Atslēgvārdi:

No dažādām pusēm skatoties 19

Labrīt, lasītāji!

No vienas puses viņu var saprast, jo 2. oktobrī viņš, atšķirībā no simtiem citu cilvēku, nebūs kandidāts 10. Saeimas vēlēšanās un tāpēc var būt principiāls, vismaz pats pēc savas saprašanas par to, kas ir principialitāte.

Iesaki citiem:

No otras puses, šī principialitāte un šī apziņa, ka 2. oktobrī viņš netiks tiesāts, viņam, cik var spriest no šodien avīzēs rakstītā, liek darīt kaut ko tādu, kas sabiedrībai būtu gana, gana sāpīgi, lai arī, pēc viņa paša teiktā, tā tiktu sameklēti 95 no tiem 400 miljoniem latu, par kuriem nākamajai Saeimai un valdībai būs "jāoptimizē" 2011. gada valsts budžets. No trešās puses, varbūt viņam ir taisnība, ka citādi nekas nesanāks un plāni ir jāizstrādā, jo viņam visapkārt ir politikāņi, kuriem valsts tautsaimniecības veselība patlaban ir pilnīgi pie vienas pakaļas, galvenais ir pēc trīsarpus nedēļām saglabāt vietu pie siles. No ceturtās puses, tas ir vienkārši nožēlojami, ka kārtējo reizi Latvijas pilsoņiem ir lemts paciesties, kamēr pāri viņiem vairāku nedēļu garumā velsies demagoģijas, muldēšanas, reklāmisku triku un melošanas vilnis, nevis konkrēta un nopietna diskusija par valsts ekonomisko nākotni. No piektās puses, var jau saprast, ka patlaban politikāņi patiesībā vislabprātāk neteiktu neko ārpus nodrillētajām reklāmas frāzēm par to, cik viens kandidāts ir "ciets" un cik otrs kandidāts ir lielisks ārsts par spīti tam, ka viņš no darba brīvajā laikā it kā skaitās valsts otra augstākā amatpersona, jo vismaz daļai politikāņu joprojām kaut kur iekšās ir sirdsapziņa, kura pasaka priekšā, ka pārāk daudz muldēt un melot nevajag, jo 3. oktobrī no rīta neviens vairs tāpat neatcerēsies, ko kāds ir solījis vai nesolījis, un vēl jo daudz vairāk tas tā būs pēc četriem gadiem, kad visa balle sāksies no jauna. No sestās puses, gribētos tomēr no šiem ļaudīm redzēt un dzirdēt kaut ko nopietnāku. No septītās puses, gribēt jau var visu pēc kārtas, bet kas to dos?

Stāsts, protams, ir par citplanētieti finanšu ministru kurš, kamēr politikāņi vienā korī dzied dziesmiņu par to, ka nākamajā gadā nekad, nekad, nekad, nekad, nekad neviens, neviens, neviens, neviens nodoklis netiks celts, vienā mierā brauc uz priekšu ar plāniem, paaugstināt pazemināto PVN likmi visam pēc kārtas, tajā skaitā grāmatām un medikamentiem, kā arī krietni paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli. Politikāņi, tajā skaitā no ministra paša partijas, par to rāda platas acis un atkārtu žokli -- ko?! Nodokļa paaugstināšana??! Bet acīmredzot Einārs Repše tomēr saprot kaut ko tādu, ko viņš var atļauties saprast tāpēc, ka pats nav kandidāts. Tūlīt pēc vēlēšanām politikāņiem būs jāsāk nodarboties ar nākamā gada valsts budžetu. Tā ir mūsu vēlēšanu sistēmas liela problēma, ka Saeimu vēl rudenī un jaunievēlētie deputāti vēl tā īsti nav atraduši tualetes atslēgas, pirms jāsāk domāt par budžetu. Šogad tas ir sevišķi būtiski, jo tomēr būs jānotiek minētajai budžeta "optimizācijai." To, cik gatavi politikāņi ir pieciest konkrētu savas jomas sašaurināšanu, mēs redzam šajās dienās, kad Valsts kanceleja ir paziņojusi funkciju audita rezultātus un konstatējusi, ka taupīt vēl var daudz un dikti, savukārt politikāņi ministri ir sākuši brēkt, ka nē, nē, viņu jomā neko samazināt vairs nedrīkst, un viss!

