Atslēgvārdi:

Ne Kots, bet Linda 8

Ja ne jaunlaiku Linda Mūrniece, tad plašāka sabiedrība tā arī neuzzinātu, ka Jaundžeikars un kompānija jeb Saeimas Nacionālās drošības komisija savā slēgtajā sēdē trešdien iztaujāja Latvijas televīzijas (LTV) ģenerāldirektoru Edgaru Kotu, deva viņam padomus un prasīja skaidrojumus par to, kāpēc sabiedriskā TV, ak, negals, politiķu gaitas pārāk maz rādot!

Iesaki citiem:

Paldies Mūrniecei, jo pats Kots, kam būtu jāstāv vārda brīvības un sabiedriskās TV politiskās neietekmējamības sardzē, klusēja. Un līdz ar viņu gandrīz vai klusēja jeb, varbūt precīzāk, klusi iečukstējās Kota reformētais un novājinātais LTV Ziņu dienests (ZD). Tā vietā, lai celtu skaļu trauksmi par deputātu vēlmi ietekmēt ziņu saturu un ar šo vēsti sāktu trešdienas, 14.maija, Panorāmu, LTV ziņu veidotāji bija uzticējuši raidījuma vadītājam Arnim Krauzem viņa korekti pareizajā balsī bezkaislīgi nolasīt tekstu – deputāti Kotu izsauca, Mūrniece cēla trauksmi, mediju pārzinātājs Rolands Tjarve atzina – nav, nav tas labi. Un viss.

Tiesa, šodien gan Panorāma bija tomēr papūlējusies izveidot sižetu par notikušo. Iespējams, nevarēja to gabaliņu netaisīt, jo pat Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTVP) priekšsēdētājs Ābrams Kleckins, kas pērnajā decembrī atbalstīja LTV pakļaušanu politiskajai cenzūrai un filmas Putina sistēma izņemšanu no LTV ētera, šodien bilda, ka Saeimas komisija tomēr pārkāpusi robežu. Un tomēr – arī šodien Panorāma notikušo neanalizēja no politiskās ietekmēšanas viedokļa, kaut varēja taču, jo Saeimas priekšsēdētājs, zaļi zemnieciskais Ventspils dakteris Gundars Daudze LTV žurnālistei nekautrējoties atļāvās pateikt, ka ziņās pirmajiem jābūt sižetiem no valdības mājas. Kā gan šo lai citādāk sauc, ja ne par vēlmi ietekmēt ziņu saturu? Un, ja Daudzes tekstu vēl saliekam komplektā ar vispārzināmo LTV nelaimi, ka par sabiedriskās TV finansējumu lemj Saeima, tad šaubu nav – politiķu vēlmes par LTV saturu ir politiskā ietekmēšana, jo viņi apzinās savu varu.

Apzinās kaut vai tāpēc, ka LTV ģenerāldirektora krēslā ir iecēluši Kotu, kurš tik veikli, izdabājot šīs pašas valdošās koalīcijas vēlmēm, noplicināja un izārdīja savulaik pietiekami spēcīgo un tāpēc politiķiem neērto ZD un kuru pirms gandrīz trim mēnešiem, domājams, atalgojot par ZD vājināšanu, šī pati koalīcija caur savu ietekmi NRTVP iecēla LTV vadītāja krēslā. Pēc šādas attiecību vēstures ar valdošajiem Kots pateicībā par amatu Saeimas bosiem jau pretī nerunās. Atminos, 2003.gadā toreizējais LTV ģenerāldirektors Uldis Grava pēc deputātu „izsaukuma” neaizgāja uz Saeimas Izglītības un kultūras komisijas sēdi, kuru rosināja toreizējā kultūras ministre Ingūna Rībena, it kā satraucoties par kultūras raidījumiem LTV. Grava toreiz pateica skaidri un gaiši – šī ir tieša parlamenta un valdības iejaukšanās LTV darbā.

Kots tagad klusē. Un mēs arī nezinām, ko viņš sacīja, solīja un kā taisnojās Jaundžeikara kompānijai. Iespējams, žēlojās, ka Jaundžeikara soļus lauku rajonos vai Dobeļa runas no Saeimas tribīnes visā krāšņumā LTV parādīt neļauj vēl atlikušie „pretpadomju”, atvainojiet par pārteikšanos, žurnālistikas principiem kaut cik uzticīgie ZD darbinieki. Iespējams, solīja ZD „iztīrīt” no šiem kaitīgajiem elementiem, lai beidzot piepildītos Latvijas politiķu sapnis un Panorāma kļūtu par padomju laiku komunistiski optimistisko Vremju.

