!!

Tātad vēlreiz mans jautājums - Ķīļa kungs, "novērotāji" ir neprofesionāli, "kas maldina", vai nelietīgi?

Sātans slēpjoties niansēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Saimnieks savā zemē 08.09.2011 02:43

Ar rakstu tieši nesaistīts komentārs, bet ja aplūkotie Zatlera izdevumi atbilst reālijām, tad man būtu liels kauns startēt vēlēšanās zem godīguma un atbildīgas politikas karoga, ja es būtu Zatlers.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Ķīlis 07.09.2011 20:48

Uzskatu par savu pienākumu vērst uzmanību uz 7.punktu. Minētajā materiālā izmantots intervijas fragments ar mani no PAGĀJUŠĀ GADA. Proti, intervijas, ko sniedzu 2010.gada septembra sākumā!! pirms iepriekšējām vēlēšanām. Domāju, ka arī Dimas Petrenko intervija ir no tā laika. Šogad es apzināti protams neesmu bijis iesaistīts pielaiko partija veidošanā ( kaut gan esmu idejas līdzautors kopā ar Ivaru Austeru vēl no 2002.gada). Neesmu arī nekādi nevienā medijā izteicies par pielaiko partiju un gudrasgalvas.lv un LR 4 man nav jautājis viedokli par partiju programmām saistībā ar šī gada vēlēšanām. Man ir grūti klasificēt šādu gadījumu - kad intervijas fragments tiek izmantots ar gada nobīdi līdzīgā kontekstātā radot visdrīzāk maldīgu iespaidu, ka es komentēju aktuālos notikumus. Saprotu, ka LR4 būtu rīkojies korekti, atzīstot, ka intervija sniegta 2010.gada septembrī. Tāpat man grūti klasificēt vai 7. gadījums ir vērtējams kā slēpta reklāma. Man liekas, ka vismaigākais raksturojums būtu - radio neprofesionālisms, kas maldinājis klausītāju. Taču es atstāju gadījuma klasifikāciju novērotāju ziņā, vienkārši pievienojot augšminēto informāciju.

Citi autora darbi
V

suņupuikas 1 Autors:Reklāmu novērotāji