Vai ir iemesls cerēt, ka pēc vēlēšanām visi nomierināsies un ievēlētie politikāņi nopietni ķersies pie jau gadiem muļļātajām strukturālajām reformām? Diez vai. Atsevišķu, it īpaši "Tautas" partiju pārstāvošo politikāņu apceres par ministriju skaita samazināšanu līdz 10 vai pat astoņām ministrijām, labi izklausās tad, kad tas nav jādara, bet pēc vēlēšanām pilnīgi noteikti valdību veidos koalīcija, un tad nu būs jāatrod portfelis visiem tiem, kas to vēlas. To, ka patlaban pie teikšanas esošie politikāņi tikumu nemet, mēs redzējām vakar, kad kārtējo reizi kāda uzņēmuma padomē (šoreiz runa ir par aviokompāniju airBaltic) tika sabāzti ļaudis ar partejiskām saitēm, lai arī gluži "šofera dēla" līmeņa cilvēki tie nav.

Man jau personīgi liekas, ka PVN paaugstināšana grāmatām būtu amorāla un medikamentiem -- gandrīz vai noziedzīga. Saprotu, ka budžeta "optimizācija" būs neizbēgama, jo tas saistās ar starptautiskajiem aizdevējiem, un bramanīgie solījumi no dažu redzamu politikāņu puses, ka attiecības ar aizdevējiem pēc vēlēšanām tiks "pārskatītas," neņem vērā to, ka šajā tango piedalās divas puses, un Starptautiskais valūtas fonds nav vecmāmiņa, kura piekāpsies, kad bērns piecirtīs kāju un paziņos, ka nē, viņš negrib un viss. Bet ņemot vērā to, ka Saeimas virzienā pat ļoti lielā mērā cierē tie, kuri tur jau ir bijuši visus iepriekšējos četrus gadus, kaut kā neveidojas pārliecība, ka pēc vēlēšanām visi piepeši kļūs viedi un apzinīgi un budžetu "optimizēs" uz savu funkciju sašaurināšanas, nevis nodokļu kārtējās paaugstināšanas pamata. Nevaru neatcerēties to, kas notika pirms un pēc pērnajām pašvaldību vēlēšanām -- pirms tam visi dievojās, ka pensijas netiks aiztiktas, un tūlīt pēc vēlēšanām tās tika aiztiktas, piedevām veidā, kuru Satversmes tiesa vēlāk atzina par nekonstitucionālu. Cerēt jau var, ka šoreiz notikumi neatkārtosies, bet kāds bija senais teiciens par muļķi un viņa mierinājumu? Protams, tautsaimniecība lēnām sāk atkopties, varbūt tik traki nebūs. Bet nodokļu paaugstināšana bez šaubām veicinās atkal jau jaunu emigrācijas vilni, un vai kaut kādā brīdī tomēr nebūtu jāapstājas un jākonstatē, ka tas ir Latvijas dzīvais spēks, kas katru piektdienas vakaru un katru svētdienas vakaru pilda RyanAir un airBaltic lidmašīnas, lai brīvdienas pavadītu pie ģimenes un nedēļu -- kaut kur citur, vienalga, kur citur, bet šajā banānu republikā ar tās 20 procentu bezdarbu un jau tā sāpīgajiem nodokļiem ne? Skaties no vienas puses, otras puses vai trešās -- optimisms neveidojas.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