Kota solījumus un vienošanās ar politiķiem mēs nekad neuzzināsim. Bet LTV Ziņu dienests tagad vis vāri nečukstētu, ja vien savulaik, Kota slavenās ZD reorganizācijas laikā, tas būtu izmantojis savu sabiedrības uzticības potenciālu un medijam dotās milzu iespējas savlaicīgi celt trauksmi par vārda brīvības apdraudējumu. Toreiz ZD mazliet iepīkstējās, pēc tam pavaidēja, bet vēl pēc tam samierinājās, jo katram sava ādiņa bija tuvāka. Un tagad ZD vairs tikai čukst. Un arī – ne par būtību. Vairs tikai pieklājības pēc. Jo labprātāk klusētu. Jo labprātāk būtu žurnālistiski miris.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ķencis 19.05.2008 11:33
Mums diemžēl nav profesionālu žurnālistu! Tie, kas ir, tiem līdz profesionālismam ir ļoti tālu...tāpat kā par kādu neietekmēšanu iet runa?! Viss ir ietekmējams un mūsu valstī nav vārda brīvības, bet tas kas to pauž - liekuļo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ha, ha! > Mūrniecei 19.05.2008 09:02
Kāda izvērtēšana beigtu varžu žurnālistu dīķī??? Naivums! Krauze vērtēs? Varbūt Kinca? :)))

Jautājums ir, kas notiek aizkulisēs, ja nekaunība ir tāda, ka šādas lietas tik publiski tiek kārtotas? Kots aizkulisēs ir vēl ietekmējamāks kā publiski klusējošs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ha, ha! > VV 19.05.2008 09:00
Bet Paiders jau tieši tāpēc ir LŽS, lai LŽS klusētu!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

saule 18.05.2008 23:15
Vai man tikai izlikās, vai šovakar nevienā no nedēļas apskatiem par šīm šausmām pat neieminējās?....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Linda Mūrniece 18.05.2008 17:12
Paldies, Dita, par šo rakstu. Citādi mani nepameta sajūta, ka nenotiek un nenotiek gaidītā nopietna izvērtēšana. Par Kotu runājot, pieņemu, ka viņš ir satraucies, ka izstāstīšu niansēs arī to, ko viņš tieca komisijas sēdē, tāpēc mēģina baidīt arī mani ar to, ka sēde bija slēgta. Sēde, kurā pastrādā likumpārkāpumus, nevar būt slēgta. Mēģinājums ietekmēt ziņu saturu, ir likumpārkāpums . Kotam jau sēdes sākumā bija jāpieceļas un jāpasaka, ka nepieļaus iejaukšanos ltv darbā, pareizāk - viņam nebija iemesla nākt uz NDK, jo skaidri zina, ka saruna nebūs par valsts drošību, jo viņam nav nepieciešamās pielaides piedalīties slēgtās sēdēs. Sākumā biju pārsteigta arī par Kota rīcību, bet jo vairāk analizēju, jo vairāk sapratu, ka viņš iztapīgi paklausa maizes tēvus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs, autoram 18.05.2008 12:16
Atsevišķiem formulējumiem nepiekrītu. Toties pēc būtības autorei 100% taisnība. Un galvenais kretīnisms šajā situācijā - atkal Paidera vadītā LŽS klusē!

Tieši šis apstāklis manuprāt vedina uz daudz pamatīgākām pārdomām, kāpēc šobrīd no politikāņu puses notiek tas, kas notiek. Ja profesionālā savienība būtu ar stingru mugurkaulu un nostāju, nevienam politikas murmulim neienāktu prātā tā rīkoties. Ieskaitot Kotu doties uz Jēkabielu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ninona 17.05.2008 17:19
Vai preses žurnālisti nevar uzaicināt Kotu uz izvaicāšanu par NDK runāto, pārmesto un apsolīto, argumentēti sagatavojoties arī aizbildinājumam par sarunu neizpaušanu? Lūdzu velciet ārā no midzeņiem šos cenzūras atjaunotājus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 16.05.2008 08:19
Ļoti trāpīgs komentārs... Un te Kota k-gam nevajadzētu apvainoties... Zinot, kā šis kungs pa pasauli nēsā runas par ZD 'pareizajiem' un 'nepareizajiem' darbiniekiem, kas vēl jāatlaiž...

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja