Atslēgvārdi:

Musulmaņi Latvijā 14

Lai arī islāma izplatības kartē eksotiska, Latvija jau kopš pagājušā gadsimta sākuma ir mājvieta arī šejienes musulmaņu kopienai, kas rosīgi darbojusies brīvvalsts gados, pilnīgi mainījusies padomju okupācijas laikā un atjaunojusi savu reliģisko identitāti pēc neatkarības atgūšanas.

Iesaki citiem:

Pēdējā laikā plašu uzmanību ir izpelnījusies viena no lielākajām pasaules reliģijām - islāms. Lai gan Latvija islāma izplatības kartē ir salīdzinoši "eksotiska" vieta, mūsu valstī oficiāli tam ir daži tūkstoši sekotāju un pastāv arī dažas musulmaņu draudzes. Iespējams, daudziem nemaz nav zināms fakts, ka Latvijas teritorijā musulmaņu reliģiskās organizācijas ar pārtraukumiem darbojas jau gandrīz 100 gadus.

Lai gan atsevišķi islāmticīgie Latvijas teritorijā ir dzīvojuši jau agrāk, atsevišķu draudzi musulmaņi Rīgā izveidoja tikai 1904. gadā. Šajā laikā Rīgas iedzīvotāju skaits ievērojami pieauga saimnieciskās rosības rezultātā un neizbēgami pilsētā ieplūda arī liels skaits darba un labāku dzīves apstākļu meklētāju no pārējās Krievijas. Starp viņiem bija vairāki simti tatāru no Pievolgas un Krimas, kuri tad arī sastādīja absolūti lielāko jaunās Rīgas musulmaņu draudzes locekļu daļu.

Pirmā pasaules kara laikā lielākā daļa nelatviešu, kopā ar viņiem arī musulmaņi, atstāja Rīgu un Latviju uz neatgriešanos. 1920. gadā, pēc kara un haosa gadiem, neatkarīgajā Latvijā tika konstatēti vairs tikai daži desmiti cilvēku, kuru reliģiskā piederība bija islāms. Neraugoties uz niecīgo skaitu, Latvijas musulmaņi turpmākajos 20 valsts neatkarības gados izvērsa salīdzinoši rosīgu darbību. Lai gan viņiem neizdevās iekārtot mošeju, tomēr jau no 20. gadu sākuma pastāvēja Rīgas un apkārtnes musulmaņu draudze ar imamu Š. Husnetdinovu priekšgalā. Laika gaitā nedaudzie musulmaņi (gandrīz visi viņi bija tatāri), atšķirībā no citām minoritātēm, pilnībā integrējās latviešu sabiedrībā, tomēr nezaudējot savu etnisko apziņu un reliģisko pārliecību.

Likumsakarīgi, ka vācu okupācijas laikam tuvojoties nobeigumam, šo tatāru - musulmaņu vārdus var atrast starp latviešu bēgļiem Vācijas bēgļu nometnēs. Ir zināms, ka tikai daži no viņiem palika Latvijā pēc tam, kad PSRS otrreiz okupēja Latviju. Sekojošajos 50 gados, līdzās agrāk nepiedzīvotajam, milzīgajam PSRS iedzīvotāju ieplūdumam okupētajā Latvijā, ieceļoja arī vairāki tūkstoši personu, kuru etniskā piederība norādīja uz tradicionālu saistību ar islāmu - tatāri, azerbaidžāņi, kazahi u. c.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas sākās strauja etniskā un reliģiskā atdzimšana. 90. gadu sākumā Tatāru biedrības "Ideļ (tatāru val. - Volga)" paspārnē izveidojās Rīgas pilsētas musulmaņu draudze "Ideļ", savukārt cita neliela musulmaņu grupa izveidoja Rīgas pilsētas musulmaņu draudzi. Islāma centrs izveidojās arī Daugavpilī. Jau no 90. gadu sākuma regulāri Rīgā tika svinēti lielākie islāmticīgo svētki. Līdzās savstarpējiem strīdiem par kanonisko neatbilstību, abas draudzes centās izveidot un uzturēt sakarus ar ietekmīgiem islāma centriem ārpus Latvijas - Krievijā, Lielbritānijā, Turcijā. No ārzemēm tiek gūts nevien garīgais, bet arī finansiālais atbalsts.