degvīns 08.09.2010 11:32
Par nabaga emigrantiem nemaz negribas raudāt. Kāpēc? Nesen vienā TV bija sižetiņš par ģimeni: māte lasa sēnes, meita cep kūkas restorānā, meitas vīrs laikam šoferis, bet pašlaik bez darba. Viņu filosofija: Īrijā ir tīri labi (tika uzskait'ti pabalsti un aizdevumi, ko var iegūt), Latvijā atgriezīsies tikai tad, kad te būs kļuvis krietni labāk. Mans subjektīvais viedoklis: es saprotu, ka cilvēks dzīvo šodien, nevis kaut kādai abstraktai nākotnei,tomēr, kad te būs labāk, šie sēņotāji, kūku cepēji un šoferi manis dēļ var arī neatgriezties un turpināt dzīvot savā Leiputrijā.
K. Streipa rakstam nav ne vainas, tikai neliels jautājums (ne tikai šim autoram). Vai tas šofera dēls ir tikai šofera dēls? Varbūt viņš ir cilvēks, kam ir pašam sava biogrāfija. Neviens zurnālits, kurš vazā šo apzīmējumu, nav papētīji pat to, kāda šim cilvēkam izgītība - 4 klases? 9? Vidusskola? Augstākā? Ja pēdējā, tad vai konservatorija, vai tomēr kāda tehniskā specialitāte? Tēvs var būt arī kāda poltiķa mājas šinderis, bet dēlsvar būt ar divām augstākajām izglītībām un piecu svešvalodu zināšanām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 08.09.2010 11:03
ja komentētājs ar niku "meinhardt" būtu pasekojis kaut cik līdzi, tad būtu pamanījis, ka savu niku "Lietussargs" neesmu mainījis jau gadus divus, varbūt kādu strēķi ilgāk. Vairs tiešām neatceros. Toreiz es to izvēlējos tiešām ar ironiju, jo t.s. "Lietussargu revolūcijas" vadoņi/varoņi izrādījās vien tādi paši divkoši kā viņu aplamātie. Starp citu, ar šo niku komentēju šad tad arī citviet.
Gadījumā, ka kāda domubiedru grupa to izvēlējusies par savu apzīmējumu, nekādi nejūtos vainīgs par viņu izvēli. Tāpat negrasos to mainīt, lai kaut kādam pulciņam uzlabotu garastāvokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Indra - papildinājums 08.09.2010 10:51
...100 litrus...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Indra 08.09.2010 10:50
Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošas iestādes šoferis var atļauties katru mēnesi notirgot vismaz 100 degvielas, kas ietaupīta!!!.... Protams, ka taupīt NEDRĪKST......un arī degvielas norakstīšanas normas pārskatīt NEDRĪKST!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 70 08.09.2010 08:08
Neceriet, ka kādreiz Saeima vai valdība mēģinās progresīvo ienākumu nodokli ieviest. Pūķis pats sev astē nekniebs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 07.09.2010 23:28
Paaugstināšana medikamentiem būs nevis gandrīz, bet patiešām noziedzīga, jo jau pagājušajā gadā paceltie līdzmaksājumi pāris mēnešos veselības aprūpes budžetam radīja ap 40 tūkstošus latu lielus tīros zaudējumus plaušu slimību grupā un ap 140 tūkstošus latu lielus tīros zaudējumus sirds un asinsvadu slimību grupā. Vārdu sakot naudas izšķērdēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 07.09.2010 22:02
Un ja niks Lietussargs ir cerējis radīt kādas asociācijas ar ēlertes kopu un tās vērtībām, tad šeit ir vietā pārdomām par patriotismu. Ēlerte ir tā kandidāte, kas sevišķi maz runā (cik nu esmu uzdūries viņas viedoklim) par ekonomiku, bet ļoti daudz par nacionālismu, patriotismu un valodu. Ja nu patriotisms beidzas tur, kur tiek atņemts vienam turīgam cilvēkam kāds grabulis (ar mērķi, lai veicinātu valsts attīstību un atbalstītu citus), tad vajadzētu pārdomāt, cik vērts ir šāds patriotisms un cik vērti un uzticami ir cilvēki, kas šādu patriotismu sludina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 07.09.2010 21:57
to Lietussargs

