Atslēgvārdi:

Nedaudz vairāk par meitenēm, kas satricināja Krieviju: Pussy Riot 6

Katru dienu par viņām raksta pasaules mediji - interneta, drukātie un raidošie. Katru dienu varējām sekot tiešraidei no tiesas zāles Twitter un TV Doždj. Latvijā šī tēma, šķiet, nav aizrāvusi medijus un man ir palikusi mazuma piegarša (neskaitot IR komentāru). Vakardien notika advokāta un prokurora noslēguma runas un tiesa noteica, ka verdiktu paziņos 17.augusta 15:00. Šodien es gribu atskatīties - kāds tad ir stāsts par Pussy Riot un ko lietas labā varam darīt mēs?

Iesaki citiem:
297px pussy riot by igor mukhin
Foto:Wikipedia

Sāksim ar izglītojošu materiālu - videoklipu, kura dēļ Marina Aļehina, Nadežda Tolokonnikova un Jekaterina Samuceviča nokļuva cietumā un tur ir pavadījušas jau 5 mēnešus. Tas tika filmēts bez saskaņojuma Maskavas pareizticīgajā Kristus Pestītāja baznīcā šā gada 21.februārī un, pēc apsūdzības vārdiem, cēla reliģiskās nesaskaņas un aizvainoja ticīgo jūtas.


Tiem, kas nezina krievu valodu vai rod grūtības saklausīt vārdus dziedājumā, lūk, daļējs tulkojums angļu valodā:


St. Maria, Virgin, Drive away Putin
Drive away! Drive away Putin!

Black robe, golden epaulettes
All parishioners are crawling and bowing
The ghost of freedom is in heaven
Gay pride sent to Siberia in chains

The head of the KGB is their chief saint
Leads protesters to prison under escort
In order not to offend the Holy
Women have to give birth and to love

St. Maria, Virgin, become a feminist
Become a feminist, Become a feminist

Church praises the rotten dictators
The cross-bearer procession of black limousines
In school you are going to meet with a teacher-preacher
Go to class - bring him money!

Patriarch Gundyaev believes in Putin
Bitch, you better believed in God
Belt of the Virgin is no substitute for mass-meetings
In protest of our Ever-Virgin Mary!

Sākumā viss notika tā, kā notiktu jebkurā citā huligānisma baznīcā gadījumā - atnāca apsardze un izveda meitenes. Pēc 30 minūtēm ieradās policija, kas paziņoja, ka nav pamata izsaukumam un devās prom. Tomēr pēc video ievietošanas Youtube Krievijas Pareizticīgo Baznīca iesniedza sūdzību par huligānismu un lietu uzņēmās Federālā Drošības Dienesta Speciālā pretterorisma nodaļa. Tika uzsākta masīva kampaņa pret sievietēm, kuras ir ievainojušas ticīgo svētākās jūtas. Marta gaitā visas trīs sievietes tiek apcietinātas un, neskatoties uz to, ka līdz pat marta beigām netiek izvirzītas apsūdzības, viņas tiek paturētas apcietinājumā (pēc likuma viņas bija jāatbrīvo pēc 48 stundām). Advokātu iesniegumi nomainīt pirmstiesas apcietinājumu uz maigāku soda mēru ir palikuši neapmierināti.

Lai arī apsūdzība ir par huligānismu, twitter ziņas no tiesas zāles parāda, ka prokurors un tiesnese balsta sēdi uz reliģiskiem, tikumiskiem, konservatīviem argumentiem, kam nav nekāda sakara ar juridisko argumentāciju. Liecinieki, kurus vēlējās aicināt aizstāvības advokāti, tika noraidīti. Aizstāvības advokātiem tika liegta iespēja uzdot lielu daļu pamatotu jautājumu. Šis process tika skatīts paātrinātā režīmā, dažu dienu laikā un strādājot no deviņiem rītā līdz pat desmitiem vakarā, kas noteikti nav ierasta Krievijas tiesvedības prakse.