Šodien vairums Latvijas musulmaņu pie draudzēm formāli gan pieder vienas vai otras draudzes, taču saskatīt masveidīgu un sistemātisku lielākās daļas pievēršanos reliģijai būtu velti. Padomju ateistiskās audzināšanas rezultātā daudzi tikai pēdējos gados pievērš pastiprinātu uzmanību savai senču reliģijai. Protams, arī par ortodoksālā islāma izplatību mūsu valstī runāt būtu nevietā. Latvijas islāmticīgie uztur svētdienas skolu, organizē reliģisko svētku norisi un īrētās telpās notur kopējas lūgšanas. Mošejas celtniecība Rīgā, šķiet, ir tikai laika jautājums.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
crew zer

g3 mxf converter free download to convert HD camcorder files. avchd converter convert avchd video files to avi, mp4, wmv, mov mts to avi mp4 mov mkv iMovie, FCP/FCE with mts converter, so to convert mts files for your PC and mobiles. mod converter

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dainis 13.12.2010 16:17
Vel kadi gadi 5-10gadi un musu pilsetas bus nedrosibas pilnas jo redzot ka sak spridzinat auto tepat pari jurai mums atliek tikai noskatities ka saks mus spridzinat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

islamlatvia - islamlatvia@inbox.lv 05.01.2010 19:00 http://www.islamlatvia.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES - Visiem! 29.04.2007 23:02
Islams ir sātana ticība un tā būtu jāaizliedz ES! Kā arī jāaizliedz musulmaņiem iebraukt ES, jo islams propogandē vardarbību. Mēs nedrīkstam pieļaut, lai Latvijā tiktu spridzināti Dievnami un mājas tikai tāpēc, ka mēs esam savādāk domājoši un esam gudrāki par islamistiem! Dāņi ir ielaiduši muslimus savā valstī un tagad tie viņus terorizē pieprasa nogalināt mākslinieku, kas attēlojis muhamedu tā pariesajā tēlā-terorista tēlā! Nekad neesmu dzirdējis atvainošanos ne noviena muslima par šim draudiem par spridināšanu un kas mani šoķēja visvairāk, ka Londonā pēc terora aktiem avīzei Times 80% aptaujāto musulmaņu atbalstija teroristus! Vai mēs varam tādus cilvēkus ielaist mūsu civilizētajā sabiedrībā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sana - Laimucis 12.10.2006 23:35
O ,jauki bija lasit so komentaru,jo pieredze rada ,tikai tie cilveki ,kas ir saskarusies ar konkretiem cilvekiem un uzklausitiem faktiem,spej logiski spriest.Ik dienas parlasurakstitos komentarus dazados portalos par sim temam,secinu,cik gan musu sabiedriba ir neizglitota un aprobezota,vairums tikai spej kadu vardu uztvert no raktitajiem kada cilveka spriedelejumiem un tad nu gvelz ka nu katris mak.Man ar sis ticibas cilvekiem ir loti liela saskare,jo vel vairak,jo nu jau 3 gadus esmu Pakestanas musulmana sieva.Dien diena runajam par siem jautajumiem un jo vairak vina ieklausos jo saku izprast vairak so nelaimigo cilvecinu dzivi.Rodas jautajums,ko mes daritu parnakot majas un redzot,bernus ,vecakus ,bralus ,masas noslepkavotos?Tikai tadel vien ,ka kadam gribetos panemt, to ko Dievs mums ir devis.Nemaku spriest 100% par visiem islama ticibas sekotajiem,bet varu teikt,izprotot pareizi so ticibu un kulturu,neko nosodosu nevaru teikt.Paldies Dievam,so cilveku smadzenes ir saglabajusies dzila ciena un milestiba pret sev tuvakajiem,pret Dievu,pret nabadzigajiem u.t.t,kas pamazam sak zust musu kulturam,palasiet pasi cik miesigi vecaki nenogalina bernus,cik berni nenogalina vecakus,cik patiesi slimi cilveki ir sastopami uz ielam ludzot pec palidzibas,sanemot preti sabiedribas nievajumu vai labakaja gadijuma vienaldzibu.Patiesi skumji,ka musu sabiedriba pat necensoties iedzilinaties realaja dzive spej tikai skali izkleigt nonicinajumu tiem ,kas vel censas saglabat savu kulturu,tradicijas un savu valsti.Patiesi jutos laimiga ,esot ar savu viru kopa,lai gan nav viegli izturet piesarnotas cilveces spiedienu un nicinajumu.Paldies Laimuci,man tavs komentars deva pozitivu energiju un velu visiem ,kaut nedaudz pakustinat smadzenu peleko vielu,pirms kaut ko kritizet un nicinat