Man šķiet, ka niks Lietussargs izvairīšanās no solidaritātes ir apšaubāma no ētikas viedokļa. Nu nav tā, ka visi labi pelnošie profesionāļi Latvijā ir izcila un saudzējama suga, kurai nedrīkst atņemt vismazāko grabuli, pēc kuras tās iekārojusi. Un no otras puses - nu nav tā, ka visi vienkāršā darba cilvēki ir dumji, bez talantiem, slinki un nav pelnījuši labāku dzīvi. Vairāk gan izskatās pēc tā, ka Latvijā nav bijis un nebūs, ja pie varas paliks labējās partijas, tās solidaritātes, kas ir citās valstīs un kas nodrošina, lai vienādas starta pozīcijas būtu gan turīgu, gan nabadzīgu vecāku bērniem. To, ka Latvijā ir problēmas šājā jomā, apliecina Davosas foruma inovāciju apakšindekss - Latvija ir tālāk, kā 80. vietā pasaulē. Ir arī citi rādītāji, ka apliecina šīs valsts mazspēju R&D jomā. Protams, kāds var nonākt pie rasistiskiem secinājumiem un teikt, ka kādai tautai ir ļoti interesanti gēni, kas izcilas personības rada ļoti mazā īpatsvarā pret pārējiem. Ticamāk gan liekas, tas, ka problēmas ir pašā valstī, bet sevišķi jau solidaritātes kā vērtības trūkumā.

Šai sabiedrībai nevajadzētu baidīties no solidaritātes, un tas ir panākams, ja mēs saprotam solidaritātes īsto jēgu - pasviest makškeri tiem, kuriem tā nepieciešama. Protams, tas nav par velti. Bet tāpēc jau tā ir solidaritāte un tāpēc to citās valstīs uzskata par vērtību, jo ne jau visi ir morāli tam gatavi.

Attiecībā par NĪ nodokli - kādā twitter ierakstā bija interesants secinājums - šī cilvēka NĪ nodokļa rēķins esot 7 reizes mazāks par to, ko viņš maksā par garāžu. Protams, ka NĪ ir jāceļ un sevišķi jau lielajiem īpašumiem.

Attiecībā par grāmatām - interesants fakts - šajā valstī bērni nelasa: http://www.baltic-course.com/eng/education/?doc=31071
At the same time, the businesswoman noted that Latvian schools are allocated LVL 0.69 for each pupil towards school books. In Estonia, the same figure stands at EUR 30 (LVL 21.6) per pupil, while in Lithuania it is EUR 20 (LVL 14.30), writes LETA.

Un nobeigumā ļoti gribas aicināt cilvēkus domāt ar galvu. Ja niks Lietussargs ir Ēlertes, Pilsoniskās Savienības, Vienotības un vispār - labējo ideoloģijas atbalstītājs, tad cilvēkiem derētu padomāt - vai patiešām man šī labējā politika - kas pastāvīg liedz makšķeri man un maniem bērniem, lai tikai "bāleliņu izcilības" spētu piepaturēt savu kapitālu (kas nereti tiek izmantots ne jau sociāli atbildīgi un, kā liecina NĪ burbulis, nereti tiek izmantots pat vienkārši dumji) un savus grabuļus - vai tiešām šī labējā politika un solidaritātes noliegšana ir vajadzīga? Katram jāspēj atpazīt savas patiesās intereses un tās aizstāvēt.