@gruppa_voina ААААААААА. Прокурор: "Как бы вы описали их телодвижения?" Свечница: "Не могу их описать, но по сути этобыли БЕСОВСКИЕ ДРЫГАНЬЯ"@gruppa_voina Полозов: "Вы охарактеризовали телодвижения как "бесовские дрыгания" - опишите что это такое" Судья:"СНЯТ ВОПРОС"@gruppa_voina !!! Свечница: "Там были люди, которые занимались другой ПРЕСТУПНОЙ деятельностью, строгозапрещенной. Они осуществляли фото и видеосъемку!"@gruppa_voina Прокурор: "Подсудимые принесли вамморальный вред?" Свечница: "Вред огромен. Тем более чтобыла 2ая неделя подготовки к Великому Посту"@gruppa_voina Полозов: "Почему не обратились к психологупосле моральных травм?" Свечница: "Через меня проходит БЛАГОДАТЬ СВЯТОГО ДУХА, мне достаточно"@gruppa_voina ЛУЧШЕЕ! Надя: "Является ли "феминистка"для вас бранным словом?" Свечница: "В ХРАМЕ - ДА, это бранное слово"Patriarha viedoklis ir skaidrs - jaunās sievietes veica huligānisku aktu, rīkojās nepiedodami, aizvainoja ticīgo jūtas, īstenoja Sātana darbu.

Martā aptuveni 15 tūkstoši protestētāju Maskavā savācās, lai aicinātu pārtraukt cietumsodu pirms tiesas, tomēr bez sekām. Jaunās sievietes ir saņēmušas morālu atbalstu no visiem Krievijas opozicionāriem. Internetā parādās vēstules ar aicinājumiem Pareizticīgo baznīcai rīkoties kristīgi un tā vietā, lai sodītu - piedot. Tiesa, liela daļa, jo īpaši vecākā gadagājuma cilvēku, uzskata, ka jaunās sievietes ir jāsoda. Jo īpaši tie, kuri ikdienā skatās Putina kontrolēto TV. Ziņu lentas piepilda ārvalstu politiķu, popzvaigžņu un aktieru nosodījums jauno sieviešu paturēšanai ieslodzījumā.

Tas, kas (patiesībā ne)šķiet savdabīgi - kāpēc Latvijas politiķi nepauž atbalstu Pussy Riot? (izņēmums ir Lolita Čigāne) Šodien atbalstu izteica 121 Vācijas bundestāga deputāts, un tiesas procesā piedalījās Lielbritānijas parlamenta pārstāve.

Kāpēc klusē arī Latvijas mūziķi? Viņi ir apolitiski vai arī nepatērē medijus un nav šos 5 mēnešus neko dzirdējuši par Pussy Riot? Kāpēc ir grūti izšķirties par morāla atbalsta sniegšanu 3 jaunām sievietēm? Iespējams, Latvijas mūziķi seko lielas daļas Krievijas mūziķu piemēram - klusēt. Ne Mumij Troll, ne Zemfira nav izteikušies par atbalstu Pussy Riot - kāpēc gan to darīt, ja lielākais ienākumu avots ir uzstāšanās Putinam pietuvināto miljardieru rīkotajos pasākumos? Latvijas māksliniekiem arī, iespējams, šī maize ir dārgāka. Piemēram, dziedātāja Valeria savā twitter kontā pat norādīja, ka Madonnai acīmredzot kāds maksā par šīs grupas PR taisīšanu.

Jau atkal man gribas iemest akmeni mediju, jo īpaši interneta mediju dārziņā.Viņi ziņas veido no tā, ka jau atkal kāda popzvaigzne ir atbalstījusi Pussy Riot, radot lasītājos sajūtu, ka tas ir kāds šovs, grupas PR aktivitāte. Tomēr tas nav nekāds šovs - sievietes cietumā pavadījušas jau 5 mēnešus un ir mazas cerības, ka viņām izdosies izvairīties no vismaz 3 gadu cietumsoda. Viss šis process no sākuma līdz beigām ir bijis prettiesisks un neatbilstošs Krievijas likumdošanas normām.

Vēl tas ir arī stāsts ne tikai par riskiem, kas rodas, ja Krievijā esi Putina opozīcijā, bet arī par sievietes lomu un tēlu ne tikai Krievijā, bet arī postpadomju telpā (jo īpaši Austrumos).

Pirmkārt jau sabiedrībai nav pieņemamas jaunas sievietes, mammas, kas runā rupjības un tā vietā, lai rūpētos par mājas soli, rīko protesta akcijas svētnīcā. Viņas sevī iemieso visu slikto, ko ienes 'Rietumi' - emancipāciju, feminismu, necieņu pret vērtībām un tradīcijām, tieksmi apšaubīt un nepiekrist, liberālismu. Sabiedrība spētu viņām piedot, ja viņas nomestos ceļos un raudātu, jo šāds padevīgs, pazemīgs veids ir tas, kādai ir jābūt sievietei, ja viņa ir kļūdījusies. Tomēr šīs jaunās sievietes neraud, viņas fotoattēlos no tiesas zāles parādās pārliecinātas par sevi, nepazemīgas.Komentētāji ne tikai forumos (arī Latvijā), bet arī Krievijas presē nereti norāda, ka viņas ir pelnījušas 'kārtīgu pērienu', 'viņas vīriešos kā sievietes izraisa vemšanu' - viņas vai nu tiek demonizētas, vai arī parādītas kā nedaudz apjukušas, palaidnīgas meitenes, kas nezina, ko dara. Nav pieņemama doma par spēcīgām sievietēm ar politisku viedokli, kuru tās izsaka šādā skandalozā veidā. Jo Krievijas estrāde sievietes vēlas redzēt pēc iespējas seksīgākas un kailākas (tas nevienu nepārsteidz un neviena jūtas neaizskar), nevis ar maskām uz sejas, izkliedzot politiskos lozungus.

Un tagad mēs nonākam līdz galvenajam, par ko es daudz domāju - ko mēs varam darīt? Ko es varu darīt?Es nolēmu, ka vēlamākais šobrīd būtu sagaidīt no mūsu parlamentāriešiem nedaudz drosmes, lai nāktu klajā ar kopīgu nosodījumu. Jā, tas ir tur tālu, Krievijā, tomēr mūsu kā sabiedrības uzdevums ir vērot pasaulē notiekošo un iestāties par vārda brīvību un netaisnīgiem lēmumiem. Iespējams, Latvijā tomēr ir politiķi, kuri nebaidās no ekonomiskām sankcijām no Krievijas puses un iestāsies par vārda brīvību Krievijā. Galu galā - klusējot mēs atbalstām procesu, kura gaitā sievietes prettiesiski tika paturētas ieslodzījumā, ir piedzīvojušas apšaubāmu tiesas procesu un par administratīvu pārkāpumu, iespējams, izcietīs 3-7 gadu cietumsodu tikai savu politisko uzskatu dēļ.

17.augustā - sprieduma pasludināšanas laikā- 14:00 visi tie, kuriem sāp šis jautājums, aicināti uz piketu Antonijas ielā 2 pie Krievijas vēstniecības. Vairāk informācijas: http://labojam.lv/riot/

Lai motivētu parlamentāriešus, man vajadzīga Jūsu palīdzība. Tādēļ aicinu Jūs jau šodien parakstīt petīciju, kā arī uzdot jautājumus par atbalsta sniegšanu deputātiem portālā www.GudrasGalvas.lv.
Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

Curika
Linda Curika

Marek, ikvienai situācijai ir vairākas puses. Es īsti nemācēšu spriest par to, ko viņas kurā brīdī domāja vai plānoja, par to man informācijas nav. Protams, ir skaidrs, ka viņu mērķis bija tapt pamanītām (citādāk no šādas akcijas nebūtu jēgas) un to, ka tam būs šādas sekas, viņas neparedzēja. Bet ko nozīmē tēlot cietējas? 5 mēneši cietumā un tas, kādi bija apstākļi tiesas procesa laikā (brauciens uz tiesu 5 no rīta, sēdes beigas pēc 10 vakarā un pa nakti gatavošanās nākamās dienas sēdei), nenozīmē tēlot. Un cieš ne tikai viņas, bet arī viņu bērni.

Tmp author
Viki

I fully agree with you that internal affiars should be discussed with domestic residents. That policy should be reformed because of globalization. As aligns, we are often exposed to the partial truth of the event or one-side story. As a result, our opinions regarding the matter are of less value or somewhat biased. There are tons of discussions or comments on the website regarding the event, negative or positive. People have places to make their voice being heard in oversea Chinese community. This blog is supposed to be a bridge between domestic and abroad alumni, currently not blocked in China. I see many guests visiting this blog from that area. So it still functions as a bridge between these two countries although it is a symbolic one. In addition domestic alumni, especially those with official posts, are not comfortable with reading negative things about China. It actually backfires when we say negative things about China, not based upon our own independent investigations but based upon rumors and/or allegations. In my opinion, it does not matter what we are saying here it has zero or very little effect on Chinese society in terms of things happening there.

Tmp author
Mareks Sarnovskis

Nav tas viss tik nevainīgi, kā Jūs te, Linda, krāsojat ar viegliem akvareļiem. Es arī sekoju līdzi jau sen visam šim procesam. Būt cietumā bija "Trako Pežu" sākuma mērķis (kā revolucionāriem pienākas), bet, kad sākās viss baigi nopietni, ka no turienes var par tādu mākslu arī neiznākt, tad pēkšņi pārtapa par cietējām.

Tmp author
Jānis Skagalis

Linda,arii es esmu bailiigs.Saprotu ,ka tas viiriskiigi(( neizskataas.

Tmp author
Stanislavs Lopatinskis

Te būs pilns teksts priestera vēstules, ko es minēju iepriekšējā komentārā: http://www.echo.msk.ru/blog/echomsk/912027-echo/

Tmp author
Stanislavs Lopatinskis

Paldies Lindai par rakstu! Piekrītu tam, ka Latvijas mediji pavisam nepievērš uzmanību Pussy Riot lietai. Gribētu nedaudz precizēt Lindas teikto par to, ka daudzi mūziķi Krievijā klusē, http://www.echo.msk.ru/doc/903154-echo.html , te ir mūziķu un citu ļoti cienījamo cilvēku saraksts, kuri ir parakstījušies pret šo sieviešu turēšanu apcietinājumā, kā arī nepiekrīt izvirzītai apsūdzībai. Tāpat es ieteiktu palasīt 3. tiesas ekspertīzes publicēto dokumentu, tas ir atrodams šeit: http://www.echo.msk.ru/blog/mzf2009/902590-echo/ . Ļoti īpatnējs dokuments, protams, dokumentam nav nekāda sakara ar tiesiskumu un sekulāro valsti.
Tiesas spriedums visdrīzāk būs saistīts ar reālo brīvības atņemšanu. Manuprāt, brīvības atņemšana varētu būt no 1 gada (ko sievietes jau būs gandrīz atsēdējušas pirmstiesas un tiesas laikā) līdz 3 gadiem, ko pieprasa apsūdzība. Es nedomāju, ka šajā lietā Putins pielika savu roku, visdrīzāk tā ir Putina režīma birokrātiska aparāta nopelns, kad kāda ne īpaši augsta ranga amatpersona grib izpatikt augstāk stāvošiem (nav obligāti, ka tie ir tieši saistīti ar Putinu).
Savukārt Krievijas Pareizticīgai baznīca noteikti pielikusi roku šai apsūdzībai. Ir ļoti īpatnēji vērot Pareizticīgās baznīcas aktivitāti pēdējos mēnešos, Pareizticīgā baznīca Pussy Riot aizstāvjus uztver kā ienaidnieku un par to atklāti runā. Šeit var izlasīt viena priestera atklātā vēstule pret vienu atpazīstamo personu Krievijā, kurš parakstīja Pussy Riot atblasta vēstuli. "Для верующего совершенное Pussy Riot духовное преступление хуже убийства." citāts no attiecīgās vēstules.

Saistītie raksti
Citi autora darbi