Nebaidies un informē par policijas vardarbību! 2

No 12. līdz 15. februārim Jums ir iespēja anonīmi informēt par gadījumiem, kad esat cietuši no policijas vardarbības – zvaniet uz bezmaksas tālruni 8002131. Informācija tiks izmantota, lai palīdzētu novērst šādus gadījumus nākotnē.

Iesaki citiem:

Ik pa laikam masu mediju uzmanības lokā Latvijā nonāk gadījumi, kad policija vardarbīgi izturējusies pret aizturētajiem. Īpaši plašu rezonansi sabiedrībā izraisīja pagājušajā vasarā Latgales priekšpilsētas tiesā skatītā lieta, kur par kāda vīrieša piekaušanu līdz nāvei Rīgā bija apsūdzēti četri policisti. Tiesa atzina visus policistus par nevainīgiem un attaisnoja pierādījumu trūkumu dēļ.

Pēdējos gados arvien biežāk starptautiskās organizācijas pievērš uzmanību jautājumam par policijas vardarbību. Pagājušajā rudenī, kad mūsu valsts ziņoja par vairāku starptautisko konvenciju izpildi, gan ANO Cilvēktiesību komiteja, gan ANO Komiteja pret spīdzināšanu kritizēja Latviju par policijas vardarbību, norādot uz problēmām, kas saistītas ar sūdzību mehānisma neatkarību un objektivitāti šādu sūdzību izskatīšanā. Plašāka diskusija par šo komiteju secinājumiem un rekomendācijām Latvijā līdz šim nav notikusi.

Katru gadu policija aiztur vairākus desmitus tūkstošus personu. Ne vienmēr aizturēšana un arī noziegumu atklāšana notiek, ievērojot likumību. Gadījumos, kad policija pret aizturēto personu lietojusi vardarbību, sūdzības var iesniegt dažādās valsts institūcijās: Valsts Policijā, Iekšlietu ministrijā, Prokuratūrā, Valsts Cilvēktiesību birojā u.c. 2003. gadā Valsts policijā par policijas vardarbību pret personu iesniegtas 183 sūdzības, no kurām pēc dienesta pārbaudes apstiprinājušās deviņas un disciplināri sodīti 12 policijas darbinieki. Rīgā iesniegta 71 sūdzība par policijas vardarbību, un nav apstiprinājusies neviena.

Diemžēl prakse liecina, ka indivīdi atturas ziņot par policijas vardarbību, jo trūkst informācijas par iestādēm, kas izskata sūdzības, pastāv arī neuzticība esošajiem sūdzību izskatīšanas mehānismiem, bailes un citi iemesli. Piemēram, kaut arī ir paredzēta kriminālatbildība gadījumā, ja policijas darbinieks nopratināšanā piespiež dot liecību, izmantojot vardarbību, tās piedraudējumu vai ņirgājoties par nopratināmo, laikā no 1998. gada līdz 2003. gadam Latvijā reģistrēts tikai viens šāds noziedzīgs nodarījums.

Lai iegūtu informāciju par gadījumiem, kad Latvijas iedzīvotāji cietuši no policijas vardarbības, Latvijas Cilvēktiesību un etnisko studiju centrs un Sabiedriskās politikas centrs “PROVIDUS” no 12. līdz 15. februārim rīko anonīmu telefonakciju “Nebaidies un informē par policijas vardarbību!” Akcijas laikā no plkst. 7.00-24.00 darbosies bezmaksas tālrunis 8002131. Par policijas vardarbību varat ziņot arī, aizpildot anketu.

Akcijas mērķis ir iegūt informāciju par gadījumiem, kad Latvijas iedzīvotāji cietuši no policijas vardarbības, bet nav vērsušies ar sūdzību valsts iestādē vai arī ir to darījuši, bet nav apmierināti ar izmeklēšanas rezultātiem.

Telefonakcija notiek Eiropas Komisijas atbalstīta projekta ietvaros, kas norisinās Baltijas valstīs un paredz cilvēktiesību monitoringu slēgtajās iestādēs (cietumos, policijas izolatoros, nelegālo imigrantu nometnēs, psihoneiroloģiskajās slimnīcās).

Cilvēkam, kas cietis no policijas vardarbības un pazemojošas attieksmes, stāstīt par notikušo ir grūti. To izprotot, aicinām nesamierināties un nebaidīties sniegt informāciju. Tā palīdzēs apzināt, vai pastāv daudz gadījumu, kad valsts iestādes nav informētas par policijas vardarbību. Iegūtā informācija ļaus konstatēt trūkumus un sniegt rekomendācijas aizturēto personu tiesību aizsardzībai un sūdzību izskatīšanas mehānisma pilnveidošanai, lai mazinātu šādu gadījumu iespēju nākotnē.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rukere 12.02.2004 17:33
Lai ari kadi tie iemesli butu, tas nav attaisnojums tam, kas notiek.

Ari iemeslus var nosaukt:

nepareiza kadru politika, vecmodigi policijas darba novertesanas kriteriji, kas balstas uz kvantitativajiem datiem - atklasanas statistiku ( palikusi tie pasi , kas padomju laika) , spiediens no vadibas sos kriterijus izpildit, slikta apmaciba, kas nav balstita uz praktiskas psihologijas iemanam un lomu spelem. ( ne visi vinu iziet)

Aug ari pret policiju verstais agresivitates limenis no iedzivotaju puses. Pec pedejiem statistikas datiem par 2003 gadu, cietuso policijas darbinieku skaits ir pieaudzis par 29% un tas augstakais pedejo 10 gadu laika.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nelietis 12.02.2004 16:32
Gribeetu uzdod jautaajumu autoreem - nenoliedzot Juusu idejas nepiecieshamiibu un vajadziibu, veeleejos zināt vai Jūs esat izpētījušas iemeslus kādēļ policijas darbinieki vispār pielieto vardarbību pret civilpersonām. Vai tiešām Jums liekas, ka viņi to dara tikai izklaides vai nezināšanas pēc...?

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Policija 255x203(3)

Tu esi mans policists Autors:Ilze Ruķere