Un attiecībā par Latvijas izdevniecībām. Kopš Karogs 2004. gadā atļāvās nodrukāt Mukupāvelas romānu, man ir zudusi jelkāda cieņa pret tiem, kas veido literatūras un izdevējdarbības procesus Latvijā. Nav runa par to, ka šāds romāns nedrīkstētu būt. Var būt. Bet tas nedrūkstēja saņemt akceptu vienīgajā nopietnajā literatūras izdevumā, kas līdz 2004. gadam bija Latvijā. Pārsteidzoša ir arī Latvijas iedzīvotāju fokusēšanās uz latviešu valodu. Nesen grāmatnīcā (J. Rozes uz Čaka ielas, kas, šķiet ir ar labāku angļu grāmatu piedāvāju, cik nu labs tas šajā valstī var būt) redzēju gadījumu, kad lasītāja interesējās par vienu tulkoto grāmatu, kuras cena bija ap 15-20LVL. Turpat uz plaukta bija angļu izdevums ar cenu ap 10LVL. Grūti saprast, kāpēc cilvēki nevēlas lasīt angļu valodā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 07.09.2010 21:27
Aivars V. 07.09.2010 18:48 ...
KS kungs ''skatā no malas stipri raudāja par aizbraucējiem,kuri nevēlēs...
-------------------
Vakar neierasti agri atgriezos no darba un paguvu vismaz no raidījuma vidus "iemest aci" Streipa beneficē.
Guvu patiesi necerētu baudījumu!
Ja ir iespēja, atrodiet raidījuma ierakstu un aplūkojiet brīdi, kas atbilst apmēram 20:41-20:42 - kamēr Streips grūda savu propagandu aizkadrā, tika rādīti uzaicinātie korifeji - viņi visi trīs bija tik uzkrītoši garlaikoti no garajiem gaisa drebināšanas plūdiem, dīdījās krēslos un gandrīz jau nupat būtu sākuši viens otram spaidīt pinnes.
Ja jau pat no šiem ir tāda attieksme, tad jau nu Streips ir sasniedzis tiešām zīmīgu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 07.09.2010 18:48
KS kungs ''skatā no malas stipri raudāja par aizbraucējiem,kuri nevēlēs.Noslaukiet asaras KS kung.Iespējams,ka galvenā ir etnosa struktūra nevis skaits.Šie aizbraucēji palikdami uz vietas būtu veicinājuši škelšanos lielāku nekā tā ir.Un Jūs jau pats nojaušat,ka daba daba ar daudziem viltīgiem un reizē brutāliem paņēmieniem veicina migrāciju,jo cilvēcei ir jāizplešas.Jebkurš,kuram nav īpašuma ir pakļauts šīm mierīgajām spiediena formām,par brutālajām nerunāsim,jo tad rodas bēgļi nevis migranti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Lietussargs 07.09.2010 15:52
Varētu jau "Kalvim" gari stāstīt, kā paaugstināts PVN vienai vai otrai preču grupai vai veselai tautsaimniecības nozarei to var celt vai gremdēt. Vienīgi nav cerības, ka viņam, kā jau Repšēna fanam, tas spēs ko mainīt.
Pat K.S. to sācis saprast.
Esmu vairāk vai mazāk saistīts ar izdevējdarbību un to nu gan varu teikt ar garantiju, ka PVN celšana šai nozarei, nozīmēs daudzu cilvēku atlaišanu. Ja kāds te sāks gvelzt glupības, ka ir jau mazāk atalgoti darbi, iespējas pārkvalificēties etc., viņš gana atrauts no dzīves. Šodien vairumā gadījumu, ja vien tas nav klīniski bezcerīgs, mazatalgotu darbu nestrādās, bet mierīgi dosies projām no valsts. Gan dzīvoju tādā vietā, gan strādāju, kur šādu izeju no bezdarba redzu katru dienu.

Dažam labam teorētiķim liekas, ka labāk maza nauda, bet viņa toties IR šķiet laba izeja. Vien tiek aizmirsts, ka tā mazā nauda nekādi nespēj segt ikdienas vitālās vajadzības pēc mājokļa un daudzmaz sabalansētas pārtikas devas, nemaz nerunājot par veselību un, kur nu!, kaut kādu izklaidi. Cilvēki vienkārši racionāli saprot, ka, ja maza nauda šeit to nesedz, viņi dodas, kur var nopelnīt vismaz tik daudz, lai daudzmaz normāli DZĪVOTU, ne eksistētu.

Un tā ir šodienas latvijas "ekonomikas korifeju" lielākā nelaime, ka viņiem acu priekšā rēgojas vien Excel tabulas, cilvēku pieņemtie racionālie lēmumi izceļot pēc šo tabulu praktiskās realizācijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


asnāte 07.09.2010 13:35
Tikai nez kāpēc no Steipa nedzird nekādus pārmetumus Vienotībai, ka viņi melo, ka nepaaugstinās PVN?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


meinhardt 07.09.2010 12:09
Nesen tika publiskoti Dombrovska priekšlikumi budžeta cirpšanai un ienākumu celšanai un tie ir samērā saprātīgi par no centriski kreisa skatījuma. Tātad trīs aptuveni līdzīgās daļās:
1) NĪ nodokļa palielināšana (progresīvu NĪ nodokli sola Vienotības apvienības abas labējās partijas, gan nesakot cik lielu, no konteksta gan var sarpast - tik lielu, lai ar to aizstātu šo abu partiju solītu plakano iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tiesa gan - var ļoti apšaubīt vai jelkad NĪN spēs aistāt plakanu un samazinātu IIN), kas itkā jau sen bija gaidāma kopš brīža, kad tika noteiktas pašreizējās zemās likmes. Būsim godīgi, manuprāt - augstākā likme ir 0.3% gadā, tajā pašā laikā, ja šis bagātais cilvēks savu īpašumu pārdos un naudu nodos banku wealth management pārvaldībā, tad viņš maksās līdz 1-1.5% gadā par portfeļa pārvaldīšanu vien (līdzīgi kā to darām mēs visi ar saviem pensiju plāniem), arī akciju turēšana banku kontos maksā ap 0.1% mēnesī no turamo akciju tirgus vērtības. Tātad - 0.3% nodoklis par īpašumu nav daudz un pilnīgi noteikti tam ir jābūt lielākam, ja īpašums nav pirmā mājvieta.

2) samazināt pensiju 2. līmeņa iemaksas un naudu novrizīt pašreizējiem tēriņiem;

3) valsts funkciju optizmiācija, plāns jau esot gandrīz gatavs.

Tātad - Repšes priekšlikumi ir pārsteigums. Vēl vairāk tas ir pārsteigums, ja pēc REA-BICEPS pētījumu par nodokļu progresivitāti ir secinās, ka regresīvi ir tieši PVN pirmās nepieciešamības un ikdienā lietojamām precēm. Pētnieki minēja piemēru, ka Lielbirtānijā parastai pārtikai ir 0% PVN (ja nemaldos). PVN varētu celt daļai grāmatu, bet pilnīgi noteitki to nedrīkst celt mācību, tehnoloģiju un zinātnes grāmatām un žurnāliem. Izskatās, ka Vienotība atkal sāk mētāties par to, kā jākonsolidē budžets un taisnība ir K. S., kad viņs iesaka neuzticēties Vienotībai.

Pārsteidzoši ir tas, ka Kārlis Streips kārtējo reizi nepiemin citas nodokļu alternatīvas - progresīvo ienākuma nodokli un nodokli par luksus precēm un kolekcijām. Kaut kad šie nodokli ir jāievieš?

Un neizmantota alternatīva ir arī aizņemšānās ārējos tirgos. Kāmēr Latvija reizi mēnesī vai 3 nedēļās izsola parādzīme ap 10 miljoniem latu, tikmēr Lietuvā jau ir bijuši vairākas simtmiljonu EUR parādzīmju izsoles un tiek gatavota nākamā - par 500 miljoniem EUR. Lietuvieši ir drosmīgi, viņi strādā, lai patiktu privātiem investoriem starptautiskos tirgos un nevis lai izpatiktu saujiņai ideoloģiski tendētu SVF un PB ierēdņu. Protams, ka Lietuva ir pārcietusi ugunskristības un var būt droša par savu nākotni.

Un attiecībās par aploskšņu algām. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka visos gadījumos tā ir uzņēmēju (vai nu īpašnieku vai vadītāju) vaina. Ar viņiem arī VID'am ir jāstrādā un parastiem darba darītājiem ir jāliek mieru, jo tiem jau nav sevišķas izvēles. Sevišķi jau 15-20% bezdarba laikā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 07.09.2010 11:43
Neesmu ne pietiekoši kompetents, ne gudrs, lai spriestu, cik pareiza vai nepareiza ir finanšu ministra darbība, tomēr, tas, ka no "bļāvēja" un visu apsūdzētāja un vainotāja Repše ir pratis pārvērsties par darītāju, kurš bez lieka trokšņa un publicitātes meklēšanas dara savu darbu, izraisa cieņu pret viņu. Cieņu,kas pirms laika manās acīs bija zudusi. Lielisks piemērs bļāvējiem Āboltiņai, Pulkam, Jaunupam, Kristovskim, Ēlertei...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