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laimucis 22.04.2005 11:59
Gribeeju padaliities ar Jums savaas domaas par sho teemu, tikai taada iemesla deelj, ka man ir bijusi taa laime iepaziit tuvaak musulmanjus un konkreetaak afgaanju puishus. shii paziishanas nu jua pusgada laikaa man ir devusi lielisku iespeeju uzzinaat ljoti daudz par sho tautu, vinju zemi un kultuuru. Es nezinu vai kaadam no shiis diskusijas daliibniekiem ir bijis tas prieks iepaziities ar shiis tautiibas paarstaavjiem, bet tiem kas nav varu pateikt vienu - tik ljoti sirsniigus, draudziigus, labsirdiigus puishus liidz shim nekad nebiju satikusi. Nu jaa, kaa jau katrs cilveeks arii vinjiem ir savi truukumi, bet ticiet man - tikai taadeelj, ka vinji ir musulmanji, vinjiem absoluuti nenesaas praats uz slepkavoshanu. Taisni preteeji - vinji pat ljoti censhas izvairiities no parastiem kautinjiem puishu starpaa.

Esmu pavadiijusi garas stundas sarunaas ar vinjiem, censhoties izprast vinju ticiibu un vinju riiciibu un vinju veesturi. Vienu esmu sapratusi - vinji pret cilveeku izturaas tieshi taapat, kaa attieciigie cilveeki izturaas pret vinjiem. Un veel kas, ja runaa par slepkavoshanu, terorismiem, kariem..... Cilveeki, kas ir dzimushi kara laikaa, dziivojushi kara laikaa un neko citu nav redzeejushi, kaa spraagstoshas bumbas sev apkaart, veikalaa kalshnjikovus maizes vietaa utt, buus gatavi dariit visu lai vienreiz to aarpraatu beigtu...... Vinji pashi nenoliedz, ka 80% no afganistaanaa dziivojoshajiem ir ar gariigiem trauceejumiem. Un kaa gan buut savaadaak, ja vinju pashu vaardiem izsakoties - katra diena ir ka Ziemassveetki, jo Tu pamosties dziivs. Es tikai speeju briiniities, par nu jau dazhus gadus Eiropaa dziivojoshajiem afgaanjiem, par to ka peec visaam beerniibaa paardziivotajaam shausmaam vinji veel ir speejiigi smaidiit un baudiit dziivi. Bet paldies mantkaariigajiem, kas mieru shai tautai nedos nekad. Par amerikaanjiem neizteikshos, jo tuvojas tachu Busha viziite - ak lai slaveets tas kungs!!! Un veel vareetu diezgan nopietni pastriideeties, kursh tad ir iistais terorists....

Es gribu tikai teikt, ka ne jau ticiiba ir taa kas liek vinjiem slepkavot. Taa ir ciinja par mieru, ciinja par tiesiibaam saglabaat savu kultuuru un tradiicijas, ciinja par savu valsti.

Ak es vareetu Te runaat veel daudz un daudz, jo shiis tautas paardziivotais mani ir aizkustinaajis, un vinju kultuura mani ir ieintereseejusi, bet shoreiz gan laikam pietiks runaat....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rausis 08.10.2001 11:05
Var jau pieņemt, ka slepkavošana ir zināmā mērā cilvēku skaita regulators ( pasaulē ikdienas sadzīves slepkavībās iet bojā vairāk cilvēku nekā terora aktos) un mēģināt statistiski izskaitļot, kas to piekopj vairāk - musulmaņi vai kristieši, taču es nedomāju , ka tam ir kāds sakars ar reliģisko vai etnisko piederību. Manuprāt, cilvēka dzīvība ir vienlīdz svarīga ( nesvarīga) visiem, izņemot militāristus, kuri tad arī rosina šādus pētījumus, lai tikai varētu izkaroties. Nu jau iet vaļā....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zuze 06.10.2001 00:16
Martai. Es noteikti piekriitu Tavam praata secinaajumam, ka ne jau islams ir ceelonis shiem briesmiigajiem terora aktiem. Pielauju, ka runa ir par cilveekiem, kas savu personisko iipatniibu un/vai apkaarteejaa videe sastopamo gruutiibu deelj nespeej pienjemt pasauli taadu, kaada taa ir un dziivot tajaa, laikam vinjiem taa neskjiet veertiiga, vinji nesaredz tajaa sev vietu un meklee kaadus radikaalus veidus situaacijas mainiishanai. Shaadi cilveeki speejushi savaa celjaa izmantot dazhaadas idejas, biistams man skjiet jebkaads fanaatisms, sakaapinaata savas vieniigaas patiesiibas apzinja. Arii kristietiibas veesturee tachu netruukst nevainiigu civilo "pagaanu" asinju un turpat muusdienu Amerikaa, aizstaavot veel nedzimusho dziiviibu tiesiibas, tiek slepkavots.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 05.10.2001 16:38
Zuzei -- manuprāt, nav pareizi runāt par "apstākļiem, kas liek slepkavot civiliedzīvotājus", jo tad a priori tiek pieņemts, ka eksistē kādi attaisnojoši apstākļi šādai rīcībai. Man viennozīmīgi liekas, ka nē. Meklēt cēloņus, kāpēc tas notiek, ir cita lieta -- tas arī mani interesē, un nezinu, pēc pēdējiem notikumiem acis tā vien vēršas uz islama pusi kā virtuālu cēloni šim fanātismam. Ar prātu saprotu, ka tas tā nav -- labi arī, ka šeit un citos medijos var izlasīt dažādas skaidrojošas publikācijas par islamu -- tad kas? Atsevišķi apsēsti indivīdi, kuriem apkārt pastāvošā iekārta ļauj autoritāri pakļaut un brainwashot kamikazes, apsolot mūžīgus seksuālus pakalpojumus debesu valstībā no lielacēm melnacēm?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zuze 04.10.2001 23:10
Martai - runaajot par tiem, kuri uzbruuk nevainiigiem civiliedziivotaajiem – mani interesee, kas ir tie apstaaklji, kuru iespaidaa vinji nonaak liidz taadam solim. Nezinu, cik lielaa meera iespeejams shos apstaakljus mainiit, bet es arii neredzu citu iespeeju, kaa vien censties to dariit.

Par likumiem un iznjeemumiem - datora ekraanaa azartiski slepkavoot virtuaalos cilveecinjus, grauzhot popkornu veerot ekraanaa insceneetu naavi un vardarbiibu – protams, tas ir kas cits, nekaa tieshaam izliet dziiva cilveeka asinis.

Jautaajums tikai – kas tieshi ir tas atskjiriigais shajaas situaacijaas? Vai veertiibas un attieksme pret dziiviibu, vai varbuut taas ir tikai atkjiriibas pieejamajaa tehikas liimenii, slinkumaa, dziives stilaa? Protams, taa ir provokaacija - bet varbuut miikstajaas chiibaas apaavies rietumu kultuuras paarstaavis labpraat sadotu pa galvu kaadam kaitinosham subjektam, bet vienkaarshi ir pieradis veerot, nevis riikoties (skatities sporta speeles TV, nevis speeleet utt), vai varbuut Sjerra Leonee truukst labiekaartotu kinoteaatru, kur baudiit virtuaalo naavi? (Un pietiek jau arii to, kas riikojas - slepkaviibu skaits nav mazs, braukshanas dzeerumaa ar auto arii utt.)

Es gribu teikt, ka rietumu masu kulturas produkti neapliecina patiesu cienju pret cilveeka dziiviibu, bet tieshi shie produkti ir taa ikdiena, kuraa dziivo miljoni, kuri uz jautaajumu “vai juus uzskataat, ka cilveeka dziiviiba ir sveeta” droshi vien atbildeetu apstiprinoshi. Vai tie nav dubultstandarti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 04.10.2001 11:07
Zuzei -- interesants komentāra nobeigums ... pirmā reakcija neviļus izlaužas, ka Rietumu kultūras masveidā slepkavo "virtuāli" jeb uz zilajiem ekrāniem un dzīvē tas tomēr ir izņēmums nekā likums ... atšķirībā no tā, kas par cilvēka dzīvības vērtību dzirdams atsevišķās musulmaņu valstīs (Alžīrijā, Sjerra Leonē, Afganistānā) un īpaši uz neseno terora aktu fona, kurus kā pieņemts bet vēl ne pierādīts izpildījuši musulmaņu reliģiskie fanāti.

Negribu būt aizspriedumaina pret kādu tautu vai reliģiju, bet es tiešām labprāt tā pa īstam gribētu saprast, kāds naids/apsēstība vada tos cilvēkus, kuri ar dieva vārdu un putām uz lūpām atņem dzīvības nevainīgiem civiliedzīvotājiem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zuze 03.10.2001 21:41
Shis raksts paraada, ka ne jau religiskaa paarlieciiba ir vainojama konfliktos, jo ir iespeejams dziivot liidzaas, ja neveelas savu dziives veidu uzspiest citiem un neizdomaa aizspriedumus.

Nesaskanjas aciimredzot rada kaadi blakusapstaaklji, kas neveiksmiigi summeejas – truukums un bezceriiba no taa izkljuut, vainiigo mekleeshana un naidiigums pret vinjiem.

Protams, situaacija arii Latvijaa var mainiities, ja sheit lielaa skaitaa ierastos citas nacionaalaas un religiskaas kopienas un kaadu ekonomisku vai sociaalu iemeslu deelj rastos savstarpeeja spriedze – vieni justos kaa otraas skiras cilveeki, bet otriem buutu sajuuta, ka vinjiem nepamatoti jaadalaas savaa dziives telpaa un labklaajiibaa.

Manupraat, tieshi iespeejas katram izveeleeties dziives veidu un speet to cilveeka cieniigaa liimenii iistenot ir izskjiroshais.

Ir tik ierasts tagad ik uz solja dzirdeet par veertiibu un kultuuras atskjiriibaam, bet apluukojot kaut vai kino un TV repertuaaru, paarnjem dziljas shaubas par to, vai Rietumu kultuura tieshaam tik patieshaam augstu veertee cilveeka dziiviibu. Kultuura jau ir tas, kas ir katraa briidii tieshaam ir dziivs un svariigs konkreetam cilveekam vai sabiedriibai, nevis kaadreiz skaisti formuleets un nolikts aiz stikla plauktaa un katraa izdevigaa mirklii tiek piesaukts.

Saistītie raksti
Imams 255x203

Rīgas logi uz Meku 2 Autors:Providus