:) 07.09.2010 11:10
Man gan šķiet, ka Repšem jau labu laiku ir pilnīgi vienalga viss par nodokļiem un to kas notiek Finašu ministrijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Štāls 07.09.2010 11:08
Ogrēnietim.
Skan jauki, bet kas ir liedzis visus šos gadus VIDam strādāt tā, lai visi nodokļi tiktu iekasēti. VID bez papildus finansējuma to acīmredzot nespēj izdarīt, bet šo papildus finansējumu var iegūt tikai no valsts budžeta. Tā kā ja problēmai nepieiet gana radoši, tad rezultāts būs sekojošs. Nodokļi slogs netiks pārnests uz īpašumu un patēriņu, bet gan tiks paaugstināti arī NĪ un patēriņa nodokļi. Arī akcīzes nodoklis gāzei un citām precēm atkal būs dienas kārtībā. Pensijas tiks samazinātas, jautājums tikai kādā veidā: tagadējās vai nākotnes ar nodokli, vai aizņemoties no pensiju saņēmējiem. Tiks veiktas arī mikroskopiskas strukturālās reformas, bet galvenokārt skatīsies kur vēl būs kaut cik līdzekļu ko nogriezt.
Vai par šāda plāna realizāciju var vainot nākamo valdību? Nezinu, bet par izcilu darbu to nosaukt nevar. Viņu attaisnojumi būs, ka kāds jau pirms viņiem visu šo putru bija ievārījis.

Ir arī sabiedrībā nepopulāras alternatīvas: privatizācija (vai tikai daļēja valsts un pašvaldības uzņēmumu akciju pārdošana), devalvācija (Ošleja plāns), līgums ar citiem kreditoriem (ar Krieviju vai kādu citu valsti, kas dotu naudu apmaiņā pret tām dažām vērtīgajām lietiņām, kas mums ir vai kādiem pakalpojumiem).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 07.09.2010 10:53
Es esmu par E.Repšes reformām - neviens nemuks uz Īriju tikai tādēļ, ka grāmatām atcels īpašo/pazemināto PVN likmi. Un nekustamie īpašumi - galu galā katrs var izvēlēties cik un kādus nekustamos īpašumus viņam vajag; vienīgi jāsakārto NĪ nodokļa bāze - tās pašas kadastra vērtības, lai tās gan precīzāk atspoguļotu tirgus situāciju un īpašumu salīdzinošo vērtību, gan arī tik strauji nesvārstītos līdzi katram spekulatīvam darījumam.

Einārs Repše nav korifejs, bet viņš ir vienīgais redzīgais starp daudziem citiem, kuri vispār neko nevēlas redzēt. Turklāt Repše, kā man šķiet, cenšas pieņemt lēmumus visas valsts interesēs, nevis tikai rēķina līdz, kā katrs lēmums iespaidos viņu pašu - viņa zemes gabalus Latgalē, utml. Par to viņu var cienīt kā noteiktas pārliecības politiķi - nevis tikai shēmotāju, kuram "vēders dievs visaugstākais" tā kā Veidenbauma dzejolī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 07.09.2010 10:51
Saku, ka protams būtu vēlams pilnveidot VID darbu un nodokļu iekasēšanas kontroli, bet, pirmkārt, tas prasa līdzekļus, kurus politikāņi droši vien neatradīs (ne mazums tāpēc, ka viņu aprindās ir paši lielākie pelnītāji, kuriem ir pati lielākā interese savus ienākumus slēpt), un, otrkārt, ir tomēr jāņem vērā arī tas, ka masu emigrācija no Latvijas nozīmē, ka valstī ir krietni mazāk nodokļu maksātāju vispār.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Esmu no Ogres 07.09.2010 10:34
Ko Jūs sakāt par plānu samazināt nodokļus, bet pastiprināt iekasēšanas kontroli, piemēram, VID darbu? Ja būtu mazāki nodokļi, tad pieaugtu iedzīvotāju vēlme tos maksāt. Un ja izdotos piespiest nodokļus maksāt gandrīz visiem, tad budžetā ienākumi augtu nevis kristos. Un sabiedrība būtu priecīga! Ko Jūs sakāt?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips